Kočky jsou jedni z nejpříjemnějších společníků lidí. Proto si také zaslouží kvalitní stravu. Následující článek vám ukáže, jak vybrat opravdu dobré krmivo:
- Proč koupit kvalitní krmivo pro kočky – krmiva s kvalitním složením přispějí k dlouhověkosti kočky, ale také působí preventivně proti trávicím potížím. Ušetříte tak za veterináře.
- Nevýhody krmiv pro kočky – kvalitní krmiva jsou dražší než známé levné značky. I když mají výborná složení, může se stát, že vaší kočce nebudou chutnat a zůstanou vám ve spíži.
- Složení krmiva pro kočky – krmivo by měly tvořit zejména bílkoviny, jelikož kočka je masožravec. Vyhněte se velkému množství sacharidů, neprospívají kočičímu zdraví.
- Druhy krmiv pro kočky – vybírat si můžete ze suchých krmiv, kam spadají granule, nebo mokrých, která tvoří masové kapsičky a konzervy. Kočce ovšem můžete i vařit, což je ale časově náročné.
- Výběr krmiva podle stáří kočky – existují krmiva pro koťata, dospělé a starší kočky. Vždy byste měli toto rozdělení dodržovat. Kotě potřebuje více tuků, ovšem seniorům by tato krmiva mohla uškodit.
- Speciální krmiva – speciální krmiva volte, pokud je kočka kastrovaná nebo trpí na citlivé zažívání. Předejdete tak průjmům nebo nadváze.
- Doplňková krmiva – kočičí stravu můžete zpestřit speciálním mlékem, pamlsky a sušeným masem. Vždy dodržujte doporučené dávkování, ať kočka neztloustne.
- Oblíbené značky – na trhu je nepřeberné množství značek. Mezi populární patří třeba Carnilove, Brit, Royal Canin nebo Purina.
- Ceny krmiv pro kočky – kvalitní krmivo seženete od 60 korun za kilo, ovšem výběr není tak velký. Špičková a dietní strava stojí i 3x tolik.
- Na co si dát pozor u krmiv pro kočky? – při výběru nepodceňte pořadí, v jakém jsou suroviny udávané. Na prvním místě musí být vždy maso. Pozor si také dejte na přídavky cukrů a soli. Kočkám krmivo více chutná, ale tyto doplňky jsou pro ně zcela nevhodné.
- Jak správně krmit kočky – kromě pořízení kvalitního krmiva je zásadní dodržovat doporučenou denní dávku, aby zvíře netloustlo. Zvlášť důležitý je i pitný režim, jelikož kočky často trápí nemoci močového ústrojí.
Proč koupit kvalitní krmivo pro kočky
Krmit kočku kvalitním krmivem se vyplatí z těchto důvodů:
- Podpoříte zdraví zvířete – kvalitní krmivo obsahuje kromě vyváženého složení i minerály a vitaminy, které podpoří zdraví vaší kočky. Může se tak dožít vysokého věku.
- Ušetříte za veterináře – nesprávné a nekvalitní krmivo působí kočkám zejména trávicí potíže, které se projeví průjmem a zvracením. Dobrou stravou se vyhnete drahým návštěvám veteriny.
- Kočka bude spokojenější – granule či kapsičky plné masa kočce dodají více energie i spokojenosti než levné varianty plné drcených obilovin a neznámých produktů.
Nevýhody krmiv pro kočky
Kvalitní krmiva žádné nevýhody nemají. Můžete ale narazit na pár problematických faktorů:
- Vyšší cena – kvalitní krmiva, zvláště ta s masem divokým či volného chovu, jsou drahá. Zvíře bude sice zdravé a syté, ovšem jeho strava vás bude stát více peněz.
- Kočka krmivo nejí – kočky patří mezi náročná zvířata, co se jídla týče. Může se stát, že si nevyberou ani z několika prémiových krmiv. Doma se vám tak nahromadí odmítnuté jídlo.
- Nevhodné složení – levná krmiva, ovšem někdy i drahá tvářící se jako kvalitní, mohou mít pro kočky naprosto nevhodné složení. Kočka je sice bude s chutí jíst, ale obsažené alergeny nebo nadmíra soli u ní mohou vyvolat průjmy nebo zvracení.
- Složitější nákupy – pokud rádi nakupujete vše zaráz v supermarketu, zklameme vás. Kvalitní značky tam většinou neseženete. Musíte je pořídit ve specializovaných prodejnách nebo online.
