Nakupování na internetu je rychlé, pohodlné a nemusíte se při něm ani zvednout z gauče, natož jet někam do obchodu. Vše si můžete nechat dopravit až domů. To vše zní skvěle, internetový obchod má ovšem i svá úskalí. Ať už jde o nepřehledný výběr produktů, podvodné e-shopy nebo nebezpečí internetových plateb.
Připravili jsme proto pro vás tohoto průvodce, abychom vám nakupování na internetu usnadnili a aby pro vás bylo vždy jen příjemným zážitkem bez zbytečných komplikací. Dozvíte se informace o samotném výběru zboží, možnostech placení, bezpečných postupech a dalších procesech internetového nákupu. Věříme, že vám tímto zjednodušíme nakupování na internetu a vy si budete moct užívat všech výhod bez obav.
Volba obchodu aneb jak se nenechat nachytat
Univerzálně platí, že je nejlepší nakupovat v renomovaných e-shopech, které už jsou dlouhodobě prověřené. Občas ale člověk narazí na výhodnou nabídku v obchodě, u kterého si není stoprocentně jistý jeho spolehlivostí. Jak tedy při volbě obchodu postupovat a co by měl správný e-shop splňovat?
ČOI
Zejména u méně známých prodejců je vhodné zkontrolovat, jestli nepatří mezi takzvané rizikové e-shopy. Ty můžete dohledat díky stránce Rizikové e-shopy, kterou vytvořila Česká obchodní inspekce. Na seznam se dostanou obchody, které neplní své zákonné povinnosti, nedodržují práva spotřebitele apod. Ovšem pokud e-shop v tomto seznamu nenajdete, ještě to neznamená, že je bezpečný. Vždy je lepší použít více ověřovacích metod.
Recenze
Stejně jako zboží, i obchody mají své vlastní bodování a recenze. Cizí zkušenost s e-shopem vám může dodat potřebné informace a případně vás ušetřit starostí nebo ztráty peněz. Například na webu Heureka.cz nebo Zbozi.cz najdete kromě porovnání cen právě také hodnocení konkrétních e-shopů a zkušenosti uživatelů, větší obchody mívají profily s hodnocením zákazníků také na sociálních sítích.
Certifikáty
Ty vždy dodají e-shopu na důvěryhodnosti, není ale certifikát jako certifikát. Při vybírání e-shopu se zaměřte na certifikaci SAOP nebo APEK. Mezi spolehlivé obchody patří také vítězové nebo finalisté soutěže ShopRoku, popřípadě držitelé certifikátu Ověřeno zákazníky.
Držitel domény
Není od věci zjistit si držitele domény, například přes stránky who.is. Zde si zadáte adresu e-shopu a ukáže se vám, kdo ji vlastní. Skryté údaje by měly zvýšit vaši obezřetnost. Pozor si také dávejte, pokud byla doména registrovaná velmi nedávno. Tuto informaci najdete v kolonce „registered“.
Kontakt
Internetový obchod by měl vždy uvádět plné kontaktní informace, tedy název firmy, adresu sídla, telefonní číslo nebo e-mail na kontaktní osobu, IČ apod. Podle názvu nebo identifikačního čísla (IČ) si můžete firmu také prověřit v obchodním rejstříku.
Vzhled
Říká se „nesuď knihu podle obalu“, u e-shopu toto pravidlo ale neplatí. Grafické zpracování nemusí být přímo váš styl, zaměřte se ale alespoň na přehlednost, dostatek informací o produktu a počet i kvalitu fotografií.
Svou roli hraje také přizpůsobení webových stránek mobilnímu rozhraní, přes telefon přece jen nakupuje už více než polovina zákazníků (Zdroj: APEK). Rozhodně se ale neřiďte pouze vzhledem, podvodníci si mohou s grafickou úpravou dát práci. Určitě si tedy e-shop prověřte i dalšími způsoby, než jen podle vzhledu.
Nápadně nízké nabídky
Pokud je cena až podezřele nízká a nejde o výprodej nebo nějakou akci, často je něco v nepořádku a doporučujeme obchod o to důkladněji prověřit, nebo v něm raději vůbec nenakupovat.
Obchodní a reklamační podmínky
Před nákupem, zejména pokud v obchodu nakupujete poprvé, si důkladně pročtěte obchodní a reklamační podmínky.
Platby
Obchod by měl nabízet několik druhů plateb, pokud nabízí pouze variantu platby předem, je to podezřelé.
