V tomto článku vám přinášíme praktické tipy, na které pamatovat při výběru dovolené. Stěžejním kritériem je cílová destinace, od ní se totiž odvíjí například oblečení a celkově vybavení, které na dovolenou budete potřebovat, dále i potřebné doklady, měna nebo způsob cestování do destinace.
Zde je podstatné i rozhodnutí, jestli chcete na dovolenou cestovat na vlastní pěst, nebo zájezd absolvovat pohodlně s cestovní kanceláří. V obou případech záleží i na tom, jaké ubytování a dopravu si vyberete, zda dáte přednost hotelu, nebo kempu. Vlastnosti obou typů včetně jejich úrovní vám představíme níže v článku.
Zmínka padne také o rozdílných typech stravování a službách, které mohou ubytovací zařízení nabízet. V poslední kapitole najdete přehled populárních slev, na které často prodejci zájezdů lákají. Dozvíte se, co znamená Last či First minute a proč je dobré kontrolovat podmínky cenových akcí.
Jak vybrat tu pravou dovolenou stručně:
- Rozhodněte se, zda chcete cestovat s cestovní kanceláří, nebo na vlastní pěst – V případě vlastního plánování nezapomeňte zkontrolovat kapacity ubytování. U organizovaného zájezdu vám odpadají starosti, můžete si ale výrazně připlatit.
- Vyberte vhodnou cílovou destinaci – Berte v potaz její umístění, aktuální počasí, potřebné doklady pro vstup do destinace, ale i místní kulturu, jazyk, měnu či náboženství a případná omezení.
- V případě dovolené u vody se soustřeďte na vlastnosti vody i pláže – Jedná se o teplotu vody, ale i povrch pláže či sklon vstupu do vody, aby vás nepřekvapily příliš strmé, nebo naopak mělké pláže.
- Dle destinace zvolte dopravu – Na některá místa se vyplatí letět letadlem, jiná jsou lépe přístupná autobusem či autem. V případě vlastní dopravy si pohlídejte možnosti parkování.
- Ubytování raději rezervujte předem – Především v sezóně se nemusí vyplatit jet někam “na slepo”, kapacity hotelů, penzionů či kempů mohou být plné. S požadovanou kategorií ubytování se navíc mění i cena.
- Rozmyslete si způsob stravování – Chcete si na dovolené sami vařit? V takovém případě volte ubytování s vybavenou kuchyní. Pokud si raději naopak chcete dovolenou užít bez starostí, sáhněte po variantě All inclusive.
- Pozornost věnujte doplňkové nabídce a službám – Při vysokých vlnách na moři může přijít vhod hotelový bazén či wellness, při cestování s dětmi i animační programy pro ně určené. Hodí se vědět, v jakých hodinách je k dispozici bar a zda si s sebou máte přivézt ručníky.
- Sledujte recenze návštěvníků – Není nic lepšího než sledovat reálné fotky a recenze od uživatelů, kteří na místě již byli před vámi. Hledejte je na stránkách cestovních kanceláří, ale i u nezávislých prodejců.
Tip: Pokud plánujete dovolenou přes zimní měsíce, mohlo by se vám hodit naše srovnání nejoblíbenějších zimních středisek v Česku.
Na vlastní pěst, nebo s cestovkou?
Při výběru dovolené vás hned na začátku může napadnout, zda si celý zájezd vybrat a naplánovat po svém, nebo tuto práci nechat na cestovní kanceláři. Je to čistě na každém z vás, každá varianta má totiž svá pro i proti.
Pokud se rozhodnete zorganizovat celou dovolenou na vlastní pěst, máte v podstatě neomezené možnosti, co se týče destinace, dopravy, ubytování i stravy. Také v průběhu dovolené můžete destinaci změnit a přejíždět z místa na místo. Varianta na vlastní pěst bývá cenově výhodnější, někdy se ale mohou objevit nečekané výdaje. Je proto důležité si vše předem naplánovat, zjistit volnou kapacitu ubytování a podobně. Zkrátka za vše nesete plnou zodpovědnost.
