Test nejlepších kamer do auta a jak je vybrat

Obrázek kamery do auta

S přihlédnutím k okolnostem, které doprovází každý den řidiče na silničních komunikacích je nákup autokamery určitě dobrou volbou. Abyste však byli schopni použít video záznam z tohoto zařízení jako důkazní materiál v případě nehody či jiné situace, musí daný výrobek splňovat jistá kritéria.

Pakliže nemáte znalosti z této oblasti, nekupujte zajíce v pytli a využijte našich praktických rad. Ty vás navedou tím vhodným směrem. V několika řádcích vám osvětlíme věci týkající se frekvence snímání, rozlišení kamery i potřebného úhlu záběru. To jsou faktory hrající při pořizování kamery do auta zásadní roli, včetně mnoha dalších.

Usnadněte si výběr a čerpejte inspiraci na tom správném místě. Pomůžeme vám s nákupem autokamery od A až do Z. Dopřejte si zařízení s nápaditými funkcemi, které vás v reálu ochrání při nejrůznějších momentech.


Nejlepších 10 kamer do auta dle hodnocení uživatelů

Vzhled

Název kamery do auta

Rozlišení videa

Úhel záběru

Orientační cena

Aktuální cena

Malý náhled autokamery TrueCam A4

TrueCam A4

1920x1080

130

1 900 Kč

Malý náhled autokamery DOD LS470W+

DOD LS470W+

1920x1080

150

8 500 Kč

Malý náhled autokamery Eltrinex LS500 GPS

Eltrinex LS500 GPS

2560x1080

170

4 200 Kč

Malý náhled autokamery Lamax Drive C3

Lamax Drive C3

1920x1080

140

1 200 Kč

Malý náhled autokamery TrueCam A7s

TrueCam A7s

2560x1080

130

3 700 Kč

Malý náhled autokamery Eltrinex CarHD LDWS

Eltrinex CarHD LDWS

2560x1080

170

2 700 Kč

Malý náhled autokamery DOD LS470W

DOD LS470W

1920x1080

140

7 500 Kč

Malý náhled autokamery TrueCam A6

TrueCam A6

1920x1080

130

3 000 Kč

Malý náhled autokamery TrueCam A5s

TrueCam A5s

1920x1080

130

2 900 Kč

Malý náhled autokamery Xiaomi Yi Dash Camera

Xiaomi Yi Dash Camera

1920x1080

165

1 800 Kč

Testování a recenze kamer do auta pro rok 2017

Na detalním testu kamer do auta momentálně pracujeme a předpokládané vydání pro rok 2017 je v druhé polovině roku. V testu budou také recenze nejlépe umístěných kamer do auta. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlepších kamer na základě názorů uživatelů. Vždy se jedná o kamery, které jsou již prověřené množstvím uživatelů, vždy ale doporučujeme přečíst recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějakou konkrétní kameru, o kterou se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz

Jak vybrat kameru do auta

1. Typ kamery

2. Velikost snímače a rozlišení

3. Frekvence snímání

4. Paramtery optiky

5. Úhel záběru

6. Displej

7. Vstupy a výstupy

8. Baterie

9. Funkce

10. Ceny

11. Omezení autokamer ve voze

Autokamery jsou stále rozšířenější výbavou mnoha dopravních prostředků. Pokud se vám stane nehoda, jíž nejste viníkem, nebo dojde k vašemu omezení na silničních komunikacích, bude to právě tento typ záznamového zařízení, který vám může pomoci při obhajobě a bude sloužit jako praktický důkaz.

Aby pořízený záznam byl výstupem v patřičné kvalitě a měl vypovídající hodnotu, musíte zvolit autokameru odpovídajícího zpracování a technických parametrů. Jestliže se nevyznáte v přemíře vlastností této techniky, využijte několika následujících kapitol pro zasvěcení do problematiky.

