Indukční varné desky se v dnešní době těší velké oblibě. Abyste se vyznali v široké nabídce produktů a celé řadě parametrů, připravili jsme pro vás článek se všemi nejdůležitějšími informacemi:
- Typy varných desek – Na trhu najdete plynové a elektrické modely – ty mohou být s litinovými plotýnkami nebo sklokeramické. Desky ze sklokeramiky se dále dělí na modely s topnou spirálou a indukční varné desky.
- Proč si pořídit indukční varnou desku – Mezi hlavní pozitiva patří minimální tepelné ztráty, rychlá regulace teploty, vysoká bezpečnost a jednoduchá údržba.
- Nevýhody indukčních desek – Indukční desky bývají dražší a možná budete muset zainvestovat do nového nádobí. Navíc jsou poměrně hlučné a nemusí být vhodné pro osoby s kardiostimulátorem.
- Výběr indukční varné desky podle umístění – Do menšího bytu vám vystačí 2–3plotýnková deska, rodiny ocení alespoň 4 plotýnky (zde už můžete narazit na třífázové zapojení).
- Důležité parametry při výběru indukční desky – Pohlídejte si příkon a napětí desky a způsob ovládání. Velkou roli hraje samozřejmě také designové provedení.
- Funkce – Základem bývají bezpečnostní pojistky a zesílení výkonu, narazit můžete i na sloučení varných zón, propojení s digestoří a další pokročilejší funkce.
- Příslušenství – Kromě speciálního nádobí nebo adaptérů na stávající nádobí se hodí i pomůcky pro čištění desky.
- Nejoblíbenější značky indukčních desek – K nejoblíbenějším výrobcům patří značky Mora, Electrolux, Siemens a další.
- Cena – Nejlevnější desky seženete už pod 5 000 Kč, cena za modely s nejpokročilejšími technologiemi se může vyšplhat i do několika desítek tisíc.
Typy varných desek
Rozdělení varných desek může být poněkud matoucí, nesprávného dělení se často dočkají například sklokeramické a indukční desky. Pro začátek tedy ujasníme, jaké jsou jednotlivé typy varných desek. Poté si také upřesníme hlavní výhody a nevýhody indukční varianty. V první řadě se varné desky dají rozdělit podle zdroje tepla – na plynové (těm jsme věnovali samostatné srovnání) a elektrické. Elektrické se dále dělí na dva typy:
- s litinovými plotýnkami
- sklokeramické – indukční, nebo s topnou spirálou
Desku s litinovými plotýnkami zná pravděpodobně každý, ne každý ale ví, že indukční desky jsou vlastně jen specifickým typem sklokeramických desek. V praxi se pak nejčastěji používá označení „sklokeramické“ pro desky s topnou spirálou a „indukční“ pro desky fungující na bázi magnetické indukce (oba typy přitom mají v drtivé většině případů povrch ze sklokeramiky).
Specialitou je potom deska kombinovaná, která využívá například jak plyn, tak elektřinu, nebo kombinuje část s topnými spirálami a část s indukcí. Na trhu ale na tyto hybridy pravděpodobně moc nenarazíte.
Sklokeramické desky s topnou spirálou vs. indukční varné desky
Hlavní rozdíl mezi deskami s topnou spirálou a indukčními modely je způsob ohřívání. Sklokeramické desky s topnou spirálou mají klasické topné těleso, které rozpálí varnou desku a ta následně ohřeje jakoukoliv nádobu.
Při indukci, která funguje na principu magnetizmu, se namísto plotýnky ohřívá přímo dno hrnce. Dno nádobí tedy musí být feromagnetické. Pod varnou deskou je indukční měděná cívka, která vytváří vysokofrekvenční proud a magnetické střídavé pole.
Díky tomu indukce využívá teplo přesně tam, kde je ho potřeba, aniž by zbytečně unikalo – přímo na dně hrnce nebo jiného nádobí (Zdroj: How Stuff Works). Pokud hrnec odstavíte z varné zóny, indukce se okamžitě přeruší a žádné teplo dál nevzniká.