Při cestování s cestovní kanceláří nebo cestovní agenturou vám všechny tyto starosti odpadají, jedete na dovolenou se vším všudy. Podnikavým jedincům však nemusí být příjemné, že v tomto směru nevyvinou žádnou vlastní aktivitu. Zájezdy s cestovní kanceláří mohou být dražší, můžete ale narazit na cenově výhodné nabídky například v podobě Last minute zájezdů, u kterých ale potřebná jistá dávka flexibility. O tom, jak vybrat nejlepší cestovní agenturu, pojednává tento článek.
Cestování | Výhody | Nevýhody |
Na vlastní pěst | + Neomezené možnosti
+ Možnost zastávek po cestě, vlastních výletů, změny destinace apod. |
– Nutné pečlivé plánování, zodpovědnost
– Mohou se objevit nečekané výdaje |
S cestovkou | + Po koupi zájezdu nemusíte nic řešit | – Fixace na jedno místo po celou dobu |
Destinace
Destinace může být tím prvním, ale i posledním kritériem při výběru dovolené. Někdo se rád vrací na oblíbená místa, jiný má naopak seznam destinací, které chce navštívit. Najdou se ale i tací, u kterých destinace nehraje roli, respektive není rozhodujícím faktorem. I přesto je tento parametr při výběru dovolené vhodné brát v potaz, a to hned z několika důvodů.
Při výběru destinace záleží nejen na vašich preferencích, v tomto ohledu můžete vybírat například mezi dovolenou u moře či v horách, mezi poleháváním na pláži a výšlapy do hor. Nebo tyto aktivity můžete dokonce i zkombinovat.
Záleží však i na dalších faktorech:
- Počasí – S ohledem na charakter destinace se může lišit, zda při dovolené požadujete co nejvyšší teploty (u moře), nebo naopak příjemné klima (turistika). V obou případech si předem zjistěte, jaké typické počasí v destinaci panuje ve zvoleném termínu.
- Lokalita – Zde dbejte mimo jiné na to, jak se dá do zvolené destinace dostat a kolik času cesta zabere.
- Potřebné doklady – Pro vstup do zvolené destinace doporučujeme předem zjistit, jaké doklady potřebujete, zda vám postačí občanský průkaz, nebo budete potřebovat pas, či dokonce vízum.
- Jazyk – Hodí se mít s sebou kapesní slovník nebo aplikaci na překlad textu v telefonu.
- Měna – Ačkoli se dá již téměř všude zaplatit platební kartou, není na škodu vybavit se i fyzickou měnou. Směnárny až na místě navíc mívají přirážku.
- Náboženství – Je vhodné zjistit převažující náboženství v destinaci, případně z něj vyplývající podmínky. V některých zemích bude například nutné být zahalen/a.
- Omezení – V destinaci na vás mohou čekat nejrůznější omezení například s ohledem na dovoz nebo vývoz určitých předmětů.
Počasí
Abyste si danou destinaci užili co možná nejlépe, je dobré soustředit se na to, v jakém období zde bývá optimální počasí pro vaše plánované aktivity. Plánujete se vyhřívat u moře? K tomu budete potřebovat teploty ideálně nad 25 °C. Plánujete spíše turistiku? Příjemné vám budou naopak nižší teploty.
Na místě je také sledovat předpověď počasí pro konkrétní termín vaší dovolené. Je dobré počítat i s tím, že nemusí vždy stoprocentně vyjít, a tak s sebou přibalit i teplejší oblečení, nepromokavou obuv a deštníky.
Lokalita
Nejen s počasím souvisí umístění vaší cílové destinace pro dovolenou. To je podstatné hned z několika úhlů pohledu. Leží na pevnině, nebo se jedná o ostrov? Od toho se odvíjí možná doprava do místa.
