Nejlepší kreatiny dle recenzí | Test top produktů 2023 | Arecenze.cz
Menu

Nejlepší kreatiny dle
recenzí a testu 2023

Aktualizováno:

Kreatin je sportovní výživou, která je velice populární, a to nejenom v posilovnách, ale také mezi ostatními pohybově aktivními jedinci. Tato lidskému tělu zcela vlastní látka je produkována z ostatních látek v těle, popřípadě je možné ji doplnit přirozenou stravou.

Vzhledem k tomu, že v běžných pokrmech je kreatinu málo, konzumuje se i v podobě nejrůznějších suplementů. Jeho účinky jsou naprosto zřejmé. Je to zvýšení síly jedince a navýšení celkové výkonnosti. Mimo to přispívá kreatin také k růstu svalové hmoty.

Pokud byste chtěli svému tělu dodávat tento efektivní kreatin, je zapotřebí vědět, jakému produktu dát přednost. A proto vám v článku Jak vybrat kreatin představíme kreatin od A až do Z. Po jeho přečtení budete schopni vybrat si kreatin vhodný právě pro vás.


Nejlepší kreatiny dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 94 %
Počet recenzí: 110
600 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 96 %
Počet recenzí: 68
700 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 92 %
Počet recenzí: 67
1 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 92 %
Počet recenzí: 2
27 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 92 %
Počet recenzí: 77
450 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 93 %
Počet recenzí: 63
600 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 93 %
Počet recenzí: 54
1 100 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 90 %
Počet recenzí: 28
900 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 94 %
Počet recenzí: 6
290 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 90 %
Počet recenzí: 24
320 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat kreatin

Hned v první kapitole se zaměříme na to, co je to vlastně kreatin a jaké je jeho fungování. I tuhle naprosto základní věc byste měli znát, ať víte, co tato látka udělá ve vašem těle a jakým vám bude přínosem.

Poté se přesuneme k prezentaci jednotlivých druhů kreatinu, protože trh přináší sportovcům hned několik odlišných typů výrobků. Následovat bude představení dostupné formy kreatinu, složení a výsledné hmotnosti.

Nakonec se zaměříme ještě na správné dávkování, které je pro ideální vývoj svalové hmoty člověka naprosto zásadní. Zmínka padne i o pořizovacích nákladech na kreatin.

Fungování kreatinu

V první řadě je nutné zmínit, že kreatin není pro naše tělo ničím cizím. My si jej dokážeme v podstatě sami produkovat, a to z nejrůznějších aminokyselin, a následně si jej uložíme ve formě energie. Je však pravdou, že jde o malou zásobu, takže tuto potřebnou látku lze získávat i z ryb a dalších vybraných pokrmů. Opravdu zapáleným sportovcům a vyznavačům svalové hmoty ale bohužel nestačí ani to. A právě v ten okamžik přichází na řadu kreatin v podobě sportovního doplňku.

Jeho fungování je velice jednoduché. Rozpouštění této látky v těle zajišťuje vyšší vytrvalost sportovce, který může postupně zvyšovat intenzitu cvičení a tím pádem i svůj celkový výkon. Pokud jde o posilování, poroste vaše síla a budete schopni provádět více opakování naráz.

Kreatin je navíc vhodným doplňkem nejenom pro siláky v posilovně nebo chcete-li bodybuildery. K lepším sportovním výsledkům jej využívají také vytrvalci, mezi které se řadí hokejisté, fotbalisté, běžci, plavci a mnozí další. Nutno podotknout, že při správném dávkování je tato přírodní látka bezpečná i v rámci dlouhodobého užívání.

Pokud vás zajímají i jiné doplňky výživy, můžete vyzkoušet například také porovnání omega-3 mastných kyselin, spalovačů tuků nebo gainerů.

Druhy kreatinu

Když se zadíváte do produktových nabídek jednotlivých výrobců na trhu, zjistíte, že se setkáte s řadou odlišných názvů kreatinu. Nejde jen o to, že by každá z firem chtěla svůj kreatin pojmenovat jinak. Jedná se o rozdílné formy kreatinu mající trochu odlišné množství účinných látek a samotných vlastností. Abyste měli přehled o tom, jaký kreatin vlastně pro své potřeby vyžadujete, přinášíme vám přehled jednotlivých druhů.

