Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších karimatek

Aktualizováno:
Listopad 2020
Autor:
Eliška Srncová

Nedokážete si představit život bez dlouhých výletů do přírody a občasného přespání pod širákem? Jste stálými návštěvníky kempů a chatových rajónů? V tom případě jistě víte, jak důležité je mít po ruce správné vybavení, jež vám pomůže přečkat mnohdy velmi nepříjemné noci. Bez kvalitního spacáku a karimatky zkrátka nedáte ani ránu.

Vzpomínáte s nostalgií na klasické pěnové podložky, na nichž spávali i vaši rodiče? Oku nepříliš lahodící barvy a občas rychle zpuchřelý materiál byl vyvážen nízkou cenou a pohodlností. Pozor bylo třeba dávat snad jen při jejich použití v přírodě, kde moc dobrou službu neodvedly.

V dnešní době se již nabídka rozrostla natolik, že můžete zvolit karimatku plně odpovídající svým nárokům a potřebám. To byl též základní impuls pro přípravu článku Jak vybrat karimatku, v němž se nabízeným karimatkám pořádně podíváme na zoubek. Našim cílem je poskytnout vám alespoň rámcovou představu toho, co se vyplatí brát při nákupu na vědomí.


Nejlepší karimatky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Typ Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Pinguin Skyline
Pinguin Skyline Nafukovací 1 400 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Therm-a-rest NeoAir Venture
Therm-a-rest NeoAir Venture Nafukovací 2 300 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Klymit Static V
Klymit Static V Nafukovací 2 100 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Therm-A-Rest Trail Lite Women
Therm-A-Rest Trail Lite Women Samonafukovací 1 900 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Husky Folly 2,5
Husky Folly 2,5 Samonafukovací 1 000 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Yate Extrem Lite 3,8
Yate Extrem Lite 3,8 Samonafukovací 1 600 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Zulu Natal I
Zulu Natal I Samonafukovací 400 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Therm-A-Rest NeoAir XLite
Therm-A-Rest NeoAir XLite Nafukovací 3 700 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Therm-A-Rest Z-Lite SOL
Therm-A-Rest Z-Lite SOL Pěnová 1 200 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Coleman Touring Mat
Coleman Touring Mat Samonafukovací 700 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat karimatku

Nabídka neskýtá zrovna přehršel parametrů, že? Velmi pravděpodobně jejich výčtem ani nebudete zaskočeni. Rozhodně to však neznamená, že byste je měli podceňovat, neboť není nic horšího se potýkat s nevyhovující karimatkou uprostřed divočiny.

Mnoho zákazníků často pochybuje, zda si nevystačí pouze s pořádně teplým spacákem. Proto se nejprve pokusíme zodpovědět otázku, zda je vlastně ještě dneska nějaká speciální podložka potřeba. Při průzkumu vám jistě pomohou také naše srovnání nejlepších stanů a spacáků.

Nejvýznamnějšími kritérii při samotném výběru karimatek jsou typy podložek dle materiálu a intenzity používání. Rozhodně neopomíjejte ani tzv. tepelný odpor – od něj se odvíjí, zda vám karimatka zajistí odpovídající komfort a pocit tepla.

V neposlední řadě zkontrolujte též velikost a skladnost výrobku. Při dlouhých pěších túrách totiž obvykle nesete v batohu velké množství nezbytností. Každý gram i centimetr jsou nepříjemně poznat.

Samozřejmě bychom vás nemohli připravit ani o cenové okénko. Nabízené produkty jsme rozčlenili do několika skupin. Díky tomu ihned zjistíte, s čím můžete za své peníze počítat a zda si s takovou podložkou na cestách vystačíte.

Potřebuji karimatku?

Tato otázka někdy napadne prakticky všechny nezkušené cestovatele. Vždyť nový spacák je teplý, tak proč se ještě otravovat s karimatkou? Zabírá místo v batohu, které by se přeci dalo využít mnohem lépe! Vydat se však do náročnějších podmínek bez náležité podložky znamená risk s vlastním zdravím nebo i životem.

