Kompostér dnes vlastní většina domácností se zahradou i bez. Následující článek vás provede tím nejdůležitějším pro výběr:
- Jak funguje kompostér – kompostér představuje místo, kde se může bioodpad přeměnit v úrodný humus. Díky své konstrukci celý proces tlení urychlí.
- Proč koupit kompostér – díky kompostéru si vyrobíte vlastní hnojivo a zároveň tím zužitkujete bioodpad. Přispějete k udržitelnosti a ochraně naší planety.
- Nevýhody kompostérů – elektrické nebo velké zahradní kompostéry vyžadují investici v řádech tisíců. O kompost je navíc třeba se starat. Provzdušňovat jej a dbát na jeho složení.
- Druhy kompostérů – existují velké venkovní a menší domácí kompostéry. Do domácnosti si můžete pořídit i speciální se žížalami nebo bakteriemi, které rozkládají bioodpad.
- Důležité parametry – zaměřte se především na objem kompostéru, který se odvíjí od velikosti zahrady i množství odpadu. U domácích zvažte pořízení protipachových filtrů.
- Oblíbené značky – jedním kritériem pro výběr kompostéru je i důvěryhodnost značky. Mezi známé patří například Prosperplast, Greatstore a Plastia.
- Ceny kompostérů – nejlevnější kompostéry pořídíte do tisíce korun. Za větší zahradní nebo verze se žížalami zaplatíte pár tisíc. Nejdražší jsou rotační a domácí elektrické kompostéry, které vám ale usnadní spoustu práce.
- Jak správně kompostovat – správně založený kompost by měl být pestrý, proto do něj dávejte různé zbytky potravin. Dbejte také, aby byl ve stínu a měl dostatek vzduchu. Provzdušníte jej třeba pilinami.
Mohlo by vás také zajímat: srovnání nejlepších sekaček nebo křovinořezů
Jak funguje kompostér
Při slově kompostér si většina lidí představí velkou plastovou krabici na zahradní odpad. Zobrazení je sice správné, ovšem kompostérů existuje mnoho druhů. Kompostovat můžete nejen venku, ale i doma. Pomáhat vám v tom mohou i žížaly nebo bakterie. V našem článku se ale zaměříme především na zahradní verze a také jednoduché domácí, které jsou spíše nádobami na bioodpad.
Kompostér je místo, kde se pomocí přírodních procesů rozkládá bioodpad jak z kuchyně, tak ze zahrady. Díky konstrukci s otevřeným dnem dokáže urychlit tlení. Do bioodpadu propustí živočichy a bakterie, které se na rozkladu podílejí. Zároveň vše drží svými stěnami pospolu, aby rozkladači prostoupili všemi jeho vrstvami. Pokud je kompost správně založený, má dostatek vzduchu i vlhka, vzniká humus, který slouží jako přírodní hnojivo do zahrádky nebo květináčů.
Proč koupit kompostér
Lidé si pořizují kompostér z těchto důvodů:
- Kvalitní hnojivo – kompost nebo i tekutina, kterou lze z kompostéru stáčet, slouží jako hnojivo pro kytky a záhonky. Podpoříte tak svou budoucí úrodu levně a bez chemie.
- Skladování bioodpadu – zbytky potravin v klasickém koši brzy zapáchají. Díky kompostéru nebo nádobě na bioodpad se vyhnete zápachu a nemusíte pořád běhat do popelnice.
- Ekologické hospodaření – díky kompostéru zužitkujete všechny části potraviny včetně nejedlých částí. Výsledný kompost pak dodá živiny další úrodě. Podpoříte tak přírodní recyklaci.
Nevýhody kompostérů
Kompostéry prospívají ekologickému a zdravému životnímu stylu. Mají ale pár nevýhod:
- Zápach – otevřené venkovní nebo špatně udržované domácí komposty mohou zapáchat. Je tak třeba si dávat pozor na přílišnou vlhkost v nádobě a umístit ji do stínu.
- Vyšší pořizovací cena – větší venkovní nebo elektrické kompostéry stojí i několik tisíc korun. Počítejte tedy s vyšší počáteční investicí.
- Fyzická námaha – aby se z bioodpadu vytvořil úrodný kompost, potřebuje vzduch. Je dobré tedy odpad občas prohazovat, což ale vyžaduje větší fyzickou námahu.