Složení krmiva pro kočky
Krmivo by mělo obsahovat zejména bílkoviny. Naopak nežádoucí je velké množství sacharidů:
- Bílkoviny – měly by tvořit nejméně 30 % krmiva. Setkáte se s čerstvým a sušeným masem nebo moučkou. Hledejte konkrétní označení, třeba jehněčí maso/moučka.
- Tuky – dodávají kočkám energii a představují 20–30 % krmiva. Více tuků potřebují koťátka, méně zase starší nebo obézní kočky. Jinak by přibývaly na váze.
- Sacharidy – představují zdroj rychlé energie a kočky je téměř nepotřebují. Neměly by tvořit velký podíl krmiva. Nejvhodnější je pro kočky celozrnná rýže nebo brambory.
- Vláknina – nedává kočkám žádné živiny, ale působí dobře na funkci střev. V krmivu tvoří maximálně 5 %, jinak kočce hrozí zdravotní problémy.
- Vitaminy, minerály a další látky – jsou důležité pro dobrý stav kůže, srsti nebo vývoj. Výrobci je zapracovávají do krmiv.
Bílkoviny
Jelikož jsou kočky masožravci, základní složkou každého krmiva by měly být živočišné bílkoviny, tedy maso. Mělo by tvořit minimálně 30 % krmiva a vybírat si můžete mezi drůbežím, hovězím, jehněčím a rybím nebo zvěřinou. Kapsičky a konzervy obsahují přímo kousky masa, ovšem do granulí se dodává sušené nebo ve formě masové moučky. Zejména u moučky si pohlídejte konkrétní označení, např. kuřecí moučka. Obecné označení totiž značí nekvalitní krmivo.
Výrobci mohou do granulí zapracovávat i čerstvé maso, které dodá krmivu více chuti. S tím není v zásadě není žádný problém. Ovšem výrobci uvádějí množství masa v syrovém stavu. Reálně je ale masa v granulích podstatně méně. Je totiž tvořeno až z 80 % vodou, která se při tepelné přípravě granulí vypaří. Nakonec se do granulí dostane zhruba 1/5 této bílkoviny. Nenechte se proto při nákupu oklamat zdánlivě vysokým číslem.
Podobně jako u masové moučky si dejte pozor na obecné označení vedlejší živočišné produkty. Za tuto frázi výrobci schovávají fakt, že do granulí přimleli zvířecí zobáky, drápy či rohy. Levně si tak zvýší obsah bílkovin, ale vaší kočce to žádné živiny nepřidá. Řiďte se tedy tím, že složení na produktech má být specifické. Jinak nekupujete kvalitní krmivo.
Tuky
Zejména tuky živočišného původu dodávají kočkám potřebnou energii, podporují trávicí soustavu i funkci ledvin. Kočky dobře zasytí a jsou nezbytné pro vstřebávání vitaminů rozpustných právě v tucích. Jejich podíl v krmivu by měl představovat 10–20 %. U koťat je žádoucí spíše vyšší míra, naopak u starších nebo méně aktivních koček ta nižší. V opačném případě by přibývaly na váze. Dobrým zdrojem tuků jsou třeba rybí oleje.
Sacharidy
Sacharidy jsou zdrojem rychlé energie. Nicméně pro kočku, která je od přírody masožravá, nejsou nezbytnou součástí krmiva. Naopak jejich nadbytek může vést k tloustnutí zvířete (Zdroj: vutbr.cz). Ne všechny zdroje sacharidů jsou ale pro kočky dobře stravitelné. Dobře zvládají zvláště brambory a celozrnnou rýži. Ovšem pšenice nebo kukuřice mohou způsobovat alergie. Pokud chcete obiloviny kočce dávat, mělo by jich být v krmivu co nejméně.
Právě pšenici, kukuřici a sóju ale výrobci nekvalitních krmiv využívají jako zdroj sacharidů. Představují totiž nejlevnější varianty. Sacharidy zejména u levnějších značek tvoří až 30 % krmiva. Ovšem setkáte se i s podílem 70 %, což je alarmující. Konzumace takové stravy by vedla ke kočičí cukrovce či obezitě. Proto pamatujte, že čím méně sacharidů v krmivu je, tím lépe.
