Pigmentové skvrny nejsou zpravidla nebezpečné, ale mohou ubírat na sebevědomí. Redukovat je můžete pomocí krému, s jehož výběrem vás seznámí následující článek. Shrnují jej tyto body:
- Proč vznikají pigmentové skvrny – ovlivňuje je nadměrná a nerovnoměrná produkce hormonu melaninu, největší vliv má sluneční záření. K dalším příčinám patří hormonální nerovnováha, stárnutí, poranění kůže a akné.
- Proč koupit kvalitní krém na pigmentové skvrny – zajistí efektivní redukci skvrn, nezpůsobuje podráždění a pečuje o pleť.
- Nevýhody krémů na pigmentové skvrny – účinky krémů se projeví až po delší době a nemusí vyhovovat všem druhům pleti. Pro pleť se specifickými nároky je potřeba použít i další krém.
- Typy podle místa určení – nejčastější jsou krémy na obličej a tělo, kde se používají na krku a dekoltu. Méně časté jsou krémy na ruce, které se pomáhají i s redukcí vrásek.
- Druhy podle účinků – kromě zmírnění pigmentových skvrn se krémy zaměřují i na jejich prevenci, zmenšení vrásek, tónování pleti nebo zlepšení pleti s akné.
- Důležité parametry – k nejdůležitějším parametrům patří účinné látky, kdy je ideální kombinace několika složek pro co nejlepší účinky. Nežádoucím složkám by se měli vyhnout hlavně lidé s citlivou pletí. Dobré je zohlednit i balení, způsob aplikace a objem.
- Oblíbené značky – značky oblíbené mezi zákazníky zaručují, že krém skvrny opravdu zredukuje a že dokáže o pleť i pečovat. Patří k nim například Eucerin, Nivea, Vivapharm nebo Dermalogica.
- Ceny – krémy do 300 Kč nemají obvykle kvalitní složení, zpracování a působení, v cenách od 300 do 700 Kč jsou krémy se slušnou kvalitou a výsledky, ceny od 700 Kč zahrnují krémy s vysokou koncentrací účinných látek, které působí rychleji a šetrněji.
Proč vznikají pigmentové skvrny?
Porozumění příčinám vzniku pigmentových skvrn vám lépe pomůže vybrat účinné prostředky pro jejich prevenci a odstranění. Pigmentové skvrny jsou tmavší flíčky na kůži a vznikají kvůli nadměrné a nerovnoměrné produkci hormonu melaninu, sluneční záření intenzitu skvrn zhoršuje. K hlavním příčinám patří:
- Sluneční záření – melanin funguje jako ochrana pokožky a pokud je nadměrně vystavená UV záření, naruší se jeho fungování a dochází ke vzniku skvrn. Vystavení se slunečnímu záření zhoršuje i pigmentové skvrny vzniklé z příčin v následujících bodech, proto je nejlepší ochranou používání krému na opalování.
- Hormony a těhotenství – nazývá se melasma a kvůli hormonálním změnám se vyskytuje nejčastěji u žen v těhotenství, kdy se tvoří tzv. těhotenská maska. Příčinou může být i hormonální antikoncepce. Po úpravě hormonální rovnováhy se další skvrny netvoří.
- Poranění kůže a akné – pozánětlivá hyperpigmentace vzniká jako důsledek regenerace kůže po zánětu, nejčastěji ji způsobují drobná poranění nebo akné.
- Stárnutí – stařecké skvrny se objevují v důsledku zvětšování buněk produkujících melanin, které mají více lokalizované umístění. Začínají se objevovat kolem 40 let a vyžadují pravidelnou péči i prevenci.
Pokud jsou pigmentové skvrny tmavší, rozšířenější nebo hlubší kvůli závažnějšímu průběhu akné, je lepší zajít za dermatologem. Ten může kromě silnějších přípravků doporučit i ošetření chemickým peelingem nebo laserem. Také prověří, jestli nejde o nebezpečnou formu kožních změn (zdroj: Český rozhlas).
Vyzkoušet můžete i sérum proti pigmentovým skvrnám, které využívá stejné účinné látky jako krémy, ale ve vyšší koncentraci. Při jeho používání je důležité, abyste nepřestali používat krém, který pleti poskytuje ochranu. Abyste při používání krémů na pigmentové skvrny dosáhli co nejlepších výsledků, na konci článku se dozvíte, jak krém správně nanášet a jak se o pleť s pigmentovými skvrnami starat.