Druhy kompostérů
Existuje mnoho druhů kompostérů. Můžete si pořídit venkovní, domácí nebo se žížalami:
- Zahradní kompostér – představuje velkou nádobu, kde schraňujete listí, trávu i zbytky potravin. Vyberete si s víkem, nebo bez. Víko však brání vstupu škůdců i šíření zápachu.
- Rotační kompostér – díky otočné konstrukci umožňuje efektivní promíchávání kompostu. Nemá ale kontakt s půdou, tudíž tlení neurychlí žížaly ani další mikroorganismy.
- Domácí kompostér – můžete si vybrat mezi elektrickým, který odpadky sám zkompostuje, nebo nádobou na bioodpad. Do té jednoduše shromažďujete zbytky a poté vyhodíte na kompost.
- Vermikompostér – odpad rozkládají kalifornské žížaly, které spoluvytváří opravdový kompost. Vzniká i tzv. žížalí čaj, který odpustíte a hnojíte jím květiny.
- Bokashi kompostér – rozkladu potravin napomáhají bakterie bokashi, které je třeba do nádoby přidávat. Stejně jako u žížalího kompostu i zde můžete stáčet hnojicí tekutinu. Celý proces je ale rychlejší.
Zahradní kompostér
Pokud sháníte venkovní kompostér, můžete si vybírat z těchto typů:
- Kompostér s víkem – umožní uzavřít nádobu a ochrání ji tak před ptáky a škůdci, kteří by odpad rozhazovali. Brání také šíření zápachu.
- Kompostér bez víka – vypadá jako ohrádka a je dobře provzdušněný. Díky otevřené konstrukci lze kompost pohodlně přehazovat.
Kompostér s víkem
Zahradní kompostéry s uzávěrem v podobě horního víka patří mezi nejběžnější druhy. Nejčastěji mívají tvar čtverce nebo menší pyramidy. Zpravidla bývají vyrobené z odolného plastu, v němž se nachází spousta otvorů. Díky nim může kompostérem lépe cirkulovat vzduch a odpad se tak působením kyslíku efektivněji rozkládá. V dolní části konstrukce se zpravidla nachází dvířka, kterými snadno odeberete vzniklý humus a pohnojíte jím záhonky.
Výhodou uzavíratelných kompostérů je nejen rychlejší tlení odpadu, ale také ochrana před škůdci. Krysy, kočky a další zvířata se díky poklopu do nádoby nedostanou. Nehrozí tak, že se budou u kompostéru scházet na jídlo nebo případně odpadky rozhazovat po zahradě. Dalším pozitivem víka je, že zabrání šíření zápachu hnijících odpadků. To by bylo nepříjemné zejména v létě, když si chcete posedět na zahradě.
Kompostér bez víka
Funguje jako silo nebo ohrádka, do které kupíte odpad ze zahrady i kuchyně. Otevřené kompostéry bývají objemnější a hodí se tak spíše pro větší zahrady. Seženete je jak v plastové, tak dřevěné variantě. Jsou vzdušné a kompostovaný materiál v nich lze pohodlně přehazovat. Na druhou stranu chybějící víko znamená otevřený přístup ptáků a hlodavců k odpadu a šíření zápachu. Proto je dobré jej umístit do odlehlé části zahrady, kde obvykle nerelaxujete.
Rotační kompostér
Jedná se o venkovní typ kompostéru, ovšem od těch klasických se odlišuje vzhledem. Skládá se z kovové otočné konstrukce, na které je umístěná nádoba, do které vyhazujete biomateriál. Díky rotačnímu systému snadno promícháte kompost, což prospívá procesu tlení. Na druhou stranu počítejte s menším objemem. Tento typ nepojme tolik odpadu, co klasické zahradní.
Kompostér lze díky jeho konstrukci snadno přenášet, můžete tak měnit jeho umístění. Jelikož je nádoba ve vzduchu, a ne na zemi, dovnitř se nedostanou žádní škůdci. Ovšem kromě nich ani prospěšní tvorové, jako třeba žížaly, které podporují rozklad odpadu. Velmi snadné je ale vysypávání kompostu. Jednoduše natočíte buben potřebným směrem a otevřete dvířka.
Domácí kompostér
Za kompostér se považují i nádoby na bioodpad. Můžete si pořídit ale i elektrickou variantu, kde se odpad opravdu rozkládá na humus:
- Nádoba na bioodpad – nejedná se o pravý kompostér, ale o dobře těsnicí nádobu, do které vyhazujete zbytky potravin. Jakmile se naplní, vynesete odpadky na kompost.
