Test nejlepších koloběžek
a jak je vybrat

Obrázek koloběžky

Koloběžky už dávnou nejsou jen dětskou hračkou. V dnešní době představují velice praktické „přibližovadlo“ určené nejenom pro malé, ale také pro velké. Koloběžky slouží pro pohodovou odpolední jízdu s rodinou a k realizaci sportovních aktivit.

Výhodou těchto produktů je jejich příjemná skladnost, takže se vejdou do každého bytu a mohou se také stát nedílnou součástí jakékoliv dovolené. Při jízdě samozřejmě nejde pouze o zábavu, ale i o pohyb, zlepšování kondice, rozvoj rovnováhy a koordinaci obecně.

Koloběžky přináší velký výběr nejrůznějších typů, které se mezi sebou liší především na základě jednotlivých parametrů. Pakliže si nevíte rady s vhodným nákupem, přečtěte si tento článek, který vám krok po kroku poradí, jak se ve spleti technických údajů vyznat a jakému modelu dát přednost. Pak už koupě té správné koloběžky bude hračka.


Nejlepších 10 koloběžek dle hodnocení uživatelů

Vzhled

Název

Materál

Nosnost (kg)

Orientační cena

Aktuální cena

Náhled koloběžky Spartan Jumbo

Spartan Jumbo 

hliník

100

1 300 Kč

Náhled koloběžky MASTER 26-20

MASTER 26-20

ocel

120

3 500 Kč

Náhled koloběžky KOSTKA TOUR MAX

KOSTKA TOUR MAX 

ocel

150

8 900 Kč

Náhled koloběžky WILCOX AWAY

WILCOX AWAY 

ocel

100

3 500 Kč

Náhled koloběžky Crussis URBAN 4.2

Crussis URBAN 4.2 

ocel

150

8 800 Kč

Náhled koloběžky ​Yedoo TWO

​Yedoo TWO

ocel

100

2 200 Kč

Náhled koloběžky ​Yedoo City

​Yedoo City

ocel

120

3 000 Kč

Náhled koloběžky Spartan Stunt

Spartan Stunt 

hliník

100

1 200 Kč

Náhled koloběžky Spartan STUNT PROFESIONAL

Spartan STUNT PROFESIONAL 

hliník

100

1 500 Kč

Náhled koloběžky Yedoo Three

Yedoo Three 

ocel

100

2 700 Kč

Testování a recenze koloběžek pro rok 2018

Podrobný test koloběžek právě připravujeme, jeho vydání předpokládáme v druhé polovině roku 2018. V testu budou také detailní recenze nejlépe bodovaných koloběžek. Nyní pro vás máme zpracovanou tabulku nejlépe hodnocených produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o koloběžky, které jsou již prověřené velkým množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké koloběžky, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat koloběžku

1. Typy koloběžek

2. Velikost

3. Tvrdost kol a ložiska

4. Nosnost

5. Výrobní materiál

6. Výška, délka a šířka nášlapu

7. Výška řidítek

8. Brzdy

9. Slovník pojmů

10. Ceny

11. Vybavení na koloběžku​

Koloběžky vypadají na první pohled jako konstrukčně velice jednoduchá a nenáročná „přibližovadla“. Ano, tomu tak skutečně je. I přesto se s nimi váží nejrůznější technické parametry, na základě kterých dochází k výběru ideálního modelu šitého přímo na míru.

My vás nyní seznámíme s koloběžkami obecně a přes oblíbené a dostupné typy se propracujeme až k velikostním variantám a nosnostem jednotlivých výrobků. Nastíníme vám informace týkající kol, ložisek, výrobního materiálu rámu a brzd.

S pomocí našeho článku zjistíte, jakou zvolit výšku nášlapu a řídítek a jaký model bude vhodný právě pro vás. Nezapomeneme samozřejmě ani na praktický slovník základních pojmů souvisejících s koloběžkami.


1. Typy koloběžek

Na začátku všeho byste se měli rozmyslet, jakému typu koloběžky dáte přednost. Tato volba úzce souvisí s věkem jezdce, jeho výškou, hmotností a v neposlední řadě také jízdními ambicemi. Je velký rozdíl, zda budete jezdit pouze po městě nebo s koloběžkou vyrazíte i na delší trasy, popřípadě na nezpevněné cesty.

