Menu

Bosch HLS59D321 – Recenze, testy a srovnání

Velmi dobré Celkové hodnocení

Pro milovníky moderních technologií v kategorii Indukční sporáky

Klady

  • Spojení varných zón
  • 10 automatických programů pečení
  • 3 teleskopické výsuvy
  • Moderní design

Zápory

  • Vysoká cena
  • Nízký příkon
  • Menší kapacita trouby
26 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Indukční sporák Bosch HLS59D321 jsme do našeho srovnání zařadili v září 2022, patřil tehdy k poměrně specifickým produktům z vyšší cenové kategorie. Jeho kapacita trouby 66 l je na trhu jedna z menších, stále by ale měla vystačit i pro běžnou rodinu. Díky technologii 3D pečení navíc můžete do trouby umístit i 3 plechy současně, což její objem svým způsobem navýší.

Příkon 7 900 W patřil k nejnižším v našem srovnání. To má bezpochyby souvislost i s menší troubou, stále bychom ale čekali příkon přece jen o něco vyšší. Může se tak stát, že se bude například trouba pomaleji rozehřívat. Co se spotřeby týče, ta je takřka u všech indukčních sporáků víceméně stejná. Proto se také prakticky všechny řadí do třídy A, spotřebu proto u nich nemusíte nijak zvlášť řešit. Konkrétní hodnoty najdete níže v tabulce, v době psaní recenze ale odpovídaly standardu.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Bosch

Objem (l)

66

Příkon (W)

7 900

Energetická třída

A

Spotřeba na cyklus běžného pečení (kWh)

0,98

Spotřeba BP na litr (kWh)

0,015

Spotřeba na cyklus horkovzdušného pečení (kWh)

0,79

Spotřeba HP na litr (kWh)

0,012

Funkce varné desky

Funkce a technologické vychytávky jsou kategorie, ve kterých sporák Bosch opravdu exceluje. Oproti konkurenci vyniká především možností sloučení varných zón, díky které můžete připravovat jídlo i v opravdu velkých nádobách. Disponuje také funkcí Move, při které si přednastavíte rozdílné teploty na dvou sousedících varných zónách a při přesunutí nádoby z jedné na druhou se jedna zóna aktivuje a druhá deaktivuje. Tato funkce v podstatě simuluje „stáhnutí plamene“, kdy plynule přejdete z jedné teploty k druhé bez nějakého přenastavování.

Z bezpečnostních funkcí samozřejmě nepostrádá ukazatel zbytkového tepla, který vás chrání před popálením, nebo funkci automatického vypnutí. Obojí je ale u indukčních vařičů běžné. Standardem je také displej a časovač, který u této desky najdete. Poměrně obvykle se setkáte také s funkcí Booster, která rapidně zvýší výkon plotýnky, abyste například přivedli vodu rychle k varu. Tato funkce ovšem bývá často limitována třeba jen na jedno plotýnku, zatímco u sporáku Bosch jsou Boosterem vybaveny všechny.

Dočkáte se také jistého typu funkce Stop and Go, tedy možnosti na krátký čas přerušit vaření a poté navázat se stejným nastavením. Ta nebývá u sporáků úplně běžná a když už, tak ji musíte vypnout a zapnout. V tomto případě jen zmáčknete tlačítko, deska na 35 s přeruší chod a poté se zapne sama. Máte tak dostatek času třeba otřít z povrchu desky rozlité suroviny, na druhou stranu už si nemůžete od sporáku úplně odběhnout, jako je tomu u klasické funkce Stop and Go.

Parametr Tento produkt
Displej

Ano

Časovač

Ano

Dětská pojistka

Ano

Ukazatel zbytkového tepla

Ano

Automatické vypnutí

Ano

Booster

Ano

Stop and Go

Ano

Funkce trouby a rozměry

Také trouba je vybavená plejádou zajímavých funkcí. Velmi netypické jsou například automatické programy, těch je rovnou 10, patří sem například program na kuře, guláš, sekanou nebo pečenou krkovici. Kromě toho má i zajímavý výběr režimů pečení, kromě klasicky ve formě horkovzdušného pečení nebo grilu se dočkáte také třeba režimu na pečení pizzy. K pokročilejším funkcím můžeme doplnit také systémy čištění, v tomto případě jde o kombinaci katalytických desek, které částečně pokrývají vnitřek trouby a vstřebávají nečistoty, a programu k uvolňování špíny z ostatních povrchů pomocí vodní páry.

