Jak vybrat klávesy
V prvních kapitolách článku blíže vysvětlíme rozdíly mezi klávesovými nástroji a pomůžeme vám určit, který bude ten vhodný právě pro vás. Velkou pozornost budeme při výběru věnovat klaviatuře a jejím parametrům, které by vás měly při nákupu zajímat. Ty rozhodně nedoporučujeme podcenit, nekvalitní klaviatura se může brzy rozvrzat, nebude se na ni hrát dobře a při následném nákupu lepšího nástroje můžete mít problém si na něj zvyknout.
Nemůžeme opomenout ani největší výhodu kláves proti klasickému klavíru – automatické doprovody, rejstříky a mnohé další funkce. Z praktických důvodů uvedeme možnosti konektivity, tedy připojení kláves do sluchátek nebo uložení skladeb v počítači. A pro případ, že se hned vrhnete na vlastní průzkum trhu, naše kapitola o ceně vás připraví na výši potřebných finančních prostředků.
Jak vybrat klávesy stručně:
- Zvolte vhodný typ klávesového nástroje – podle repertoáru, který budete hrát, podle zvuku i potřebných funkcí.
- Zaměřte se na klaviaturu – aby využívala vhodný mechanismus a disponovala dostatečným počtem kláves.
- Zvažte možnosti konektivity – pokud chcete skladby dál zpracovávat, použít je jako hudbu u videí apod.
- Mrkněte na počet rejstříků– různé zvuky a pazvuky zaujmou zejména děti, dospělí si zase užijí hru na cembalo nebo varhany.
- Pokud jste začátečník, zvolte klávesy podporující vaše pokroky – mnohé nabízejí výukové programy nebo jsou vybaveny metronomem pro kontrolu rytmu.
- Zvažte další funkce – posunou vaši hru na vyšší level nebo ji naopak zjednoduší.
- Zjistěte, zda potřebujete příslušenství – většina hráčů potřebuje minimálně stojan a pedál.
- Sledujte, které značky jsou mezi hudebníky oblíbené – mezi přední výrobce kláves patří zejména Yamaha. Za kvalitními výrobky pak stojí také Casio, Roland, Schubert, Kurzweil nebo Korg.
- Udělejte si přehled o ceně – ve srovnání s klavírem je keyboard mnohem nižší investicí, stále však platí, že kvalita něco stojí.
Klávesové nástroje
Pokud jste se právě rozhodli, že začnete na něco hrát, možná by se vám hodil ucelený přehled klávesových hudebních nástrojů. První otázkou, kterou je nutné na počátku zodpovědět, je, jaký hudební styl budete nejčastěji hrát.

Klavír
Tradiční král této kategorie. Jedná se o strunný nástroj s kladívkovou mechanikou, zvuk je tedy tvořen úderem kladívka do struny. Délku a tlumenost tónů regulujete spodními pedály. Je oblíbené mezi milovníky klasické hudby, kteří mají trpělivost na pilování techniky hry, jak akustické piano nejlépe rozeznít.
Pokud jsou struny uloženy vodorovně, jedná se o koncertní křídlo, pokud vedou kolmo vzhůru, mluvíme o prostorově nenáročnějším pianinu. V obou případech se jedná o nástroj drahý, náklady na pořízení nového kusu jdou do stovek tisíc. Naštěstí je však možné sehnat jej z druhé ruky mnohem levněji. Cena je navíc vyvážena životností, kvalitní piano vydrží v rodině po generace. Proto také není třeba mít strach, že již používaný klavír nebude dostatečně kvalitní.
Digitální piano
Jak nejspíš tušíte, digitální piano se klavíru do značné míry podobá. Typický je pianinový tvar a tři pedály u podlahy. Uvnitř však žádné struny neobsahuje, jeho zvuk je tvořen digitálně. Ačkoliv je hlavním cílem výrobců, aby byl zvuk digitálního piana co nejpodobnější tomu akustickému, levnější modely nejsou bohužel schopné toho dosáhnout. Podobně je tomu i s klavírní mechanikou, také tu digitální nástroje s větším či menším úspěchem napodobují.
