Infračervený teploměr je pomocník nejen pro zjišťování tělesné teploty, ale i měření různých předmětů a povrchů. V tomto článku se dozvíte:
- Jak funguje infračervený teploměr – pohlcuje infračervené záření, které vydává měřený objekt.
- Proč koupit kvalitní infračervený teploměr – měření teploty je rychlé a přesné, u řady modelů navíc bezkontaktní.
- Nevýhody infračervených teploměrů – oproti klasickým digitálním teploměrům si připlatíte. Při nesprávné technice měření můžete navíc dostat nepřesné výsledky.
- Jak správně měřit tělesnou teplotu – pro přesnou hodnotu teploty je třeba provést měření ve vhodných podmínkách a správným způsobem.
- Druhy podle způsobu měření – dotykové modely měří teplotu většinou v uchu, bezdotykové na čele. Univerzální umí obojí a průmyslové měří mnohem větší rozsah teplot.
- Důležité parametry – rozsah teploměru má vliv na použitelnost pro konkrétní účel a displej může ukazovat další přidané funkce.
- Funkce a příslušenství – kromě tělesné teploty můžete měřit i další povrchy. Díky paměti jsou uchovány hodnoty předchozích měření a automatické vypnutí šetří baterii.
- Oblíbené značky infračervených teploměrů – japonský Omron se specializuje na produkty zdravotní péče, německý Beurer má více než stoletou tradici a švýcarský Microlife se věnuje vývoji teploměrů už od svého založení.
- Ceny infračervených teploměrů – nejlevnější modely pořídíte už kolem 300 Kč. Kvalita a přesnost většinou roste s cenou a k pořízení dražších modelů by vám mělo stačit přibližně 1 500 Kč. Vyšší cena značí profesionální nebo průmyslový infra teploměr a může se šplhat i do desetitisíců korun.
Pokud se obecně zajímáte o zdraví a přístroje s ním spojené, doporučujeme také články Jak vybrat glukometr a Jak vybrat měřič krevního tlaku.
Jak funguje infračervený teploměr
Lidské tělo vyzařuje infračervené záření, které teploměr zachytí. Takto pohlcené paprsky jsou převáděny na hodnotu teploty, která se zobrazí na displeji. Průmyslové modely jsou pro změření tělesné teploty nevhodné kvůli jinému rozpětí a velkým odchylkám. Naopak ale skvěle poslouží pro změření teploty prostředí, předmětů, kapalin nebo třeba pro zjištění, odkud ve zdi či v potrubí dochází k úniku tepla.
Proč koupit kvalitní infračervený teploměr
Infračervený teploměr se hodí do každé domácnosti. K jeho výhodám patří:
- Rychlé měření – měření trvá 1-3 sekundy, což ocení především rodiče malých dětí.
- Bezkontaktní – velká část infra teploměrů měří bez nutnosti kontaktu s pokožkou. Teplotu tak změříte i spícímu člověku a nemusíte jej budit. V případě rizika infekčních nemocí je tento způsob měření bezpečnější než dotykové metody. Přístroj navíc není nutné nijak dezinfikovat nebo čistit.
- Přesné – pokud vyberete kvalitní přístroj a měření provedete správně, odměnou vám bude velice přesný výsledek. To se hodí zejména u malých dětí, u kterých chcete znát tělesnou teplotu velmi přesně.
- Jednoduchá manipulace – zacházení s těmito přístroji zvládne opravdu každý.
- Přídavné funkce – infra teploměry často disponují pamětí a ukládají naměřené hodnoty. Nápomocná vám může být také barevná signalizace horečky nebo zvuková signalizace konce měření.
- Univerzální použití – většina modelů zvládne kromě tělesné teploty změřit i teplotu dalších povrchů. Můžete tak přístroj využít například k ověření teploty koupele pro miminko. Průmyslové teploměry umí měřit teplotu kapalin, vzduchu i spousty dalších povrchů.
Nevýhody infračervených teploměrů
Při používání infra teploměrů můžete narazit i na pár nevýhod:
- Pořizovací cena – pokud chcete vybrat kvalitní a přesný infračervený teploměr, může se jeho cena šplhat poměrně vysoko. Odměnou vám ale bude rychlé a snadné měření.
- Přesnost – aby byl výsledek měření co nejpřesnější, je třeba dodržovat pokyny výrobce. Už malé odchylky ve způsobu měření mohou způsobit jiný výsledek. Může se vám tak stát, že v několika po sobě jdoucích měřeních naměříte rozdílné hodnoty.
- Zvuková signalizace – u některých modelů najdete funkci zvukového upozornění na konec měření. Pokud tato funkce nelze vypnout, může spícího pacienta budit.
