Jak vybrat kettlebell
Při výběru kettlebellu byste měli začít pěkně od začátku. A tím je právě jeho výrobní materiál. S ním vás seznámíme v první kapitole, na kterou bude navazovat další důležitá část tohoto cvičebního doplňku – madlo. V jeho případě vám prozradíme pár důležitých tipů. Pokračovat budeme kapitolou zaměřenou na hmotnost a případné barevné provedení.
Neochudíme vás ani o několik tipů, jak správně cvičit s kettlebellem a prozradíme vám, kolik asi tak zaplatíte za jeho pořízení.
Materiál kettlebellu
Když budete vybírat nový kettlebell do vaší domácí posilovny, nejprve se musíte rozhodnout, jakému výrobnímu materiálu dáte přednost. V tomto směru totiž existují dvě nejčastější varianty vyhotovení. Každá z nich má své klady a zápory a ve své podstatě jsou určeny pro trochu odlišné typy zákazníků.
Plastové kettlebelly
Nejprve se pojďme věnovat cenově dostupnějšímu výrobnímu materiálu. A tím je plast, který je použit jako vrchní obalový materiál. Vnitřek povětšinou tvoří cementové jádro. Pokud si pořídíte těžší kettlebelly, musíte počítat s jejich objemnější velikostí.
Ve prospěch plastového kettlebellu hovoří nejenom nižší pořizovací cena, ale také fakt, že při pokládání nepoškodíte podlahu. Stejné a možná ještě lepší vlastnosti v tomto směnu přináší vinylový nebo ryze gumový povrch tohoto cvičebního nástroje. Na druhou stranu jsou tu i negativa. Kromě větší velikosti u hmotností nad 10 kg jde o možnost prasknutí při neopatrném zacházení či prudším pokládání na zem. Zkušení sportovci plastovým kettlebellům vyčítají například to, že se s nimi při cvičení nedá pořádně točit.
Kovové kettlebelly
Opakem plastového materiálu je ten kovový neboli litinový. Tyto kettlebelly jsou z principu daleko odolnější, takže bez sebemenšího problému snesou hrubší zacházení. Je však pravdou, že při jejich pokládání byste měli využívat podložek nebo alespoň koberců, aby nedošlo k poškození podlahy. Kovové kettlebelly mohou díky své vyšší váze nabývat menších rozměrů. Počítat ovšem musíte s tím, že si za litinu trochu připlatíte.
Madlo kettlebellu
Madlo je nedílnou součástí kettlebellu. Jde o velice důležitý prvek, se kterým při cvičení přicházíte do těsného kontaktu. Za madlo držíte kettlebell a provádíte s ním nejrůznější cviky. Proto je zásadní zvolit jeho optimální zpracování a docílit odpovídajících technických parametrů.
Průměr madla
Nejprve si pohlídejte, jaký průměr má madlo. Tento údaj rozhoduje o vhodném úchopu, kdy máte jistotu, že se vám s tímto závažím bude dobře cvičit. Průměr madla se hodně liší na základě toho, jak velkou hmotnost bude mít.
- Menší a střední váhy musí mít průměr madla 33 až 35 mm
- Hodně těžké váhy by měly mít průměr madla 38 až 40 mm
Pokud byste si koupili madlo s menším průměrem, může se stát, že vás tato vlastnost bude omezovat při realizaci některých cviků.
Povrch madla
Ještě důležitější, nežli průměr madla bude pravděpodobně jeho povrch. Za madlo kettlebell držíte a vykonáváte s ním patřičné cviky, takže je podstatné, aby vám nevyklouzl z ruky. Obecně platí, že plastová madla jsou kluzká, takže při cvičení vám mohou snadno upadnout. Navrch mají určitě litinová madla. I když v tomto případě byste se měli vyvarovat také dvou verzím.
- Chromovaná madla – Lesklá madla vypadají na první pohled dobře, připravit byste se ale měli na to, že tato povrchová úprava může být celkem kluzká. Takže při zpocené ruce a například točivém pohybu vám může kettlebell lehce vyklouznout.
- Vroubkované madlo – Vyhnout byste se měli také litinovým madlům, na kterých jsou vroubky. Ty sice na první pohled vypadají prakticky. I při úchopu budete mít větší jistotu, že vám kettlebell nevyklouzne. Pokud s ním však budete při cvičení otáčet v ruce, dojde velice rychle k sedření kůže.