Nižší cena digitálního piana je předurčuje těm, které by nejvíce lákaly klasické melodie a typický klavírní zvuk, avšak akustické piano je nad jejich finanční možnosti. O digitálních pianech jsme sepsali samostatný článek.
Stage piana
Podle názvu není těžké usoudit, že stage piana slouží pianistům, kteří potřebují nástroj na jeviště. Jsou to nástroje, které stejně jako předchozí kategorie výborně napodobují zvuk klasického klavíru, zároveň jsou však menší a přenosná. Disponují dynamickou klaviaturou a mnoha efekty jak pro modulaci a syntézu tónů, tak pro rychlé přenastavování během hraní.
Stage piana existují v mnoha variantách a v širokém cenovém rozpětí, cena těch dražších atakuje hranici sta tisíc korun. Tím však samozřejmě máme na mysli nástroje pro profesionály.
Digitální keyboard
Zjednodušeně řečeno keyboard vypadá, jako byste z klavíru vyřízli klávesovou část i s kusem desky. Nejčastěji je používán pro užitou hudbu, kterou může ozvláštňovat mnoha funkcemi. Typických je mnoho rejstříků, aby váš nástroj zněl chvíli jako cembalo, chvíli jako trubka a chvíli jako psí štěkot.
Hra na klávesy nevyžaduje pokročilou klavírní techniku, hráči může naopak chvíli trvat, než se seznámí se všemi technickými vymoženostmi a naučí se je efektivně používat. Ačkoliv i klávesy mohou stát spoustu peněz (pokud se budeme bavit o profesionálních modelech), nástroj pro nenáročného začátečníka pořídíte už za několik tisíc.
Dětské keyboardy
Odnož keyboardů představují nástroje určené dětem. Jejich cena se pohybuje na spodní hraně cenového rozpětí kláves, což je výhodné, protože u malého dítěte si nemůžete být jisti, jak dlouho mu nadšení pro hru vydrží. Pro podporu tohoto úsilí je možné pořídit barevný či nápaditě zdobený model. Co se však kvality hry týče, budete se muset smířit s určitými omezeními. Nástroj bude mít pravděpodobně disponovat menším počtem kláves, rejstříků a horším výrobním materiálem.
MIDI keyboardy
Tato kategorie se od předchozích výrazně liší. Zkratka MIDI značí Musical Instrument Digital Interface a spíš než o přenos zvuku jde o přenos informací o něm (Zdroj: Wikipedie). Tyto klávesy totiž samy o sobě nejsou ani tak nástroj, jako spíš ovladač. K plnohodnotnému využití potřebujete počítačový software. Pomocí stisku kláves pak posíláte počítači informace o dynamice či výšce tónů, doplňující tlačítka jsou programovatelná, takže pomocí nich můžete přidávat efekty, měnit rytmy nebo tlumit zvuk.
Nástroj tak umožní upravit vaši tvorbu během hry, namísto piplání se s ní později v počítačovém programu. Pokud byste rádi používali MIDI klávesy jako ty obyčejné, budete k nim potřebovat zvukový modul.
Klávesové syntezátory
Syntezátorů je více typů. Obecně se jedná o přístroje, které podle pokynů hráče generují složky zvuku (například jeho barvu nebo hlasitost). Hráč může využít jak skutečný nástroj, tak i hudbu z počítače. Klaviatura u klávesových “synťáků” plní funkci ovladače. Podle signálu, který přijímají, je možné je dělit na analogové a digitální. Zatímco analogové můžete během hry dál programovat, digitální je třeba nastavit předem.
Workstationy
Workstation je pokročilejší forma klávesového syntezátoru. Naživo s ním složíte celou skladbu včetně doprovodů a vokálů. Využijí jej tedy profesionální hudebníci, producenti, hodí se jako doplněk domácího studia. Mezi typické vybavení patří sampler – sbírka vzorků, které můžete použít. Pro běžného uživatele, který si chce jen zahrát oblíbené melodie, představují příslovečný kanón na vrabce.