- Elektrický kompostér – představuje zařízení, které zkompostuje zbytky potravin přímo na vaší kuchyňské lince. Zařízení sice pracuje zcela samo, ale zaplatíte za něj až 10 tisíc korun.
Nádoba na bioodpad
Pokud žijete v bytě nebo třeba nechcete s každou slupkou od cibule chodit na kompost, pořiďte si domácí kompostér. Jedná se o uzavíratelnou nádobu, která dobře izoluje pachy. Často disponuje i madlem pro příjemnější vynášení odpadu. Ten zpravidla můžete po pár dnech vynést na zahradní kompostér, kde se rozloží, anebo do biopopelnice.
Nádoby na bioodpad mají zpravidla atraktivní design, aby zapadly do výbavy v kuchyni. Většinou jsou vyrobené z plastu nebo kovu. Můžete pak do nich vkládat kompostovatelné sáčky, abyste nemuseli nádobu pokaždé vymývat. Výhodné jsou i uhlíkové filtry, které brání šíření případnému zápachu po domácnosti.
Elektrický kompostér
Jedním z nejvýkonnějších, ale také nejdražších kompostérů, je právě ten elektrický. Je podobný nádobě na bioodpad, ovšem s tím rozdílem, že zbytky potravin automaticky kompostuje. Pravidelně je také provzdušňuje a promíchává, čímž podporuje tlení. Dokáže tak zredukovat hmotu až o 80 % a hodí se zejména pro domácí kompostování. Počítejte však s vyšší cenou. Automatické kompostéry stojí okolo 10 tisíc korun.
Vermikompostér
Tento typ kompostéru se hodí do domácností bez zahrady. Jedná se o několikapatrové nádoby, v nichž působí kalifornské žížaly. Ty pozřou bioodpad a v trávicím traktu ho přemění na organické látky a exkrementy (Zdroj: Technologie vermikompostování). Při tlení navíc nevzniká jen kompost, ale také tekutina, tzv. žížalí čaj. Ten jednoduše z kompostéru vypustíte kohoutem umístěným ve spodní části vermikompostéru. Čajem pak můžete přihnojovat třeba květiny.
O vermikompostér je ale třeba řádně se starat a žížaly intuitivně krmit. Udává se 2–3 cm vysoké vrstvy odpadu za den. Pozor si ale dejte zejména na vlhkost. Příliš vlhké prostředí totiž znamená i zápach. Nedávejte tedy do nádoby příliš ovocných slupek, které obsahují vodu. Případnou krizi zachrání pořádná dávka pilin, které materiál vysuší. Hlídat musíte také teplotu, žížaly potřebují teplotní rozmezí 5–25 °C.
Bokashi kompostér
U posledního typu kompostéru potřebujete k rozkladu opět pomocníky. Tentokrát nejde o žížaly, ale o sušené bakterie bokashi. Ty rozkládají odpad rychleji než kroužkovci, stačí jim k tomu zhruba 3 týdny. Také zabraňují hnilobným procesům, tudíž se nemusíte bát zápachu. Výsledný kompost využijete jako hnojivo nebo jako urychlovač tlení do zahradního kompostu. Během rozkladu vzniká i tekutina, kterou můžete vypustit a hnojit s ní květiny.
Druh kompostéru | Výhody | Nevýhody | Pro koho se hodí |
Zahradní | Mnoho velikostí
S víkem i bez Vhodné i na trávu, listí, plevel, dřevo |
Větší rozměry
Pravidelné přehazování |
Pro majitele domů se zahradou |
Domácí | Menší rozměry
Hodí se na kuchyňskou linku Rychlé elektrické varianty |
Nepojme odpad ze zahrady
Vyšší cena elektrické verze Časté vynášení odpadu |
Pro ty, kdo chtějí skladovat bioodpad doma |
Rotační | Snadné promíchávání
Lehké vysypávání Vhodné i na terasu |
Vysoká cena
Menší objem Žádný kontakt s půdou |
Pro ty, kdo chtějí kompostovat co nejsnáze |
Vermikompostér | Kompost vznikne v kuchyni
Žížalí čaj jako hnojivo |
Vyšší cena
Dokupování žížal |
Pro ty, kdo chtějí kompostovat v bytě |
Bokashi | Rychlý vznik kompostu
Vzniká i tekuté hnojivo |
Dokupování bakterií
Spíše menší objem |
Pro ty, kdo chtějí kompostovat v bytě |
Důležité parametry
Před koupí si projděte výhody a nevýhody různých materiálů a nezapomeňte ani na odpovídající objem kompostéru:
- Materiál – můžete volit mezi levným plastem, přírodním dřevem nebo odolným kovem. Dbejte aby u zahradních variant byl materiál ošetřený vůči venkovním vlivům.