Spacák totiž bohužel nefunguje jako radiátor generující teplo. Jeho úkolem je izolace tepla vydávaného vlastním tělem, k níž napomáhá vzduch. V momentě, kdy si lehnete, ovšem vahou svého těla spodní vrstvu vzduchu ze spacáku vytlačíte. Rázem vás nic nechrání od nepříjemného působení chladné země. V tomto momentu přichází vhod karimatka, jež poslouží jako izolační vrstva. Ta vás uchrání před studeným povrchem a umožní vytvořit vrstvu teplého vzduchu.

Intenzita používání

Vydáváte se výjimečně na několikadenní výlet se známými do kempu? Nebo naopak patříte mezi zkušené horaly trávící více času mimo domov než v teple vlastní postele? Ať se řadíte do té nebo oné skupiny, naleznete dnes v široké nabídce právě tu karimatku, jež splní vaše požadavky.

Ještě před nákupem konkrétního modelu byste si rozhodně měli ujasnit, kde a jak často budete podložku využívat. Výrobci totiž nabízejí třísezónní (jaro–podzim) i čtyřsezónní (jaro–zima) modely. Některé karimatky je zase možné roztáhnout pouze v kempech, jiné se vyznačují nízkou hmotností, další jsou zase určené pro zajištění vysokého komfortu turistům trávícím noci na nerovném lesním terénu.

Každý si zkrátka přijde na své, jen je třeba vědět, co hledat.

Typ a materiál

Typ karimatky podle materiálu a zpracování představuje jedno z nejdůležitějších kritérií pro výběr. Určuje nejen izolační vlastnosti podložky, ale také její hmotnost, rozměry a odolnost proti působení vnějších vlivů. Vybírejte tedy s největší pečlivostí. V současné době lze rozlišit hned několik druhů karimatek:

  • alumatky
  • pěnové karimatky
  • nafukovací karimatky
  • samonafukovací karimatky

Alumatky

Za málo peněz málo muziky. Těmito slovy lze jednoduše zhodnotit přínos alumatky pro vaše cestování. Jak již název napovídá, jedná se o tenkou fólii z pěnového materiálu potaženou reflexní hliníkovou vrstvou. Díky tloušťce dosahující pouhých 3 mm a váze necelých 150 g jsou alumatky zdaleka nejlehčím typem karimatek na trhu.

Jejich subtilnost se bohužel projeví ihned poté, co ulehnete. Ucítíte každičkou nerovnost povrchu a tepelný komfort taktéž nemusí být dostačující. Proto se v zásadě hodí pouze do horkého letního počasí nebo na slunečné pláže.

Pěnové karimatky

Kdo by je neznal? Klasické pěnové podložky nabízejí dostačující komfort za ucházející cenu. Vzhledem k jejich výborným izolačním vlastnostem se nemusíte obávat vzít je třeba i na hory. Nabídka na trhu navíc čítá stovky modelů různých velikostí, tvarů a barev. Vybere si zkrátka každý. Tloušťka se pohybuje v rozmezí od 5 do 20 mm.

V současné době se využívá dvojice základních materiálů, lišících se cenou a úrovní nabízeného komfortu:

  • PE (polyetylen) – nižší cena, tendence k nasáknutí vody
  • EVA (ethylenvinylacetát) – vyšší cena, odolnost proti vodě, lepší termoizolační vlastnosti, delší životnost

Plánujete-li se vydávat často na náročnější túry, zvolte raději dražší, ale mnohem odolnější podložku z EVA materiálu. Vyhněte se ovšem modelům, jejichž cena je výrazně pod průměrem tohoto segmentu. Laciný ethylenvinylacetát totiž vodu absorbuje stejně snadno jako PE, takže si prakticky nijak nepomůžete.

Nafukovací karimatky

V našich podmínkách se s nimi příliš často nesetkáte, v jiných zemích se zase těší největší oblibě. Řeč je o nafukovacích karimatkách, představujících zajímavou alternativu pro zákazníky, kteří si potrpí na odpovídající komfort. Počítat je možné i s velmi jednoduchým balením a nízkou hmotností dosahující pouhých 800 gramů.

