Při výběru jídelního setu je vhodné zohlednit následující faktory:
- Proč si pořídit jídelní set – pořízením jídelního setu bude zajištěna nejen stylová jednotnost setu, ale také padnoucí rozměry jednotlivých částí. Výběr setu není časově náročný a modely jsou v rámci setu cenově dostupnější.
- Důležité parametry při výběru jídelního setu – hlavními parametry při výběru jsou rozměry jídelního setu, jeho design, tvar stolu a počet stolovníků.
- Materiál jídelního setu – jídelní sety se vyrábí ze dřeva, laminátu, skla, kovu, kůže a textilu nebo z kombinace vybraných materiálů.
- Rozměry jídelního setu – při výběru stolu je stěžejní jeho výška, šířka a délka nebo průměr v případě kulatého stolu. Důležitým parametrem je také tloušťka desky stolu, na níž závisí stabilita a bytelnost modelu. Nezanedbatelné jsou také rozměry židlí.
- Parametry při výběru židlí – při výběru židlí je stěžejním parametrem jejich hmotnost, výška zádové opěrky, rozměry sedáku a nosnost židle.
- Ceny jídelních setů – na výši ceny má vliv počet židlí a rozměry stolu i židlí. Nejlevnějším materiálem je laminát nebo dřevo, nejdražší je kůže a masiv.
Proč si pořídit jídelní set
Jídelní kout je možné vybavit jakoukoliv kombinací stolu a židlí. Pozitiva pořízení již sestaveného jídelního setu jsou následující.
- Design – stůl a židle jídelního setu jsou sladěné a stylově se k sobě hodí. Jídelní kout díky stylové jednotnosti působí elegantně.
- Padnoucí rozměry – jednotlivé části setu k sobě rozměrově pasují. Není proto potřeba se příliš zaobírat jejich rozměry. Sety jsou vyráběny tak, aby bylo možné pohodlně zasunout židle až ke stolu.
- Cenová dostupnost – kompletní jídelní sety vyjdou mnohdy levněji než pořizování jednotlivých částí do jídelního koutu zvlášť.
- Ušetřený čas – výběrem již sestaveného jídelního setu ušetříte čas, který byste strávili výběrem jednotlivých částí, jejich kombinováním a přeměřováním, zda části rozměrově odpovídají požadavkům.
Důležité parametry při výběru jídelního setu
Při hledání ideálního jídelního setu je vhodné se zaměřit na následující parametry.
- Rozměry – velikost setu je závislá na velikosti prostoru jídelního koutu. Při výběru setu však dbejte na to, aby byl v prostoru okolo židlí alespoň 1 metr volného místa jako prostor na odsouvání židlí a procházení.
- Počet stolovníků – nejčastěji se určuje počet židlí dle počtu pravidelných strávníků. Je však vhodné se zamyslet také nad usazením návštěv. Nejprodávanější jsou sety pro 4 nebo 6 osob. Téměř vždy je počet židlí sudý.
- Tvar stolu – dle prostoru jídelního koutu je možné vybírat z obdélníkových stolů, které jsou nejoblíbenější, ale také ze čtvercových, kulatých nebo oválných stolů. Důležité je, aby měl na stole každý strávník dostatečný prostor.
- Design – vzhled a styl jídelního setu je nezanedbatelným parametrem. Výběr setu se odvíjí od osobního vkusu, estetických požadavků a stylu interiéru.
Materiál jídelního setu
Jídelní stůl by měl být ideálně vyroben z kvalitního materiálu, který je pevný, odolný a pohodlný při používání. Při výběru je vhodné posuzovat materiál konstrukce celého setu, sedáku i opěrky židlí a desky stolu. Vybírat můžete z následujících materiálů a jejich kombinací.
- Dřevo – jedná se o nejoblíbenější materiál, z něhož se sety vyrábí. Nejkvalitnější modely jsou zpracovány z bukového dřeva. Dřevěný nábytek se snadno udržuje, sezení na tvrdém povrchu však může být nepohodlné.
- Laminát – tento materiál je levnější napodobeninou dřeva, i přesto, že má jinou strukturu a nenese typickou dřevěnou vůni. Jedná se však o materiál, který je odolnější vůči povrchovému poškození a není tak náročný na údržbu.
- Sklo – jedná se o materiál, který se používá především při výrobě desky stolu, a to v kombinaci s jiným materiálem. Čiré i matné sklo vytváří dojem elegance, je však nutné počítat s tím, že na něm jde vidět téměř každá nečistota a může být na dotek studené.
- Kov – pozitivní vlastností tohoto materiálu je jeho pevnost a odolnost. Proto se používá při výrobě podnoží či noh a zajišťuje celkovou stabilitu stolu i židlí.
