V tomto článku se budeme zabývat výběrem kamenného koberce. Čekají na vás následující kapitoly:
- Proč koupit kvalitní kamenný koberec – výborně vede teplo, ale také dobře spolupracuje s vodou. Navíc vyniká vysokou odolností, snadnou údržbou a můžete si ho položit i sami.
- Nevýhody kamenných koberců – musí mít pod vždy dostatečně pevný podklad. Při aplikaci na svislý povrch navíc potřebujete hodně zkušeností.
- Výběr podle umístění – kamenné koberce lze umístit do interiéru, exteriéru i na svislé plochy (schody, zdi).
- Výběr podle materiálu – většinou se používají přírodní říční kameny, případně opracované mramorované. Občas narazíte i na perleťové.
- Důležité parametry – zajímejte se o zrnitost, barvu a tvar kamínků, vzor, který budete tvořit, druh pojiva a předpokládanou tloušťku koberce.
- Příslušenství a funkce – k dispozici je např. ochrana proti UV záření nebo protiskluzová ochrana.
- Oblíbené značky – ze specializovaných výrobců se nabízí např. Topstone, Piedra nebo KP Stone.
- Cena za m2 – dají se sehnat i levné sety do 500 Kč, nicméně většině zákazníků se vyplatí vybírat v rozmezí 500–1 000 Kč za m2.
- Aplikace kamenného koberce – můžete se do ní pustit sami, pokud dodržíte základní pravidla.
Proč koupit kvalitní kamenný koberec
Pokud kamenné koberce neznáte, určitě si kladete otázku, k čemu slouží a proč do nich investovat. Zde je hned několik důvodů, proč o kamenném koberci uvažovat.
- Dobře vede teplo – kamenný koberec akumuluje teplo, takže je vhodný i do místností s podlahovým vytápěním. V porovnání s jinými materiály se rychle zahřeje.
- Spolupracuje s vodou – zvolíte-li interiérovou variantu s výplní pórů, nemusíte se bát zatékání vody. Venku naopak oceníte propustný materiál, na kterém se nebudou tvořit louže.
- Odolnost a životnost – kvalitně položený kamenný koberec odolá výkyvům počasí i velkému tlaku (unese i vozidlo). Vydrží sloužit klidně desítky let.
- Snadná údržba – péče o kamenný koberec není nijak specifická či náročná. Stačí ho vysávat, venku případně čistit vysokotlakým čističem.
- Možnost vlastní pokládky – kamenný koberec si můžete položit i sami. Při dodržení správného postupu bude výsledek stejně kvalitní jako při pokládce profesionály.
- Jedinečný design – vrstva kamínků působí mnohem zajímavěji než běžné podlahy nebo venkovní dlažby. Koberec lze přizpůsobit vlastní fantazii.
Kamenné koberce jsou unikátní v tom, že se hodí jak do domu, tak i do venkovního prostředí. Lze je položit prakticky kamkoliv a pokud je to provedeno správně, máte s podlahou na dlouho vystaráno. Kamenný koberec si navíc můžete položit i sami, stačí si koupit vhodné kamenivo a dostatek pojiva.
Nevýhody kamenných koberců
Kamenné koberce mají pochopitelně i své slabé stránky. Z níže uvedených důvodů nemusí vyhovovat úplně každému.
- Vyžaduje zpevněný povrch – koberec není samonosný, vždy se pokládá na jiný zpevněný povrch. A ten je potřeba na aplikaci vyčistit a připravit.
- Náročnost svislé aplikace – pokládka na stěny či schody je o dost náročnější, proto by měl tento úkon provádět dostatečně zkušený člověk.
- Hrubá struktura potřebuje péči – zvolíte si koberec s hrubší strukturou, bude jeho údržba o trochu náročnější. I tak se ale nejedná o žádný extrém.
Výběr podle umístění
Vlastnosti kamenného koberce by se měly odvíjet od toho, na jaké místo ho budete pokládat. V zásadě existují tři možnosti:
- Exteriér – struktura by měla propouštět vodu, ostřejší hrany minimalizují riziko uklouznutí, dobře vypadají kamínky se zrnitostí 4–8 mm.
- Interiér – vhodnější je použít kamínky s nižší zrnitostí (2–4 mm), stačí vytvořit tenčí vrstvu kolem 1 cm.
- Svislá plocha – při instalaci na stěny či schody potřebujete hustší pojivo, které zajistí dokonalé přilnutí koberce k povrchu.