Přinášíme vám jednoduchý, stručný a dostatečně přehledný návod k tomu, jak vybrat kameru do auta, jejíž provoz vás nebude stát ani korunu. Jednou se tento typ zařízení může stát významným svědectvím při obhajobě konkrétní dopravní situace, za nějž budete vděční. Zakupte si autokameru, s níž vytvoříte prvotřídní záznam.


1. Typ kamery

Ještě než se budeme věnovat jednotlivým parametrům kamer do aut, je zapotřebí k těmto produktům přistupovat z funkčního hlediska. Máme na mysli možnost záběru kamery, respektive toho, jakou oblast je schopna v jeden okamžik zabírat. V tomto směru narazíte na tři typy zařízení.

 • Klasické autokamery - snímají pouze prostor před vozidlem a jejich umístění je standardně ve vrchní části předního skla.
 • Autokamery duální - souběžně je zaznamenáváno dění jak před vozidlem, tak uvnitř něho.
 • Autokamery externí - autokamera, jejíž nedílnou součástí je další přídavná optika vyvedená k zadnímu oknu automobilu. Při jízdě je najednou snímán záznam před vozem i za ním.

Nejčastější, nejvyužívanější a cenově nejdostupnější jsou samozřejmě autokamery klasické. Jejich velikost volí výrobci nejenom s přihlédnutím k použitým technologiím, ale také kvůli ničím narušovanému výhledu z dopravního prostředku.


2. Velikost snímače a rozlišení

Design u autokamery nehraje až tak podstatnou roli. Jsou to spíše vnitřní použité technologie vypovídající o kvalitě natočeného videa. Na požadovaný záznam mají největší vliv tyto prvky a parametry.

 • Velikost snímače
 • Rozlišení snímače

Velikost snímače

Velikost snímače je udávána v palcích a vypovídá o tom, zda bude video dobré i za zhoršených světelných podmínek, bez šumu a dalších nežádoucích elementů. Za běžný standard je považován snímač o velikosti 1/4 palce. Pokud zvolíte větší variantu, docílíte toho, že snímač bude více osvětlen a obraz bude dokonale ostrý.

Rozlišení snímače

Tento údaj do značné míry vychází z velikosti snímače. Vyšší rozlišení snímku či videa vám dává možnost lepšího a detailnějšího záběru, což se může hodit například v pozici důkazního materiálu nebo při vytištění konkrétní fotografie. Velikost rozlišení volte vždy úměrně s velikostí snímače. Pakliže bude snímač malý a rozlišení velké, výsledek nebude kvalitní.

Pro lepší orientaci vám přinášíme optimální a hlavně dostatečnou velikost rozlišení pro konkrétní typ snímače.

 • Velikost snímače 1/4 palce = optimální rozlišení 2 MPx
 • Velikost snímače 1/3 palce = optimální rozlišení 5 MPx

Vysoké kvality obrazu docílíte s Full HD rozlišením 1920x1080 pixel, což je považováno za naprostý standard. Moderní autokamery vám obvykle nabízí také možnost snížení rozlišení na HD 1280x720 pixel a VGA, s nimiž dochází nejenom ke zhoršení pořizovaného záznamu, ale i k menším kapacitním nárokům na požadovaný prostor. Už při HD rozlišení můžete ale narazit na typické problémy s čitelností SPZ za zhoršené viditelnosti na delší vzdálenost.


3. Frekvence snímání

Od vámi zakoupené kamery do auta budete požadovat kvalitní, ale i plynulý obraz. Na to má vliv frekvence snímání. Parametr udávaný v hodnotách „fps“. Abyste docílili alespoň základní plynulosti obrazu, je vyžadováno 20-24 fps neboli snímků za minutu. V lepším případě je to 30 fps.

Na trhu samozřejmě můžete narazit na autokamery, které se pyšní údaji až 60 fps, což je spíše výsada snímačů s nižším rozlišením. Takto plynulý obraz vám přináší možnost dalších úprav, například zpomalování záběrů.


