Karimatka je pro někoho nepostradatelným pomocníkem při kempování, jiní uživatelé naopak váhají, jestli karimatku vůbec potřebují. Proto se v našem článku nejprve pokusíme zodpovědět otázku, zda je vlastně ještě dnes nějaká speciální podložka potřeba. Při průzkumu vám navíc jistě pomohou také naše srovnání nejlepších stanů a spacáků.
Nejvýznamnějšími kritérii při samotném výběru karimatek jsou typy podložek dle materiálu a intenzity používání. Rozhodně neopomíjejte ani tzv. tepelný odpor – od něj se odvíjí, zda vám karimatka zajistí odpovídající komfort a pocit tepla.
V neposlední řadě zkontrolujte velikost a skladnost výrobku. Při dlouhých pěších túrách totiž obvykle nesete v batohu velké množství nezbytností. Každý gram i centimetr navíc jsou nepříjemně poznat. Samozřejmě bychom vás nemohli připravit ani o cenové okénko. Nabízené produkty jsme rozčlenili do několika skupin. Díky tomu ihned zjistíte, s čím můžete za své peníze počítat a zda si s danou podložkou na cestách vystačíte.
Jak vybrat karimatku stručně:
- Zaměřte se na typ a materiál. K dispozici máte alumatky (tenké fólie z pěnového materiálu potažené reflexní hliníkovou vrstvou), pěnové karimatky (vyrobené z polyetylenu a ethylenvinylacetátu) a (samo)nafukovací karimatky. Jednotlivé varianty i produkty se navíc liší hmotností, komfortem i pořizovací cenou.
- Vybírejte podle podmínek, do nichž se nejčastěji vydáváte. Izolační vlastnosti jsou udávány tzv. tepelným odporem (R 1 až 6), přičemž platí, že čím vyšší číslo, tím lépe. Navíc se lze zaměřit na třísezonní (jaro až podzim) nebo čtyřsezónní karimatky.
- Roli hraje i velikost a tvar. Při výběru spací podložky vybírejte i podle své výšky. K dispozici máte rovněž karimatky tvaru mumie (šetří centimetry) a obdélníkem (rozměrnější řešení). Ženám poslouží speciální produkty označené jako Women.
- Nepodceňujte ani hmotnost a komfort. Některé výrobky mohou být silné, a právě na nich se vám zřejmě bude spát nejlépe. Na druhou stranu bývají takové karimatky obvykle těžší a každý kilogram navíc bude v batohu znát.
- Rozhodujte se i podle pořizovací ceny. Ne každý si může dovolit drahou karimatku stojící výrazně přes 3 000 Kč. Stále ovšem platí, že nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci. Ty vám totiž zřejmě vydrží daleko kratší dobu.
Potřebuji vůbec karimatku?
Tato otázka někdy napadne prakticky všechny nezkušené cestovatele. Vždyť nový spacák je teplý, tak proč se ještě otravovat s karimatkou? Zabírá místo v batohu, které by se přeci dalo využít mnohem lépe! Vydat se do náročnějších podmínek bez náležité podložky však znamená risk s vlastním zdravím nebo i životem.
Spacák bohužel nefunguje jako radiátor generující teplo. Jeho úkolem je izolace tepla vydávaného lidským tělem, k níž napomáhá vzduch. V momentě, kdy si lehnete, ovšem vahou svého těla spodní vrstvu vzduchu ze spacáku vytlačíte. Rázem vás nic nechrání od nepříjemného působení chladné země. V tomto momentu přichází vhod karimatka, jež poslouží jako izolační vrstva. Ta vás uchrání před studeným povrchem a umožní vytvořit vrstvu teplého vzduchu.
Typ a materiál
Typ karimatky podle materiálu a zpracování představuje jedno z nejdůležitějších kritérií pro výběr. Určuje nejen izolační vlastnosti podložky, ale také její hmotnost, rozměry a odolnost proti působení vnějších vlivů. Vybírejte tedy s největší pečlivostí. V současné době lze rozlišit hned několik druhů karimatek:
- alumatky
- pěnové karimatky
- nafukovací karimatky
- samonafukovací karimatky
Alumatky
Za málo peněz málo muziky. Těmito slovy lze jednoduše zhodnotit přínos alumatky pro vaše cestování. Jak již název napovídá, jedná se o tenkou fólii z pěnového materiálu potaženou reflexní hliníkovou vrstvou. Díky tloušťce dosahující pouhých 3 mm a váze necelých 150 g jsou alumatky zdaleka nejlehčím typem karimatek na trhu.
