Srovnávací test & recenze
nej infračervených teploměrů

Aktualizováno:
Červen 2019
Autor:
Anna Jílková

V kategorii osobní doporučujeme

Cemio Metric 308 Smart

700 Kč Orientační cena

Jaký infračervený teploměr vybrat dle srovnání

 • Top produkt

  Osobní

  Doporučujeme
  Recenze Cemio Metric 308 Smart

  Cemio Metric 308 Smart

  Orientační cena 700 Kč

  Zobrazit nabídky

 • Top cena/výkon

  Osobní

  Doporučujeme
  Recenze TrueLife Care Q7

  TrueLife Care Q7

  Orientační cena 650 Kč

  Zobrazit nabídky

 • Top produkt

  Průmyslové

  Doporučujeme
  Recenze Bosch PTD 1

  Bosch PTD 1

  Orientační cena 2 700 Kč

  Zobrazit nabídky

 • Top cena/výkon

  Průmyslové

  Doporučujeme
  Recenze Stanley STHT0-77365

  Stanley STHT0-77365

  Orientační cena 1 000 Kč

  Zobrazit nabídky

Infračervené teploměry spadají do kategorie moderních teploměrů, které dokáží zjistit teplotu v rozmezí pár vteřin, a to bez toho, aniž by se daného objektu vůbec dotýkaly. Oblíbenosti se těší ve zdravotnictví, ale třeba také v kuchyni nebo ve stavebním průmyslu.

Připravili jsme pro vás výběr několika zařízení, se kterými nešlápnete vedle. Při výběru jsme postupovali jako dobře informovaní uživatelé. Hlavním kritériem pro nás byla přesnost měření a jeho rozsah. Přihlíželi jsme také k doplňkovým funkcím.

My jsme náš výběr rozdělili na dvě kategorie – na teploměry osobní a průmyslové. Princip fungování těch prvních uvedených je poměrně jednoduchý. Lidské tělo vyzařuje infračervené záření. Teploměr je díky použité technologii schopen zachytit právě tento typ záření. Takto pohlcené paprsky jsou následně převáděny na teplotu a její hodnota se zobrazí na displeji. Ty průmyslové jsou pro změření tělesné teploty nevhodné. Jejich rozpětí a s tím související odchylka měření jsou na toto použití příliš velké. Naopak ale skvěle poslouží pro změření teploty prostředí, předmětů, kapalin nebo třeba pro zjištění, odkud ve zdi či v potrubí dochází k úniku tepla.

Obecně se infračervené teploměry vyznačují vysokou přesností a spolehlivostí. Přestože jejich ceny jsou vyšší než například u teploměrů digitálních, jsou stále přijatelné a začínají tak ty starší typy pomalu nahrazovat. Jejich výběr a následný nákup vám pomůže zjednodušit článek Jak vybrat infračervený teploměr. Konkrétními produkty se můžete inspirovat v následujících tabulkách, kde jsou představeny i jejich nejdůležitější parametry.


Nejlepší infračervené teploměry dle srovnání

Varianta výběru Vzhled a název Klady vzhledem k podkategorii Zápory vzhledem k podkategorii Orientační cena Aktuální cena

Top produkt

Osobní

Recenze Cemio Metric 308 Smart Cemio Metric 308 Smart

Rychlé změření

Žádné výrazné nedostatky

700 Kč Zobrazit nabídky

Top cena/výkon

Osobní

Recenze TrueLife Care Q7 TrueLife Care Q7

Rychlé změření

Větší hmotnost

650 Kč Zobrazit nabídky

Dostupná varianta

Osobní

Recenze Diagnostic NC 300 Diagnostic NC 300

Lze vypnout zvukovou signalizaci

Menší paměť

600 Kč Zobrazit nabídky

Top produkt

Průmyslové

Recenze Bosch PTD 1 Bosch PTD 1

Určí i vlhkost, teplotní mosty a plísně

Nemá vnitřní paměť

Větší hmotnost

2 700 Kč Zobrazit nabídky

Top cena/výkon

Průmyslové

Recenze Stanley STHT0-77365 Stanley STHT0-77365

Velké teplotní rozpětí

Nemá vnitřní paměť

1 000 Kč Zobrazit nabídky

Dostupná varianta

Průmyslové

Recenze Solight digitální infračervený teploměr TE47 Solight digitální infračervený teploměr TE47