Proč si pořídit indukční varnou desku
Výhody indukčních varných desek spočívají zejména v následujících bodech:
- Vysoká účinnost – Výhodou indukčního vaření je především maximální efektivita, protože teplo neuniká okolo hrnce jako u vaření na plynu, ani se zbytečně neohřívá celá plocha varné plotýnky jako u sklokeramiky s topnou spirálou. Horká je vždy jen ta část, která se přímo dotýká hrnce.
- Rychlá regulace teploty – Hned po plynu nabízí indukční deska nejrychlejší regulaci teploty, na ztlumení nebo zvýšení výkonu reaguje téměř okamžitě, na rozdíl od elektrických plotýnek, které se rozehřívají nebo chladnou i dlouhé minuty.
- Vysoká bezpečnost – To, že se deska neohřívá sama o sobě, je také důležitý bezpečnostní prvek. Nehrozí, že byste se o ni popálili a nepřipálí se ani přetečené tekutiny, jídlo či nečistoty. Navíc i plocha, která je přímo ve styku s hrncem, chladne velmi rychle a již několik sekund po vypnutí plotýnky se nepopálíte ani o ni.
- Jednoduchá údržba – Mezi další výhody patří také snadná údržba. Povrch desky je rovný, tím pádem na ní nenajdete žádná těžko dosažitelná zákoutí, jako tomu je například u desek plynových.
Nevýhody indukčních desek
S indukčními varnými deskami se ale pojí i několik nevýhod:
- Vyšší investice – Hlavním negativem je vysoká pořizovací cena. Do té se často promítne nejen samotné pořízení desky, ale také cena příslušenství, které k ní budete muset dokoupit. Abyste totiž na desce tohoto typu mohli vařit, potřebujete k tomu speciální nádobí.
- Hlučnost – Provoz této desky je hlučnější, hlasité bývá zejména hučení chladicího ventilátoru. Může se také ozývat nepřetržité lehké bzučení, případně i slabé vibrace. Není třeba se toho lekat, je to klasický jev, který indukci doprovází.
- Problém s rozpoznáním nádobí – Indukční desky jsou zpravidla vybavené bezpečnostní pojistkou, díky které neohřívají malé předměty, například když na desce zapomenete položenou lžíci. Kvůli této pojistce ale také často nerozpoznají nádobí o malém průměru, třeba plechový hrnek.
- Nejsou ideální pro osoby s kardiostimulátorem – Jako bezpečná vzdálenost je v takovém případě udáváno 60 cm (Zdroj: Intervenční a akutní kardiologie). Najdou se sice uživatelé s kardiostimulátorem, kteří nezaznamenali žádné problémy ani při dlouhodobém používání indukční desky, jde ale o určité riziko, o kterém často informují i výrobci v návodu k použití.
Výhody indukčních desek | Nevýhody indukčních desek |
---|---|
Vysoká účinnost | Vysoká pořizovací cena |
Nízká spotřeba energie | Fungují pouze s feromagnetickým nádobím |
Snadná údržba | Hlučnost |
Bezpečnost | Nemusí rozpoznat malé nádobí |
Dobrá regulace a rychlé změny teploty | Nemusí být vhodné pro osoby s kardiostimulátorem |
Výběr indukční varné desky podle umístění
Při výběru vhodné indukční varné desky přesně pro vás je důležité nejprve zvážit, kam ji umístíte, a měli byste se zamyslet nad její velikostí. Prvním aspektem je tedy to, kde bydlíte.
- Menší byt – Do menších bytů, pro jednotlivce či dvojice se bude ideálně hodit dvou až tříplotýnková deska s napětím 220–240 V. Vhodný je v takovém případě příkon alespoň 3 500 W.
- Rodinný dům – Pro rodiny bude optimální čtyř a více plotýnková deska, která může vyžadovat i třífázové zapojení. Doporučujeme hledat modely s příkonem 7 000 W a vyšším.