Komunikace s prodejcem
Pokud stále váháte, zkuste prodejci napsat zprávu, doptat se na nějaké informace ohledně produktu nebo třeba dopravy. Hodně vypovídá rychlost reakce a ochota komunikovat se zákazníky.
Jak vybrat nejlepší zboží
Na internetu je nekonečný výběr jakéhokoliv zboží, ve kterém se člověk může lehce ztratit. Postupujte tedy podle jednoduchého návodu, jak si v internetové nabídce vybrat to pravé ořechové pro vás a nestrávit zdlouhavým průzkumem dlouhé hodiny a hodiny. Koneckonců, hlavní výhodou nakupování na internetu je pohodlí, tak proč se o něj připravovat prací navíc?
Návod „jak vybrat“
Na našem webu najdete obsáhlé návody, jak vybrat různorodé produkty a služby. V těch se dozvíte, na co se u konkrétního výrobku zaměřit a co by měl splňovat, aby vám co nejvíce vyhovoval. Často jsou součástí článku také tipy na používání nebo údržbu.
U každého návodu najdete i doporučení nejlepších produktů. Někde ve formě jednoduchého žebříčku, jinde jde o ucelený srovnávací test s recenzemi jednotlivých modelů. Ideální je přečíst si článek „Jak vybrat…“, abyste si ujasnili některá specifika, poté se podívat na výsledky našich srovnání a zvolit nějaký produkt, který získal skvělé hodnocení a vyhovuje vám i cenou a dalšími parametry.
Recenze výrobku
Pokud už jste si vybrali jeden nebo více modelů, jejichž koupi zvažujete, je dobré si tyto výrobky porovnat. K tomu vám pomohou testy parametrů a recenze odborníků a uživatelů, například na našich webových stránkách.
Porovnání cen
Každého potěší, když vytouženou věc získá také s dobrou cenou. Ceny různých e-shopů dnes můžete rychle a snadno porovnat na internetu, skvěle v tomto případě poslouží například portál Heureka.cz, který vývoj cen neustále sleduje a aktualizuje.
Zboží už mám vybrané, co s placením?
Nic není zadarmo, a tak i za zboží v internetovém obchodě musíte zaplatit. Je ale potřeba dodržovat pár bezpečnostních zásad, aby vás rychlý nákup nevyšel nečekaně draho. Není to nic těžkého, v několika následujících bodech si stručně povíme o internetových platbách a jak poznat, že při placení něco nehraje.
Platba předem
Nejčastěji probíhá placení předem převodem nebo kartou. Předem plaťte pro jistotu jen u prověřených e-shopů, pokud máte jakékoliv pochybnosti, raději volte variantu převzetí zboží na dobírku.
Převod
Doporučujeme důkladně zkontrolovat platební údaje, ať nemusíte dodatečně řešit zaslání peněz na špatný účet. Peníze by měly na účet obchodníka dorazit do dvou dnů od zadání platby, spolehlivé e-shopy poté zasílají potvrzení o obdržení platby.
Karta
Kartou plaťte pouze v obchodě, který využívá protokol SSL, nebo ještě lépe 3D Secure. Stránky s protokolem SSL poznáte podle toho, že jejich adresa začíná https://, ve stavové liště bývá ještě ikonka zámku a barevné podbarvení. Zelená je zcela vyhovující, oranžová částečně a červená nevyhovující. Používání SSL protokolu bývá na webových stránkách označené zlatým rámečkem.
Zabezpečení 3D Secure protocol je nejspolehlivější, obchod vás přesměruje přímo na webové rozhraní banky a obchodník tak s platbou fyzicky nemá nic společného. I v případě přesměrování si ale zkontrolujte, zda je stránka šifrovaná pomocí https, abyste se vyvarovali podvodu. Rozhodně neplaťte kartou přes žádnou stránku, u které vás prohlížeč upozorní na neplatný certifikát. Raději si vezměte zboží na dobírku.
PayPal
Tato služba se používá zejména při nákupech v zahraničí. Ze způsobů internetového placení je nejrychlejší. Nemusíte čekat na převod z banky, dokonce při platbě nemusíte ani vyplňovat číslo karty a další údaje. Při placení zadáte jen přihlašovací údaje do PayPal účtu a zaplatíte zmáčknutím tlačítka. Nejvíce ho ocení právě zákazníci, kteří nakupují v zahraničí. Nemusíte řešit měny, ty se automaticky přepočítávají.
