Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších krmiv pro kočky

Aktualizováno:
Červen 2020
Autor:
Anna Jílková

Ukázka produktu ve srovnání krmiv pro kočky

Kočky patří mezi velmi oblíbené domácí mazlíčky. Nicméně od chvíle, kdy jsme si je přizvali do svých domácností, jsme začali být plně zodpovědní za péči o ně, včetně stravování. Obzvláště u koček, které žijí výhradně uvnitř bytů a nemají šanci vyběhnout ven a ulovit si nějakou kořist, je nutné, abychom jim veškeré potřebné živiny zprostředkovali my sami.

Najít takové krmivo, které tohle dokáže a je přitom stále cenově dostupné, není však na dnešním trhu vůbec jednoduché. Variant existuje až příliš mnoho. A právě proto jsme pro vás připravili tento text. Sesbírali jsme pro vás informace a všechna pravidla i výjimky jsme sepsali do článku Jak vybrat krmivo pro kočky. Po jeho přečtení byste o tomto zboží měli vědět vše podstatné, abyste zvládli krmivo dobře pořídit. Že si s výběrem dáte záležet přitom nedocení jen vaše peněženka, ale především vaše kočka, která bude dobře prospívat.


Nejlepší krmiva pro kočky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Určení Množství (kg) Orientační cena Aktuální cena
Recenze Whiskas Adult hovězí
Whiskas Adult hovězí Dospělé 14 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Whiskas granule s tuňákem
Whiskas granule s tuňákem Dospělé 14 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Royal Canin Sterilised
Royal Canin Sterilised Kastrované 10 1 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Royal Canin Light Weight Care
Royal Canin Light Weight Care Dospělé 10 1 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Whiskas kuře Sterile
Whiskas kuře Sterile Kastrované 14 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Whiskas Dry kuřecí
Whiskas Dry kuřecí Dospělé 14 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Brit Premium Cat Sterilised
Brit Premium Cat Sterilised Kastrované 8 550 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Brit Premium Cat Kitten
Brit Premium Cat Kitten Koťata 8 550 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Taste of the Wild Rocky Mtn Feline
Taste of the Wild Rocky Mtn Feline Dospělé 7 850 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Brit Premium Cat Adult Salmon
Brit Premium Cat Adult Salmon Dospělé 8 550 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat krmivo pro kočky

Premium, Super Premium nebo Ultra Premium? A nebo ani jedno? Tato označení krmiv nepodléhají žádným pravidlům, ani standardizaci, a je tedy na výrobci, kdy a jakému krmení ho přiřadí. Proto je lepší se orientovat podle sebe a umět se samostatně v nabízených výrobcích vyznat.

V následujících kapitolách vám představíme nejdůležitější parametry kočičího krmiva. Vysvětlíme rozdíl mezi suchým krmivem a konzervami, podrobně popíšeme složení, vysvětlíme, v čem se liší krmiva pro koťata a kočky seniory a na závěr přidáme několik rad, jak vlastně kočky správně krmit.

Granule, konzervy a další způsoby krmení

Základní rozdělení vymezuje krmiva suchá a mokrá. Zatímco s první variantou se setkáte v podobě granulí, mokrá (nebo také vlhká) krmiva najdete v konzervách nebo kapsičkách. Každé má specifické požadavky na servírování i skladování a každé nabídne vaší kočičce něco trochu jiného. Poté existuje ještě několik dalších, méně obvyklých způsobů krmení. Se všemi vás v této kapitole podrobně seznámíme.

Granule

Výhodou suchých granulí je, že obsahují více živin než šťavnatá strava. Za pomoci moderních technologií jsou výrobci schopni do těchto malých kousků nacpat celkem rozmanitý obsah. Vhodná je navíc také jejich forma – tvrdší konzistence posiluje kočičí zuby i čelisti a zvířata pak nemívají problémy se zubním kazem nebo kamenem. Skladování je velmi snadné, granule jsou trvanlivé a stačí je tedy držet na suchém a ne příliš teplém místě.

Na druhou stranu jsou ale granule méně voňavé a chutné než například masové konzervy, a proto se občas stává, že je kočky odmítají. Tato situace se dá vyřešit tím, že suché granule polijete masovou šťávou, vývarem, nebo je s konzervou nakombinujete. Obsahují také méně vody, na což je potřeba dát u koček velký pozor. Při krmení granulemi je potřeba zvířatům zajistit velký přísun tekutin i mimo pevnou stravu. Vyvarujte se také barevným granulím, jejich zbarvení nemá žádný význam a obvykle svědčí akorát o tom, že výrobce zbytečně použil umělá barviva, která kočkám neprospívají.