Jejich subtilnost se bohužel projeví ihned poté, co ulehnete. Ucítíte každičkou nerovnost povrchu a tepelný komfort taktéž nemusí být dostačující. Proto se v zásadě hodí pouze do horkého letního počasí nebo na slunečné pláže.
Pěnové karimatky
Kdo by je neznal? Klasické pěnové podložky nabízejí dostačující komfort za ucházející cenu. Vzhledem k jejich výborným izolačním vlastnostem se nemusíte obávat vzít je třeba i na hory. Nabídka na trhu navíc čítá stovky modelů různých velikostí, tvarů a barev. Vybere si zkrátka každý. Jejich tloušťka se přitom pohybuje v rozmezí od 5 do 20 mm.
V současné době se využívá dvojice základních materiálů, lišících se cenou a úrovní nabízeného komfortu:
- PE (polyetylen) – nižší cena, tendence k nasáknutí vody
- EVA (ethylenvinylacetát) – vyšší cena, odolnost proti vodě, lepší termoizolační vlastnosti, delší životnost
Plánujete-li se vydávat často na náročnější túry, zvolte raději dražší, ale mnohem odolnější podložku z EVA materiálu. Vyhněte se ovšem modelům, jejichž cena je výrazně pod průměrem tohoto segmentu. Laciný ethylenvinylacetát totiž vodu absorbuje stejně snadno jako PE, takže si prakticky nijak nepomůžete.
Nafukovací karimatky
V našich podmínkách se s nimi příliš často nesetkáte, v jiných zemích se zase těší největší oblibě. Řeč je o nafukovacích karimatkách, představujících zajímavou alternativu pro zákazníky, kteří si potrpí na odpovídající komfort. Počítat je možné i s velmi jednoduchým balením a nízkou hmotností dosahující pouhých pár set gramů (některé nafukovací karimatky váží jen čtvrt kila).
Komu by se ovšem chtělo po náročném dni ještě dlouhé minuty foukat karimatku? Rovněž si asi dovedete představit, co s gumovým tělem karimatky udělá ostrý kámen, příliš horký vařič, případně silné polední sluníčko. Ani izolační vlastnosti při pobytu v chladu nejsou příliš oslnivé. Při nákupu tedy na tyto nevýhody rozhodně pamatujte a snažte se vybrat podložku co nejvíce vhodnou pro cílové destinace.
Samonafukovací karimatky
Samonafukovací karimatky jsou kombinací perfektních izolačních vlastností a odpovídajícího komfortu. Samozřejmě také za odpovídající sumu. V zásadě se jedná o pěnové podložky, jejichž póry však dovolují opakované nasávání a odčerpávání vzduchu. Stačí odklopit kovový ventil a do karimatky začne okamžitě vnikat vzduch zvyšující její objem. Zůstane-li ventil otevřený a na karimatku několikrát zatlačíte, vzduch vyfouknete.
Výhodou samonafukovaček jsou jejich menší rozměry po složení (minimálně ve srovnání s pěnovými karimatkami). Pro zajištění odpovídajícího komfortu plně dostačuje tloušťka okolo 3 centimetrů. Dbejte však na provedení ventilu. Jestliže dojde k jeho ucpání, karimatka přestane fungovat, berte proto toto riziko při nákupu v potaz. Částečně pomáhají speciální mechanismy starající se o dosažení maximální intenzity při nasávání a eliminaci případných nečistot. Stoprocentní funkčnost vám bohužel nikdo negarantuje. S výběrem konkrétního modelu vám ale může pomoci třeba toto srovnání nejlepších.
Další alternativy
Kromě karimatek či matrací můžete ke spánku využít i další alternativy ve formě rozkládacích lehátek. Ta ale nejsou pro standardní účely stanování optimální. Rozkládací lehátko vás sice drží nad největším chladem, samo o sobě ale nijak neizoluje a navíc zabírá docela dost místa jak ve stanu, tak při přenášení. Jeho použití je proto vhodné například ve vojenských stanech a pro dosažení alespoň nějakého komfortu se i tak hodí položit na něj ještě karimatku.