Při výběru velikosti varné desky budete limitovaní pravděpodobně hlavně velikostí vaší kuchyně. V menších bytech se lépe uplatní dvouplotýnkové modely, do velkých kuchyní můžete zvolit i čtyři a více plotýnek. Roli může hrát také způsob napájení. V menších bytech nemusí být k dispozici třífázová zásuvka, v takovém případě si pravděpodobně vyberete z malých desek s 230V přípojkou. Pokud třífázovou zásuvku doma máte, nemusíte se v tomto ohledu nijak uskromňovat.
Pokud jste ve vaší domácnosti sami nebo jen s partnerem, nemusíte složitě váhat a můžete vybírat klidně z menších typů indukčních varných desek, které nabízejí dvě nebo tři plochy na vaření. Početnější rodiny nebo nadšení kuchaři ale jistě využijí i čtyři a více plotýnek.
Určení | Počet plotýnek | Napětí | Příkon |
Menší domácnost | 2–3 | 220–240 V | 3 500 W a více |
Rodina/větší dům | 4+ | 220–240 V, ale i 380–400 V | 7 000 W a více |
S vhodným rozmístěním kuchyňských spotřebičů vám pomůže následující nákres. U indukčních desek je potřeba pamatovat nejen na dostatečný prostor okolo desky, aby se vám dobře vařilo, ale také pod deskou, aby bylo zajištěné vhodné odvětrávání a místo na chladicí ventilátor.
Důležité parametry při výběru indukční desky
- Příkon a napětí – Příkon by měl být alespoň 3 500 W pro dvouplotýnkové modely a minimálně 7 000 W pro čtyřplotýnkové desky. Napětí je obvykle 220–240 V, některé větší desky ale mívají i napětí 380–400 W.
- Ovládání – Indukční desky mají dotykové ovládání, nejčastěji ve dvou variantách, „tlačítkové“ a posuvníkové, méně časté je mechanické.
- Design – Volit můžete různé barvy, materiály i designové verze s rámečkem či bez rámečku.
Příkon a napětí
Důležitým faktorem pro výběr nejvhodnější indukční varné desky je její příkon. Ten vypovídá o výkonu desky, a tím i o rychlosti ohřevu. Desky se slabým příkonem také mnohdy neumožňují používání všech plotýnek najednou, nebo se zapnutím další plotýnky sníží výkon ostatních.
U čtyřplotýnkových modelů je jako minimum pro pohodlné používání doporučovaný příkon 7 000 W. U modelů s více nebo méně plotýnkami se tato hodnota mění poměrově, tedy např. u dvouplotýnkové desky pátrejte po příkonu alespoň 3 500 W.
Počet plotýnek | Doporučovaný příkon |
2 | Alespoň 3 500 W |
3 | Alespoň 5 250 W |
4 | Alespoň 7 000 W |
Jelikož se indukční varná deska zapojuje do elektrické zásuvky, je důležité pohlídat si, aby měla i správné napětí. To může být buď 220–240 V, nebo 380–400 V. Desky s napětím 220–240 V se zapojují do klasické domácí zásuvky a na trhu tato varianta převažuje. Desky s napětím 380–400 V je nutné zapojit do třífázové zásuvky, kterou například v bytech často nenajdete. Některé varné desky umožňují obě varianty.
Ovládání
Standardem u indukčních desek je dotykové ovládání, spíše výjimkou je mechanické. Ideální je, když můžete nastavovat každou varnou zónu zvlášť. Měli byste být také schopní ovládat varnou desku jen jednou rukou. Ovládání indukční desky může mít tři varianty:
- Dotyková „tlačítka“ – Klasická varianta, může být pro všechny varné zóny dohromady, nebo pro každou zvlášť. Stupně se mění pomocí tlačítek plus a minus a proklikání k určitému stupni může být zdlouhavé.
- Slider – Novější varianta, kde se varné zóny nastavují posouváním prstem po liště, což je nejrychlejší způsob ovládání.
- Mechanické ovládání – Většinou má podobu kulatých spínačů, které umožňují rychlou reakci a snadno se ovládají i s mokrýma rukama.