Vláknina
Představuje nestravitelné rostlinné části v krmivu. Nedává kočce žádné živiny, ale slouží k podpoře trávicího ústrojí. Stimuluje činnost střev a zkvalitňuje tak kočičí stolici. V granulích by měla být zastoupena maximálně do 5 %, některé druhy obsahují pouze 3 % vlákniny. Vyšší množství této složky by pro kočky mohlo být zatěžující.
Vitaminy, minerály a další látky
Často je ve složení najdete pod označením doplňkové látky. Mezi nejdůležitější patří:
- Vitamin A – je nezbytný pro růst, ovlivňuje kvalitu srsti a kůže
- Vitamin D – důležitý hlavně pro koťata, ovlivňuje vývoj kostí
- Vitamin E – ovlivňuje reprodukci, působí na pohybové svalstvo a obézním kočkám pomáhá s hubnutím
- Vitamin H – chrání kůži a srst, jeho nedostatek se projevuje záněty kůže a střev
- Vitaminy skupiny B – ovlivňují trávení, kůži, nervový systém aj.
Strava by měla obsahovat také minerály, jako je vápník, fosfor, železo, měď, zinek, mangan, jód a selen. Ty jsou většinou obsažené v popelovinách, které by v krmné směsi měly zastupovat zhruba 5-8 %. Zvlášť důležitá je aminokyselina taurin. Ta se vyskytuje v mase, ovšem při tepelné úpravě zaniká. Pokud by nebyla do krmiva dodaná, kočce hrozí degenerace.
Druhy krmiv pro kočky
Základní stravu u koček tvoří především granule. Můžete je doplnit kapsičkami nebo vařením:
- Suché krmivo – jedná se o tvrdé granule, ve kterých jsou slisované různorodé živiny. Jsou dehydrované, neobsahují vodu. Kočka proto musí dostatečně pít.
- Mokré krmivo – vybírat můžete z kapsiček a konzerv. Obsahují maso rozemleté nebo na kousky ve šťávě a želatině. Kočkám velmi chutnají.
- Domácí strava – mazlíčkům můžete zajistit vařenou nebo syrovou stravu. Vše ale proberte s odborníkem, aby měla kočka dostatek všech živin včetně vitaminů.
Suché krmivo
Suché krmivo představují granule, které obvykle tvoří základní stravu pro kočky. Díky moderním technologiím jsou výrobci schopni do malých kousků nacpat celkem rozmanitý obsah. Kočky si tak pochutnají na masu, bramborách nebo rýži, tucích a vitaminech. Suchá a tvrdá forma krmiva navíc přispívá k posílení čelistí a zubů malých šelem. Avšak granule jsou zbavené veškeré tekutiny, proto je třeba, aby měla kočka neustále k dispozici misku s vodou.
Granule obvykle patří mezi méně lákavý druh krmiva, co se vůně týče. Kapsičky či konzervy jsou více aromatické a chutné, proto je kočky mohou upřednostňovat. Tento problém můžete vyřešit tím, že granule smícháte s částí kapsičky nebo je polijete masovým vývarem. Vůně kočky přivábí a ty je snáze snědí. Kočka tak vstřebá i více tekutin, které v granulích chybí.
Zásadní výhodou krmení granulemi je ekonomičnost. Suchá krmiva vycházejí cenově podstatně lépe než ta mokrá. Snadno se také vysypou do misky, kterou na rozdíl od kapsiček téměř neušpiní. Trápit vás nemusí ani skladování. Granule jsou trvanlivé a stačí je tedy držet na suchém a ne příliš teplém místě. Nejlépe také z dosahu koček. Hladové šelmy by mohly totiž obal rozdrápat a granule by se vysypaly.
Mokré krmivo
Do mokrých nebo vlhkých krmiv patří kočičí konzervy a kapsičky. Zpravidla v nich najdete kousky masa naložené ve šťávě nebo želé. To se může hodit pro starší kočky, které mají problémy se zuby a nesní tak granule. Želatina nebo omáčka udrží maso déle šťavnaté a zabrání jeho osychání. Díky tomu tato krmiva obsahují více vody než granule. I tak ale musí mít kočka neustále misku plnou vody.
Obecně je mokré krmivo pro kočky mnohem atraktivnější. Lépe voní i chutná, kočky na ně snadno nalákáte. To platí zejména o kapsičkách, které jsou oproti konzervám aromatičtější a šťavnatější. Maso v v nich je totiž sterilizované kratší dobu. Zachová si tak nejen více chuti, ale i živin a vitaminů.