Kamenné koberce do exteriéru
Kamenný koberec položený ve venkovním prostředí (příjezdová cesta, okolí bazénu, cestička na zahradě, terasa) bude dobře odolávat výkyvům počasí. Důležité je, abyste ho položili na celistvý povrch. Ideální je např. betonový povrch. Kamenný koberec je sám o sobě do určité míry protiskluzový, ale pokud chcete tuto vlastnost podpořit, vyplatí se použít kamínky s ostřejšími hranami.
Co se týče propustnosti vody, je lepší zvolit koberec s otevřenou strukturou. Voda proteče póry, takže se na povrchu nebudou tvořit louže. V zimě to může představovat výhodu, protože tak snadno nevznikne námraza. Nezapomeňte uzpůsobit využití koberce i jeho tloušťku, která by měla být minimálně 1,5 cm. Tam, kde jezdíte s vozem, potřebujete 2 cm.
Z estetického hlediska se do exteriéru hodí použít kamínky s větší zrnitostí (4–8 mm). A to především z toho důvodu, že budete plochu koberce obvykle pozorovat z větší vzdálenosti. Někteří výrobci nabízí k venkovním kamenným kobercům speciální pojiva odolná vůči ultrafialovému záření, která zajistí barevnou stálost kamínků.
Kamenné koberce do interiéru
Pokud chcete kamenný koberec využít jako podlahu v domě, máte na výběr ze dvou možností. Tou první je položení koberce s otevřenou strukturou. Výhodou je, že zde budou prachové částice padat mezi kamínky, takže se nebudou nikde povalovat chuchvalce prachu. Poté je stačí vysát. Druhou možností je uzavřená struktura, ve které nejsou žádné spáry. Pečuje se o ni podobným způsobem jako o keramickou podlahu.
Interiérový kamenný koberec by se měl skládat z menších kamínků (se zrnitostí 2–4 mm), neboť ho budete pozorovat z menší vzdálenosti. Z malých kamínků je navíc snazší vytvořit tenkou celistvou vrstvu. Udává se, že stačí tloušťka 1 cm.
Kamenné koberce na svislou plochu
Kromě vodorovných ploch lze kamenné koberce instalovat i na svislé plochy. Tímto způsobem můžete vdechnout originální nádech schodům, stěnám či sprchovým koutům. Obecně se zde více hodí malé kamínky. Záleží ovšem také na kvalitě pojiva, které by mělo mít speciální zahuštěné složení pro lepší přilnavost. Problém může nastat při pokládce, která je trochu náročnější a vyžaduje určitou zručnost.
Umístění kamenného koberce | Důležité parametry | Co dalšího sledovat | Cenová hladina |
Exteriér | Otevřená struktura, kamínky s ostřejšími hranami, tloušťka 1,5 cm | Zrnitost 4–8 mm, ochrana proti UV záření | Hledat budete ve všech cenových hladinách |
Interiér | Výběr vhodné struktury, menší zrnitost (2–4 mm) | Stačí tloušťka 1 cm | Obvykle střední |
Svislá plocha | Menší kamínky se zrnitostí 2–4 mm | Zahuštěné pojivo | Obvykle střední až vyšší |
Výběr podle materiálu
Kamenné koberce jsou tvořeny přírodními kamínky. Většinou narazíte na níže uvedené typy:
- Říční kameny – přírodní kamínky z řek. Mají oblejší tvary, protože jsou omleté vodou. Převažují světlé a neutrální barvy.
- Mramorové kameny – mramorová drť nabízí více možností zrnitosti a barev. Hrany mohou být ostřejší, takže výsledný povrch nebude klouzat.
- Perleťové kameny – vhodné hlavně do interiéru. K dostání jsou různé barvy.
Typ kamínků | Vlastnosti | Kam se hodí | Cenová hladina |
Říční | Oblé tvary, spíše přírodní odstíny | Spíše do interiéru | Nižší až střední |
Mramorové | Ostřejší hrany, různé velikosti i barvy | Do interiéru i exteriéru | Hledat budete ve všech cenových hladinách |
Perleťové | Jedinečný lesk, zajímavý efekt | Do interiéru | Obvykle vyšší |
Důležité parametry
Při výběru kamenného koberce se rozhodujte s ohledem na následující parametry:
- Zrnitost – menší kamínky (2–4 mm) jsou vhodné do interiéru a na svislé plochy, velké (4–8 mm) na venkovní plochy.