Ta či ona varianta je většinou doplněna jedním nebo několika jednoduchými displeji, které zobrazují momentální nastavení a další základní informace. U některých dražších modelů můžete narazit i na větší sofistikovanější displej, který je schopný zobrazit i více než čísla, nebývá to ale příliš časté.
Design
Pro řadu uživatelů bude design varné desky jistě jednou z priorit při výběru. Vzhled varné desky může snadno doladit celkový dojem vaší kuchyně. Je potřeba vybrat desku tak, aby vyhovovala nejen velikostí a tvarem, ale aby snadno zapadla do konceptu kuchyně jako takové.
- Rámeček – Jednou z hlavních otázek je přítomnost kovového rámečku. Ten má své příznivce i zaryté odpůrce. Jedna skupina bere rám u varných desek jako zcela zbytečnou komplikaci při čištění, druhá skupina jako designový prvek, určité ohraničení nebo dokonce bariéru proti možnému vylití obsahu hrnce a podobně. Je tedy na vás, které variantě dáte přednost a ke které skupině se přidáte.
- Materiál – V oblasti materiálu se naopak žádným rozhodováním trápit nemusíte. Veškeré indukční varné desky jsou totiž vyrobené ze sklokeramiky. Můžete ale volit mezi různě řešenými varnými zónami, ty bývají kulaté i hranaté či jinak zajímavě ohraničené.
- Barva – Ačkoliv je drtivá většina indukčních desek černá, s trochou snahy najdete i další barevná provedení, většinou v šedé nebo bílé barvě. Možná máte obavu, že se světlejší deska bude časem připalovat a barva tmavnout. Majitelé světlých indukčních desek s nimi ale bývají většinou spokojení a ke změně barvy podle nich nedochází.
Funkce
Indukční varné desky nabízejí uživatelům mnoho praktických funkcí, které usnadňují ovládání a zefektivňují vaření. Funkce se dělí do několika hlavních skupin:
- Bezpečnost – O bezpečnost se starají různé pojistky, např. dětská pojistka, pojistka proti přepětí, funkce automatického vypnutí aj.
- Nastavení času a vypnutí – Užitečné jsou také různé časovače nebo možnost krátkého přerušení vaření.
- Flexibilita varných zón – Některé desky umožňují sloučení či přizpůsobení velikosti varných zón.
- Zesílení výkonu – Rapidní zvýšení výkonu obstarává funkce Booster, ta může být na všech varných zónách i jen na jedné.
- Nastavení přesné teploty – K pokročilejšímu vaření napomáhá možnost nastavit přesnou teplotu ohřevu, hodí se např. při metodě sous-vide.
- Speciální funkce – Sem patří zejména různé chytré funkce, např. možnost propojení varné desky s digestoří.
Bezpečnost
Bezpečnost je při koupi varné desky nezanedbatelná. To platí nejen pro rodiny s malými dětmi. Při vybírání tak musíme vzít v potaz také bezpečnostní prvky indukčního vařiče. Mezi pojistky, které by indukční varné desce neměly chybět, patří:
- Automatická ochrana proti přetečení – Jestliže se tekutina dostane z nádoby na ovládací panel, aktivní varná zóna se okamžitě automaticky vypne. Jedná se o prvek zabraňující popálení nebo poškození.
- Ochrana proti přehřátí – Zabraňuje tomu, aby se teplota ohřevu dostala nad určitou teplotu. Díky tomu nedojde třeba ke vznícení oleje v nádobě. Navíc chrání elektronické součásti desky, aby nedošlo k jejich zničení.
- Uzamčení ovládacího panelu – Takzvaná dětská pojistka zabrání tomu, aby vaše dítě omylem zapnulo varnou desku.
- Ukazatel zbytkového tepla – Ukazatel zbytkového tepla vás upozorní, pokud je varná plocha teplá.
- Automatické bezpečnostní vypnutí desky – Systém automatického vypnutí desky přeruší další nahřívání varné desky v případě, že ji sami omylem zapomenete vypnout.
- Detekce nádobí – Systém detekce nádobí znamená, že pokud nepřiložíte například hrnec, deska se opět sama automaticky vypne, aby zbytečně neztrácela energii.