Konzervy

Konzervy patří mezi vlhká krmiva pro kočky. Dokazuje to obsahové složení těchto pochutin, jež až z 80 % tvoří voda. Obsažené maso je obvykle ve speciální želatině nebo omáčce. Díky této stravě kočky nejsou dehydrované, i přesto ale musí mít svoji nádobu s vodou neustále plnou. Ve prospěch konzerv hovoří také přirozenost stravy.

Mezi nevýhody tohoto typu stravování patří obtížnější skladování a s ním spojená nižší trvanlivost. Po otevření je potřeba balení uschovat do lednice a spotřebovat nejpozději do druhého dne. Naservírované v misce krmivo rychle oschne a kočky ztrácejí zájem. V případě, že konzervy nekombinujete s granulemi, hrozí u koček různé zubní problémy.

Kapsičky

Kapsičky jsou v podstatě jen odnoží konzerv. Jejich složení je totožné, liší se pouze množstvím kočičího krmiva. Prodávají se o velikosti jedné nebo dvou porcí, takže obsah sáčku poměrně rychle upotřebíte. Díky tomu se hodí například na cesty. Cenově ale vycházejí oproti konzervám obvykle dráž.

Domácí strava

Pro ty, kdo chtějí mít živiny své kočky pod kontrolou, se nabízí možnost domácího stravování. Je pravda, že vařená strava bývá například pro starší kočky lépe stravitelnější. Na druhou stranu ale maso i další suroviny ztrácí vařením hodně důležitých živin, nemluvě o tom, že vám tento způsob krmení zabere výrazně více času. Je tedy na vás, jestli jste ochotni se do takové přípravy pouštět, ale pokud ano, ujistěte se, že tímto způsobem kočce dodáváte všechny potřebné složky a že jí neservírujete něco, co je pro ni vyloženě nevhodné. Například kravské mléko by kočka rozhodně dostávat neměla. Nemá totiž enzymy, které by si s laktózou poradily, a tak jim způsobuje zažívací potíže.

BARF

Barf je v podstatě také forma domácího stravování, ale s tím rozdílem, že veškeré suroviny se kočce podávají za syrova. Díky tomu v nich zůstanou zachovány všechny přírodní živiny. Opět ale platí, že pokud se pro tento způsob krmení rozhodnete, musíte dbát na jeho složení. Samotná svalovina je pro kočku málo a nastudovat si, co přesně další látky obsahují, je relativně složité. Vhodné je poradit se s odborníkem. Se syrovým stavem potravin se bohužel spojuje také vyšší riziko některých onemocnění, například salmonelózy.

Pamlsky

Na rozdíl od předchozích krmiv jsou pamlsky pouze krmivem doplňkovým. Znamená to dvě věci. Jednak, že zde již zákon nestanovuje určité povinné složky, které by mělo krmivo obsahovat, a potom také to, že množství pamlsků by nemělo přesáhnout 10 procent denního příjmu potravin. Jde skutečně jen o doplněk stravy, který však ale může být užitečný – pro odměnění zvířete nebo dodání jinak nedostupných látek (zubní a kloubní výživa, proti parazitům apod.)

Obsah krmiva

Ať už se rozhodnete pro granule nebo kapsičky, jednu věc budete muset zohlednit v každém případě – složení. Druh obsažených složek a jejich procentuální zastoupení v krmivu jsou ty nejdůležitější parametry, podle kterých byste měli krmivo pro vaši kočku vybírat. Když vyberete správně, poznáte to tak, že vaše kočka bude mít krásnou lesklou srst, dobré trávení a neobjeví se u ní alergie.

Na balení jsou suroviny seřazeny sestupně – na prvním místě stojí tedy ta složka, která je v krmivu obsažena nejvíce, a tou by v případě kočičích krmiv mělo být maso a nic jiného. Přestože je nejdůležitější, není jedinou složkou, kterou vaše domácí šelmy potřebují. V následujících odstavcích se proto budeme zabývat každou zvlášť.