Proč koupit kvalitní krém na pigmentové skvrny
S používáním kvalitního krému na pigmentové skvrny se pojí tyto výhody:
- Zajišťuje efektivní redukci skvrn – kvalitní krém využívá kombinaci několika účinných složek, které zajistí, že skvrny postupně zmizí. Navíc působí jako prevence proti vzniku dalších.
- Nezpůsobuje podráždění – složení je u kvalitního krému nejen účinné, ale i šetrné k pleti. Vyhýbá se látkám, které pleť zbytečně dráždí, jako jsou parabeny, umělé konzervanty a barviva.
- Pečuje o pleť – kromě redukce pigmentových skvrn zajišťuje i péči o pokožku, dodává jí hydrataci a zaměřuje se na problémy, které jsou s výskytem pigmentových skvrn často spojené. Chrání například před účinky slunečního záření nebo vyplňuje drobné vrásky.
- Je vhodný i pro citlivou pleť – na rozdíl od jiných způsobů ošetření pigmentových skvrn, jako je chemický peeling nebo laser, můžete krém na pigmentové skvrny použít i na citlivou pleť. Nemusíte mít obavy z podráždění, zarudnutí nebo dalších problémů spojených s těmito typy ošetření. Důležité je ale pohlídat si složení krému, který by měl být určený pro citlivou pleť.
Nevýhody krémů na pigmentové skvrny
U krémů na pigmentové skvrny musíte počítat s následujícími nevýhodami:
- Účinek se projeví za delší dobu – trvá přibližně 3–6 měsíců, aby krémy zafungovaly naplno, protože jedna vrstva pokožky se obnoví po přibližně 28 dnech. Výrobci často inzerují zlepšení během několika týdnů, výrazné změny se dočkáte po delší době.
- Nemusí vyhovovat všem typům pleti – krémy proti pigmentovým skvrnám se nejčastěji vyrábí v univerzálním provedení. Nemusí proto vyhovovat pleti se specifickými nároky a je potřeba zvolit další krém pro její úplnou péči.
- Někdy jsou potřeba i další přípravky – někdy jsou pigmentové skvrny hlouběji v pleti a účinné látky z krému k nim nemusí proniknout, kvůli čemuž dochází jen k částečnému odstranění skvrn. V tom případě je dobré je kombinovat i se speciálním sérem na pigmentové skvrny, ideálně ze stejné kosmetické řady. S výraznějšími skvrnami je ale lepší zajít za dermatologem.
Typy podle místa určení
Podle místa použití mají krémy na pigmentové skvrny odlišnou strukturu a složení.
- Krémy na obličej a tělo – nejčastější jsou krémy pečující o pleť na obličeji, případně o dekolt a krk. Denní mají lehčí konzistenci a SPF ochranu, noční jsou hutnější a mají vyšší koncentraci účinných látek.
- Krémy na ruce – kromě pigmentových skvrn krémy na ruce často redukují i vrásky a bývají dražší než ostatní typy krémů na ruce.
Krémy na obličej a tělo
K nejvyužívanějším a nejčastějším krémům na pigmentové skvrny patří krémy na obličej, někdy i dekolt a krk. Většinou se nanáší jednou denně. Vyrábí se v denní i noční variantě a pro optimální výsledky je dobré používat oba, ne vždy jsou dostupné od jednoho výrobce. Denní krém má obvykle lehčí strukturu, rychle se vstřebává a chrání před slunečním zářením díky SPF faktoru. Lehké složení slouží jako ideální podklad pod make-up.
Noční krém má zpravidla koncentrovanější složení s hutnější konzistencí, která se vstřebává déle a stará se tak o hloubkovou regeneraci pokožky. Protože díky nočnímu použití nepotřebuje chránit proti slunečnímu záření, může o to intenzivněji působit na potlačení pigmentových skvrn. O redukci pigmentových skvrn se noční i denní krém stará pomocí speciálních látek, o kterých se víc dozvíte v kapitole o důležitých parametrech.
Krémy na ruce
Méně častým typem krémů na pigmentové skvrny jsou krémy na ruce, které bývají zároveň zaměřené na redukci vrásek. Poskytují vysokou hydrataci, mají ochranný SPF faktor před slunečním zářením a využívají i exfoliační složky pro rychlejší obnovu pokožky, což umožňuje rychlejší mizení skvrn. Jejich redukci zajišťují pomocí stejných látek jako krémy na obličej. V porovnání s ostatními typy krémů na ruce jsou zpravidla dražší.
Pro kompletní informace o výběru tohoto typu si přečtěte náš článek o krémech na ruce.