Typ klávesového nástroje |
Charakteristika |
Pro koho / jaký účel se hodí |
Cenová hladina |
Klavír |
Strunný nástroj
Tradiční kladívková mechanika
Vydrží po generace |
Pro ty, co preferují klasickou hudbu
Chcete-li pilovat techniku |
Střední a vysoká |
Digitální piano |
Typický klavírní zvuk i design
Kombinace klasiky a efektů
Nahrávání vlastních skladeb do počítače |
Pro ty, kteří nemohou mít akustické piano |
Střední a vysoká |
Stage piano |
Napodobí zvuk klavíru
Menší a přenosné
Spousta efektů |
Pro začátečníky i profesionály
Pro modulaci a syntézu tónů |
Všechny cenové relace |
Digitální keyboard |
Klávesy jak je znáte
Produkce hudby ozvláštněná funkcemi
Mnoho rejstříků
Modely s různým počtem oktáv |
Pro začátečníky i profesionály |
Všechny cenové relace |
Dětský keyboard |
Menší rozměry
Omezené funkce a možnosti produkce hudby
Menší počet oktáv (kláves) |
Pro malé děti
Pro začátečníky |
Nízká a střední |
MIDI keyboard |
Slouží spíše jako ovladač
Vyžaduje počítačový software
Úprava hudby během hry |
Pro náročné uživatele
Pro profesionály
Pro zapálené hudebníky |
Všechny cenové relace |
Klávesový syntezátor |
Umí napodobovat i jiné nástroje
Zvuk modeluje v reálném čase
Intuitivní ovládání
Zvukové úpravy v průběhu hry |
Pro mnoho hudebních stylů
Pro náročnější a zapálené hudebníky |
Střední a vyšší |
Workstation |
Pokročilý syntezátor se sekvencerem
Umožní vytvářet kompletní skladby i s doprovodem |
Profesionální hudebníci
Do domácích studií i na živá vystoupení
Pro producenty |
Vysoká |
Klaviatura
Klaviatura, tedy samotné klávesy, představuje nejdůležitější součást keyboardu. Zásadním způsobem totiž ovlivní, co všechno budete moci zahrát, vhodná klaviatura také zvýší váš uživatelský komfort. Zamyslet byste se měli jak nad jejím rozsahem, tak mechanikou nebo materiálem kláves.
Rozsah
Rozsahem klaviatury myslíme rozpětí mezi nejnižším a nejvyšším zahratelným tónem, které se měříěří se v počtu oktáv. Každá oktáva obsahuje 12 kláves, z toho 7 bílých a 5 černých. Standardní klavír má 88 kláves, což odpovídá zhruba rozsahu 7,5 oktáv.
Řada keyboardů však nabízí nižší rozsah, často 61 nebo 76 kláves. Pokud je vaším cílem hra v kapele a váš repertoár tvoří písně či rockové balady v úpravě pro klávesy, tento rozsah vám bude bohatě stačit. Pokud však jste klavírními nadšenci a ke koupi keyboardu jste se uchýlili z finančních důvodů, rozhodně zkuste sehnat nástroj s plnou, tedy 88klávesovou klaviaturou. Pro potřeby klasického repertoáru by totiž 61 kláves nemuselo stačit.
Jiná situace nastává v oblasti kláves pro děti. Během prvních let bude začátečníkovi stačit klaviatura se 44 či 56 klávesami. Při koupi takového nástroje je však nutné počítat s tím, že časem jej bude třeba nahradit.
Tip: Některé levné keyboardy určené dětským začátečníkům mají menší velikost jednotlivých kláves. Pro dospělé začátečníky je rozhodně nedoporučujeme, ani v rámci šetření. Nejspíš se vám na ně bude hůř hrát a pokud se později uvolíte pořídit lepší model, bude se vám na novou velikost špatně zvykat.
Materiál
Tradičně byly klávesy vyráběny ze slonoviny a ebenového dřeva. Dnes je základním materiálem plast, který je pro účely přiblížení se původním materiálům na černých klávesách lehce zdrsnělý.
Povrch kláves může být matný či lesklý. Zde se již jedná spíše o vaše osobní preference. Někomu může ruka na lesklých klávesách trochu klouzat, jinému toto klouzání naopak pomáhá. Lesklé klávesy jsou vyrobeny z porézních materiálů, které mají savé schopnosti, což pomáhá zvyšovat komfort hry.