- Kůže – tento materiál se používá při výrobě opěradel nebo podsedáků. Vzbuzuje dojem elegance, je však náchylný na poškrábání. Je možné jej nahradit cenově dostupnější koženkou.
- Textil – látka se používá k výrobě podsedáků či opěradel. Pohodlí a sezení v měkkém poskytují celočalouněné židle, které se prodávají v mnoha barevných i vzorovaných variantách.
Typ materiálu | Pozitiva | Negativa |
Dřevo | + Příjemné na dotek
+ Odolnost + Pevný materiál + Snadná údržba |
– Nepohodlně tvrdé při delším sezení |
Laminát | + Příjemný na dotek
+ Odolnost + Snadná údržba + Cenová dostupnost |
+ Nejedná se o přírodní materiál |
Sklo | + Elegantní vzhled
+ Optické zvětšení prostoru |
– Chladivé na dotek
– Viditelné nečistoty – Křehkost |
Kov | + Odolnost
+ Pevný materiál |
– Chladivý na dotek
– Vyšší hmotnost |
Kůže | + Elegantní vzhled
+ Dlouhá životnost + Hypoalergenní materiál |
– Přebírá okolní teploty
– Nutná pravidelná údržba – Méně cenově dostupná |
Textil | + Příjemný na dotek
+ Pohodlný + Široký výběr barev a motivů |
– Obtížně čistitelný
– Vyblednutí látky – Ošoupání tkaniny |
Rozměry jídelního setu
Rozměr stolu je ovlivněn počtem strávníků. Každá osoba by měla mít u stolu dostatek prostoru, a proto je doporučováno, aby pro jednoho strávníka byla vyhrazena plocha cca 55-60×40-45 cm. Rozměry stolu a židlí by měly být následující.
- Výška stolu – výška stolu by měla být sladěná s výškou židlí tak, aby se strávníkům sedělo u stolu pohodlně a aby se nemuseli hrbit. Ideální výška se pohybuje v rozmezí od 72 do 78 cm.
- Šířka stolu – důležitost tohoto parametru se odvíjí od potřeb uživatelů. Optimální šířka stolu je od 80 do 85 cm. V případě širšího stolu však zbude prostor pro dekorace či květiny uprostřed stolu.
- Délka stolu – tento parametr se odvíjí od počtu strávníků sedících u stolu. Optimální délka stolu pro dvě osoby je cca 80 cm, pro čtyři osoby 140 cm a pro šest osob 170 cm.
- Průměr kulatého stolu – tento parametr se odvíjí od počtu strávníků, kteří stůl využívají. Optimální průměr stolu pro dvě osoby je cca 80 cm, pro tři 95cm a pro čtyři 105 cm. S každou přidanou osobou by se měl průměr zvýšit o 20 až 30 cm.
- Tloušťka desky – tloušťka vrchní desky se dle použitého materiálu pohybuje od 20 do 85 mm. Větší tloušťka desky je zárukou vyšší stability a bytelnosti stolu.
- Rozměry židle – ideální hloubka židle je cca 48-60 cm. Při sezení je nutné mít nohy celými chodidly na zemi a mít kolena v pravém úhlu. Prostor mezi sedákem a spodní hranou desky stolu by měl být minimálně 30 cm.
Parametry při výběru židlí
Při výběru židlí v rámci jídelního stolu jsou důležité následující parametry.
- Hmotnost židlí – váha židle se odvíjí od hmotnosti jejího materiálu a jejich rozměrů. Většinou se hmotnost židle pohybuje mezi 5 až 7 kg.
- Zádová opěrka – opěrka židle slouží jako opora páteře. Vždy by měla být delší alespoň než 40 cm. Šířka opěrky je většinou stejná jako šířka sedáku.
- Sedák – šířka sedáku se u klasických židlí pohybuje okolo 40 cm, u židlí s područkami může být vyšší než 50 cm. Hloubka sedáku by měla být pro pohodlné sezení alespoň 40 cm.
- Nosnost židle – u každého modelu uvádí výrobce maximální nosnost židle, přičemž je vhodné tento parametr nepřehlédnout, aby nedošlo k přetěžování a následnému zničení židle. Nosnost židlí se většinou pohybuje kolem 100 kg.
Ceny jídelních setů
Ceny jídelních setů se liší v závislosti na použitém materiálu a rozměrech stolu i židlí. Nejlevnější jsou klasické laminátové nebo dřevěné stoly pro dva, které lze sehnat od 2 000 Kč. Nejdražší jsou jídelní sety pro 6 a více osob nebo sety vyrobené z kvalitního masivního dřeva nebo pravé kůže.
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.