- Objem – odvíjí se od velikosti zahrady, je tak dobré si plochu předem změřit. U domácích variant pak vystačíte s 3litrovou nádobou na tři osoby na den.
- Filtry – jsou součástí domácích kompostérů či nádob. Eliminují zápach a zabraňují plesnivění odpadků.
- Spodní dvířka – najdete je u zahradních kompostérů. Stačí je otevřít a pohodlně vyberete spodní kompost.
- Provzdušňovací systém – pro vznik humusu je důležitý vzduch, který podporuje tlení. Vybírejte tak kompostéry, které mají dostatečné množství otvorů pro proudění vzduchu.
Materiál
Kompostéry bývají nejčastěji vyrobené z těchto materiálů:
- Plast – představuje nejrozšířenější a nejlevnější variantu. Zejména u venkovních kompostérů vybírejte kvalitní plast, který odolává teplotním výkyvům.
- Dřevo – narazíte na něj u otevřených zahradních kompostérů. Nenarušuje ráz zahrady, ale pokud není patřičně ošetřeno, může uhnívat.
- Kov – je nejodolnějším materiálem a narazíte na něj u domácích, rotačních i venkovních kompostérů. Nezapadne ale do zahrady tolik jako dřevo.
Plast
Představuje nejlevnější a nejrozšířenější variantu. Plastové bývají všechny typy kompostérů, ale především ty zahradní s víkem. K jejich pozitivům patří nižší hmotnost a snadné složení i rozebrání konstrukce. Nevýhodou je téměř nemožné přehazování tlejícího odpadu, jelikož v kompostéru s víkem na to není tolik místa. Tyto varianty využijete v menších zahradách, kde se neshromáždí tolik odpadu.
Důležité je si pohlídat i konkrétní typ plastového materiálu. Levnější polypropylen špatně odolává teplotním výkyvům, tudíž bude mít kratší životnost. Oproti tomu polyetylen odolává jak vyšším teplotám, tak mrazům. Můžete jej mít venku celoročně a nebát se, že popraská.
Dřevo
Dřevo jako přírodní materiál se nejvíce hodí právě do zahrady, a proto se využívá k výrobě venkovních kompostérů bez víka. Tyto otevřené konstrukce se hodí do větších zahrad, jelikož se z nich při špatném založení může linout zápach. Pohlídejte si však, aby bylo dřevo speciálně ošetřené vůči dešti, sněhu a mrazu. V opačném případě by mohlo začít hnít společně s kompostem.
Kov
Kovové kompostéry využijete doma jako nádoby na odpad nebo venku v podobě zahradní a rotační verze. Výhodou kovu je, že nepohlcuje pachy a dobře se umývá. To oceníte, zejména máte-li menší nádoby v kuchyni. Kovový často seženete i zahradní kompostér bez víka. Díky antikorozní úpravě vám zřejmě vydrží déle než plast a dřevo. Oproti dřevu může však kov narušovat ráz zahrady.
Materiál | Výhody | Nevýhody | Kam se hodí |
Plast | Levný
Nižší hmotnost Snadné sestavení |
Nižší odolnost
Váže pachy |
Do všech zahrad i domácností |
Dřevo | Hodí se do zahrady
Lépe se v něm pracuje |
Může hnít
Pouze do zahrady |
Do větších zahrad |
Kov | Odolný
Neváže pachy Snadno se čistí |
Dražší
Může rezivět Nehodí se do zahrady |
Do větších zahrad i domácností |
Objem
Objem kompostéru, tedy kolik odpadu pojme, je zásadní především pro zahradní varianty. Zpravidla se udává, že 1 m2 zahrady odpovídá 1 l objemu kompostéru. Stačí si tak vyměřit plochu zahrady a podle toho vybrat velikost konstrukce. Například při 350 m2 si pořiďte kompostér o 350 l. Nicméně pokud máte třeba část zahrady vedenou jako louku na seno, vystačíte i s menším objemem.