Matné klávesy najdete u menšího počtů nástrojů. Všeobecně by se jich měli vyvarovat lidé se suchou pokožkou. Nervózním hráčům, kterým se během hry potí ruce, mohou naopak vyhovovat.
Mechanika
Mechanika hry na klavír je jasná – kladívko pod klávesou uhodí do struny, která se rozezní. Klaviatura klade určitý odpor a hudebník skutečně musí do klávesy “uhodit”, po pouhém stisku se nic neozve. Během tréninku techniky hry tak dojde ke zpevnění a posílení prstů hráče, k zapojení svalstva paže a zad.
Keyboardy jsou na tom jinak, zvuk tvoří digitálně procesor. Zejména levnější modely nekladou téměř žádný odpor. Žáka tak nic nenutí cvičit úhozy, klávesy stačí mačkat. Pokud nemáte vysoké ambice, tento nedostatek vás vůbec nemusí omezovat. V případě, že se však později klávesista rozhodne přejít k nástroji s kladívkovou mechanikou, mohou tento přechod doprovázet potíže a mnoho věcí se bude muset znovu naučit.
Pokročilejší modely keyboardů se snaží odporem kláves kladívkovou mechaniku nasimulovat. Hrát na ně tedy může být pro začátečníka trochu obtížnější, tedy do doby, než si osvojí správnou techniku. Rozhodně se však nejedná o žádnou nepřekonatelnou překážku.
Dynamika úhozu
Dostáváme se k podstatné náležitosti kvalitní klaviatury. Ta by měla reagovat nejen na stisk klávesy, ale také na sílu, kterou hráč při úhozu vyvinul. Čím více se do kláves “opře”, tím hlasitější hudba se rozezní. V zásadě tak můžeme rozlišit dvě možnosti klaviatury.
- Bez dynamiky úhozu – tyto klávesy na sílu úhozu nereagují, jejich tón je stále stejný. Tato klaviatura je častější u modelů kláves pro děti nebo u velmi levných produktů.
- S dynamikou úhozu – tato klaviatura je dnes již součástí téměř všech keyboardů. Klávesy reagují na sílu úhozu, což otevírá mnoho nových možností, lepšímu vyjádření emocí skrytých ve vaší hudbě.
Vyváženost
Posledním parametrem klaviatury je vyváženost. U klasického klavíru jsou totiž struny vyluzující hluboké tóny silnější a úhoz do přiděleného kladívka náročnější. U kláves k tomuto efektu nedochází, pro autentický pocit ze hry se jej však výrobci snaží nasimulovat. Rozlišujeme tři možnosti vyváženosti.
- Nevyvážená klaviatura – měkká keyboardová mechanika, všechny klávesy mají stejnou hmotnost. Vhodná je víceméně jen pro naprosté začátečníky nebo nejmenší děti.
- Polovyvážená/lehce vyvážená klaviatura – stále nabízí lehký stisk kláves, použitím pružinek se závažím je však stisk hlubších tónů obtížnější. Jde o střední cestu pro hudebníky, kteří požadují lepší klaviaturu, ačkoliv nemají koncertní ambice.
- Odstupňovaná klaviatura – nejlépe napodobuje klasický klavír. Kladívka u basových tónů jsou těžší. Tuto klaviaturu byste měli zvolit, pokud později zvažujete přechod ke klavíru, nebo pokud jediné, co vám v pořízení klavíru brání, je jeho finanční náročnost.
Zvukové možnosti
Dostáváme se ke kapitole, která mnoho začínajících i pokročilých hráčů zajímá nejvíce. Keyboard sice nenahradí digitální piano v nápodobě autentického zvuku akustického klavíru, zato je vybaven větším počtem rejstříků, doprovodů a rytmů. Co z toho můžete vytěžit popisujeme níže.
Rejstříky
Rejstříky jsou vlastně zvuky, které na klávesy můžete vydávat. Mohou pak znít jako cembalo nebo varhany, ale také bicí, dechové či žesťové nástroje. Tím, že naprostá většina kláves disponuje pamětí pro zaznamenání a přehrání zvuku, si můžete připravit party ostatních nástrojů a znít jako celá kapela. Malé děti zase potěší štěkot psa, troubení aut a další nehudební zvuky.