Druhy podle účinků
Krémy na pigmentové skvrny kromě jejich zmírnění mívají i další účinky. Někdy jich je zkombinovaných víc. Nejčastěji se setkáte s těmito:
- Preventivní – prevenci vzniku pigmentových skvrn zajišťují látkami blokujícími tvorbu melaninu, ochranným SPF faktorem nebo kombinací obou možností.
- Proti vráskám – mají větší podíl hydratačních a vyživujících složek, patří k dražším.
- Tónovací – zajišťují lehčí krytí a sjednocení pleti bez použití make-upu.
- Na pleť s akné – nejméně časté, obsahují protizánětlivé látky.
Preventivní
Velké množství krémů na pigmentové skvrny kromě potlačení skvrn působí i jako prevence vzniku dalších skvrn. Zajišťují to buď ochranným SPF faktorem proti účinkům slunečního záření nebo složkami, které omezují tvorbu melaninu. Nejlepších výsledků dosahují krémy, které kombinují oba způsoby.
Proti vráskám
Protože se spolu s přibývajícím věkem ve velké míře objevují nejen pigmentové skvrny, ale i vrásky, v nabídce jsou krémy zlepšující oba stavy. Většinou mají vysoký podíl hydratačních a vyživujících složek, které pleť vypínají a navrací jí chybějící pružnost. Aby efektivně působily na oba problémy, využívají zpravidla větší množství účinných látek a kvůli tomu se řadí k dražším výrobkům. Krémy na vrásky jsme srovnali na samostatné stránce.
Tónovací
Pro sjednocenou pleť bez použití make-upu fungují tónovací krémy, které kromě redukce pigmentových skvrn zabarvují pokožku do jednotného tónu. Krytí je většinou spíše lehčí, takže výraznější pigmentové skvrny nebo jiné nedokonalosti budou pořád viditelné. Pro úplné zakrytí je tak budete muset kombinovat s korektorem.
Na výběr máte buď krém v několika barevných odstínech, nebo se speciálně upravenými barevnými pigmenty. Ty se na pleti zabarví podle jejího odstínu. Nevýhodou tohoto druhu je, že nabídka tónovacích krémů na pigmentové skvrny je hodně omezená a nemusíte si tak mezi nimi vybrat krém přesně podle vašich potřeb.
Na pleť s akné
Protože se pigmentové skvrny vyskytují většinou až po odeznění akné, s krémy zaměřenými zároveň i na pleť s akné se setkáte méně často. Ty mají nejčastěji zmatňující a hydratační účinky a obsahují protizánětlivé látky. Mezi ně patří například kyselina salicylová, zinek nebo bakuchiol.
Pokud nenajdete krém, který by splňoval vaše požadavky na řešení problému s pigmentovými skvrnami a byl zároveň určený na pleť s akné, můžete si vybrat z krémů na pigmentové skvrny. Důležité je, aby neucpával póry a měl tedy lehčí strukturu a aby pleť zbytečně nevysušoval, ale zajistil jí hydrataci. Dobré je také volit krémy, které se používají lokálně jen na problémová místa a případně tak nezatíží celou pleť.
Druh krému | Jak pomůže | Možné nevýhody |
Preventivní | Pomáhá předcházet vzniku pigmentových skvrn blokováním tvorby melaninu a SPF faktorem | Použitý faktor SPF nemusí poskytnout dostatečnou ochranu |
Proti vráskám | Poskytuje výživu a hydrataci, vypíná pleť a vrací jí pružnost | Spíše vyšší cena |
Tónovací | Sjednocuje vzhled pleti | Nemá vyšší krytí, výraznější nedokonalosti je nutné zakrýt korektorem |
Na pleť s akné |
Protizánětlivé látky pomáhají zmírnit akné | Může vysušovat, nemusí dostatečně vyživit starší pleť |
Důležité parametry
U krémů na pigmentové skvrny byste se měli zaměřit hlavně na následující parametry:
- Účinné látky – využívají se složky, které pigmentové skvrny potlačují a zároveň působí jako jejich prevence, ideální je kombinace několika látek. Některé jsou fotosenzitivní a je lepší je používat mimo nejsilnější sluneční záření nebo s vysokou SPF ochranou.
- Nežádoucí složky – hlavně při citlivé pokožce je lepší vybrat krém s co nejmenším podílem nežádoucích složek, mezi které patří parfemace, umělé konzervanty, silikony, parabeny nebo alergeny.
