Jak vybrat kapesní nůž
Kapesní nože jsou praktické nástroje, které můžete mít po ruce kdekoliv a kdykoliv. Disponují totiž jednoduchou konstrukcí a zaujmou rovněž malými rozměry, a to díky skutečnosti, že jsou zavírací. Lze je tedy snadno použít a následně nosit bez problémů v kapse, případně v zavazadle. Hodí se domů, do města i do přírody, ačkoli ve třetím případě se mnoho zálesáků spoléhá spíše na nože s pevnou konstrukcí.
Právě na základní rozdíly mezi kapesními noži a noži s pevnou konstrukcí jsme se zaměřili na začátku našeho článku. Pak už se ovšem dostaneme k hlavnímu tématu, tedy jak vybrat kapesní nůž. V návodu jsme se zaměřili na ty nejdůležitější parametry. Poradíme vám, jaký zvolit typ ostří a na jaké vlastnosti se soustředit při volbě vhodné čepele. Opomenout jsme samozřejmě nemohli ani střenky, tedy část, za kterou nůž budete držet.
Pozornost jsme zaměřili i na systém otevírání, stejně jako na pojistku, která zabraňuje tomu, aby se čepel samovolně otevřela. Dále jsme věnovali pozornost dodatečným nástrojům, které může kapesní nůž obsahovat, stejně jako hmotnosti. Dozvíte se také, kolik peněz si je třeba připravit. Levnější nože totiž bývají určeny na lehčí úkony, zatímco dražší produkty je možné využít i k náročnějším činnostem při outdoorových aktivitách.
Pokud patříte mezi nadšence do outdooru, mohly by vás zaujmout i naše další srovnání svítilen nebo batohů.
Jak vybrat kapesní nůž stručně:
- Zaměřte se na typ ostří. Tato část nože může být hladká, což je univerzální řešení, či vroubkovaná (vhodnější varianta na řezání lan a kůží). Existuje ale i kombinované ostří, jež snoubí pozitiva dvou předešlých, na druhou stranu se náročněji brousí.
- Zohledněte tvar, délku a materiál čepele. Tvar a délka čepele závisí na účelu, pro který si kapesní nůž pořizujete. Důležitý je ovšem také materiál, kterým bývá obvykle ocel, ale existují třeba i špičkové titanové nože.
- Nepodceňujte ani střenky. Část, za kterou nůž držíte, by měla být ergonomická a přesně vám padnout do ruky. Můžete vybírat také podle materiálu, jímž nejčastěji bývá dřevo, guma, kov nebo syntetické materiály.
- Zvolte vhodný způsob otevírání. Kapesní nože se liší i otevíráním. To může být klasické (oběma rukama), ale praktický je i flipper (u tzv. vyskakovacích nožů), palcový čep nebo motýlek (nůž známý z filmů).
- Dbejte na vhodnou pojistku. Pokud se nůž samovolně zavře, může to být nebezpečné. Proto se zaměřte i na pojistku, která eliminuje rizika. Nejčastější jsou tři řešení, a to liner lock, back lock a frame lock.
- Vyberte nůž s praktickými nástroji. Mnohé kapesní nože (tzv. „švýcaráky“) mohou mít kromě čepele i další nástroje, a to i několik desítek. Některé funkce jsou dokonce nejen mechanické, ale také elektronické.
Kapesní nože vs. nože s pevnou konstrukcí
Při výběru nože se předně musíte rozhodnout, jaký zvolit typ konstrukce. V tomto ohledu existují dvě základní varianty, které se od sebe v některých ohledech liší a mají určité výhody i nevýhody.
- Nože s pevnou čepelí. Tyto nástroje nelze zavřít, takže jsou méně skladné. Na druhou stranu s nimi obvykle dostanete i pouzdro. Lze je tedy nosit na opasku, případně v batohu či jiném zavazadle. Výhodou těchto nožů je masivní provedení a dlouhá čepel, díky čemuž jsou velmi odolné a lze s nimi třeba i kácet stromy. Navíc mívají ergonomickou rukojeť. Musíte se ovšem smířit s tím, že bývají těžší a zaberou více místa.
- Zavírací (kapesní) nože. Jsou skladnější a lze je obvykle bez problémů nosit i po kapsách, pokud je zrovna nepotřebujete. Mívají navíc i klip, díky němuž je lze zavěsit také na okraj kapes. Často jsou opatřeny pojistkou, aby se po otevření samovolně nezavřeli, což by nebylo příliš bezpečné. Jistou nevýhodou ovšem je, že vzhledem k pohyblivé čepeli mají nižší pevnost, takže se často hodí pro méně náročné úkony.
