Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších kontaktních čoček

Aktualizováno:
Červenec 2021
Autor:
Kamila Lorenzová, Michaela Černá

Začíná se u vás se stoupajícím věkem projevovat slábnutí zraku? Vyhýbáte se však brýlím, jak jen to jde, protože vám zkrátka nesluší? Nebo vám obroučky překážejí při sportu? V tom případě se zcela jistě poohlížíte po alternativě, jež by posloužila stejně, ale nebudila zbytečnou pozornost. Představují ji kontaktní čočky, které si začínají ukrajovat stále větší porci trhu.

Dříve byly čočky vyhrazeny pouze movitějším jedincům, dnes jsou široce dostupné pro všechny pacienty. Při jejich výběru je velmi důležitá přítomnost očního specialisty, jelikož výrobek musí přesně sedět konkrétním očím. Výjimkou jsou nedioptrické modely, u nichž je sledováno hlavně estetické hledisko.

Výběr čoček závisí ale také na vás. Proto jsme se podívali kontaktním čočkám pořádně na zoubek. Výsledkem je článek Jak vybrat kontaktní čočky, v němž se dozvíte, co byste během nákupu měli zohledňovat.


Nejlepší kontaktní čočky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Cooper Vision Biofinity 6 čoček
Cooper Vision Biofinity 6 čoček 93 %
Počet recenzí: 924
800 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Johnson & Johnson Acuvue Oasys Plus 6 čoček
Johnson & Johnson Acuvue Oasys Plus 6 čoček 94 %
Počet recenzí: 1170
600 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Alcon Air Optix Aqua 6 čoček
Alcon Air Optix Aqua 6 čoček 93 %
Počet recenzí: 997
700 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Bausch & Lomb SofLens 59 6 čoček
Bausch & Lomb SofLens 59 6 čoček 89 %
Počet recenzí: 977
410 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Johnson & Johnson Acuvue 1 Day Moist 30 čoček
Johnson & Johnson Acuvue 1 Day Moist 30 čoček 92 %
Počet recenzí: 330
500 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Alcon Air Optix Night & Day Aqua 6 čoček
Alcon Air Optix Night & Day Aqua 6 čoček 94 %
Počet recenzí: 238
1 100 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Cooper Vision Biofinity Toric 3 čočky
Cooper Vision Biofinity Toric 3 čočky 93 %
Počet recenzí: 110
600 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Bausch & Lomb PureVision 6 čoček
Bausch & Lomb PureVision 6 čoček 91 %
Počet recenzí: 748
800 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Bausch & Lomb SofLens Daily Disposable 30 čoček
Bausch & Lomb SofLens Daily Disposable 30 čoček 86 %
Počet recenzí: 56
470 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Johnson & Johnson Acuvue Oasys 12 čoček
Johnson & Johnson Acuvue Oasys 12 čoček 96 %
Počet recenzí: 12
1 100 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat kontaktní čočky

Kontaktní čočky se řadí do skupiny zdravotnického materiálu, proto by vás neměl překvapit vyšší počet různých parametrů pro výběr. Je možné se setkat hned s několika děleními – na dioptrické či nedioptrické, podle tvaru a funkce, případně dle délky nošení. Tomuto faktu se důkladně věnujeme v prvních třech kapitolách článku.

Při samotném nákupu potom hraje roli hlavně použitý materiál, zakřivení a velikost čočky. Jedná se o atributy, s jejichž nastavením by vám měl vždy pomoci odborník. Vždy též poctivě sledujte datum expirace, protože používání prošlých výrobků představuje zdravotní riziko. Pár slov padne i o nabízeném příslušenství.

Jako vždycky rozdělíme dostupné produkty do několika cenových hladin tak, abyste věděli, co můžete za své peníze očekávat. V žádném případě ale nedoporučujeme orientovat se výhradně podle cenovky.

Druh

Cítíte, že váš zrak slábne a vy jej potřebujete podpořit? Nebo naopak nejste spokojeni s přirozenou barvou svých očí a chcete vyzkoušet něco nového? Obojí je možné, neboť na trhu se vyskytují dva základní druhy kontaktních čoček:

 • Dioptrické čočky
 • Nedioptrické čočky

Dioptrické čočky

Při zdravotních problémech se nevyhnete návštěvě očního lékaře. Ten provede nezbytná vyšetření a zhodnotí, jak závažné je poškození vašeho zraku. Podle toho si budete moci zvolit mezi brýlemi a kontaktními čočkami.