Má vnitřní paměť

Žádné výrazné nedostatky

350 Kč Zobrazit nabídky
Parametr Cemio Metric 308 Smart TrueLife Care Q7 Diagnostic NC 300 Bosch PTD 1 Stanley STHT0-77365 Solight digitální infračervený teploměr TE47
Ocenění

Top produkt

Top cena/výkon

Dostupná varianta

Top produkt

Top cena/výkon

Dostupná varianta

Kategorie

Osobní

Osobní

Osobní

Průmyslové

Průmyslové

Průmyslové

Orientační cena 700 Kč 650 Kč 600 Kč 2 700 Kč 1 000 Kč 350 Kč
Bezdotykový Ano Ano Ano Ano Ano Ano
Rozsah měřených teplot (°C) 35.5 až 42.9 tělesná, 0 až 118 předměty 32 až 42.5 tělesná, 0 až 100 venkovní 34 až 43 -20 až 220 -38 až 520 -50 až 380
Doba měření (s) 0.8 0.8 1 Neuvedeno Neuvedeno Neuvedeno
Odchylka měření (°C) 0.2 0.2 0.3 1 3 2
Vzdálenost při měření (cm) 5 - 8 Neuvedeno 5 - - -
Distance to Stop - - - 10:1 8:1 12:1
Paměť (počet záznamů) 32 32 12 1
Automatické vypnutí Ano (10 s) Ano (7 s) Ano (30 s) Ano (4 min) Ano (60 s) Ano (16 s)
Zvuková signalizace Ano Ano Ano Ne Ano Neuvedeno
Podsvícení displeje Ano Ano Ano Ano Ano Ano
Indikátor stavu baterie Ne Ne Ano Ano Ano Ano
Jednotky °C, °F °C, °F °C, °F °C °C, °F °C, °F
Hmotnost (g) 135 - 76 300 Neuvedeno Neuvedeno
Recenze Cemio Metric 308 Smart

Recenze Cemio Metric 308 Smart

Top produkt

Osobní

Teploměr Cemio Metric 308 Smart jsme zvolili v kategorii osobních infračervených teploměrů jako TOP produkt. Zasloužil si to velkým rozmezím měření (teploty těla i prostředí) a rychlostí změření teploty (0,8 s). Svou roli hrály také doplňkové funkce jako vnitřní paměť a podsvícení displeje nebo kladné uživatelské recenze na internetu. K provozu tohoto teploměru stačí vložit dvě tužkové baterie AA. Má zabudovanou i zvukovou signalizaci, která vás upozorní na zvýšenou teplotu. Hraniční teplotu si pro tyto účely můžete nastavit sami. Po 10 vteřinách nečinnosti se teploměr automaticky vypne.

Zobrazit nabídky
Recenze TrueLife Care Q7

Recenze TrueLife Care Q7

Top cena/výkon

Osobní

Kromě tělesné teploty je tento přístroj schopný vám odečíst také teplotu okolního prostředí, povrchů předmětů, zvířat či tekutin. V jeho vnitřní paměti se můžete vrátit až o 32 měření zpět a pozorovat, jak se teplota vyvíjela. V případě jejího zvýšení se ozve zvuková signalizace. Díky podsvícení displeje můžete teploměr použít snadno i v noci, třeba i u spícího dítěte. Podle slov výrobce byste měli být schopní pokrýt až 40 000 měření bez výměny baterií. Díky těmto přednostem, rychlosti měření (0,8 s) a přijatelné ceně, si od nás model TrueLife Care Q7 vysloužil ohodnocení Cena/výkon.

Zobrazit nabídky
Recenze Diagnostic NC 300

Recenze Diagnostic NC 300

Dostupná varianta

Osobní

Po zapnutí infračerveného teploměru Diagnosis NC300 se automaticky zobrazí poslední naměřená hodnota uložená v jeho vnitřní paměti. Zde je přístroj schopný udržet až posledních 12 měření. Kromě tělesné teploty s ním změříte i teplotu okolního prostředí. Na konec měření vás upozorní zvukovou signalizací. Ta lze ale libovolně vypnout a nemusí vás tedy rušit ani v případě, že jdete měřit teplotu spícímu dítěti. V tom vám jistě pomůže také podsvícení displeje. Alarm zvýšené teploty je v tomto případě nastavený na 37,8°C a s touto hodnotou nelze na rozdíl od teploměru Cemio Metric 308 Smart hýbat.