- Balení – nejčastější jsou tři typy. S pumpičkou zajišťuje hygienické dávkování, kelímek umožňuje nabrat přesné množství a tuba je ideální pro časté přenášení.
- Způsob aplikace – krémy na pigmentové skvrny se obvykle nanáší v tenčí vrstvě a na větší plochy, jako je celý obličej, krk nebo ruce. Zároveň o pleť pečují. Méně častou variantou jsou krémy pro lokální aplikaci, které se nanáší přímo na skvrnu a jsou vhodné pro menší počet pigmentových skvrn.
- Objem – krémy na pigmentové skvrny mají nejčastěji objem kolem 50 ml, což vystačí na několik týdnů až měsíců používání. Menší balení jsou obvykle určená na lokální aplikaci, větší balení kolem 100 ml jsou spíše výjimka.
Účinné látky
V krémech na pigmentové skvrny by pro co nejlepší účinky měla být použitá kombinace několika účinných látek. Důležité je také vyvážení složek, které pigmentové skvrny zesvětlují nebo potlačují, s těmi, které o pleť pečují. Nedojde tak k jejímu podráždění nebo vysušení. Některé ale reagují se slunečním zářením, proto byste je měli používat opatrně.
Často využívané látky
Látky z následujícího seznamu se využívají pro denní i noční krémy a nevyžadují žádnou speciální ochranu:
- Arbutin – patří k oblíbeným složkám, protože účinně zabraňuje produkci melaninu. Zároveň zesvětluje pigmentové skvrny.
- Niaciamid – je často využívaný pro své široké účinky. Kromě omezení tvorby melaninu a zesvětlení pigmentových skvrn má hydratační a protizánětlivé účinky, snižuje i tvorbu kožního mazu. Nejlepších výsledků pro zesvětlení pigmentových skvrn dosahuje v kombinaci s dalším látkou, která má zesvětlující vlastnosti. Ve složení může být označený i jako vitamín B3, vitamín PP nebo niacin.
- Kyselina kojová – zesvětluje pigmentové skvrny, má protizánětlivé účinky a je bohatá na antioxidanty.
- Kyselina azelaová – skvěle účinkuje na melasma. Pigmentové skvrny zesvětluje a podporuje exfoliaci pokožky, takže urychluje mizení pigmentových skvrn. Pozitivně působí na pleť s akné díky antibakteriálním účinkům.
- Glabridin – zklidňuje pleť a brání produkci melaninu, pigmentové skvrny navíc zesvětluje. V krémech ho poznáte i podle toho, že jde o výtažek z lékořice.
- Kyselina hyaluronová – zajišťuje hydrataci, díky čemuž si pokožka zachovává svou elasticitu a odolnost. Zvyšuje hladinu kolagenu v pokožce, díky čemuž podporuje tvorbu nových buněk a pigmentové skvrny mizí rychleji. Působí jako podpůrná látka k zesvětlujícím složkám.
- Kyselina salicylová – sjednocuje tón pleti a má zesvětlující účinky, dobře doplňuje silnější látky redukující pigmentové skvrny. Skvěle působí na pleť s akné, protože má antibakteriální účinky.
- Kyselina tranexamová – účinně zesvětluje pigmentové skvrny a to i u skvrn způsobených melasmou. Kromě toho snižuje načervenalou barvu povrchových krevních cév, takže zlepšuje stav pleti i s viditelnými žilkami.
Fotosenzitivní látky
Přestože určité látky dokáží pigmentové skvrny účinně zesvětlit, v kombinaci se slunečním zářením mohou pigmentové skvrny naopak zhoršit. Krémy, ve kterých jsou obsažené, byste měli používat v noci nebo v obdobích, kdy slunce nemá takovou sílu. Případně je doplňte vyšším ochranným UV faktorem v krému na obličej nebo na opalování.
- Retinoidy – tyto deriváty vitamínu A velmi účinně redukují pigmentové skvrny a navíc působí exfoliačně, oblíbený je hlavně retinol. Kromě toho retinoidy stimulují tvorbu elastinu a kolagenu, takže stárnoucí pokožce dodávají pružnost a odolnost. Sjednocují i tón pleti a snižují tvorbu mazu, takže působí proti akné.
- Vitamín C – má skvělé zesvětlující vlastnosti a pomáhá blokovat samotnou tvorbu melaninu, takže působí i jako prevence pigmentových skvrn.
- Exfoliační AHA kyseliny – alfa-hydroxykyseliny odstraňují odumřelé kožní buňky, čímž urychlují mizení pigmentových skvrn. Patří k nim mléčná, citronová, jablečná, vinná, mandlová a glykolová kyselina.
