Koronavirus, Covid-19, nový koronavir, koronavirus SARS-CoV-2. Témata, které se honí hlavou nejednomu z nás. Co to vlastně je, kde se vzal, jaké jsou jeho příznaky a jak zpomalit jeho šíření? Na to odpovídáme v následujícím textu.
Otázky a odpovědi ke koronaviru
Dostat se k některým informacím je poměrně složité, proto přinášíme následující článek, který odpovídá na základní dotazy a odkazuje na relevantní stránky, kde se dozvíte vše potřebné. Pokud vás tedy zajímá víc a chcete téma prozkoumat hlouběji, rozklikněte přiložené odkazy, které jsou velmi dobře zpracované a vždy aktuální.
Nejdůležitější zdroje, které stojí za to sledovat:
Ministerstvo zdravotnictví České republiky
Co je to koronavirus?
Koronavirus je souhrnné označení pro viry podčeledi Coronaviridae. Skupina dostala název Corona podle charakteristického tvaru virů, jejichž povrch je jako okolí Slunce – korona. Koronaviry způsobují nemoci s různým stupněm závažnosti. Mezi ty lehčí patří nachlazení, kašel, dýchací obtíže či teplota. V minulosti však byly původcem také vážných onemocnění SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome – těžký akutní respirační syndrom) a MERS (Middle East Respiratory Syndrome, česky blízkovýchodní respirační syndrom).
Jako tomu bylo v roce 2002 s nemocní SARS, bylo pravděpodobně i současné onemocnění koronavirem nesoucí název COVID-19 přeneseno ze zvířete na člověka. První případy neznámého virového zápalu plic byly zaznamenány v čínském městě Wu-chan v prosinci 2019, odkud se postupně rozšířil do celého světa. Aktuální statistiky naleznete na speciální stránce MZČR.

Zdroj: Okoronaviru.cz
Jak se koronavirus šíří?
Odborníci často upozorňují, že vylučování viru z těla nakaženého začíná o dost dříve, než se u něj vůbec projeví základní klinické příznaky nemoci COVID-19, mezi které patří například zvýšení teploty, kašel a rýma. Pacient je infekční v průběhu onemocnění i nějakou dobu po jejím skončení, doba se liší podle síly imunity.
Mezi dva základní způsoby šíření viru patří přenos vzduchem v infekčním aerosolu a přenos kontaktem, podrobně se jim věnují přední čeští infekcionisté v tomto manuálu. Nebezpečný aerosol je vylučován při kašli a kýchání. Při nich dochází k vyprsknutí malých kapiček s virem a ty pak ještě nějakou dobu mohou zůstávat ve vzduchu. K přenosu na zdravého člověka dochází při kontaktu infikované kapénky se sliznicí (v ústech, nosu, očích a podobně). Při usazení tohoto aerosolu a dalších tělních sekretů na povrch různých předmětů dochází k nebezpečí dalšího velmi častého přenosu – kontaktem, který jsme již zmínili výše. Virus přežívá různě dlouhou dobu na odlišných površích (někde pouze pár minut, jinde vydrží dlouhé hodiny i jednotky dní). Pokud se zdravý člověk dotkne infikovaného předmětu, může si nákazu do těla dostat například tak, že si sáhne do obličeje, úst, nosu či očí.

Zdroj: Mzcr.cz
Jaké jsou příznaky koronaviru?
Mezi projevy koronaviru patří horečka nad 38°C, suchý kašel a dýchací obtíže, méně častěji únava, bolest svalů, kloubů a hlavy, bolest v krk, ztráta chuti nebo čichu, vyrážka na těle. Inkubační doba onemocnění COVID-19 může být až 14 dní, což znamená, že uběhnou dva týdny od nakažení, než se dostaví první symptomy. Koronavirus se přenáší kapénkami, tedy kašláním, kýcháním i fyzickým kontaktem.
Za první příznaky koronaviru se považuje kašel a horečka, ta však vždy nemusí být vysoká, 20 % pacientů má teplotu pouze nad 37 °C. Lehký průběh onemocnění je podobný chřipce, stačí u něj dostatečně odpočívat a dodávat tělu teplé tekutiny, vitaminy a po konzultaci s lékařem také vybrané léky. U vážného dominuje dušnost a je zde nutná hospitalizace, u slabších jedinců totiž může vést až ke smrti. COVID-19 zabíjí především starší pacienty s oslabenou imunitou.