Velikost domácích kompostérů či nádob na bioodpad volte podle členů rodiny. Nejmenší 3litrové vystačí pro tříčlennou rodinu na jeden den. Ovšem záleží, jak často a v jakém množství vaříte. Pořídit si ale můžete i větší, třeba 10 nebo 16litrové. Klasické vermikompostéry, ve kterých musíte krmit žížaly, mají objem 43 l, což vystačí pro rodinu o 2–4 členech.
Filtry
Některé druhy domácích kompostérů nebo kuchyňských nádob mají ve víku zabudovaný filtr proti pachu. Zpravidla se jedná o uhlíkovou variantu, která brání unikání zápachu z tlejících zbytků. Seženete je v různých velikostech tak, aby zapadly do daného krytu. Jejich další výhodou je, že propouštějí ven vlhkost, čím přispívají k rychlejšímu vysoušení odpadu a snižují tím míru plesnivění.
Oblíbené značky
Kompostér můžete vybírat i podle popularity značky. Na trhu často narazíte na:
- Prosperplast – značka se specializuje na zahradní vybavení a kromě kompostérů od ní koupíte i lopaty na sníh nebo konve. Kompostéry nabízí spíše velké zahradní s víkem. Narazíte ale i na menší varianty, ze kterých můžete stáčet tekuté hnojivo.
- Greatstore – tato značka má široký záběr kompostérů. Vyberete si mezi otevřenými dřevěnými a kovovými, rotačními nebo klasickými plastovými s víkem. Využijete je jak na menších, tak rozlehlých zahradách.
- Plastia – český výrobce se zaměřuje na udržitelnost jak při výrobě, tak ve své nabídce. Koupíte od něj domácí kompostéry v podobě nádob na bioodpad, vermikompostérů a bokashi kompostérů. Můžete si vybrat z různých barevných provedení.
Značka | Specifika | Cenová kategorie | Které druhy nabízí |
Prosperplast | Tmavé odstíny
Tvar čtverce i trojúhelníku Nádoby s kohoutem |
Střední až vyšší | Plastové zahradní s víkem
Menší na hnojivo |
Greatstore | Snadné přehazování kompostu
Spodní dvířka Větší i menší rozměry |
Vyšší | Kovové, dřevěné, plastové, rotační
Otevřené i s víkem |
Plastia | Designové kompostéry
Vhodné do kuchyně Nářadí v ceně |
Nižší až vyšší | Nádoby na bioodpad, vermikompostéry, bokashi kompostéry |
Ceny kompostérů
Nejlevněji pořídíte nádoby na bioodpad nebo menší venkovní kompostéry. Ty z odolných materiálů a větších rozměrů už vyjdou na pár tisíc:
- Cena do 1 000 Kč – nejnižší cena nabízí základní kompostéry jak do domácnosti, tak na zahradu. Pořídíte tak spíše nádoby na bioodpad nebo menší venkovní verze. Dávejte si ale pozor na materiál. Měkký plast bude mít kratší životnost.
- Cena 1 000–3 000 Kč – zlatý střed nabízí výběr z venkovních kompostérů i těch speciálních, jako jsou bokashi nebo vermikompostéry. Zde už seženete kvalitní konstrukce na zahradu, které pojmou i 1 000 litrů materiálu.
- Cena nad 3 000 Kč – za nejvyšší cenu pořídíte i rotační nebo domácí elektrické kompostéry, které vám usnadní spoustu práce při péči o kompost. Majitelé rozlehlých pozemků si vyberou i z dřevěných a kovových ohrádek s objemem až několik tisíc litrů.
Cena do 1 000 Kč
Za nejnižší cenu seženete především kompostéry v podobě nádob na bioodpad do domácností. Můžete si vybrat z kovových nebo plastových materiálů. A dokonce i modelů s uhlíkovým filtrem, který pohltí ucházející zápach. Nabídka venkovních kompostérů není příliš široká. Narazíte spíše na menší objemy okolo 200 a 400 litrů. Výjimečně i na 800litrové, ale ty bývají vyrobené z měkkých plastů. Hrozí, že budou mít kratší životnost.
