Recenze Electrolux EKI 54950OX PlusSteam | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Electrolux EKI 54950OX PlusSteam

86,3 % Celkové hodnocení

v kategorii Indukční sporáky

Klady

  • Dobrá vybavenost
  • Režim pečení s párou
  • Katalytické čištění

Zápory

  • Chybí funkce Stop and Go
  • Nižší příkon
  • Velká hmotnost
15 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Indukční sporák Electrolux EKI 5450OX PlusSteam je po funkční stránce velmi dobře vybavený model. Objem trouby 58 l patřil v době psaní této recenze (červenec 2019) spíše k těm menším. Lehce podprůměrný byl i celkový příkon všech 4 varných zón, zůstal těsně pod hranicí 10 000 wattů. Naopak úsporností tento výrobek překonal většinu ostatních. Při běžném pečení je to 0,84 kWh, při tom horkovzdušném 0,76 kWh. Stále se sice sporák řadí „pouze“ do energetické třídy A, stejně jako většina konkurenčních modelů, avšak jeho provoz vás díky těmto hodnotám nevyjde nijak draho. Nižší spotřeba je samozřejmě zásluhou menší kapacity.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Electrolux

Objem (l)

58

Příkon (W)

9 918,4

Energetická třída

A

Spotřeba na cyklus běžného pečení (kWh)

0,84

Spotřeba BP na litr (kWh)

0,014

Spotřeba na cyklus horkovzdušného pečení (kWh)

0,76

Spotřeba HP na litr (kWh)

0,013

Funkce varné desky

Až na jednu funkci má tato varná deska všechny, na které jsme při výběru brali zřetel. Tou jednou výjimkou je funkce Stop and Go, která umožňuje pozastavit vaření a po chvilce pokračovat se stejným nastavením. Není tedy tak jednoduché si od vaření na chvilku odskočit.

Odejdete-li však přesto od vaření, velkému průšvihu zabrání funkce automatického vypnutí. Ta desku vypne v případě, že ji necháte dlouho beze změny, v případě, že se příliš zahřeje (což může nastat například v případě, že se vyvaří veškerý obsah nádoby) nebo tehdy, když ani jedna z varných zón není aktivní. Další pomůckou je tzv. booster (u značky Electrolux označovaný jako PowerBoost). Ten dočasně dodá vybraným varným zónám ještě více energie a umožní tak například prudké osmažení masa či zeleniny. Samozřejmostí je také dětská pojistka a nechybí ani sedmistupňový ukazatel zbytkového tepla.

Parametr Tento produkt
Displej

Ano

Časovač

Ano

Dětská pojistka

Ano

Ukazatel zbytkového tepla

Ano

Automatické vypnutí

Ano

Booster

Ano

Stop and Go

Ne

Funkce trouby a rozměry

Pokud jsme na funkcích varné desky našli jednu malou výtku, tak v případě funkcí trouby už můžeme tento sporák opravdu jen chválit. Dočkáme se pravého horkovzdušného pečení (díky přítomnosti ventilátoru a horkovzdušného tělesa) i osvětlení trouby. Navíc má také chladící ventilátor. Ten se zapne automaticky, když je trouba v provozu, a udržuje její vnější povrch chladný. Nenechte se překvapit lehkým hučením i po konci pečení, ventilátor funguje vždy i chvíli poté.

Na výběr máte z devíti pečicích režimů. Najdete mezi nimi i takové speciality, jako je režim sušení a dvě varianty grilu. Perličkou tohoto sporáku je však režim SteamBake. Trouba pracuje i s párou, která zajistí větší vlhkost při pečení, což je příslibem vláčného vnitřku pokrmu a křupavých kůrčiček. Do určeného místa uvnitř trouby stačí nalít kohoutkovou vodu a poté tlačítkem nastavit PlusSteam. Jen pamatujte na to, že za běhu této funkce není doporučováno, vzhledem k vysoké teplotě vzduchu, otvírat dvířka spotřebiče. Pokud je jejich otevření nutné, dbejte při něm maximální opatrnosti.

Mimo pečicí režimy zde naleznete i dva doplňkové – šetrné rozmrazování a samotné zapnutí žárovky. Ta sama o sobě v troubě lehce zvedne teplotu, což je často využíváno pro kynutí těst.

