Kompas je zařízení, které se využívá k určování světových stran. Jedná se tedy o vhodné vybavení pro turisty, výletníky i příznivce různých outdoorových aktivit. Ačkoli lze dnes k orientaci v přírodě bez problémů využít moderní technologie, kompasy nachází i vzhledem k příznivým pořizovacím cenám své uplatnění i více než 1 000 let po svém vynalezení. Na co jsme se zaměřili v našem článku?
- Proč koupit kvalitní kompas – takové zařízení je velmi odolné, spolehlivé a umožňuje široké využití. Navíc bývá ergonomické a disponuje mnoha zajímavými funkcemi.
- Nevýhody kompasů – určení světových stran může trvat, nemusí být nejpřesnější, jedná se o náklad navíc, používání může být náročnější a mohou být také drahé.
- Kompas vs. buzola – buzolu lze označit za vylepšený kompas. Umožňuje totiž přesnější navigaci v terénu, k jejímu používání je ale potřeba i mapa. Na druhou stranu může sloužit také k určování azimutu (směrového úhlu).
- Odolnost – samozřejmě platí, že čím levnější zařízení, tím kratší životnost, i když se to nemusí týkat všech produktů. V každém případě vysoce odolné kompasy či buzoly bývají vyrobeny z polykarbonátu či hliníkové slitiny.
- Rozměry a hmotnost – jistě, běžně prodávané kompasy a buzoly nebývají nijak těžké. Na druhou stranu může být při outdoorových aktivitách výrazný rozdíl, když se vám dané zařízení vejde do kapsy a váží pouze několik desítek gramů.
- Vlastnosti a doplňky – jednotlivá zařízení mohou být opatřena otočným úhloměrem, pravítkem, lupou, luminiscenčními prvky, šňůrkou, karabinou, průzorovým hledáčkem, vodováhou, slunečními hodinami atd.
- Oblíbené značky – mezi tuzemskými milovníky (nejen) outdoorových aktivit patří mezi nejprodávanější kompasy produkty značek Silva, Suunto, Moscompass, ISO Trade nebo Sea Club.
- Pořizovací cena – nejlevnější kompasy seženete za méně než padesátikorunu. K dispozici nicméně máte i zařízení, jejichž cena se může vyšplhat na několik tisíc korun. Ta se hodí především pro zkušené uživatele a profesionály.
Upozorňujeme: vzhledem k tomu, že výše zmíněné moderní technologie (mobilní telefony, GPS navigace) mohou selhat vlivem nedostatečného signálu či vybití baterie, představují kompasy i v 21. století vhodného společníka pro cestovatele. To samé se dá říci i o buzolách, což jsou vlastně vylepšené kompasy. Na rozdíly mezi těmito dvěma zařízeními jsme se ostatně zaměřili hned v úvodu našeho článku, abyste se od počátku dobře orientovali.
Proč koupit kvalitní kompas
Pokud uvažujete o koupi kompasu, pochopitelně byste se měli zaměřit na kvalitní modely. Ačkoli nemusejí být nejlevnější, mají obvykle řadu zajímavých vlastností. Jaké to jsou?
- Zvýšená odolnost – kompas budete moci bez problémů používat v náročnějším terénu i za zhoršených podmínek (voda či vlhkost, intenzivní sluneční záření).
- Spolehlivost a široké využití – kvalitní kompasy zajišťují spolehlivou orientaci a navigaci v terénu. Navíc je lze často bez problémů využívat i v nočních hodinách.
- Menší rozměry a nižší hmotnost – kompasy pro outdoorové aktivity v terénu by vás pochopitelně neměly nijak zvlášť limitovat, což by rozhodně nebylo optimální.
- Mnoho zajímavých funkcí – kompasy a buzoly mohou mít různé vybavení, které usnadňuje či rozšiřuje možnosti jejich používání. Některé funkce dokonce mohou zachránit život.
