Recenze nejlepších klarinetů 2023 | Test & Jak vybrat | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test 10
nejlepších klarinetů 2023

Aktualizováno:

Hudba provází člověka odnepaměti. Postupem času se mění trendy, vkus posluchačů a její celková podoba, ale jako taková je mezi námi stále. Představuje jeden ze základních prvků lidské civilizace a patrně bude existovat tak dlouho jako lidstvo samotné.

Zaposloucháte se rádi a často do tónů své oblíbené skladby? Přemýšleli jste někdy nad tím, že se naučíte hrát na některý z hudebních nástrojů? Potom jistě zvažujete celou řadu možností a variant. Záleží zejména na tom, jaký styl hudby preferujete a zda se chcete naučit hrát jen pro hudbu samotnou, nebo vás zajímají i zdravotní benefity. Ty totiž jednoznačně nabízejí zejména dechové nástroje, mezi kterými nechybí klarinety.

Nejste si jisti, zda je klarinet pro vás tou správnou volbou? Vždyť se jedná o poměrně netradiční nástroj. Je však nedílnou součástí všech větších orchestrů a dobří hráči dovedou vykouzlit skutečně jedinečné tóny. Pokud vás tento hudební nástroj zaujal, začtěte se do následujících řádků. Nabídneme vám v něm přehled těch nejdůležitějších parametrů, které je při nákupu vhodného klarinetu dobré sledovat.


Nejlepších 10 klarinetů dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 96 %
Počet recenzí: 9
2 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 Zatím nehodnoceno 37 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 Zatím nehodnoceno 1 100 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 Zatím nehodnoceno 29 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 100 %
Počet recenzí: 1
45 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 Zatím nehodnoceno 16 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 Zatím nehodnoceno 35 900 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 Zatím nehodnoceno 3 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 90 % 32 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 78 %
Počet recenzí: 1
14 800 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat klarinet

Vydáváte se do hudebnin, případně jste právě rozklikli příslušnou hudební stránku? Jestliže jste ještě nikdy nákup hudebního nástroje neprováděli, patrně budete mírně zmateni. Naštěstí toho v případě klarinetů nemusíte sledovat příliš mnoho. V prvé řadě byste ovšem měli mít detailní představu o zdravotních benefitech a rizicích, které s sebou hra na dechové nástroje přináší.

Během samotného nákupu zohledněte zejména typ klarinetu – historicky jich existuje celá řada – dnes se však používá jen několik hlavních druhů. Dále neopomeňte zkontrolovat hmatový systém tak, abyste byli schopni zahrát i ten nejnáročnější part. Pozor dávejte také na plátek, bez kterého bude klarinet pouze kus opracovaného dřeva nebo plastu. A když už jsme u toho, tak v neposlední řadě zvolte také vhodný materiál nástroje.

Závěr článku věnujeme jako vždycky cenovému okénku. Nabídneme vám v něm výsledky námi provedené analýzy cen. Získáte tak alespoň rámcovou představu o tom, kolik peněz budete k pořízení svého nového hudebního nástroje potřebovat.

Zdravotní benefity a rizika

Ještě předtím, než se začnete prohrabovat v nabídce jednotlivých modelů, zhodnoťte svůj zdravotní stav. Dechové nástroje, klarinety nevyjímaje, jsou obecně považovány za zdraví prospěšné. Mnozí odborníci je dokonce doporučují při rehabilitaci plicních onemocnění, jelikož pomáhají plně využít kapacitu plic. Nácvik správného dýchání rovněž představuje vhodnou prevenci mnoha zdravotních neduhů.

A rizika? Při usilovném hraní mohou trpět oči, neboť příliš hluboké dýchání několikanásobně zvyšuje nitrooční tlak. Vždy se při hraní nezapomeňte řídit starou pravdou o tom, že všeho moc škodí. Nejste-li profesionální hráči, jistě si vystačíte s kratší hrou pro uvolnění stresu a prohloubení dýchání.

Typy

První významné kritérium spočívá ve volbě vhodného typu klarinetu. V průběhu let se postupně objevovaly varianty hudebního nástroje podle toho, pro jaký druh skladby byly určeny. I proto dnes rozlišujeme následující typy klarinetů:

  • klarinet B – nejčastější, univerzálně využitelný napříč hudebními styly, nota C zní jako nota B
  • klarinet A – jemnější zvuk, vhodný pro skladby, které nejsou určeny pro variantu B, nota C zní jako nota A
  • klarinet Es – pro větší koncertní tělesa, vyšší tóny než klarinet B
  • basklarinet – těžší nástroj opřený o zem bodcem, širší škála tónů, vhodný pro symfonické orchestry a hráče jazzu.

V dřívějších dobách bylo možné se setkat také s Klarinety C nebo G. Vyráběly se s ohledem na potřeby konkrétních skladatelů či koncertních domů a v současné době se vyskytují jen velmi zřídka.

Pokud s hrou na klarinet teprve začínáte, sáhněte po nejčastější variantě – typu B. Budete mít po ruce daleko širší škálu skladeb pro začátečníky a instruktážních videí, na kterých se naučíte adekvátní prstoklad. Ostatní typy se hodí spíše do rukou zkušených hráčů, kteří jsou povětšinou členy větších hudebních těles.

Hmatové systémy

Potřeby každého hudebníka a skladatele jsou rozdílné. Stejně tak technika a prstoklad, ačkoliv se učí pomocí zavedených technik, se u každého umělce liší. Existují tak hned dva základní hmatové systémy, které vycházejí z potřeb hráčů jednotlivých evropských regionů, ve kterých dominovala klasická hudba:

  • německý systém – vychází z barokních fléten, méně pohodlný, obtížnější hra, čistý a syrový zvuk
  • francouzský systém – pohodlnější, jednodušší hra, barevný a sytý zvuk.

