Jak vybrat kompas?
Kompas je zařízení, které se využívá k určování světových stran. Jedná se tedy o vhodné vybavení pro turisty, výletníky i příznivce různých outdoorových aktivit. Ačkoli lze dnes k orientaci v přírodě bez problémů využít moderní technologie, kompasy nachází i vzhledem k příznivým pořizovacím cenám své uplatnění i více než 1 000 let po svém vynalezení.
Vzhledem k tomu, že výše zmíněné moderní technologie (mobilní telefony, GPS navigace) mohou selhat vlivem nedostatečného signálu či vybití baterie, představují kompasy i v 21. století vhodného společníka pro cestovatele. To samé se dá říci i o buzolách, což jsou vlastně vylepšené kompasy. Na rozdíly mezi těmito dvěma zařízeními jsme se ostatně zaměřili hned v úvodu našeho článku, abyste se od počátku dobře orientovali.
V našem výčtu, jak vybrat kompas, jsme se zaměřili na všechny podstatné vlastnosti, kterých ostatně není zase tolik. Při nákupu byste měli zohlednit odolnost, rozměry a hmotnost, stejně jako jednotlivé vlastnosti a doplňky, jimiž se od sebe mohou jednotlivá zařízení značně lišit. V závěru jsme se tradičně zaměřili také na pořizovací cenu, abyste měli přehled o tom, kolik budete muset do kompasu (či buzoly) investovat peněz.
Jak vybrat kompas stručně:
- Promyslete si, zda zvolit kompas či buzolu. Buzolu lze označit za vylepšený kompas. Umožňuje totiž přesnější navigaci v terénu, k jejímu používání je ale potřeba i mapa. Na druhou stranu může sloužit také k určování azimutu (směrového úhlu).
- Zaměřte se na odolnost. Samozřejmě platí, že čím levnější zařízení, tím kratší životnost, i když se to nemusí týkat všech produktů. V každém případě vysoce odolné kompasy či buzoly bývají vyrobeny z polykarbonátu či hliníkové slitiny.
- Zohledněte rozměry a hmotnost. Jistě, běžně prodávané kompasy a buzoly nebývají nijak těžké. Na druhou stranu může být při outdoorových aktivitách výrazný rozdíl, když se vám dané zařízení vejde do kapsy a váží pouze několik desítek gramů.
- Pozornost věnujte vlastnostem a doplňkům. Jednotlivá zařízení mohou být opatřena otočným úhloměrem, pravítkem, lupou, luminiscenčními prvky, šňůrkou, karabinou, průzorovým hledáčkem, vodováhou, slunečními hodinami atd.
- Nepodceňujte pořizovací cenu. Nejlevnější kompasy seženete za méně než padesátikorunu. K dispozici nicméně máte i zařízení, jejichž cena se může vyšplhat na několik tisíc korun. Ta se hodí především pro zkušené uživatele a profesionály.
Kompas vs. buzola
Předně se musíte rozhodnout, zda pro vás bude lepší kompas, anebo buzola. Jedná se totiž o dvě rozdílná zařízení. Zatímco kompas slouží „pouze“ k určování světových stran, a to na principu magnetické síly, buzola je navíc opatřena otočným úhloměrem, který slouží k určování azimutu, přičemž je obvykle doplněna i o stupnici magnetické deklinace. K přesnému používání budete potřebovat mapu. Co tyto názvy ale vlastně znamenají?
- Azimut – úhel mezi severním směrem a směrem, ve kterém se nachází určité místo v terénu. Slouží tedy k určování polohy pozorovaného objektu a k navigaci.
- Deklinace – úhlový rozdíl mezi směry ke geografickému a magnetickému severnímu pólu Země. Jelikož magnetický severní pól a zemský severní pól neleží v jednom místě, musíte v kompasu nastavit deklinaci, jež se navíc liší i v čase.
Upozorňujeme: Platí, že kompasy jsou určeny pro přibližnou orientaci, zatímco buzoly jsou vhodné pro přesnější navigaci v terénu. Jedná se totiž o složitější zařízení a kompas je pouze jednou z jeho součástí.
Odolnost
Odolnost patří k nejdůležitějším vlastnostem kompasů, protože se používají zpravidla v terénu. Nejedná se ovšem pouze o odolnost proti mechanickému poškození, ale také proti vodě a vlhku, stejně jako proti intenzivnímu slunečnímu záření. V dřívějších dobách se tato zařízení vyráběla ze skla, jež ovšem mohlo prasknout, případně se pod něj dostala voda.
V současné době se proto kompasy vyrábějí především z tvrzených plastových materiálů. Mezi ně patří kupříkladu PVC (polyvinylchlorid) či PA (polyamid). Zřejmě nejlepší vlastnosti má ovšem polykarbonát, který se také k výrobě těchto zařízení používá velmi často. Na druhou stranu je tento materiál poměrně drahý. Extrémně odolné proti nárazům a vlhkosti jsou navíc i produkty z hliníkové slitiny.