  • Kreatin monohydrát
  • Kre-Alkalyn
  • Kreatin Ethyl Ester
  • Komplexní kreatiny
  • Kreatin Pyruvát
  • Kreatin Malát
  • Kreatin Citrát

Kreatin monohydrát

Jeden z nejznámějších a ve své podstatě i nejstarších kreatinů na trhu. Jeho účinky jsou už dlouhodobě známy, což za ta léta mimochodem prozrazuje velká řada studií. Ve své podstatě jde o první formu kreatinu, která je navržena tak, že se při jeho aplikování vyhnete jakémukoliv nadýmání. Tento typ kreatinu je dobře stravitelný a jeho kvalita je na vysoké úrovni.

Kre-Alkalyn

Speciální kreatin zaměřený na zvýšené pH. Tím je dosahováno vyšší účinnosti vstřebaných látek tělem. Laicky řečeno, docílíte podobných výsledků jako s kreatinem monohydrát jen s tím rozdílem, že u tohoto produktu vám bude stačit daleko menší dávka.

Kreatin Ethyl Ester

Jeden z posledních modelů na trhu, který byl vyvinut kvůli svým vysokým účinkům a zlepšenému vstřebávání. Oproti kreatinu monohydrát výrazným způsobem snižuje retenci vody v těle. Z profesionálního hlediska jej lze označit za jeden z nejkvalitnějších kreatinů na trhu. Hodně často na něj můžete narazit pod označením CEE.

Komplexní kreatiny

Novodobé kreatiny, které jsou mnohdy označovány jako vícesložkové. To je jasně vypovídající výraz. Znamená to, že takové kreatiny obsahují kombinace vícero složek zajišťujících ty nejlepší vlastnosti.

Kreatin Pyruvát

Kreatin starající se o lepší vstřebávání, a to díky návaznosti na molekuly kyseliny pyruvátové. Tento kreatin se lépe rozpouští a zároveň podporuje rychlejší spalování tuků a ve své podstatě je takovým efektivním antioxidantem.

Kreatin Malát

Tento typ kreatinu se pro změnu váže na kyselinu maleinovou. To má za výsledek například to, že se vyhnete jakýmkoliv gastrointestinálním problémům při jeho opakovaném užívání. Zároveň je cíleno na vyšší produkci energie v těle.

Kreatin Citrát

Největší výhodou tohoto typu kreatinu je cílení na výslednou vytrvalost sportovce. Vliv na to má především kombinace s kyselinou citrónovou. Vynikající rozpustnost a vyšší příděl energie jsou jen přidruženými vlastnostmi.

Forma kreatinu

Kreatin je látkou, kterou do sebe dostáváte pochopitelně ústy. Na trhu však existuje hned několik forem kreatinu. Jde o to, jakou mají tyto kreatinové suplementy podobu. Obvykle si můžete vybírat z tohoto dělení.

Kreatin ve formě prášku

Jde o jednu z nejpoužívanějších forem kreatinu. Většina kvalitních výrobků je vyráběna právě v této podobě. Prášek může navíc obsahovat více složek najednou a jeho složení je spjato i s dalšími přínosnými látkami. Některé práškové kreatiny jsou naopak ochuceny. Aplikování je velice jednoduché. Prášek smícháte ve správném poměru s vodou, důkladně rozmícháte a vypijete.

Kreatin ve formě kapsle

Určitou odnoží práškového kreatinu je kapsle. Ve své podstatě jde o to samé, jako vám přináší práškový kreatin jen s jedním rozdílem. Výrobce za vás vyřešil správné dávkování a prášek umístil do dobře stravitelných kapslí. Takže žádné rozpouštění ve vodě a podobné věci. Vezmete si potřebné množství kapslí a zapijete je vodou. I v tomto případě může být složení kreatinu obohaceno o řadu jiných minerálů a prvků.

Kreatin v tekuté podobě

Nakonec je třeba zmínit poslední a asi nejméně vyhledávanou formu kreatinu. V její prospěch určitě hovoří to, že tekutinu podstatně lépe a snadněji strávíte. Domoci se zároveň můžete i velice dobrého účinku. I přesto tento výrobek mezi sportovci nenašel tak velké zastoupení jako dvě výše uvedené formy.

Složení

Při výběru kreatinu se můžete zaměřit nejenom na výše uvedené vlastnosti, ale také na to, jaké má daný produkt složení. S tím vám samozřejmě mohou pomoci prodejci. Ti vám doporučí produkt šitý přímo pro vás. Na druhou stranu se vyplatí o této oblasti vědět trochu více. Proto zde zmíníme několik základních látek, ke kterým je zapotřebí přihlížet.

