Jak vybrat rychlovarnou konvici v roce 2022? | Arecenze.cz
Menu

Jak vybrat rychlovarnou konvici

Aktualizováno:
Říjen 2021
Autor:
Eliška Srncová

Shrnutí článku

 • Spočítejte si ideální objem podle počtu šálků, které bude potřeba na jedno uvaření připravit. Jednotlivcům bude stačit malá konvice s objemem okolo 1 l, pro rodiny je vhodný větší model s kapacitou 1,2 l a více. Z našeho testu můžeme pro jednotlivce doporučit např. konvici Sencor SWK 1001, pro rodiny např. model ECG RK 1777.
 • Zkontrolujte hodnotu příkonu ten totiž ovlivňuje rychlost nahřívání. Malé a slabší konvice mívají příkon do 2 000 W, nejrychlejší modely mívají příkon 3 000 W a více. K těm se řadí třeba konvice Philco PHWK 2050.
 • Zaměřte se na design konvice různé materiály mají různé vlastnosti, například o nerez a sklo se můžete i popálit. Všimněte si také tvaru konvice a umístění tlačítek a objemové rysky, aby se vám s ní dobře manipulovalo. Zajímavý design nabídne například konvice De’Longhi KBJ 2001, zcela bez rizika popálení je potom dvoustěnná konvice Tefal KO851830.
 • Zvažte další funkce – aby vám neutekly novinky na trhu, ale abyste také zbytečně neutratili peníze za něco, co nakonec nevyužijete. Populární je zejména termoregulace a schopnost udržování teploty, existují také i smart konvice, jako je model Xiaomi Mi Smart Pro.
 • Ověřte si rozměry a hmotnost – ujistěte se, že se vám konvice dobře vleze na kuchyňskou linku, popřípadě že má dostatečně dlouhou přívodní šňůru. Roli hraje také hmotnost, velmi těžké konvice nejsou vhodné například pro seniory. Poměrně nízkou hmotnost nabídne například konvice Domo DO9019WK.

 

Úvod

Konvice pro přípravu teplého nápoje mají dlouhou historii, elektrifikované modely se ale objevily až na konci 19. století v Anglii. První automatizovanou rychlovarnou konvici s topným tělesem a termostatem pak uvedla na trh v roce 1955 společnost Russel Hobbs a její modely se staly ikonou přípravy horké vody (Zdroj: Independent.co.uk).

I když rychlovarné konvice nepatří mezi nejsložitější spotřebiče, rádi vám přinášíme několik užitečných informací o tom, na co se při jejich výběru zaměřit. V následujícím článku najdete informace o příkonu, kapacitě, materiálech a údržbě konvice. Dozvíte se také, jaké funkce můžete u rychlovarných konvic najít nebo jaká bude orientační cena vašeho ideálního modelu. Věříme, že díky našemu průvodci pro vás bude výběr nové konvice hračka.

Pokud by vás zajímalo, jak obstály oblíbené konvice v reálném testování, podívejte se také na stránku našeho testu rychlovarných konvic. Do testování jsme zařadili modely plastové, skleněné i nerezové, z různých cenových kategorií.



Objem a velikost

První důležitá otázka, kterou byste si měli položit, je, jak často a pro kolik osob budete konvici využívat. Kupujete konvici do domácnosti nebo snad do pracovní kuchyně? Vaříte vodu na kávu nebo čaj jen pro sebe, nebo pro několik lidí současně? Toto je důležité, abyste správně zvolili maximální objem konvice. Jestliže budete konvici využívat jen pro sebe, mohl by vám vyhovovat některý z menších modelů o objemu okolo 1 litru, například konvice Sencor SWK 1001.

Přesto se naskýtá možnost návštěv –⁠ a právě z toho důvodu je někdy lepší vybrat konvici větší. Největší modely na trhu dosahují až tří litrů. Taková konvice je perfektní například do firem, kde si vaří kávu nebo čaj i více lidí najednou. Pro domácnosti o dvou a více lidech doporučujeme objem od 1,2 litru.

