Menu

Recenze a porovnání Electrolux EKI 54950OX PlusSteam

Doporučujeme Při nákupu v kategorii indukčních sporáků

Datum doporučení: Červenec 2019

  • Dobrá vybavenost
  • Program s párou
  • Katalytické čištění
  • Chybí funkce Stop and Go
  • Nižší příkon
  • Velká hmotnost
16 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Indukční sporák Electrolux EKI 5450OX PlusSteam je po funkční stránce velmi dobře vybavený sporák. Objem trouby 58 l patřil v době psaní této recenze (červenec 2019) spíše k těm menším. Lehce podprůměrný byl i celkový příkon všech 4 varných zón, zůstal těsně pod hranicí deseti tisíc wattů. Naopak ve spotřebě elektrické energie tento výrobek překonal většinu ostatních. Při běžném pečení je to 0,84 kWh, při tom horkovzdušném 0,76 kWh. Stále se sice sporák řadí „pouze“ do energetické třídy A, avšak jeho provoz vás díky těmto hodnotám nevyjde tak draho. Nižší spotřeba je samozřejmě zásluhou menší kapacity.

Parametr Tento produkt
Výrobce Electrolux
Objem (l) 58
Příkon (W) 9 918,4
Energetická třída A
Spotřeba na cyklus běžného pečení (kWh) 0,84
Spotřeba BP na litr (kWh) 0,014
Spotřeba na cyklus horkovzdušného pečení (kWh) 0,76
Spotřeba HP na litr (kWh) 0,013

Funkce varné desky

Až na jednu funkci má tato varná deska všechny, na které jsme při výběru brali zřetel. Tou jednou výjimkou je funkce Stop and Go. Není tedy tak jednoduché si od vaření na chvilku odskočit.

Odejdete-li však přesto od vaření, velkému průšvihu zabrání funkce automatického vypnutí. Ta desku vypne v případě, že ji necháte dlouho beze změny, v případě, že se příliš zahřeje (což může nastat například v případě, že se vyvaří veškerý obsah nádoby) nebo tehdy, když ani jedna z varných zón není aktivní. Další pomůckou je tzv. booster (u značky Elextrolux označovaný jako PowerBoost). Ten dočasně dodá vybraným varným zónám ještě více energie a umožní tak například rychlé prudké osmažení masa či zeleniny. Samozřejmostí je také dětská pojistka a nechybí ani sedmistupňový ukazatel zbytkového tepla.

Parametr Tento produkt
Displej Ano
Časovač Ano
Dětská pojistka Ano
Ukazatel zbytkového tepla Ano
Automatické vypnutí Ano
Booster Ano
Stop and Go Ne

Funkce trouby a rozměry

Pokud jsme na funkcích varné desky našli jednu malou výtku, tak v případě funkcí trouby už můžeme tento sporák opravdu jen chválit. Dočkáme se pravého horkovzdušného pečení (díky přítomnosti ventilátoru a horkovzdušného tělesa) i osvětlení trouby. Navíc má také chladící ventilátor. Ten se zapne automaticky, když je trouba v provozu, a udržuje její vnější povrch chladný. Nenechte se překvapit lehkým hučením i po konci pečení, ventilátor funguje vždy i chvíli poté.

Na výběr máte z deseti pečicích programů. Najdete mezi nimi i takové speciality, jako je program pro sušení nebo pro odmrazování potravin. Perličkou tohoto sporáku je však program SteamBake. Trouba pracuje i s párou, která zajistí větší vlhkost při pečení, což je příslibem vláčného vnitřku pokrmu a křupavých kůrčiček. Do určitého místa uvnitř trouby stačí nalít kohoutkovou vodu a poté tlačítkem zapnout program PlusSteam. Jen pamatujte na to, že za běhu této funkce není doporučováno vzhledem k vysoké teplotě vzduchu otvírat dvířka spotřebiče. Pokud je jejich otevření nutné, dbejte při něm maximální opatrnosti.

Parametr Tento produkt
Počet programů 10
Časovač Ano
Ventilátor Ano
Kruhové topné těleso Ano
Gril Ano
Rychlý ohřev Ano
Systém čištění Katalýza
Osvětlení trouby Ano
Teleskopické rošty Ano
Výška (cm) 85,8
Šířka (cm) 50
Hloubka (cm) 60
Hmotnost (kg) 49

Naše hodnocení a závěr

Model Electrolux EKI 5490OX PlusSteam je průměrně výkonný sporák s menší troubou, a díky tomu i nižší spotřebou energie. Je velmi dobře vybavený, co se funkční a programové stránky týče. Jeho přidanou hodnotou je funkce PlusSteam, která umožňuje pečení za pomocí páry, která nechá jídlo krásně vláčné. Rozměrově jde o tradiční model a cenově se také řadí k průměru. Pro středně velké domácnosti je rozhodně výbornou variantou.

Pokud ale víte, že vás doma bude více a že by vám objem této trouby nemusel stačit, určitě se i pro vás najde v našem výběru nějaký kousek. Zkuste zvážit například sporák Mora I 878 AW. Má sice o něco větší spotřebu energie, avšak znatelně větší troubu a velmi podobnou funkční výbavu.

16 000 Kč Orientační cena

Další recenze

Recenze Electrolux EKI 54950OX PlusSteam

Electrolux EKI 54950OX PlusSteam

16 000 Kč Orientační cena