Zdroj: Special.novinky.cz
Co dělat, když mám příznaky koronaviru?
Pokud se u vás začaly projevovat některé z příznaků koronaviru, měli byste se co nejdříve izolovat od ostatních. Základem je domácí karanténa, co nejvíce stranit byste se měli také osob ve společné domácnosti. Ideálně byste měli mít pro sebe vyhrazenou místnost, aby docházelo k co nejmenšímu kontaktu. Jako prevenci infikování dalších lidí, ale také předmětů kolem sebe, noste roušku, případně si zakryjte nos a ústa pomocí šátku či kapesníku.
Dalším krokem je zavolat svému ošetřujícímu lékaři, krajské hygienické stanici nebo lékařské pohotovostní službě. Rozhodně se nikam nevydávejte, nenavštěvujte ordinaci lékaře, ale počkejte na pokyny. Zavolat můžete také na linku 1212, na které vám poradí, jak postupovat dále. Linky 112 a 155 jsou vyhrazené pouze pro akutní a život ohrožující stavy. Nevolejte na ně zbytečně, můžete blokovat pomoc pro někoho, kdo ji aktuálně potřebuje více. Jestliže se u vás ale objeví dušnost, zavolejte záchranku a sdělte jim, že máte podezření na koronavirus.
Jak se chránit před koronavirem?
Snažte sebe i své blízké chránit tak, jako proti běžnému virovému onemocnění. Úplný základ tvoří poctivé dodržování běžných hygienických pravidel. Viry se šíří pomocí kapének, takže si nekašlete do dlaní, nesahejte si na obličej a snažte se omezit styk s ostatními lidmi. Kromě toho doma pravidelně uklízejte, měňte ložní prádlo a větrejte.

Zdroj: Okoronaviru.cz
Před nákazou se můžete chránit také nošením ochranných pomůcek. Pamatujte ovšem na fakt, že ne všechny dostupné ústenky vás před koronavirem ochrání. I tak je lepší nosit alespoň něco než nic. Roušky slouží k tomu, abyste případnou nemoc nešířili dál. Jako aktivní ochrana proti virům nám poslouží respirátor. Dbejte ovšem na jejich správné označení. Čím vyšší má respirátor FFP, tím větší je jeho filtrační účinnost. Před viry vás spolehlivě ochrání pouze respirátor FFP3. Tady ale narážíme na problém, jelikož respirátor FFP3 se téměř nikde nedá sehnat skladem. Navíc ho v první řadě potřebují hlavně lékaři a ostatní členové záchranných jednotek. Pokud respirátor neseženete, nezoufejte a nahraďte ho alespoň dostupnou rouškou.
Nezapomínejte si i několikrát denně umývat ruce mýdlem. Rozhodně nestačí si pouze namočit ruce vodou a následně opláchnout a otřepat. Pro správný výsledek byste se měli důkladně zaměřit na celou plochu dlaní, prsty i různé záhyby. Správný postup mytí rukou najdete na následujícím obrázku.

Zdroj: Special.novinky.cz
Může se stát, že nemáte ve svém dosahu vodu ani mýdlo. V takovém případě použijte alespoň antibakteriální gel s alkoholem nebo desinfekci na ruce. Běžně se při jejich shánění setkáte s tím, že nejsou nikde k dostání, nebo jejich cena kvůli koronaviru nesmyslně stoupla. Na desinfekci není nic složitého a zvládnete si ji vyrobit doma pomocí pár surovin podle tohoto návodu, které je od WHO (Světová zdravotnická organizace).
Kromě mytí rukou je potřeba desinfikovat i věci, na které běžně saháme, primárně tedy mobily, nebo předměty, kterých se dotýkala i jiná osoba. Proto po příchodu domů vždy desinfikujte telefon, brýle i klíče a poté si znova umyjte ruce. Pokud doma žádnou desinfekci nemáte, poslouží vám i alkohol, který je více než 60%.