- Tvar kamínků – oblé kamínky vypadají elegantně, ale mohou trochu klouzat. Kamínky s ostřejšími hranami zaručeně klouzat nebudou.
- Vzor – rozmyslete si, zda budete vytvářet jednoduchou jednobarevnou plochu, nebo dáte přednost zajímavých vzorům a ornamentům.
- Barva – většina výrobců nabízí pestrou paletu teplých a studených barev. Je jen na vás, zda půjdete do ladících kombinací, nebo zvolíte kontrastní kombinaci.
- Druh pojiva – jako stmelující látka vystupuje pryskyřice, buď epoxidová, nebo polyuretanová.
- Tloušťka – čím větší zátěž, tím silnější vrstvu kamínků potřebujete. V interiéru si vystačíte s 1 cm, v exteriéru potřebujete 1,5–2 cm.
Zrnitost
- 2–4 mm – menší kamínky jsou vhodné hlavně do interiéru, nižší spotřeba výplňové hmoty, snadno vytvoříte tenčí vrstvu. Používají se i na svislé plochy.
- 4–8 mm – větší kamínky jsou vhodné na venkovní koberce, vytvořená plocha bude vždy trochu silnější.
Zrnitost kamenů má zásadní vliv na to, jak silnou vrstvu můžete položit. Také ovlivňuje estetický dojem, neboť větší kamínky vypadají z větší dálky lépe. Pochopitelně můžete narazit i na trochu jiné zrnitosti než výše uvedené, ale není to až tak obvyklé. Zrnitost výrobci uvádí často pod pojmem „frakce”.
Tvar kamínků
- Hladké oblázky – více opracované, mohou klouzat.
- Kamínky s ostřejšími hranami – protiskluzové, vhodné do interiéru.
Kamenný koberec by měl být položen tak, aby zbytečně neklouzal. Do jisté míry to lze ovlivnit tím, jaký tvar kamínků zvolíte.
Vzor
Silnou stránkou kamenných koberců je volnost, jakou člověku poskytnou po estetické stránce. Je čistě na vás, zda vytvoříte jednobarevný přirozeně vypadající povrch, nebo se pustíte do jedinečných ornamentů, vzorů nebo dokonce nápisů.
Barva
- Teplé barvy – většinou jde o přírodní kamínky, velké oblibě se těší hnědá, písková, béžová nebo cihlová.
- Studené barvy – převažuje štípaný mramor, který může být bílý, černý, antracitový, šedý nebo namodralý.
Pokud použijete na kamenný koberec k sobě ladící kombinace barev, bude výsledek esteticky výrazný, ale stále bude působit relativně přirozeně (zejména v případě teplých barev). Samozřejmě můžete vsadit i na sílu kontrastů a vyzkoušet bílou s černou nebo pískovou a tmavě hnědou. U perleťových kamenů se můžete setkat i s výraznějšími barvami, které v přírodě běžně nenajdete (modrá, růžová, žlutá, zelená, fialová atd.).
Druh pojiva
- Epoxidová pryskyřice – křišťálově čirá syntetická pryskyřice. Je sice tvrdší, ale hůře snáší změny teplot.
- Polyuretanová pryskyřice – měkčí typ pryskyřice, lépe snáší mráz i horko. Vhodná na exteriérové koberce.
Tloušťka
- 1 cm – obvyklá tloušťka pro interiéry.
- 1,5 cm – běžná tloušťka pro koberce v exteriérech.
- 2 cm – tloušťka vhodná pro občasné pojezdy aut.
Na výslednou tloušťku koberce má vliv zejména zrnitost kamenů a množství použitého materiálu. Z menších kamenů snáze vytvoříte tenčí povrch. Připravte se ale také na to, že ne vždy je podkladový povrch dokonale rovný. V takových případech musíte položit silnější vrstvu koberce, aby se nerovnosti „ztratily”.
Příslušenství a funkce
Kamenné koberce patří mezi produkty, u kterých najdete jen minimum doplňků. Za zmínku stojí snad jen:
- Protiskluzová úprava – pro zvýšení bezpečnosti při pohybu. Koberec lze ošetřit speciálním protiskluzovým nátěrem, nebo použít protiskluzové pojivo.
- Ochrana proti UV záření – pro barevnou stálost koberce, zamezí žloutnutí pojiva. UV stabilizátory se přidávají rovnou do pojiva (Zdroj: Dk.upce.cz).
