Jak vybrat kojeneckou lahev
Kritérií pro správný výběr lahvičky není mnoho, koneckonců se nejedná o kdovíjak složité výrobky. Každý parametr je ovšem velice důležitý, a proto by měl být při výběru toho správného modelu důkladně zvažován.
V prvé řadě musíte zvolit odpovídající typ výrobku, jež bude vám i vaší ratolesti dokonale sedět. Zásadní roli sehrává i druh materiálu, z něhož je produkt vyroben.
Při výběru nezapomínejte ani provedení savičky (dudlíku). Ne každé dítě totiž zvládá přechod z měkké a teplé bradavky na poněkud chladnější láhev snadno. Vzhledem k nárokům na dokonalou hygienu byste měli ohrát ohled i na způsob a náročnost čištění.
Závěrem se samozřejmě podíváme na zoubek i cenám jednotlivých lahví. Jako vždy trh rozparcelujeme do několika pásem a zmíníme hlavní rozdíly mezi výrobky rozlišných kategorií.
Připravili jsme pro vás podobné návodné články také na další vybavení pro miminka. Až skončíte s výběrem lahví, podívejte se také Jak vybrat zavinovačku, kojící polštář, kočárek , pleny, kojenecké mléko, nebo třeba monitor dechu. Případně pokud vybíráte hračky už odrostlejším dětem, můžeme doporučit Jak vybrat RC model nebo Nerf zbraň.
Typ
Máte jasnou představu, jak kojenecká láhev vypadá a nedokážete si představit, že by to mohlo být jinak? V tom případě vás rychle vyvedeme z omylu. Firemní stratégové totiž přišli na to, že by bylo vhodné flaštičky pro kojence rozčlenit do několika typů podle použití. A tak se na trhu vyskytují hned čtyři základní druhy lahví:
- Klasické lahve
- Lahve se širokým hrdlem
- Antikolikové lahve
- Lahve pro učení se
Klasické lahve
Tento druh zná patrně každý, kdo přišel do styku s dětským zbožím. Standardní lahvička z dobře omyvatelného materiálu obvykle pomalovaná roztomilými obrázky nebo jednobarevná. Bývají kompatibilní s většinou volně dostupných dudlíků a sterilizátorů, takže je můžete podle potřeby užít prakticky kdekoliv.
Léty ověřený tvar zajišťuje využitelnost u většiny rodin. V případě běžného vývoje ratolesti představuje klasika první volbu.
Lahve se širokým hrdlem
Běžné lahve jsou poměrně vysoké, proto hrozí jejich převržení. Tento problém pomáhají úspěšně eliminovat modely vybavené širokým hrdlem. Vyznačují se menší výškou, při zachování podobného objemu. V neposlední řadě musíme zmínit i snadnější nasypání kojenecké výživy v prášku.
Antikolikové lahve
Některé děti trápí v útlém věku časté bolesti bříška. Pro ně jsou určeny speciální antikolikové lahve. Jejich vnitřní prostor je uzavřen speciálním mechanismem, zajišťujícím, že se uvnitř flaštičky neutvoří přebytečný vzduch.
Víte-li, že má vaše ratolest při krmení problém s bolestmi břicha, rozhodně se nad koupí tohoto typu alespoň zamyslete.
Lahve pro učení se
Již výše jsme zmínili, že ne všem dětem se přechází z matčina prsu na láhev zrovna snadno. Právě pro ně jsou určeny lahve pro učení se. Svým tvarem více připomínají bradavku, takže jsou v začátcích pro miminko přijatelnější.
Tip: Jestliže ke krmení používáte mléko odsáté odsávačkou, zjistěte si předem, zda jsou lahvičky s tímto přístrojem kompatibilní. Ušetříte si tak přelévání z jedné nádoby do druhé.
Materiál
Druhým zcela zásadním parametrem je použitý materiál. Ten by měl být co nejšetrnější k dětskému organismu. Stejně jako v předcházejícím případě rozlišujeme čtyři hlavní druhy provedení:
- Plast
- Sklo
- Silikon
- Nerez
Plast
Nejlevnějším, ale také nejméně vhodným materiálem, je plast. Při výběru plastové butelky dávejte dobrý pozor na přítomnost zdraví škodlivých látek. V žádném případě by neměl obsahovat Bisfenol A (BFA), jehož negativní vliv na dětské zdraví byl již potvrzen.
Taktéž vždy dobře zkontrolujte, zda závit dovírá. Plast nevyniká příliš velkou odolností, takže se lahve velmi rychle opotřebují. Mléko rozlité po celém bytě by vás patrně nepotěšilo, že ne?