  • Tuky
  • Nasycené mastné kyseliny
  • Sacharidy
  • Cukry
  • Bílkoviny
  • Sůl

Vždy se zajímejte o to, abyste znali množství těchto látek v poměru na 100 gramů kreatinu. V rámci podrobného složení samozřejmě můžete narazit i na látky zajišťující příchuť takového produktu. Od broskve, přes ananas, lesní ovoce až po čokoládu.

Když už budete u pročítání obsahu kreatinu, nezapomeňte se podívat také na hodnoty související s energii. V takovém případě sledujte dva důležité údaje.

  • Počet kalorií na 100 gramů kreatinu
  • Kilojouly na 100 gramů kreatinu

Hmotnost

Hmotnost povětšinou souvisí s tím, jak velké balení kreatinu si budete kupovat. A je jedno, zda půjde o kreatin v práškové podobě nebo ve formě kapslí. Mimochodem balení s tabletami začínají na 15 až 30 kusech a mohou dosahovat 300 kusů tablet a více. Pak se jedná pochopitelně o ekonomicky zajímavé nabídky.

Pokud jde o samotnou hmotnost balení kreatinu, většina výrobků startuje na 250 gramech. Takové produkty jsou dobré proto, abyste vyzkoušeli, zda pro vás tato směs od daného výrobce bude mít přínos či nikoliv nebo jestli vám bude chutnat. Jestliže ano, určitě se vyplatí investovat do větších balení, která vyjdou v přepočtu na jednu dávku levněji. Největší balení kreatinu mohou mít až 5 kilogramů.

Dávkování

První, co byste si měli přečíst po nákupu kreatinu je způsob dávkování na obale. Ten se může částečně lišit produkt od produktu. Základní systém dávkování je však u většiny kreatinů velice obdobný.

Na počátku všeho byste měli začít se zaváděcí dávkou, která je v menším rozsahu a s nižší pravidelností v průběhu prvního týdne. Pak přichází na přetřes udržovací dávka. Ta je samozřejmě o něco vyšší a pravidelnější. V této fázi byste měli vydržet dle daného suplementu asi tři až čtyři týdny. Poté následuje pauza trvající opět tři až čtyři týdny. V této době nekonzumujte žádný kreatin. Až po uplynutí časové pauzy je možné začít opět od začátku, tedy dávkou zaváděcí následovanou dávkou udržovací a konče pauzou. Tento proces lze opakovat stále dokola.

V závislosti na tom, jaké pohybové aktivitě se věnujete, počítejte s tím, že kromě kreatinu budete užívat i další podpůrné látky například pro růst svalové hmoty a regeneraci, jakými jsou aminokyseliny, proteiny, gainery a jiné.

Cena

Cena za kreatin je do značné míry odvislá od toho, jak kvalitní zvolíte značku, jaké je složení daného produktu a v neposlední řadě o jak velké balení půjde. Pokud si chcete dopřávat špičkových suplementů a dávat tělu jen to nejlepší, zaměřte se na prověřené výrobce, jakými jsou Amix Nutrition, Scitec Nutrition, NUTREND, Muscle Tech, BioTech USA, Bulk Powders, Extrifit, Fitness Authority, Hi Tec Nutrition, Weider, MaxxWin a mnohé další. Níže vám představíme několik cenových kategorií, ať máte představu o tom, co můžete za své peníze získat.

Cena do 200 Kč

Nejlevnější kreatiny pořídíte kolem 100 Kč. Půjde o malá 100 gramová balení v práškové formě. Tyto výrobky je vhodné pořizovat spíše jako testovací, abyste vyzkoušeli, zda vám daný kreatin bude vyhovovat například po chuťové stránce.

Cena od 200 Kč do 500 Kč

Této cenové třídě dominuje už větší množství dostupných produktů. Povětšinou se jedná o práškové kreatiny. Rozměrnější balení nejčastěji do 500 gramů už jsou zásobou kreatinu na podstatně delší dobu. Obvykle je to kreatin monohydrát.

Cena od 500 Kč do 1 000 Kč

Za vyšší cenu budete moci pochopitelně vybírat mezi odlišnými typy kreatinů, jako je monohydrát, CEE nebo Kre-Alkalyn. K dispozici budou také větší balení s hmotností kolem 1 kilogramu. Zároveň nemusíte investovat jenom do práškových kreatinů, ale můžete zvolit i tablety či kreatiny tekuté.

Cena nad 1 000 Kč

Nejdražší kreatiny od velkých výrobců mohou dosahovat ceny až 3 000 Kč. Jde každopádně o velká balení s hmotností 3 – 5 kilogramů. Nejčastěji je to prášková podoba, popřípadě kapsle v řádu stovek kusů.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.8 z 21 hlasů