Kapsičky a konzervy mohou suché krmivo doplnit nebo nahradit. Počítejte ale s vyšší finanční zátěží. Zejména kapsičky jsou dražší. Další nevýhodou je menší trvanlivost a skladování. Větší konzervy obsahují několik porcí, kapsičky jednu až dvě (záleží na velikosti kočky). Musíte je tak skladovat v lednici a co nejrychleji spotřebovat. Navíc strava založená čistě na mokrém jídle může ohrozit chrup kočky. Nebude totiž posílený chroupáním jako u granulí.
Domácí strava
Poslední, poněkud náročnější variantou, je domácí vaření. Můžete kočce připravovat různé druhy masa společně s bramborami, rýží a mrkví. Oblíbené jsou i vnitřnosti jako játra či srdíčka. Než se ovšem pustíte do vaření natrvalo, vše si pečlivě nastudujte nebo se poraďte s veterinářem. Při vaření totiž jídlo ztrácí některé živiny. Vaší kočce by mohly chybět důležité vitaminy a minerály. Musíte je doplňovat. Vaření je také časově dost náročné.
Pokud byste chtěli krmit kočku domácím jídlem, ale ne vařeným, můžete vyzkoušet metodu BARF. Představuje krmení syrovým jídlem, zvláště masem. Strava si tak zachová přírodní živiny. Teoreticky se tak jedná o nejpřirozenější formu stravování pro malé šelmy. Opět ale platí, že pokud se pro tento způsob krmení rozhodnete, musíte dbát na jeho složení a poradit se s odborníkem. Samotné maso kočce totiž nestačí. O BARF jsme se více rozepsali v článku o psích krmivech.
Druhy krmiv | Výhody | Nevýhody | Pro koho se hodí |
Suchá krmiva | Snadné skladování a dávkování
Posilují čelist a chrup Obsahují mnoho živin |
Méně voní
Nejsou šťavnaté Neobsahují žádnou vodu |
Pro všechny kočky, které je dokáží rozkousat |
Mokrá krmiva | Kočky je milují
Jsou voňavější a šťavnatější Obsahují vodu |
Vyšší cena
Kratší trvanlivost Otevřené je třeba skladovat v lednici |
Pro kočky, kterým nechutnají granule, mají horší zuby nebo jako doplnění granulí |
Domácí strava | Jasný přehled, co kočka jí
Obsahuje hodně masa Kočky ji mají rády |
Mohou chybět vitaminy a minerály
Časově náročné Vařené vnitřnosti zapáchají |
Pro kočky, kterým nevyhovují klasické granule či konzervy |
Výběr krmiva podle stáří kočky
Produkty pro různé věkové kategorie se liší hlavně poměrem vitaminů, minerálů a tuků:
- Koťata – krmiva obsahují vyšší podíl tuků, vitaminů a minerálů, které koťata ze začátku potřebují. Granule jsou menší a nesou označení Junior či Kitten.
- Dospělé kočky – granule obsahují vyvážené složení všech živin. Pro dospělé aktivní venkovní kočky můžete pořídit granule s vyšší energetickou hodnotou.
- Senioři – krmiva pro starší kočky bývají lépe stravitelná a snadná pro rozkousání. Jsou méně kalorická, protože tyto kočky mají méně pohybu.
Koťata
Krmivo pro koťata se od ostatních liší svým složením i velikostí. Granule jsou drobné, aby je malé kočky dobře rozkousaly. Najdete v nich vyšší podíl vitaminů a minerálů, které podporují správný vývoj. Typický je i vysoký obsah tuku, který koťátka zpočátku potřebují. Proto je ale nevhodné krmit kotěcími granulemi dospělé kočky. Mohly by snadno přibírat. Krmivo pro koťata najdete pod označením Junior nebo Kitten.
Dospělé kočky
Pokud máte doma dospělou kočku bez zdravotních potíží, hledejte výrobky s označením Adult. Obsahují vyvážené množství živin, tedy bílkovin, tuků, sacharidů, vitaminů a minerálů, které aktivní kočka potřebuje ke svému životu. Granule jsou oproti juniorským a seniorským větší, jelikož se počítá, že kočka má zdravý chrup. Pokud máte více aktivní venkovní kočku, můžete pořídit granule s vyšší energetickou hodnotou, aby nestrádala.