Počet rejstříků se úměrně zvyšuje s cenou, u dětských modelů se pohybuje kolem stovky, u dospělých je často několikanásobný.
Rytmy
Rytmické smyčky představují vzorky nahrávek bicích nástrojů. Ty slouží k ozvláštnění vaší hudby nebo snadného udržení hry v rytmu. Základní keyboardy nabízejí desítky variací, dražší jich zvládnou i několik stovek a ty nejlepší vás nechají namodelovat si vlastní smyčky dle vašich představ.
Automatické doprovody
Doprovody jsou velmi podobné rytmickým smyčkám. Jedná se o příklady doprovodů vytvořených různými nástroji, které jsou natolik všeobecné, že k nim můžete tvořit vlastní hudbu. Velmi často jsou označeny podle stylu hudby, můžete tak pustit swing, jazz nebo třeba pochod.
Pokud se necítíte na vlastní tvorbu, můžete využít přednastavené skladby a hrát je podle pokynů. Tyto skladby jsou běžně dostupné v počtu několika desítek.
Knihovna akordů
Knihovnu akordů ocení zejména začátečníci, kteří si ještě nejsou zcela jistí, jak který akord zahrát. Knihovna prozradí správný prstoklad, rozlišuje mezi durovými a mollovými akordy a uvede také jejich možné obraty. V praxi ale není nutné na ní trvat, tabulky akordů najdete na různých tematických stránkách na internetu.
Polyfonie
Polyfonie znamená vícehlas, tento parametr tedy vypovídá o tom, kolik tónů najednou bude možné na klávesy najednou zahrát. Začíná kolem desítky tónů, s rostoucí kvalitou se zvyšuje až přes stovku. To se zdá jako velmi vysoký počet, je však nutné počítat s tím, že tóny znějící v jednom momentu se znásobují, pokud používáte zpoždění nebo ozvěnu.
Konektivita
Konektivita je jedním z nejdůležitějších parametrů elektronických nástrojů. Významně totiž rozšiřuje možnosti využití. Pro samotné hraní jich mnoho potřebovat nebudete, zajímat by vás měly zejména v případě, že budete chtít skladby přímo tvořit a poté zaznamenávat. Níže najdete seznam portů, které jsou u kláves obvyklé.

- Bluetooth – umožňuje bezdrátový přenos. Na trhu je však spíše výjimkou.
- Vstup na mikrofon – pro zaznamenání vokálů. U dražších modelů, workstationů apod. bývají k dispozici i vokální efekty pro úpravu hlasu.
- Sluchátkový výstup – představuje klíčovou výhodu, která chybí všem nočním klavíristům v bytových jednotkách. Při hře do sluchátek se můžete rozvášnit, ovšem nikdo další vás neuslyší.
- Slot na paměťovou SD kartu – přináší možnost, jak si vaše hudební počiny uložit a později se k nim vrátit. Dejte pozor na podporované formáty karet.
- Aux in – přes tento typ konektoru připojíte externí zdroj zvuku, například mobilní telefon či CD přehrávač. Přes reproduktory kláves pak zvuk pustíte a v reálném čase k němu vytvoříte vhodný doprovod.
- USB konektor – nejčastější možnost připojení k počítači, nebo například k externím paměťovým médiím. Na ně tak můžete uložit vlastní skladby. Pokud zároveň disponujete hudebním softwarem, můžete připojit klávesy jako MIDI keyboard a tvořit hudbu přímo v počítači.
- MIDI (in/out) – tento konektor je určený k ovládání nástroje prostřednictvím protokolu MIDI a pro připojení kláves k počítači.
Funkce
Keyboardy jsou většinou bohatě vybaveny funkcemi a doplňky. Ty mohou sloužit k doplnění „zbytku kapely“, zvýšení uživatelského komfortu nebo usnadnění začátků.
Efekty pro vlastní hru
Pomocí těchto vychytávek budou vaše skladby bohatší nebo lépe zapadnou do zvoleného stylu.
- Efekty – je jich více a najdete je i u základních modelů. Nejznámějšími jsou delay (odložení), reverb (ozvěna) a chorus (násobení tónu).