V souvislosti s dopravou se hodí zjistit, jak daleko vámi vybrané místo leží. A to nejen v případě, kdy do něj cestujete autem nebo jinou vlastní dopravou. Vzdálenost vám dá nejen představu o délce cesty, roli také hraje, například mluvíme-li o časových pásmech. Čím vzdálenější destinace je, tím větší časový rozdíl na vás čeká, na což jsou někteří lidé obzvláště senzitivní.
Na vzdálenost je dobré pamatovat, zvláště pokud hovoříme o cestování s malými dětmi. Zabavit je na několik (desítek) hodin nemusí být jednoduché a nelze počítat s tím, že dítě celou cestu prospí. Neznamená to, že nemůžete s dítětem k moři, v takovém případě je ale lepší vydržet pár hodin v letadle než po dítěti chtít zůstat v klidu třeba i 20 hodin v autobuse.
Potřebné doklady
Před odjezdem do zahraničí je další podstatnou věcí zjistit si, jaké doklady potřebujete pro vstup přes hranice. Z tohoto hlediska rozlišujeme:
- občanský průkaz,
- cestovní pas,
- vízum.
Na cestu po evropských zemích většinou postačí občanský průkaz, vzdálenější destinace budou vyžadovat i cestovní pas. V obou případech je nutné sledovat i dobu platnosti dokladu, každá země vyžaduje jinou a někde je například pas, kterému končí platnost za dva měsíce, považován už za neplatný.
Nezapomeňte také vyhledat, jak je to ve vaší cílové destinaci s vízem. Někde se získává automaticky s přechodem přes hranice, taková situace většinou nastává při zájezdu s cestovní kanceláří. Zejména pokud cestujete na vlastní pěst, bez víza by vás přes hraniční přechod nemuseli pustit.
Před cestou na dovolenou se hodí zřídit i cestovní pojištění, které pokryje případné nepříjemnosti. Nikdy nevíte, co se může stát, a řešení ztracených kufrů nebo zlomené nohy není v zahraničí jednoduchou ani levnou záležitostí.
Jazyk
Není nutností plynule mluvit několika cizími jazyky, určitě ale bude pohodlnější a také praktičtější, pokud se ve vaší dovolenkové destinaci domluvíte. Samozřejmě při dovolené po Česku nemusíte nic řešit, v zahraničí (snad kromě Slovenska) však s češtinou příliš nepochodíte. Vyplatí se umět alespoň základy angličtiny, s nimi byste se měli domluvit téměř všude.
Porozumění jazyku není důležité jen v konverzaci, vyplatí se také vědět, co znamenají některé nápisy v okolí. V tomto případě zejména obchody s potravinami či lékárny. Pomoci vám mohou například kapesní slovníky nebo online slovníky v telefonu, které dokáží přeložit i vyfocený nápis.
Tip: Pokud se chcete před dovolenou naučit základy angličtiny, nebo si jen zopakovat používaná slova a fráze, mohlo by se vám hodit naše srovnání online kurzů angličtiny. Věnujeme se také srovnání nejlepších online kurzů němčiny, španělštiny nebo francouzštiny.
Měna
Ani v dnešním moderním světě se nemusí vyplatit spoléhat na platební karty, je proto dobré mít s sebou určitou hotovost v tamní měně. Na místě je proto zjistit si měnu používanou ve vybrané zemi a české koruny si směnit, a to ideálně ještě před odjezdem. Nikdy nevíte, kdy budete potřebovat směnárnu, a ona nebude nikde v okruhu 10 km dostupná. Nebo si bude účtovat tučnou marži.
Tip: Pokud ve směnárně nebude měna, kterou požadujete, zrovna dostupná, vyplatí se zaměnit české koruny alespoň za euro, popřípadě dolary, které jsou více univerzální a v cílové destinaci je bude snazší udat.