Z tohoto pohledu tedy rozlišujeme několik základních typů koloběžek:

 • Dětské koloběžky
 • Skládací koloběžky
 • Freestyle koloběžky
 • Elektrické koloběžky
 • Koloběžky pro dospělé

Dětské koloběžky

Jak již prozrazuje název této kategorie, jde o produkty primárně určené pro děti. A to od věku 2 let. Tomu každopádně odpovídá velikost takového výrobku, výška a šířka řídítek. Tyto koloběžky jsou konstrukčně nenáročné a slouží hlavně k tomu, aby se na nich děti naučily jezdit. Narazit můžete také na modely se třemi kolečky. V jejich prospěch hovoří celková stabilita.

Skládací koloběžky

Skládací koloběžky z části připomínají ty dětské. Jsou jen trochu robustnější a určené pro větší až dospělé jedince. Jedná se o produkty, které lze poměrně jednoduše a rychle složit, takže se během okamžiku mohou stát praktickým a skladným příručním zavazadlem.

Kvalita zpracování skládacích koloběžek je samozřejmě na vyšší úrovni, protože tyto modely musí odolávat náročnějšímu povrchu a nerovnostem. Obecně lze tento typ koloběžky označit za spolehlivý a konstrukčně propracovaný.

Freestyle koloběžky

Další alternativa koloběžek vypadajících podobně, jako výše uvedené modely. V tomto případě jde však o profesionální koloběžky, u kterých je velký důraz kladen hlavně na celkovou pevnost rámu a jednotlivých komponent. Tyto produkty jsou primárně využívány k ježdění na U-rampách a ve skateparku. Provádět s nimi lze bezpočet nejrůznějších triků, takže musí celkově odolávat mnohým nárazům.

Pro Freestyle koloběžky je charakteristický vyztužený rám a malá kolečka.

Elektrické koloběžky

Boom „přibližovadel“ s elektrickým pohonem si došlápl také na koloběžky. Tyto modely jsou vybaveny speciálním elektromotorem, který je třeba dobíjet. Jeho největší předností je automatický pohon. Bez odrážení můžete svištět rychlostí 20 – 30 km/hod. Baterie vydrží nabytá zhruba 4 – 8 hodin v závislosti na daném typu. Za nevýhodu lze považovat to, že v okamžiku vybití baterie je koloběžka poměrně těžká.

Koloběžky pro dospělé

Nyní se dostáváme ke kategorii, která zažívá v posledních letech značný boom a té se budete v našem článku a v následujících kapitolách věnovat pravděpodobně nejvíce. Jsou to koloběžky pro dospělé. Ty se liší už na první pohled svojí stavbou. Vpředu je uloženo vyšší kolo a použity jsou nafukovací pneumatiky. Také jejich větší velikost je předurčena pro dospělé osoby a hlavně dlouhodobější a pohodlnější ježdění.

​Koloběžky pro dospělé mají samozřejmě řadu odlišných úprav podle toho, k čemu je budete primárně využívat.

 • Koloběžky pro sportovní jízdu – mnohdy mají dokonce dvě ruční brzdy
 • Koloběžky pro turistiku – mohutná konstrukce je doplněna velkým předním kolem
 • Koloběžky pro kratší trasy – jedna ruční brzda, kratší nášlap a vyšší obratnost

2. Velikost

Vaším prvním odrazovým můstkem při výběru koloběžky bude její velikost. Ta se promítá hlavně do rozměrů kol. Z logiky věci vyplývá, že velikost kol souvisí s tím, kde chcete koloběžku primárně využívat. Tento parametr je udáván v palcích. Větší kolo je vždy větší, než to zadní. Pro příklad vám uvedeme několik typů provedení.

