Recenze a test Electrolux EKI 54950OX PlusSteam

Hodnocení:

90,4 %

Klady:

Dobrá vybavenost

Program s párou

Zápory:

Chybí funkce Stop and Go

15 000 Kč
orientační cena

Hodnocení příkonu
(max. 10)
Hodnocení spotřeby
(max. 10)
Hodnocení funkcí varné desky
(max. 10)
Hodnocení funkcí trouby
(max. 10)
Celkové
hodnocení
7,0 9,3 9,8 9,5 90,4 %

Souhrnné údaje

Indukční sporák Electrolux EKI 5450OX PlusSteam je po funkční stránce velmi dobře vybavený sporák. Objem trouby patřil v našem srovnávacím testu v době psaní této recenze (říjen 2018) spíše k těm menším. Podprůměrný byl lehce i celkový příkon všech 4 varných zón, zůstal těsně pod hranicí deseti tisíc wattů. Naopak ve spotřebě elektrické energie tento výrobek překonal většinu ostatních. Při běžném pečení je to 0,84 kWh, při tom horkovzdušném 0,76 kWh. Stále se sice sporák řadí „pouze“ do energetické třídy A, avšak jeho provoz vás díky těmto hodnotám nevyjde tak draho.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce Electrolux 36 % Electrolux, 27 % AEG, 9 % Mora, 9 % Amica, 9 % Brandt, 9 % Beko
Objem (l)  58 64,82
Příkon (W)  9 918,4 10 265,29
Energetická třída  A 100 % A
Spotřeba na cyklus běžného pečení (kWh)  0,84 0,91
Spotřeba BP na litr (kWh)  0,014 0,01
Spotřeba na cyklus horkovzdušného pečení (kWh)  0,76 0,83
Spotřeba HP na litr (kWh)  0,013 0,01

Funkce varné desky

Až na jednu funkci má tato varná deska všechny, na které jsme v našem srovnávání brali zřetel. Tou jednou výjimkou je funkce Stop and Go. V případě, že troubu centrálně vypnete, nezapamatuje si vaše poslední nastavení a budete muset případně všechny varné zóny nastavovat znovu. Není tedy tak jednoduché si od vaření na chvilku odskočit. 

Odejdete-li však přesto od vaření, velkému průšvihu zabrání funkce automatického vypnutí. Ta desku vypne v případě, že ji necháte dlouho beze změny, v případě, že se příliš zahřeje (což může nastat například v případě, že se vyvaří veškerý obsah nádoby) nebo v takovém případě, kdy ani jedna z varných zón nejsou aktivní. Další pomůckou je tzv. booster (u značky Elextrolux označovaný jako PowerBoost). Ten dočasně dodá vybraným varným zónám ještě více energie a umožní tak například rychlé prudké osmažení masa či zeleniny. Samozřejmostí je také dětská pojistka a nechybí ani sedmistupňový ukazatel zbytkového tepla.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Displej  Ano 100 % Ano
Časovač  Ano 91 % Ano, 9 % Ne
Dětská pojistka  Ano 100 % Ano
Ukazatel zbytkového tepla  Ano 100 % Ano
Automatické vypnutí  Ano 91 % Ano, 9 % Ne
Booster  Ano 91 % Ano, 9 % Ne
Stop and Go  Ne 73 % Ne, 27 % Ano

Funkce trouby a rozměry

Pokud jsme na funkcích varné desky našli jednu malou výtku, tak v případě funkcí trouby už můžeme tento sporák opravdu jen chválit. Dočkáme se pravého horkovzdušného pečení (díky přítomnosti ventilátoru a horkovzdušného tělesa) i osvětlení trouby. Čeho se v v tabulce nedočtete, je přítomnost chladícího ventilátoru. Zapne se automaticky, když je trouba v provozu, a udržuje její vnější povrch chladný. Nenechte se překvapit lehkým hučením i po konci pečení, ventilátor funguje vždy i chvíli poté.

Na výběr máte z deseti pečicích programů. Najdete mezi nimi i takové speciality, jako je program pro sušení nebo pro odmrazování potravin. Perličkou tohoto sporáku je však program SteamBake. Trouba pracuje i s párou, která zajistí větší vlhkost při pečení, což je příslibem vláčného vnitřku a křupavých kůrčiček. Do určitého místa uvnitř trouby stačí nalít kohoutkovou vodu a poté tlačítkem zapnout program PlusSteam. Jen pamatujte na to, že za běhu této funkce, není doporučováno vzhledem k vysoké teplotě vzduchu otvírat dvířka spotřebiče. Pokud je to nutné, dbejte při tom maximální opatrnosti.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Počet programů  10 8,73
Časovač  Ano 100 % Ano
Ventilátor  Ano 100 % Ano
Kruhové topné těleso  Ano 100 % Ano
Gril  Ano 100 % Ano
Rychlý ohřev  Ano 64 % Ne, 36 % Ano
Systém čištění  Katalýza 55 % Ne, 27 % Katalýza, 18 % Pyrolýza
Osvětlení trouby  Ano 100 % Ano
Teleskopické rošty  Ano 73 % Ano, 27 % Ne
Výška (cm) 85,8 85,68
Šířka (cm) 50 54,44
Hloubka (cm) 60 60,16
Hmotnost (kg) 49 47,53

Naše hodnocení a závěr

Model Electrolux EKI 5490OX PlusSteam je průměrně výkonný sporák s lehce menší troubou, avšak také lehce menší spotřebou energie. Je velmi dobře vybavený, co se funkční a programové stránky týče. Jeho přidanou hodnotou je funkce PlusSteam, která umožňuje pečení za pomocí páry, která nechá jídlo krásně vláčné. Rozměrově jde o tradiční model a cenově se také řadí k průměru. Pro středně velké domácnosti je rozhodně výbornou variantou. Pokud ale víte, že vás doma bude více a že by vám objem této trouby nemusel stačit, určitě i pro vás se najde v našem srovnávacím testu nějaký kousek. Zkuste zvážit například sporák Mora I 878 AW. Má sice o něco větší spotřebu energie, avšak znatelně větší troubu a velmi podobnou funkční výbavu.

Datum:
Produkt: Electrolux EKI 54950OX PlusSteam
Hodnocení: 90,4 % 100 % 0 %

Další recenze

Kompletní test