Koloběžky vypadají na první pohled jako konstrukčně velice jednoduchá a nenáročná „přibližovadla“. I přesto se k nim váží nejrůznější technické parametry, které z výběru koloběžky dělají poměrně individuální proces. V tomto článku vás seznámíme s koloběžkami, jejich konstrukcí a zaměříme se i na jednotlivé komponenty. Nastíníme vám informace týkající se kol, ložisek, výrobního materiálu rámu a brzd.
S pomocí našeho článku zjistíte, jakou zvolit výšku nášlapu a řídítek a jaký model bude vhodný právě pro vás z hlediska nosnosti či velikosti. Nezapomeneme samozřejmě ani na praktický slovník základních pojmů souvisejících s koloběžkami. Na konci článku na vás také čekají cenové hladiny, ve kterých můžete koloběžky pořídit.
Jak vybrat koloběžku stručně:
- Kdo na koloběžce bude jezdit? – Dle stylu jízdy a také věku uživatele je důležité zvolit správný typ koloběžky. Modely pro dospělé se liší od těch pro děti, samostatnou kapitolou jsou freestyle koloběžky.
- Vyberte vhodná kola – Velikost a typ kol se váže na zvolený typ koloběžky. Roli hrají také ložiska či nahuštění duše kol.
- Soustřeďte se na nosnost – V souvislosti s tím, kdo na koloběžce bude jezdit, volte dostatečnou nosnost. Nezapomeňte také na rezervu.
- V potaz vezměte i materiál rámu – Dříve se koloběžky vyráběly převážně z oceli, takové konstrukce ale byly poměrně těžké. Pro pohodlnější jízdu se více hodí hliníkový rám, pokud si chcete připlatit za vyšší kvalitu, sáhněte po karbonové konstrukci.
- Dle uživatele volte nášlap – Vycházejte z toho, kdo bude na koloběžce nejčastěji jezdit. Nášlap vybírejte z pohledu výšky, délky a šířky.
- Důležitá jsou i řídítka – Řídítka jsou většinou nastavitelná, přesto si musíte vyzkoušet, jestli vám jejich poloha vyhovuje. Pokud budou moc nízko, rozbolí vás rychle záda, naopak při vyšším nastavení se zhoršuje ovladatelnost.
- Neopomeňte brzdy a bezpečnostní prvky – Z hlediska brzd můžete volit mezi nášlapnými či ručními. Nezapomeňte typu jízdy přizpůsobit bezpečnostní prvky – helma by měla být samozřejmostí, užitečné jsou také brýle a chrániče.
Typy koloběžek
Na začátku výběru koloběžky byste se měli rozmyslet, jakému typu koloběžky dáte přednost. Z tohoto pohledu rozlišujeme několik základních typů koloběžek:
- Koloběžky pro dospělé – Jsou charakteristické velkým předním kolem a celkově bytelnou konstrukcí. V kategorii je možné rozlišit modely do terénu nebo například silniční.
- Dětské koloběžky – Kromě rozměrů a designu se liší také brzdami, ty jsou ve většině případů nášlapné.
- Skládací koloběžky – Mohou být pro děti i dospělé, jejich prioritou je možnost složení do kompaktních rozměrů.
- Freestyle koloběžky – Vypadají podobně jak dětské, odlišují se ale mimo jiné výrazně vyšší pevností, aby odolaly těm nejdivočejším trikům.
- Elektrické koloběžky – Mezi modely pro dospělé se řadí také tyto koloběžky. Mají automatický pohon, takže není nutné vyvíjet sílu k rozpohybování.
Dětské koloběžky
Jak již prozrazuje název této kategorie, jde o produkty primárně určené pro děti. A to od věku zhruba 2 let. Tomu odpovídá velikost takového výrobku, především výška a šířka řídítek. Koloběžky pro děti jsou konstrukčně nenáročné a slouží hlavně k tomu, aby se na nich děti naučily jezdit. Narazit můžete také na modely se třemi kolečky, v jejichž prospěch hovoří celková stabilita. Menší děti by však měli pro získání potřebné stability začít s tříkolkami.
Mezi modely určenými pro děti najdete jak koloběžky s nášlapnými brzdami, tak i ty, které mají brzdy ruční, kola nafukovací a nechybí jim například ani stojánek. Při volbě dětské koloběžky proto záleží na preferovaném stylu jízdy, platí, že s koloběžkou s většími a nafukovacími koly může dítě vyrazit i do náročnějšího terénu. Tomuto typu jsme věnovali samostatnou stránku.