- Lišty – k ukončování vzorů nebo celého kamenného koberce. Také pomáhají s odvodem vody.
Oblíbené značky
Při výběru kamenného koberce byste měli sáhnout po výrobku specializované značky. Ty často nabízí i odborné poradenství, kalkulaci materiálu nebo realizaci na klíč. Patří mezi ně např. :
- Topstone – česká značka, mnoho zkušeností, různé materiály i barvy, poradenství a další služby, patří do střední cenové třídy.
- Piedra – firma zaměřená na přírodní kameny, disponuje certifikáty, vysoká kvalita produktů, speciální složky v pojivech, cenově jde o vyšší investici.
- KP Stone – velmi bohatý výběr mramorových kamínků, nezvyklé barvy, výhodný poměr ceny a kvality, realizace na klíč.
Topstone
Topstone je český výrobce kamenných koberců s dlouholetou tradicí. Na trhu je více než 25 let a zákazníkům poskytuje kromě bohaté škály materiálů odborné poradenství a zařízení pokládky. V sortimentu můžete vybírat z říčních, mramorových i perleťových kamenů nejrůznějších barev a zrnitostí.
Vyberou si zákazníci, kteří hledají jednobarevné kamínky, i ti, kteří dávají přednost pestrobarevných směsím. Co se týče ceny, tak ta se nejčastěji pohybuje v rozmezí 500–900 Kč za m2.
Piedra
Firma Piedra je na českém trhu od roku 2010. Od začátku svého založení se specializuje na podlahy, obklady a samozřejmě i kamenné koberce z přírodního kamene. Je známá vysokou kvalitou svých produktů, které mají několik certifikací a jsou speciálně upravené, aby vydržely co nejdéle. Samozřejmostí jsou zde UV stabilizátory a další vychytávky v pojivech. Těmto aspektům odpovídá i vyšší cena, která se obvykle pohybuje kolem 1 200 Kč za m2.
KP Stone
KP Stone se vyznačuje velice bohatým výběrem mramorových kamínků. V nabídce mají i několik říčních, nicméně mramor různých barev převažuje. Kromě běžných tónů oranžové, hnědé či bílé mají i méně obvyklý zelený nebo šedomodrý mramor. Cena se zde pohybuje na pomezí nižší až střední cenové třídy, za m2 obvykle nezaplatíte více než 700 Kč.
Firma navíc nabízí realizace na klíč po celé ČR, což je velice užitečné, pokud nechcete pokládku provádět na vlastní pěst.
Značka | Specifika | Cenová kategorie | Které druhy materiálů nabízí | Komu značku doporučujeme |
Topstone | Český výrobce s mnoha zkušenostmi, různé barvy i hrubosti kamenů, prodej materiálu i zařízení pokládky | Střední | Říční kameny, mramorovou drť, perleťové kameny | Zákazníkům, kteří ocení bohatý výběr v kombinaci s různými službami |
Piedra | Vysoce kvalitní produkty s certifikáty, velmi odolné, speciální složení pryskyřic | Vyšší | Říční kameny, sekaný mramor | Náročné klientele; uživatelům, kteří si u produktů potrpí na dlouho životnost |
KP Stone | Bohatá škála barev, méně obvyklý zelený mramor, realizace na klíč | Nižší až střední | Mramorové kameny, říční kameny | Nenáročným zákazníkům, kteří ocení výhodný poměr ceny a kvality |
Cena za m2
Zajímá vás, na kolik vás pořízení kamenného koberce vyjde? Pro lepší přehled jsme určili tři základní cenové hladiny:
- Kamenné koberce do 500 Kč – převažují říční kamínky, je potřeba si dát pozor na to, aby set obsahoval i pojivo.
- Kamenné koberce od 500 do 1 000 Kč – převažují mramorové kamínky, různé barvy, standardní i obohacená pojiva, zda vybírá většina zákazníků.
- Kamenné koberce nad 1 000 Kč – většinou perleťové kameny, zajímavé po estetické stránce, vhodné do interiérů.
Částka, kterou za kamenný koberec zaplatíte, se bude odvíjet nejen od zvoleného typu kamínků a jejich vlastností, ale především od toho, jak velkou plochu plánujete pokrývat. Proto se námi určené cenové hladiny vztahují k investici za jeden m2, což vychází přibližně na 25 kg kamenů a 2,5 kg pojiva.