Cena 1 000–3 000 Kč
Ve střední cenové kategorii si vyberete z širší nabídky venkovních kompostérů i speciálních bokashi a vermikompostérů. Nejčastěji narazíte na zahradní kompostéry s víkem, přičemž jejich objem se pohybuje kolem 1 000 l. Výjimkou ale nejsou ani prémiové kompostéry pro menší zahrady, které jsou vyrobené z velmi odolného a trvanlivého plastu. Běžně za tuto cenu pořídíte i otevřené kovové a dřevěné ohrádky, které využijí majitelé větších zahrad.
Cena nad 3 000 Kč
V nejvyšší cenové kategorii se objevují i elektrické a rotační kompostéry. Jejich cena se pohybuje až kolem 10 tisíc a hodí se pro opravdu náročné uživatele. Kromě těchto variant zde ale pořídíte i klasické zahradní o objemu až několik tisíc litrů, které patří na opravdu rozlehlé pozemky. Výjimkou ale nejsou i menší kompostéry z kvalitních a trvanlivých materiálů nebo vermikompostéry s nářadím v ceně.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí |
Cena do 1 000 Kč | Nádoby na bioodpad
Menší zahradní kompostéry |
Rotační a elektrické kompostéry
Bokashi a vermikompostéry |
Pro nenáročné uživatele |
Cena 1 000–3 000 Kč | Vermikompostéry
Bokashi kompostéry Větší zahradní |
Rotační a elektrické kompostéry
|
Pro běžné uživatele a ty, kdo chtějí s kompostováním experimentovat |
Cena nad 3 000 Kč | Rotační i elektrické kompostéry
Objemné zahradní Bokashi i vermikompostéry |
Jednoduché a menší nádoby na bioodpad | Pro náročné uživatele a majitele rozlehlých pozemků |
Jak správně kompostovat
Kompostování není žádná věda, ale přesto si pojďme říct pár základních informací:
- Kompost není odpad – vzniká teprve rozkladem zahradního a kuchyňského odpadu. Kompost neboli humus vypadá jako hnědá drobivá hmota, která slouží jako hnojivo.
- Kompost prospívá nejen záhonům – dobré a recyklované hnojivo se hodí nejen na zeleninové a květinové záhony. Můžete jej přidat i k čerstvě zasazeným stromům, keřům nebo vyseté trávě.
- Důležitý je kontakt se zemí – nepodkládejte tak dno kompostu žádnými fóliemi ani deskami. Jedině tak jej prostoupí půdní organismy, žížaly a další živočichové, kteří podporují rozkládací procesy.
- Myslete na stín – kompost umístěte vždy na stinné místo. Skvělým společníkem je strom, který na kompost vrhne stín a ještě mu skrze kořeny dopřeje větší množství potřebných mikroorganismů.
- Dbejte na vzdušnost kompostu – aby všemi částmi procházel kyslík, přidávejte do kompostu i piliny nebo odřezky dřeva. Takový materiál kompost provzdušní.
- Kompost promíchejte – doporučuje se proházet kompost po měsíci od jeho založení a dále každé 2–4 týdny. Humus je pak hotový za půl až tři čtvrtě roku.
- Kompost zapracujte do země – můžete jím pokrýt veškeré záhonky na vaší zahradě. Stačí jednou ročně zapravit hráběmi zhruba 2 cm humusu do půdy.
- Myslete na pestrost materiálu – kompost by měl mít různorodou skladbu. Rozhodně jej tedy nepřehlcujte jen posekanou trávou. Pro lepší přehled jsme pro vás vytvořili tabulku, co do kompostu patří:
Co patří do kompostu | Co nepatří do kompostu |
Tráva, listí, malé kousky dřeva (piliny, štěpka, kůra) | Kosti, zbytky masa, kůže, oleje, tuky |
Zbytky ovoce a zeleniny (včetně slupek) | Chemicky ošetřené materiály (barvy, laky), hojně potištěný papír |
Zbytky z kuchyně, vaječné skořápky, čajové sáčky, kávová sedlina | Exkrementy všežravých zvířat |
Sláma, podestýlka hlodavců, papír (i papírové ubrousky, kapesníky) | Látky, sklo, plast, kov, kameny, popel z uhlí a cigaret |
Dobrý den, vybírám kompostér na zahradu. Chtěl bych hlavně nějaký odolný, aby vydržel co nejvíce let. Minulý mi totiž přes zimu popraskal, rád si připlatím. Děkuji za radu