Bílkoviny

Bílkoviny by měly být tou nejpočetnější složkou v krmivu, měly by tvořit cca 30 – 40 % složení. Kočky jsou masožravci, což by se obzvlášť na této složce mělo projevit. Nedoporučují se rostlinné bílkoviny, ale pouze živočišné, mezi kterými by samozřejmě mělo převažovat maso. Čím více ho bude, tím lépe, doporučované minimum je 30 procent. Dostupné je maso kuřecí, jehněčí, hovězí a mnohé další. Do krmiv se přidává sušené nebo ve formě masové moučky. Pokud není forma uvedena, jde o maso čerstvé. S tím v zásadě není žádný problém, akorát že výrobci uvádějí jeho množství v syrovém stavu. A proto, že zhruba 2/3 masa tvoří voda, poté, co jej usuší a přidají do granulí, zbude ho opravdu málo. Proto si dejte na tuto formu pozor a nenechte se zdánlivě vysokým číslem oklamat.

Ideální je, pokud maso pochází z volných chovů. Kromě toho, že zakoupením takových výrobků podpoříte dobrý způsob zemědělství, budete mít jistotu, že maso bude mít všechny potřebné živiny, protože chovaná zvířata nebyla ve stresu, pohybovala se na slunci a podobně. Mezi značky, které si na této podmínce zakládají, patří například Taste of the Wild, Farm Fresh nebo Orijen. Podrobný seznam najdete zde.

Kromě skutečného obsahu čerstvého masa si dejte pozor také na označení „vedlejší živočišné produkty“. Pod takovým názvem sice mohou být užitečné vnitřnosti, ale také odpadní látky jako semleté rohy, drápy nebo zobáky, které výrobci přidávají, protože zvyšují obsah bílkovin a jsou levné. Kočce ale žádné užitečné živiny nedodají. Obecně platí, že byste se měli dívat po složení, které je co možná nejspecifičtější a podobně zobecňujícím frázím se vyhnout.

Sacharidy

I sacharidy kočka ve svém krmivu potřebuje, i když ve výrazně menším množství než bílkoviny. Jejich obsah by neměl překračovat 25 procent. Nezanedbejte ani jejich druh, ne se všemi obilovinami si kočičí trávicí systém poradí. Nejvhodnější jsou brambory a rýže, nejběžnější ale pšenice a kukuřice, které snadno způsobují potravinové alergie. Někteří mazlíčci je ale snáší dobře. Vůbec nejproblematičtější je ale sója, té byste se měli vyhnout v každém případě.

Tuky

Přestože lidé mají tendence ve svých jídelníčcích tuky vynechávat, pro kočky jsou nesmírně důležité. Přispívají správné funkci trávicího ústrojí a ledvin. Jejich optimální množství je 9–20 %. Odvíjí se podle toho, jak moc je váš čtyřnohý společník aktivní. Pokud jde spíše o gaučového povaleče, doporučujeme hodnotu držet při spodní hranici. Opět platí, že vhodnější jsou ty živočišného původu – například rybí. Čím více tuku krmivo obsahuje, tím rychleji kočku zasytí a tím menší denní dávka tím pádem bude potřeba.

Další látky

Krmiva obsahují spoustu dalších látek, které do předchozích kapitol nespadají. Například vlákninu, která sice projde zažíváním nestrávená, ale napomáhá jeho správnému fungování. Její obsah by ale neměl překročit 3 procenta. Trávení usnadní také prebiotika a probiotika. Důležité jsou také popeloviny, jejich ideální množství je zhruba 5–8 %. Uměle se do granulí i konzerv dodávají aminokyseliny. Pro kočky jsou nejdůležitější taurin, arginin a tryptofan. Jejich přirozeným zdrojem je čerstvé maso. Z něj ale tyto látky po tepelné úpravě mizí.

Z látek, které by v krmivu naopak obsaženy být neměly, byste si měli dát největší pozor na umělá barviva a konzervanty. Látky jako BHA, BHT, propylgallát a sorban draselný můžou v těle vašeho mazlíčka napáchat při dlouhodobé konzumaci pěknou neplechu. Často je výrobce explicitně neuvádí a najdete je schované pod názvem „doplňkové látky povolené v EU“. Proto opět platí, že byste měli upřednostňovat krmiva, kde je složení co nejpodrobněji rozepsané. V lepších druzích se tyto umělé látky nahrazují přirozenými konzervanty, například rozmarýnem nebo vitamíny C a E.

Dále najdete v popisu složení různé „bonusy“ – brusinky, špalda, zelenina… Takové látky znějí dobře nám, ale pro kočku jsou úplně zbytečné. Neuškodí jí, ani neprospějí. Výrobci je přidávají spíše jako marketingový tah.

Pokud krmivo obsahuje všechny základní složky, které jsme doposud vyjmenovali, není potřeba nic dodávat, kupovat vitamíny nebo další výživové doplňky. Kočky jsou schopné si vzít látky přímo z potravy a hlavně je to pro ně mnohem přirozenější.

