Test a recenze nejlepších
krmiv pro kočky
a jak je vybrat

Recenze

Kočky patří mezi oblíbené domácí mazlíčky vyznačující se svojí nenáročností a přítulností. Pakliže si kočku chcete pořídit nebo ji už vlastníte, nezapomínejte na kvalitní kočičí stravu. Od té se totiž odvíjí celý zdravotní stav vašeho čtyřnohého miláčka, jeho vzhled, srst a mnohé další věci.

Krmivo pro kočky je přístupné v kdejakém zverimexu a na internetu. Dostupné jsou nejrůznější produkty lišící se především svým složením a výslednou formou. A právě v tomto směru vám bude nápomocen tento článek zaměřený na výběr krmiva pro kočky.

Po přečtení níže uvedených řádků budete schopni své milované kočce zakoupit vhodné krmivo, které ji udělá šťastnou a pochutná si. Krmivo pro kočky vám přinášíme od A až do Z.


Vzhled Název Určení Orientační cena Aktuální cena
Recenze Whiskas Adult hovězí Whiskas Adult hovězí dospělé 530 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Whiskas granule s tuňákem Whiskas granule s tuňákem dospělé 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Royal Canin Sterilised Royal Canin Sterilised kastrované 1 100 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Brit Care Cat Missy for Sterilised Brit Care Cat Missy for Sterilised kastrované 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Whiskas kuře Sterile Whiskas kuře Sterile kastrované 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Whiskas Dry kuřecí Whiskas Dry kuřecí dospělé 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Brit Premium Cat Sterilised Brit Premium Cat Sterilised kastrované 550 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Brit Premium Cat Kitten Brit Premium Cat Kitten koťata 550 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Taste of the Wild Rocky Mtn Feline Taste of the Wild Rocky Mtn Feline dospělé 780 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Brit Premium Cat Adult Salmon Brit Premium Cat Adult Salmon dospělé 550 Kč Zobrazit nabídky

Podrobný test krmiv pro kočky zpracováváme a jeho vydání máme naplánované v průběhu letošního roku. V testu budou detailně rozepsané recenze nejlépe ohodnocených výrobků. Zatím jsme pro vás sepsali tabulku nejoblíbenějších krmiv pro kočky na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o produkty, které jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké krmiva pro kočky, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat krmivo pro kočky

 1. Granule, konzervy a kapsičky
 2. Obsahové složení
 3. Podle stáří
 4. Speciální krmivo
 5. Energie
 6. Cena

Oblast krmiva pro kočky je třeba popsat co nejpodrobněji. Proto hned úvodní kapitolu tohoto článku zaměříme na popis dostupného krmení na trhu. Jsou to granule, konzervy a kapsičky. Jen co budete mít povědomí o hlavních rozdílech, přesuneme se k obsahovému složení a vypíchneme složky, na které byste při nákupu krmiva pro kočky měli hledět nejvíce.

Při výběru kočičí stravy narazíte samozřejmě i na další dělení. Vhodné krmivo musíte vybírat například podle stáří kočky. Výjimkou nejsou ani speciální krmiva. S těmi vás také seznámíme. Kompletní sumář informací zakončíme energetickým výdajem a orientačními pořizovacími cenami za krmiva pro kočky.

1. Granule, konzervy a kapsičky

Když nahlédnete do libovolné produktové nabídky s krmivem pro kočky, rozhodně vašemu zraku neunikne dělení sortimentu. Vybírat si můžete ze tří odlišných typů výrobků.

 • Granule
 • Konzervy
 • Kapsičky

Granule

Každý určitě moc dobře ví, že granule jsou suchým typem krmiva. Tato strava je pro kočky ideální z mnoha důvodů. Například obsahují spoustu hodnotných živin. Je však pravdou, že jejich velké dávky kočky mnohdy ani nevyužijí. Při konzumaci granulí si mimo jiné čistí zuby a je dokázáno, že kočky krmené převážně granulemi nemají dlouhodobější problémy se zuby, kazy a zubním kamenem. Suché krmivo je také spojeno s trvanlivostí, takže v misce se nezkazí ani po delší době.