Rozhodně se na nákup dioptrických čoček nevydávejte na vlastní pěst. Zvolený produkt by totiž měl odpovídat výsledkům vyšetření, podle kterého specialista rozhodne o počtu a charakteru dioptrií. Použití nevhodných kontaktních čoček bohužel povede spíše ke zhoršení vašich obtíží.

Nedioptrické čočky

Dnešní doba přináší širokou škálu estetických doplňků a zasáhla i trh s kontaktními čočkami. Takové nemají žádný vliv na samotný zrak, pouze mění barvu a vzhled očí. Vybírat lze hned z několika různých druhů podle toho, jakým způsobem je duhovka proměněna:

 • Krycí kontaktní čočky – plně změní barvu duhovky na volitelnou barvu, mohou být i dioptrické
 • Tónovací kontaktní čočky – zdůrazní barvu očí, případně lehce mění jejich odstín, mohou být i dioptrické
 • Crazy kontaktní čočky – pro zábavu, mění vzhled duhovky na nezvyklé odstíny bílé, červené, případně nazelenalé, umožňují změnit i její tvar

Z výše uvedeného vyplývá, že podle libosti lze kombinovat zdravotní a estetické hledisko. Nejste-li spokojeni s barvou svých očí, a přitom potřebujete kompenzaci zraku, není problém zvolit čočku odpovídajícího typu a barvy.

Počet dioptrií

Abyste zjistili, kolik máte dioptrií, zajděte se nejprve nechat změřit ke svému očnímu lékaři nebo optometristovi. Nikdy nezkoušejte sami odhadnout, jaké pro vás budou vhodné. Mohli byste si přivodit vážné zdravotní problémy.

Až budete mít tuto hodnotu změřenou, vybírejte takové čočky, které odpovídají zjištěným hodnotám. Údaje o dioptriích najdete vždy na krabičce čoček a to pod označením PWR, D nebo DPT. Za číslem je ještě znaménko plus a nebo minus. Čočky označené znaménkem plus jsou určené pro lidi, kteří mají dalekozrakost, protože zlepšují vidění na blízko. Ty, kteří mají krátkozrakost, tedy potřebují upravit vidění na dálku, budou naopak zajímat čočky označené znaménkem mínus.

Rozdíl dioptrií u čoček a brýlí

Dioptrie u kontaktních čoček mohou být trochu odlišné oproti brýlím. Zvláště v případě, že jde o vyšší počet. Do hodnoty zhruba 3,50 se většinou počet dioptrií z brýlí shoduje s počtem dioptrií v kontaktních čočkách. V případě vyšších hodnot už je potřeba brát v úvahu, že brýle jsou od očí trochu dál než čočky a dioptrie přepočítávat. K tomuto účelu slouží tzv. přepočtové tabulky. Příklad takové tabulky najdete níže.

Vhodné ale bude tuto problematiku prokonzultovat také se svým očním lékařem, který vám poradí, které pro vás budou nejvhodnější. Pokud se rozhodnete pro kontaktní čočky, doporučujeme také navštívit optometristu, který se touto problematikou zabývá, pomůže vám s aplikací optických čoček a poradí se vším, s čím budete potřebovat.

Krátkozrakost Dalekozrakost
Brýle Čočky Brýle Čočky
-4,50 -4,25 4,50 4,75
-4,57 -4,50 4,75 5,00
-5,00 -4,75 5,00 5,25
-5,25 -5,00 5,25 5,50
-5,50 -5,25 5,50 6,00
-5,75 -5,50 5,75 6,25
-6,00 -5,50 6,00 6,50
-6,25 -5,75 6,25 6,25

Tvar a funkce

Druhým podstatným kritériem je tvar a funkce kontaktních čoček. Každá zraková vada je jiná, čemuž odpovídá i různorodá nabídka zdravotnických prostředků. V současné době se na pultech obchodů a lékáren nejvíce objevují čtyři základní typy:

 • Sférické čočky
 • Asférické čočky
 • Tórické (astigmatické) čočky
 • Bifokální, multifokální čočky

Sférické čočky

Nejjednodušší a nejstarší tvar má své využití při léčbě nejčastějších poruch zraku – dalekozrakosti a krátkozrakosti. Před nákupem je ovšem zapotřebí konzultovat s lékařem počet dioptrií, zakřivení a průměr, jež by měly přesně odpovídat očím pacienta.

