Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších karimatek

Ukázka produktu ve srovnání karimatek

Nedokážete si představit život bez dlouhých výletů do přírody a občasného přespání pod širákem? Jste stálými návštěvníky kempů a chatových rajónů? V tom případě jistě víte, jak důležité je mít po ruce správné vybavení, jež vám pomůže přečkat mnohdy velmi nepříjemné noci. Bez kvalitního spacáku a karimatky zkrátka nedáte ani ránu.

Vzpomínáte s nostalgií na klasické pěnové podložky, na nichž spávali i vaši rodiče? Oku nepříliš lahodící barvy a občas rychle zpuchřelý materiál byl vyvážen nízkou cenou a pohodlností. Pozor bylo třeba dávat snad jen při jejich použití v přírodě, kde moc dobrou službu neodvedly.

V dnešní době se již nabídka rozrostla natolik, že můžete zvolit karimatku plně odpovídající svým nárokům a potřebám. To byl též základní impuls pro přípravu článku Jak vybrat karimatku, v němž se nabízeným karimatkám pořádně podíváme na zoubek. Našim cílem je poskytnout vám alespoň rámcovou představu toho, co se vyplatí brát při nákupu na vědomí.


Nejlepší karimatky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Výrobce Orientační cena Aktuální cena
Recenze Pinguin Skyline Pinguin Skyline Pinquin 1 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Therm-a-rest NeoAir Venture Therm-a-rest NeoAir Venture Therm a rest 1 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Klymit STATIC V Klymit STATIC V Klymit 2 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Therm-A-Rest Trail Lite Women Therm-A-Rest Trail Lite Women Therm a rest 1 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Husky Folly 2,5 Husky Folly 2,5 Husky 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Yate Extrem Lite 3,8 Yate Extrem Lite 3,8 Yate 1 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze inSPORTline Akupresurní AKU-500 inSPORTline Akupresurní AKU-500 Spartan sport 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Therm-A-Rest NeoAir XLite Therm-A-Rest NeoAir XLite Therm a rest 3 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Therm-A-Rest Z-Lite SOL Therm-A-Rest Z-Lite SOL Therm a rest 1 100 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Coleman Touring Mat Coleman Touring Mat Coleman 800 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat karimatky

Nabídka neskýtá zrovna přehršel parametrů, že? Velmi pravděpodobně jejich výčtem ani nebudete zaskočeni. Rozhodně to však neznamená, že byste je měli podceňovat, neboť není nic horšího než být překvapen uprostřed divočiny.

Mnoho zákazníků často pochybuje, zda si nevystačí pouze s pořádně teplým spacákem. Proto se nejprve pokusíme, zodpovědět otázku, zda je vlastně ještě dneska nějaká speciální podložka potřeba. Při průzkumu vám jistě pomohou také naše srovnání nejlepších stanů a spacáků.

Nejvýznamnějšími kritérii při samotném výběru karimatek jsou typy podložek dle materiálu a intenzity používání. Rozhodně neopomíjejte ani tzv. tepelný odpor – od něj se odvíjí, zda vám karimatka zajistí odpovídající komfort a pocit tepla.

V neposlední řadě zkontrolujte též velikost a skladnost výrobku. Při dlouhých pěších túrách totiž obvykle nesete v batohu velké množství nezbytností. Každý gram a centimetr jsou nepříjemně poznat.

Samozřejmě bychom vás nemohli připravit ani o cenové okénko. Nabízené produkty jsme rozčlenili do několika skupin. Díky tomu ihned zjistíte, s čím můžete za své peníze počítat a zda si s takovou podložkou na cestách vystačíte.

Potřebuji karimatku?

Tato otázka někdy napadne prakticky všechny nezkušené cestovatele. Vždyť nový spacák je teplý, tak proč se ještě otravovat s karimatkou? Zabírá místo v batohu, které by se přeci dalo využít mnohem lépe! Vydat se však do náročnějších podmínek bez náležité podložky znamená risk s vlastním zdravím nebo i životem.

Spacák totiž bohužel nefunguje jako radiátor generující teplo. Jeho úkolem je izolace tepla vydávaného vlastním tělem, k níž napomáhá vzduch. V momentě, kdy si lehnete, ovšem váhou svého těla spodní vrstvu vzduchu vytlačíte. Rázem vás nic nechrání od nepříjemného působení chladné země. V tomto momentu nastupuje karimatka, jež vytvoří izolační vrstvu. Ta vás uchrání před studeným povrchem a umožní vytvořit vrstvu teplého vzduchu.