- Benzonyl peroxid – využívá se hlavně na léčbu akné pro antibakteriální účinky, zajišťuje i rychlejší obměnu kůže a tím i rychlejší mizení pigmentových skvrn.
Nežádoucí složky
V krémech na pigmentové skvrny se můžete setkat s nežádoucími složkami, které by vám mohly způsobit podráždění nebo i další komplikace. Zvlášť, pokud máte citlivou pokožku, zkontrolujte si přítomnost následujících složek:
- Parfemace – umělé vůně přidané do krémů jsou nejen potenciálním zdrojem podráždění citlivé pleti, ale můžou pigmentové skvrny ještě zhoršit. Může dojít k aktivaci melanocytů, které začnou produkovat víc pigmentu, a proto je nejlepší se parfemovaným krémům úplně vyhnout. Je jich ale velké množství, proto by měly být parfemované co nejméně.
- Alergeny – ve složení krémů na pigmentové skvrny musí být vždy uvedené všechny složky. Výrobci často využívají i alergeny, i když ve velmi omezeném množství. Pokud víte, že jste na nějakou složku alergičtí, raději vždy zkontrolujte i celý obsah krému.
- Hydrochinon – často můžete v doporučeních nejúčinnějších látek narazit i na hydrochinon, jeho použití je ale v kosmetických výrobcích ve státech EU zakázané. Může jej pouze předepsat lékař, který má jeho dávkování pod kontrolou. Pokud byste si jej chtěli opatřit ze zahraničí, raději to nedělejte. Podle výzkumů totiž může mít toxické a karcinogenní účinky. Efektivně jej nahradí bezpečnější látky, třeba arbutin nebo kyseliny azelaová či kojová.
- Další nežádoucí složky – pokud je to možné, je vždy dobré volit krém bez umělých konzervantů, parabenů, silikonů nebo vysušujících typů alkoholu, které pleť nadměrně zatěžují, vysušují a mohou vytvářet nepropustnou vrstvu. Zvolíte-li krém s jejich přítomností, je vždy lepší, když jsou spíše na konci seznamu, kde jsou složky s nejmenším podílem na obsahu.
Balení
Krémy na pigmentové skvrny pořídíte nejčastěji ve třech typech balení.
- S pumpičkou – nejčastější typ umožňuje pohodlné a hygienické dávkování krému. Nevýhodou je, že nemůžete ovlivnit množství vytlačeného krému, i když výrobci je přizpůsobují doporučenému množství, místu použití i konzistenci krému. U některých krémů nejde kvůli neprůhlednému balení vidět, kolik zbývá. U méně kvalitních typů můžou v balení zůstat zbytky krému.
- Kelímek – jde o klasické balení krémů na obličej a naberete přesné množství krému. Není ale tolik hygienické, takže je potřeba si pečlivě mýt ruce. Případně si pro hygieničtější aplikaci můžete pořídit kosmetickou špachtličku, kterou koupíte za pár korun v obchodech a e-shopech prodávajících kosmetiku. Některé krémy ji mají i v balení. Vždy je také nutné zkontrolovat úplné uzavření víčka, aby krém nevyschl.
- Tuba – využívá se u menších objemů a levnějších krémů. Množství můžete regulovat, ale někdy z tuby vytlačíte víc, než byste chtěli. Zbytky krému se z ní mohou hůř dostávat a ústí tuby je potřeba čistit, aby se tu neusazoval povlak. Má nejlepší tvar pro časté přenášení.
Oblíbené značky
K nejoblíbenějším značkám krémů na pigmentové skvrny mezi uživateli patří hlavně tyto:
- Eucerin – patří pod německou firmu Beiersdorf a vyrábí dermokosmetiku, její výrobky jsou vhodné i pro problematickou pokožku. Krémy na pigmentové skvrny patří k dražším a využívají vlastní účinnou látku.
- Nivea – také spadá pod Beiersdorf. Její výrobky se soustředí na univerzální využití a jsou mezi uživateli oblíbené pro dobrý poměr ceny a kvality.
- Vivapharm – patří pod českou firmu Vivaco a zaměřuje se na přírodní složení účinných látek i šetrný přístup k výrobě včetně netestování na zvířatech.
- Dermalogica – americká značka profesionální kosmetiky se zaměřuje na přizpůsobení kosmetiky specifickým problémům. Ve výrobcích nepoužívá parabeny, umělá barviva ani parfemaci.
