Test a recenze nejlepších infračervených teploměrů
& jak je vybrat

Obrázek infračerveného teploměru

Infračervené teploměry spadají do kategorie moderních teploměrů, které dokáží zjistit teplotu těla člověka či dítěte během jedné a více vteřin. Tím předčí zastaralé rtuťové teploměry, ale také ty klasické digitální.

Princip fungování infračerveného teploměru je poměrně jednoduchý. Lidské tělo vyzařuje infračervené záření. Teploměr je díky použité technologii schopen zachytit právě tento typ záření. Takto pohlcené paprsky jsou následně převáděny na teplotu. Její hodnota se zobrazí na displeji.

Infrčervené teploměry se vyznačují svou vysokou přesností a spolehlivostí. Díky jejich přijatelným pořizovacím cenám začínají úspěšně nahrazovat klasické rtuťové teploměry, včetně těch digitálních. Velký přínos mají i z hygienického hlediska. Jejich výběr a následný nákup vám pomůže zjednodušit tento článek.


Nejlepších 10 infračervených teploměrů dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled

Název

Výrobce

Orientační cena

Aktuální cena

Náhled teploměru Hartmann Thermoval Baby

Hartmann Thermoval Baby

Hartmann

800 Kč

Náhled teploměru Bosch PTD 1

Bosch PTD 1

Bosch

3 000 Kč

Náhled teploměru Braun IRT 6520

Braun IRT 6520

Braun

1 600 Kč

Náhled teploměru Braun IRT 6020

Braun IRT 6020

Braun

1 400 Kč

Náhled teploměru Medisana FTN

Medisana FTN

Medisana

900 Kč

Náhled teploměru Reer Skin 3v1

Reer Skin 3v1

Reer

630 Kč

Náhled teploměru MEDICLEVER Infračervený bezdotykový

MEDICLEVER Infračervený bezdotykový

GoClever

600 Kč

Náhled teploměru Beurer FT 90

Beurer FT 90

Beurer

1 500 Kč

Náhled teploměru Sanitas SFT 65

Sanitas SFT 65

Sanitas

800 Kč

Náhled teploměru Microlife NC120

Microlife NC120

Microlife

800 Kč

Testování a recenze infračervených teploměrů pro letošek

Podrobný test infračervených teploměrů připravujeme a plánujeme ho vydat v druhé polovině roku. V testu budou také detailně rozepsané recenze nejlépe bodovaných infračervených teploměrů. Zatím jsme pro vás sepsali tabulku nejlépe hodnocených produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o infračervené teploměry, které jsou již prověřený množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké infračervené teploměry, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat infračervený teploměr

1. Dotykový vs. bezdotykový

2. Distance to Stop

3. Rychlost měření

4. Rozsah měřených teplot

5. Ukazatel teploty

6. Funkce

7. Jak používat infračervený teploměr

8. Ceny

Abyste si vybrali ten správný infračervený teploměr, měli byste vědět, podle jakých parametrů jej hledat. Nejprve vás proto seznámíme s pojmem Distance to Stop neboli s poměrem mezi vzdáleností a průměrem měřené plochy.

Dále se zaměříme na detailnější parametry, jakými je například rychlost měření, rozsah měřených teplot a ukazatele. Na mysli máme zobrazovací plochu výsledků. Chybět nebude ani zmínka o dostupných funkcích infračervených teploměrů, na základě kterých můžete konkretizovat svůj nákup.

S pořízením bude souviset i uvedení orientačních cen produktů na trhu. Vhod vám přijde několik málo rad spojených s používáním tohoto výrobku.


1. Dotykový vs. bezdotykový

Infračervené teploměry se prodávají ve dvou variantách provedení, které vypovídají především o tom, jakým způsobem naměřit výslednou teplotu lidského těla.