 • Přední kolo 16“ + zadní kolo 12“ – Koloběžky určené především pro městský provoz. V jejich prospěch hovoří patřičná obratnost.
 • Přední kolo 20“ + zadní kolo 16“ – Univerzální koloběžky, které využijete nejenom ve městě, ale můžete s nimi vyrazit také na výlety mimo městskou zástavbu.
 • Přední kolo 26“ + zadní kolo 20“ – Modely vhodné pro delší cestování. S takto velkými koly vám bude cesta ubíhat a vynaložíte mnohem méně energie.

3. Tvrdost kol a ložiska

S kolami koloběžky souvisí také další dva parametry. Je to tvrdost kol a ložiska. První z nich vypovídá o celkové rychlosti a pohodlí při jízdě. V tomto směru je třeba rozlišovat kola z PVC či PU materiálů a ty nafukovací.

PVC a PU kola jsou součástí menších koloběžek. Pokud zvolíte tvrdá kola, ucítíte všechny nerovností povrchu, na druhou stranu docílíte vyšší rychlosti. Měkká kola jsou naopak příjemnější na hrubším terénu.

​Co se týče nafukovacích kol u větších koloběžek pro dospělé, setkáte se s číselným označením tvrdosti gum. Nižší číselná řada značí měkčí pneumatiku.

 • Měkké gumy – Od čísla 86A a níže.
 • Tvrdé gumy – Od čísla 88A a výše.

Ložiska

Ložiska jsou kapitolou samou o sobě. Jejich hlavní funkcí je správný, rychlý a plynulý otáčivý pohyb kola při jízdě. Toho docílíte s ložisky té nejvyšší kvality. Hlavním rozlišovacím parametrem při výběru se vám stane údaj ABEC. Ten je prezentován na stupnici od 1 do 9. Čím vyšší číslo, tím jsou ložiska kvalitnější, přesněji vyrobené a dosahují plynulejší jízdy a větší rychlosti.


4. Nosnost koloběžky

Pokud máte představu o tom, jaký typ koloběžky je vhodný zrovna pro vás, měli byste přistoupit k volbě jednotlivých technických parametrů. Jedním z takových údajů je bezpochyby nosnost koloběžky.

Ta vyjadřuje jediné. Zda koloběžka dlouhodobě uveze jezdce o dané hmotnosti a nedojde k jejímu poškození. Bavíme-li se o koloběžkách pro dospělé, nabízí tyto produkty nosnost od 90 kilogramů do 150 kilogramů.

Tento parametr volte také s přihlédnutím k tomu, kde s koloběžkou budete jezdit. V potaz totiž musíte brát nejenom vaši aktuální váhu, ale i to, že budete přejíždět přes nejrůznější nerovnosti, ať už jde o městské obrubníky nebo menší skoky v terénu. Pak je důležité počítat s tím, že v daném okamžiku bude zatížení koloběžky mnohem vyšší. Z toho důvodu tento parametr v žádném případě nepoddimenzujte, jinak by mohlo dojít k poškození koloběžky.


5. Výrobní materiál

S celkovou bytelností koloběžky souvisí také její výrobní materiál. Důraz je kladen hlavně na rám, včetně řídítek a vidlice. Tento údaj volte s přihlédnutím k tomu, kde budete koloběžku primárně využívat a jaký styl ježdění s ní zamýšlíte.

Narazit můžete na tři typy výrobních materiálů, se kterými se pojí odlišné vlastnosti:

 • Ocel – tuhá a pružná
 • Hliník – lehký a tuhý
 • Karbon – velice lehký a maximálně pevný

Koloběžky pro běžné ježdění jsou většinou zhotoveny z kombinace oceli a hliníku. Modely pro náročnější a sportovní ježdění jsou vyrobeny z karbonu.


6. Výška, délka a šířka nášlapu

Nášlap je ve své podstatě hlavní plochou koloběžky, na které stojíte během jízdy. Jinak označované stupátko rozhoduje o vašem celkovém komfortu při jízdě. Zaměřit se proto musíte nejenom na výšku nášlapu, ale také na jeho délku a v neposlední řadě i šířku.