Zdroj: Special.novinky.cz
Proč nosit roušku?
I když vám roušky nezaručí 100% ochranu proti koronaviru, výrazně snižují riziko nákazy. Jejich největší výhoda spočívá v tom, že ochrání lidi okolo vás. Účel nošení roušky nejlépe vystihuje heslo Tvoje rouška chrání mě, moje rouška chrání tebe. Čím více ohleduplných lidí bude nosit ochranou roušku, tím menší bude šance šíření nákazy mezi ostatní. Výhody nošení roušek nejlépe popisuje Petr Ludwig ve svém videu, které najdete na stránce RouškyVšem.cz.
Kvůli nedostatku klasických roušek se mnoho lidí rozhodlo ušit si je doma. Jednoduchý návod pro výrobu domácích roušek a další informace najdete například na stránkách Caramilla.cz. Pokud si na ruční práce nevěříte, zkuste se poptat na sociálních sítích nebo se podívejte na stránku DámeRoušky.cz a podívejte se, kdo nabízí roušky ve vašem okolí. Uvedenou stránku můžete využít i v případě, že máte doma nějaké roušky navíc a rádi se s někým podělíte a pomůžete mu tak v těchto těžkých časech.
Roušku případně nahradí i respilon šátek z nanovláken, který seženete na internetu. V krajní nouzi postačí i klasický šátek. V každém případě se snažte chránit svoji tvář vždy, když jdete někam mezi lidi.

Zdroj: Rouskyvsem.cz
Jaká je léčba koronaviru?
Máte-li podezření na nákazu nemocí COVID-19, případně se u vás objevily první příznaky, kontaktujte svého lékaře, a to výhradně telefonicky. Můžete také zavolat na pohotovostní službu, krajskou hygienickou stanici či celostátní bezplatnou linku 1212. Důležité je zůstat doma, aby se zamezilo šíření koronaviru.

Zdroj: Loono.cz
Na koronavirus zatím neexistuje žádný lék, léčba spočívá ve zmírnění příznaků, jakými je horečka, kašel a dušnost. Každá léčba koronaviru je individuální a vychází z toho, co pacientovi nařídí lékař. Při lehkém projevu onemocnění postačí dle lékaře dostatečně odpočívat a dopřávat tělu teplé tekutiny a vitamíny, případně podpůrné léky. U vážných symptomů, mezi které patří hlavně dušnost, je nutný zásah zdravotníků.
Pokud budete vyzváni k návštěvě lékaře, dodržujte hygienická opatření proti nákaze koronavirem, který se přenáší kapénkami. Noste roušku, důkladně si myjte ruce a řiďte se pravidly respirační etikety při kašli a kýchání.

Zdroj: Khsbrno.cz
Co dělat, když mi byla nařízena karanténa?
Pokud vám lékař nařídil karanténu z důvodu, že máte lehký průběh nemoci, nebo u vás nákaza koronavirem ještě nepropukla, nejzásadnějším pravidlem je zůstat doma. Nechoďte do zaměstnání, vyhněte se veřejným prostorům včetně hromadné dopravy a poproste blízké osoby, aby vám nosily nákupy. Ještě ohleduplnější variantou je nechat si nákupy dovážet rozvozovými službami. Od lidí se snažte držet si odstup, aby se na ně onemocnění nepřeneslo.
Zásady respirační etikety můžete dodržovat i doma, stejně jako nosit roušku, pokud vám to bylo doporučeno. Zamezte sdílení domácího vybavení, jako jsou skleničky a kuchyňské náčiní, ručníky či ložní prádlo, s ostatními členy vaší domácnosti. Pokud je to možné, vyhněte se také domácím mazlíčkům. Koronavirus sice prokazatelně nepřenáší, i tak je dobré si po kontaktu s nimi mýt ruce. Nezapomeňte dostatečně větrat.

Zdroj: Okoronaviru.cz
Co je to chytrá karanténa?
Chytrá karanténa je systém, který využívá elektronická data, například z mobilních telefonů nebo platebních karet, k mapování pohybu nakaženého člověka a vyhledání osob, se kterými se dostal do kontaktu. K využití těchto dat musí dát nakažený člověk oficiální souhlas a krajská hygienická stanice následně podle nich vytvoří mapu předchozího pohybu.

