Test 10 nejlepších kompresorů 2021 | Recenze & Jak vybrat | Arecenze.cz
Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších kompresorů

Aktualizováno:
Říjen 2021
Autor:
Veronika Vyskočilová

Stlačený vzduch patří mezi nedílné pomocníky v našich domovech i dílnách. Uplatňuje se při točení piva, malování či foukání míčů a bazénů. Patříte však také mezi jedince, kterým se namáhavá práce s ruční pumpičkou zajídá? V tom případě rozhodně uvítáte kompresory, které se o všechno postarají za vás. Nehledě na to, že při některých činnostech je jejich použití přímo nutností.

Výběr však ani zdaleka není tak jednoduchý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Široká škála možného využití se podepsala na výrazném počtu různých modelů na trhu. Podobný vliv má i fakt, že kompresory potřebuje jak domácí kutil, tak profesionální dílna.

Právě z těchto důvodů jsme se rozhodli pro vás sepsat článek Jak vybrat kompresor, ve kterém se na zaměřujeme na důležité parametry těchto zařízení. Po jeho přečtení byste měli mít alespoň základní přehled o tom, co lze od tohoto segmentu trhu očekávat.


Nejlepší kompresory dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Xiaomi Mi Portable Electric Air Compressor 22184
Xiaomi Mi Portable Electric Air Compressor 22184 97 %
Počet recenzí: 226
1 700 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Scheppach HC 25 (5906115901)
Scheppach HC 25 (5906115901) 93 %
Počet recenzí: 158
4 200 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Güde 50089 Airpower 190/8/6
Güde 50089 Airpower 190/8/6 91 %
Počet recenzí: 106
3 300 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze MAKITA DMP180Z
MAKITA DMP180Z 97 %
Počet recenzí: 28
2 000 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Scheppach HC 53 dc (5906102901)
Scheppach HC 53 dc (5906102901) 88 %
Počet recenzí: 147
10 900 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Fieldmann FDAK 201101-E
Fieldmann FDAK 201101-E 95 %
Počet recenzí: 9
2 200 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Black & Decker ASI 300
Black & Decker ASI 300 84 %
Počet recenzí: 122
2 500 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Scheppach Air Force 3 (5906127901)
Scheppach Air Force 3 (5906127901) 87 %
Počet recenzí: 219
2 400 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze PARKSIDE PKZ 180 C5
PARKSIDE PKZ 180 C5 82 %
Počet recenzí: 84
1 400 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Scheppach HC 06 (5906132901)
Scheppach HC 06 (5906132901) 90 %
Počet recenzí: 88
3 500 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat kompresor

Kompresory jsou praktická zařízení, která najdou své využití nejen v dílně, ale také při péči o auto, a dokonce i v potravinářství. Z toho také plyne, že se na trhu objevuje mnoho různých modelů s různými parametry a vlastnostmi. Právě od předpokládaného využití by se měl také odvíjet váš výběr toho správného zařízení.

V tomto článku se dozvíte vše potřebné k tomu, abyste se mohli svědomitě rozhodnout pro ten či onen přístroj. Vysvětlíme vám rozdíly mezi jednotlivými technologiemi a druhy.

V závěru také představíme několik cenových kategorií a shrneme, jaké přístroje můžete za určitý obnos pořídit.

Způsob stlačování vzduchu

Stlačování vzduchu, tedy základní funkce kompresoru, může být realizováno prostřednictvím dvou odlišných technologií. Od nich se odvíjí dva základní typy přístrojů.

  • pístové
  • šroubové
Způsob stlačování vzduchu Výhody Nevýhody
Pístové Nižší cena Neumožňuje nepřetržitou dodávku vzduchu
Větší nabídka Hrozí přehřátí
Lepší mobilita
Nižší hmotnost
Šroubové Funguje nepřetržitě Vysoká hmotnost
Možnost regulace Menší výběr na trhu

Pístové kompresory

S pístovými kompresory se setkáte nejčastěji. Je jimi zastoupena zejména kategorie hobby ale i poloprofesionálních modelů.

Vzduch je stlačován pomocí pístu, který se pohybuje ve válci. Tento způsob je jednoduchý a poměrně účinný. Své místo najde nejen v garáži domácího kutila, ale i v dílnách řemeslníků či menších provozech. Ve velkých průmyslových podnicích byste jej nalezli o poznání méně, neumožňuje totiž nepřetržitou dodávku vzduchu.

Nevýhodou je riziko přehřátí v případě, že byste přístroj zapomněli vypnout. To by mohlo vést k jejich poškození, nebo dokonce zničení.