Sklo
Naproti tomu naprosto bezpečným materiálem je sklo. Neuvolňuje žádné škodlivé látky a vydrží mnohem déle než plast. Jeho zásadní nevýhodou je poměrně vysoká hmotnost, která se při delších túrách pronese. Pamatujte navíc na to, že malé děti rády házejí vše, co mají v rukou a sklo je náchylné k rozbití.
Zajímavou možností je dokoupení speciálních silikonových rukávků, do nichž můžete láhev zabalit. Bude tak odolná proti poškození při pádu, a navíc zůstanete u stále ještě poměrně rozumné ceny.
Silikon
Pro výrobu lahviček pro učení se bývá nejčastěji využit silikon. Svými vlastnostmi se velmi podobá lidské kůži. Silikonové výrobky prakticky nelze koupit v běžných drogériích nebo lékárnách a musíte se pro ně vydat do specializovaného obchodu. Za své úsilí ovšem získáte lehkého, zdraví neohrožujícího a jen obtížně zničitelného společníka. Záleží jen na vás, zda vás neodradí poněkud vyšší cena.
Nerez
Na pomyslném vrcholu stojí modely z nerezové oceli. Jsou prakticky nesmrtelné a vydrží dítěti po celou dobu kojeneckého věku. Neobsahují BFA a ani přímý pád na zem je nepoškodí. Připravte se však na cenu dosahující několikanásobku běžných produktů.
Savičky
Savičky (dudlíky) slouží jako náhrada prsní bradavky a pomáhají dítěti při pití. Obvykle se prodávají spolu s lahví, vyplatí se však mít jich po ruce více. Při nákupu je rozhodně dobré brát ohled na použitý materiál, tvar a průtok.
V současné době se využívá dvojice základních provedení z hlediska materiálu:
- Silikon – měkký a příjemný na omak, méně odolný proti rozkousání
- Latex – pevný a odolný proti rozkousaní, hrozí alergie, tvrdost materiálu není pro dítě přirozená
Zcela přirozeným je pro dítě kruhový tvar. Asi vám dochází, z jakého důvodu. Správné tvarování savičky podporuje odpovídající rozvoj zubů a dásní. Setkat se můžete i se speciálními antikolikovými savičkami, jež jsou přítomny u stejnojmenných lahví.
Vyplatí se brát v potaz i průtok. Správně by mělo z lahvičky vyjít 2-3 kapičky mléka za minutu. V případě vyšší rychlosti se dítě začne zalykat, nižší frekvence vytékání mléka jej unaví a povede k nedostatečnému krmení.
Čištění
Péče o miminko klade velký důraz na hygienu. Imunitní systém malého človíčka není plně vyvinutý, takže je mnohem vyšší riziko případných onemocnění. Stačí jen letmý kontakt s mikroby a neštěstí je na světě. Abyste se těmto nepříjemnostem vyhnuli, je zapotřebí důsledně sterilizovat všechno vybavení pro krmení.
Po každém použití omyjte láhev pod proudem horké vody a za použití kartáče. Podstatné je kromě samotného těla lahvičky omýt i těsnění a savičku. Všechny škodlivé činitele odstraní var trvající po dobu 3-5 minut. Pro tyto potřeby lze využít i speciální elektrické sterilizátory, jež se o všechno postarají samy.
Ani po umytí nezapomínejte na odpovídající péči. Krmicí potřeby umístěte na čistou utěrku a překryjte opět čistým kusem látky.
Cena
Finanční náročnost kojeneckých lahví obecně není příliš vysoká. Ty nejkvalitnější výrobky se prodávají za cenovku jen lehce přesahující 500 korun. Vyšší jednorázová investice vám většinou vystačí po celou dobu kojeneckého věku. Levnější butelky samozřejmě musíte po čase vyměnit, neboť dochází k jejich znehodnocení.
Cena do 250 Kč
V této kategorii naleznete všechny plastové a většinu skleněných modelů. Škála objemu se pohybuje od 120 do 350 mililitrů, což je standard. Objevují se zde též všechny typy láhví od klasických, přes antikolikové až po děti, které se pít teprve učí.
Cena nad 250 Kč
V dražším rozmezí se vyskytují láhve z odolnějších materiálů jako je silikon a nerez. Zároveň zde naleznete i speciální sady plastových butelek obsahujících třeba dva kusy za cenu jednoho. Objem se pohybuje podobně jako u předcházejícího druhu mezi 120 a 350 ml. Najít ovšem můžete i flašku, do níž se vejde více než 600 mililitrů mléka.