Náboženství
V některých zemích může být tamní víra, respektive její podmínky, diametrálně odlišné od našich zvyklostí. Například v arabských či jiných zemích s muslimskou vírou je nutné pamatovat na dostatečné zahalení, zejména u žen.
Omezení
Co se odlišných zvyklostí týče, nemusí se nutně jednat o jiné náboženství nebo jinou kulturu. V potaz je nutné brát také jiná omezení, která v různých zemích platí. Ta se vyplatí před cestou nastudovat. Na Maledivách je to například zákaz dovozu jakýchkoli alkoholických nápojů nebo vepřového masa (zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí).
Dovolená u vody
V případě, kdy se rozhodnete pro dovolenou u vody, přicházejí ještě další zvláštní kritéria spjatá s destinacemi u vody. Může se jednat o moře, ale i jezera, rybníky a ostatní vodní nádrže určené ke koupání. U nich je důležité věnovat pozornost následujícímu:
- Teplota vody – Aby bylo koupání příjemné, je potřeba kromě počasí sledovat i teplotu vody ve vámi vybrané destinaci. Může se totiž stát, že například po vytrvalých deštích může být studená.
- Sladká, nebo slaná – Tyto vlastnosti vody nemusí tolik ovlivnit výběr, je ale stále rozdíl, zda plánujete jet ke sladkému jezeru, nebo ke slanému moři. Ve druhém případě byste totiž mohli postrádat například pečující kosmetiku na pleť nebo vlasy, které slaná voda zatěžuje. Hodí se přibalit i potápěčské brýle.
- Pláž – Ať už se jedná o pláž v Egyptě, nebo u Máchova jezera, hodí se vědět, jaký povrch pláže na vás čeká. Písčitá představuje spoustu zábavy pro děti, mohou si stavět hrady z písku, navíc je chůze po ní poměrně příjemná. Pokud je pláž oblázková, nejspíš budete potřebovat boty do vody pro pohodlnou a bezpečnou chůzi, na druhou stranu slibuje mnohem průzračnější vodu.
- Vstup do vody – Vyplatí se vědět, jak prudké pláže na vás v destinaci čekají. Zda se jedná o betonová mola se schůdky do vody, strmý svah, na který by měli dávat pozor především neplavci, a nebo pozvolný vstup, kde ale můžete narazit na vodu po kolena i po několika desítkách metrů.
Doprava
Při výběru vaší nadcházející dovolené hraje velkou roli doprava. Právě ta může být v jistém slova smyslu omezující, pokud chcete například využít dopravu veřejnou, u níž jsou striktně dány časy odjezdů a příjezdů a nástupní i výstupní destinace. Z tohoto hlediska je k dispozici:
- letadlo,
- vlak,
- autobus,
- loď,
- vlastní doprava.
S vlastní dopravou se dostanete téměř kamkoli, navíc si můžete dělat zastávky podle vašich potřeb. Je ale nutné pamatovat na zpravidla vyšší investici ve formě mýt a dálničních známek. Pokud se chystáte autem na ostrov, zjistěte si možnosti dopravy trajektem. Ta se v ceně dopravy také promítne. Cesta lodí obecně je další alternativou dopravy, do vzdálených míst bývá však vůbec nejrychlejší cesta letadlem. To potom můžete zkombinovat se zapůjčením automobilu přímo v destinaci.
Rozhodnete-li se na dovolenou jet vlastním autem, pohlídejte si, zda je zejména u ubytování k dispozici parkoviště. To by mělo být ideálně pouze pro návštěvníky hotelu a monitorované, aby nedošlo ke zbytečným nepříjemnostem v podobě krádeže či poškození.
Tip: Během letní sezóny organizují někteří dopravci přímé vlakové spoje z Česka například do vybraných lokalit v Chorvatsku. Mimo sezónu je zase k dispozici řada letenek do zajímavých míst téměř za hubičku.
