Srovnávací test a recenze
nejlepších kompresorů

Ukázka produktu ve srovnání kompresorů

Stlačený vzduch patří mezi nedílné pomocníky v našich domovech i dílnách. Uplatňuje se při točení piva, malování či foukání míčů a bazénů. Patříte však také mezi jedince, kterým se namáhavá práce s ruční pumpičkou zajídá? V tom případě rozhodně uvítáte kompresory, které se o všechno postarají samy. Nehledě na to, že při některých činnostech je jejich použití přímo nutností.

Výběr však ani zdaleka není tak jednoduchý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Široká škála možného využití se podepsala na výrazném počtu různých modelů na trhu. Podobný vliv má i fakt, že kompresory potřebuje domácí kutil stejně jako profesionální dílna.

Právě z těchto důvodů jsme se rozhodli pro vás sepsat tento článek. Rozebereme v něm kompresory doslova od A do Z. Po jeho přečtení byste měli mít alespoň základní přehled o tom, co lze od tohoto segmentu trhu očekávat.


Nejlepší kompresory dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Maximální tlak (bar) Orientační cena Aktuální cena
Recenze Scheppach HC 25 Scheppach HC 25 8 2 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Scheppach HC 53 dc Scheppach HC 53 dc 10 7 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze GÜDE 71100 300/10/50 GÜDE 71100 300/10/50 10 4 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Scheppach Air Force Scheppach Air Force 8 1 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze WOLPERTECH WT 401/08/50 WOLPERTECH WT 401/08/50 8 5 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Scheppach HC 54 Scheppach HC 54 8 3 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze GÜDE 50089 Airpower 190/8/6 GÜDE 50089 Airpower 190/8/6 8 2 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze BLACK & DECKER ASI 300 BLACK & DECKER ASI 300 11 1 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze KRAFTDELE KD 400 KRAFTDELE KD 400 8 2 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze STANLEY DN 200/10/5 STANLEY DN 200/10/5 10 3 600 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat kompresor

V prvé řadě si musíme představit dva základní druhy zařízení, jimiž jsou pístové a šroubové kompresory. Taktéž zodpovíme i otázku, kdy je vhodné zvolit olejový, a kdy bezolejový provoz.

Klíčovým parametrem, jenž má přímý vliv na výkon kompresoru, je výstupní výkon, odvíjející se od předpokládané spotřeby vzduchu. Úzce s ním souvisí také pracovní tlak a na výsledné náklady má vliv hlavně provozní náročnost.

Rozhodně dobře promyslete i plánované umístění přístroje. Podle toho, jak silné stěny vás budou od kompresoru dělit, volte jeho hlučnost. Vždycky se též podívejte na krabici a ověřte, zda výrobek pochází z dílny dostatečně renomované, nejlépe evropské, firmy.

Jako vždy jsme se podívali na zoubek i cenovým hladinám. V poslední podkapitole našeho přehledu tak naleznete jejich detailní rozpis. Dozvíte se též, co můžete za daný finanční obnos očekávat.

Typ

Ještě předtím, než naklušete do obchodu a začnete porovnávat konkrétní parametry, zvolte typ odpovídající vašim požadavkům. V současné době jsou v prodeji dva základní druhy kompresorů podle použitých technologií:

  • Pístové kompresory
  • Šroubové kompresory

Pístové kompresory

V zásadě se jedná o levnější skupinu zařízení. Jsou určeny všude tam, kde není zapotřebí neustálá dodávka vzduchu. Proto naleznou své využití v dílnách kutilů, řemeslníků nebo menších provozech.

Kdybyste je náhodou zapomněli vypnout, s největší pravděpodobností dojde k jejich přehřátí a následnému zničení.

Kromě nízké ceny bývá jejich výhodou snadný přesun z místa na místo díky praktickým kolečkům a obecně nižší hmotnosti. V případě, že byste je přeci jen chtěli za každou cenu použít pro nepřetržitou dodávku vzduchu, volte výhradně nejdražší profesionální modely.

Šroubové kompresory

Všude tam, kde jsou kladeny vysoké nároky na výkon a nepřetržité fungování, najdou své místo šroubové kompresory. Kromě obrovského výkonu vynikají dlouhou životností a spolehlivou regulací chodu.

Bytelnost konstrukce je samozřejmě vyvážena vysokou hmotností. Proto se rozhodně nehodí pro neustálé přesuny z místa na místo. Cena bývá taktéž až několikanásobně vyšší a v domácí dílně jejich masivního výkonu adekvátně upotřebíte jen velmi těžko.

Olej ano nebo ne?

Zastavme se na chvilku u pístových strojů. Ty jsou nabízeny ve dvou provedeních – olejovém a bezolejovém. Jak již název napovídá, jde o to, zda vyžadují ke svému chodu olej nebo nikoliv. Vaše rozhodnutí by se mělo odvíjet podle druhu plánované činnosti.

Pro průmyslové použití, jímž je kupříkladu dofoukání pneumatik nebo výmalba, skvěle poslouží olejová zařízení. Vyznačují se dlouhou životností a výrazně vyšším výkonem. Na druhé straně si olej vždycky najde cestu ven, takže jejich provoz není zrovna ekologický ani hygienický.