Skládací koloběžky
Skládací koloběžky zčásti připomínají ty dětské. Jsou jen trochu robustnější a určené i pro větší až dospělé jedince. Jedná se o modely, které lze poměrně jednoduše a rychle složit, takže se během okamžiku mohou z přibližovadla stát praktickým a skladným příručním zavazadlem.
Kvalita zpracování skládacích koloběžek je samozřejmě na vyšší úrovni než u dětských modelů, protože tento typ musí odolávat kromě vyššího zatížení i náročnějšímu povrchu a nerovnostem. Obecně lze tento typ koloběžky označit za spolehlivý a konstrukčně propracovaný.
Freestyle koloběžky
Další alternativou koloběžek vypadajících podobně jako výše uvedené modely jsou freestyle koloběžky. V tomto případě jde však o profesionální koloběžky, u kterých je velký důraz kladen hlavně na celkovou pevnost rámu a kvalitu jednotlivých komponent.
Tyto koloběžky jsou primárně využívány k ježdění na U-rampách a ve skateparcích. Provádět s nimi lze bezpočet nejrůznějších triků, takže musí celkově odolávat mnohým nárazům a vyššímu zatížení. Pro freestyle koloběžky je charakteristický vyztužený rám a malá kolečka. Brzdy bývají nášlapné. Věnovali jsme jim zvláštní stránku.
Elektrické koloběžky
Boom přibližovadel s elektrickým pohonem si došlápl také na koloběžky. Tyto modely určené zejména pro dospělé jsou vybaveny speciálním elektromotorem, který je třeba dobíjet. Jeho největší předností je automatický pohon. Bez odrážení můžete svištět rychlostí 20 až 30 km/hod. Baterie vydrží nabitá zhruba 4 až 8 hodin v závislosti na daném typu.
Za nevýhodu lze považovat to, že v případě vybití baterie je koloběžka poměrně těžká. Těmto koloběžkám se věnujeme v samostatném článku Jak vybrat elektrokoloběžku.
Koloběžky pro dospělé
Nyní se dostáváme ke kategorii, která se těší v posledních letech vysoké popularitě a budeme se jí v našem článku a v následujících kapitolách věnovat pravděpodobně nejvíce. Jsou to koloběžky pro dospělé. Ty se liší už na první pohled svojí stavbou. Vpředu je uloženo výrazně vyšší kolo a použity jsou nafukovací pneumatiky. Také jejich větší velikost je předurčena pro dospělé osoby a hlavně pohodlnější a delší jízdu, a to i v náročnějším terénu.
Koloběžky pro dospělé mají samozřejmě řadu odlišných úprav podle toho, k čemu je budete primárně využívat:
- Koloběžky pro sportovní jízdu – s odpružením a širokými pneumatikami, mnohdy mají dvě ruční brzdy, určené mimo jiné i na mushing, tedy jízdu se psem
- Koloběžky pro delší trasy – koloběžka je charakteristická velkým předním kolem pro rychlejší jízdu, často bez odpružení
- Koloběžky na rovný povrch – užší kola, bez odpružení, kratší nášlap a vyšší obratnost
Koloběžka na mushing má stejně jako jiné sportovní modely široká kola a odpružení
Koloběžka na delší trasy s velkým předním kolem
Silniční koloběžka vhodná také do města
Kola
Kola jsou společně s rámem prakticky nejdůležitější součástí koloběžky. Je důležité zvolit správný typ kol, dále pak jízdní komfort závisí na jejich parametrech jako velikost či tvrdost kol nebo úroveň ložisek. Typ kol souvisí do velké míry právě se zvoleným typem koloběžky.
Co se týče typů koleček, narazíme hlavně na:
- celogumová – PVC a PU kola, malý průměr, spíše na dětských, freestylových a malých skládacích koloběžkách
- nafukovací – podobná jako na jízdních kolech, styk s povrchem zajišťují duše a pláště, určené hlavně pro větší koloběžky pro dospělé.
Velikost kol
Na velikosti záleží, minimálně u koleček pro koloběžky určitě. Čím větší kola, tím snadnější překonávání terénních nerovností a také rychlejší jízda. Velikost kol a koleček, tedy jejich průměr, se nejčastěji udává v palcích (méně často pak v centimetrech). Výběr vhodné velikosti souvisí s tím, kde chcete koloběžku primárně využívat.