Nevýhodou a také důvodem, proč ještě není v Česku tolik rozšířený, je absence českého rozhraní systému. PayPal je propojený s platební kartou, není tedy od věci nastavit si na placení limit a vytvořit silné heslo. Jediné, co zabere trochu času a šikovnosti, je jeho založení. Nejprve se na stránkách PayPalu zaregistrujete. Poté musíte spárovat váš PayPal účet s platební kartou. Následně si PayPal ověří váš registrační e-mail a kartu.
Aby měl jistotu, že je účet, ke kterému karta patří, opravdu váš, zpravidla vám strhne malý obnos (50 Kč). Nemusíte se ale bát, jde jen o test, peníze vám do několika dní na účet vrátí. Jestliže jste prošli procesem ověřování, můžete PayPal směle používat. Buď jej propojíte přímo s účtem, nebo na něj nabijete peníze jako do elektronické peněženky. A pak už jen platíte.
Platba na dobírku/na odběrném místě
Placení dobírkou bývá nejdražší, ale z platebních metod, které e-shopy nabízejí, je nejbezpečnější. Pokud testujete nový obchod, první nákup byste raději měli platit dobírkou. Pokud má e-shop výdejnu, můžete platit i při převzetí na místě. Tento typ placení je buď zadarmo, nebo za symbolickou částku. Ve velké části výdejen je možnost platit i kartou.
Tipy pro bezpečnost
- Při placení si zkontrolujte, zda jsou stránky zašifrované (protokol https).
- Nákupy přes internet raději provádějte v pohodlí domova, vyhýbejte se místům s otevřeným Wi-Fi připojením (kavárny apod.).
- Vytiskněte si a založte všechny doklady od nákupu (faktury, potvrzovací e-maily).
Osobní odběr, nebo pošta? Jak vybrat nejvhodnější dopravu a kdy zboží nepřevzít
Dříve nebylo moc na výběr a balík k vám automaticky putoval prostřednictvím České pošty. Dnes je možností mnohem víc a vy byste je měli vybírat tak, aby pro vás byly co nejvíce pohodlné. Pracujete z domu? Pak je nejlepší pošta nebo zásilková služba. Každý den chodíte přes centrum města? Můžete si po cestě vyzvednout zboží ve výdejně balíků. Jak to tedy dnes s dopravci je?
Doručovací služby
- Česká pošta – v současnosti jí silně konkurují soukromé zásilkové služby, mnoho e-shopů ale Českou poštu stále ještě používá. Nevýhodou je, že v případě, že vás doručovatel nezastihne, musíte si pro balík na poštu zajít.
- Soukromé zásilkové služby – mezi nejznámější patři DHL, DPD, Geis nebo třeba PPL. Doručení touto službou bývá dražší, s řidičem se ale můžete lépe domluvit, v kolik a kam vám může zásilku přivézt. Není tedy problém nechat si balík doručit třeba do práce.
- Osobní odběr – vyzvednutí na pobočce je většinou zadarmo, výhodou je, že si můžete zboží přímo na místě zkontrolovat a okamžitě řešit případné problémy. Doporučujeme ale dopředu zkontrolovat, kde přesně daná pobočka je, ne vždy jsou centrály snadno dostupné.
- Výdejny balíků – doručení do výdejen, jako je například Uloženka, bývá nejlevnější, hned po osobním odběru. Většinou mají pobočky v centru města a informují vás SMS zprávou, když mají váš balík připravený. Stále si musíte pro zásilku někam fyzicky přijít, na druhou stranu ušetříte a můžete si ji vyzvednout, kdy se vám to bude hodit.
Převzetí
- Pokud je obal zmáčknutý nebo jinak poškozený a hrozí, že i jeho obsah nedopadl dobře, raději zboží nepřebírejte a rovnou na místě sepište s dopravcem/výdejcem protokol. Popřípadě můžete řidiče zkusit požádat o rozbalení zásilky, abyste se přesvědčili o stavu zboží.
- V případě, že škodu zjistíte až doma, neprodleně reklamujte na e-shopu, nejlépe s fotodokumentací. Jednání s dopravcem zpravidla obstará samotný e-shop. Maximální lhůta pro reklamaci u dopravce jsou tři dny, tedy čím dříve závadu nahlásíte, tím lépe.