Obecně platí, že klarinet vystavěný dle francouzského hmatového systému se lépe ovládá a umožňuje snadno zahrát i komplexnější skladby.

Plátek

Říkali jste si někdy, jak je možné, že se tvarovaný kus dřeva rozezní nádherně čistým zvukem? Kouzlo spočívá v plátku z trsti rákosovité, který se nachází uvnitř a svým chvěním vydává požadovaný zvuk.  Správná volba plátku je zcela rozhodující pro samotnou hru i umělecký dojem z ní. I v toto případě můžete vybírat ze dvou druhů:

  • měkké plátky – nižší hustota dřeva a méně příkrý sklon řezu, vhodný pro začínající hráče ve spojení s uzavřenou hubicí
  • tvrdé plátky – vyšší hustota dřeva, příkrý sklon řezu, pro pokročilejší hráče ve spojení s otevřenější hubicí.

Plátky udržujte v optimální vlhkosti, která by neměla přesahovat 60 % pro skladování a 70 % při hraní. Výkyvy vzdušné vlhkosti a teploty vedou ke znehodnocení materiálu a klarinet časem přestane vyluzovat čisté tóny. Po nákupu nového plátku také pamatujte na potřebu jeho adekvátního rozehrání, jelikož odpovídající výkon podává až od šestého dne po pořízení.

Materiál

Další významný parametr spatřujeme ve výrobním materiálu hudebního nástroje. V současné době se lze setkat se dvěma základními typy:

  • plast – nižší cena, pro začátečníky a amatérské hráče, nižší kvalita zvuku, kratší životnost
  • dřevo – vyšší cena, autentický zvuk, delší životnost.

Zatímco v dřívějších dobách bylo dřevo výhradním materiálem pro výrobu hudebních nástrojů, klarinety nevyjímaje, moderní doba přišla navíc s plastem. I přes snahu výrobců a použití moderních technologií se však zatím nepodařilo dosáhnout autentičnosti zvuku podobné dřevu. Jedná se tak o vhodnou variantu pro začátečníky, kteří se chtějí naučit správnou techniku a nejsou si ještě jisti, zda u hraní vůbec zůstanou.

Naproti tomu dřevěné nástroje jsou tisíciletou jistotou. Speciální postavení zaujímá grenadilové dřevo pocházející z afrického stromu Dalbergia melanoxylon. Z něj vyrobené klarinety představují naprostý vrchol produkce, určený zejména profesionálním hráčům, ale i milovníkům dokonale čistého zvuku.

Cena

Kupujete svůj první klarinet a nejste si jisti, kolik peněz si vlastně připravit? Potom vás jistě zajímá poslední kapitola našeho článku, kterou tradičně věnujeme cenovému přehledu. Dostupné modely nejrůznějších značek a kvalit jsme rozdělili do tří cenových intervalů podle toho, co od nich můžete očekávat. Obecně však platí, že skvěle můžete zahrát na nástroj jakékoliv ceny a významnější rozdíly rozezná pouze trénované ucho.

Cena do 10 000 Kč

Přemýšlíte nad hrou na klarinet, případně byste k ní rádi vedli svou ratolest? Nejste si však jisti, zda se setkáte s úspěchem? Nakoukněte raději do nižší třídy a zvolte si některý z modelů určených pro méně zkušené hráče. Hlavním výrobním materiálem je plast, nezřídka se ale i zde setkáte s dřevěným kouskem. Většina klarinetů je typu B, díky čemuž zahrajete velmi široký repertoár skladeb včetně těch určených naprostým začátečníkům.

Francouzský hmatový systém bývá častější, protože je mezi začátečníky oblíbenější pro svou nižší obtížnost. Zároveň se nemusíte obávat, že byste nezahráli náročnější party, které jsou v případě německého rozložení určeny jen těm nejlepším z nejlepších.

Cena od 10 000 Kč do 45 000 Kč

Pokud jste se do hry na klarinet zamilovali, nebo jste se dokonce stali členy dechového souboru, nahlédněte do vyšších cenových pater. Zde se již nacházejí kousky navržené s ohledem na potřeby náročnějších a pokročilejších hráčů. Z materiálů dominuje dřevo, v některých případech i grenadilové pyšnící se největší kvalitou a čistotou tónů.

Pokud jde o hmatový systém, záleží pouze na vás a vašem zvyku. K dispozici je jak německé, tak francouzské uspořádání. Početně i zde dominují klarinety typu B, na své si však přijdou i nadšenci do klarinetů A, Es, případně basklarinetů, které tvoří poněkud svébytnou skupinu.

Cena nad 45 000 Kč

Řadíte se do skupiny náročných hráčů? Poznáte každou chybku a špatně zahraný tón vám způsobuje bolest uší a hlavy? Potom si připravte alespoň 45 000 korun a pořiďte si jeden ze skupiny luxusních nástrojů. Jedná se o kousky, na které hrají i přední světoví hudebníci. Základem je vysoce jakostní grenadilové dřevo, nástroj bývá navíc uložen v luxusním kufříku, který jej chrání před poškozením.

Volba hmatového systému, případně typu klarinetu závisí jen na vás. Vzhledem k tomu, že zde loví povětšinou velmi zkušení hráči, není třeba příliš radit. Záleží jen na tom, na co jste zvyklí.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.6 z 23 hlasů