Zobrazit nabídky
Recenze Bosch PTD 1

Recenze Bosch PTD 1

Top produkt

Průmyslové

Teplotní rozmezí tohoto teploměru (-20 až 200 °C) sice není to nejvyšší, které v našem výběru máme, i tak je ale tento přístroj jasnou špičkou. Kromě povrchové teploty totiž dokáže určit i vlhkost, upozornit na místa, kudy uniká teplo (tzv. tepelné mosty), a kde by se mohly vyskytovat plísně. Používá k tomu semaforovou symboliku – zelená říká, že je vše v pořádku, oranžová značí lehkou odchylku a červená již výrazné riziko. Nabitý vydrží tento měřič zhruba 9 hodin. Automaticky se vypne po 4 minutách nečinnosti.

Zobrazit nabídky
Recenze Stanley STHT0-77365

Recenze Stanley STHT0-77365

Top cena/výkon

Průmyslové

Tento teploměr dokáže naměřit teploty v rozmezí od -38 do 520 stupňů Celsia. Je to největší rozsah, který v našem výběru najdete. Teploměrem můžete měřit nejen teplotu povrchu předmětů, ale také zjišťovat únik tepla skrz zdi či jiných míst. Měření aktivujete velkým tlačítkem na přední části teploměru. To, že měření probíhá, poznáte podle toho, že na displeji bude svítit nápis SCAN. Funguje na dvě AAA baterie. Jejich stav můžete sledovat na LCD displeji, který má zabudované i podsvícení. Po minutě nečinnosti se teploměr automaticky vypne.

Zobrazit nabídky
Recenze Solight digitální infračervený teploměr TE47

Recenze Solight digitální infračervený teploměr TE47

Dostupná varianta

Průmyslové

Tím nejdostupnějším produktem mezi průmyslovými infračervenými teploměry je měřič od značky Solight. Oproti ostatním teploměrům v této kategorii je schopný uchovat ve své vnitřní paměti uložené předchozí měření. Oproti osobním teploměrům, které dokáží takto uchovat klidně 30 záznamů, je to stále zanedbatelné, avšak u průmyslových měřičů není tato vlastnost ani tolik běžná a potřebná. Přístroj je velmi jednoduchý. To platí i pro displej, který zobrazuje v podstatě jen naměřenou teplotu. I indikátor baterie se zobrazí pouze tehdy, je-li vybitá a potřebuje vyměnit.

Zobrazit nabídky

Jak vybrat infračervený teploměr

Ať už hledáte infračervený teploměr osobní nebo pro měření venkovní teploty, abyste si vybrali ten správný, měli byste vědět, podle jakých parametrů jej hledat. Nejprve vás proto seznámíme s pojmem Distance to Stop neboli s poměrem mezi vzdáleností a průměrem měřené plochy.

Dále se zaměříme na detailnější parametry, jakými je například rychlost měření, rozsah měřených teplot a ukazatele. Na mysli máme zobrazovací plochu výsledků. Chybět nebude ani zmínka o dostupných funkcích infračervených teploměrů, na základě kterých můžete konkretizovat svůj nákup.

S pořízením bude souviset i uvedení orientačních cen produktů na trhu. Vhod vám přijde několik málo rad spojených s používáním tohoto výrobku.

Pokud se obecně hodně zajímáte o zdraví a přístroje s ním spojené, doporučujeme také články Jak vybrat glukometr a Jak vybrat měřič krevního tlaku.

Dotykový vs. bezdotykový

Infračervené teploměry se prodávají ve dvou variantách provedení, které vypovídají především o tom, jakým způsobem naměřit výslednou teplotu lidského těla.

 • Dotykové infra teploměry – K měření je zapotřebí kontakt teploměru s lidskou pokožkou.
 • Bezdotykové infra teploměry – Při měření stačí teploměr namířit na dané místo ze vzdálenosti 3 – 8 centimetrů a dojde ke změření teploty. Není třeba fyzického kontaktu. Tohoto předpokladu je využíváno hlavně při měření teploty u malých dětí.