Jak správně měřit tělesnou teplotu
I ten nejpřesnější teploměr je třeba správně používat, aby byly výsledky průkazné. U bezkontaktních modelů to platí dvojnásob. Tělesnou teplotu ovlivňuje několik faktorů – například fyzická aktivita, ale i okolní teplota, či dokonce jídlo. Pokud se tedy chystáte měřit teplotu, měli byste počkat alespoň 30 minut po tělesné aktivitě či jídle. Ideálně byste se měli nacházet v místnosti o pokojové teplotě.
Druhy podle způsobu měření
Infračervené, někdy nazvané také laserové teploměry, můžeme rozdělit podle způsobu měření teploty, respektive toho, zda k měření potřebují kontakt s měřeným tělesem. Druhy teploměrů jsou:
- Dotykové (ušní) – k měření je zapotřebí kontakt teploměru s lidskou pokožkou. Obvykle se jedná o varianty měření v uších.
- Bezdotykové (čelní) – většinou modely pro měření na čele, které probíhá bez nutnosti kontaktu.
- Univerzální – umí měřit v uších i na čele.
- Průmyslové – nezměří přesnou tělesnou teplotu, ale poradí si s dalšími různorodými povrchy.
Dotykové (ušní)
Při měření je třeba senzor zasunout dostatečně hluboko tak, aby mířil až na ušní bubínek, ne pouze do zvukovodu. Toho dosáhnete tak, že ucho lehce povytáhnete nahoru a dozadu. U dětí stačí dozadu. U novorozenců někdy nemusí být vůbec možné takto teploměr zavádět kvůli úzkým zvukovodům a je lepší zvolit bezdotykovou variantu. Někteří výrobci ale nabízejí ušní teploměry vhodné i pro novorozence. U těchto modelů je důležité měnit kloboučky chránící přístroj před mazem nebo infekcí.
Bezdotykové (čelní)
Stačí teploměr namířit na dané místo ze vzdálenosti 3 – 8 centimetrů a dojde ke změření teploty bez fyzického kontaktu. Teploměry vás samy upozorní na skončení měření. Teplota se poté ukáže na displeji, což je u některých modelů doprovázeno barevným podsvícením či diodou. Zpravidla rozlišujeme dvojí barevnou signalizaci, červenou značící horečku a zelenou oznamující normální teplotu.
Bezkontaktní teploměry oceníte při měření u malých dětí, například v noci. Nemusíte je kvůli měření vůbec budit. U těchto modelů se vám může stávat, že pokaždé naměří jinou hodnotu. Na vině může být špatná technika měření – je třeba měřit z přesné vzdálenosti a na přesně určeném místě dle návodu výrobku. Při měření bezkontaktním teploměrem dejte pozor také na blízkost otevřených oken či radiátorů. Jsou totiž tak citlivé, že by změna okolní teploty mohla ovlivnit měření
Univerzální
Některé modely infračervených teploměrů disponují oběma způsoby měření. Tato varianta je výhodná v tom, že si vyberete způsob měření dle aktuální situace. Například při zánětech uší, kdy se ušní měření nedoporučuje, jednoduše využijete měření z čela. Nebo pokud třeba spícímu dítěti v jeho poloze nezvládnete změřit teplotu na čele, jednoduše využijete měření v uchu.
Průmyslové
Někdy se u průmyslových infra teploměrů setkáte s názvem pyrometr. Tyto teploměry nacházejí široké využití v různých odvětvích průmyslu. Často v místech, kde kontaktní měření není možné. Ceny těchto modelů se mohou šplhat až k desetitisícům korun. Tělesnou teplotu s nimi měřit nelze, respektive by naměřená hodnota nebyla dostatečně přesná a měla velkou odchylku. Pro průmyslové využití se hodí jejich velký rozsah, který se u některých modelů může pohybovat od -50°C až třeba do 1000°C.
Druh teploměru | Výhody | Nevýhody | Cenová hladina | Pro koho se hodí |
Dotykový (ušní) |
|
|
obvykle v nižších hladinách | pro měření dospělých nebo větších dětí, které spolupracují |
Bezdotykový (čelní) |
|
|
ve středních až vyšších hladinách | pro měření malých dětí, které není nutno kvůli měření budit |
Univerzální |
|
|
obvykle ve vyšších hladinách | pro ty, kteří potřebují způsob měření měnit dle aktuálních požadavků |
Průmyslové |
|
|
všechny cenové hladiny | pro ty, co potřebují měřit široké spektrum povrchů a objektů |
Důležité parametry
Infračervené teploměry jsou poměrně jednoduchá zařízení, u kterých můžeme sledovat pouze pár základních parametrů:
- Rozsah měřených teplot – určuje vhodnost použití teploměru pro konkrétní účely.
