Jak vybrat infračervený teploměr
Ať už hledáte infračervený teploměr osobní nebo pro měření různých předmětů a povrchů, abyste si vybrali ten správný, měli byste vědět, podle jakých parametrů jej hledat. To se dozvíte právě v tomto článku.
Zaměříme se na detailnější parametry, jakými je například rychlost měření, rozsah měřených teplot a ukazatele. Na mysli máme zobrazovací plochu výsledků. Chybět nebude ani zmínka o dostupných funkcích infračervených teploměrů, na základě kterých můžete konkretizovat svůj nákup.
S pořízením bude souviset i uvedení orientačních cen produktů na trhu. Vhod vám přijde několik málo rad spojených s používáním tohoto výrobku.
Pokud se obecně zajímáte o zdraví a přístroje s ním spojené, doporučujeme také články Jak vybrat glukometr a Jak vybrat měřič krevního tlaku.
Jak vybrat infračervený teploměr stručně:
- Zvolte typ provedení dle způsobu měření – V tomto ohledu máte na výběr mezi dotykovými a bezkontaktními. Druhé zmíněné jsou nedocenitelné například při nočním měření teploty u dětí.
- Věnujte se technickým parametrům měření – Dle vašich požadavků volte Distance to Stop, rychlost měření či rozsah teplot.
- Soustřeďte se na ukazatele teploty – U levnějších teploměrů najdete displej ukazující jen teplotu, dražší modely nabídnou i zobrazení času či stavu baterie.
- Záleží i na počtu funkcí – Vybírejte jen ty pro vás podstatné. Můžete zvolit například paměť na naměřené hodnoty, zvukovou signalizaci či automatické vypnutí.
- Dbejte i na typ baterií – Infračervené teploměry fungují na bázi baterií, nejčastěji AA nebo AAA.
- Orientační přehled nabídnou i cenové kategorie – Levnější modely disponují jen nízkou pamětí a základními funkcemi. Ceny těch dražších se mohou vyšplhat i do desetitisíců korun.
Dotykový vs. bezdotykový
Infračervené, někdy nazvané také laserové teploměry, se prodávají ve dvou variantách provedení, které vypovídají především o tom, jakým způsobem naměřit výslednou teplotu lidského těla. Druhy teploměrů se dělí na dotykové a bezdotykové.
- Dotykové infra teploměry – K měření je zapotřebí kontakt teploměru s lidskou pokožkou. Obvykle se jedná o varianty měření v uších.
- Bezdotykové infra teploměry – Při měření stačí teploměr namířit na dané místo ze vzdálenosti 3 – 8 centimetrů a dojde ke změření teploty. Není třeba fyzického kontaktu. Bezkontaktní teploměry oceníte hlavně při měření teploty u malých dětí, například v noci. Nemusíte je tak kvůli měření teploty vůbec budit.

Univerzální teploměry
Některé modely infračervených teploměrů disponují oběma způsoby měření.
Při zjišťování tělesné teploty nezapomínejte ještě na místo, kde ji budete měřit. Jestliže chcete docílit přesných hodnot, měli byste vědět, že ty nejvěrohodnější teploty jsou na čele a v uchu, konkrétně v ušním bubínku.
Vybírat proto můžete infračervené teploměry ušní a čelní (zvané též teploměry na čelo). V nabídkách jsou také kombinované varianty (Ze zdroje: Benu.cz, Teploměry). Oblasti a způsobu měření přisuzujte vyšší váhu hlavně tehdy, když infra teploměr pořizujete pro měření teploty malých dětí.
Distance to Stop
Tento parametr se pojí s průmyslovými teploměry, ty osobní tuto hodnotu neuvádějí. Při nahlédnutí do technických parametrů infračervených teploměrů se téměř ve všech případech setkáte s názvem Distance to Stop. Jedná se o údaj, který udává jednu z nejdůležitějších vlastností infra teploměru. Jde o poměr mezi vzdáleností a průměrem měřené plochy označovaný D:S.
K pochopení této informace vám bude nápomocen jednoduchý příklad. Představte si infračervený teploměr s optikou 12:1. To znamená, že ze vzdálenosti 12 metrů budete schopni změřit teplotu z plochy 1 metr. Z toho si uděláte obrázek o fungování toho či onoho modelu. Optika nabízených produktů na trhu se pohybuje v rozmezí od 1:1 až po 50:1. Ty už mají širší použití i venku.
