Menu

Recenze a porovnání Beko FSM 69300 GXT

Doporučujeme Při nákupu v kategorii indukčních sporáků

Datum doporučení: Červenec 2019

  • Teleskopické rošty
  • Bezpečný pro rodiny s dětmi
  • Velký objem trouby
  • Nižší příkon
  • Chybí Booster
  • Žádný systém čištění
17 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Hlavní nevýhodou indukčního sporáku značky Beko je jeho příkon. Ten dosahuje pouze 9 600 W, průměrně mají sporáky okolo 10 300 W. Zejména ve spojení s velmi objemnou troubou (72 l) může takto nízký příkon způsobovat pomalejší zahřívání. Na první pohled může jako vysoká vypadat i spotřeba trouby, na cyklus běžného pečení totiž spotřebuje 0,99 kWh, na cyklus horkovzdušného pečení potom 0,90 kWh. Aby ovšem bylo hodnocení spotřeby objektivnější, je třeba vztáhnout tato čísla na objem sporáku, jednoduše řečeno, objemnější trouba bude mít vyšší spotřebu. Pokud tedy spotřebu přepočteme v poměru s kapacitou, získáme 0,014 kWh na litr při běžném pečení a 0,013 kWh na litr př horkovzdušném pečení, což byly v době psaní této recenze víceméně průměrné hodnoty.

Parametr Tento produkt
Výrobce Beko
Objem (l) 72
Příkon (W) 9 600
Energetická třída A
Spotřeba na cyklus běžného pečení (kWh) 0,99
Spotřeba BP na litr (kWh) 0,014
Spotřeba na cyklus horkovzdušného pečení (kWh) 0,9
Spotřeba HP na litr (kWh) 0,013

Funkce varné desky

V kategorii funkcí si sporák Beko nevede nijak špatně. V první řadě je ale třeba upozornit, že jako jeden z mála sporáků nemá funkci Booster, tzn. rychlé zvýšení výkonu. Kromě toho postrádá ještě funkci Stop and Go, která ale už není až tak běžná. Zbývající důležité funkce už u tohoto sporáku najdeme. S ovládáním vám pomůže displej a můžete si také nastavit časovač. Bezpečnost používání je zajištěná dětskou pojistkou a na horkou plotýnku vás upozorní ukazatel zbytkového tepla. Nakonec nechybí ani funkce automatického vypnutí, takže zbytečně neplýtváte elektřinou, když náhodou zapomenete desku zapnutou.

Parametr Tento produkt
Displej Ano
Časovač Ano
Dětská pojistka Ano
Ukazatel zbytkového tepla Ano
Automatické vypnutí Ano
Booster Ne
Stop and Go Ne

Funkce trouby a rozměry

Stejně jako u funkcí varné desky, i v případě funkcí varné desky narazíme na pár nedostatků. Mezi ně patří chybějící funkce rychlého ohřevu a absence systému čištění. V reálu si tak o něco déle počkáte na zahřátí trouby a o něco více se nadřete při její údržbě. Dobrý základ ve formě vnitřního osvětlení a časovače sporáku samozřejmě nechybí. Stejně jako konkurenční modely, i tento zvládá pravé horkovzdušné pečení, díky kruhovému topnému tělesu a ventilátoru. Vyzkoušet můžete také funkci grilu. Vytahování horkého plechu z trouby nebo podlévání masa vám značně usnadní teleskopické rošty. Co se týče nabídky programů, vybírat můžete z osmi, což byla v době psaní tohoto textu lehce podprůměrná hodnota. Rozměry se tento model nijak neliší od klasického sporáku, respektive širší varianty s šířkou 60 cm. Výška sporáku je 85 cm a hloubka 60 cm. Hmotnost 42,5 kg je víceméně průměrná.

Parametr Tento produkt
Počet pečicích + doplňkových režimů trouby 8
Časovač Ano
Ventilátor Ano
Kruhové topné těleso Ano
Gril Ano
Rychlý ohřev Ne
Systém čištění Ne
Osvětlení trouby Ano
Teleskopické rošty Ano
Výška (cm) 85
Šířka (cm) 60
Hloubka (cm) 60
Hmotnost (kg) 42,5

Naše hodnocení a závěr

Jako hlavní nedostatek sporáku Beko FSM 69300 GXT vnímáme poměrně nízký příkon. Vzhledem k tomu, že sporák nemá funkci rychlého ohřevu nebo Booster, jeho zahřívání zkrátka může trvat o něco déle. Kapacitou se řadí k nejobjemnějším modelům v našem srovnávacím testu a pokud vám nevadí o něco nižší příkon a některé chybějící funkce, může vám přijít vhod i na častější pečení.

V dané cenové kategorii jsou ale k dostání i modely s vyšším příkonem, zvážit můžete například indukční sporák AEG 47036IU-MN.

17 000 Kč Orientační cena
Autor: Eliška Srncová, Iveta Polášková | Datum: | Produkt: Beko FSM 69300 GXT

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Beko FSM 69300 GXT

Beko FSM 69300 GXT

17 000 Kč Orientační cena