 • Dotykové infra teploměry – K měření je zapotřebí kontakt teploměru s lidskou pokožkou.
 • Bezdotykové infra teploměry – Při měření stačí teploměr namířit na dané místo ze vzdálenosti 3 – 8 centimetrů a dojde ke změření teploty. Není třeba fyzického kontaktu. Tohoto předpokladu je využíváno hlavně při měření teploty u malých dětí.

Některé modely infračervených teploměrů disponují dokonce oběma způsoby měření.

Při zjišťování tělesné teploty nezapomínejte ještě na místo, odkud budete potřebnou teplotu získávat. Jestliže chcete docílit přesných hodnot, měli byste vědět, že ty nejvěrohodnější teploty jsou na čele a v uchu, konkrétně v ušním bubínku. Vybírat proto můžete infračervené teploměry čelní a ušní. V nabídkách jsou také kombinované varianty.

Oblasti a způsobu měření přisuzujte vyšší váhu hlavně tehdy, když infra teploměr pořizujete pro měření teploty malých dětí.Oblasti a způsobu měření přisuzujte vyšší váhu hlavně tehdy, když infra teploměr pořizujete pro měření teploty malých dětí.


2. Distance to Stop

Při nahlédnutí do technických parametrů infračervených teploměrů se téměř ve všech případech setkáte s názvem Distance to Stop neboli s údaji spojenými s optikou. Tímto cizojazyčným výrazem je označována jedna z velice důležitých vlastností infra teploměru. Jde o poměr mezi vzdáleností a průměrem měřené plochy označovaný D:S.

K pochopení této informace vám bude nápomocen jednoduchý příklad. Představte si infračervený teploměr s optikou 12:1. To znamená, že ze vzdálenosti 12 metrů budete schopni změřit teplotu z plochy 1 metr. Z toho si uděláte obrázek o fungování toho či onoho modelu. Optika nabízených produktů na trhu se pohybuje v rozmezí od 1:1 až po 50:1. Ty už mají širší použití i venku.


3. Rychlost měření

S infračervenými teploměry je spojena spousta výhod, mezi které se mimo jiné řadí rychlost měření. Ta ve všech ohledech předčí jakékoliv klasické a digitální teploměry. Mezi jednotlivými modely nemusíte hledat žádné větší rozdíly. Pouze v tom, z jakého místa budete teplotu měřit.

 • Měření z čela člověka je hotové do 3 sekund.
 • Měření z ucha člověka je hotové za 1 sekundu.

4. Rozsah měřených teplot

Tento parametr je obvykle dimenzován tak, že nebudete mít problém s měřením jakékoliv teploty lidského těla. Je dobré ale vědět, že nějaké teplotní rozsahy vůbec existují a dražší modely je mohou mít podstatně větší. Tento údaj je nejčastěji prezentován ve stupních Celsia, výjimkou však nejsou ani stupně Fahrenheita.

Průměrný infra teploměr bude mít základní rozsah teplo 0 °C až +50 °C. Narazit můžete ale i na modely s bohatším rozsahem od -35 °C do +800 °C. V jejich případě už ale nejde ani tak o klasickou zdravotnickou pomůcku, jako spíše o technické náčiní při práci venku.

Mnohdy můžete objevit také přístroje 2v1, 3v1 nebo 5v1. Jde o produkty schopné měřit nejenom teplotu lidského těla, ale i jídla, předmětů, koupele, tekutin a okolního vzduchu.


5. Ukazatel teploty

Ukazatel teploty u infračerveného teploměru je ve své podstatě totožný, jako u běžného digitálního teploměru. Je jím LCD displej, na kterém se zobrazuje naměřená teplota lidského těla. Levnější modely disponují jen zobrazením tohoto údaje. Ty dražší infra teploměry jsou schopny prezentovat například aktuální čas, stav nabití baterie a mnohé další funkce.

Modernější infračervené teploměry navíc disponují podsvícením displeje. To oceníte hlavně při měření teploty v noci.


6. Funkce

Infra teploměry jsou jednorázovými přístroji, které plní hlavně úlohu měření lidské teploty, popřípadě okolí. I přesto dokáží nabídnout něco navíc, co se projevuje například v komfortnějším užívání. Nyní se zmíníme o několika funkcích nacházejících se u cenově odlišných modelů teploměrů.