- Detekce velikosti nádobí – Indukční varná deska se spustí pouze při kontaktu s takovým indukčním nádobím, jehož průměr přesahuje 10 cm.
- Rozpoznání prázdného hrnce – Automatické snížení výkonu, aby nedošlo k poškození nádobí.
- Detekce podpětí – Pro případ podpětí bývá na varné desce varovná signalizace.
- Detekce přepětí – Včasná detekce možného přepětí chrání elektrické obvody před poškozením.
Veškeré bezpečnostní prvky vám zároveň zabezpečí větší životnost výrobku a doporučujeme je před koupí ověřit u výrobce a nebo alespoň vyhledat odborné recenze indukčních varných desek.
Nastavení času a vypnutí
Tyto funkce pomáhají efektivně pracovat s časem a možnostmi vypnutí desky.
- Časovač – Perfektní funkce, díky které můžete vařit a zároveň dělat to, co zrovna potřebujete. Jednoduše si díky němu nastavíte dobu vaření na tak dlouho, jak chcete. Funkce přináší úlevu a konec zastaralým minutkovým budíkům.
- Stop and Go – Funkce, která zabezpečí, že i když na vás například zazvoní návštěva nebo pošťák, vy s klidnou hlavou zastavíte vaření, ke kterému se posléze vrátíte a pokračujete při stejném výkonu a ve stejném programu. Funkce je velmi oblíbená také maminkami na mateřské dovolené, které tak kdykoliv mohou odběhnout k dítěti. S touto funkcí máte vaření pod kontrolou za všech okolností (Ze zdroje: Jak a jakou vybrat indukční varnou desku).
- Časovač ECO – Šetří energii využitím zbytkového tepla varné desky během posledních minut vaření. Jde o další úsporu energií, kterou indukce přináší.
Flexibilita varných zón
Díky těmto funkcím můžete přizpůsobit varnou plochu desky nejrůznějším velikostem nádobí, od malé pánvičky až po velký pekáč.
- Rozpoznání velikosti hrnce – Funkce, díky které se vám nestane, že by vám zbytečně unikala energie, pokud máte menší hrnec, než je varná plocha. Indukční varná deska, která tuto funkci má, sama rozpozná, jak velká je plocha nádoby, ve které vaříte, a využívá tak energii cíleně pouze na tuto plochu.
- Sloučení varných zón – Umožňuje spojit dvě a více varných zón do jedné, díky tomu můžete například osmahnout maso před pečením přímo v pekáči, ve kterém jej potom vložíte do trouby.
- Ochrana při utírání – Pokud na varnou desku něco vyteče, mohli byste si při utírání změnit třeba nastavení teploty. Aktivací této funkce se deska na několik sekund zablokuje a můžete ji pohodlně utřít.
Zesílení výkonu
Funkce Booster umožňuje zvýšit a zesílit výkon v dané indukční zóně a vařit tak efektivněji a ještě rychleji. Tato funkce je perfektním pomocníkem, pokud potřebujete rychle přivést vodu k varu nebo třeba rozpálit pánev. Budete překvapeni, že to bude téměř hned. Podle některých zdrojů využití Boosteru dokonce zachovává větší množství vitamínů a živin v potravinách.
Tato funkce má ovšem i pár nevýhod, vydrží pouze 5–10 minut, poté se automaticky vypne, aby nedošlo k přehřátí přístroje. Ostatní plotýnky navíc v době používání nemohou pracovat, nebo pouze na nízký výkon (Zdroj: Medium). U funkce Booster si vždy ověřte, kolik varných zón jí reálně disponuje. Některé modely mají Booster na všech zónách, jiné třeba jen na jedné.
Nastavení přesné teploty
Jednou z přelomových funkcí indukční varné desky je nastavení teploty, u některých desek s přesností až na jeden stupeň Celsia. To na první pohled nemusí působit jako nic až tak důležitého, nastavení teploty ale značně rozšiřuje vaše možnosti vaření.