Některé modely infračervených teploměrů disponují dokonce oběma způsoby měření.

Při zjišťování tělesné teploty nezapomínejte ještě na místo, odkud budete potřebnou teplotu získávat. Jestliže chcete docílit přesných hodnot, měli byste vědět, že ty nejvěrohodnější teploty jsou na čele a v uchu, konkrétně v ušním bubínku. Vybírat proto můžete infračervené teploměry čelní a ušní. V nabídkách jsou také kombinované varianty. Oblasti a způsobu měření přisuzujte vyšší váhu hlavně tehdy, když infra teploměr pořizujete pro měření teploty malých dětí.

Distance to Stop

Při nahlédnutí do technických parametrů infračervených teploměrů se téměř ve všech případech setkáte s názvem Distance to Stop neboli s údaji spojenými s optikou. Tímto cizojazyčným výrazem je označována jedna z velice důležitých vlastností infra teploměru. Jde o poměr mezi vzdáleností a průměrem měřené plochy označovaný D:S.

K pochopení této informace vám bude nápomocen jednoduchý příklad. Představte si infračervený teploměr s optikou 12:1. To znamená, že ze vzdálenosti 12 metrů budete schopni změřit teplotu z plochy 1 metr. Z toho si uděláte obrázek o fungování toho či onoho modelu. Optika nabízených produktů na trhu se pohybuje v rozmezí od 1:1 až po 50:1. Ty už mají širší použití i venku.

Rychlost měření

S infračervenými teploměry je spojena spousta výhod, mezi které se mimo jiné řadí rychlost měření. Ta ve všech ohledech předčí jakékoliv klasické a digitální teploměry. Mezi jednotlivými modely nemusíte hledat žádné větší rozdíly. Pouze v tom, z jakého místa budete teplotu měřit.

 • Měření z čela člověka je hotové do 3 sekund.
 • Měření z ucha člověka je hotové za 1 vteřinu.

Rozsah měřených teplot

Tento parametr je obvykle dimenzován tak, že nebudete mít problém s měřením jakékoliv teploty lidského těla. Je dobré ale vědět, že nějaké teplotní rozsahy vůbec existují a dražší modely je mohou mít podstatně větší. Tento údaj je nejčastěji prezentován ve stupních Celsia, výjimkou však nejsou ani stupně Fahrenheita.

Průměrný infra teploměr bude mít základní rozsah teplo 0 °C až +50 °C. Narazit můžete ale i na modely s bohatším rozsahem od -35 °C do +800 °C. V jejich případě už ale nejde ani tak o klasickou zdravotnickou pomůcku, ale spíše o technické náčiní při práci venku.

Mnohdy můžete objevit také přístroje 2v1, 3v1 nebo 5v1. Jde o produkty schopné měřit nejenom teplotu lidského těla, ale i jídla, předmětů, koupele, tekutin a okolního vzduchu.

Ukazatel teploty

Ukazatel teploty u infračerveného teploměru je ve své podstatě totožný jako u běžného digitálního teploměru. Je jím LCD displej, na kterém se zobrazuje naměřená teplota lidského těla. Levnější modely disponují jen zobrazením tohoto údaje. Ty dražší jsou schopny prezentovat například aktuální čas, stav nabití baterie a mnohé další funkce.

Modernější infračervené teploměry navíc disponují podsvícením displeje. To oceníte hlavně při měření teploty v noci.

Funkce

Infra teploměry jsou jednorázovými přístroji, které plní hlavně úlohu měření lidské teploty, popřípadě okolí. I přesto dokáží nabídnout něco navíc, co se projevuje například v komfortnějším užívání. Nyní se zmíníme o několika funkcích nacházejících se u cenově odlišných modelů teploměrů.