4. Parametry optiky

O preciznosti pořízeného videa rozhoduje aplikovaný snímač, ale také použitá optika, respektive čočka, přes kterou je snímán obraz. U ní byste se měli zaměřovat na dva podstatné údaje.

 • Světelnost objektivu
 • Ohniskovou vzdálenost

Světelnost je označována písmenem „F“. V tomto případě vyžadujte spíše nižší hodnotu „F“. Ta je zárukou toho, že čočkou projde daleko větší množství světla promítajícího se do kvalitnějšího záznamu s dobrou světelností.

Ohnisková vzdálenost je prezentována podobně, akorát nese označení malé „f“. Tato informace se úměrně přenese do celkového úhlu záběru, jemuž se budeme věnovat v následující kapitole. Zde pouze zmíníme, že čím menší hodnota „f“, tím větší záběr.

Čočka je nejčastěji vyrobena z několikavrstvého skla, což přináší nejenom dlouhodobější životnost, ale i vyšší odolnost a lepší přenos světla.


5. Úhel záběru

Při nákupu autokamery dbejte také na parametr, jímž je úhel záběru. Ten vypovídá o tom, co se vám při jízdě automobilem bude nahrávat. Někdy může právě úhel záběru rozhodnout o vaší vině či nevině.

Levnější modely těchto záznamových zařízení nabízí úhel záběru 110°, což si lze v reálu představit jako snímání silniční komunikace a chodníku. Standardně se tento úhel pohybuje v rozmezí od 120° do 150°, kdy docílíte snímání nejbližšího okolí v podobě ploch vedle silnice. Typickým příkladem je dopravní značení, semafory a ostatní věci.

U tohoto parametru si dejte pozor na jedinou věc. Pokud se poženete za co největším úhlem záběru, počítejte s tím, že u hodnoty nad 150° už může docházet ke vzniku nepříjemného efektu, jemuž se říká „rybí oko“. Zároveň dojde k pozvolnému poklesu kvality obrazu.


6. Displej

V závislosti na modelu a velikosti autokamery narazíte na záznamová zařízení vybavená displejem. Ten nejmenší kolem 1,5 palce bývá standardní součástí, protože právě prostřednictvím něho máte možnost nastavit parametry pořizovaného videa a zapnout si rozšířené funkce. Dražší kamery do auta mají displej velký až 2,5 palce. V tomto směru se určitě nehoňte za velikostí displeje. Na přehrání záznamu jde stejně o nedodatečnou plochu, akorát dochází k nárůstu celkových rozměrů kamery. Ta by mohla posléze vadit ve výhledu.


7. Vstupy a výstupy

Kamery do auta jsou vybaveny nejrůznějšími vstupy a výstupy, mezi něž samozřejmě patří i datové uložiště v podobě paměťové karty. Nejprve si ale pojďme představit vstupní a výstupní konektory a technologie. Ty vám umožní připojit daný výrobek k ostatním typům zařízení.

 • Wifi - bezdrátová technologie, díky níž spárujete autokameru například s mobilním telefonem, abyste provedli nejnutnější nastavení nebo si přehráli záznam.
 • HDMI - výstup umožňující přehrávání ve vysokém rozlišení, nejčastěji na televizoru.
 • USB - další varianta připojení autokamery k televizoru či počítači.
 • AV výstup - způsob, jak propojit kameru s větším dotykovým panelem zabudovaným v automobilu. Obrazovka o velikosti 5 – 7 palce může být ideálním místem, kde přehrát záznam na místě a vypozorovat z něj potřebné detaily

Uložiště

Samostatnou část je třeba věnovat výstupu v podobě úložného místa, kam je ukládán video záznam. U spousty modelů autokamer je to právě vnitřní paměť tohoto zařízení, která se obvykle pohybuje v rozmezí od 16 GB do 64 GB. Výjimkou nejsou ani paměťové sloty rozšiřující celkovou kapacitu paměti. Nejčastěji jde o microSD karty.