Rychlost měření
S infračervenými teploměry je spojena spousta výhod, mezi které se mimo jiné řadí rychlost měření. Ta ve všech ohledech předčí jakékoliv klasické a digitální teploměry. Mezi jednotlivými modely nemusíte hledat žádné větší rozdíly. Pouze v tom, z jakého místa budete teplotu měřit.
- Měření z čela člověka je hotové do 3 sekund.
- Měření z ucha člověka je hotové za 1 vteřinu.
Rozsah měřených teplot
Tento parametr je obvykle dimenzován tak, že nebudete mít problém s měřením jakékoliv teploty lidského těla. Je dobré ale vědět, že nějaké teplotní rozsahy vůbec existují a dražší modely je mohou mít podstatně větší. Tento údaj je nejčastěji prezentován ve stupních Celsia, výjimkou však nejsou ani stupně Fahrenheita.
Průměrný osobní infra teploměr bude mít základní rozsah teplot 0 °C až +100 °C. Při měření teploty těla se ale obvykle jedná o hodnoty mezi 32 až 45 °C. Ostatní rozsah se pro měření například tekutin (dětská strava, teplota vody).
U průmyslových teploměrů se rozsah pohybuje mezi -35 °C do +800 °C. Teploměr tedy najde opravdu široké využití.
Ukazatel teploty
Ukazatel teploty u infračerveného teploměru je ve své podstatě totožný jako u běžného digitálního teploměru. Je jím LCD displej, na kterém se zobrazuje naměřená teplota. Levnější modely disponují jen zobrazením tohoto údaje. Ty dražší jsou schopny prezentovat například aktuální čas, stav nabití baterie a mnohé další funkce.
Modernější infračervené teploměry navíc disponují podsvícením displeje. To oceníte hlavně při měření teploty v noci.
Zvláštností je i barevná signalizace, která vám na první pohled ukáže, jak dobrá nebo špatná je naměřená teplota na škále zelená – oranžová – červená. Signalizaci lze často nastavit podle věku dítěte.
Ukazatel teploty
Funkce
Základní funkcí infra teploměru je měření teploty. Ať už tělesné, nebo jiné. I přesto dokáží nabídnout něco navíc, co se projevuje například v komfortnějším užívání. Nyní se zmíníme o několika funkcích nacházejících se u cenově odlišných modelů teploměrů.
- Paměť – Umožňuje uložení a vyvolání dříve naměřené hodnoty, můžete tak sledovat například vývoj horečky v čase. Velikost paměti se liší model od modelu v řádu jednotek až desítek položek.
- Automatické vypnutí – Po naměření teploty dojde k automatickému vypnutí infra teploměru. Tím se šetří především životnost baterie. Akumulátorové články jsou schopny vydržet až tisíc měření. V časovém horizontu to může být tři roky.
- Indikátor stavu baterie – Teploměr vás bude informovat o snižující se kapacitě baterie, a to buď prostřednictvím barevných diod, nebo přímo na displeji.
- Zvuková signalizace – Zvuk prezentuje dokončené měření. Některé teploměry mají ještě speciální signalizaci v případě, že člověku naměří zvýšenou teplotu. Často je možné zvukový signál vypnout.
- Ovládací prvky – Infračervené teploměry jsou obvykle vybaveny jedním či více mechanickými ovládacími tlačítky.
Napájení
K fungování infra teploměrů je zapotřebí elektrická energie. Ta je dodávána z tužkových baterií velikosti AA nebo AAA. Podle typu teploměru se liší právě velikost článků, ale také jejich počet. Obvykle jsou zapotřebí baterie dvě, někdy ale postačí jen jedna.
Podle informací od výrobců je životnost těchto baterií velmi dlouhá, vydrží až několik tisíc měření. Nemusíte se tedy bát. že byste museli baterie měřit příliš často. Přesto je ale vhodné mít doma nějakou do zásoby, obvykle se totiž vybijí v tu nejméně vhodnou chvíli.