Na druhou stranu musíte počítat s tím, že granule jsou primárně suchou stravou, takže mohou trochu dehydrovat. Proto vždy kontrolujte dostatek vody v misce. Tento typ krmiva se pro spoustu koček může stát poměrně stereotypním, takže stejně hodně majitelů kombinuje granule s konzervami.

Konzervy

Konzervy jsou považovány za vlhký typ krmiva pro kočky. Dokazuje to obsahové složení těchto pochutin. Obsažené maso je obvykle ve speciální želatině nebo omáčce. Díky této stravě kočky nejsou až tolik dehydrované, i přesto musí mít svoji nádobu s vodou neustále plnou. Ve prospěch konzerv hovoří přirozenost stravy.

Počítat však musíte i s jistými zápory konzerv. Je to například omezenější doba při skladování. Jídlo ponechané v misce poměrně záhy ztratí na své kvalitě a může se zkazit a oschnout. Pak o něj kočky moc nejeví zájem. S konzervami se pojí i větší výskyt zubních problémů koček.

Konzervy můžete zakoupit také v menších baleních podobných klasickým paštikám.

Kapsičky

Kapsičky jsou v podstatě jen odnoží konzerv. Jejich složení je totožné, liší se pouze množstvím kočičího krmiva. Kapsičky jsou prodávány o velikosti jedné nebo dvou porcí, takže obsah sáčku poměrně rychle upotřebíte. Kdežto u konzerv to může v závislosti na jejich velikosti trvat delší dobu, než je krmivo spotřebováno. Proto se kapsičky stávají nedílnou součástí při delších cestách mimo domov.

2. Obsahové složení

Při výběru jakéhokoliv krmiva pro kočky myslete na jednu zásadní věc. Vždy se zaměřujte na obsahové složení výrobku, ať už jde o granule, konzervy či kapsičky. Tím nejzásadnějším parametrem je obsah masa, které může nabývat nejrůznějších podob. Dostupné je maso kuřecí, jehněčí, hovězí a mnohé další. Vždy si pohlídejte, aby šlo o procentuální zastoupení suchého masa. Čím větší hodnota, tím lépe. Mezi další zásady obsahového složení by mělo patřit následující.

 • Maso bez hormonů
 • Probiotika pro lepší trávení
 • Snadno vstřebatelné cheláty
 • Přílohy v podobě rýže, hrachu, dýně, brambor či batátů

Na druhou stranu se vyhněte produktům s obsahovým složením, které má větší množství vedlejších živočišných produktů. Žádoucí nejsou ani živočišné kusy v celku, tuky, hydrolyzáty, sója, kukuřice, pšenice, chemická barviva, konzervanty a jim podobné látky. Převaha těchto doplňků nemá v běžné kočičí stravě co dělat a vy nákupem podobného krmiva své kočce rozhodně neprospíváte.

3. Podle stáří

Výrobci se snaží zákazníkům co nejvíce ulehčovat nákup krmiva pro kočky. Pokud jej pořizujete na internetu a nehovoříte právě s pracovníkem zverimexu, přijde vám vhod následující dělení. To se týká především stáří vaší kočky. Každý z níže uvedených produktů se pak liší hlavně poměrem vitamínů, minerálů, masa a dalších látek ideálních pro kočku v daném věku.

 • Krmivo pro koťata – Složení této stravy je zaměřené na vyšší obsah vitamínů a živin. Ty pozitivně přispívají ke kvalitnímu růstu a vývoji kotěte. Tyto výrobky jsou označovány zkratkou „Kitten“.
 • Krmivo pro dospělé kočky – Optimální množství masa a bílkovin, přesně to je ideální strava pro normální dospělou kočku. Na produktech s tímto zbožím hledejte označení „Adult“.
 • Krmivo pro starší kočky – Tento typ krmiva pro kočky je zaměřen hlavně na lepší chuť a větší obsah bílkovin. Omezena je energetická hodnota, protože starší kočky nemají tak velký výdaj. Hlavní vlastností krmiva je jemnost a potřebné vitamínové složení. Tyto produkty jsou označovány jako „Senior“.

4. Speciální krmivo

Abyste své kočce dopřáli opravdu jen to nejlepší, pokud jde o stravu, nemusíte se omezovat základním dělením krmiva podle stáří. Na trhu totiž existuje i řada ostatních speciálních produktů vhodných pro kočky s různými nemocemi nebo v určitém období života. Nejčastěji můžete narazit na toto krmivo pro kočky.