Ubytování
Ubytování na dovolené je kapitolou samo o sobě. Záleží zde na vašich preferencích, někdo dává přednost hotelovému servisu, jiný zase ocení levnější cenovku v kempu. Pokud se rozhodnete cestovat na vlastní pěst, doporučujeme si dopředu zkontrolovat kapacity ubytování.
Je dobré věnovat pozornost také tomu, kde je zvolené ubytování umístěno. Máme na mysli vzdálenost do centra, ale také polohu ve městě obecně, zda není například v okolí rušná silnice, železnice, přístav nebo promenáda přímo pod okny, což by vám mohlo narušit poklidné trávení dovolené.
Tip: Před samotným balením na dovolenou by se vám mohlo hodit naše srovnání kufrů, kde také najdete rádce Jak se správně zabalit na cestu.
Ubytování v hotelu
Pokud se rozhodnete pro ubytování v hotelu, penzionu či podobném ubytovacím zařízení, jakousi známkou kvality je v tomto případě úroveň hotelu, která se označuje hvězdičkami. Pětihvězdičkové hotely nabídnou patřičný luxus, ty s nižším hodnocením zase přijatelnou cenu.
Pod pojmem hotel se skrývá jedno- až pětihvězdičkové ubytovací zařízení; motely, botely a kempy mohou potom dosáhnou maximálně 4 hvězdiček. Penziony a chatové osady nemají hodnocení vyšší než 3 hvězdičky a z hlediska komfortu sklízí nejnižší hodnocení ubytovny, ty smějí být maximálně dvouhvězdičkové (zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj).
Jak vyplývá z předchozího odstavce, hotely mají nejširší škálu hodnocení, mohou nabídnout základní vybavení, ale i služby vysoko nad standardem. Pro představu uvádíme níže v tabulce, jaký komfort nabídne jaké hodnocení na příkladu systému hodnocení hotelů v Beneluxu:
Úroveň hotelu | Vlastnosti |
Pětihvězdičkový (*****) | Nejvyšší standardy komfortu, hygieny i služeb; 24h pokojový servis, odnos zavazadel, parkoviště |
Čtyřhvězdičkový (****) | Prvotřídní služby, výtah, vybavení pro snídaně na pokoji, denní i noční recepce, na pokoji telefon, rádio, bar |
Tříhvězdičkový (***) | Výtah, denní recepce, prostor pro hosty včetně jídla a pití |
Dvouhvězdičkový (**) | Vlastní koupelna alespoň v 25 % místností, prostor pro zavazadla, prostor pro výdej jídla a pití |
Jednohvězdičkový (*) | Základní nábytek + umyvadlo v místnosti, prostor pro podávání snídaní |
Ubytování v kempu
Alternativou ubytovacích zařízení jsou kempy, které se také označují hvězdičkami. Zde však máme na mysli takové kempy, kde si můžete rozložit vlastní stan nebo přivézt karavan, ačkoli ve většině kempů bývá k dispozici i ubytování v chatkách.
Kempy jsou ideální volbou pro všechny, kteří nepotřebují vysoký komfort, na dovolené vyhledávají spíše dobrodružství a souznění s přírodou. Vždyť ranní koupel v potoce místo horké sprchy a večerní opékání buřtů u ohně místo posezení v luxusní restauraci má také své kouzlo. Ale nemusíte se bát, většina kempů v dnešní době nabízí i klasické služby ve formě sprch, WC či restaurací. Dají se ale najít i luxusní kempy s moderními, například i klimatizovanými mobilheimy.
Strava
Vybíráte-li dovolenou, mějte na paměti, že po vámi zvolenou dobu budete žít na jiném místě. S tím souvisí také strava, která jde ruku v ruce s vámi vybraným ubytováním. Jsou lidé, kterým postačí jídlo z konzerv a instantních směsí, jistě se mezi vámi ale najdou i tací, kteří preferují spíše hotelové restaurace. Nebo si i na dovolené chcete vařit sami a stravovat se tak, jak jste zvyklí? Možností je hned několik.