Zvýšená odolnost
Kvalitní kompasy je možné využít i v náročnějších podmínkách, přičemž bývají odolné proti mechanickému poškození i proti vlivům prostředí, tzn. proti vodě či vlhkosti, případně proti intenzivnímu slunečnímu záření. Budete je tedy moci používat v náročnějším terénu i za zhoršených podmínek. Aktuálně patří mezi velmi odolné kompasy produkty vyrobené z tvrzených plastových materiálů, případně z hliníkové slitiny.
Spolehlivost a široké využití
Kompasy by pochopitelně měly být velmi přesné, aby umožňovaly spolehlivou orientaci a navigaci v terénu. Nejenže je navíc jejich využít možné i za zhoršených podmínek, ale uplatnění mohou nacházet i za tmy. Mnohé varianty jsou totiž opatřeny luminiscenčními prvky, takže umožňují používání i v nočních hodinách, což může být velmi praktické. Tato vlastnost navíc bývá ideální i v případě, pokud je hodně zataženo.
Menší rozměry a nižší hmotnost
Kvalitní kompasy bývají také ergonomické, což platí minimálně pro zařízení, která jsou určena k použití v terénu při náročnějších outdoorových aktivitách (rozměrnější varianty se používají např. na lodích). Vejdou se tedy často do kapsy a mohou vážit pouze několik desítek gramů. Navíc se s nimi poměrně snadno zachází. Samotná náročnost používání se ovšem odvíjí i od počtu funkcí…
Mnoho zajímavých funkcí
Kompasy (i buzoly) mohou mít rozličné vybavení, které usnadňuje či rozšiřuje možnosti jejich používání. Jedná se např. o otočný úhloměr, karabinu, vodováhu, průzorový hledáček, zrcadlo, sluneční hodiny nebo klinometr, jenž umožňuje přesná měření sklonu, výšky a vzdálenosti. Některá zařízení navíc dávají možnost změřit lavinové riziko, což může být velmi důležité v zimních měsících při pohybu v horských oblastech.
Nevýhody kompasů
Kompasy jsou vhodným vybavením do terénu i v době GPS navigací. Musíme ovšem doplnit, že jejich používání má určitá úskalí. Jaké existují konkrétní nevýhody?
- Určení světové strany může trvat – u některých zařízení, což platí i pro mnohé kvalitní kompasy, střelka poměrně dlouho kmitá a trvá, než se ustálí. Kvůli tomu nejsou vhodná k používání při chůzi či běhu.
- Nemusí být nejpřesnější – měření nebývají vždy přesná, což platí zejména u méně kvalitních kompasů. Navíc existuje riziko, že mohou být rušeny kovovými předměty v okolí.
- Jedná se o náklad navíc – ačkoliv mohou moderní technologie selhat (viz výše), přesto ve většině případů postačí. Mobilní telefon navíc s sebou budete mít tak jako tak, takže kompas vlastně představuje další náklad.
- Náročnější používání – především zařízení s větším množství funkcí nemusí být právě nejjednodušší na obsluhu a obvykle už vyžadují určité zkušenosti.
- Mohou být drahé – zatímco některé mini kompasy seženete za pár desítek korun, kvalitní zařízení vás mohou vyjít i na několik tisícovek, takže nejsou právě nejlevnější.
Kompas vs. buzola
Předně se musíte rozhodnout, zda pro vás bude lepší kompas, anebo buzola. Jedná se totiž o dvě rozdílná zařízení. Zatímco kompas slouží „pouze“ k určování světových stran, a to na principu magnetické síly, buzola je navíc opatřena otočným úhloměrem, který slouží k určování azimutu, přičemž je obvykle doplněna i o stupnici magnetické deklinace. K přesnému používání budete potřebovat mapu. Co tyto názvy ale vlastně znamenají?
- Azimut – úhel mezi severním směrem a směrem, ve kterém se nachází určité místo v terénu. Slouží tedy k určování polohy pozorovaného objektu a k navigaci.