- Ekvalizér – upravuje znění tónů pomocí nastavení frekvence.
- Sekvencer – potěší zejména ty, kteří by rádi zahráli píseň jako celá kapela. Funguje jako úložiště různých smyček, které na sebe můžete vrstvit. Postupně tak můžete navrstvit smyčku rytmických nástrojů, baskytary, kláves, flétny apod.
- Split – pomocí této funkce můžete klaviaturu rozdělit na dva různé celky, kterým můžete nastavit odlišný rejstřík. Každá ruka tak bude hrát na jiný nástroj.
- Dual – po stisknutí příslušného tlačítka můžete přiřadit dva rejstříky či tóny jedné klávese. V praxi to znamená, že výsledný zvuk bude barevnější a zajímavější, protože jej jakoby bude hrát víc nástrojů současně.
Uživatelský komfort
Tyto funkce pomohou s orientací nebo usnadní živé hraní a přenastavování kláves během písní.
- LCD displej – usnadňuje intuitivní ovládání ostatních funkcí, rejstříků a je důležitou součástí některých výukových programů. U dražších modelů může být i dotykový.
- Programovatelná tlačítka – tlačítka, kterým je možné přiřadit nějakou funkci, jsou výsadou spíš dražších modelů. Ocení je zejména ti, kteří si potrpí na živé hraní, a rádi vystřídají během jedné písně několik různých nastavení.
- Vnitřní paměť – slouží k zaznamenání vlastních skladeb nebo uživatelských nastavení. Různí výrobci ji měří různě, najdete tak vyjádření v GB, počtu písní nebo dokonce not.
Funkce pro začátečníky
Nejste si zatím svými schopnostmi tak docela jistí? Poohlédněte se u kláves po těchto možnostech.
- Metronom – zní podobně jako tikající hodiny a slouží jako pomůcka pro udržení rytmu. Rychlost tikání bývá nastavitelná zhruba mezi 40 a 200 údery za minutu.
- Arpeggiátor – nástroj pro rozložení zahraného akordu na jednotlivé tóny. Jde o zjednodušení doprovodu, které ocení hlavně začátečníci. Pokročilejší hudebníci jej zase využijí při produkování elektronické hudby.
- Transpozice – znamená přesunutí celé skladby do jiné tóniny. Tuto funkci oceníte, pokud narazíte na píseň, která je pro vás zatím v originální tónině příliš těžká, nebo když se snažíte sehrát s kamarádem, který ji zná v jiné tónině.
- Výukové programy – mohou být velmi různé. Často pomáhají se správným prstokladem, umožňují natrénování každé ruky zvlášť, upozorní na chybně zahrané tóny. Některé keyboardy ty klávesy, na které byste měli v daný okamžik hrát, dokáží podsvítit.
Příslušenství
Stále platí, že keyboard je relativně nízkonákladový nástroj a k soukromému hraní si vystačíte opravdu s málem. Pokud však plánujete načít koncertní dráhu nebo s klávesami cestovat, možná se vaše investice nakonec o dost navýší.
Pro začátečníky
Pokud si chcete jen čas od času zahrát, nemusíte také pořizovat vůbec nic. Následujících několik pomůcek však zvýší uživatelský komfort nebo váš požitek ze hry.
- Stojan – samozřejmě si můžete klávesy položit na stůl, pokud vám to tak bude vyhovovat. Většina hudebníků ale dává přednost stojanu, který je výškově nastavitelný a vybavený zarážkami pro zamezení pohybu kláves.
- Stolička – také jí můžete výšku sedáku nastavit, což oceníte v případě, že klávesy využívá vícero lidí různých postav. Mnoho ze stoliček má podobný design jako stojany, takže jako celek vytváří ucelený dojem.
- Pedály – narozdíl od klavíru nejsou u kláves pedály přímo součástí, není však problém je sehnat odděleně. Pořídit můžete klasický trojpedál, pomocí kterého můžete tóny zjemnit, prodloužit, nebo prodloužit jen vybrané. Ke klávesám se však častěji pořizuje pouze sustain pedál, který slouží k prodloužení všech tónů a je využíván velmi často.