Důležitý může být také minimální objem, zejména pokud častěji ohříváte jen malé množství vody. Některé konvice mají minimální objem okolo 0,3 l, tedy cca jednu porci čaje, jiné vyžadují ke spuštění i 0,75. Ohřev zbytečně velkého množství vody plýtvá čas i elektřinu. V našem testu zaujala malým minimálním objemem konvice Bosch TWK 6A011, která připraví i jen cca 0,3 l vody.

Nejlepší konvice z našeho testu

Naše redakce zpracovala rozsáhlý test rychlovarných konvic. Níže najdete jeho výsledky.

Pořadí
Název produktu
Orientační
cena
Celkové
hodnocení
Aktuální
cena

1.

Tescoma President 1.7 l

3 000 Kč

85,1 %

Zobrazit nabídky

2.

Philco PHWK 2050

1 600 Kč

82,5 %

Zobrazit nabídky

3.

ECG RK 1777

1 000 Kč

78,0 %

Zobrazit nabídky

4.

Tefal KO851830

1 700 Kč

76,1 %

Zobrazit nabídky

5.

Xiaomi Mi Smart Pro

1 200 Kč

75,8 %

Zobrazit nabídky

Příkon

Příkon je parametr, který určuje kromě spotřeby energie také rychlost přivedení vody do varu. Platí tedy, že čím vyšší příkon konvice má, tím rychleji vodu ohřeje. Pro konvice do 1 l objemu by měl vystačit příkon 1 500 W.

Pokud však kupujete větší konvici, je vhodné zvolit také větší příkon. Pro konvice od objemu 1,7 l a výše bývá doporučovaný příkon alespoň 2 200 W. Pokud tedy chcete kvalitní výrobek s optimální spotřebou energie, který splní požadavek na rychlé přivedení vody k varu, měli byste vybírat dle příkonu a sáhnout minimálně po této hodnotě (Zdroj: Wikipedie).

Zajímavé je, že příkon nemusí nutně korespondovat s cenou konvice, při našem testování tak často i dražší modely ohřívaly vodu pomaleji než některé levnější, protože zkrátka mají nižší příkon. Mezi nejrychlejší testované modely tak patří například poměrně levná konvice Lidl SilverCrest EDS SWC 3100 A1.

Bezpečnost

Jednou z priorit je samozřejmě také bezpečnost. Naprostým základem už je například pojistka, která konvici vypne při dosažení varu. Dnešní rychlovarné konvice ale mají také velké množství dalších ochranných prvků:

 • Automatické vypnutí při spuštění naprázdno – Aby nedošlo k požáru, měla by se každá konvice automaticky vypnout, pokud ji spustíte bez vody. Většina konvic to zvládne do 30 s.
 • Automatické vypnutí při sejmutí z podstavy – Všechny konvice se při sejmutí z podstavy vypnou, u některých modelu s mechanickým spínačem ale zůstane páčka v poloze „zapnuto“ a hrozí, že tak konvici postavíte na podstavu nevědomky zapnutou. U modelů s touto pojistkou není možné konvici mimo podstavu zapnout, páčka se automaticky vrátí do polohy „vypnuto“.
 • Automatické vypnutí při dosažení varu s otevřeným víkem – Vypnutí při varu s otevřeným víkem lépe zvládají modely s teplotním čidlem, jednodušší konvice se řídí čidlem páry, které při otevřeném víku nefunguje ideálně, a často se tak zkrátka nevypnou a vaří dál a dál.
 • Dětská pojistka – U některých modelů najdete také dětskou pojistku, která zachrání konvici před nenechavými prsty vašich ratolestí.
 • Protiskluzové prvky – Většina konvic má postavu opatřenou protiskluzovými ploškami, aby se neposouvaly po lince.
 • Dvojitý plášť – Konvice s dvojitým pláštěm nejsou příliš časté, jde ale v podstatě o jedinou variantu, která není po ohřátí vody horká. U tohoto typu tak nehrozí popálení. Do našeho testu jsme zařadili také tento typ konvic, konkrétně modely Tefal KO851830 a Xiaomi Mi Smart Pro.