- Napájení – většinou 2x AA nebo AAA baterie.
- Distance to Stop – pouze u průmyslových teploměrů.
- Displej – kromě naměřené teploty může ukazovat další funkce.
Rozsah měřených teplot
Pro měření teploty těla bude rozsah všech dostupných zdravotnických teploměrů stačit. Obvykle se jedná o hodnoty mezi 32 až 45 °C. Většina teploměrů ale zvládne větší rozsah a díky tomu lze měřit teplotu také například tekutin (dětská výživa, teplota vody). Pokud chcete měřit objekt
y a povrchy o jiných teplotách, volte průmyslové teploměry, které zvládají měřit extrémně nízké i extrémně vysoké teploty. Jejich rozsah se může orientačně pohybovat od -40 do +1000 °C. Při výběru tedy hledejte takový model, který zvládne vámi požadované hodnoty měřit.
Napájení
K fungování infra teploměrů je zapotřebí elektrická energie. Ta je dodávána z tužkových baterií velikosti AA nebo AAA. Podle typu teploměru se liší právě velikost článků, ale také jejich počet. Obvykle jsou zapotřebí baterie dvě, někdy ale postačí jen jedna.
Podle informací od výrobců je životnost těchto baterií velmi dlouhá, vydrží až něk
olik tisíc měření. Nemusíte se tedy bát. že byste museli baterie měřit příliš často. Přesto je ale vhodné mít doma nějakou do zásoby, obvykle se totiž vybijí v tu nejméně vhodnou chvíli.
Distance to Stop
Tento parametr se pojí s průmyslovými teploměry, ty osobní tuto hodnotu neuvádějí. Jedná se o parametr, který udává jednu z nejdůležitějších vlastností infra teploměru – poměr mezi vzdáleností a průměrem měřené plochy, označovaný D:S.
K pochopení této informace vám bude nápomocen jednoduchý příklad. Představte si infračervený teploměr s optikou 12:1. To znamená, že ze vzdálenosti 12 metrů budete schopni změřit teplotu z plochy 1 metr. Z toho si uděláte obrázek o fungování toho či onoho modelu. Optika nabízených produktů na trhu se pohybuje v rozmezí od 1:1 až po 50:1. Ty už mají širší použití i venku.
Displej
Ukazatel teploty u infračerveného teploměru je ve své podstatě totožný jako u běžného digitálního teploměru. Je jím LCD displej, na kterém se zobrazuje naměřená teplota. Levnější mo
dely disponují jen zobrazením tohoto údaje. Ty dražší jsou schopny prezentovat například aktuální čas, stav nabití baterie a mnohé další funkce.
Modernější infračervené teploměry navíc disponují podsvícením displeje. To oceníte hlavně při měření teploty v noci. Zvláštností je i barevná signalizace, která vám na první pohled ukáže, jak dobrá nebo špatná je naměřená teplota na škále zelená – oranžová – červená. Signalizaci lze často nastavit podle věku dítěte.
Funkce a příslušenství
Kromě základní funkce měření tělesné teploty můžeme u jednotlivých modelů nají
t tyto funkce:
- Měření teploty objektů/povrchů – díky této funkci využijete teploměr nejen pro nemocné pacienty, ale změříte s ním například teplotu místnosti, vody nebo dalších povrchů.
- Paměť – naměřené hodnoty se ukládají a vy si je nemusíte pamatovat. Následně můžete hodnoty měření a jejich změny porovnávat.
- Automatické vypnutí – po uplynutí časového intervalu, ve kterém přístroj nepoužijete, se automaticky vypne. Hlavní výhodou je šetření baterie.
- Indikátor stavu baterie – pokud se baterie v přístroji začne vybíjet, indikátor vám to oznámí na displeji, nebo se rozsvítí kontrolka stavu baterie. Nepřekvapí vás tak náhle vybitý přístroj, když jej zrovna potřebujete.
- Zvuková signalizace – některé modely po naměření hodnoty zvukově signalizují konec měření. Tato funkce jde často i vypnout, což ocení rodiče malých dětí. Signalizace při měření totiž může spící dítě vzbudit.
- Ovládací prvky – různá tlačítka mohou usnadňovat práci s teploměrem.
- Ochranné nástavce – používají se u modelů měřících teplotu v uchu a z hygienických důvodů je vhodné je pravidelně měnit. Pokud by nemocný trpěl na infekce ucha, mohly by se přenést na další pacienty.
Oblíbené značky infračervených teploměrů
Při výběru infračerveného teploměru můžete zohlednit také informace o jednotlivých producentech. K nejprodávanějším značkám patří:
- Omron – společnost založená před více než 90 lety v Japonsku začínala s lisem na žehlení kalhot. Kromě dalších průmyslových odvětví dnes vyrábí produkty v oblasti zdravotnické péče. Jejich sortiment zahrnuje klasické digitální, ale i infračervené modely s měřením na čele nebo v uchu.