V případě výběru hotelu či jiného ubytovacího zařízení se vám nejspíše naskytne možnost výběru z několika možností – All inclusive, polopenze, snídaně nebo večeře. Záleží zde také na úrovni hotelu. Jaký je mezi těmito typy stravování rozdíl, vám popíšeme níže.
All inclusive
Nechcete na dovolené nic řešit, jen si užívat, a nevadí vám si připlatit? V tomto případě je na místě sáhnout po variantě All inclusive, která zastřešuje snídaně, obědy i večeře. Někdy jsou mezi těmito jídly k dispozici také dezerty, svačiny či jiné drobné občerstvení, k tomu vždy máte k dispozici konzumaci nápojů. Ta ale může být časově omezená. Kromě jídla jsou v All inclusive balíčcích často zahrnuty také animační programy nejen pro děti.
Ultra all inclusive
Nebo také 24 hour all inclusive představuje stejné možnosti jako All inclusive, tedy tři hlavní jídla denně plus občerstvení mezi nimi, ovšem s tím rozdílem, že konzumace nápojů by měla být neomezená, tedy 24 hodině denně. V některých případech máte po celý den k dispozici dokonce i občerstvení.
Plná penze
Ve své podstatě se neliší od All inclusive, v tomto případě jsou také podávány snídaně, obědy i večeře. Chybí zde však svačiny či drobné občerstvení a nápoje bývají k dispozici pouze v době jídel.
Polopenze
Polopenze značí snídaně a večeře. Tato varianta představuje skvělý poměr ceny a výkonu, respektive nabídky, a bývá velmi oblíbená. Na oběd se totiž z pláže nemusíte vracet do hotelu v předem stanovené časy. Tento typ je také vhodný pro ty z vás, kteří chtějí ochutnávat místní kuchyně v dané destinaci, a právě v čase obědů k tomu máte volnou ruku.
Pouze snídaně/večeře
Schůdná varianta, při které chcete mít alespoň nějaká jídla zastřešená ubytovacím zařízením. Pobyty s touto stravou bývají zpravidla levné, zbylá jídla jsou totiž na vás. V takovém případě je ale lepší poohlížet se po pokoji s kuchyňkou, nebo alespoň varnou deskou a konvicí, abyste měli zbylé pokrmy kde připravovat.
Tip: Nezapomeňte se také ujistit, kde stravování probíhá, zda v jídelně přímo v hotelu či jiného ubytovacího zařízení, nebo je nutné docházet jinam. Obzvlášť tato neočekávaná skutečnost může nepříjemně překvapit a celý zážitek z dovolené pokazit. Vždyť komu by se chtělo na dovolené brzo ráno docházet do několik kilometrů vzdálené restaurace?
Bez stravy
Pobyty bez stravy bývají logicky cenově nejdostupnější. V takovém případě je na vás, zda vám postačí levnější hotová jídla či instantní pokrmy, nebo chcete dodržovat váš běžný, plnohodnotný jídelníček. V každém případě byste se měli poohlížet po ubytování s vybavenou kuchyňkou. V opačném případě, pokud se rozhodnete poznávat místní kuchyň a několikrát denně se stravovat v restauracích, můžete se celá dovolená výrazně prodražit.
Služby
Aby bylo trávení dovolené ještě příjemnější, hodí se předem znát doplňkové služby, které vámi vybrané ubytování nabízí. V případě nepřízně počasí se hodí mít v záloze nějaké vnitřní aktivity, je dobré také vědět, zda máte k dispozici plážový servis.
Přehled nejčastěji nabízených služeb najdete zde:
- Bazén – Má-li hotel vlastní bazén, ať už krytý, nebo venkovní, přijde vhod, pokud jsou v moři příliš vysoké vlny, a koupání tam by tak nemuselo být pohodlné ani bezpečné.
