Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších kláves

Ukázka produktu ve srovnání kláves

Klávesy jsou velice populárním hudebním nástrojem, a to jak mezi dětmi, mladistvými, tak dospělými lidmi. Téměř v každé kapele se nachází klávesy nebo chcete-li keyboard, který plní poměrně důležitou roli. A to díky určité „multifunkčnosti“ a možnostem klávesového nástroje.

Jde o elektronický hudební nástroj s řadou nejrůznějších doprovodů, rejstříků, rytmů a spoustou ostatních funkcí přinášejících více způsobů hraní. Na trhu je poměrně velký výběr kláves rozdělených do několika kategorií.

Před nákupem tohoto klávesového nástroje byste měli mít alespoň základní představu, pro koho klávesy pořizujete a jakou budou plnit hlavní roli. Teprve na základě těchto informací jste schopni zakoupit model vhodný právě pro vás či danou osobu. V pochopení tématu vám pomůže článek Jak vybrat klávesy.


Nejlepší klávesy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Počet kláves Orientační cena Aktuální cena
Recenze Yamaha PSR E363 Yamaha PSR E363 61 4 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Yamaha PSR-F51 Yamaha PSR-F51 61 2 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze YAMAHA PSR E453 YAMAHA PSR E453 61 8 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Fox 168 Fox 168 61 2 900 Kč Zobrazit nabídky
Recenze YAMAHA EZ 220 YAMAHA EZ 220 61 4 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Casio CTK 3200 Casio CTK 3200 61 3 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Medeli MC37A Medeli MC37A 49 1 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Casio SA 46 Casio SA 46 32 1 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Yamaha PSR EW300 Yamaha PSR EW300 76 5 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Casio SA 78 Casio SA 78 44 2 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat klávesy

Tento článek je praktickou pomůckou a podrobným návodem k tomu, jak si vybrat klávesy. Dokazují to následující kapitoly, ve kterých vás seznámíme například s typem těchto klávesových nástrojů. Naučíte se rozlišovat jednotlivé varianty, včetně rozdělení klaviatur.

Přineseme vám praktické informace spojené s bohatou nabídkou rejstříků, rytmů, ale také ostatních funkcí. Ty mohou být důležité třeba pro vaše hraní. Nesmí chybět ani zmínka a vstupech a výstupech, včetně bohatého příslušenství.

Během krátké chvíle se o klávesách dozvíte spoustu ucelených informací, které vám zjednoduší nákup a zároveň prozradí, na kolik tento hudební nástroj vyjde.

Typy klávesových nástrojů

Na začátku je nutné ujasnit si jednu z nejzásadnějších otázek vůbec. Pro koho klávesový nástroj kupujete a jaký styl hudby s ním budete hrát? Nalézt odpověď na výše uvedené řádky vám pomůže základní dělení kláves.

 • Dětské klávesy
 • Digitální klavíry
 • Digitální keyboardy
 • MIDI keyboardy

Dětské klávesy

Název této kategorie je výstižný. Jedná se o modely určené pro ty nejmenší. To lze ostatně postřehnout i na samotném vhledu kláves. V jejich prospěch hovoří kompaktnost a ucelenost. Rozhodně nehledejte hromadu nejrůznějších funkcí, protože tyto klávesy jsou založené na jednoduchosti. Právě na těchto modelech se mohou vaše děti učit hrát, než přistoupíte k nákupu opravdového a plnohodnotného keyboardu.

Dětské klávesy jsou z hlediska pořizovacích nákladů pravděpodobně tou nejekonomičtější variantou.

Digitální klavíry

Láká vás křídlové piano, které si však díky vysoké ceně nemůžete dovolit, navíc na tak velký hudební nástroj nemáte dostatek prostoru? Jste začátečníkem a chcete dát přednost klasické kladívkové mechanice? Pak jsou tu digitální klavíry. Ty svým rozsahem a stylem hry připomínají normální piano asi nejvíce. Minimálně z pohledu pianového zvuku.

Obvykle se můžete setkat s klasickým počtem kláves ve výši 88. V jejich případě pocítíte vyšší hmotnost a pořizovací cenu.