Díky přesné teplotě totiž nejenže dokonale připravíte steak, rozpustíte čokoládu na pečení či udržíte jídlo teplé až do servírování, ale také můžete indukční desku použít k vaření sous-vide, tedy dlouhém vaření při konstantní teplotě, nebo třeba k šetrnému rozmrazování. Některé desky mají dokonce přednastavené programy na různá jídla nebo umožňují udržet jídlo v teple při teplotě kolem 70 °C, což ještě více usnadňuje samotné vaření.
Speciální funkce
S těmito funkcemi se zatím setkáte jen u několika modelů na trhu, o to větší ale mohou být motivací pro pořízení dané desky.
- Synchronizace s digestoří – Některé digestoře nabízejí možnost bezdrátového připojení na desku stejné značky. Varná deska potom sama koriguje odtah par, o který se už nemusíte nijak starat.
- Spodní odtah par – V případě zájmu je možné digestoř z kuchyně odstranit úplně, respektive ji nahradit indukční deskou se spodním odtahem, tedy takovým spotřebičem 2v1. Oproti digestoři umístěné nad deskou by měla být výrazně účinnější, mluví se až o čtyřnásobné rychlosti, díky které nedochází k úniku par ani vůní (nebo zápachů) z vaření.
- Wok plotýnka – Pro specifický kulatý tvar wok pánve není indukce vhodná, protože by nezajistila rovnoměrný ohřev pánve a navíc by musela mít zploštělé dno. Ideální použití zajistí speciálně tvarovaná wok plotýnka, která je kulatá a pánev do ní zapadne. Má ale vysokou cenu a malý výběr. Je určená k rozšíření varné desky.
- Indukční varná plocha – Speciálně upravená nerezová plocha s indukčním ohřevem, známá jako tepan, umožňuje, abyste přímo na ní připravovali různé pokrmy. Díky indukci se rychle rozehřívá, umožňuje tak krátkou a šetrnou přípravu. Navíc často nebudete potřebovat tuk, takže se snadno udržuje. Nabídka je ale velmi omezená a cena vysoká. Obvykle rozšiřuje varnou desku.
Příslušenství
K indukčním varným deskám se vám nejvíc bude hodit toto příslušenství:
- Nádobí – Kvůli způsobu fungování indukční desky je potřeba nádobí s magnetickým dnem.
- Adaptér na indukci – Umožňuje používat i nádobí bez magnetického dna.
- Pomůcky na čištění – Pomáhají udržet desku v bezvadném stavu, důležité jsou neabrazivní čističe i houbičky nebo hadříky.
Nádobí
Indukce vyžaduje díky specifické technologii také speciální nádobí na indukční desku. Ne každý hrnec nebo pánev jsou vhodné k indukční varné desce. Pokud přecházíte z jiného způsobu vaření, je potřeba počítat také s minimálně částečnou výměnou nádobí. Detailní informace se dozvíte v našem článku o tom, jaké nádobí lze použít na indukci.
Nádobí, které vám bude fungovat i na indukční varné desce, poznáte jednoduše. První možností je ke dnu přiložit magnet. Protože ale v obchodech magnety po kapsách nejspíš nenosíte, výrobci se snaží nádobí určené pro indukci označit. Nejčastěji tak na dně najdete grafickou značku cívky, tedy pár vlnovek nad sebou. Někdy je označením slovo INDUCTION.
Nádoby by měly mít co nejvíc rovné dno, díky kterému se co nejlépe rozehřejí. Vyhněte se proto takovým nádobám, které mají na spodní části vroubkování nebo jiné vystouplé vzory. Na některých pánvích můžete najít jen magnetický pruh, kvůli čemuž se nerozehřívá celá plocha a ohřev není tak efektivní. Také si ověřte v návodu, jaký minimální průměr nádob je pro vaši indukční desku potřeba. Příliš malé nádoby totiž deska nerozpozná.
Adaptér na indukci
Pokud máte nějaký specifický typ nádobí, například moka konvičku, který není vhodný na indukci, ale nechcete se jej zbavovat, máme pro vás řešení.