Technické normy

Zárukou bezpečnosti by u rychlovarných konvic mělo být prověření technickými normami ČSN. Ty se zaměřují jak na revizi a kontrolu elektrických spotřebičů při jejich provozu, tak na požární bezpečnost tepelných zařízení. Určitě byste si měli při nákupu rozmyslet, jestli daná konvice splňuje potřebná nařízení, doporučujeme si raději trochu připlatit, než zakoupit levnější, za to možná nebezpečnější produkt (Zdroj: ČSN 33 1600 ed.2, ČSN 06 1008).

Manipulace a komfort používání

Rychlovarnou konvici řada z nás používá i několikrát denně, ideálně by tak její obsluha a manipulace měla být co nejjednodušší. Při výběru konvice je proto dobré pohlídat si některá úskalí, která by vám mohla v budoucnu obsluhu konvice zbytečně komplikovat. Pokud by vás zajímalo, jak jsme při testování konvic obsluhu a manipulaci zkoušeli a hodnotili, přečtěte si článek Jak testujeme rychlovarné konvice.

Otevírání víka

Víko konvice by mělo jít otevřít jednou rukou, většinou k tomuto účelu slouží tlačítko na madle. Výhodou je, když se při otevírání víka vyhnete kontaktu s párou, proto není ideální, když je tlačítko otevírání třeba přímo uprostřed víka, nebo se víko neotevře po stisknutí samo, ale musíte jej rukou nadzvednou.

Důležitý může být také úhel otevírání, pro pohodlné plnění a čištění konvice by mělo jít víko otevřít alespoň do pravého úhlu. Samotný pohyb otevírání by měl být ideálně plynulý, aby nehrozilo vystříknutí horké vody, u většiny konvic ale víko spíše vystřeluje.

Plnění

Při plnění konvice je výhodou, když drží víko v otevřené poloze a nemusíte se rozčilovat s tím, že se při neopatrném naklonění konvice zaklapne. Poměrně zásadní je také umístění objemové stupnice. Ta by v ideálním případě měla být dobře viditelná a po obou stranách konvice, aby ji mohli používat praváci i leváci. V praxi je ale stupnice často ukrytá pod madlem konvice nebo dokonce uvnitř. Výhodou je, že tak nenarušuje design přístroje, ovšem na úkor pohodlného používání.

Někteří uživatelé preferují plnění konvice zobáčkem, bez otevření víka. Pro tyto účely by měl být zobáček dostatečně velký, i u větších zobáčků ale hrozí přeplňování, protože například filtr konvice nepropouští vodu dostatečně rychle.

Nalévání

Další záležitostí, ve které se často dělají ústupky designu, je nalévání. Čím více je tvar konvice zakulacený, tím více budete muset konvici naklánět při nalévání vody do šálku. Některé modely je potřeba obrátit prakticky vzhůru nohama, abyste z nich dostali poslední zbytky vody. To se může stát i u konvic s rovnější stěnou, které jsou uvnitř nešikovně řešené a voda se v některých místech zachytává.

U konvic, které mají hrdlo v jedné úrovni se zobáčkem, je potom větší riziko, že bude voda protékat také spárami víka. To většinou v praxi neznamená nic hrozného, můžete se ale hůře trefovat do hrnku, nebo mohou těmito místy uniknout kousky vodního kamene.

Čištění

Málokdo často drhne vnitřek rychlovarné konvice, většina uživatelů k jejímu čištění využívá spíše kyselý roztok. I tak je ale výhodou, když je hrdlo konvice dostatečně široké, pro případ, že ji budete chtít omýt i ručně. Pro účely údržby je vhodné, aby šel filtr konvice snadno vyndat, propláchnout a zase vrátit.