Značka | Specifika | Cenová kategorie | Komu značku doporučujeme |
Eucerin | Vhodná i pro problematickou pokožku, skvělá účinnost | Vyšší | Náročným uživatelům, pro problematickou pleť |
Nivea | Zaměřuje se na univerzální využití | Střední | Uživatelům, co mají rádi nejlepší poměr ceny a kvality |
Vivapharm | Přírodní složení účinných látek | Nižší | Pro citlivou pokožku |
Dermalogica | Profesionální kosmetika, koncentrované složení | Vysoká | Pro náročné uživatele, při specifických problémech |
Ceny
Krémy na pigmentové skvrny pořídíte ve třech cenových hladinách, v nichž se krémy liší hlavně koncentrací účinných složek a využití přírodních složek místo látek, které mohou pleť dráždit.
- Ceny do 300 Kč – v nejlevnější cenové hladině jsou krémy, u nichž nemůžete počítat zároveň s kvalitou složení, zpracování a působení. Pokud má levnější krém šetrné přírodní složení, může se hůř roztírat nebo zanechávat bílý povlak. Balení je méně kvalitní a aplikace krému kvůli tomu může být obtížnější. Redukce pigmentových skvrn obvykle trvá nejdelší dobu.
- Ceny od 300 do 700 Kč – ve středním cenovém rozmezí jsou krémy se slušnou kvalitou i výsledky. Pigmentové skvrny začínají mizet zpravidla po několika týdnech používání. Krémy efektivně fungují i na další problémy, jako je sjednocení pleti nebo vyplnění vrásek.
- Ceny nad 700 Kč – nejdražší krémy na pigmentové skvrny mají obvykle vyšší koncentraci účinných látek, díky čemuž mizí skvrny rychleji a zároveň šetrněji. Nejdražší krémy stojí i přes 2 000 Kč.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí |
Ceny do 300 Kč | Jednodušší balení, delší doba, než krém zabere | Zároveň nebývá dobrá kvalita zpracování, složení a působení | Pro nenáročné uživatele |
Ceny od 300 do 700 Kč | Pigmentové skvrny začínají mizet po několika týdnech | Často se objevují nežádoucí složky jako silikony, parabeny nebo umělé konzervanty | Pro uživatele řešící i další problémy s pletí |
Ceny nad 700 Kč | Mají vyšší koncentraci účinných látek, zabírají rychleji a šetrněji | Nejvyšší cenová hladina nabízí vše | Pro náročné uživatele se specifickými nároky |
Jak správně aplikovat krém na pigmentové skvrny?
Aby mohl krém na pigmentové skvrny účinkovat co nejlépe, je důležitá jeho správná aplikace. Pokud jej nanášíte na tělo, mělo by být čisté a bez nánosu jiné kosmetiky. Při aplikaci na obličej je potřeba dodržet správný postup:
- Nejdřív vyčistěte pleť – jakoukoli péči byste měli nanášet na vyčištěnou pleť. Zajistíte tak nejen odstranění nečistot, ale i to, že se účinné složky lépe vstřebají. Ať už potřebujete odlíčit nebo ne, určitě nevynechejte tonizaci pleti, pomocí které pleť dočistíte a zatáhnete póry.
- Naneste oční krém nebo sérum – pokud před samotným krémem na obličej používáte ještě nějaké další produkty, naneste je po vyčištění pleti. Než začnete s aplikací krému, ujistěte se, že se všechny produkty dostatečně vstřebaly.
- Aplikujte krém na pigmentové skvrny – nejlepší je krém rozehřát v rukou a jemně jej vtlačit nebo vklepat do pleti, jak si můžete prohlédnout níže na videu. Kromě obličeje jej můžete nanést i na krk a dekolt. Pokud jej chcete roztírat, postupujte velmi jemně, ať si zbytečně neprohlubujte vrásky.
- Nezapomeňte na ochranu před sluncem – největším problémem u pleti s pigmentovými skvrnami je, pokud je vystavená slunečnímu záření. Jestli krém nemá dostatečně vysoký ochranný SPF faktor, naneste po jeho vstřebání ještě krém na opalování a podle potřeby to zopakujte i během dne.
Video: Příklad nanášení krému na obličej a krk
Dobrý den,
mám citlivou pleť a začaly se mi dělat pigmentové skvrny. Chtěla bych nějaký krém, který bude mít vysoký stupeň SPF, abych měla péči o pleť co nejrychlejší. Jaký krém mi doporučíte?