 • Paměť – Některé infračervené teploměry disponují interními paměťovými sloty, kam si můžete ukládat naměřenou teplotu. Velikost paměti se liší model od modulu v řádu jednotek až desítek položek.
 • Automatické vypnutí – Po naměření teploty dojde k automatickému vypnutí infra teploměru. Tím se šetří především životnost baterie. Akumulátorové články jsou schopny vydržet až tisíc měření. V časovém horizontu to může být tři roky.
 • Indikátor stavu baterie – Teploměr vás bude informovat o snižující se kapacitě baterie. O tom můžete být informováni buď prostřednictvím barevných diod nebo přímo na displeji.
 • Zvuková signalizace – Zvuk prezentuje dokončené měření. Některé teploměry mají ještě speciální signalizaci v případě, že člověku naměří zvýšenou teplotu.
 • Ovládací prvky – Infračervené teploměry jsou obvykle vybaveny jedním a více mechanickými ovládacími tlačítky.

Napájení

K fungování infra teploměrů je zapotřebí elektrická energie. Ta je dodávána z tužkových baterií velikosti AA nebo AAA. Podle typu teploměru se liší právě velikost článků, ale také jejich počet. Obvykle jsou zapotřebí baterie dvě, někdy ale postačí jen jedna. Podle informací od výrobců je životnost těchto baterií velmi dlouhá, vydrží až několik tisíc měření. Nemusíte se tedy bát. že byste museli baterie měřit příliš často. Přesto je ale vhodné mít doma nějakou do zásoby, obvykle se totiž vybijí v tu nejméně vhodnou chvíli.

Jak používat infračervený teploměr

I když je infra teploměr dosti intuitivním přístrojem, doporučujeme před jeho prvním použitím pročíst manuál, kde se dočtete informace vztahující se k vašemu konkrétnímu modelu. Narazit můžete například na automatickou nebo manuální kalibraci. V okamžiku, kdy je vše připraveno, budou se vám možná hodit ještě další informace.

 • Snažte se co nejdříve přeučit své návyky na používání klasického teploměru. Ten infračervený pracuje na jiném principu a vždy stačí málo k tomu, abyste naměřili výslednou hodnotu.
 • Infra teploměry se vyznačují vysokou citlivostí. Tento klad se však může proměnit v zápor, pokud při měření teploty lidského těla budete mít například otevřené okno. To může negativně ovlivňovat výsledky měření.
 • Teplotu těla je vhodné měřit alespoň 30 minut poté, co jste skončili s fyzickou námahou, popřípadě stejnou dobu po probuzení.
 • Při měření teploty předmětů a povrchů se vyvarujte lesklým povrchům, od kterých by se paprsek mohl odrážet.

Cena

Infračervené teploměry nemusí být nikterak závratně drahé. Přesto budou ve výsledku představovat vždy výraznější investici oproti teploměrům digitálním, natož těm rtuťovým. Za dané pořizovací náklady na druhou stranu získáte kvalitní přístroj s rychlým měřením. To mimo jiné oceníte hlavně při měření teplot malým dětem. V tomto směru si vybírejte jen prověřené značky, jakými jsou Omron, Laica, Medisana, Helpmation, Beurer, Geratherm, Thermofocus, Microlife a další.

Cena do 700 Kč

Nejlevnější infra teploměry začínají zhruba na 500 Kč. Jde o modely s malou pamětí na posledních 20 – 30 měření. Disponují malým nepodsvíceným displejem zobrazujícím jen to nejzákladnější. K jejich provozu obvykle stačí jedna baterie.

Cena od 700 Kč do 1 500 Kč

Jestliže chcete infračervený teploměr s možností měření teploty z čela i ucha s přesnými hodnotami a velkým LCD displejem, připlaťte si. Vybírat si budete z dotykových i bezdotykových verzí. Tyto produkty budou schopny měřit také ostatní druhy teplot, nejenom tu tělesnou. Vybaveny budou automatickým vypnutím a zvukovou signalizací.

Cena nad 1 500 Kč

Při ceně nad 1 500 Kč získáte profesionální bezkontaktní model infra teploměru, který odpovídá kvalitě výrobků používaných v nemocničních zařízení. Důraz je kladen hlavně na vyšší přesnost a univerzálnost. Ty nejlepší přístroje tohoto typu určené pro domácí užití stojí kolem 3 000 – 5 000 Kč. Narazíte-li na dražší infra měřiče, půjde nejspíše o ty zaměřené pro stavebnictví a další segmenty trhu. Jejich ceny pak šplhají za hranici 30 000 Kč.