Kamenné koberce do 500 Kč
Nejnižší cenová hladina sestává hlavně z říčních oblázků, které bývají cenově dostupnější v porovnání s mramorem. U těchto produktů si dejte vždy pozor na to, zda se jedná o set kamenů s pojivem. Pokud byste kupovali samotné kamínky, nákup se vám ve finále stejně prodraží, protože bez pojiva se neobejdete.
Kamenné koberce od 500 do 1 000 Kč
Zde bude vybírat valná většina zákazníků. Čekají na ně mramorové kamínky klasických i méně obvyklých barev (zelená, namodralá) a sety s kvalitními pojivy. Některá pojiva jsou obohacena o speciální složky pro lepší výdrž či barevnou stálost.
Kamenné koberce nad 1 000 Kč
Pokud se vám líbí perleťové kameny, připravte se na to, že za materiál na pokrytí 1 m2 vydáte minimálně 1 000 Kč. Ty jsou co se týče vzhledu mimořádně efektní a v dostání i v méně obvyklých barvách (třeba zelená, růžová nebo fialová). Hodí se ale pouze pro použití v interiéru.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Další specifika | Pro koho se hodí / pro jaký účel se hodí |
Do 500 Kč | Převažují říční oblázky různých barev | Perleťové kameny, mramorové kameny | Nutno ohlídat, zda set obsahuje i pojivo | Pro nenáročné uživatele; na pokrytí venkovních ploch |
Od 500 do 1 000 Kč | Hlavně mramorové kamínky, pojiva se speciálními vlastnostmi | Perleťové kameny jen málokdy | K dostání jsou i méně obvyklé barvy | Pro zákazníky, kteří ocení bohatý výběr barev |
Nad 1 000 Kč | Převažují perleťové kamínky a mramorové kameny vysoké kvality | Říční kameny nižší kvality | Perleťové kameny mohou být i barvené (růžové, modré, žluté, fialové atd.) | Pro náročné uživatele, kteří si potrpí na estetickou stránku; čistě do interiéru |
Aplikace kamenného koberce
Kamenný koberec si můžete položit klidně i svépomocí. Stačí vám k tomu trocha zručnosti a pečlivé dodržení základních pravidel.
- Základem je dobře připravený podklad – kamenný koberec se nejčastěji pokládá na beton. Poklad by měl být vždy čistý, suchý a co nejvíce rovný.
- Pokud to výrobce doporučuje, nevynechávejte penetraci – jedná se o ošetření pokladu speciální látkou před samotnou pokládkou. Penetrace podklad zpevní a zmírní vsakování vody.
- Směs připravte podle návodu – podle návodu výrobce smíchejte ve vhodné nádobě kamenivo a pojivo.
- Pečlivě nanášejte směs na podklad – směs postupně nanášejte na poklad. Povrch uhlazujte hladítkem za použití přiměřeného tlaku. Nezapomeňte směs v nádobě pravidelně promíchávat i během nanášení.
- Udržujte rovinu – tloušťku nanášené vrstvy pravidelně kontrolujte vizuálně i pomocí měřítka.
- Nakonec nechte směs vytvrdnout – koberec bude pochozí přibližně 12–24 hodin po aplikaci. Plně vytvrdnutý bude až za týden.
Ještě než se pustíte do pokládky, zamyslete se nad tím, jak budete chtít koberec zakončit. Vůbec nejjednodušší je zakončení do ztracena (např. přechodem do travnatého porostu). Pokud chcete vytvořit jasnou hranici mezi kamenným kobercem a sousední plochou, budete muset použít buď bednění, nebo ukončení do lišty.
Kromě správného postupu je důležité při pokládce zohlednit i počasí (pokud pokládáte koberec venku). Ideálně je aplikaci koberce provádět ve chvíli, kdy je slunné počasí a teplota vyšší než 10 °C. V žádném případě neprovádějte pokládku za deště. Pokud by se voda dostala do kontaktu s lepivou nezatvrdlou pryskyřicí, došlo by k narušení chemických reakcí v pojivu. V nejhorším případě se pak může směs i vyplavit.
Dobrý den, prohlížela jsem si koberce ve vaší tabulce a zaujal mě TopStone Anthracite. Moc se mi líbí ty perleťové kamínky. Je možné použít je i venku na terasu, i když u tohoto koberce píšete, že je jen na vnitřní použití? Děkuji Matoušková.