Typ

Typ karimatky podle materiálu představuje nejdůležitější kritérium pro výběr. Určuje nejen izolační vlastnosti podložky, ale také její hmotnost, rozměry a odolnost proti působení vnějších vlivů. Vybírejte tedy s největší pečlivostí. V současné době lze rozlišit hned několik druhů karimatek:

  • alumatky
  • pěnové karimatky
  • nafukovací karimatky
  • samonafukovací karimatky

Alumatky

Za málo peněz málo muziky. Těmito slovy lze jednoduše zhodnotit přínos alumatky pro vaše cestování. Jak již název napovídá, jedná se o tenkou fólii z pěnového materiálu potaženou reflexní hliníkovou vrstvou. Díky tloušťce dosahující pouhých 3 mm a váze necelých 150 g jsou alumatky zdaleka nejlehčím typem karimatek na trhu.

Jejich subtilnost se bohužel projevuje ihned poté, co ulehnete. Ucítíte každičkou nerovnost povrchu a tepelný komfort taktéž nebude ideální. Alumatky se v zásadě hodí pouze do horkého letního počasí nebo na slunečné pláže.

Pěnové karimatky

Kdo by je neznal? Klasické pěnové podložky nabízející rozumný komfort za ucházející cenu. Vzhledem k jejich výborným izolačním vlastnostem se nemusíte obávat vzít je třeba i na hory. Nabídka na trhu navíc čítá stovky modelů různých velikostí, tvarů a barev. Vybere si zkrátka každý. Tloušťka se pohybuje v rozmezí od 5 do 20 mm.

V současné době se využívá dvojice základních materiálů, lišících se cenou a úrovní nabízeného komfortu:

  • PE (polyetylen) – nižší cena, tendence k nasáknutí vody
  • EVA (ethylenvinylacetát) – vyšší cena, odolnost proti vodě, lepší termoizolační vlastnosti, delší životnost

Plánujete-li se vydávat často na náročnější túry, zvolte raději dražší, ale mnohem odolnější podložku z EVA materiálu. Vyhněte se ovšem modelům, jejichž cena je výrazně pod průměrem tohoto segmentu. Laciný ethylenvinylacetát totiž vodu absorbuje stejně snadno jako PE, takže si prakticky nijak nepomůžete.

Nafukovací karimatky

V našich podmínkách se s nimi příliš často nesetkáte, v jiných zemích se zase těší největší oblibě. Řeč je o nafukovacích karimatkách, představujících zajímavou alternativu pro zákazníky, kteří si potrpí na odpovídající komfort. Počítat je možné i s velmi jednoduchým balením a nízkou hmotností dosahující pouhých 800 gramů.

Komu by se ovšem chtělo po náročném dni ještě dlouhé minuty foukat matraci? Rovněž si asi dovedete představit, co s gumovým tělem karimatky udělá ostrý kámen, příliš horký vařič nebo silné polední sluníčko. Ani izolační vlastnosti při pobytu v chladu nejsou kdovíjak oslnivé. Při nákupu tedy na tyto nevýhody rozhodně pamatujte.

Samonafukovací karimatky

Samonafukovací karimatky jsou kombinací perfektních izolačních vlastností a odpovídajícího komfortu. Samozřejmě za odpovídající sumičku. V zásadě se jedná o pěnové podložky, jejichž póry však dovolují opakované nasávání a odčerpávání vzduchu. Stačí odklopit kovový ventil a do karimatky začne okamžitě vnikat vzduch zvyšující její objem. Zůstane-li ventil otevřený a na karimatku několikrát zatlačíte, vzduch vyfouknete.

Obrovskou výhodou samonafukovaček je jejich nízká hmotnost a menší rozměry. Pro zajištění odpovídajícího komfortu plně dostačuje tloušťka okolo 3 centimetrů. Dbejte však na provedení ventilu. Jestliže dojde k jeho ucpání, karimatka přestane fungovat, berte proto toto riziko při nákupu v potaz. Částečně pomáhají speciální mechanismy starající se o dosažení maximální intenzity při nasávání a eliminaci případných nečistot. Stoprocentní funkčnost vám bohužel nikdo negarantuje.

Intenzita používání

Vydáváte se výjimečně na několikadenní výlet se známými do kempu? Nebo naopak patříte mezi zkušené horaly trávící více času mimo domov než v teple vlastní postele? Ať se řadíte do té nebo oné skupiny, naleznete dnes v široké nabídce karimatku, jež splní vaše požadavky.

Ještě před nákupem konkrétního modelu byste si rozhodně měli ujasnit, kde a jak často budete podložky využívat. Výrobci totiž nabízejí třísezónnní (jaro–podzim) i čtyřsezónní (jaro–zima) modely. Některé karimatky je zase možné roztáhnout pouze v kempech, jiné se vyznačují nízkou hmotností, další jsou zase určené pro zajištění vysokého komfortu turistům trávícím noci na nerovném lesním terénu.