Sférické čočky též nalézají nejširší uplatnění u nedioptrických výrobků. Nekomplikovaný tvar se snadno vyrábí, takže může být prodáván za poměrně rozumnou cenu.

Asférické čočky

Asférické čočky jsou na první pohled podobné předcházejícímu typu, plocha však není kulovitě zakřivená. Kromě léčby klasických poruch zraků mohou pomoci zmírnit projevy slabšího astigmatismu nebo presbyopie (snížené schopnosti ostrého vidění na kratší vzdálenosti).

Vzhledem k propracovanějšímu tvaru si na pořízení tohoto druhu čoček musíte připravit vyšší finanční obnos.

Torické (astigmatické) čočky

Při astigmatismu dochází při různém náklonu hlavy k různému zaostření oka. Během jeho léčby nacházejí uplatnění tzv. torické čočky. Kromě běžných údajů jako je průměr, počet dioptrií nebo zakřivení se při jejich výrobě bere v potaz i korekce ve dvou osách. Ta se stará o rovnoměrné zaostření ve všech polohách hlavy.

Před příchodem astigmagtických čoček využívali pacienti klasických sférických modelů. Ty bohužel nejsou stavěny na korekci takto postiženého zraku, takže se prakticky nedalo vyhnout brýlím. Tórické čočky ovšem zajistí úplnou korekci zraku.

Bifokální a multifokální čočky

Tento typ čoček je určený pro korekci presbyopie. Vadě se u nás přezdívá názvem stařecká vetchozrakost, jelikož se začíná zpravidla objevovat až ve zralejším věku horším viděním na blízko. Takové čočky mají dvě a více dioptrických zón, díky kterým vidění plynule přechází ze vzdálenějších předmětů na blízké a naopak. Multifokální kontaktní čočky v tom případě korigují vidění do blízka i do dálky.

Kromě dioptrické hodnoty u nich najdete i informaci o tzv. adici, což je přídavek na blízko ke standardní dioptrii.

Délka nošení

Potřebujete kontaktní čočky na jediný den, jelikož se blíží klíčový zápas? Nebo je naopak plánujete nosit každý den? Pro oba extrémy jsou k dispozici specificky navržené produkty. Vždy byste ovšem měli respektovat maximální doporučenou délku nošení, a to zejména z hygienických důvodů. Zakoupit tedy můžete čočky:

 • Jednodenní
 • Čtrnáctidenní
 • Měsíční
 • Čtvrtletní
 • Půlroční
 • Roční

Jednodenní čočky

Nejhygieničtějším druhem kontaktních čoček jsou výrobky určené pro použití v jediný den. Využití naleznou zejména tehdy, pokud standardně nosíte brýle, ale čeká vás významná společenská událost, nebo sportovní výkon. Ráno je nasadíte a večer vyhodíte.

Pozitivem je, že se na jejich povrchu nestihne usadit větší množství nečistot. Cena délce užívání příliš neodpovídá, a tak si v porovnání s životnějšími produkty nepříjemně připlatíte. Výhodou je, že balení obsahuje výrazně vyšší množství čoček pohybující od 30 do 90 kusů.

Čtrnáctidenní čočky

Jak již název napovídá, jeden pár je použitelný po dobu dvou týdnů. Každý večer se sundávají a ukládají do speciálního roztoku, jenž se stará o jejich zvlhčení a odstranění nečistot. Je možné je nosit neustále nebo podle potřeby střídat s klasickými brýlemi.

Dražší výrobky lze nechávat v očích i přes noc, aniž by došlo k jejich znehodnocení. Počítejte však s tím, že bezpečně nosit je budete moci jen po dobu jednoho týdne.

Měsíční čočky

Chcete navždy odhodit brýle? V tom případě představují cenově nejvýhodnější volbu čočky měsíční. Nejsou sice nejlevnější, při správném zacházení vydrží po celých 30 dní. Každé ráno je nasadíte a na noc uložíte do čisticího roztoku. Po skončení měsíčního intervalu je nezapomeňte vyměnit.

Čtvrtletní čočky

Náročnějším a zkušenějším uživatelům jsou určeny čočky čtvrtletní. Vydrží celé tři měsíce, ale vyžadují mnohem intenzivnější péči. Před umístěním do speciálního roztoku je musíte aktivně protřít a vyčistit tinkturou.