Výhodou je také, když je konvice uvnitř co nejhladší. Čím více čidel, členitosti a nepřístupných míst, tím více se bude v konvici usazovat vodní kámen. Při výběru konvice je proto vhodné zaměřit se například i na typ topného tělesa, které může být zabudované ve dnu konvice, nebo odkryté.

Hlučnost

Téma komfortu používání nemůžeme opustit, aniž bychom zmínili hlučnost. Zapnout brzy po ránu konvici, která vydává skoro 80 dB není nejpříjemnější probuzení a nepoděkují vám ani ostatní členové domácnosti. Ideálně by tak konvice měla být co nejtišší.

Na základě našeho testování můžeme mezi opravdu tiché modely zařadit konvice, které dosahují hlučnosti 65-70 dB. Jako nejtišší vyšla konvice ETA 6153 Crystela s hlučností 65 dB.

Pokud vstáváte brzy ráno a nechcete nikoho rušit, pohlídejte si také, zda má konvice zvukový signál, popřípadě zda je možné ho vypnout.

Materiál a design

Před samotnou koupí doporučujeme vybrat také materiál, ze kterého by měla být konvice vyrobena. V současné době je na trhu k dostání mnoho modelů z různých materiálů. Vévodí plastové a nerezové konvice, pořídit však můžete i výrobek ze skla nebo keramiky.

Každý ze jmenovaných materiálů má své výhody, ale i slabiny. Zejména u nerezových, skleněných a keramických modelů je například potřeba myslet na to, že jsou po použití velmi horké a hrozí popálení. V praxi se často setkáte také s kombinacemi těchto materiálů.

Materiál konvice Výhody Nevýhody
Plast + Nízká cena

+ Nižší teplota po použití

+ Nízká hmotnost

– Laciný vzhled

– Někdy zápach či pachuť

Nerez + Dostupná cena

+ Bez pachuti či zápachu

+ Ladí s kuchyní

– Viditelné otisky prstů

– Po použití velmi horké (s výjimkou dvouplášťových modelů)

Sklo + Barevné podsvícení

+ Přehled o objemu vody

– Usazování vodního kamene

– Po použití velmi horké

Keramika + Líbivý design

+ Nižší hlučnost

– Vyšší cena

– Menší výběr modelů

– Po použití velmi horké

 • Plast – Konvice vyrobené z tohoto umělého materiálu patří mezi nejlevnější na trhu. Jejich cena začíná na několika stovkách korun. V nabídce jsou varianty v mnoha barvách a vzorech. Výhodou je lehká a odolná konstrukce. Vadit by někomu mohl laciný vzhled a v některých případech i plastová pachuť. Ta mnohdy nevymizí ani po několikanásobném vyvaření (Ze zdroje: Srovnání nejlepších rychlovarných konvic).
 • Nerez – Nerezové konvice jsou pěkné na pohled a poměrně dobře se udržují. Ulpívají na nich však otisky prstů. Často také kopírují vzhled dalších kuchyňských spotřebičů a díky tomu se dobře hodí do mnoha kuchyní. Ani nerezové konvice nejsou nijak drahé. Z nerezu je dokonce vítěz našeho testu, Tescoma President 1.7 l.
 • Sklo – Elegantní vzhled skleněných konvic láká mnohé zákazníky k jejich pořízení. V kombinaci s podsvícením se jedná o velice efektní přístroj. Vždy také dobře vidíte, kolik vody v konvici je. Nevýhodou je ale náročnější údržba. Vodní kámen se totiž usazuje na skle ve velké míře, což postupně estetickou hodnotu přístroje snižuje. Designové podsvícené konvice navíc bývají o něco dražší.
 • Keramika – Zejména pro milovníky retro stylu jsou vhodné keramické konvice. Ty jsou často velice designově vyladěné. Jejich výhoda je pohlcování zvuku, při varu tedy nevydávají takový hluk, jako ostatní typy konvic. Déle také drží teplotu vody.