Digitální keyboardy

Digitální keyboardy jsou nejuniverzálnějším typem kláves. Očekávat od nich můžete daleko více, minimálně co se týče zvukové variability. S tímto hudebním nástrojem obdržíte i důmyslný systém tvorby vlastních tónů, odlišný počet klaviatur a rozdílné modulační prvky. To vše se samozřejmě liší model od modelu.

O výbavě digitálních keyboardů každopádně rozhoduje cena v poměrně širokém rozmezí od několika tisíc korun až po desítky tisíc. Pokud si připlatíte, domůžete se nižší hmotnosti, více výstupů, zvukových efektů, ale také možnosti připojení externího paměťového média.

MIDI keyboardy

Hudební nástroje mnohdy nazývané jako Master keyboardy. Od ostatních se liší nejenom svým vzhledem, ale hlavně účelem použití. Jejich primárním úkolem je nahrávání klávesových partů do počítače. Tento proces je obvykle realizován prostřednictvím USB portu. Nejsou vybavena zvukovým generátorem a jejich pořizovací cena je menší než u výše zmíněných. Pokud byste s nimi chtěli přece jenom vystupovat, jako s klasickým digitálním klavírem či keyboardem, je zapotřebí dokoupit speciální zvukový modul.

Klaviatura

Pod pojmem klaviatura si představte samotné klávesy sloužící pro ovládání hudebního nástroje. V tomto případě digitálních keyboardů. Klaviatura je především o oktávách a jejich celkovém počtu. Jedna oktáva zahrnuje 12 kláves. Pořídit tak můžete násobky oktáv.

Jejich počet se odvíjí od toho, pro koho jsou klávesy určeny a k jakému stylu hraní budou sloužit. Odrazovým můstkem se pro vás může stát i obyčejný klavír, který disponuje rozsahem 7,5 oktávy, což je 88 kláves.

Při volbě dětských kláves na to určitě berte ohled, protože těm nejmenším hráčům stačí bohatě tři oktávy. Pro středně pokročilé děti je vhodná volba pěti oktáv. Ti, kdo se chtějí hraní na keyboard věnovat aktivně a dlouhodobě zvolí ještě více oktáv.

Klaviatura, respektive klávesy, to však není pouze jejich počet, ale také dynamika. I proto se můžete setkat s výrazy typu klávesy bez dynamiky úhozu a klávesy s dynamikou úhozu. Pro naprosté laiky zmíníme, že jde o nástup tónu ovlivněný sílou stisku klávesy, potažmo o výsledný zvukový projev. Vybírat si můžete ze tří typů klaviatur.

 • Nevyvážená klaviatura
 • Polovyvážená klaviatura
 • Vyvážená klaviatura

Nevyvážená klaviatura

Tato klaviatura se mnohdy nazývá, jako lehká. Její princip fungování je zajištěn prostřednictvím pružiny. Ta zaručuje návrat kláves do původní polohy. Nejvýraznější charakteristikou nevyvážené klaviatury je lehkost stisku. Na tento typ narazíte především u dětských kláves, popřípadě u MIDI keyboardů.

Polovyvážená klaviatura

U této klaviatury dochází ke spojení pružiny se závažíčkem. Taková zlatá střední cesta ve výčtu odlišných klaviatur. I v tomto směru jde stále o lehký stisk kláves. Tento proces lze přirovnat k tomu, jako byste stiskli klávesy normálního klavíru, jen není nutné vyvíjet tolik síly. Přesto se vám dostane obdobné zpětné vazby v podání dopovídajícího zvukového projevu.

Vyvážená klaviatura

Klávesy s kladívkovým mechanismem používaným u normálního klavíru. Hra na takový nástroj je možná o něco těžší z pohledu stisku kláves, na druhou stranu přináší dokonalý výsledný efekt. Čím více zatlačíte na klávesy, tím intenzivnější bude zvuk kláves.