Sezóna a tepelný odpor
Vybrali jste si odpovídající materiál a víte, jak často a v jakých podmínkách budete karimatku používat? Zkontrolujte si ještě jeden parametr, který udává, jaké izolační vlastnosti můžete od své podložky očekávat – tepelný odpor (neboli tepelný koeficient). Označuje se písmenem R a číslem v hodnotě od 1 do 6 (některé karimatky ale mohou dosahovat i 9,5 R), přičemž platí čím vyšší číslo, tím lépe.
Hodnota odporu závisí na materiálu, tloušťce a určení podložky. Počítejte s tím, že se zlepšujícími se termoizolačními vlastnostmi obvykle stoupá i hmotnost samotné podložky. Volte tedy tak, abyste si zajistili ideální poměr mezi nesenou zátěží a tepelným komfortem. Vydáváte-li se na slunečnou pláž, budete s sebou karimatku s hodnotou 5 tahat zbytečně, naproti tomu vysokohorští turisté by měli číslo 5 považovat za minimum.
Od tepelného koeficientu se odvíjí i vhodné období pro použití karimatky. Výrobci většinou nabízejí buďto třísezónní (jaro až podzim) nebo čtyřsezónní (jaro až zima) modely.
Tepelný koeficient | Nejnižší vhodná teplota (°C) | Doporučené použití |
R1 | +7 | 3 sezóny, teplé noci |
R2 | +2 | 3 sezóny, chladnější noci |
R3 | -5 | 3-4 sezóny, chladné noci |
R4 | -11 | 4 sezóny, použití v zimě |
R5 | -17 | vysokohorské kempování |
R6 | -24 | expedice, delší zimní pobyty |
Velikost a tvar
Při nákupu je vhodné sledovat též rozličné velikosti jednotlivých modelů. Jakýmsi standardem je typ Regular odpovídající běžné postavě (183 až 187 cm). Vyšší jedinci vezmou zavděk typem Large, jehož délka dosahuje i 198 centimetrů. Obvykle se v této kategorii prodávají nafukovací a samonafukovací podložky.
Naproti tomu levné a krátké verze podložek dosahující délky 120 cm jsou jakýmsi nouzovým řešením. Nohy je pak nutno vystlat batohem nebo oblečením, jejich nesporná výhoda tkví ovšem v nenáročnosti na místo.
Co se týče tvaru, většinou můžete vybírat mezi tvarem tzv. mumie, a obdélníkem. Ženám poslouží speciální karimatky označené jako Women. Svým provedením kopírují specifika dámské postavy. Karimatka tvarovaná podle těla ušetří cenné centimetry ve stanu, obdélníkový model zvolte, pokud máte dostatek prostoru a můžete si dopřát větší pohodlí. Jde také o vhodnou variantu pro větší postavy.
Skladnost
S velikostí a typem materiálu úzce souvisí skladnost karimatky. Každý zkušený cestovatel ví, že nezbytností je mnoho, ale místa v batohu jen velmi málo. Izolační podložka proto musí být lehká a perfektně skladná. Vyplatí se též, pokud je možné ji upevnit pomocí přezek pod ruksak.
Nejskladnějšími modely jsou nafukovací a samonafukovací podložky. Po důkladném vyhnání veškerého vzduchu mnohdy zabírají méně než 20 cm. Naproti tomu pěnové karimatky sice srolujete, jejich délka i šířka však někde bude znát.
Hmotnost vs. komfort
Pokud se pravidelně vydáváte na delší túry po svých, každý kilogram navíc bude v batohu znát. Hmotnost spací podložky je proto podstatným, i když ne nejdůležitějším parametrem při výběru. Jak už jsme uvedli výše, nejlehčí jsou alumatky, které mohou vážit do 150 g, naopak hmotnost některých silnějších samonafukovacích karimatek může být i přes 1 kg. Ačkoli tyto produkty zaručují jedinečný komfort, hodí se spíše pro převážení automobilem.
Na druhou stranu ani pohodlí byste při výběru spací podložky neměli podceňovat. Na silnějších karimatkách se vám s největší pravděpodobností bude spát lépe, se samonafukovací variantami navíc odpadnou starosti s přípravou lůžka. Výběr vhodné karimatky je tudíž určitou alchymií, neboť musíte zvolit takové řešení, které bude snoubit maximální komfort při spaní a přesunu. Trocha toho nepohodlí však ještě nikoho nezabila.