Tvar konvice

Designéři nabízejí mimo rozličné materiály a zdobení také mnoho tvarů konvic. Elektrická konvice může mít klidně tvar retro konvičky na sporák, takže pokud patříte mezi milovníky vintage stylu, máte i vy na trhu několik zajímavých modelů ke koupi.

Kvůli spotřebě se za poslední léta změnil tvar konvic. Zatímco dříve byly konvice spíše podlouhlé a vysoké, kvůli úspoře energie jsou nyní nižší a širší. Tento tvar umožňuje lepší využití a rozložení tepla ze dna, kde je uloženo topné těleso.

Trh je rozhodně bohatý na různé styly, takže si snadno můžeme vybrat i tu nejbláznivější barvu. Pokud si chceme pořídit opravdový designový kousek, musíme počítat s tím, že si připlatíme. Taková konvice pak může ohromit cenou až v řádu několika tisíc korun. Pod ruku se nám dostal například designový model De’Longhi KBJ 2001, jak si tato konvice vedla při testování se dozvíte v recenzi.

Vybavení a funkce

Dnešní konvice můžeme rozdělit na jednoduché modely, které zkrátka po stisknutí tlačítka ohřejí vodu, a pokročilejší konvice, které nabízejí o něco širší výběr funkcí. Mezi základ výbavy konvice patří:

 • Otočná základna –⁠ Dnes už běžná konstrukce, díky níž je možné konvici na podstavec umístit v jakémkoliv směru, lze s ní otáčet o 360°
 • Objemová stupnice – Umožňuje sledovat množství vody v konvici, může být umístěná po stranách, pod madlem nebo i uvnitř konvice.
 • Filtr – Zachycuje částečky vodního kamene. Bývá z umělých vláken nebo z nerezu, kovové filtry jsou odolnější a mají delší životnost. Pro filtrování můžete využít také samostatnou filtrační konvici.
 • Prostor pro uložení kabelu – Bývá ve spodní části podstavy, u některých konvic je dostatečně promyšlený tak, aby se šňůra dala namotat až po koncovku a v takovém stavu bezpečně držela. To usnadňuje manipulaci a skladování.
 • Světelná signalizace – Může být ve formě kontrolky, barevného LED osvětlení (u skleněných konvic) nebo displeje (u dražších modelů).

K pokročilejším funkcím se potom řadí:

 • Zvuková signalizace – Informuje o dosažení požadované teploty. Většinou ji najdete u technologicky pokročilejších konvic, často je možnost ji i vypnout.
 • Termoregulace – Umožňuje nastavit konkrétní teplotu ohřevu, hodí se při přípravě různých druhů čajů. Některé konvice mají i specializované programy na různé druhy nápojů. Ty najdete například u konvice Philco PHWK 2050.
 • Udržování teploty – Některé konvice zvládnou po ukončení ohřevu udržovat nastavenou teplotu, někdy i několik hodin.
 • Čajové sítko – Spolu s termoregulací a udržováním teploty mění rychlovarnou konvici na čajovar, hodí se zejména pro přípravu sypaných čajů.
 • Smart funkce – Například Bluetooth připojení, které umožňuje ovládání konvice přes mobilní aplikaci.

Speciální rychlovarné konvice

I když se může zdát, že mezi konvicemi typologicky nenajdeme velké rozdíly, přeci jen se na trhu objevují i speciální verze tohoto užitečného pomocníka.

Chytré konvice

Pod pojmem chytrý spotřebič si představíme takovou věc, která se dá ovládat pomocí aplikace v chytrém telefonu. Ani rychlovarným konvicím se tento trend nevyhnul, proto už teď najdeme v regálech produkty s Bluetooth připojením. Takový model jednoduše spárujete se smartphonem přes aplikaci a můžete jej ovládat na dálku.

V Hi-tech domácnostech si taková vymoženost jistě najde své místo. V telefonu si můžete sledovat postupně rostoucí teplotu, nastavit konkrétní teplotu, při níž má konvice přestat ohřívat nebo určit, na jaké teplotě má vodu udržovat.