Konektivita

Velkou výhodou digitálních keyboardů oproti klasickému pianu je to, že obsahují řadu konektorů rozšiřujících možnosti využití. Jejich počet závisí na tom, jak budete klávesy aktivně využívat. Níže uvedené řádky vám představí nejpoužívanější vstupy a výstupy, ze kterých si uděláte obrázek o tom, jaké z nich se vám hodí a jaké nikoliv.

 • Sluchátkový výstup – Začněme tím nejzákladnějším. I když je většina kláves vybavena vestavěnými reproduktory, lpěte na sluchátkovém výstupu. Důvod to má zcela zřejmý. Produkovanou hudbou nebudete omezovat své okolí. Takže zahrát si můžete například večer v panelovém bytě.
 • USB konektor – Další z praktických vstupů. Prostřednictvím USB můžete ke klávesám připojovat například externí paměťová zařízení. Na ty lze hudbu nejenom nahrávat, ale také z ní zvukové stopy čerpat. V tomto případě hovoříme o příjmu a vysílání MIDI informací.
 • Line in/out – Tento vstup slouží k připojení zařízení typu mobilní telefon a MP3 přehrávač. Výstup pak lze použít k napojení na zesilovač a aktivní reproduktory.
 • Paměťové karty – Slot, kam lze vkládat paměťovou kartu odpovídajícího typu. Na tu bude zaznamenávána produkovaná hudba.
 • MIDI in/out – Slouží k připojení k počítači a k ovládání kláves přes MIDI protokol (Musical Instrument Digital Interface). MIDI protokol je primárně určen k propojení digitálních hudebních nástrojů.

Rejstříky a rytmy

Při výběru vhodných kláves se mimo jiné můžete setkáte i s technickými parametry v podobě rejstříků a rytmů. Abyste o těchto dvou výrazech měli lepší povědomí, přinášíme vám několik informací.

Rejstříky neboli počty zvukových rejstříků prezentují simulace jiných hudebních nástrojů a zvuků. Vámi zakoupené klávesy tak mohou vydávat zvuky smyčcových nástrojů, bicích, kytar, ale i řady nehudebních zvuků. Počet rejstříků se liší dle zvoleného modelu kláves v řádu desítek až stovek.

Rytmy naopak prezentují zvukové doprovody. Ty jsou před-programovány a volit je můžete na základě toho, co chcete hrát. I v tomto případě lze vybírat z desítek rytmů.

Matové vs. lesklé klávesy

Pokud to s hraním na klávesy budete myslet opravdu vážně, mohou pro vás být zásadní i ty nejmenší detaily. Mezi ně patří určitě výrobní materiál kláves, respektive jejich povrch. Narazit lze na matové klávesy, které obecně nejsou ideální volbou pro hráče s příliš suchou pokožkou. Vybírat lze i z lesklých porézních materiálů. Ty díky tomu že sají pot přináší lepší pocit ze hry. Na druhou stranu jsou dražší. Tato volba je však individuální záležitostí a není nad osobní zkušenost. Někomu mohou vadit ostré hrany, jinému budou naopak vyhovovat.

Funkce

Jak už bylo uvedeno v některých kapitolách tohoto článku, digitální klávesy představují do jisté míry „multifunkční“ hudební nástroj. Toho je mimo jiné dosaženo za přispění několika integrovaných funkcí. Jejich počet a výskyt se samozřejmě liší s ohledem na pořizovací náklady digitálních kláves. Abyste při nákupu tohoto hudebního nástroje věděli, co vlastně kupujete, přinášíme vám výčet těch nejpoužívanějších funkcí.