Zdroj: Mzcr.cz
Součástí systému je také aplikace eRouška. Ta shromažďuje údaje o dalších eRouškách (tedy o dalších uživatelech s touto aplikací), se kterými jste se dostali do styku. Seznam je anonymní a zahrnuje například osoby, které s vámi seděly v autobuse. V případě nakažení tak mohou hygienici kontaktovat i lidi, které osobně neznáte, ale byli jste s nimi v kontaktu. V opačném případě mohou také kontaktovat vás, pokud se vaše eRouška objeví na seznamu někoho jiného.
Jaký je aktuální počet nakažených v ČR?
Vedle pochopení důležitosti tématu onemocnění COVID-19 způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2 a zásadní role dodržování zvýšených hygienických zásad, je důležité zůstat informovaný o aktuální situaci o nákaze v České republice. Aktuální data s přehlednými statistikami rozšíření koronaviru v Česku najdete na různých zpravodajských serverech a v dalších zdrojích. Nejrelevantnější data pro Českou republiku ale najdete na speciálních webových stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR.
Webu dominují aktuální informace o počtu provedených testů, počtu pozitivně testovaných lidí s onemocněním COVID-19 i celkovém množství vyléčených. Objevíte zde také mapu Česka se statistikami podle nakažených osob. Můžete tak zjistit například počty pozitivně testovaných lidí ve vašem bezprostředním okolí, například v Praze, Brně (Jihomoravském kraji), Ostravě (Moravskoslezském kraji) a dalších regionech.
Jaký je aktuální počet nakažených ve světě?
Primárně většinu Čechů zajímá aktuální situace rozšíření onemocnění COVID-19 v České republice, čemuž se věnuje předchozí kapitola, popřípadě u našich sousedů v Německu, Rakousku, Polsku a na Slovensku. Ověřený zdroj informací k nákaze u našich nejbližších východních sousedů poskytuje Úrad verejného zdravotníctva SR.
Situaci, kterou Světová zdravotnická organizace označila za globální pandemii, je nutné vnímat také v celosvětovém měřítku. Čína, Itálie, Německo, Španělsko, Francie a další, to jsou země, na jejichž statistiky spojené s novým koronavirem SARS-CoV-2 se momentálně svět soustředí patrně nejvíce. Jaká je situace v těchto končinách právě dnes? Aktuální celosvětové statistiky nakažených, uzdravených i mrtvých v důsledku onemocnění COVID-19, včetně rozdělení podle jednotlivých zemí, poskytuje například web Worldometer nebo nCoV2019.live.
Přehlednou mapu evidovaných případů nakažených, vyléčených i úmrtí zase najdete zde – corona map. Spolu s pročtením základních statistik můžete v každé zemi najet kurzorem na červený kruh a okamžitě se ukáže, jak vysoký je v daném státu celkový počet potvrzených případů nakažení, kolik lidí se vyléčilo, kolik je aktuálně nemocných a případně i počet obětí.
Kam je bezpečné cestovat?
Od června se začaly otevírat hranice v jednotlivých státech EU a dalších zemích světa, přesto je dobré při cestování dbát zvýšené opatrnosti a sledovat aktuální informace, které se mohou poměrně rychle měnit. Země Evropské unie jsou v současnosti rozdělené podle tzv. semaforu na méně a více rizikové oblasti. Před cestou do zahraničí je ale nutné informovat se i o podmínkách cílové země. K tomu vám poslouží například rozcestník MZV, kde najdete také informace o cestách do a ze zemí mimo EU.
Co dělat, když uvíznu v zahraničí?
Pokud jste v zahraničí, potřebujete se dostat zpátky do ČR a máte dopravní problémy, obraťte se na velvyslanectví České republiky v místě, kde se právě nacházíte. Seznam kontaktů najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky. V případě, že se vrátíte z ciziny, je potřeba postupovat dle nařízení vlády České republiky. Jaká jsou aktuální nařízení najdete na stránkách Ministerstva vnitra České republiky, seznam aktuálně rizikových zemí pak najdete na adrese MZVČR.

Zdroj: Mzcr.cz
Jaká jsou aktuální vládní nařízení?
Všechna aktuální opatření můžete najít na stránkách vlády. Přehledně napsané a aktuálně zpracované info najdete také na webu ČT24.
Kde najdu důležité kontakty?
Důležitým kontaktem pro všechny občany je linka 1212. Ta slouží jako rozcestník pro občany. Získáte na ní informace o koronaviru a také jak postupovat v případě, že máte podezření na nákazu.

Zdroj: Koronavirus-covid19.cz
Linka ale neslouží pro akutní pomoc. V případě, že se vám špatně dýchá a máte vážné obavy o své zdraví, nebo zdraví někoho z vašich blízkých, kontaktujte rychlou záchrannou službu na lince 155, nebo volejte na 112.
Volat můžete také na linky Státního zdravotního ústavu. Jedna z nich je určena pro osoby se zhoršeným sluchem či cizince, kteří preferují psanou formu komunikace. Veškerá řeč operátora je převáděna do textové podoby. S prosbou o radu se můžete obrátit taky na linky jednotlivých zdravotních pojišťoven.
V případě, že se u vás projevují příznaky, volejte na příslušnou krajskou hygienickou stanici. Každý kraj má alespoň jednu, spíše však několik linek, kam se můžete obrátit.