V tomto směru vás možná bude zajímat, kolik záznamu a v jaké kvalitě se vejde na příslušnou paměť?

 • Karta 16 GB – HD záznam až 7,2 hod., Full HD záznam až 3,5 hod
 • ​Karta 32 GB – HD záznam až 14,5 hod., Full HD záznam až 7,1 hod
 • ​Karta 64 GB – HD záznam až 29 hod., Full HD záznam až 14,3 hod
 • Karta 128 GB – HD záznam až 58,1 hod., Full HD záznam až 29 hod

Tyto hodnoty jsou do jisté míry orientační, protože o nich rozhodují především kodeky, respektive forma komprese videa. A ta se u jednotlivých autokamer trochu liší.

Abyste nemuseli stále promazávat nebo archivovat záznamy z vašich cest dopravním prostředkem, umožňují moderní výrobky nastavení tzv. „smyčky“. Po zaplnění karty dochází k postupnému přemazávání záznamu.


8. Baterie

Většina kamer do aut na trhu je vybavena konektorem pro připojení k elektroinstalaci automobilu, nejsnadněji z 12 V zásuvky. S touto povinností také počítejte, abyste si alespoň částečně naplánovali, kudy povedete kabel vnitřní částí vozu. Obvykle to bývá po sloupcích, aby nedocházelo k narušování vzhledu interiéru.

Narazit však lze i na takové modely, které jsou opatřeny baterií. Ty lze používat určitou dobu bez napájení. Snadno je odejmete a můžete s nimi zaznamenat kupříkladu detaily nehody mimo prostor vozu. Výdrž baterie se odvíjí od její celkové kapacity.


9. Funkce

Autokamera se má stát pro řidiče hlavně praktickou a všestrannou pomůckou, nikoliv hloupým zařízení s možností natáčet video po zapnutí. I díky tomu můžete narazit na modely produktů lišících se svou výbavou, ať už jde o funkce a technologické prvky.

Tyto užitečné doplňky lze rozdělit do dvou kategorií. Tu první budou tvořit vymoženosti, s nimiž je vhodné počítat již v samotném základu.

 • Automatické zapnutí - praktická součást kamery, která vám umožní její využití, aniž byste ji manuálně zapínali. Kamera začne sama od sebe pořizovat záznam v okamžiku, kdy se automobil rozjede.
 • G-senzor - bezpečnostní prvek starají se o natočené video. Jestliže budete mít s vozem nehodu a dojde k nárazu, G-senzor ihned uzamkne nahrávku, čímž nedochází k jejímu poškození. Vy posléze můžete použít video jako důkazní materiál.
 • GPS modul - tento modul rozšiřuje možnosti použití autokamery. Vaši trasu dokáže zaznamenat nejenom vizuálně, ale také na mapě, takže víte, kudy přesně jste projížděli.
 • Manuální uzamčení - praktická pomůcka v okamžiku, kdy chcete aby autokamera uzamknula určitou část záznamu a nedošlo k jejímu smazání do té doby, než to provede ručně.
 • Mikrofon - autokamera je schopna pořizovat nejenom vizuální záběry zvenčí, ale i zvuk uvnitř automobilu.
 • Fotoaparát - kamera je vybavena tlačítkem pro fotografování. V případě nehody či jiné dopravní situace ji můžete odejmout z držáku a začít používat jako klasický fotoaparát.

Následující seznam funkcí není nezbytný, ale pozitivním způsobem rozšíří výbavu vámi zvolené kamery do auta. Na vědomí berte fakt, že s nárůstem funkcí dochází také k úměrnému růstu ceny konkrétního zařízení.