 • Paměť – Některé infračervené teploměry disponují interními paměťovými sloty, kam si můžete ukládat naměřenou teplotu. Velikost paměti se liší model od modulu v řádu jednotek až desítek položek.
 • Automatické vypnutí – Po naměření teploty dojde k automatickému vypnutí infra teploměru. Tím se šetří především životnost baterie. Akumulátorové články jsou schopny vydržet až tisíc měření. V časovém horizontu to může být tři roky.
 • Indikátor stavu baterie – Teploměr vás bude informovat o snižující se kapacitě baterie. O tom můžete být informováni buď prostřednictvím barevných diod nebo přímo na displeji.
 • Zvuková signalizace – Využívá se hlavně při měření teploty. Zvuk prezentuje dokončené měření.
 • Ovládací prvky – Infračervené teploměry jsou obvykle vybaveny jedním a více mechanickými ovládacími tlačítky.

7. Jak používat infračervený teploměr

I když je infra teploměr dosti intuitivním přístrojem, doporučujeme před jeho prvním použitím pročíst manuál, kde se dočtete informace vztahující se k vašemu konkrétnímu modelu. Narazit můžete například na automatickou nebo manuální kalibraci. V okamžiku, kdy je vše připraveno, budou se vám možná hodit ještě další informace.

 • Snažte se co nejdříve přeučit své návyky na používání klasického teploměru. Ten infračervený pracuje na jiném principu a vždy stačí málo k tomu, abyste naměřili výslednou hodnotu.
 • Infra teploměry se vyznačují vysokou citlivostí. Tento klad se však může proměnit v zápor, pokud při měření teploty lidského těla budete mít například otevřené okno. To může negativně ovlivňovat výsledky měření.
 • Teplotu těla je vhodné měřit alespoň 30 minut poté, co jste skončili s fyzickou námahou, popřípadě stejnou dobu po probuzení.

8. Cena

Infračervené teploměry nemusí být nikterak závratně drahé. Přesto budou ve výsledku představovat vždy výraznější investici oproti teploměrům digitálním, natož těm rtuťovým. Za dané pořizovací náklady na druhou stranu získáte kvalitní přístroj s rychlým měřením. To mimo jiné oceníte hlavně při měření teplot malým dětem. V tomto směru si vybírejte jen prověřené značky, jakými jsou Omron, Laica, Medisana, Helpmation, Beurer, Geratherm, Thermofocus, Microlife a další.

Cena do 700 Kč

Nejlevnější infra teploměry začínají zhruba na 500 Kč. Jde o modely s malou pamětí na posledních 20 – 30 měření. Disponují malým nepodsvíceným displejem zobrazujícím jen to nejzákladnější. K jejich provozu obvykle stačí jedna baterie.

Cena od 700 Kč do 1 500 Kč

Jestliže chcete infračervený teploměr s možností měření teploty z čela i ucha s přesnými hodnotami a velkým LCD displejem, připlaťte si. Vybírat si budete z dotykových i bezdotykových verzí. Tyto produkty budou schopny měřit také ostatní druhy teplot, nejenom tu tělesnou. Vybaveny budou automatickým vypnutím a zvukovou signalizací.

Cena nad 1 500 Kč

Při ceně nad 1 500 Kč získáte profesionální bezkontaktní model infra teploměru, který odpovídá kvalitě výrobků používaných v nemocničních zařízení. Důraz je kladen hlavně na vyšší přesnost a univerzálnost. Ty nejlepší přístroje tohoto typu určené pro domácí užití stojí kolem 3 000 – 5 000 Kč. Narazíte-li na dražší infra měřiče, půjde nejspíše o ty zaměřené pro stavebnictví a další segmenty trhu. Jejich ceny pak šplhají za hranici 30 000 Kč.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Infračervené teploměry
Průměrné hodnocení 4.5 z 19 hlasů