Dělení krmiv podle věku zvířete

Produkty pro různé věkové kategorie se liší hlavně poměrem vitamínů, minerálů a tuků. Výrobci se tímto rozdělením snaží zákazníkům nákup co nejvíce ulehčit. Platí ale, že při kvalitních granulích může jíst kočka celý život klidně to stejné. Primární je opět složení, speciální věkové požadavky jsou spíše minimální.

Krmivo pro koťata – Složení této stravy je zaměřené na vyšší obsah vitamínů a živin. Ty pozitivně přispívají ke kvalitnímu růstu a vývoji kotěte. Krmiva mají především více tuků. Proto není vhodné je dlouhodobě servírovat dospělým kočkám, které po nich mohou snadno přibírat. Granulky jsou také menší, aby se koťatům dobře kousaly. Podávat je můžete klidně až do prvních narozenin. Výrobky jsou označovány anglickým pojmem „Kitten“.

Krmivo pro dospělé kočky – Pro dospělé kočky platí všechna pravidla, která jsme zmiňovali v kapitole Obsah krmiva. Na produktech s tímto zbožím hledejte označení „Adult“.

Krmivo pro starší kočky – Tento typ krmiva pro kočky je zaměřen hlavně na lepší chuť a vyšší obsah bílkovin. Omezena je energetická hodnota, protože starší kočky nemají již tolik pohybu. Hlavní vlastností krmiva je jemnost a potřebné vitamínové složení. Granule mohou mít uzpůsobený tvar a tvrdost pro slabší, případně chybějící chrup. Snížený je také obsah fosforu kvůli ledvinám. Tyto produkty jsou označovány jako „Senior“.

Speciální krmiva

Kromě granulí pro jednotlivé životní fáze kočky existují i další speciální krmiva. Výrobci se specializují na kočky s různými nemocemi nebo omezeními. Takto upravené výrobky bývají výrazně cenově dražší a často se ve složení ani tak výrazně neliší – doporučujeme opět pečlivě zkoumat obsah, abyste měli jistotu, že se investice vyplatí.

Krmivo pro kastrované kočky – Tento typ potraviny je spojený s vyšším obsahem masa, menším obsahem obilovin a nižší energetickou hodnotou. Díky tomu nedochází k nadměrnému tloustnutí koček, které jsou po kastraci obvykle línější. Krmivo pro kastrované kočky nese označení „Sterilised“ či „Castrate“.

Krmivo pro březí a kojící kočky – Pokud je vaše kočka březí, určitě ji pořiďte krmivo zaměřené na vyšší množství bílkovin a vitamínů. Ty v tomto období života velmi potřebuje, stejně jako zvýšený energetický příjem.

Krmivo pro kočky s nadváhou – Naopak snížený počet kalorií najdete v krmivech určených pro obézní mazlíčky. Obsahové složení je upraveno tak, aby po dlouhodobější konzumaci docházelo k pozvolnému snižování jejich hmotnosti.

Krmivo pro kočky pohybující se jen po bytě – Specialitou mnohých prodejců jsou také krmiva pro kočky v bytě. Vycházejí z toho, že taková zvířata mají podstatně méně pohybu než ta venkovní. Tomu je samozřejmě upraveno složení stravy mající i pozitivní vliv na zápach z kočičích výkalů.

Krmivo pro kočky s citlivou kůží – Výrobky ideální pro kočky, které často línají, tvoří se jim šupinky na těle a nedosahují krásně lesklé srsti, jak je běžné. Takové obtíže můžete zkusit odstranit volbou správného krmiva.

Krmivo pro kočky s citlivým zažíváním – Lehká krmiva pro kočky, která podporují dobré trávení. Obvykle neobsahují alergenní složky jako pšenici nebo kukuřici.

Krmiva pro různá plemena – Existují i krmiva pro šlechtěné kočky. Každopádně v zásadě jde stále o stejný druh živočicha a není tak důvod, aby se strava britské kočky nějak lišila od domácích bezpapírových kříženců. Na rozdíl od psů u koček na plemenu tolik nezáleží, jednotlivé rasy se od sebe neliší tolik. Porovnejte si složení a cenu a rozhodněte sami.

Energie

Jak jste pravděpodobně postřehli při pročítání předchozích kapitol, občas je s odpovídajícím složením krmiva pro kočky spojován energetický výdej. V závislosti na tom, jak moc máte aktivní kočku a kolik denního pohybu má, musíte volit patřičnou potravu. Energie je udávána v kaloriích na kilogram živé hmotnosti kočky – jednotka kcal/kg. Abyste měli povědomí o tom, kolik energie vaše, podívejte se do naší tabulky.