Odolnost
Jak už jsme naznačili výše, karimatku mohou poničit ostré kameny, příliš horké vařiče anebo prudké sluneční paprsky. Ostatně ani jiskra z ohniště jim příliš neprospěje. Pro spaní u ohně se tedy příliš nehodí (samo)nafukovací provedení. Musíme ovšem doplnit, že dražší a kvalitní karimatky jsou odolné v jakékoli variantě. Přesto byste si měli dát pozor na nástrahy. Před umístěním karimatky tedy prostor ideálně zbavte ostrých kamenů a větviček.
Cena
Nyní se ještě budeme věnovat nezbytné analýze cen. Velmi širokou nabídku na trhu jsme zhodnotili a identifikovali tři základní cenové hladiny. V každé z nich se nacházejí výrobky velmi podobných vlastností a určení:
Cena do 1 000 Kč
V nejlevější kategorii naleznete podložky vhodné do méně náročných podmínek. Nabídka čítá kromě nejlevnějších alumatek též pěnové, ale i samonafukovací karimatky. Tepelný koeficient je předurčuje k využití na plážích, v chatkách a v přírodě během horkých letních nocí.
Tloušťka bývá u nejlevnějších karimatek obvykle od 1 do 8 mm (může být ale i výrazně větší), přičemž karimatku standardně tvoří jediná vrstva materiálu. Volit můžete ze široké škály barevných provedení a vzorů.
Cena od 1 000 do 3 000 Kč
V prostřední cenové skupině již nenaleznete nejlevnější alumatky, naproti tomu zde dominují pěnové a samonafukovací podložky. Běžné bývá vícevrstvé provedení mající za následek vyšší tloušťku a hmotnost. Na druhé straně si můžete být jisti výrazně vyšším tepelným koeficientem mnohdy přesahujícím číslo 5.
Stejně jako v předcházejícím případě je možné volit z rozsáhlé nabídky barev. Vyšší jedinci a ženy si přijdou na své, protože se v této skupině objevují i karimatky beroucí ohled na jejich postavy. S vybavením v hodnotě nad 1 000 Kč se již nemusíte bát vydat do přírody ani v zimě. I tak doporučujeme vyhnout se přespání v horských nadmořských výškách.
Cena nad 3 000 Kč
Milujete vysokohorskou turistiku? Nenastane rok, kdybyste alespoň pár dní nestrávili v divočině a nečelili chladným nocím? V tom případě hledejte v nejvyšší cenové skupině karimatek, nad 3 000 korun. Za své peníze můžete dostat jak samonafukovací, tak pěnové výrobky hodnocené nejvyššími stupni tepelného odporu. Hmotnost a velikost odpovídá kvalitě materiálu, takže si připravte nějaké to místo v batohu navíc.
Počítejte s tím, že škála designového provedení nebude na rozdíl od předcházejících dvou skupin příliš široká. U těchto modelů se zkrátka hledí na trochu jiné vlastnosti.
Doplňky ke karimatkám
Pro zvýšení komfortu používání nebo prodloužení životnosti můžete ke karimatce pořídit i pár užitečných doplňků.
- Pumpy. Ty se týkají nafukovacích karimatek nebo matrací. Pokud se přepravujete autem a máte velkou nafukovací matraci, ideálním řešením je elektrická pumpa, bez které se při nafukování opravdu nadřete. U tenčích nafukovacích karimatek můžete sáhnout například po ruční pumpě nebo nafukovacím vaku, které jsou skladnější a s trochou snahy je sbalíte i do krosny.
- Povlaky a potahy. Mohou nejen zvýšit komfort karimatky, ale hlavně ji chrání před zašpiněním a prodlužuje její životnost.
- Sada na opravu. Opět záležitost karimatek plněných vzduchem. Podobně jako máte u kola sadu na opravu duší, i k nafukovacím karimatkám si můžete pořídit krabičku první pomoci v případě defektu.
- Polštář. Na první pohled drobnost, může ale výrazně zvýšit komfort vašeho spánku. Klasický polštář by pochopitelně zabral příliš mnoho drahocenného místa v batohu. Na kempování ale existují speciální polštáře, ať už nafukovací, nebo o něco komfortnější pěnové varianty, které můžete snadno stlačit a sbalit do cestovní verze.