Pokud se zaměříme na koloběžky s celogumovými kolečky, tam je průměr poměrně malý a u předního i zadního kola stejný nebo podobný. V jejich případě jde hlavně o dobrou ovladatelnost a obratnost, rychlost jízdy je pomalejší.
U koloběžek s nafukovacími koly je nejčastěji přední kolo výrazně větší než to zadní, díky čemuž jede koloběžka rychleji. Pro příklad vám uvedeme několik typů provedení.
- Přední kolo 16″ + zadní kolo 12″ – Koloběžky určené především pro městský provoz. V jejich prospěch hovoří patřičná obratnost.
- Přední kolo 20″ + zadní kolo 16″ – Univerzální koloběžky, které využijete nejenom ve městě, ale můžete s nimi vyrazit také na výlety mimo městskou zástavbu, kde pojedete rychleji.
- Přední kolo 26″ + zadní kolo 20″ – Modely vhodné pro delší trasy. S takto velkými koly vám bude cesta ubíhat rychleji a vynaložíte u toho mnohem méně energie.
Tvrdost kol
Co se týče nafukovacích kol u větších koloběžek pro dospělé, jízdní vlastnosti ovlivňuje míra nahuštění duší. Tvrdost je tedy do jisté míry volitelná. Při větším nahuštění se snižuje valivý odpor a podporuje se rychlejší jízda. Menší tvrdost je vhodná do náročnějšího terénu, kdy kola dokáží lépe tlumit nárazy (Ze zdroje: Recenzetesty.cz).
Dále je důležitá celková konstrukce, kvalita duší a plášťů včetně volby vhodného vzorku pro daný povrch. Na trhu najdete široká nafukovací kola do terénu nebo například užší pro jízdu po silnici.
Naopak celogumová neboli PVC a PU kola jsou součástí menších koloběžek. Zde se dá volit tvrdost podle směsi hmoty, ze které je dané kolečko vyrobené. Tvrdost těchto koleček se označuje kombinací čísel a písmen. Pokud zvolíte tvrdá kola, ucítíte všechny nerovnosti povrchu, na druhou stranu docílíte vyšší rychlosti. Měkká kola jsou naopak příjemnější na hrubším terénu a vhodnější pro delší jízdy.
Tvrdost |
Označení |
Měkká kolečka |
86A a nižší |
Tvrdá kolečka |
88A a vyšší |
Ložiska
Ložiska jsou kapitolou samou o sobě. Jejich hlavní funkcí je správný, rychlý a plynulý otáčivý pohyb kola při jízdě. Toho docílíte s ložisky té nejvyšší kvality. Hlavním rozlišovacím parametrem při výběru se vám stane údaj ABEC. Ten je prezentován na stupnici od 1 do 9. Čím vyšší číslo, tím jsou ložiska kvalitnější, přesněji vyrobená a dosahují plynulejší jízdy a větší rychlosti.
Nejvíce rozšířená jsou v dnešní době ložiska označená ABEC 7, za nejkvalitnější jsou potom považována ložiska ABEC 9.
Nosnost
Nosnost vyjadřuje, zda koloběžka dlouhodobě uveze jezdce o dané hmotnosti a nedojde k jejímu poškození. Bavíme-li se o koloběžkách pro dospělé, nabízí tyto produkty maximální nosnost od 90 do 150 kilogramů (Ze zdroje: Spotrebitelov.cz). U dětských koloběžek bývá nosnost okolo 75 kg.
Tento parametr volte také s přihlédnutím k tomu, kde s koloběžkou budete jezdit. V potaz totiž musíte brát nejenom vaši aktuální váhu, ale i to, že budete přejíždět přes nejrůznější nerovnosti, ať už jde o městské obrubníky, nebo menší skoky v terénu. Pak je důležité počítat s tím, že v daném okamžiku bude zatížení koloběžky mnohem vyšší. Z toho důvodu tento parametr nepodceňujte a zvolte nosnost s rezervou, jinak by mohlo dojít k poškození koloběžky.
Výrobní materiál
S celkovou bytelností koloběžky souvisí také její výrobní materiál. Důraz je kladen hlavně na rám včetně řídítek a vidlice. Odvíjet by se měl od toho, kde budete koloběžku primárně využívat a jaký styl ježdění s ní zamýšlíte.