- Deklinace – úhlový rozdíl mezi směry ke geografickému a magnetickému severnímu pólu Země. Jelikož magnetický severní pól a zemský severní pól neleží v jednom místě, musíte v kompasu nastavit deklinaci, jež se navíc liší i v čase.
Upozorňujeme: platí, že kompasy jsou určeny pro přibližnou orientaci, zatímco buzoly jsou vhodné pro přesnější navigaci v terénu. Jedná se totiž o složitější zařízení a kompas je pouze jednou z jeho součástí.
Odolnost
Odolnost patří k nejdůležitějším vlastnostem kompasů, protože se používají zpravidla v terénu. Nejedná se ovšem pouze o odolnost proti mechanickému poškození, ale také proti vodě a vlhku, stejně jako proti intenzivnímu slunečnímu záření. V dřívějších dobách se tato zařízení vyráběla ze skla, jež ovšem mohlo prasknout, případně se pod něj dostala voda.
V současné době se proto kompasy vyrábějí především z tvrzených plastových materiálů. Mezi ně patří kupříkladu PVC (polyvinylchlorid) či PA (polyamid). Zřejmě nejlepší vlastnosti má ovšem polykarbonát, který se také k výrobě těchto zařízení používá velmi často. Na druhou stranu je tento materiál poměrně drahý. Extrémně odolné proti nárazům a vlhkosti jsou navíc i produkty z hliníkové slitiny.
Rozměry a hmotnost
Záleží pouze na vás, jak velkému kompasu či buzole dáte přednost. Pro některé aktivity je vhodnější, pokud se zařízení k určování světových stran vejde do kapsy (některá jsou opravdu drobná). Existují ovšem i produkty, které jsou výrazně rozměrnější. Od velikosti (i dalších vlastností) se odvíjí rovněž hmotnost, jež může být pouze několik desítek gramů, ale také 1 kilogram. Těžší zařízení zřejmě nejsou nejvhodnější pro náročnější outdoorové aktivity a hodí se spíše pro využití na lodích či v letadlech.
Vlastnosti a doplňky
Ačkoli v současné době vládnou mobilní telefony s GPS navigací, případně samotné GPS navigace, stále si lze pořídit kompasy a buzoly v rozličných variantách. Ty se liší nejen použitým materiálem při výrobě, hmotností a rozměry, ale také dodatečnými vlastnostmi a doplňky, jimiž mohou být opatřeny. S jakými vylepšeními se tedy můžete setkat?
- Otočný úhloměr – stupnice na otočném pouzdru kompasu. Bývá součástí buzol.
- Pravítko – slouží k odečítání vzdálenosti v mapách, jež mohou mít různé měřítko.
- Lupa – pokud si berete do terénu mapu, tento doplněk zajišťuje její lepší čtení.
- Luminiscenční prvky – kompasy či buzoly s těmito doplňky umožňují používání za zhoršených světelných podmínek, tedy za špatného počasí či v nočních hodinách.
- Šňůrka – mnohá zařízení pro určování světových stran se sice vejdou do kapsy, díky šňůrce je ovšem můžete nosit také prakticky na krku.
- Karabina – kompas či buzola mohou být opatřeny i karabinou, takže je lze připnout na batoh či oblečení.
- Průzorový hledáček – zajišťuje přesné měření cílového bodu.
- Vodováha – prvek (nazývaný též libela), který zaručuje, že je dané zařízení nastaveno do optimální polohy.
- Klinometr – jiné označení pro sklonoměr, který umožňuje přesná měření, pokud jde o sklon, výšku a vzdálenost.
- Zrcadlo – funkce zrcadlení je vynikající při určování směru na delší vzdálenosti.
- Možnost přilepení – některá zařízení je možné přilepit na kovové či plastové materiály, což může být praktické.
- Sluneční hodiny – zakoupit si můžete i speciální produkty se slunečními hodinami. Díky nim budete znát čas, i pokud se vám např. vybije telefon.
- Kovové víko – chrání dané zařízení proti poškození při nepoužívání. Pořídit si navíc lze i vizuálně zajímavé produkty v dřevěném boxu.