Výška nášlapu

Pokud jste na koloběžce doposud nejeli, určitě jste viděli samotný pohyb odrážení. Tomu se mimo jiné říká „koloběh“. Můžete tedy potvrdit, že při odrazu volnou nohou je nutné jít do menšího podřepu. Při tom jsou namáhány svaly na noze, kterou se opíráte. Logicky tak vyplývá, že čím menší dřep uděláte, tím bude jízda pohodlnější.

Výška nášlapu by proto neměla být nikterak vysoká. Navíc, když plánujete s koloběžkou jezdit delší trasy. Pozor byste si však měli dát na předpokládaný terén, aby nedocházelo ke škrtání nášlapu o překážky a nerovnosti na cestě. Za ideální výšku nášlapu je považována hranice kolem 5 centimetrů. Dobré je vyzkoušet více výšek nášlapu, protože právě vaší postavě může vyhovovat jiná.

Délka nášlapu

Jízda na koloběžce probíhá tak, že máte jednu nohu na nášlapu a druhou se odrážíte. Proto není nutné volit zbytečně dlouhé nášlapy, které spíše zhoršují jízdní vlastnosti a mohou být na obtíž při překonávání nejrůznějších překážek. Je však pravdou, že při sjezdech z kopců a na delších rovinkách je příjemné dát odpočinout obou nohám. Té zadní stačí jen třetiny nebo půlka, protože ji stejně hned použijete.

​Ideální délka nášlapu se pohybuje kolem 40 centimetrů.

Šířka nášlapu

​Nakonec se zmíníme ještě o šířce nášlapu, která sice už nehraje tak zásadní roli, přesto je vhodné k ní alespoň z části přihlížet. Šířka je trochu opomíjeným parametrem hlavně kvůli tomu, že na koloběžce stojíte nohou v její ose, takže není třeba řešit nějaké centimetry navíc. Ba naopak, příliš široký nášlap může být předpokladem ke zranění v podobě ukopnutého kotníku.

​Optimální šířka nášlapu je cca 10 – 11 centimetrů.


7. Výška řidítek

Další důležitou součástí koloběžky jsou řídítka, respektive jejich samotná výška. Tento prvek je nastavitelný, takže si jej uzpůsobíte dle vlastních potřeb. Stačí si pouze zkontrolovat rozsah nastavení, aby vyhovoval vaší celkové výšce. U dětí to bývá rozpětí od 50 centimetrů a výše. U dospělých osob je to od 90 do 130 centimetrů.

V tomto směru si dejte pozor na správné nastavení, které se úměrně promítá do pohodlí při jízdě. Nízko položená řídítka vám způsobí bolesti zad. Vyšší řídítka zase snižují celkovou ovladatelnost koloběžky.

Optimální výška řídítek je ve výšce kyčlí. Měří se tak, že stojíte vedle koloběžky, nikoliv na nášlapu.


8. Brzdy

Doposud jsme se zabývali tématy, která víceméně souvisí s pohodlným rozpohybováním koloběžky. Tento zábavní a sportovní prostředek však musíte být schopni i zabrzdit. A k tomu samozřejmě nedochází broušením paty o zem. Koloběžky jsou vyráběny se třemi odlišnými typy brzd.

 • Nášlapné brzdy – Nášlapná brzda je umístěna za nohou jezdce v zadní části nášlapu. Jde o tu nejlevnější variantu. Ta je vhodná spíše do nenáročného městského provozu.
 • Čelisťové brzdy – Čelisťové brzdy jsou ovládány páčkou na řídítkách. Využívány jsou u koloběžek s nafukovacími koly. Jejich princip fungování je stejný, jako u jízdních kol. Po stisku páčky dvě čelisti s gumovými válečky působí na kolo a začnou brzdit.
 • Kotoučové brzdy – Ty patří k té nejlepší a z pohledu brždění i nejúčinnější variantě. Ovládány jsou také prostřednictvím páčky na řídítkách. Počítat musíte s jejich náročnější údržbou. Kotoučové brzdy jsou vhodné hlavně pro sportovně založené jezdce.

9. Slovník pojmů

Svět „koloběžkářů“ je světem nadšených jedinců pro koloběžky, v jejichž kruzích se můžete setkat se specifickým slangem, ale i s nejrůznějšími pojmy. Ty vám budou ostatně nápomocny i při volbě výsledné koloběžky. Proto vám přinášíme výčet tohoto nejzákladnějšího.