 • Metronom – Praktický pomocník nejenom pro začátečníky. Metronom vám během hraní udává to správné tempo, podle kterého hrajete. Obvykle je to za pomoci zvukového projevu.
 • Polyfonie – Funkce udávající počet tonů/hlasů vytvořených současně.
 • Arrpegio – Díky této pomůcce budete schopni přehrávat akordy po jednotlivých tónech.
 • Transpoze – Tato funkce se týká klaviatury. Transpozice dokáže navýšit nebo snížit počet tónů. Jde v podstatě o přesouvání hrané hudby z jedné tóniny do jiné.
 • Výukové programy – Jeden ze způsobů, jak vylepšit své hraní.
 • Doprovody – Vedle vlastní hry si v pozadí pustíte libovolný doprovod. Ten může tvořit nejenom jeden hudební nástroj, ale i více najednou.
 • Split – Funkce vám rozdělí klaviatury pro dva odlišné hudební nástroje. Jedna část hraje například bicí a ta druhá klavír.
 • Efekty – Moderní digitální klávesy jsou vybaveny také efektovými procesory. Ty dokáží sami změnit zvuk podle předdefinovaných parametrů.
 • LCD displej – Libovolně velká zobrazovací plocha, která vás detailně informuje o hraní, nastavených efektem, aktivovaných funkcích a dalších věcech.

Příslušenství

Zvolením konkrétního modelu kláves váš nákup končit nemusí. Vedle samotného hudebního nástroje je možné a mnohdy i vhodné zakoupit řadu praktického příslušenství.

 • Sustain pedál – Umožňuje připojení pedálu, který má totožnou funkci jako u klasického piana, tedy prodloužení tónu a jejich plynulé navazování
 • Modulation – S pomocí pedálu budete schopni měnit zvukové efekty. Podobná nadstavba slouží také pro změnu hlasitosti.
 • Externí reproduktory – Při hraní na digitální klávesy se nemusíte spoléhat pouze na vestavěné reproduktory, které mimochodem nemusí disponovat takovým výkonem a kvalitou zvuku. Proto lze připojit externí reproduktory odpovídajících parametrů. Podmínkou je odpovídající výbava vstupních a výstupních konektorů.
 • Stojan – Pokud nechcete mít klávesy rozložené na psaním stole, rozhodně investujte do skládacího stojanu. Ten vám zajistí nejenom požadovanou mobilitu, ale bude i výškově stavitelný a bytelný.
 • Obal – Při častém přenášení a převážení se vyplatí investovat do cestovního obalu. Ten bude hudební nástroj dostatečně chránit.

Cena

Vzhledem k tomu, že existuje spousta nejrůznějších modelů kláves pro děti i dospělé, dosahují pořizovací náklady poměrně odlišných hodnot. Vždy to závisí na tom, co od digitálního keyboardu očekáváte a v jakém rozsahu jej budete využívat. Podmínkou úspěšného nákupu by měla být volba té správné značky. K prověřeným a úspěšným výrobcům patří například Yamaha, Casio, Korg a Roland.

Cena do 3 000 Kč

Do 3 000 Kč pořídíte povětšinou dětské klávesy, které budou mít kolem 50 rytmů, 32 – 49 kláves a omezené množství funkcí. Jde o hudební nástroje sloužící k té nejzákladnější nauce. Optimální výše investice s přihlédnutím k tomu, že během krátké doby může dítě hra na klávesy přestat bavit.

Cena od 3 000 Kč do 10 000 Kč

Za tuto cenu lze pořídit plnohodnotné digitální klávesy pro běžné hraní, respektive pro dospělé hráče. Dokazuje to například rozsah kláves s počtem 61 – 76. Produkty s automatickými doprovody mají až 200 rytmů a 400 zvukových rejstříků. Očekávat můžete i bohatší vstupní a výstupní konektivitu.

Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč

Značkový sortiment, v rámci kterého narazíte na klávesy pro zkušené a náročné hráče. A to nejenom v podobě digitálního keyboardu, ale také MIDI keyboardu a nejrůznějších modifikací. Výjimkou nejsou ani digitální klavíry s plnohodnotnými 88 klávesami. Nadstandard lze očekávat jak ve funkcích, tak v praktickém příslušenstvím. Třeba ve formě přenosného stojanu.

Cena nad 20 000 Kč

Profesionální hudební nástroje se stovkami doprovodných stylů, efektů a libovolných zvuků. Vysoká variabilita a téměř neomezené možnosti nastavení. To jsou klávesy vhodné nejenom na koncerty, ale také do nahrávacích studií. Ceny těch nejvybavenějších modelů se mohou šplhat k částce až 130 000 Kč.