 • Krmivo pro kastrované kočky – Tento typ potraviny je spojen s vyšším obsahem masa, menším obsahem obilovin a nižší energetickou hodnotou. Díky tomu nedochází k nadměrnému tloustnutí koček, které jsou po kastraci obvykle línější. Krmivo pro kastrované kočky nese označení „Sterilised“ či „Castrate“.
 • Krmivo pro kojící kočky – Pokud je vaše kočka březí, určitě ji pořiďte krmivo zaměřené na vyšší množství bílkovin a vitamínů. Ty v tomto období života velmi potřebuje.
 • Krmivo pro kočky s nadváhou – Obsahové složení krmiva pro kočky je upraveno tak, aby po dlouhodobější konzumaci docházelo k pozvolnému snižování váhy kočky.
 • Krmivo pro kočky pohybující se jen po bytě – Specialitou mnohých prodejců jsou také krmiva pro kočky v bytě. Ty mají podstatně méně pohybu než ty venku. Tomu je samozřejmě upraveno složení stravy mající i pozitivní vliv na zápach z kočičích výkalů.
 • Krmivo pro kočky s citlivou kůží – Výrobky ideální pro kočky, které často línají, tvoří se jim šupinky na těle a nedosahují krásně lesklé srsti, jak je běžné. Takové obtíže můžete zkusit odstranit volbou správného krmiva.
 • Krmivo pro kočky s citlivým zažíváním – Lehká krmiva pro kočky podporující dobré trávení.

5. Energie

Jak jste pravděpodobně postřehli při pročítání předchozích kapitol, občas je s odpovídajícím složením krmiva pro kočky spojován energetický výdej. V závislosti na tom, jak moc máte aktivní kočku a kolik denního pohybu má musíte volit patřičnou potravu. Energie je pro představu udávána v kaloriích na kilogram živé hmotnosti kočky. Často narazíte na zkratku kcal/kg. Abyste měli povědomí o tom, kolik energie spotřebuje taková či onaká kočka, přinášíme vám tři charakteristické skupiny.

 • Velice aktivní kočka má spotřebu energie 70 kcal/kg
 • Středně aktivní kočka má spotřebu energie 60 kcal/kg
 • Méně aktivní kočka má spotřebu energie 50 kcal/kg

6. Cena

Náklady na pořízení krmiva pro kočku se různí hlavně podle toho, zda dáváte přednost granulím, konzervám, kapsičkám či jiným druhům potravy. Největší vliv na cenu má bezpochyby kvalita prodávaného pokrmu a jeho celkové množství. Mezi prověřené značky patří Brit, Purina, Royal Canin, Whiskas, Almo Nature, Miamor, Ontario, Carnilove, Sheba a další.

Cena do 100 Kč

V této cenové skupině naleznete hlavně méně kvalitní výrobce krmiv pro kočky. Počítat musíte také s menším obsahem balení. U konzerv to může být do 0,4 – 0,5 kg. To samé se týká i kapsiček. Pokud jde o granule, obsah balení bude do 2 kg u těch levnějších výrobků a do 0,3 kg u těch kvalitnějších.

Cena od 100 Kč do 200 Kč

Větší výběr chutí, krmivo pro kočky libovolného věku a robustnější balení. Při dvojnásobné investici si můžete domů odnést například 2 kg kapsiček nebo konzervu. Objevovat se začnou obsahově výživnější značky.

Cena od 200 Kč do 500 Kč

Za kvalitu pro svoji kočku si jednoduše připlatíte. Obsah granulí může dosahovat 12 kg, vybírat si můžete z produktů bez obilovin a nechybí ani vybraná strava pro kočky sterilizované a postarší. V této oblasti si přijde na své opravdu každý.

Cena nad 500 Kč

Nad 500 Kč zakoupíte především prémiové a super-prémiové značky, kde procento obsahu atakuje hranici 85 % a máte záruku té nejvyšší kvality a dokonalé chuti. Pořídit si můžete velká balení granulí až 30 kg, ale i multipacky s velkým počtem konzerv. To nejdražší kočičí krmivo může stát přes 4 000 Kč.

Jak vám pomohl tento článek? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Krmiva pro kočky
Průměrné hodnocení 3.1 z 35 hlasů