- Aquapark – Součástí mnoha ubytovacích zařízení bývá vlastní aquapark, nebo alespoň tobogány či skluzavky, a to ať už na vodní nádrži, u bazénu, nebo na volném moři. Poslouží jako zábava pro děti, je ale důležité pamatovat na bezpečnost.
- Wellness, fitness – Vnitřní sportoviště, nebo naopak místa k relaxu, přijdou vhod nejen při nepřízni počasí.
- Recepce – U hotelů bývá k dispozici recepce otevřená i 24 hodin denně. Hodí se však dopředu zkontrolovat, kdy přesně je vám k dispozici. Nejen vlastní dopravou se váš příjezd může zpozdit.
- Restaurace, bar – I když nemusí být restaurace otevřena po celý den, na osvěžení během dne nebo posezení večer je výhodou, má-li ubytovací zařízení také bar.
- Ručníky – Většina ubytování poskytuje zákazníkům ručníky a ložní prádlo, není to však standardem. Je proto na místě si možnosti hotelového servisu předem zkontrolovat.
- Úschovna zavazadel – V den příjezdu a odjezdu, kdy ještě či už nemáte dostupné ubytování, přijde vhod úschovna zavazadel, abyste mohli jít například na pláž bez nutnosti vézt s sebou objemné kufry.
- Hlídání dětí – Součástí některých hotelů bývá i možnost hlídání dětí v podobě dětského koutku, školky či dětského kroužku.
- Animační programy – Nejen pro děti, ale i pro dospělé jsou určeny animační programy mnoha hotelů. Nabízejí aktivity pro děti, ale také například hodiny sportu pro dospělé.
- Plážový servis – Výsadou luxusnějších hotelů je plážový servis, tedy lehátka i slunečníky pro obyvatele hotelu. Dejte si však pozor, zda jsou v ceně, nebo za příplatek.
Recenze návštěvníků
Při výběru dovolené výrazně doporučujeme sledovat uživatelské recenze, ať už na celou cestovní kancelář či zájezd, tak i na vybranou lokalitu a ubytování. Vyplatí se také sledovat reálné fotky uživatelů, mohou se od těch prezentovaných v nabídce dosti lišit.
Mezi místa, kde můžete recenze uživatelů hledat, patří webové stránky cestovních kanceláří či prodejců zájezdů (například Invia.cz), dále stránky s nabídkou ubytování (Booking.com), ale také různé weby přímo k recenzím dovolených určené, jako například Tripadvisor.cz.
Cenové nabídky
Z logiky věci vyplývá, že ceny dovolených se od sebe diametrálně odlišují, proto zde nemá smysl uvádět cenové hladiny, ve kterých můžete dovolenou pořídit. V této kapitole vás však obeznámíme s pojmy, které s cenami dovolených souvisí a v podstatě je ovlivňují. Jedná se o nejrůznější akce a cenově výhodné nabídky cestovních kanceláří.
- First minute, First moment – Akce probíhající většinou již na podzim či v zimě před další letní sezónou. Na výběr máte z téměř ucelené nabídky zájezdů.
- Last minute, Last moment – Opak First minute, tento “výprodej zájezdů” probíhá přímo uprostřed sezóny. Pokud se uvolní kapacita dané destinace nebo není obecně tolik zaplněna, bývají na zájezdy poskytovány výrazné slevy. Nabídka však bývá výrazně omezená až přebraná, odjezd navíc bývá do pár dnů, proto je nutné být flexibilní.
- Dítě zdarma – U této akce je třeba pečlivě sledovat její podmínky. Sleva na dítě totiž může být omezena dobou trvání či věkem dítěte, případně se vztahovat jen na omezenou nabídku.
- Slevy pro seniory – Kromě slev na děti jsou populární i slevy pro seniory, případně jim bývají doporučovány konkrétní, většinou poklidnější destinace.
Modelový výběr dovolené
Výběr dovolené je poměrně individuální záležitostí. Nejde ani tak o destinaci, jako o řadu dalších kritérií, které i z napohled stejného zájezdu mohou pro dvě různé skupiny lidí udělat úplně jiný zážitek.