Existují tzv. adaptéry na indukci. Jde o ploché kovové desky o různých průměrech, které umístíte na plotýnku a až na ni postavíte nemagnetický kus nádobí. Každá destička má malé nožičky, které způsobí, že bude lehce nad deskou, a ta se tím pádem nebude přehřívat. Využití tak rázem najdete pro své kousky z hliníku, keramiky, železa, litiny nebo skla.
Pomůcky na čištění
Abyste indukční desku udrželi co nejdéle v bezvadném stavu, je důležité o ni správně pečovat. Kromě speciálních sad na čištění, které mohou obsahovat čisticí prostředky, houbičky nebo hadříky z mikrovlákna, pořídíte všechny výrobky i zvlášť. Výhodou použití speciálních prostředků je to, že na desce vytváří ochranný film zabraňující usazování nečistot. S většími a odolnějšími nečistotami si poradí speciální škrabka.
Nejoblíbenější značky indukčních desek
Stejně jako u většiny kuchyňských spotřebičů, také u indukčních desek se vyplatí vsadit na osvědčené výrobce. Sortiment je naštěstí natolik široký, že se najde něco opravdu pro každého. V této kapitole si proto představíme nejoblíbenější značky indukčních desek a specifické vlastnosti jejich výrobků.
Indukční desky Mora
Česká značka Mora nabízí hned několik desítek indukčních desek. Většina má klasické černé provedení, najdou se ale i designově zajímavé bílé modely. Zpravidla jde o čtyřplotýnkové varianty, ani na dvouplotýnkové modely se ale úplně nezapomnělo.
Cenově tyto desky pokrývají všechny třídy, nejlevnější stojí méně než 5 000 Kč, nejdražší více než 10 000 Kč. U většiny modelů můžete počítat s vysokým příkonem přesahujícím 7 000 W. Samozřejmostí jsou funkce, jako je časovač, Booster nebo automatické vypnutí. U dražších modelů máte také možnost sloučení varných zón.
Indukční desky Siemens
Značka Siemens hraje na trhu s indukčními deskami prim, z její dílny pochází dokonce více než sto modelů. Vybírat můžete mezi deskami dvouplotýnkovými, čtyřplotýnkovými i zcela atypickými, většinou jde o zboží pro náročnější zákazníky, čemuž odpovídá i jeho cena. Nejlevnější desky Siemens vyjdou na cca 9 000 Kč, cena nejdražších přesahuje i 100 000 Kč.
Kromě atypického zónování mohou mít tyto desky také vestavěné odsávání par, možnost propojení s digestoří a další inovativní funkce. Příkon obvykle přesahuje 7 000 W, pozor ale na některé levnější modely, které mají příkon pod 5 000 W. U takové desky by mohl být problém např. využívat všechny plotýnky současně.
Indukční desky Electrolux
Indukční desky značky Electrolux často zaujmou především designovým provedením. Vyrábějí se nejen v černé, ale i šedé či bílé barvě. Některé mají také barevně podsvícené prvky a další vychytávky. Sortiment zahrnuje několik desítek modelů všech cenových kategorií, od 5 000 Kč do cca 50 000 Kč, vybere si tak v podstatě každý.
U levnějších modelů je dobré pohlídat si příkon, některé desky mají méně než 7 000 W a bývá problém s plnohodnotným používání několika plotýnek najednou. Obecně jsou ale tyto modely dostatečně výkonné, nepostrádají základní funkce a ve vyšší cenových hladinách nabídnou i možnost sloučení varných zón, propojení s digestoří či rovnou integrované odsávání par.
Značka | Specifika | Cenová kategorie | Které druhy nabízí | Komu značku doporučujeme |
Mora | Hodně funkcí, u většiny vysoký výkon, lepší modely i sloučení varných zón, nabízí i bílé desky | Nabízí všechny | Čtyřplotýnkové, dvouplotýnkové | Uživatelům, co mají rádi nejlepší poměr ceny a výkonu |
Siemens | Široká nabídka, i atypické modely, pokročilé funkce, možnost vestavěného odsávání par, podle modelu nižší i vyšší výkon | Vyšší | Všechny | Náročným uživatelům |
Electrolux | Designové provedení, více barev, u levnějších modelů nižší výkon, u dražších modelů pokročilé funkce včetně integrovaného odsávání par | Nižší i vyšší | Všechny | Pro uživatele upřednostňující designové provedení |
Cena
V této kapitole se dozvíte, v jakých cenových hladinách se dnešní indukční desky pohybují a co můžete od modelů za vyšší či nižší cenu očekávat.