Kromě nízké ceny bývá jejich výhodou snadný přesun z místa na místo díky praktickým kolečkům a obecně nižší hmotnosti. V případě, že byste je přeci jen chtěli za každou cenu použít pro nepřetržitou dodávku vzduchu, volte výhradně dražší profesionální modely.

Šroubové kompresory

Všude tam, kde jsou kladeny vysoké nároky na výkon a nepřetržité fungování, najdou své místo šroubové kompresory. Kromě obrovského výkonu vynikají dlouhou životností a spolehlivou regulací chodu.

Bytelnost konstrukce je samozřejmě vyvážena vysokou hmotností. Proto se rozhodně nehodí pro neustálé přesuny z místa na místo. Cena bývá taktéž až několikanásobně vyšší a v domácí dílně jejich masivního výkonu nevyužijete. Proto je tento typ běžný pouze u velkých profesionálních zařízení, kde slouží například k pohonu velkých pneumatických linek nebo připojení mnoha druhů pneumatického nářadí.

Olejové a bezolejové kompresory

Zastavme se na chvilku u pístových strojů. Ty jsou nabízeny ve dvou provedeních – olejovém a bezolejovém. Každá z těchto variant má jiné upotřebení a hodí se k jiné činnosti. Proto byste si měli jasně stanovit, k jakým činnostem plánujete kompresor využívat.

Olejové kompresory

Píst v tomto druhu zařízení je neustále promazáván olejem, který zamezuje tření. Olej je třeba pravidelně měnit a doplňovat. Z toho důvodu jsou olejové kompresory náročnější na pravidelnou údržbu. V opačném případě totiž hrozí zadření pístů a zničení celého přístroje.

Výhodou je dlouhá životnost a vyšší výkon, než je tomu u bezolejových přístrojů.

Nevýhodou je ale uvolňování oleje do vyfukovaného vzduchu. Při průmyslovém využití to ničemu nevadí. Při dofukování pneumatik nebo využívání pneumatického nářadí olej ve vzduchu není na závadu, naopak zařízení promaže. Jsou ale situace, kdy je mastnota nežádoucí. To je například stříkání barvy, nebo čepování piva. Olej by totiž při použití v potravinářství mohl jídlo kontaminovat. V takovém případě je třeba použít bezolejové kompresory. Jistou alternativou je použití odkalovače.

Bezolejové kompresory

Bezolejové kompresory jsou vyrobené z klouzavých materiálů, píst tedy není třeba promazávat. Díky tomu je provoz bezúdržbový a také hygienický. S takovým kompresorem můžete bezstarostně načepovat pivo, nebo vymalovat byt.

Nevýhodou je ale oproti olejovým modelům nižší životnost a také výkon. Moderním řešením jsou ale bezuhlíkové motory, které mají srovnatelně dlouhou životnost.

Výstupní výkon

Výstupní výkon je dalším z parametrů, který zásadně ovlivňuje odlišné použití kompresorů. Jiný totiž budete potřebovat při nafukování pneumatik a jiný zase při operování s pneumatickým kladivem.

Výstupní výkon udává, kolik litrů vzduchu za minutu je kompresor schopný vyfukovat. Při hledání této hodnoty v technických specifikacích buďte opravdu pozorní, často jej totiž výrobci neuvádějí. Snadno se pak zamění za výkon sací, který má ale výrazně vyšší hodnotu. Pokud není výstupní výkon uveden, můžete si jej vypočítat podle jednoduchého vzorce:

Sací výkon × 0,6 = výstupní výkon

V zásadě můžeme rozlišovat čtyři základní kategorie podle spotřeby stlačeného vzduchu.

  • 50–160 l/min – pro využití v domácích dílnách, huštění pneumatik a ofukování
  • 100–260 l/min – pro náročnější domácí montáže, stříkání středně velkých ploch a hobby pneumatické nářadí
  • 260–410 l/min – pro NC stroje (velké obráběcí stroje – soustruhy, frézy, atd.) s nižší spotřebou, stříkání velkých ploch a výkonnější pneumatické nářadí
  • 410–660 l /min. – pro stříkání obrovských ploch, profesionální dílny a výkonné NC stroje

Výtlačný tlak

S výstupním výkonem se úzce pojí další parametr, kterým je výtlačný tlak. Ten se udává v barech (bar) a u jednotlivých přístrojů se liší. Při výběru byste měli brát v potaz tlak, který potřebuje připojené zařízení. Pokud například plánujete hustit pneumatiky ve svém voze, podívejte se, kolik barů mají mít a podle toho se orientujte. Stejně tak postupujte při výběru kompresoru pro provoz pneumatického nářadí. Vždy si ale nechte nějakou rezervu, doporučené jsou alespoň dva bary navíc. 