Komu by se ovšem chtělo po náročném dni ještě dlouhé minuty foukat matraci? Rovněž si asi dovedete představit, co s gumovým tělem karimatky udělá ostrý kámen, příliš horký vařič nebo i silné polední sluníčko. Ani izolační vlastnosti při pobytu v chladu nejsou kdovíjak oslnivé. Při nákupu tedy na tyto nevýhody rozhodně pamatujte a snažte se vybrat podložku co nejvíce vhodnou pro vaše destinace.

Samonafukovací karimatky

Samonafukovací karimatky jsou kombinací perfektních izolačních vlastností a odpovídajícího komfortu. Samozřejmě také za odpovídající sumu. V zásadě se jedná o pěnové podložky, jejichž póry však dovolují opakované nasávání a odčerpávání vzduchu. Stačí odklopit kovový ventil a do karimatky začne okamžitě vnikat vzduch zvyšující její objem. Zůstane-li ventil otevřený a na karimatku několikrát zatlačíte, vzduch vyfouknete.

Obrovskou výhodou samonafukovaček je jejich nízká hmotnost a menší rozměry. Pro zajištění odpovídajícího komfortu plně dostačuje tloušťka okolo 3 centimetrů. Dbejte však na provedení ventilu. Jestliže dojde k jeho ucpání, karimatka přestane fungovat, berte proto toto riziko při nákupu v potaz. Částečně pomáhají speciální mechanismy starající se o dosažení maximální intenzity při nasávání a eliminaci případných nečistot. Stoprocentní funkčnost vám bohužel nikdo negarantuje.

Další alternativy

Kromě karimatek či matrací můžete ke spánku využít i další alternativy ve formě rozkládacích lehátek a závěsných lůžek neboli hamak. Ani jedno ale není pro standardní účely stanování optimální. Rozkládací lehátko vás sice drží nad největším chladem, samo o sobě ale nijak neizoluje a navíc zabírá docela dost místa jak ve stanu, tak při přenášení. Jeho použití je proto vhodné například ve vojenských stanech a pro dosažení alespoň nějakého komfortu se i tak hodí položit na něj ještě karimatku.

Závěsná lůžka sice zabírají jen velmi málo místa a potěší nízkou hmotností, stejně jako rozkládací lehátka ale samy o sobě neizolují a k jejich upevnění potřebujete dva dostatečně silné stromy v určité vzdálenosti od sebe. Dá se tak říct, že jsou vhodné spíš jako nouzové řešení, nebo pro případy, kdy není z nějakého důvodu bezpečné spát na zemi.

Tepelný odpor

Vybrali jste si odpovídající materiál a víte, jak často a v jakých podmínkách budete karimatku používat? Zkontrolujte si ještě jeden parametr, udávající, jaké izolační vlastnosti můžete od své podložky očekávat – tepelný odpor (neboli tepelný koeficient). Označuje se písmenem R a hodnotou od 1,0 do 9,5, přičemž platí čím vyšší číslo, tím lépe.

Hodnota odporu závisí na materiálu, tloušťce a určení podložky. Počítejte s tím, že se zlepšujícími se termoizolačními vlastnostmi obvykle stoupá i hmotnost samotné podložky. Volte tedy tak, abyste si zajistili ideální poměr mezi nesenou zátěží a tepelným komfortem. Vydáváte-li se na slunečnou pláž, budete s sebou karimatku s hodnotou 9,5 tahat zbytečně, naproti tomu vysokohorští turisté by měli číslo 9 považovat za minimum.

Velikost

Při nákupu je vhodné sledovat též rozličné velikosti jednotlivých modelů. Jakýmsi standardem je typ Regular odpovídající běžné postavě (183–187 cm). Vyšší jedinci vezmou zavděk typem Large, jehož délka dosahuje i 198 centimetrů. Obvykle se v této kategorii prodávají nafukovací a samonafukovací podložky.

Ženám poslouží speciální karimatky označené jako Women. Svým provedením kopírují specifika dámské postavy. Naproti tomu levné a krátké verze podložek dosahující velikosti 120 cm jsou jakýmsi nouzovým řešením. Nohy je pak nutno vystlat batohem nebo oblečením, jejich nesporná výhoda tkví ovšem v nenáročnosti na místo.