Na co máte právo? Nenechte se odbýt
Reklamace a odstoupení od smlouvy je pro mnoho lidí nepříjemná záležitost a raději těchto možností nevyužívají. Zejména u dražšího zboží si ale tímto přístupem sami škodí. Na odstoupení od smlouvy a možnost reklamace máte právo ze zákona. Nebojte se ozvat.
Odstoupení od smlouvy
Ať už vám zboží z jakéhokoliv důvodu nevyhovuje, máte nárok na jeho vrácení do 14 dnů, bez vysvětlování a jakýchkoliv poplatků. Lhůta 14 dnů ubíhá ode dne převzetí zboží. Zboží, které prodejci vrátíte, nesmí být opotřebené nebo poškozené. V takovém případě by vám prodejce nemusel vyplatit plnou částku, za kterou jste zboží koupili.
Lhůta pro vyplacení peněz je opět 14 dnů, tentokrát ode dne, kdy jste odstoupili od smlouvy. To neplatí pouze v případě, že do 14 dnů prodejce nedostane své zboží zpět, nebo mu alespoň neprokážete, že jste zboží odeslali. Odstoupení od smlouvy má několik výjimek, patří mezi ně zboží brzy podléhající zkáze, denní tisk a magazíny a další.
Nezapomínejte ani na poštovné a balné. Spousta prodejců se snaží zákazníka obalamutit a vyplatí mu pouze zaplacenou cenu zboží, nepřipočítají k ní ale poštovné a balné. To je pochopitelně také předmětem smlouvy, od které odstupujete, a tak vám musí obchodník vyplatit poštovné a balné v plné výši. To ovšem platí pouze pro nejlevnější způsob dopravy. Náklady na expresní dodání se vám tedy nevrátí. Navíc také sami zaplatíte dopravu zboží zpět k prodejci.
Reklamace
Na stránkách každého správného e-shopu byste měli najít reklamační řád, který se věnuje právě postupu reklamace. Ta se příliš neliší od kamenných obchodů. Na základě reklamačního řádu je potřeba zboží odeslat zpět prodejci, dopravit do autorizovaného servisu, nebo si domluvit jiný způsob předání. Pokud se prokáže vada výrobku, máte nárok na její bezplatné odstranění nebo výměnu za nový kus. Případně můžete odstoupit od smlouvy.
Levné čínské e-shopy: Dobrý sluha, zlý pán
V posledních letech zažívají levné čínské e-shopy boom, hlavně mezi mladší generací. Pokud víte, co nakupovat, můžete ušetřit často i nezanedbatelné částky. Nevýhodou je nekonzistentní kvalita nabízeného zboží a dlouhá doba doručování. Na zboží si často počkáte i měsíc, a to i v případě, kdy vám zásilku nezadrží na celnici. To je další nepříjemnost tohoto způsobu nakupování, DPH a clo.
Klíčem k úspěchu je nízkým cenám nepropadnout a nekoupit vše, co na obrázku vypadá dobře. Jedině tak se vyhnete zklamání. Jak tedy čínské e-shopy správně využít?
Kde nakupovat
Nejznámější a nejosvědčenější e-shopy jsou AliExpress.com, eBay.com a DX.com. AliExpress a eBay vám nabídne vše, od elektroniky a vybavení do domácnosti po oblečení a kosmetiku. DealExtreme (DX) se zaměřuje hlavně na doplňky k elektronice, jako jsou kabely, stojánky a konektory.
Co nakupovat
Jednou z nejčastějších položek je oblečení. Zde je ovšem potřeba dávat pozor na velikosti, ty asijské bývají o poznání menší než evropské. Oblečení také ne vždy přijde v podobě a kvalitě, jakou jste očekávali. Alespoň trochu předejít této situaci můžete čtením uživatelských recenzí, jak na konkrétní produkt, tak na prodejce, který jej nabízí.
Vyplatí se nakupovat i elektronické doplňky, zejména kabely, LED žárovky apod., které jsou zpravidla mnohonásobně levnější než v kamenných obchodech. Neprohloupíte ani při koupi levné bižuterie nebo doplňků do domácnosti.
Co nekupovat
Dražší elektroniku, jako jsou mobily, tablety, notebooky. Většinou jde o napodobeniny známých značek a jejich kvalita a životnost je markantně nižší. Nedoporučujeme nakupovat zde luxusní zboží, jako šperky, drahé oblečení a boty. Opět jde většinou o nekvalitní padělky. Příliš nedoporučujeme nakupovat kosmetiku a hračky, oboje může obsahovat škodlivé látky. Zboží z těchto e-shopů totiž podléhá pouze čínským, ne českým standardům.