Hmotnost kettlebellu
Jednotlivé modely kettlebellů se pochopitelně liší na základě hmotnosti, která by měla odpovídat vaší fyzické kondici a síle. Zároveň musí korespondovat s prováděným cvikem. V tomto případě je nejlepší osobní zkušenost nebo rady trenéra. Ten vám může určit, jaká hmotnost kettlebellu je pro vás ideální. Na trhu jsou k dostání produkty a hmotností od 2 kg až do 40 kg. Pro začátečníky ale platí obecné doporučení, ke kterému však přistupujte individuálně na základě vlastních dispozic:
- Muži – vhodná váha kettlebellu pro začátečníky od 12 do 14 kg
- Ženy – ideální hmotnost kettlebellu pro začátečnice od 5 do 7 kg
Tvar kettlebellu
Při výběru kettlebellu byste neměli podceňovat ani takové detaily, mezi které patří například tvar. Nejde snad ani tak o to, jestli je tento cvičební prvek kulatý nebo oválný. Podstatný pro vás bude spíše podklad, respektive základna kettlebellu. Ta musí být perfektně rovná a nikterak tvarovaná. Důvod je totiž naprosto zřejmý. Při vykonávání některých cviků je zapotřebí maximální stability díky rovné základně. Tím se vyvarujete jakémukoliv nepříjemnému pohupování. I tomuto detailu přisuzujte velkou váhu.
Barva kettlebellu
K volbě kettlebellu rozhodně nepřistupujte jako k nákupu módního doplňku do vaší domácí posilovny. Obarvení sice může působit esteticky a zajímavým dojmem, není to však nic ideálního. Při pravidelném používání dochází k odlupování barvy, což je celkem nevzhledné. Pokud je obarvené i madlo, mohou vám po čase vadit místa bez laku. Pokud to tedy jde, vyhýbejte se barevným kettlebellům.
Jak cvičit s kettlebellem
Kettlebell je ideální fitness pomůckou, která vám pomůže dosáhnout dobré kondice a vylepší vaši fyzickou muskulaturu. Tento doplněk si můžete pořídit ze dvou odlišných důvodů. Buď se vaším cílem stane spalování tuků nebo se budete snažit budovat svalovou hmotu. A právě každá z těchto činností je spojena s trochu odlišným způsobem cvičení.
Spalování tuků s kettlebellem
Ať už je váš cvičební plán sestaven z jakýchkoliv cviků, v rámci spalování tuků se snažte bez jediné přestávky dokončit celou sérii. Teprve potom si dejte asi minutu pauzu. Následně se pusťte do provádění stejné činnosti bez přestávky a se stejnou váhou. Počet sérií každého cviku by měl být pět.
Budování svalové hmoty s kettlebellem
Pokud se při používání kettlebellu vydáte tímto směrem, budete potřebovat větší hmotnost, respektive závaží. Každý z cviků opakujte pouze desetkrát, maximálně dvanáctkrát. Pak si odpočiňte asi na 45 sekund. Stejně postupujte v rámci čtyř sérií. U každé série můžete zvolit těžší kettlebell. Tím se postaráte o patřičný progres.
Cviky s kettlebellem
Pro začátek vás seznámíme se čtyřmi základními cviky s kettlebellem. K nim pochopitelně můžete přidávat další a další.
- Snatch – Pohyb kettlebellu od rozkroku nad hlavu.
- Windmill – Kettlebell máte nad hlavou, a přitom se druhou rukou ze stoje dotknete země.
- Press – Kettlebell v pokrčené ruce u brady a u těla. Pak jej zdvihnete nad hlavu.
- Clean – Pohyb kettlebellu od rozkroku k bradě s pokrčenou rukou.
Cena
Cena kettlebellu se liší především od toho, jakou zvolíte hmotnost a z jakého materiálu je produkt zhotoven. Na pořizovací náklady mají pak vliv i takové detaily, jakými jsou provedení madla, popřípadě povrchová úprava. Zároveň je jasné, že současní výrobci rozlišují produkty vhodné pro amatérské použití do domácích posiloven a kvalitní profesionální modely do klasických fitness center. Jestliže máte v úmyslu pořídit si kettlebell, pak se zaměřte značky inSportLine, TrinFit, HMS, Master, Sedco, Lifeit, Sharp Shape, Klarfit a REEBOK.
Cena do 500 Kč
Za málo peněz dostanete málo muziky. To je pochopitelné. Vybírat si můžete z kettlebellů s celkovou hmotností do 4 až 6 kg. Obvykle jde o plastové varianty vhodné spíše pro ženy vyžadující menší závaží.
Cena od 500 Kč do 1 000 Kč
Zde si na své mohou přijít také muži, protože kettlebelly této ceny dosahují hmotnost 12 až 16 kg. V jejich případě se setkáte spíše s pogumovanými madly nebo těmi chromovanými. Takové provedení je vhodné spíše pro méně náročné zákazníky.
Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč
Zde už se do popředí dostávají kvalitnější litinové kettlebelly, které mohou mimochodem dosahovat hmotnosti až 32 kg. Jednoduchý úchop, kvalitní železné madlo a tvar s naprosto rovnou podstavou. To kvalita pro všestranné cvičení a posilování.
Cena nad 3 000 Kč
Pokud si připlatíte více jak 3 000 Kč, obvykle za takovou cenu nedostanete pouze jeden těžký kettlebell, ale získáte rovnou sadu s několika hmotnostmi. Ty levnější a plastové sady s počtem jedenácti dílů se prodávají od 5 000 Kč. Pokud si budete chtít připlatit za profesionální ocelovou sadu se třinácti díly s hmotnostmi od 4 do 40 kg, připravte si částku až 25 000 Kč.