Skladnost

S velikostí a typem materiálu úzce souvisí skladnost karimatky. Každý zkušený cestovatel ví, že nezbytností je mnoho, ale místa v batohu jen velmi málo. Izolační podložka proto musí být lehká a perfektně skladná. Vyplatí se též, pokud je možné ji upevnit pomocí přezek pod ruksak.

Nejskladnějšími modely jsou nafukovací a samonafukovací podložky. Po důkladném vyhnání veškerého vzduchu mnohdy zabírají méně než 20 cm. Naproti tomu pěnové karimatky sice srolujete, jejich délka i šířka však někde půjde znát.

Cena

Závěr textu je věnován nezbytné analýze cen. Velmi širokou nabídku na trhu jsme zhodnotili a identifikovali tři základní cenové hladiny. V každé z nich se nacházejí výrobky velmi podobných vlastností a určení:

Cena do 1 000 Kč

V nejlevější kategorii naleznete podložky vhodné do méně náročných podmínek. Nabídka čítá kromě nejlevnějších alumatek též pěnové, ale i samonafukovací karimatky. Tepelný koeficient je předurčuje k využití na plážích, v chatkách a v přírodě během horkých letních nocí.

Tloušťka bývá od 1 do 8 mm, přičemž karimatku standardně tvoří jediná vrstva materiálu. Volit můžete ze široké škály barevných provedení a vzorů.

Cena od 1 000 do 3 000 Kč

V prostřední cenové skupině již nenaleznete nejlevnější alumatky, naproti tomu zde dominují pěnové a samonafukovací podložky. Běžné bývá vícevrstvé provedení mající za následek vyšší tloušťku a hmotnost. Na druhé straně si můžete být jisti výrazně vyšším tepelným koeficientem mnohdy přesahujícím číslo 5.

Stejně jako v předcházejícím případě je možné volit z rozsáhlé nabídky barev. Vyšší jedinci a ženy si přijdou na své, protože se v této skupině objevují i karimatky beroucí ohled na jejich postavy. S vybavením v hodnotě nad 1 000 Kč se již nemusíte bát vydat do přírody ani v zimě. I tak doporučujeme vyhnout se přespání v horských nadmořských výškách.

Cena nad 3 000 Kč

Milujete vysokohorskou turistiku? Není roku, kdy byste alespoň pár dní netrávili v divočině a nečelili chladným nocím? V tom případě hledejte v nejvyšší cenové skupině karimatek, nad 3 000 korun. Za své peníze můžete dostat jak samonafukovací, tak pěnové výrobky hodnocené nejvyššími stupni tepelného odporu. Hmotnost a velikost odpovídá kvalitě materiálu, takže si připravte nějaké to místo v batohu navíc.

Počítejte s tím, že škála designového provedení nebude na rozdíl od předcházejících dvou skupin příliš široká. U těchto modelů se zkrátka hledí na trochu jiné vlastnosti.

Doplňky ke karimatkám

Pro zvýšení komfortu používání nebo prodloužení životnosti můžete ke karimatce pořídit i pár užitečných doplňků.

Pumpy – Ty se týkají nafukovacích karimatek nebo matrací. Pokud se přepravujete autem a máte velkou nafukovací matraci, ideálním řešením je elektrická pumpa, bez které se při nafukování opravdu nadřete. U tenčích nafukovacích karimatek můžete sáhnout například po ruční pumpě nebo nafukovacím vaku, které jsou skladnější a s trochou snahy je sbalíte i do krosny.

Povlaky a potahy – Potah může nejen zvýšit komfort karimatky, ale hlavně ji chrání před zašpiněním a prodlužuje její životnost.

Sada na opravu – Opět záležitost karimatek plněných vzduchem. Podobně jako máte u kola sadu na opravu duší, i k nafukovacím karimatkám můžete pořídit krabičku první pomoci v případě defektu.

Polštář – Na první pohled drobnost, může ale výrazně zvýšit komfort vašeho spánku. Klasický polštář by pochopitelně zabral příliš mnoho drahocenného místa v batohu, na kempování ale existují speciální polštáře, ať už nafukovací, nebo o něco komfortnější pěnové varianty, které můžete snadno stlačit a sbalit do cestovní verze.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.3 z 24 hlasů