Recenze a test Electrolux EKI54550OX | Arecenze
Menu

Recenze a test Electrolux EKI54550OX

v kategorii Indukční sporáky

Klady a zápory

  • Katalytické čištění
  • Chybí rychlý ohřev
14 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

V době psaní recenze (červenec 2019) nebyly mezi nejprodávanějšími indukčními sporáky na tuzemském trhu příliš dramatické rozdíly, ani model od značky Electrolux není výjimkou. Potěší příkonem 10 450 W, který byl tehdy nad průměrem a slibuje efektivnější rozehřívání. Energetická třída A byla shodná pro všechny hodnocené modely a zároveň nejlepší na trhu. K tomu se váže i spotřeba trouby, hodnoty 0,79 kWh pro běžné pečení a 0,71 kWh pro horkovzdušné pečení byly pod průměrem a tam se udržely i při přepočtu na litr. Spotřeba na litr totiž odpovídala jedněm z nejnižších hodnot na trhu, konkrétně 0,013 kWh pro běžné pečení a 0,012 kWh na pro pečení horkovzdušné. Kapacita trouby je 60 l a bude vhodná spíše do méně početné domácnosti, pro rodinu je vhodnější trouba s kapacitou alespoň 65 l.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Electrolux

Objem (l)

60

Příkon (W)

10 450

Energetická třída

A

Spotřeba na cyklus běžného pečení (kWh)

0,79

Spotřeba BP na litr (kWh)

0,013

Spotřeba na cyklus horkovzdušného pečení (kWh)

0,71

Spotřeba HP na litr (kWh)

0,012

Funkce varné desky

Z oblíbených funkcí varné desky postrádá sporák Electrolux pouze funkci Stop and Go, která má na starosti pozastavení vaření a navázání při stejném výkonu. Co se dalších funkcí týče, pro vyšší bezpečnost je deska vybavená dětskou pojistkou, která zabrání neplánovanému spuštění. Zároveň si můžete vaření i rozplánovat, díky integrovanému časovači. Informace o výkonu a nastavení časovače se dozvíte z displeje, nechybí ani ukazatel zbytkového tepla po vaření a Booster pro rychlé zvýšení výkonu. Všechny tyto funkce byly u varných desek poměrně běžné, kromě chybějící funkce Stop and Go, která se naopak objevila pouze u několika modelů.

Parametr Tento produkt
Displej

Ano

Časovač

Ano

Dětská pojistka

Ano

Ukazatel zbytkového tepla

Ano

Automatické vypnutí

Ano

Booster

Ano

Stop and Go

Ne

Funkce trouby a rozměry

Stejně jako u funkcí desky, i v kategorii funkcí trouby si sporák značky Electrolux vede velmi dobře. V nabídce sice nenajdete rychlý ohřev, ten byl ale v době psaní recenze pouze zhruba u třetiny sporáků. Model naproti tomu potěší katalytickým čištěním, díky kterému víceméně odpadá nutnost troubu čistit manuálně. Nevýhodou je potřeba katalytické desky jednou za čas vyměnit, tato povinnost odpadá u trub vybavených pyrolýzou. Ostatní funkce už jsou víceméně samozřejmostí, stačí tedy stručně zmínit, že ani tento model nepostrádá vnitřní osvětlení, ventilátor a kruhové topné těleso pro horkovzdušné pečení, gril, časovač a teleskopické rošty. Rozměry sporáku jsou také standardní, měří 85 x 50 x 60 cm a váží 50 kg.

Parametr Tento produkt
Počet pečicích + doplňkových režimů trouby

7

Časovač

Ano

Ventilátor

Ano

Kruhové topné těleso

Ano

Gril

Ano

Rychlý ohřev

Ne

Systém čištění

Katalýza

Osvětlení trouby

Ano

Teleskopické rošty

Ano

Výška (cm)

85

Šířka (cm)

50

Hloubka (cm)

60

Hmotnost (kg)

50

Naše hodnocení a závěr

Indukční sporák Electrolux EKI54550OX se řadí k úspornějším modelům, i když rozdíly mezi jednotlivými sporáky nebyly nijak markantní. Velmi dobře si vede také ve funkcích, u varné desky postrádá pouze funkci Stop and Go, trouba nemá pouze funkci rychlého ohřevu. Kapacita trouby je spíše menší, můžeme ji proto doporučit hlavně uživatelům, kteří si na pečení příliš nepotrpí nebo nepečou pro větší množství lidí. Výhodou sporáku je funkce katalytického čištění trouby, která značně usnadňuje její údržbu.

Pokud si však chcete čištění trouby ještě o něco ulehčit, doporučujeme zvolit některý z modelů s funkcí pyrolýzy, například sporák od stejného výrobce Electrolux EKI 6771DOX.

14 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Electrolux EKI54550OX
Eliška se zabývá výběrem a srovnáváním produktů už roky, při výběru sporáků navíc může uplatnit i svou zálibu ve vaření. Nevychází ale jen z vlastních zkušeností, při průzkumu se nebojí sáhnout po českých ani cizojazyčných odborných zdrojích. Srozumitelně vám tak vysvětlí, jaké jsou výhody a nevýhody indukčního vaření, jak si poradit s energetickým štítkem a bez jakých funkcí se neobejdete. Její záběr potom zahrnuje i další kuchyňské spotřebiče, například plynové a indukční varné desky nebo plynové sporáky.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Electrolux EKI54550OX

Electrolux EKI54550OX

14 000 Kč Orientační cena