- Beurer – německá firma fungující více než 100 let začínala prodejem elektrických topných rohoží. Dnes dodává na trh mimo jiné produkty osobní péče. Kromě teploměrů mají v sortimentu osobní váhy, sportovní hodinky, krokoměry nebo třeba pomůcky na manikůru nebo masáže.
- Microlife – tato společnost s původem ve Švýcarsku figuruje na trhu přes 40 let a je jedním ze světových výrobců tlakoměrů a teploměrů, kterým se věnuje od svého vzniku. Mezi další produkty této firmy patří osobní váhy, inhalátory nebo odsávačky mateřského mléka.
- Medisana – německá firma figurující na trhu se zdravotním sortimentem a produkty pro domácí péči přes 30 let. Kromě teploměrů a tlakoměrů v jejich nabídce najdeme také oxymetry, váhy, inhalátory nebo vyhřívací deky.
Značka | Specifika | Cenová kategorie | Které druhy nabízí | Komu značku doporučujeme |
Omron | Původem japonská společnost funguje přes 90 let | Střední | Spánkové, čelní, ušní | Těm, kteří hledají bezkontaktní teploměr se základním displejem a slušnou cenou |
Beurer | Německá firma s dlouholetou tradicí prodává přístroje pro osobní péči | Střední až vyšší | Spánkové, čelní, ušní | Těm, co hledají teploměr s propracovanějším displejem a řadou funkcí |
Microlife | Švýcarská společnost vyvíjející teploměry už od svého vzniku v roce 1981 | Nižší až střední | Spánkové, čelní, ušní | Těm, kteří vybírají bezkontaktní teploměr pro občasné použití |
Medisana | Německá firma dodávající na trh produkty osobní péče a zdravotní sortiment | Nižší až střední | Spánkové, čelní, ušní | Těm, kteří hledají teploměr s dobrým poměrem cena/výkon a spokojí se s výběrem z několika modelů |
Ceny infračervených teploměrů
Infračervené teploměry jsou dražší než teploměry digitální nebo skleněné. Za danou cenu ale získáte přístroj s rychlým a snadným měřením. Cenu můžeme rozdělit do těchto kategorií:
- Cena do 700 Kč – nejlevnější modely začínají zhruba na ceně 300 Kč. V těchto cenových hladinách si často můžete všimnout méně kvalitních plastových materiálů nebo nedokonalého provedení. Jde o teploměry s menší pamětí, které disponují často jednoduchým displejem zobrazujícím základní data. K jejich provozu jsou potřeba obvykle 2 AAA baterie. U těchto modelů se zákazníci často shodují v recenzích na tom, že měří pokaždé jinak. To ale může být způsobeno i špatnou technikou měření.
- Cena od 700 Kč do 1 500 Kč – v této kategorii najdeme infračervené teploměry s přesným měřením a velkým LCD displejem. Najdeme zde velký výběr modelů s možností měření teploty z čela i ucha. Vybírat můžete z dotykových i bezdotykových variant. Tyto produkty budou schopny přesně měřit nejen tělesnou teplotu, ale také teplotu prostředí nebo jiných povrchů. Funkce automatického vypnutí a zvuková signalizace je v této kategorii běžná.
- Cena nad 1 500 Kč – za tuto cenu pořídíte profesionální bezkontaktní modely, které odpovídají kvalitě výrobků používaných v nemocnicích. Důraz je kladen hlavně na vyšší přesnost a univerzálnost. Ty nejlepší přístroje tohoto typu určené pro domácí užití stojí kolem 3 000 – 5 000 Kč. Narazíte-li na dražší infra měřiče, půjde nejspíše o ty určené pro stavebnictví a další segmenty trhu. Jejich ceny pak šplhají za hranici 30 000 Kč.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí |
Cena do 700 Kč | Základní modely s menší pamětí a jednoduchým displejem | Profesionální teploměry a modely s širokým množstvím funkcí | Pro nenáročné příležitostné uživatele |
Cena od 700 Kč do 1 500 Kč | Teploměry s větším množstvím funkcí a lepším displejem | Profesionální teploměry a základní modely s nepodsvíceným displejem | Pro uživatele, kteří hledají kvalitní teploměr a nevadí jim vyšší cena |
Cena nad 1 500 Kč | Profesionální modely s extrémní přesností | Základní modely s malou pamětí | Pro velmi náročné uživatele, kteří chtějí mít spolehlivě přesný přístroj s mnoha funkcemi |
Dobrý den, jak často je prosím nutné měnit krytky ušního teploměru?