Každý si zkrátka přijde na své, jen je třeba vědět, co hledat.

Tepelný odpor

Vybrali jste si odpovídající materiál a víte, jak často a v jakých podmínkách budete karimatku používat? Zkontrolujte si ještě jeden parametr udávající, jaké izolační vlastnosti můžete od své podložky očekávat – tepelný odpor. Označuje se písmenem R a hodnotou od 1,0 do 9,5, přičemž platí čím vyšší číslo, tím lépe.

Hodnota odporu závisí na materiálu, tloušťce a určení podložky. Počítejte s tím, že se zlepšujícími se termoizolačními vlastnostmi obvykle stoupá i hmotnost samotné podložky. Volte tedy tak, abyste si zajistili ideální poměr mezi nesenou zátěží a tepelným komfortem. Vydáváte-li se na slunečnou pláž, budete s sebou karimatku hodnocenou 9,5 tahat zbytečně, naproti tomu vysokohorští turisté musí číslo 9 považovat za minimum.

Velikost

Při nákupu je vhodné sledovat též rozličné velikosti jednotlivých modelů. Jakýmsi standardem je typ Regular odpovídající běžné postavě (183–187 cm). Vyšší jedinci vezmou zavděk typem Large, jehož dosahuje i 198 centimetrů. Obvykle se v této kategorii prodávají nafukovací a samonafukovací podložky.

Ženám poslouží speciální karimatky označené jako women. Svým provedením kopírují specifika dámské postavy. Naproti tomu levné a krátké verze podložek dosahující velikosti 120 cm jsou jakýmsi nouzovým řešením. Nohy je nutno vystlat batohem nebo oblečením, jejich nesporná výhoda tkví v nenáročnosti na místo.

Skladnost

S velikostí a typem materiálu úzce souvisí skladnost karimatky. Každý zkušený cestovatel ví, že nezbytností je mnoho, ale místa v batohu jen velmi málo. Izolační podložka proto musí být lehká a perfektně skladná. Vyplatí se též, pokud je možné ji upevnit pomocí přezek pod ruksak.

Nejskladnějšími modely jsou nafukovací a samonafukovací podložky. Po důkladném vyhnání veškerého vzduchu mnohdy zabírají méně než 20 cm. Naproti tomu pěnové karimatky sice srolujete, jejich 180 cm však někde půjde znát.

Cena

Závěr textu je věnován nezbytné analýze cen. Velmi širokou nabídku na trhu jsme zhodnotili a identifikovali tři základní cenové hladiny. V nich se nacházejí výrobky velmi podobných vlastností a určení:

Cena do 1 000 Kč

V nejlevější kategorii naleznete podložky vhodné do méně náročných podmínek. Nabídka čítá kromě nejlevnějších alumatek též pěnové, ale i samonafukovací karimatky. Tepelný koeficient je předurčuje k využití na plážích, v chatkách a v přírodě během horkých letních nocí.

Tloušťka bývá od 1 do 8 mm, přičemž karimatku standardně tvoří jediná vrstva materiálu. Volit můžete ze široké škály barevných provedení a vzorů.

Cena od 1 000 do 3 000 Kč

V prostřední skupině již nenaleznete nejlevnější alumatky, naproti tomu zde dominují pěnové a samonafukovací podložky. Běžné bývá vícevrstvé provedení mající za následek vyšší tloušťku a hmotnost. Na druhé straně si můžete být jisti výrazně vyšším tepelným koeficientem mnohdy přesahujícím číslo 5.

Stejně jako v předcházejícím případě je možné volit z rozsáhlé nabídky barev. Vyšší jedinci a ženy si přijdou na své, protože se v této skupině objevují i karimatky beroucí ohled na jejich postavy. S vybavením v hodnotě nad 1 000 Kč se již nemusíte bát vydat do přírody ani v zimě. I tak doporučujeme vyhnout se přespání v horských nadmořských výškách.

Cena nad 3 000 Kč

Milujete vysokohorskou turistiku? Není roku, kdy byste alespoň pár dní netrávili v divočině a nečelili chladným nocím? V tom případě hledejte v nejvyšší skupině karimatek nad 3 000 korun. Za své peníze dostanete jak samonafukovací, tak pěnové výrobky hodnocené nejvyššími stupni tepelného odporu. Hmotnost a velikost odpovídá kvalitě materiálu, takže si připravte nějaké to místo v batohu.

Počítejte s tím, že škála designového provedení nebude, na rozdíl od předcházejících dvou skupin, příliš široká. U těchto modelů se zkrátka hledí na trochu jiné vlastnosti.