Pro zajímavost jde u některých modelů také sledovat i četnost používání konvice, můžete tedy pomocí aplikace kontrolovat svůj pitný režim. Do našeho testu jsme zařadili i chytrou konvici Xiaomi, smart funkce jsme také podrobněji popsali v našem článku Jak chytré jsou chytré konvice?

Cestovní konvice/konvice do auta

Pod označením cestovní konvice si můžeme představit produkty s malým objemem okolo 0,4 až 0,8 litrů. Tyto hodnoty stačí na naplnění maximálně dvou až tří hrnků, takže jde o opravdu minimalistické řešení. Takové konvice můžou být vybavené klasickou zásuvkou a navíc také adaptérem do autozásuvky, takže si vodu na čaj nebo kávu připravíte i na cestách. Počítejte ale s delší dobou přípravy. Velkou výhodou je skladnost.

Bezdrátové konvice

Na doplnění uvádíme také pojem „bezdrátové“ konvice. Ovšem pozor, nejde o produkty, které dokáží vodu ohřát úplně bez kabelu, žádná baterie vám ji ve smysluplném čase neohřeje. Označují se tak modely konvic, které mají podstavec (nejčastěji se středovým konektorem), na nějž samotnou konvici postavíte.

Ze základny vede kabel, se kterým nemusíte nijak manipulovat, prostě jej jednou připojíte a při zacházení s konvicí už se o něj nemusíte starat. Dříve se objevovaly modely s kabelem připojeným přímo k tělu konvice, dnes jsou však prakticky všechny modernější konvice bezdrátové.

Cena

To, co často udává tón našeho výběru, je cena. Peníze jsou důležitou součástí našeho života, proto vybíráme spotřebič tak, aby vyhovoval našemu rozpočtu. V případě rychlovarné konvice se však částky, kterou zaplatíme, nemusíme bát. Ceny konvic se pohybují v rozmezí od několika stovek po tisíce korun.

Od dvou set korun koupíme menší plastové konvice s nižším příkonem. Ty se mohou hodit například do menších kuchyní, garsoniéry, kanceláře nebo obytného vozu. Pokud chceme opravdu kvalitní model, měli bychom si připlatit. I v případě rychlovarné konvice se nám vyplatí nešetřit.

Cena do 500 Kč

Do 500 Kč koupíte menší konvice o objemu do 1,7 l, s příkonem maximálně do 2 200 W. Do našeho testu jsme z této cenové kategorie zařadili model Sencor SWK 1001, cenově velmi blízko je také nerezová konvice Sencor SWK 1720BK. Většinou jde ovšem o rychlovarné konvice z plastu. Tyto konvice jsou určeny pro spotřebitele, kteří mají skromné požadavky. Z námi Pokud chcete zakoupit opravdu kvalitní konvici, měli byste si raději připlatit.

Cena od 500 do 1 000 Kč

V cenovém rozpětí od 500 do 1 000 Kč vyberete i větší konvice s příkonem minimálně od 2 000 W. Levný plast nahradí převážně sklo, nerez nebo jeho kombinace s plastem. Zlatá střední cesta pro všechny, kteří nemohou investovat více, ale přesto chtějí zakoupit kvalitní konvici, která něco vydrží. Na základě praktického testování můžeme v této kategorii doporučit například konvice ECG RK 1777, Lidl SilverCrest SWGF 2400 B2 nebo ETA 6153 Crystela.

Cena nad 1000 Kč

Od 1 000 Kč seženete rychlovarnou konvici také z keramiky, materiály, jako je nerez a sklo už jsou zde samozřejmostí. V této cenové kategorii nechybí ani termoregulace nebo ukazatel teploty. K dostání jsou zajímavé designové konvice a vybere si i náročný zákazník. Těm nejnáročnějším jistě padne do oka například konvice české značky Tescoma President 1.7 l s vynikajícími parametry.