Zdroj: Loono.cz
Kde hledat aktuální zprávy?
Situace okolo koronaviru se mění každým okamžikem a na internetu se šíří spousty dezinformací a poplašných zpráv. Pokud chcete vědět, jaká je aktuálně situace doma i ve světě, doporučujeme sledovat webové stránky iRozhlasu, kteří vydávají pravidelně nové zprávy a píšou i online přenos ze situace jak v ČR, tak i jinde po světě.
Jak můžu pomoci?
V České republice i jinde po světě se zvedla vlna solidarity a lidé si vzájemně pomáhají. Každý by v současné době měl udělat aspoň minimum, a to zůstat doma a nevycházet, pokud to není úplně nutné a pokud někam opravdu musí, tak si vzít alespoň ochrannou roušku. Toto je dobré šířit dále a přesvědčit nejen sebe, ale i své okolí, zejména rodiče a prarodiče. Jestli máte čas a chcete se zapojit více, můžete se stát dobrovolníkem, na stránkách iRozhlasu najdete přehledný rozcestník s informacemi, kde a jak se zapojit.
Co dělat v karanténě?
V domácí karanténě jsme momentálně všichni. Není potřeba nadávat, místo toho můžeme hledat pozitiva, které nám přináší. Máte ideální příležitost na chvilku zpomalit a věnovat se rodině či aktivitám, na které běžně nemáte tolik času. Pokud budete mít dlouhou chvíli, projděte si tuto stránku. Lidé tam píšou možnosti, co se dá v karanténě dělat, poskytují odkazy a neustále přidávají nové a nové informace. A my se s pár nápady přidáme přímo zde.
Můžete si například přečíst nějakou knížku, na kterou jste neměli v posledních měsících čas. Knihovny jsou sice zavřené, ale na internetu najdete spousty e-knih, které můžete stáhnout zcela zdarma. Například tady na eknihovka.cz. Vznikl také nový web Knihovny proti viru, který slouží jako rozcestník pro knihovny, které se rozhodly poskytovat elektronický obsah zdarma. Najdete tam jak knihy ke studiu, tak tituly na vyplnění volného času.
Další možností je pak začít se studiem nějakého cizího jazyka. Na tomto odkazu najdete hned 450 možností. A pokud máte doma menší děti, zkuste s nimi výuku hrou. EuroDidact nabízí bezplatný přístup ke vzdělávacím aplikacím pro žáky prvního stupně, kde pomocí kvízů, her, videí a animací mohou získat nové znalosti.
Mezi výukové programy patří také UčíTelka, určený pro žáky prvního stupně základní školy. Více informací, rozvrh i materiály k probírané látce najdete na adrese ČT.
Procvičování českého jazyka a matematiky od společnosti Scio je pro žáky od 3. tříd do čtvrtého ročníku středních škol volně přístupné na tomto odkazu.
Moravská zemská knihovna provozuje Digitální knihovnu a prostřednictvím Kraméria nabízí ke čtení knihy v online podobě. Tituly, které nabízí si můžete prohlédnout na jejích stránkách.
Pokud ovládáte angličtinu, otevírají se vám s volným časem také dveře k těm nejlepším vzdělávacím kurzům od nejlepších univerzit na světě. Některé kurzy dokonce studujete aktivně s dalšími studenty z celého světa, online a často zdarma nebo za nízký poplatek. Pokud se chcete některých zúčasnit, doporučujeme hledat zde:
- Kurzy Standfordské univerzity zdarma
- Velké množství bezplatných i placených kurzů z Harvardovy univerzity
- Kurzy jak od vzdělávacích institucí, tak firem a jednotlivců
- Online kurzy od 140 institucí
- Online kurzy MIT
- Kurzy od Carnegie Mellon University
Další užitečné zdroje
- Ministerstvo zahraničí České republiky
- Vláda ČR
- MZČR onemocnění aktuálně
- Roušky všem
- Dáme roušky
- Coronavirus app
- Worldometers
- Co v karanténě
- ČT24
- Loono
- Jeden svět
- Moje zdraví
- UpCycling
- Autosalon TV
- CzechCrunch
- Ekonomický magazín
- SvetBehu.cz
- Jic.cz
- Seznam.cz