Narazit můžete na tři typy výrobních materiálů, se kterými se pojí odlišné vlastnosti. Ty jsme shrnuli do tabulky níže. Koloběžky pro běžné ježdění jsou většinou zhotoveny z kombinace oceli a hliníku. Modely pro náročnější a sportovní ježdění jsou vyrobeny z karbonu. S nimi se pojí také vyšší cena.
Materiál |
Vlastnosti |
Ocel |
Tuhá, těžká |
Hliník |
Tuhý, lehký |
Karbon |
Velmi pevný, velice lehký |
Výška, délka a šířka nášlapu
Nášlap je hlavní plochou koloběžky, na které stojíte během jízdy. Jinak označované stupátko rozhoduje o vašem celkovém komfortu při jízdě. Může být totiž různě vysoké, dlouhé i široké. Ideální míry je vhodné vybírat s ohledem na vaši tělesnou stavbu, zkušenosti i požadovaný styl jízdy.
Výška nášlapu
Pokud jste na koloběžce doposud nejeli, určitě jste viděli alespoň samotný pohyb odrážení. Tomu se mimo jiné říká „koloběh“. Můžete tedy potvrdit, že při odrazu volnou nohou je nutné jít do menšího podřepu. Při tom jsou namáhány svaly na noze, kterou se opíráte. Logicky tak vyplývá, že čím menší dřep uděláte, tím bude jízda pohodlnější.
Výška nášlapu (někdy označovaná též jako světlost nášlapu – na spodní straně) by proto neměla být nikterak vysoká. Obzvlášť pokud plánujete s koloběžkou jezdit delší trasy. Pozor byste si však měli dát i na předpokládaný terén, aby nedocházelo ke škrtání nášlapu o překážky a nerovnosti na cestě.
Za ideální výšku nášlapu je považována hodnota kolem 5 centimetrů, do terénu raději 7 cm, a to i u dětských koloběžek. Dobré je vyzkoušet více výšek nášlapu, protože právě vaší postavě může vyhovovat jiná.
Délka nášlapu
Zbytečně dlouhé nášlapy zhoršují jízdní vlastnosti a mohou být na obtíž při překonávání nejrůznějších překážek. Je však pravdou, že při sjezdech z kopců a na delších rovinkách je příjemné dát odpočinout oběma nohám. Té zadní stačí jen třetina nebo půlka, protože ji stejně hned použijete opět k odrazu.
Ideální délka nášlapu se pohybuje kolem 40 centimetrů.
Šířka nášlapu
Nakonec se zmíníme ještě o šířce nášlapu, která sice už nehraje tak zásadní roli, přesto je vhodné k ní alespoň zčásti přihlížet, také se totiž podílí na komfortu při jízdě. Šířka je trochu opomíjeným parametrem hlavně kvůli tomu, že na koloběžce stojíte nohou v její ose, takže není třeba řešit nějaké centimetry navíc.
Optimální šířka nášlapu je cca 10 až 11 centimetrů.
Výška řídítek
Další důležitou součástí koloběžky jsou řídítka, respektive jejich samotná výška. Tento prvek bývá většinou nastavitelný, takže si jej uzpůsobíte dle vlastních potřeb. Stačí si pouze zkontrolovat rozsah nastavení, aby vyhovoval vaší celkové výšce. U dětí to bývá rozpětí od 50 centimetrů výše. U dospělých osob je to od 90 do 130 centimetrů.
V tomto směru si dejte pozor na správné nastavení, které se úměrně promítá do pohodlí při jízdě. Nízko položená řídítka vám způsobí bolesti zad. Vyšší řídítka zase snižují celkovou ovladatelnost koloběžky. Optimální výška řídítek je ve výšce kyčlí. Měří se tak, že stojíte vedle koloběžky, nikoliv na nášlapu.
Brzdy
Doposud jsme se zabývali parametry, která víceméně souvisí s pohodlným rozpohybováním koloběžky. Tento zábavní a sportovní prostředek však musíte být schopni i zabrzdit. A k tomu samozřejmě nedochází broušením paty o zem. Koloběžky jsou vyráběny se třemi odlišnými typy brzd.
- Nášlapné brzdy – Nášlapná brzda je umístěna za nohou jezdce nad zadním kolem. Jde o tu nejlevnější variantu. Je vhodná spíše do nenáročného městského provozu. Zabrzdíte jednoduše tak, že „přimáčknete“ otáčející se kolečko.