Rozměry a hmotnost
Záleží pouze na vás, jak velkému kompasu či buzole dáte přednost. Pro některé aktivity je vhodnější, pokud se zařízení k určování světových stran vejde do kapsy (některá jsou opravdu drobná). Existují ovšem i produkty, které jsou výrazně rozměrnější. Od velikosti (i dalších vlastností) se odvíjí rovněž hmotnost, jež může být pouze několik desítek gramů, ale také 1 kilogram. Těžší zařízení zřejmě nejsou nejvhodnější pro náročnější outdoorové aktivity a hodí se spíše pro využití na lodích či v letadlech.
Vlastnosti a doplňky
Ačkoli v současné době vládnou mobilní telefony s GPS navigací, případně samotné GPS navigace, stále si lze pořídit kompasy a buzoly v rozličných variantách. Ty se liší nejen použitým materiálem při výrobě, hmotností a rozměry, ale také dodatečnými vlastnostmi a doplňky, jimiž mohou být opatřeny. S jakými vylepšeními se tedy můžete setkat?
- Otočný úhloměr – stupnice na otočném pouzdru kompasu. Bývá součástí buzol.
- Pravítko – slouží k odečítání vzdálenosti v mapách, jež mohou mít různé měřítko.
- Lupa – pokud si berete do terénu mapu, tento doplněk zajišťuje její lepší čtení.
- Luminiscenční prvky – kompasy či buzoly s těmito doplňky umožňují používání za zhoršených světelných podmínek, tedy za špatného počasí či v nočních hodinách.
- Šňůrka – mnohá zařízení pro určování světových stran se sice vejdou do kapsy, díky šňůrce je ovšem můžete nosit také prakticky na krku.
- Karabina – kompas či buzola mohou být opatřeny i karabinou, takže je lze připnout na batoh či oblečení.
- Průzorový hledáček – zajišťuje přesné měření cílového bodu.
- Vodováha – prvek (nazývaný též libela), který zaručuje, že je dané zařízení nastaveno do optimální polohy.
- Klinometr – jiné označení pro sklonoměr, který umožňuje přesná měření, pokud jde o sklon, výšku a vzdálenost.
- Zrcadlo – funkce zrcadlení je vynikající při určování směru na delší vzdálenosti.
- Možnost přilepení – některá zařízení je možné přilepit na kovové či plastové materiály, což může být praktické.
- Sluneční hodiny – zakoupit si můžete i speciální produkty se slunečními hodinami. Díky nim budete znát čas, i pokud se vám např. vybije telefon.
- Kovové víko – chrání dané zařízení proti poškození při nepoužívání. Pořídit si navíc lze i vizuálně zajímavé produkty v dřevěném boxu.
Další varianty kompasů
Aktuálně si je možné koupit i satelitní či solární kompasy, případně gyrokompasy, které ovšem v běžné distribuční síti nepředstavují široce rozšířené zboží. Výrazně dostupnější jsou kulové kompasy, které, jak sám název napovídá, mají odlišnou konstrukci od tradičních zařízení. Jejich výhoda spočívá ve skutečnosti, že umožňují měření ve větším náklonu a zároveň mívají rysku pro odečet azimutu, což se může hodit např. na lodích.
Upozorňujeme: k dispozici máte i kompasy, které jsou určeny pro děti. Ty se často odlišují (hravějším) designem a menšími rozměry. Malým objevitelům slouží jako základní orientační pomůcka a chlapci a děvčata se navíc s jejich pomocí seznámí se světovými stranami.
Cena
Pokud se podíváte na aktuální cenu kompasů, ihned si sami všimnete, že se z finanční stránky se mohou tato zařízení značně lišit. Proto jsme se na nabídku jednotlivých obchodů zaměřili důkladně a rozčlenili jsme ji do tří cenových kategorií.
Cena do 250 Kč
Nejjednodušší a nejmenší kompasy mohou stát i méně než 50 Kč. Ceny jednoduchých buzol pak obvykle začínají na 120 Kč. Zařízení do 250 Kč mají obvykle kompaktní rozměry, takže se snadnou vejdou do kapsy, přičemž je lze použít i pro děti. Na druhou stranu velmi levné produkty bývají vyrobeny z méně kvalitních materiálů, což se podepisuje na jejich životnosti.
Cena od 250 do 1 000 Kč
V této cenové kategorii už naleznete kvalitní a spolehlivá zařízení, která mohou být vysoce odolná proti mechanickému poškození, stejně jako proti vlhkosti. Navíc už bývají vybavena různými dodatečnými vlastnostmi a doplňky. Stále se přitom jedná o finančně dostupné produkty, i když cena kolem 1 000 Kč už může být pro někoho problematická.
Cena nad 1 000 Kč
Kompasy a buzoly nad 1 000 Kč jsou špičková, velmi přesná a vysoce odolná zařízení, jež navíc disponují mnoha zajímavými vlastnostmi a doplňky. V této cenové kategorii seženete i kulové kompasy. Obecně se dá konstatovat, že se jedná o produkty pro zkušené uživatele a profesionály. Cena nejdražších zařízení se může pohybovat kolem 5 000 Kč.