Údržba konvice

Po samotném zakoupení nové konvice, zejména levnějšího plastového modelu, doporučujeme několikrát vyvařit vodu a poté ji vylít. Může se totiž stát, že se při prvních cyklech používání uvolní do vody nepříjemné pachy a pachuť. U některých modelů se jich bohužel nezbavíte ani po větším počtu vyvaření.

Dalším problémem je vodní kámen, jenž se vytváří v různých domácích spotřebičích, které mají co do činění s vodou – najdeme ho v pračce, myčce, ucpává sprchovou hlavici a objeví se samozřejmě i v rychlovarné konvici. Spotřebičům zkracuje životnost a navíc zvyšuje výdaje za energii. Jak se ho tedy zbavíme?

Odstraňování vodního kamene

Ze všeho nejdřív je důležité připomenout, abyste nenechávali vodu v rychlovarné konvici po celý den. Jestli to máte ve zvyku, je potřeba ji čistit častěji. Pokud vás navíc trápí tvrdá voda, problém se ještě zintenzivňuje. Vrstva vodního kamene prodlužuje dobu potřebnou pro ohřátí vody a dokonce hrozí i riziko přehřátí a nevratné poškození konvice. Kousky vodního kamene se vám navíc mohou dostat do připravovaných nápojů i jídla. Je několik způsobů, jak se kamene zbavit:

 • Kyselina citrónová Varianta šetrná ke spotřebiči i životnímu prostředí​. Do konvice nalijeme vodu až po rysku, přisypeme lžíci kyseliny a necháme povařit. Roztok pak necháme hodinu působit. Konvici pak propláchneme a ještě minimálně jednou v ní převaříme čistou vodu, aby se vyplavily zbytky nečistot.
 • Ocet – Další způsob, jak vyzrát na vodní kámen, je nalít do konvice ocet a vodu v poměru 1 ku 1 a směs povařit. Roztok nechte v konvici do dalšího dne a pak zbytky usazenin setřete houbičkou nebo starším zubním kartáčkem. Znovu pro jistotu povařte ještě jednu várku čisté vody.
 • Speciální čističe Seženete je v drogeriích a specializovaných obchodech, a to jak ve formě tablet, tak i tekuté. V účinnosti není žádný výrazný rozdíl, většinou jsou vyrobené na bázi kyseliny citrónové či sody s přídavkem chemických látek.

Správná teplota vody pro přípravu nápojů

Pokud se právě dáváte k čajovým či kávovým gurmánům, jistě chcete prezentovat výsledky vaší přípravy na co nejvyšší úrovni. Jednou z nejčastějších chyb, které začátečníky provázejí, je automatické zalití všech nápojů vroucí vodou. Ta je skutečně pro některé čaje vhodná, jiným však ubývá na aromatu a přidává poněkud štiplavou příchuť. Kávová zrna zase spálíte a výsledek tak bude chutnat hořce.

Spektrum nápojů a vhodných teplot jsme uspořádali do několika skupin, které najdete níže v tabulce. Zejména u čajů by vás však nemělo překvapit, když na obalu najdete teplotu, která se mírně liší. Druhů čajů je totiž taková spousta, že se zde nevyhneme malému zjednodušení.

Připravovaný nápoj Správná teplota vody (°C)
Káva (filtrovaná, instantní) 90–93
Káva (český „turek“) 100
Čínské zelené čaje 80
Japonské zelené čaje 60–70
Černé čaje 100
Ovocné čaje 100
Bylinné čaje 100
Oolong 85–95
Rooibos 95–100
Bílé a žluté čaje 80
Instantní nápoje 80

Nejlepší konvice z našeho testu

Naše redakce zpracovala rozsáhlý test rychlovarných konvic. Níže najdete jeho výsledky.

Pořadí
Název produktu
Orientační
cena
Celkové
hodnocení
Aktuální
cena

1.