 • Freestyle – Ježdění na speciálních koloběžkách nacházejících své primární využití na U-rampách a ve skateparcích. Koloběžky jsou upraveny pro provádění libovolných triků na schodech, zábradlích a ostatních prvcích.
 • Freeride – Styl jízdy zasazený do terénu. Jde o náročnější sjezdy z kopce dolů, které jsou propleteny přírodními či uměle vytvořenými překážkami. Pro sjezdy je třeba vlastnit odpovídající typ koloběžky.
 • Výška od podlahy – Tímto výrazem se určuje vzdálenost od země k nejnižšímu bodu nášlapu.
 • Pláště - Označení pro typ dezénu na koloběžky s nafukovacími koly. Využít můžete pláště na silnici, ale také do náročnějšího terénu.

10. Cena

Vzhledem k tomu, že koloběžky jsou určeny pro široké spektrum zákazníků, naleznete jich bezpočet za nejrůznější ceny. Malým dětem může stačit produkt za 500 Kč, nejnáročnějším jezdcům naopak výrobek přesahující částku 25 000 Kč. Ať už se vaším cílem stanou jakékoliv koloběžky, vždy se zajímejte o prověřené značky – Spartan, Crussis, Yedoo, Wilcox, Master, Olpran, Slamm, Spokey, Grit, Hudora a další.

Následující cenové kategorie vám nastíní, co a za kolik můžete pořídit.

Cena do 1 000 Kč

V tomto směru jednoznačně vedou dětské koloběžky a ty skládací. Tedy malé vhodné do městského provozu na méně časté pojížďky. Počítat byste měli s nosností do 90 kilogramů a s celkovou hmotností od 3,7 do 9,7 kilogramů.

Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč

V této cenové hladině se kromě kvalitních skládacích koloběžek začnou objevovat také ty bytelnější a specifické, určené pro freestyle jízdu. Výjimkou není ani několik modelů s nafukovanými kolečky pro nenáročné zákazníky. Tam už lze docílit nosnosti kolem 100 kilogramů a variantě se 16“ + 12“ palcovými koly.

Cena od 3 000 Kč do 6 000 Kč

V tomto případě mají jasnou přednost freestyle koloběžky a ty s nafukovacími koly. Nejoblíbenější je bezpochyby varianta 20“ + 16“ palců. Jde o dostatečně dlouhé modely až 170 centimetrů, které poslouží libovolně velkým postavám. Takové koloběžky jsou schopny uvézt jedince s váhou do 150 kilogramů.

Cena nad 6 000 Kč

Chcete-li se koloběhu věnovat se vší vervou, určitě se vyplatí připlatit si. Od částky 10 000 Kč a výše se vám otevírají poměrně široké možnosti výběru, a to nejenom z parametrů typu nosnost, výška nášlapu, ale také z hlediska volby brzd či výrobního materiálu. V této cenové kategorii je i spousta modelů s velikostí kol 26“ + 20“ palců.


11. Vybavení na koloběžku

Na koloběžku je pohlíženo jako na klasické jízdní kolo. Proto si své zakoupené modely můžete dovybavit prostřednictvím nejrůznějších blatníků, odrazek, ale také speciálních brašen pro cestování na delší vzdálenosti. Včetně tachometru pro zobrazení informací o ujetých vzdálenostech.

To samé platí o oblečení a bezpečnosti na koloběžce. Kromě funkčních cyklistických oděvů lze volit vhodnou obuv, helmy, chrániče a podobné prvky.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Koloběžky
Průměrné hodnocení 4.3 z 23 hlasů

Ke zlepšování našich služeb využíváme na webu souborů cookie. Používáním webu s tím souhlasíte. Více

Na této stránce používáme cookie ke zkvalitnění webu a možnosti nabídnout jeho uživatelům co nejlepší zobrazení tohoto webu. Cookie může být také použita pro měření návštěvnosti jednotlivých stránek. Pokud budete pokračovat v používání této stránky, souhlasíte s tím.

Zavřít