Půlroční čočky

Ač je to na první pohled lákavé, půlroční čočky nejsou stavěny pro celodenní používání od pondělí do neděle. Do této kategorie spadají především crazy modely, jež vytáhnete několikrát za měsíc na páteční party. Nezapomínejte úzkostlivě dodržovat hygienu, neboť zejména ke konci životnosti hrozí nepříjemné infekce očí.

Roční čočky

Ani výrobky, které vydrží celých 365 dnů nenaleznou uplatnění při každodenním nošení. Stejně jako v předcházejícím případě jde o crazy barevné čočky pro společenské akce. Hygienu zajistí pouze vysoce kvalitní roztok.

Jelikož postupem času stejně dochází ke vzniku nepříjemných usazenin, nejsou příliš vhodné pro citlivější jedince. Trpíte-li po jejich nasazení nepříjemnými pocity, pálením či bolestmi v oblasti oka, okamžitě přestaňte čočky používat a raději zakupte nové.

Materiál

Oční bulva patří mezi nejzajímavější součásti lidského těla. Musí mít neustále přístup ke zdroji kyslíku a být zvlhčována slzami. V opačném případě se rychle dostavují nepříjemné reakce v podobě pálení či bolestí. Velcí vynálezci proto museli hledat materiály, jež tyto dvě podmínky splňují. Dnes se na trhu objevují dva základní materiály pro výrobu čoček využívající původního patentu jednoho velkého českého vynálezce:

 • Hydrogelové kontaktní čočky
 • Silkon-hydrogelové čočky

Hydrogelové čočky

Za objev hydrogelu vděčíme českému vynálezci Otto Wichterlemu. Obsahuje více než 55 % vody, čímž zajišťuje, že se oko cizorodému tělesu nezačne bránit slzením. Skvělá povrchová smáčivost navíc zaručuje rovnoměrné rozetření slz, kterými je oko průběžně hydratováno.

Vysoký obsah vody bohužel zásadně zvětšuje průměr čočky. Kapalina ještě k tomu blokuje přístup kyslíku k oku, což může u citlivějších jedinců vyvolat nepříjemné reakce.

Silikon-hydrogelové čočky

Kombinace hydrogelu a silikonu je posledním výkřikem moderní technologie, jež se v následujících letech patrně stane jedinou volbou. Silikonová hmota zvyšuje pevnost čočky, díky čemuž je výsledný produkt mnohem tenčí než hydrogelová klasika. Její hydrofobní charakter též zajišťuje mnohem lepší propustnost vzduchu.

Jelikož se v posledních letech podařilo překonat problémy s nižší smáčivostí, nemá tento materiál prakticky žádná negativa. Snad kromě vyšší ceny.

Zakřivení a průměr

Zakřivení je bezesporu jedním z parametrů, o němž by měl rozhodnout odborník. Provedení čočky totiž musí odpovídat přirozenému zakřivení vaší oční rohovky. Obvykle se udává v rozmezí od 8.3 do 9.0. Při nákupu buďte i přes to obezřetní, jelikož neplatí, že všechny produkty označené jedním číslem jsou shodné. Na jejich výsledné podobě se podepisují i průměr, použitý materiál a provedení konstrukce.

Nově nacházejí uplatnění technologie, díky nimž lze používat univerzální způsob zakřivení. Všichni tak mohou bez obav používat jediný model. Samozřejmě vždy po konzultaci se specialistou.

Neméně důležitou roli sehrává i průměr kontaktních čoček. Pohybuje se v rozmezí od 13,5 do 14,5 mm.

Datum expirace

Našli jste ve skříňce staré kontaktní čočky s prošlým datem expirace? Ať vás ani nenapadne dát si je do očí! Data uvedená na krabičkách musíte plně respektovat. Jedině tak máte jistotu, že nedojde k nepříjemné alergické reakci způsobené usazenými nečistotami.

Plánujete-li nakupovat čočky do zásoby, volte produkty s delším datem spotřeby. Na trhu nabízené výrobky se mohou lišit až o několik měsíců. Hlavní vliv mají použitá výrobní technologie a materiály.