Jak správně měřit tělesnou teplotu
Při používání nového přístroje byste si vždy měli přečíst návod k obsluze. Vyhnete se tak nepříjemnostem a komplikacím spojeným s nepřesným měřením či špatným postupem. I ten nejpřesnější teploměr je třeba správně používat, aby byly výsledky průkazné.
Před měřením
Tělesnou teplotu ovlivňuje několik faktorů. Ten, kvůli kterému si i pravděpodobně budete měřit, je nemoc. Není ale zdaleka jediným vlivem. Dalším je například fyzická aktivita, ale i okolní teplota, či dokonce jídlo.
Pokud se tedy chystáte měřit teplotu (nejen tímto druhem teploměru), měli byste počkat alespoň 30 minut po tělesné aktivitě či jídle. Ideálně byste se měli nacházet v pokojové teplotě. Při měření bezkontaktním teploměrem dejte pozor také na blízkost otevřených oken či radiátorů. Jsou totiž tak citlivé, že by změna okolní teploty mohla ovlivnit měření.
Při měření
V případě, že používáte bezkontaktní teploměr, namiřte snímač na čelo a stiskněte příslušné tlačítko. Teploměry vás samy upozorní na skončení měření. Teplota se poté ukáže na displeji, to je u některých modelů doprovázeno barevným podsvícením či diodou. Zpravidla rozlišujeme dvojí barevnou signalizaci, červenou a zelenou.
Barva |
Příznak |
Červená |
Horečka; abnormálně vysoká teplota |
Zelená |
Teplota v normálu |
Jestliže jste zvolili ušní variantu, je třeba měřicí senzor zasunout dostatečně hluboko tak, aby mířil až na bubínek, ne pouze do zvukovodu. Toho dosáhnete tak, že ucho lehce povytáhnete nahoru a dozadu. U dětí stačí dozadu. U novorozenců někdy nemusí být vůbec možné takto teploměr zavádět kvůli úzkým zvukovodům a je lepší zvolit bezdotykovou variantu. Někteří výrobci ale nabízejí ušní teploměry vhodné i pro novorozence.
Při používání ušních teploměrů myslete na hygienu a vždy vyměňujte ochranné kloboučky. Ty chrání teploměr před mazem, a také před přenosem infekce. Teplotu měřte vždy v uchu, na kterém člověk neleží, ideálně vždy ve stejném. Vyhněte se používání při infekcích ucha či při jiných ušních problémech, například po operacích (Zdroj: Medical News Today).
Cena
Infračervené teploměry nemusí být nikterak závratně drahé. Přesto budou ve výsledku představovat vždy výraznější investici oproti teploměrům digitálním, natož těm rtuťovým. Za dané pořizovací náklady na druhou stranu získáte kvalitní přístroj s rychlým měřením. To mimo jiné oceníte hlavně při měření teplot malým dětem. V tomto směru si vybírejte jen prověřené značky, jakými jsou Omron, Laica, Medisana, Helpmation, Beurer, Geratherm, Thermofocus, Microlife a další.
Cena do 700 Kč
Nejlevnější infra teploměry začínají zhruba na 500 Kč. Jde o modely s malou pamětí na posledních 20 – 30 měření. Disponují malým nepodsvíceným displejem zobrazujícím jen to nejzákladnější. K jejich provozu obvykle stačí jedna baterie.
Cena od 700 Kč do 1 500 Kč
Jestliže chcete infračervený teploměr s možností měření teploty z čela i ucha s přesnými hodnotami a velkým LCD displejem, připlaťte si. Vybírat si budete z dotykových i bezdotykových variant. Tyto produkty budou schopny měřit také ostatní druhy teplot, nejenom tu tělesnou. Vybaveny budou automatickým vypnutím a zvukovou signalizací.
Cena nad 1 500 Kč
Při ceně nad 1 500 Kč získáte profesionální bezkontaktní model infra teploměru, který odpovídá kvalitě výrobků používaných v nemocničních zařízení. Důraz je kladen hlavně na vyšší přesnost a univerzálnost. Ty nejlepší přístroje tohoto typu určené pro domácí užití stojí kolem 3 000 – 5 000 Kč. Narazíte-li na dražší infra měřiče, půjde nejspíše o ty zaměřené pro stavebnictví a další segmenty trhu. Jejich ceny pak šplhají za hranici 30 000 Kč.
Diskuze, poradna a vaše zkušenosti
Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.