Výhodou jsou také teleskopické rošty, díky kterým se vám budou pokrmy snadno a bezpečně vyndávat a vkládat do trouby. S teleskopickými rošty se u sporáků setkáváme čím dál častěji, mnohdy ale mají jen jednu úroveň, u tohoto modelu jsou rovnou tři. Samozřejmě nechybí ani takový základ, jako je časovač nebo osvětlení vnitřního prostoru trouby, s těmito prvky už se ale setkáte v podstatě u všech modelů. Rozměrově je tento sporák zcela standardní, jak se můžete přesvědčit v tabulce níže.

Parametr Tento produkt
Počet pečicích + doplňkových režimů trouby

7 + 3

Časovač

Ano

Ventilátor

Ano

Kruhové topné těleso

Ano

Gril

Ano

Rychlý ohřev

Ano

Systém čištění

AquaClean a Katalýza

Osvětlení trouby

Ano

Teleskopické rošty

Ano

Výška (cm)

85

Šířka (cm)

60

Hloubka (cm)

60

Hmotnost (kg)

59,5

Klady a zápory

Silnou stránkou sporáku Bosch je jeho nabídka technologií a funkcí. Není na trhu moc modelů, u kterých byste našli přednastavené programy pečení, možnost sloučení varných zón a jiné vychytávky. Zároveň má zajímavý moderní design, který se bude dobře vyjímat i v luxusnější kuchyni. Nevýhodou je samozřejmě poměrně vysoká cena. Ne každému také bude vyhovovat spíše menší trouba a potenciálně problematický by mohl být i relativně nízký příkon spotřebiče.

Porovnání s alternativami

Levnější, ale stále velmi zajímavou alternativu, představuje model AEG CIB6645ABM. Ten sice nenabídne automatické programy, za to ale disponuje funkcí parního pečení, nahradí horkovzdušnou fritézu a můžete jej virtuálně propojit a synchronizovat s vhodným odsavačem par. Navíc má vyšší příkon při zachování stejné energetické účinnosti. Postrádá ovšem jakýkoliv systém čištění, což je u spotřebiče za takovou cenu docela ostuda.

Zajímavé funkce a ještě příjemnější cenu vám nabídne také sporák Gorenje EIT5356XPG. Jeho trouba má speciální programy například na udržování teploty potravin nebo šetrné rozpouštění surovin, jako je čokoláda. Oproti modelu Bosch má větší kapacitu i vyšší příkon, disponuje také podobnými funkcemi desky, například možností sloučení varných zón a funkcí Stop and Go. Má ale jen 2 úrovně teleskopických roštů a jeho design je spíše klasický.

Naše hodnocení a závěr

Sporák Bosch HLS59D321 zaujme zejména uživatele, kteří si potrpí na moderní, čistý design a zajímavé technologické vychytávky. Těch vám nabídne celou řadu, od 10 přednastavených pečicích programů a režimu 3D pečení přes možnost sloučení zón varné desky až po modifikovanou funkci Stop and Go. Energeticky je stejně účinný, jako takřka všechny konkurenční modely, v tomto směru se od sebe indukční sporáky příliš neliší. Jeho slabší stránkou je, kromě vysoké ceny, poměrně nízký příkon a relativně malý objem trouby, který nemusí vyhovovat každému.

Všechny tyto nedostatky se vyhnuly indukčnímu sporáku Gorenje EIT5356XPG, který je levnější, má větší troubu a funkcemi výrazně nezaostává, doporučujeme proto přečíst si také jeho recenzi.

26 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Bosch HLS59D321 | Hodnocení: Velmi dobré
Kateřina důkladně srovnává indukční sporáky především podle jejich funkcí. Ví, že výkon jednotlivých modelů je téměř stejný a umí vysvětlit, proč je vaření na indukci rychlé a komfortní. Poradí, které bezpečnostní funkce by měl sporák mít a zná rozdíl mezi volně stojícím a vestavěným indukčním sporákem. Dále se věnuje kategorii kuchyňských vařičů nebo sporáků na tuhá paliva.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Bosch HLS59D321

Bosch HLS59D321

26 000 Kč Orientační cena