- Čelisťové brzdy – Čelisťové brzdy jsou ovládány páčkou na řídítkách. Využívány jsou u koloběžek s nafukovacími koly. Jejich princip fungování je stejný jako u jízdních kol. Po stisku páčky dvě čelisti s gumovými válečky působí na kolo a začnou brzdit. Jsou známé také pod názvem „V-brzdy“.
- Kotoučové brzdy – Ty patří k té nejlepší a z hlediska brzdění i nejúčinnější variantě. Ovládány jsou také prostřednictvím páčky na řídítkách. Počítat musíte s jejich náročnější údržbou. Kotoučové brzdy jsou vhodné hlavně pro sportovněji založené jezdce.
Konstrukce koloběžky pro dospělé
Slovník pojmů
Svět „koloběžkářů“ je světem nadšených jedinců pro koloběžky, v jejichž kruzích se můžete setkat se specifickým slangem, ale i s nejrůznějšími pojmy. Ty vám budou ostatně nápomocny i při volbě výsledné koloběžky. Proto vám přinášíme výčet tohoto nejzákladnějšího.
- Freestyle – Ježdění na speciálních koloběžkách nacházejících své primární využití na U-rampách a ve skateparcích. Koloběžky jsou upraveny pro provádění libovolných triků na schodech, zábradlích a ostatních prvcích.
- Freeride – Styl jízdy zasazený do terénu. Jde o náročnější sjezdy z kopce dolů, které jsou propleteny přírodními či uměle vytvořenými překážkami. Pro sjezdy je třeba vlastnit odpovídající typ koloběžky.
- Výška od podlahy – Tímto výrazem se určuje vzdálenost od země k nejnižšímu bodu nášlapu.
- Pláště – Označení pro typ dezénu na koloběžky s nafukovacími koly. Využít můžete pláště na silnici, ale také do náročnějšího terénu.
- Přední zdvih – S tímto pojmeme se setkáte u stupátka, označuje zvednutou přední část, což pomáhá při jízdě terénem, stupátko se zkrátka nezachytí o překážku na cestě.
- Mushing – Sportovní styl jízdy, při kterém koloběžku pomáhá tahat pes nebo psí spřežení.
Oblíbené značky koloběžek
Mezi výrobci koloběžek dominuje několik značek, které svým sortimentem a jeho rozmanitostí vynikají. Jedná se například o:
- Crussis – Specializuje se spíše na koloběžky pro dospělé, které se vyznačují vysokou kvalitou.
- Kostka – V jejím portfoliu najdete koloběžky pro děti i dospělé ze střední až vyšší cenové kategorie.
- Spartan – Zde je nabídka modelů opravdu široká, vedle koloběžek pro děti a dospělé nabízí Spartan i freestylové modely.
- Yedoo – Populární výrobce dětských i dospěláckých modelů.
Výrobce |
Nabídka |
Cenová kategorie |
Crussis |
Pro dospělé; do města i do terénu |
Vyšší |
Kostka |
Pro dospělé i pro děti; do města i do terénu |
Střední až vyšší |
Spartan |
Pro děti, pro dospělé, freestylové modely |
Nižší až střední |
Yedoo |
Pro dospělé i pro děti; do města i do terénu |
Střední až vyšší |
Koloběžky Crussis
V nabídce této značky najdete zejména modely pro dospělé. Máte zde na výběr mezi širokou škálou modelů do terénu, na hladké povrchy, do města, pro psí spřežení či na krátké i dlouhé tratě. Tyto koloběžky se vyznačují vysokou kvalitou použitých komponent, nízkou hmotností a velkou popularitou u uživatelů.
Koloběžky Kostka
Výrobce Kostka má ve svém portfoliu modely koloběžek pro dospělé i pro děti. V kategorii pro dospělé jsou k dostání koloběžky do terénu i na hladký povrch, u dětských koloběžek najdete v podstatě zmenšeniny velkých modelů, tj. terénní koloběžky s nafukovacími koly. Koloběžky Kostka sklízí pozitivní uživatelské ohlasy a můžeme je rozhodně označit za kvalitní.
Koloběžky Spartan
Pod touto značkou jsou na trhu k dostání koloběžky jak pro děti na rekreační ježdění, tak také freestylové modely, a dokonce i terénní model pro dospělé. Dle uživatelských recenzí jsou tyto koloběžky opravdu oblíbené, cenově spadají zhruba do nižší až střední cenové kategorie.