Standardně se hodnoty tlaku vytlačovaného vzduchu pohybují mezi 9 a 12 bary, u slabších kompresorů o něco méně.

Vzduchová nádoba

Vzduchová nádoba, neboli vzdušník, slouží k uchování stlačeného vzduchu na delší dobu. Jeho velikost se u jednotlivých modelů liší, některé jej dokonce nemají vůbec.

Stejně jako je tomu u ostatních parametrů, i objem vzdušníku by měl odpovídat předpokládanému využití kompresoru. Pokud plánujete pouze nahušťovat pneumatiky, bude vám stačit malý kompresor, který vzduchovou nádobu nemá. Pro nepřerušované použití se bez něj ale neobejdete. Činnosti s velkými nárazovými odběry, jako je stříkání nebo ofukování, si vyžádají velký vzdušník o objemu 50 litrů. Jestliže je připojené nářadí v neustálém provozu (například balička), poohlédněte se po modelu se 100litrovou nádrží.

Příslušenství

Samotný kompresor dokáže stlačit vzduch a uchovat jej v nádobě pro pozdější využití. Aby byla právě možnost využití co nejširší a obsluha co nejjednodušší, je třeba použít speciální příslušenství.

Základem je manometr, který měří tlak stlačeného vzduchu. Velmi důležitá je tlaková hadice, která je vyrobena z odolného materiálu. Obvykle je spirálovitě stočená, aby mohla být dostatečně dlouhá a zároveň nezabírala mnoho místa. Pro speciální účely, jako je pískování, nafukování a ofukování, je k dispozici několik různých koncovek, které najdete v balení, případně je lze dokoupit.

Hlučnost

Provozní hlučnost kompresoru byste měli řešit ve chvíli, kdy přístroj poběží hodně často, dlouho a blízko vás. Je rozdíl, zda budete jednou za měsíc pár minut hustit kola, dofukovat dětem míče, nebo jestli budete pracovat každý den několik hodin s pneumatickým nářadím.

Při snižování intenzity hluku myslete na to, že kompresor nemůžete celý obložit molitanem nebo jiným materiálem. Hrozilo by totiž přehřátí přístroje.

Cena

Cenové rozpětí v sortimentu kompresorů je skutečně velmi široké. Na jedné straně naleznete stroje určené pro domácí využití za pár tisícovek, na straně druhé stojí modely v hodnotě několika stovek tisíc. Ty mají uplatnění v průmyslových podnicích.

Stejně jako u jiných technických přístrojů je dobré myslet nejen na nízkou pořizovací cenu, ale také na kvalitu. Ta se jednoznačně pojí s výrobcem. Nejen že máte větší jistotu kvalitního provedení a neošizených materiálů, ale zároveň také záruku servisu a dostupnosti náhradních dílů. Mezi spolehlivé značky patří například AirCraft, Remeza, Scheppach, Einhell, Güde, Metabo či Black&Decker.

Cena do 10 000 Kč

Za finanční obnos pod 10 000 korun získáte výhradně pístové stroje. Ve většině případů se setkáte s olejovými zařízeními. Využití naleznou hlavně při nafukování pneumatik, míčů a bazénů. Stejně tak mohou dodat potřebný vzduch do méně výkonného pneumatického náčiní.

Obvykle počítejte s výraznější hmotností, avšak přenos je usnadněn praktickým madlem nebo kolečky.

Cena od 10 000 do 30 000 Kč

Do střední cenové skupiny spadají ve valné většině pístové kompresory. V záplavě olejových strojů naleznete i hygieničtější bezolejová zařízení. Ta můžete využít třeba pro čepování piva nebo ve zdravotnictví.

Standardně též počítejte s výrazně vyšším výkonem, jež je využitelný pro řadu činností. Bez problémů provedete nástřik rozměrnějších ploch, nebo dodáte vzduch výkonnějšímu pneumatickému náčiní.

Cena nad 30 000 Kč

Cenové pásmo nad 30 000 korun se může zdát zprvu úsměvné, neboť v něm naleznete výrobky za oněch 30 000, stejně jako za 400 000 Kč. Pro běžného uživatele se tím ovšem nic nemění. Nejdražší kompresory jsou totiž určeny pro velké průmyslové podniky a pohání mohutné NC stroje.

V této kategorii se lze setkat se šroubovými zařízeními určenými pro nepřetržité fungování. Jejich hmotnost se pohybuje i okolo několika stovek kilogramů.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.5 z 48 hlasů