 • Magnetický držák - způsob uchycení autokamery ke stojanu uvnitř vozidla. Podstatně rychlejší řešení, nežli jakékoliv šroubování a jiné verze upevnění. Využijete jej kupříkladu v okamžiku, kdy opouštíte vozidlo a nechcete v něm nechávat kameru.
 • Zadní kamera - doplňková část některých autokamer umožňující záznam ze zadní části vozu. Praktické je i zobrazení na displeji kamery či palubním displeji, kdy tento obraz využíváte při parkování.
 • Noční režim - speciální LED či infračervené přisvětlení zlepšující kvalitu obrazu v kratší vzdálenosti před vámi. Může se hodit pro luštění nejrůznějších detailů z nahraného videa.
 • Parkovací režim - označovaný, jako Motion detect nebo Detekce pohybu. Pokud máte vůz zaparkovaný a kolem se začne cokoliv dít, zařízení spustí nahrávání.
 • WDR - technologie Wide Dynamic Range, která zlepšuje kvalitu snímaného obrazu a dokáže zachytit vyšší detaily a patřičný kontrast mezi světlem a tmou.
 • Detekce rychlostních radarů - legální výbava lepších modelů autokamer. Jde o spolupráci vestavěného GPS modulu s databází radarů, na něž jste za pomoci zvukového signálu upozorňováni.

10. Ceny

Pořizovací náklady autokamer jsou s přihlédnutím k jejich přínosu poměrně zajímavé. Relativně nízká investice vás může ochránit před mnohými nepříjemnostmi na silnici, jejichž skutečnost prokážete za pomoci pořízení video záznamu. Kamery do aut lze z pohledu ceny dělit do několika kategorií. Je samozřejmě pochopitelné, že čím více si připlatíte, tím více získáte.

 • Cena do 1 000 Kč
 • ​Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč
 • ​Cena od 2 000 Kč do 3 000 Kč
 • Cena nad 3 000 Kč

Cena do 1 000 Kč

Chcete-li do nové autokamery investovat opravdové minimum finančních prostředků, vejdete se u některých modelů do 1 000 Kč. Musíte však počítat s naprostým základem, co se týče funkcí. Ani snímací optika nebude patřit mezi nejlepší, i přesto ale budete schopni pořídit záznam nejenom v HD, ale také ve Full HD rozlišení.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

V tomto případě narazíte na produkty, které nabízí standardní zobrazovací úhel 120° a umožňují data ukládat na microSD karty a microSDHC karty. Výjimkou dokonce nebudou ani výrobky s funkcí automatického zapnutí nebo G-senzorem starajícím se o bezpečnost vašich dat.

Cena od 2 000 Kč do 3 000 Kč

Toto cenové rozmezí vám značně rozšiřuje možnosti autokamer a přináší jejich kvalitnějších zpracování s vynikajícím výstupem. Na tom se může podílet i pár modelů s clonovým číslem 1,8. K senzorům zmíněným v předchozím odstavci přibydou kamery s magnetickým držákem a ve velice omezené míře i produkty s optickým stabilizátorem.

Cena nad 3 000 Kč

Rozhodnete-li se do autokamery investovat více, jak 3 000 Kč, pak máte určitě z čeho vybírat. Dokazují to výrobky s velkokapacitními bateriemi, širokým rozmezím clonových čísel, vyššími pozorovacími úhly až 170° a řadou nadstandardních funkcí. Typickým příkladem je detekce jízdních pruhů, detekce rychlostních radarů, detekce vozidel a podobně.


11. Omezení autokamer ve voze

Mnohé zájemce o pořízení kamery do auta možná budou zajímat informace týkající se jejich samotného používání, především z pohledu ochrany osobních údajů. Máte-li zájem o pořízení tohoto záznamového zařízení, buďte klidní, protože záznam pro osobní potřebu není v České republice z hlediska zákonů jakkoliv omezován. S autokamerou však můžete narazit ve zcela jiných situacích.

 • Zveřejníte osoby nebo podobu SPZ bez souhlasu majitele
 • Autokamera bude nevhodně umístěna a zakryje část výhledu z vozu

Pakliže si tyto dvě věci pohlídáte, může vám kamera na silnici výrazně pomoci.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Žebříček a test kamer do auta
Průměrné hodnocení 4.7 z 34 hlasů