- Sluchátka – pomůcka pro všechny, kteří preferují soukromé hraní nebo usedají za keyboard ve večerních a nočních hodinách. Pokud byste si rádi přečetli více informací, můžeme vám nabídnout náš článek Jak vybrat sluchátka.
Pro pokročilé
Pokud patříte mezi ambicióznější hudebníky, nebo dokonce zakládáte kapelu, možná se neobejdete bez několika dalších pomůcek.
- Pouzdro – je nepostradatelnou pomůckou pro klávesisty, kteří se s nástrojem často přesouvají. Pro domácí použití existují také protiprachové obaly, které pomáhají udržet keyboard v perfektním stavu.
- Notové stojany – přijdou vhod v momentě, kdy se naučíte noty. Některé modely keyboardů disponují malým stojánkem v balení. Pokud vám chybí, můžete jej dokoupit či pořídit samostatný stojan na noty, který postavíte před klávesy.
- Externí reproduktory – pořídíte v případě, že vám přestanou stačit ty vestavěné, například pokud plánujete vystupovat. Klávesy samozřejmě musí být vybaveny potřebnými konektory.
- Špunty do uší – se týkají spíš profesionálních hudebníků. Utlumují zvuk o několik desítek decibelů čímž chrání sluch během koncertů nebo dlouhých zkoušek ve studiu.
Stojan na klávesy
Pedál
Nastavitelná stolička
Pouzdro na přenášení
Notový stojánek
Externí reproduktor
Oblíbené značky
Při výběru můžete vsadit na výrobky značek, které patří dlouhodobě k těm nejlepším na trhu. O které se značky se v oblasti keyboardů jedná?
- Yamaha – nejznámější značka v tomto segmentu, jejíž portfolio čítá jak levné keyboardy pro začátečníky, tak i vyladěné modely pro profesionální hudebníky. Dobrou volbou do začátku mohou být klávesy s výukovým programem.
- Korg – další lídr v oblasti hudebních kláves, pracovních stanic a syntezátorů. Klávesy této značky spadají do střední a vyšší cenové relace. Disponují špičkovými technologiemi a nabídka pokrývá široké spektrum nejrůznějších potřeb.
- Casio – značka sídlí v Japonsku a řadí se mezi světové jedničky. Zaměřuje se zejména na domácí klávesy pro začátečníky doplněné množstvím funkcí pro zlepšení výuky, výkonu a požitku. Výrobky spadají do nízké a střední cenové relace.
- Roland – další známý výrobce klávesových hudebních nástrojů, který se zaměřuje zejména na náročnější hudebníky. Tomu také odpovídá obvykle vyšší cena. V portfoliu ale najdete i několik kvalitních levnějších modelů pro začátečníky.
- Schubert – ideální, hledáte-li klávesy do začátku nebo pro děti na naučení. Výrobce nabízí modely bez dynamiky i s ní, mnohdy také s příslušenstvím v ceně.
Cena
Protože pod pojmem klávesy je možné si představit spoustu velmi rozdílných nástrojů, velmi rozdílná je i jejich hodnota. Na cenu mají jistý vliv funkce, zde však platí, že i základní keyboardy bývají vybaveny určitým počtem rejstříků, rytmických smyček a automatických doprovodů. Mnohem více se cena odvíjí od vlastností klaviatury. Co se týče ověřených značek, nejznámějšími z nich jsou pravděpodobně Yamaha či Casio, rozhodně však můžeme doporučit také Korg, Kurzweil či Roland.
Do 2 000 Kč
V této kategorii najdete zejména modely pro děti. Typická je klaviatura s nižším rozsahem a bez dynamiky kláves. Ta sice může vyhovovat také některým začátečníkům, pokud se však později rozhodnou pro lepší nástroj, mohou mít s přechodem na dynamickou klaviaturu problémy. Součástí také bude menší počet rejstříků, rytmů nebo automatických doprovodů.