Velmi aktivní kočka 70 kcal/kg
Středně aktivní kočka 60 kcal/kg
Málo aktivní kočka 50 kcal/kg

 

Jak kočky správně krmit

Kočičí žaludek není tak citlivý jako ten psí. Proto nejsou pravidla krmení tak přísná, ale i přesto je dobré pár jednoduchých zásad dodržovat.

  • Dodržujte denní dávku: Na každém krmivu je uvedena doporučená denní dávka od výrobce. Samozřejmě je možné ji lehce upravit podle individuálních požadavků, ale obecně doporučujeme ji nepřekračovat.
  • Krmte několikrát denně: Kočku je lepší krmit i dvakrát až třikrát denně v menších dávkách. Koťata a březí kočky i častěji. A pokud nemá vaše zvíře sklony k obezitě, nevadí, když mu necháte přístup ke granulím neustále, i v noci.
  • Hlídejte pitný režim: Problémy s močovými cestami a ledvinami bývají u koček celkem běžné. Jsou zvyklé získávat tekutiny z potravy a pokud je krmíte jen granulemi, rozhodně jich tam nenajdou dostatek. Proto je nutné jim misku s čerstvou vodou udržovat stále plnou.
  • Nestřídat krmiva: Podobně jako u psů, ani u koček se nedoporučuje krmivo příliš často střídat, i když to varování již není tak silné.
  • Postupný přechod na novou značku: Rozhodnete-li se ale přejít na novou stravu, dbejte každopádně na to, aby přechod byl pomalý. Postupně přimíchávejte novou stravu do staré, až si kočka zvykne úplně. Vyhnete se tak nejen zažívacím potížím, ale i tomu, že zvíře bude novou potravu odmítat.

Cena

Náklady na pořízení krmiva pro kočku se různí hlavně podle toho, zda dáváte přednost granulím, konzervám, kapsičkám či jiným druhům potravy. Největší vliv na cenu má bezpochyby kvalita prodávaného pokrmu a jeho celkové množství. Aby to však bylo sjednocené, uvádíme ceny za kilogram potravy, proto nebuďte překvapení, že níže uvedené ceny jsou velmi nízké. Mezi prověřené značky patří Brit, FirstMate, Purina, Carnilove, Almo Nature, Miamor, Ontario, Leonardo, Taste of the Wild a další.

Cena do 50 Kč / kg

I za takto nízkou cenu kočičí krmivo seženete. Nicméně spíš, než abychom ho doporučovali, uvádíme tuto kategorii jako upozornění. Najdete v ní totiž pouze ty nejlevnější granule a konzervy, které obvykle nemají uvedené kompletní složení. Obvykle se sem řadí také komerční značky a výrobky, které jsou sice populární, ale náročné požadavky na kvalitní krmení často nesplňují.

Cena od 50 do 100 Kč / kg

Větší výběr najdete o pár desítek korun za kilogram výš. Při koupi těchto produktů buďte stále obezřetní. Ne všichni výrobci, kteří své krmivo prodávají dráž, splňují všechny náležitosti zmíněné výše v článku. Pečlivě proto studujte složení. Nicméně kapsičky a konzervy zde najdete již od těch prověřenějších výrobců jako Brit nebo Felix a značka Brit sem zařadila dokonce již své Premium granule.

Cena od 100 do 200 Kč / kg

Většina krmiv, které bychom vám doporučili, spadají do této cenové kategorie. Na výrobce je větší spolehnutí, neskrývají nic za složením a obsažené suroviny pocházejí z kvalitnějších zdrojů. Najdete zde například značky Taste of the Wild, Yoggies, Hill’s, Royal Canin nebo Applaws. Oni i dříve zmiňované levnější značky do této kategorie zařadili už i speciální typy krmiv – pro sterilované kočky, mazlíčky se zdravotními problémy, produkty bez obilovin a podobně. Pokud si můžete dovolit nákup v této kategorii, budete mít rozhodně ten nejširší výběr.

Cena nad 200 Kč / kg

Výrobky nad touto hranicí jsou opravdová špička. Výrobci pečlivě vybírají použité suroviny, používají masa z volných chovů, nabízejí různé bezobilninové hypoalergenní varianty s nadprůměrným obsahem masa. Cenově sem také spadá většina kočičích pamlsků. Ty jsou ale logicky dražší, protože jich nikdy nebudete kupovat takové množství. Jde pouze o doplněk stravy.