Parametr Tento produkt
Počet pečicích + doplňkových režimů trouby

9 + 2

Časovač

Ano

Ventilátor

Ano

Kruhové topné těleso

Ano

Gril

Ano

Rychlý ohřev

Ano

Systém čištění

Katalýza

Osvětlení trouby

Ano

Teleskopické rošty

Ano

Výška (cm)

85,8

Šířka (cm)

50

Hloubka (cm)

60

Hmotnost (kg)

49

Hodnocení ostatních uživatelů

Mezi uživateli se v recenzích objevila chvála ohledně poměru ceny a výkonu, což vlastně kopíruje ocenění z našeho srovnání. Dále jsme zaznamenali spokojenost ohledně funkčního vybavení trouby a rychlosti indukčního vaření. Mezi výtkami se objevila nespokojenost s plastovými díly, které nepůsobí dostatečně kvalitně – konkrétně se jedná o ovládací knoflíky a držák trouby. Uživatelé také zmiňují, že sklo trouby se při pečení zamlžuje. Celkově jsou však s produktem spokojení.

Klady a zápory

Mezi hlavní přínosy sporáku jednoznačně řadíme poměr ceny a nabízených funkcí. Líbí se nám jak PlusSteam pro využití páry, tak sušení nebo automatické vypnutí při přetečení hrnce. Další výhodu představují katalytické desky. Ty pohlcují mastnotu, čímž snižují nutnou údržbu trouby na minimum. Je však nutné počítat s tím, že za určitou dobu budou potřebovat vyměnit.

Co se záporů týče, všimli jsme si chybějící funkce Stop and Go. Tato funkce umožňuje proces vaření přerušit a později v něm pokračovat, všeobecně však není příliš rozšířená. Sporák má také o něco nižší příkon, který se však pojí i s menším objemem trouby. Sporák je poměrně těžký, což při používání nevadí, jen s ním může být o něco horší manipulace.

Naše hodnocení a závěr

Model Electrolux EKI 5490OX PlusSteam je průměrně výkonný sporák s menší troubou, a díky tomu i nižší spotřebou energie. Je velmi dobře vybavený, co se funkční a režimové stránky týče. Jeho přidanou hodnotou je funkce PlusSteam, která umožňuje pečení za pomocí páry, která nechá jídlo krásně vláčné. Rozměrově jde o tradiční model a cenově se také řadí k průměru. Mezi uživatelskými recenzemi převažuje chvála ohledně poměru ceny a výkonu, jen někomu by mohly být nesympatické plastové ovládací knoflíky. Pro středně velké domácnosti je rozhodně výbornou variantou.

Pokud ale víte, že vás doma bude více a že by vám objem této trouby nemusel stačit, určitě se i pro vás najde v našem výběru nějaký kousek. Zkuste zvážit například sporák Mora I 878 AW. Má sice o něco větší spotřebu energie, avšak znatelně větší troubu a velmi podobnou funkční výbavu.

15 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Electrolux EKI 54950OX PlusSteam | Hodnocení: 86,3 %
Eliška se zabývá výběrem a srovnáváním produktů už roky, při výběru sporáků navíc může uplatnit i svou zálibu ve vaření. Nevychází ale jen z vlastních zkušeností, při průzkumu se nebojí sáhnout po českých ani cizojazyčných odborných zdrojích. Srozumitelně vám tak vysvětlí, jaké jsou výhody a nevýhody indukčního vaření, jak si poradit s energetickým štítkem a bez jakých funkcí se neobejdete. Její záběr potom zahrnuje i další kuchyňské spotřebiče, například plynové a indukční varné desky nebo plynové sporáky.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký je rozměr pekáče do Electrolux EKI 54950OX PlusSteam. Jak velký plech nebo pekáč se do trouby vejde. Děkuji

Bílkovská Jaroslava

Dobrý den, do trouby se vejde plecháč o rozměrech 46,5×38,5 cm.

Eliška Srncová, redaktor

Dobrý den, bohužel ne, sporák má napětí 400 V a jeho zapojení by měl provést elektrikář.

Eliška Srncová, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Electrolux EKI 54950OX PlusSteam

Electrolux EKI 54950OX PlusSteam

15 000 Kč Orientační cena