Pro čepování piva či využití ve zdravotnictví zvolte výhradně modely fungující za pomocí speciálních kluzných materiálů. Ty jsou hygienické a při práci nedochází k jejich uvolňování mimo kompresor. Velkou výhodou je i fakt, že se o ně nemusíte nijak starat a hladinu kluzného materiálu neustále doplňovat. Nejmodernější zařízení bývají osazeny bezuhlíkovými motory, které mají životnost srovnatelnou s dobře promazanými olejovými jednotkami.

Výstupní výkon

Patrně vám je jasné, že nafoukání pneumatik vyžaduje jiné množství stlačeného vzduchu než obrovské NC stroje v továrnách. Klíčovou roli při nákupu odpovídajícího stroje hraje zejména tzv. výstupní výkon. Při jeho posuzování buďte obzvláště opatrní, jelikož výrobci jej mohou ve svých informačních letácích nahradit výkonem sacím. Ten bývá o zhruba 40 % vyšší než výstupní. Takové zařízení však vypadá mnohem silnější, než ve skutečnosti je, což firmám pro potřeby marketingové propagace plně vyhovuje.

V zásadě můžeme identifkovat čtyři základní hladiny podle spotřeby stlačeného vzduchu:

  • 50–160 l/min – pro využití v domácích dílnách, huštění pneumatik a ofukování
  • 100–260 l/min – pro náročnější domácí montáže, stříkání středně velkých ploch a hobby pneumatické nářadí
  • 260–410 l/min – pro NC stroje s nižší spotřebou, stříkání velkých ploch a výkonnější pneumatické nářadí
  • 410–660 l /min. – pro stříkání obrovských ploch, profesionální dílny a výkonné NC stroje

V případě, že výrobce u svého produktu uvedl pouze výkon sací, platí následující rovnice:

Sací výkon × 0,6 = výstupní výkon

Provozní náročnost

Provozní náročnost byste měli zohlednit hned při volbě odpovídajícího typu zařízení. Určuje totiž, zda bude odběr vzduchu přerušovaný či nepřerušovaný. U první varianty plně dostačují levnější pístové modely, neustálý provoz jsou schopny obstarat výhradně šroubové kompresory.

Při výběru pístového stroje byste měli hledat modely s dobou provozu odpovídající jedné třetině časového intervalu. Jedině tak zamezíte jeho přetížení a rychlému opotřebení.

Hlučnost

Plánujete umístit kompresor do špatně izolované garáže? Pak byste měli pátrat po stroji vyznačujícím se co nejnižší hlučností. V opačném případě vám hrozí, že se v noci nevyspíte a ve dne budete neustále rušeni nepříjemným vrčením.

Obecně platí, že čím vyšších otáček stroj dosahuje, tím hlučnějším se jeho provoz stává. Jestliže chcete koupit zařízení pro nepřetržitý provoz rozhodně doporučujeme umístit jej mimo obytné prostory. Ani dokonalá izolace vám nepomůže hluk zcela eliminovat.

Výrobce

Na první pohled se může nákup kompresoru v supermarketu jevit jako skvělý nápad. Vždyť cena je položeno tak lákavě nízko! Výrobce standardně nebývá uveden, případně pochází odněkud z východní Asie. Na první pohled vypadá zařízení úplně stejně jako o několik tisícovek dražší evropský protějšek. Pod kapotou je to ovšem úplně jiná písnička. Více než několikrát přístroj patrně nezapnete a budete rádi, když vše skončí „jen“ vyhořelým motorem.

Doporučujeme proto vybírat vždy produkty renomovaných a ověřených značek. Ty používají výhradně moderní technologie odpovídající kvality. Patří mezi ně kupříkladu Scheppach, Einhall, Güde, Metabo či Black & Decker.

Cena

Cenové rozpětí v ranku kompresorů je skutečně velmi široké. Na jedné straně naleznete stroje určené pro domácí využití za pár tisícovek, na straně druhé stojí modely v hodnotě několika stovek tisíc. Ty naleznou uplatnění v průmyslových podnicích. Po důkladné analýze trhu jsme rozdělili nabízené modely do tří cenových pásem:

Cena do 10 000 Kč

Za finanční obnos pod 10 000 korun získáte výhradně pístové stroje. Ve většině případů se setkáte s olejovými zařízeními. Využití naleznou hlavně při foukání pneumatik, míčů a bazénů. Stejně tak mohou dodat potřebný vzduch do méně výkonného pneumatického náčiní.

Obvykle počítejte s výraznější hmotností, avšak přenos je usnadněn praktickým madlem nebo kolečky.

Cena od 10 000 Kč do 30 000 Kč

Do střední cenové skupiny spadají ve valné většině pístové kompresory. V záplavě olejových strojů naleznete i hygieničtější bezolejová zařízení. Ta můžete využít třeba pro čepování piva nebo ve zdravotnictví.

Standardně též počítejte s výrazně vyšším výkonem, jež je využitelný pro řadu činností. Bez problémů provedete nástřik rozměrnějších ploch nebo dodáte vzduch výkonnějšímu pneumatickému náčiní.

Cena nad 30 000 Kč

Cenové pásmo nad 30 000 korun se může zdát zprvu úsměvné, neboť v něm naleznete výrobky za oněch 30 000, stejně jako za 400 000 Kč. Pro běžného uživatele se tím ovšem nic nemění. Nejdražší kompresory jsou totiž určeny pro velké průmyslové podniky a pohání mohutné NC stroje.

V této kategorii se lze setkat se šroubovými zařízeními určenými pro nepřetržité fungování. Jejich hmotnost se pohybuje i okolo několika stovek kilogramů.