- Do 5 000 Kč – V nejnižší cenové kategorii seženete zejména dvouplotýnkové desky a desky s nižším příkonem. Z nich vybírejte, zejména pokud hledíte hlavně na úsporu místa nebo vaříte sporadicky. Pokud hledáte desku pro rodinu nebo každodenní vaření, doporučujeme trochu více zainvestovat.
- Od 5 000 Kč do 8 000 Kč – Ve střední cenové vrstvě seženete už i větší a výkonnější čtyřplotýnkové desky. V tomto případě záleží zejména na vašich požadavcích na funkce. Pokud hledáte spíše jednodušší desku, určitě si vyberete. V případě, že vyžadujete co nejpestřejší výbavu funkcí, pravděpodobně se budete muset podívat ještě o cenovou kategorii výše.
- Nad 8 000 Kč – Pokud chcete kvalitní výkonný kousek se všemi funkcemi, pak byste měli investovat rozumně od 8–10 000 Kč a více, nejdražší modely stojí i několik desítek tisíc. Tyto desky nabízejí nejen vyšší výkon, který umožňuje vařit na všech plotnách najednou, mívají například i multi-zónu, můžete tak spojit dvě plotýnky v jednu velkou. Funkce jako Booster, dětský zámek, udržování teploty nebo ukazatel zbytkového tepla jsou v této cenové kategorii samozřejmostí.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Kdy koho se hodí |
Do 5 000 Kč | Zpravidla dvouplotýnkové desky, spíše nižší výkon | Chybí pokročilé funkce, vyšší výkon, více plotýnek | Při úspoře místa, při příležitostném vaření |
Od 5 000 Kč do 8 000 Kč | Obvykle spíše základní funkce | Nemají vylepšené funkce ani možnost propojení s digestoří nebo vlastní odsávání par | Pro běžné vaření |
Nad 8 000 Kč | Vysoký výkon, pokročilé funkce, velké množství funkcí, designové provedení | Nejvyšší cenová hladina nabízí vše | Pro náročné uživatele, při vyšších nárocích na funkce |
Tipy k používání a čištění
Ideální je se před použitím indukční desky pečlivě informovat o všech jejích možnostech a funkcích, což vždy najdete v návodu, abyste zbytečně nešetřili potenciál tohoto poměrně drahého spotřebiče. Přestože jsou desky oblíbené pro snadnou údržbu, neměli byste ji podceňovat. Pomohou vám s ní následující tipy:
- Na teplou desku bez čističů – Pokud je deska zahřátá po vaření, nikdy na její čištění nepoužívejte žádné prostředky, pouze ji otřete. Mohli byste její povrch poškodit. Čisticími prostředky ji vyčistěte až poté, co úplně vychladne.
- Pozor na cukr – Výjimka v čištění platí v případě cukru. Dostane-li se na desku, ihned ho odstraňte pomocí škrabky.
- Udržujte ji průběžně – Desku čistěte po každém použití, abyste zabránili tomu, že se při dalším zahřátí nečistoty vpálí do jejího povrchu.
- Vyhněte se agresivním prostředkům – Drátěnky nebo čističe s abrazivními částicemi mohou povrch desky nenávratně poškrábat, proto je nikdy nepoužívejte.
- Volte prostředek podle typu znečištění – Menší nečistoty často zvládnete odstranit jen navlhčeným hadříkem z mikrovlákna, mastnotu můžete vyčistit prostředkem na mytí nádobí a zaschlou vodu naředěným octem. Na odolnější nečistotu je potřeba použít speciální čistič a zbytky odstranit škrabkou.
Jaké jsou zkušenosti s bílou deskou / indukční i sklokeremickou?