Ostří
Pokud jste se rozhodli, že pro vaše účely bude nejlepší variantou kapesní nůž, následně se musíte zaměřit i na další parametry. Předně vás s největší pravděpodobností bude zajímat samotné ostří. Existují hned tři základní typy, které opět odlišují konkrétní vlastnosti. Každému bude ostatně vyhovovat něco jiného.
Typ ostří |
Pozitiva |
Negativa |
Hladké ostří |
Univerzální řešení, zvládne téměř všechny úkony, snadno se brousí. |
Některé činnosti jsou pomalejší (viz pozitiva vroubkovaných ostří). |
Vroubkované ostří |
Ideální pro jednodušší řezání lan a kůží. |
Nelze s ním štípat dříví, hůře se brousí. |
Kombinované ostří |
Kombinuje výše zmíněná ostří, vhodné pro většinu činností. |
Velmi náročně se brousí, sami to zřejmě nezvládnete. |
Tvar a délka čepele
Pokud se podíváte na aktuální nabídku kapesních nožů, asi sami okamžitě zjistíte, že se jednotlivé produkty mohou výrazně lišit tvarem čepele. V tomto ohledu ovšem obecně asi příliš radit nelze, takže záleží na vás, jakému typu dáte přednost. Soustředit byste se každopádně také měli na délku čepele, která se u zavíracích nožů běžně pohybuje od 6 do 10 cm. Na táboření či treky do přírody bývá doporučována délka kolem 10 cm, ale některé produkty mohou být i výrazně delší.
Platí, že dlouhé čepele sice mohou být praktické na některé činnosti (např. řezání větví), na druhou stranu se s nimi může hůře manipulovat, i vzhledem k nižší pevnosti kvůli pohyblivosti. Proto příliš nedoporučujeme kapesní nože s délkou přes 13 cm. Ostatně multifunkční produkty (obsahují i další nástroje) s touto délkou (a ne vyšší) obvykle používají i složky integrovaného záchranného systému, tedy např. hasiči nebo policisté.
Materiál čepele
Čepel kapesních nožů bývá nejčastěji vyrobena z oceli. V tomto ohledu narazíte především na nerezovou ocel, která vyniká zvýšenou odolností proti korozi. K dispozici ovšem máte také nože s čepelí z uhlíkové oceli, případně z extra tvrdé práškové či damaškové oceli. Dražší produkty mohou být ale vyrobeny i ze špičkového titanu. Doplňme, že se lze vesměs spolehnout na velmi dobré vlastnosti nezávisle na materiálu.
Střenky
Samozřejmě je důležité, aby se vám s nožem dobře pracovalo. Na tom se podílí nejen ostří, ale také střenka, tedy část, za kterou nůž držíte. Rukojeť by vám totiž měla padnout přesně do ruky, na což myslete při výběru tvaru, který by měl být ergonomický. Navíc musíte dobře zvolit vhodný materiál, střenky totiž mohou být v tomto ohledu velmi variabilní.
- Dřevo – tradiční materiál, který je nejen pevný, ale také vizuálně zajímavý.
- Guma – tento materiál neklouže, ale zase se kvůli měkkosti příliš nehodí pro zatloukání.
- ABS – termoplastický polymer, který je velmi pevný, houževnatý a odolný vůči nárazům.
- Cellidor – organický, termoplastický ester celulózy, což je obnovitelný přírodní materiál.
- Kraton – měkký a pružný polymer, který je odolný a navíc má nízkou hmotnost.
- Micarta – vrstvy sklolaminátu spojené pryskyřicí, jež jsou odolné a houževnaté.
- Kov – velmi odolný materiál, u něhož ovšem budete muset počítat s vyšší hmotností.
Otevírání
Jako kapesní nože jsou označovány nože zavírací, protože ty se hodí pro nošení v kapse výrazně více než nože s pevnou čepelí. Jednotlivé produkty se ovšem liší v tom, jak se otevírají. V tomto ohledu máte hned několik více či méně praktických možností.
- Klasické otevírání – čepel dostanete do pohotovostního stavu oběma rukama. Jednou držíte rukojeť, druhou vysunete čepel. Výhodou je univerzální využití, nevýhodou zdlouhavé otevírání.
- Flipper – nože s tímto mechanismem jsou označovány jako „vyskakovací“. Do pohotovosti je uvedete jedním stisknutím. Takový mechanismus je vhodný např. u nože, který chcete nosit na obranu.
- Palcový čep – stačí palcem zatlačit na čep a tlakem nůž otevřít. Není to vůbec složité, při troše tréninku zvládnete toto otevírání mistrovsky velmi brzy. Čep lze navíc otevírat pravou i levou rukou.