Oblíbené značky
Kompasy si lze pořídit od různých výrobců. Mezi nejoblíbenější patří u českých milovníků outdoorových aktivit především produkty zahraničních značek. O jaké se jedná konkrétně?
- Silva – švédská značka, která kompasy a další outdoorové vybavení vyrábí více než 90 let. Aktuálně si lze pořídit variabilní zařízení, řada z nich je ovšem poněkud dražší.
- Suunto – finská značka sportovních hodinek, sporttersterů a kompasů. Nabízí přitom kvalitní vybavení pro fyzické aktivity, které ovšem nemusí být právě nejlevnější.
- Moscompass – ruská společnost, která se specializuje na buzoly, jež lze využít i v extrémnějších podmínkách. Tomu ovšem odpovídá i pořizovací cena.
- ISO Trade – polský výrobce a prodejce produktů do domácnosti, na zahradu či pro turistiku a sportovní aktivity. Nabízí rovněž levné a méně odolné kompasy.
- Sea Club – německý výrobce dárkových předmětů s námořní tématikou a replik starých předmětů. Nabízí i vizuálně zajímavé kompasy v různých cenových kategoriích.
Silva
V roce 1933 švédské společnosti Bröderna Kjellström a Instrumentverken vytvořily značku Silva, přičemž na trh zároveň přišly s převratným výrobkem. Šlo o kompas plněný tekutinou. V daném sortimentu přitom dodnes patří k nejoblíbenějším v celosvětovém měřítku. Ostatně nejvíce kompasů si v českých obchodech můžete pořídit zřejmě právě s touto značkou. Jedná se tedy o variabilní zařízení, z nichž ovšem mnohá stojí přes 1 000 Kč, takže nejsou nejlevnější.
Suunto
Další skandinávská značka existující od 30. let 20. století. Suunto byla konkrétně založena v roce 1936, a to finským orientačním běžcem Tuomasem Vohlonenem. Aktuálně se tato značka soustředí na sportovní hodinky, sportterstery a kompasy. V rámci posledního zmíněného sortimentu si lze pořídit kvalitní kompasy a buzoly (včetně mikro variant), které ovšem opět mohou stát (někdy i výrazně) přes tisíc korun.
Moscompass
Moscompass je ruská značka, která existuje od roku 1992 a specializuje se na buzoly pro sportovní aktivity a turistiku. Ačkoli byla oblíbená po celé Evropě, aktuálně se už v českých obchodech její produkty spíše jen doprodávají, a to vzhledem k ruskému útoku na Ukrajinu. Nabízené buzoly každopádně opět stojí vesměs přes 1 000 Kč, na druhou stranu se jedná o zařízení vhodná i do extrémních podmínek, např. k přesnému určení azimutu i při rychlém běhu.
ISO Trade
ISO Trade je polská společnost, která se zaměřuje na výrobu a prodej nejrůznějších produktů do domácnosti, na zahradu či pro turistiku a sportovní aktivity. Naleznete mezi nimi i kompasy, které stojí pouze pár set korun. Některé z nich přesto patří mezi nejoblíbenější produkty v tomto sortimentu, byť se jedná o základní vybavení, které se nehodí do náročnějších podmínek. Plastové tělo těchto kompasů je např. náchylnější k poškození.
Sea Club
Sea Club je německý výrobce existující od roku 1995. V její nabídce naleznete dárkové předměty s námořní tématikou, stejně jako repliky starých předmětů. Tyto produkty jsou přitom nejen vizuálně zajímavé, ale mnohdy také funkční. Pořídit si lze i velké množství kompasů vhodných (nejen) na lodě, z nichž některé jsou menší a levnější, další ale mohou být v okrasné dřevěné krabičce či opatřeny slunečními hodinami, čemuž odpovídá také cena.