Koloběžky Yedoo
Yedoo je výrobce specializující se na dětské koloběžky a odrážedla, také si ale u něj můžete zakoupit modely pro dospělé. Dětské koloběžky mají vždy nafukovací kola, u modelů pro dospělé máte opravdu širokou nabídku dle stylu jízdy. Všechny kategorie se vyznačují spolehlivostí, kvalitou použitých komponent i oblíbeností a spadají zhruba do střední až vyšší cenové třídy.
Cena
Vzhledem k tomu, že koloběžky jsou určeny pro široké spektrum zákazníků, naleznete je v široké cenové škále. Malým dětem může stačit produkt za 500 Kč, nejnáročnějším jezdcům naopak výrobek přesahující částku i 25 000 Kč. Ať už se vaším cílem stanou jakékoliv koloběžky, vždy se zajímejte o prověřené značky.
Následující porovnání koloběžek v jednotlivých cenových kategoriích vám nastíní, co a za kolik můžete pořídit.
Cena do 1 000 Kč
V tomto směru jednoznačně vedou dětské koloběžky a ty skládací, tedy malé modely vhodné do městského provozu na méně časté pojížďky. Počítat byste měli s nosností do 90 kilogramů a s celkovou hmotností od 3,7 do 9,7 kilogramu.
Cena od 1 000 do 3 000 Kč
V této cenové hladině se kromě kvalitních skládacích koloběžek začnou objevovat také ty bytelnější a specifické, určené pro freestyle jízdu. Výjimkou není ani několik modelů s nafukovanými kolečky pro nenáročné zákazníky. Tam už lze docílit nosnosti kolem 100 kilogramů a varianty se 16″ + 12″ koly.
Cena od 3 000 do 6 000 Kč
V tomto případě mají jasnou přednost freestyle koloběžky a ty s nafukovacími koly. Nejoblíbenější je bezpochyby varianta 20 + 16 palců. Jde o dostatečně dlouhé modely, klidně až 170 centimetrů, které poslouží libovolně velkým postavám. Takové koloběžky jsou schopny uvézt jedince s váhou do 150 kilogramů.
Cena nad 6 000 Kč
Chcete-li se koloběhu věnovat se vší vervou, určitě se vyplatí připlatit si. Od částky 6 000 Kč a výše se vám otevírají poměrně široké možnosti výběru, a to nejenom z parametrů typu nosnost a výška nášlapu, ale také z hlediska volby brzd či výrobního materiálu. V této cenové kategorii je i spousta modelů s velikostí kol 26 + 20 palců.
Vybavení na koloběžku
Na velkou koloběžku pro dospělé je často pohlíženo jako na klasické jízdní kolo. Proto si své zakoupené modely můžete dovybavit prostřednictvím nejrůznějších blatníků, odrazek, ale také speciálních brašen pro cestování na delší vzdálenosti. Včetně tachometru pro zobrazení informací o ujetých vzdálenostech.
To samé platí o oblečení a bezpečnosti na koloběžce. Kromě funkčních cyklistických oděvů lze volit vhodnou obuv, helmy, chrániče a podobné prvky. A zároveň platí, že podle pravidel silničního provozu byste se na nich měli pohybovat pouze na silnicích a ne na chodnících.
Doporučujeme také vybírat koloběžky, pro které výrobce dodává i náhradní díly. Ne úplně zřídka se stane, že se vám pokazí brzda nebo kolečko a byla by škoda kvůli tomu hned vyměňovat komplet celou koloběžku. Mezi značky, které náhradní díly dodávají, patří například Crussis, Micro, Slamm, Blunt a další.
Údržba koloběžky
Koloběžky jsou na údržbu poměrně nenáročné, jistě se ale vyplatí o ně náležitě starat. Před každou jízdou byste měli zkontrolovat její stav, a to i z hlediska vaší bezpečnosti. Všechny šrouby, upínací páčky a pružiny by měly být dotažené. Zaměřte se také na ložiska a kola, zejména ta nafukovací, neměla by nikde ucházet.
Při čištění by měl postačit namočený hadřík. Ideální je vyhnout se jakýmkoli průmyslovým čističům s obsahem alkoholu. Hovoříme-li o údržbě koloběžky po sezoně, je důležité ji nejen po umytí utřít do sucha. Je také vhodné ji umístit do suchých a temných prostor, nafukovacím kolům nesvědčí UV záření.
Dobrý den, snažím se vybrat koloběžku vhodnou pro jízdu po městě, ale nedokážu si moc představit, jak zvolit vhodnou výšku. Prosím, poraďte mi. Děkuji.