Jak platit
Jako nejefektivnější forma placení se nabízí PayPal, který je nejen rychlý, ale poskytuje zákazníkům i záruku vrácení peněz.
Vaše práva
Pro nakupování v zahraničních obchodech platí jiná legislativa než pro české e-shopy. Odpadá vám například možnost odstoupit od smlouvy. Nespokojenost se zbožím se tak řeší spíše lidovou formou. Prodejci jsou většinou ochotní a rádi nahradí poškozený nebo ztracený kus novým. Je také možné je popohnat pohrůžkou negativní recenze, na které se v tomto prostředí klade docela velký důraz.
Aukční portály a bazary
Na aukčních portálech seženete jak nové, tak použité zboží, které zde můžete koupit za jednotnou cenu, nebo využít systém aukčního přihazování. V bazarech je zpravidla více či méně použité zboží, cena je opět pevná, nebo může probíhat i vyjednávání o ceně.
Kde nakupovat
V Česku nejznámější a nejpoužívanější jsou portály Aukro.cz a Sbazar.cz. Ze zahraničních vede například eBay, který jsme už zmiňovali.
Specifika
Podobně jako u čínských e-shopů, i u aukčních portálů a bazarů máte omezená práva. To je způsobené tím, že prodej zpravidla probíhá mezi dvěma fyzickými osobami a ne podnikatelem a kupcem. Opět tedy nemůžete odstoupit od smlouvy, zákon vám negarantuje ani záruku na zboží. Na to je dobré pamatovat zejména při koupi elektroniky. Pokud má na daném portálu svůj účet podnikatel nebo firma, a chcete od ní nakoupit, vaše práva jsou stejná jako při nákupu na e-shopu.
Recenze
Uživatelské hodnocení hýbe internetem a v případě aukčních portálů tomu není jinak. Vždy je dobré přečíst si recenze na prodejce a výrobek, ať nekupujete zajíce v pytli. Čím více kladných hodnocení a úspěšně uzavřených obchodů prodejce má, tím je důvěryhodnější.
Pozor na hazard
Systém přihazování může nejednoho člověka strhnout a nakonec zaplatí víc, než je zdrávo. Doporučujeme si vždy stanovit nejvyšší hranici, za kterou už nepůjdete ani za cenu prohry.
Nikdy neposílejte peníze předem neověřenému prodejci
Pokud prodejce osobně neznáte nebo to není přes portál, který se za vás v případě sporu postaví (například Aukro kryje podvody do určité částky, Sbazar naproti tomu vůbec). Každý den se děje několik takových podvodů, kdy důvěřiví lidé poslali peníze předem a žádné zboží jim nedošlo. Pokud je takový podvodník alespoň trochu chytrý, dokáže to udělat tak, že je pro policii skoro nemožné ho chytit.
Tipy na užitečné stránky a aplikace
S nakupováním na internetu vám mohou pomoci i zajímavé stránky, gadgety a aplikace. Už jsme zde zmínili například Heureka.cz nebo PayPal, nyní zmíníme i několik dalších.
- PandaCheck – srovnávač cen pro čínské e-shopy. Pokud rádi nakupujete na eBay, AliExpress a podobných stránkách, bude pro vás PandaCheck ideálním zástupcem české Heureky. Pomůže vám vyhledat totožné zboží v různých obchodech a zjistit, jaká nabídka je nejvýhodnější.
- Honey – gadget pro prohlížeč Google Chrome, který funguje jako automatický vyhledávač kupónů. Nakupovat můžete, jak jste zvyklí, při vložení zboží do košíku Honey vyhledá a v případě úspěchu rovnou aplikuje slevový kupón a bezpracně tak šetří vaše peníze. Můžete si také uložit zboží, které zvažujete koupit a Honey vás v budoucnu upozorní, pokud klesne jeho cena.
- Skrz – pokud na internetu nenakupujete jen zboží, ale i zážitky, možná se vám bude hodit vyhledávač dovolených Skrz.cz. Zahrnuje pobyty v českých i zahraničních destinacích a dovolenou můžete hledat na základě velmi specifických kritérií. Pokud váháte, jak při výběru dovolené postupovat nebo jaké místo je pro vás to pravé, přečtěte si také naše tipy na výběr dovolené.
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.