Řekněme, že náš modelový zákazník je čtyřčlenná rodina se dvěma školou povinnými dětmi, která chce strávit týden o letních prázdninách u moře. Shání dovolenou, na které si odpočinou, ale zároveň něco zažijí, děti i samotní rodiče.
1. Způsob cestování: na vlastní pěst
Jelikož naše modelová rodina vlastní auto, rozhodne se jet k moři právě touto dopravou. Je to také lepší varianta s ohledem na děti než doprava veřejná, protože auto může kdykoli zastavit nebo změnit tempo (a také si můžete sbalit téměř neomezeně věcí). V případě cestování s dětmi veřejnou dopravou bývá poté vhodný vlak, kde je zpravidla více prostoru a také možností proti dlouhé chvíli, například procházet se.
2. Destinace a lokalita
Při cestování autem s menšími dětmi z Česka se možnosti na volbu destinace na letní dovolenou u moře zužují. A tak u naší modelové rodiny vyhrává Chorvatsko, osvědčená klasika, do které se rodina ráda navrací, a přitom tam má stále co poznávat. S ohledem na lokalitu, vzhledem k dětem, si rodiče dávají pozor, aby vybrali místo s postupnými plážemi, a nezapomenou přikoupit boty do vody.
V Chorvatsku se ještě dá zaplatit kunami, ale pouze do konce roku 2023. Poté už bude možné platit jen eurem, které zde vzešlo v platnost 1. ledna 2023. Při vstupu do země aktuálně neplatí žádná omezení a ke vstupu postačí občanský průkaz. Jelikož rodina cestuje na vlastní pěst, nezapomene si před vstupem mimo jiné zajistit pojištění.
3. Ubytování, stravování a program
Jakožto dva dospělí a dvě děti volí naše modelová rodina apartmán. Jednak jim poskytne potřebný prostor a jednak je také vybaven vlastní koupelnou i vybavenou kuchyní. Stravu totiž rodina preferuje vlastní. Vlastně by jí nevadila ani samostatná chatka někde v kempu, ale jelikož vybírají dovolenou pouze měsíc dopředu, nejsou možnosti již tolik široké. Na druhou stranu je ještě brzy na Last minute nabídky.
Na hodnocení ubytování pomocí hvězdiček se rodina nutně nesoustředí, důležitější pro ni jsou recenze od návštěvníků, kteří tam již byli ubytovaní. Proto recenze procházejí na všech možných portálech a snaží se najít i reálné fotky od návštěvníků.
Jelikož si dovolenou chtějí užít jak děti, tak i rodiče, vybírají takové ubytování, které nabízí pestré animační či jiné doprovodné programy. Takový program děti zabaví klidně na celé odpoledne, a rodiče si tak mohou odpočinout na pláži, nebo vyrazit na některou z místních turistických aktivit.
Shrnutí
Podle preferencí naší modelové rodiny dokážeme doporučit vhodnou možnost pro letní dovolenou u moře pro rodinu s dětmi, která se rozhodne jet z Česka autem na vlastní pěst. V takovém případě bychom doporučili Chorvatsko. Cesta tam sice není nejkratší, ale cestování autem má tu výhodu, že můžete zastavovat, kolikrát chcete. Navíc při vstupu do země nepotřebujete žádné speciální doklady a již v současné době tam můžete platit i eurem.
Na druhou stranu si na rozdíl od zaplaceného zájezdu musíte vše zařizovat sami. Pokud cestujete s dětmi, zvažte, zda by vám místo hotelu s plnou penzí nestačilo spíše ubytování s vlastní kuchyní, kde si můžete vařit dle vašeho gusta. Dětem totiž nemusí hotelová strava vždy chutnat. S ohledem na lokalitu doporučujeme při dovolené s dětmi spíše postupnou pláž a možná by se vám hodil i nějaký doprovodný, například animační program.
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.