Příslušenství

Neoddiskutovatelný základ tvoří dvě kontaktní čočky respektující přirozenou podobu vašich očí. Výrobci ovšem nezapomínají zvyšovat atraktivitu svého zboží dodatečným příslušenstvím. Mnohé z nich je potřebné pro udržení hygieny a bezpečnostní používání. Jeho nabídka se neustále rozšiřuje, takže se můžete setkat hned s několika doplňky:

 • Roztok na kontaktní čočky – nezbytný pro udržení hygieny a dostatečnou hydrataci, nutný alespoň na 6 hodin denně
 • Pouzdro – pro uložení čoček, nutné vždy vypláchnout speciálním roztokem
 • Pinzeta – pro hygienické a jednoduché vyjímání z pouzdra, měla by být provedena z ohebného plastu
 • Aplikátor kontaktních čoček – určen ke snadnému umístění čočky do oka
 • Antibakteriální gel – k očištění rukou před manipulací
 • Oční gely a kapky – pro zvlhčení a zklidnění oka před aplikací

Hygiena kontaktních čoček

U kontaktních čoček je obzvláště důležité dbát na správnou hygienu. V případě, že používáte jednodenní kontaktní čočky, nemusíte je následně desinfikovat. Pokud ale vlastníte vícedenní, pak je nutné je po každém vyjmutí oka vyčistit. Proto vždy dodržujte tyto základní body:

 • Mechanické čištění – Čočky vyndávejte z oka vždy umytýma rukama. Po té, co čočku vyndáte, na ni nakapejte pár kapek roztoku a po pár sekund ji ukazováčkem jemně mněte. Následně ji opláchněte a vložte do roztoku. Zkontrolujte, že je celá ponořená a to samé udělejte i s druhou čočkou.
 • Čištění pomocí oplachování – Pokud na čočkách zůstanou nějaké nečistoty, opláchněte je pomocí fyziologického roztoku. Nikdy čočky neoplachujte vodou.
 • Desinfekce – Aby se vám do očí nedostala nějaká infekce, je potřeba čočky pravidelně desinfikovat. To se dělá obvykle pomocí roztoku, který je k tomuto speciálně určený.
 • Uchovávání – Čočky uchovávejte ve speciálním pouzdře, které je na ně určené. Je potřeba, aby byly ponořené v roztoku. Než je vyjmete a znovu nasadíte, pořádně si omyjte ruce. Roztok při každém použití vyměňte a pouzdro opláchněte a nechte vyschnout.

Cena

Kontaktní čočky dnes díky použitým technologiím výroby nejsou ani zdaleka tak drahé jako dříve. Měsíční náklady tak při dobrém výběru nemusí přesáhnout ani hranici 500 korun. Pro účely tohoto textu jsme se věnovali analýze nabízených modelů a identifikovali tři základní cenová pásma:

Cena do 300 Kč

Za cenovku do 300 Kč se standardně prodávají čočky s různorodou délkou využití. V obchodech naleznete jak jednodenní, tak i celoroční modely. Dvě třetiny výrobků spadají do kategorie nedioptrických určených pro estetické účely. Počet kusů v balení se pohybuje od 2 do 30.

Trpíte-li astigmatismem, neočekávejte, že byste v této relaci nalezli torické čočky. Největší zastoupení mají klasické sférické typy. Z hlediska materiálu se ponejvíce uplatňuje klasický hydrogel, ale výjimkou není ani jeho kombinace se silikonem.

Cena od 300 do 500 Kč

Střední třída skýtá největší množství produktů. Spadá sem drtivá většina měsíčních čoček určených ke každodennímu používání. Poměr dioptrických a nedioptrických výrobků opět činí zhruba 1:3. Zdaleka největší množství je čoček krycích. Počet v balení je stejně jako v předcházející skupině různorodý, nejčastější bývají dvě.

Zákazníci hledající torické čočky si přijdou na své. Počítejte s tím, že dominují klasické sférické modely. Klasický hydrogel bývá velmi často doplněn silikonem pro zajištění uspokojivých vlastností.

Cena nad 500 Kč

Za cenovku přesahující hranici 500 korun se prodává široka nabídka vysoce kvalitních hydrogel-silikonových čoček. Jednodenní se nabízejí v baleních po 90, čímž je zajištěna jejich výhodná cena. Nabídka je široká, takže volit lze z torických, sférických i asférických modelů. Svého favorita naleznou jak jedinci se zdravotními problémy, tak ti, kteří chtějí proměnit svůj vzhled.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.6 z 20 hlasů