- Motýlek – tyto nože jsou známé z amerických filmů a hodí se zejména na sebeobranu. Rukojeť motýlku je rozevírací a čepel nože se objeví po přetočení částí rukojeti. Na práci se ale příliš nehodí.
Pojistka
Pojistka je u kapesních nožů důležitá proto, aby se čepel samovolně nezavírala, což by nebylo právě praktické. Existují sice i zavírací nože bez pojistky, ty bychom vám ovšem příliš nedoporučovali. Tento prvek totiž může zabránit (i vážnému) zranění prstů a ruky. V současné době existuje mnoho typů pojistek (Axis Lock, Arc Lock, Compression Lock či Lever Lock), my se nicméně zaměříme pouze na tři základní provedení.
- Liner Lock – nejběžnější pojistka vůbec. Dle všeho jí disponuje přes 50 % všech zavíracích nožů. Funguje na principu vloženého kovového listu do rukojeti, který se při otevření napne.
- Back Lock (někdy také Lock Back) – druhá nejpoužívanější pojistka na trhu zavíracích nožů. Čep zapadne při otevření do místa čepele pomocí odpružené závěry, čímž ji zajistí.
- Frame Lock – ještě zjednodušený liner lock, přesto je toto řešení považováno za spolehlivější. Pero, které zajišťuje čepel, je integrovanou součástí rukojeti (napnutý kov tedy není uvnitř).
Multifunkční nože
Spousta kapesních nožů je multifunkčních či víceúčelových. To znamená, že kromě čepele máte k dispozici také další nástroje. Takové nože, kterým se říká také „švýcaráky“, mohou nalézt široké uplatnění doma, ve městě i v přírodě. Některé produkty dokonce disponují i mnoha desítkami pomůcek. Jaké nástroje mohou konkrétně obsahovat?
- Křížový šroubovák
- Plochý šroubovák
- Nůžky
- Otvírák na konzervy
- Otvírák na láhve
- Pilník na dřevo
- Pilník na kov
- Pilník na nehty
- Pinzeta
- Odstraňovač izolace z drátů
- Nástroj na rozbití tvrzeného skla
Hmotnost
Váha kapesního nože sice není ani zdaleka tou nejdůležitější vlastností, ale při správném výběru vám doporučujeme se zaměřit i na tento parametr. Zatímco lehčí nože se hodí pro delší práce a každodenní nošení, s těžšími variantami se zase lépe pracuje, a navíc je tak snadno neztratíte. Na hmotnost mohou mít vliv nejen použité materiály a rozměry, ale také počet nástrojů. Při nákupu tedy zvolte vhodný kompromis.
Cena
Při výběru kapesního nože byste se samozřejmě měli soustředit i na vizuální stránku, protože se vám musí také líbit. Zohlednit je zároveň nutné pořizovací cenu. Někomu totiž bude stačit nůž za pár set korun, zatímco někteří jedinci využijí pomocníky i za mnoho tisíc. Na základě podrobné analýzy trhu jsme kapesní nože rozdělili do čtyř cenových kategorií, ze kterých můžete aktuálně vybírat.
Cena do 1 000 Kč
V této cenové kategorii seženete základní kapesní nože, které sice nijak nevynikají, na druhou stranu si i do tisícovky můžete pořídit kvalitní produkty. Nemůžete však očekávat špičkové materiály a obvykle ani větší rozměry. I do 1 000 Kč si ovšem lze pořídit nůž nejen se samotnou čepelí, ale také s větším množstvím dalších nástrojů.
Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč
I do 2 000 Kč si asi zřejmě vyberou především běžní uživatelé, tedy ne zálesáci, kteří hledají špičkové pomocníky pro dlouhé a časté pobyty v přírodě. Narazit zde ovšem můžete i na vysoce kvalitní nože, z nichž některé mohou disponovat i více než 30 nástroji.
Cena od 2 000 Kč do 4 000 Kč
Přitvrzujeme. V této cenové hladině totiž seženete prvotřídní zavírací nože. Ačkoli často nejsou opatřeny žádnými dalšími nástroji, jejich čepel a střenka jsou natolik kvalitní, že umožňují konat i náročnější outdoorové práce. Mnohé z nich navíc bývají delší, což se rovněž může hodit.
Cena nad 4 000 Kč
Produkty té nejvyšší kvality. Vyrobeny jsou z prvotřídních materiálů (včetně titanu), takže se hodí i pro těžké práce, které jsou jinak výsadou spíše nožů s pevnou konstrukcí. Multifunkční varianty mohou disponovat i mnoha desítkami nástrojů, přičemž existují i výrobky s elektronickými funkcemi jako např. hodiny, budík, výškoměr, barometr či teploměr.