Od 2 000 do 5 000 Kč
Nabídka nástrojů určených pro dospělé začíná zhruba v této kategorii. Stále však půjde o modely určené zejména začátečníkům. Součástí tedy bývají různé výukové programy. Pokud zapátráte, najdete již v této kategorii klávesy s dynamickou odezvou síly úhozu. Většina nástrojů disponuje 61 klávesami, což už je rozsah 5 oktáv. V nabídce se budou nacházet mnohé funkce jako dual či chorus, stovku rejstříků či automatických doprovodů. Pokud sháníte MIDI klávesy, výběr budete mít nejširší právě v tomto cenovém rozhraní.
Od 5 000 do 10 000 Kč
V této kategorii již dynamická klaviatura vede. Počtem může mít až 76 kláves, výjimkou není ani nastavení její citlivosti. Dále se rozšiřuje počet rejstříků, rytmů, polyfonie, stoupá i kapacita paměti. Zvyšuje se počet konektorů, ke spoustě nástrojů můžete připojit iPad či mobilní telefon.
Od 10 000 do 40 000 Kč
Investice nad deset tisíc bude pro člověka, který si budoucím nadšením pro hru není zcela jist, zbytečná. Tato kategorie je již určena pro studenty hudebních škol, kterým nabízí i celé sety se stojanem, pouzdrem a dalšími pomůckami. Velkou část nástrojů tvoří workstationy vybavené spoustou funkcí pro komponování hudby či vystupování na koncertech. Pro tyto účely je také k dispozici větší kapacita paměti. Klávesy jsou také z bytelnějšího materiálu, což se odrazí na delší životnosti i na hmotnosti.
Od 40 000 Kč
V této sekci již nic menšího než profesionální workstation či aranžér nenajdete. Výjimkou není plná 88klávesová klaviatura, aranžérské funkce již připomínají komplexní operační systém. Nejdražší modely atakují hranici 100 000 Kč.
Klavír nebo klávesy?
Možná narazíte na názor, že klávesy jakožto nástroj jsou jaksi méněcenné, vybavené horšími parametry, pro méně talentované děti apod. Spíš je však nutné vzít v úvahu, že jde o nástroj, který je zkrátka odlišný, hodí se pro jiný repertoár a vyžaduje od dítěte jiné schopnosti.
Pokud se zapíšete na lekce klavíru, můžete se těšit na pilování techniky hry, hraní skladeb zpaměti nebo ve dvojici. Přednost bude mít klasický repertoár, rozhodně to však neznamená, že nebudete moci hrát například popové skladby, vždy jde o dohodu s konkrétním učitelem. Klavír je bohužel finančně mnohem náročnější, za slušnou cenu však seženete modely z druhé ruky.
Pokud se rozhodnete pro hru na klávesy, vyučovací hodina bude sestávat z trochu jiných částí. Méně se bude dbát na procvičování techniky hry (ačkoliv úplně se bez ní neobejdete), část lekce však bude věnována zvládnutí ovládacích prvků a výběr vhodného aranžmá k jednotlivým skladbám. Dostanete se k úpravě zvuku a jeho vrstev. Ve vyšších stupních přichází na řadu také propojení keyboardu s počítačem a tvorbě vlastních doprovodů.
Zvolte klavír, pokud: |
Zvolte klávesy, pokud: |
chcete bravurně ovládnout techniku |
pilování techniky vás nudí |
láká vás klasický repertoár nebo jazz |
nejraději byste hráli populární hudbu |
nezajímají vás “samohrajky” a chcete být osobně zodpovědní za každý tón |
láká vás propojení s počítačem a vlastní tvorba |
Cestování s klávesami
Digitální keyboard je elektronický nástroj, jako takový se neobejde bez dodávky energie. Tu většinou získává pomocí síťového zdroje. Pokud však plánujete hrát na různých místech, rozhodně se podívejte po modelu, který dokáže fungovat na baterie. V nabídce najdete také kombinované modely schopné využít oba zdroje.
Pokud budete klávesy často přenášet, zvažte také jejich celkovou hmotnost. Pohybuje se v rozmezí mezi 4 až 8 kily, což už je váha, kterou v ruce či na zádech ucítíte.
Dobrý den, je možné sehnat kvalitní klávesy do zhruba 2 000 Kč? Jsou pro začátečníka, takže se nám nechce investovat větší částku dřív, než budeme vědět, že u toho vydrží.