Značka | Specifikace | Cenová kategorie | Které druhy nabízí | Komu značku doporučujeme |
Silva | Švédská značka sportovních a outdoorových doplňků existující přes 90 let | Spíše střední a vyšší | Variabilní kompasy, z nichž některé mají spoustu užitečných funkcí | Jedincům, kteří chtějí mít při výběru kompasu skutečně na výběr |
Suunto | Finská značka zaměřující se na sportovní hodinky, sportterstery a kompasy | Spíše střední a vyšší | Kvalitní kompasy a buzoly | Jedincům, kteří hledají kvalitní outdoorovou výbavu bez ohledu na vyšší cenu |
Moscompass | Ruská společnost specializující se na výrobu buzol pro sportovní aktivity a turistiku | Spíše vyšší | Buzoly určené pro sport a turistiku | Jedincům, kteří hledají buzoly, jež mohou nalézt uplatnění i v extrémních podmínkách |
ISO Trade | Polský výrobce a prodejce produktů do domácnosti, na zahradu či pro turistiku a sportovní aktivity | Nižší | Základní kompasy, které mají méně kvalitní tělo | Jedincům, kteří hledají levné kompasy, jež nemusí být odolné ani disponovat mnoha funkcemi |
Sea Club | Německý výrobce dárkových předmětů s námořní tématikou a replik starých předmětů | Všechny cenové kategorie | Kompasy, které se hodí (nejen) pro plavbu na lodi | Jedincům, kteří shánějí kompas především pro „námořní“ aktivity |
Cena
Pokud se podíváte na aktuální cenu kompasů, ihned si sami všimnete, že se z finanční stránky se mohou tato zařízení značně lišit. Proto jsme se na nabídku jednotlivých obchodů zaměřili důkladně a rozčlenili jsme ji do tří cenových kategorií.
Cena do 250 Kč
Nejjednodušší a nejmenší kompasy mohou stát i méně než 50 Kč. Ceny jednoduchých buzol pak obvykle začínají na 120 Kč. Zařízení do 250 Kč mají obvykle kompaktní rozměry, takže se snadnou vejdou do kapsy, přičemž je lze použít i pro děti. Na druhou stranu velmi levné produkty bývají vyrobeny z méně kvalitních materiálů, což se podepisuje na jejich životnosti.
Cena od 250 do 1 000 Kč
V této cenové kategorii už naleznete kvalitní a spolehlivá zařízení, která mohou být vysoce odolná proti mechanickému poškození, stejně jako proti vlhkosti. Navíc už bývají vybavena různými dodatečnými vlastnostmi a doplňky. Stále se přitom jedná o finančně dostupné produkty, i když cena kolem 1 000 Kč už může být pro někoho problematická.
Cena nad 1 000 Kč
Kompasy a buzoly nad 1 000 Kč jsou špičková, velmi přesná a vysoce odolná zařízení, jež navíc disponují mnoha zajímavými vlastnostmi a doplňky. V této cenové kategorii seženete i kulové kompasy. Obecně se dá konstatovat, že se jedná o produkty pro zkušené uživatele a profesionály. Cena nejdražších zařízení se může pohybovat kolem 5 000 Kč.
Další varianty kompasů
Aktuálně si je možné koupit i satelitní či solární kompasy, případně gyrokompasy, které ovšem v běžné distribuční síti nepředstavují široce rozšířené zboží. Výrazně dostupnější jsou kulové kompasy, které, jak sám název napovídá, mají odlišnou konstrukci od tradičních zařízení. Jejich výhoda spočívá ve skutečnosti, že umožňují měření ve větším náklonu a zároveň mívají rysku pro odečet azimutu, což se může hodit např. na lodích.
Upozorňujeme: k dispozici máte i kompasy, které jsou určeny pro děti. Ty se často odlišují (hravějším) designem a menšími rozměry. Malým objevitelům slouží jako základní orientační pomůcka a chlapci a děvčata se navíc s jejich pomocí seznámí se světovými stranami.
Dobrý den, koupil jsem si kompas, který je kladně hodnocen, ale už několikrát se mi stalo, že podle všeho nefungoval správně. V čem by mohl být problém?