Tescoma President 1.7 l

3 000 Kč

85,1 %

Zobrazit nabídky

2.

Philco PHWK 2050

1 600 Kč

82,5 %

Zobrazit nabídky

3.

ECG RK 1777

1 000 Kč

78,0 %

Zobrazit nabídky

4.

Tefal KO851830

1 700 Kč

76,1 %

Zobrazit nabídky

5.

Xiaomi Mi Smart Pro

1 200 Kč

75,8 %

Zobrazit nabídky

Zobrazit celý test

Často kladené otázky k rychlovarným konvicím

Jak a jakou rychlovarnou konvici vybrat?

Při výběru konvice je nutné odpíchnut se od potřebného objemu. Ten se odvíjí od potřeb uživatele, od počtu lidí v domácnosti nebo kanceláři, případně od způsobu využití. Nejčastěji se objevují konvice o objemu 1,7 litrů, ale najdete různé menší i větší objemy. Dál se dívejte na příkon spotřebiče, jestli má skryté topné těleso, z jakého je vyroben materiálu a také jestli se vám hodí do interiéru. Nejlepší rychlovarné konvice najdete v našem srovnání.

Jak poznám konvici, která rychle uvaří vodu?

Rychlost nahřívání závisí na příkonu a objemu. Čím vyšší je příkon, tím kratší dobu budete muset čekat. Rychleji se také zahřeje menší objem vody, proto mají menší konvice příkon často nižší. Konkrétní potřebné hodnoty příkonu pro různé objemy naleznete v této kapitole.

Jaké konvice jsou nejsnazší na údržbu?

Snadnému čištění pomůžete pořízením konvice se skrytým topným tělesem. Spirála je zabudovaná přímo ve dně a neusazuje se na ní vodní kámen. Filtr by měl být vyjímatelný.

Zvenčí se dobře udržuje plast i keramika. Nerezový povrch také nezklame, na něm však někdy zůstávají otisky prstů. Zato skleněné konvice samozřejmě prozradí každou šmouhu. Více informací výhodách a nevýhodách různých materiálů jsme sepsali tady.

Jak zbavit rychlovarnou konvici vodního kamene?

Pokud budete pravidelně odstraňovat vodní kámen, přispějete k delší životnosti rychlovarné konvice. Stačí vám k tomu trocha octu či kyseliny citronové, které naředíte s vodou a převaříte. Na trhu najdete také speciální čističe. Podrobnější postup a více tipů najdete v kapitole o údržbě.

Co je klikání, které se ozývá z konvice s nastavenou teplotou?

Pravděpodobně slyšíte spínač, který průběžně vodu ohřívá. Nejedná se tedy o žádnou poruchu.

Co znamená, že je konvice bezdrátová?

Možná vás trochu zklameme, ale konvici úplně bez kabelu nenajdete. Jde o to, že dříve byl kabel zapojen přímo do těla konvice. Dnes kabel najdeme připojený do základny, takže s konvicí můžeme po vytáhnutí volně manipulovat, sama je tedy bezdrátová. V článku jsme popsali také další speciální typy konvic.

Je možné vypnout zvukový signál po dovaření?

Odpověď hledejte v manuálu příslušného výrobku, pokud zde ta možnost je, měla by být uvedena. Všeobecně však zvukový signál vypnout nelze.

Eliška Srncová má v naší redakci na starosti hlavně domácí spotřebiče. S testováním rychlovarných konvic má praktické zkušenosti, přesně tak ví, co si při výběru konvice pohlídat. Poradí vám mimo jiné, jaký příkon požadovat nebo které konvice jsou vhodné pro leváky. Mezi její témata patří také domácí pekárny nebo bílá technika.

Použité a další zajímavé zdroje

https://inthekitchen.org/advantages-using-electrical-kettle/

HAVLÍK, Bořivoj. Pijeme zdravě?. Praha: Sdružení českých spotřebitelů, c2006. Průvodce spotřebitele. ISBN 80-239-7677-X.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 34 hlasů