Senioři
Podobně jako u krmiv pro koťata i tato se liší svým složením. Bývají lépe stravitelná a jemnější, aby je starší kočky se slabšími zuby dobře rozkousaly. Obsahují více vitaminů a méně bílkovin pro ulehčení funkce ledvin. Snížená je i energetická hodnota. Kočky ve vyšším věku nemají tolik pohybu a mohly by snáze přibývat na váze. To by negativně ovlivnilo jejich zdraví. Krmiva pro tyto kočky bývají označená jako Senior.
Stáří kočky | Jaké krmivo vybrat | Čemu se vyhnout | Vhodný věk |
Koťata | S označením Junior nebo Kitten
S vyšším podílem tuků, minerálů a vitaminů Mléko pro koťata |
Kravskému mléku
Větším granulím náročným na kousání |
0-12 měsíců |
Dospělé kočky | Označení Adult
S vyváženým obsahem živin Kaloričtější pro aktivní kočky |
Krmivům pro koťata, která jsou hodně tučná | 1 – 10 let |
Senioři | Označení Senior
Chutnější a lépe stravitelné Méně kalorické |
Velkým tvrdším granulím
Kalorickým krmivům |
Více než 10 let |
Speciální krmiva
Pokud je vaše kočka vykastrovaná nebo trpí na citlivé zažívání, volte speciální krmiva:
- Krmiva pro kastrované kočky – nesou označení Sterilised a vyznačují se nižší kalorickou hodnotou a podporou správného fungování močových cest.
- Krmiva pro březí a kojící kočky – obsahují vyšší množství bílkovin a vitaminů. Ty v tomto období života velmi potřebuje, stejně jako zvýšený energetický příjem.
- Krmiva pro kočky s nadváhou – speciální krmiva obsahují méně tuku, a naopak dostatek bílkovin pro zahnání hladu. Jsou méně kalorická a podporují tak úbytek na váze.
- Krmiva pro kočky žijící v interiéru – mají snížený obsah tuků, aby si méně aktivní kočka udržela optimální váhu. Díky vysoce stravitelným bílkovinám mírní zápach výkalů.
- Krmiva pro kočky s alergiemi – bývají lehce stravitelná a bez častých alergenů jako je třeba pšenice. Obsahují extra složky pro podporu trávení.
- Krmiva pro kočky s citlivou kůží – hodí se pro kočky, které často línají, tvoří se jim na kůži šupiny nebo mají špatnou srst. Obsahují speciální vitaminy a minerály na tyto problémy.
- Krmiva pro různá plemena – obsahují látky, které podpoří třeba klouby nebo srst šlechtěných koček. Nicméně u koček není plemeno natolik zásadní jako u psů. S klidem můžete zvolit i běžné kvalitní krmivo, které je levnější.
Krmiva pro kastrované kočky
Tato krmiva bývají nízkokalorická, jelikož kastrované kočky mají tendenci více přibývat na váze. Většinou se po zákroku zklidní a méně se hýbají. Speciální krmiva tak obsahují více bílkovin i vlákniny a naopak méně tuků a sacharidů. Napomáhají také správnému fungování močových čest, se kterými kastrované kočky mívají problémy. Vhodné granule nebo konzervy jim třeba zředí moč, aby lépe odcházela. Tato krmiva najdete pod označením Sterilised.
Krmiva pro kočky žijící v interiéru
Tento typ krmiv se specializuje především na kočky, které žijí uvnitř domu nebo bytu, a mají tak méně pohybu. Najdete jej pod označením Indoor. Má mírně snížený obsah tuku, aby si méně aktivní kočka udržela optimální hmotnost. Také zpravidla obsahují vysoce stravitelné proteiny, díky kterým zvířecí výkaly méně zapáchají. To oceníte, pokud nemůžete umístit kočičí kotec ani na balkon, ale musíte jej mít uvnitř.
Krmiva pro kočky s alergiemi
Tento druh krmiv je vhodný pro kočky s citlivým zažíváním nebo potravinovými alergiemi. Seženete buď vyloženě hypoalergenní variantu nebo verzi, která neobsahuje velké alergeny jako je pšenice nebo kukuřice. Ve složení naopak najdete prebiotika či probiotika, které podporují dobré trávení. Pokud je ale kočka vyloženě alergická třeba na lepek, pátrejte po označení grain/ gluten free. Tato potrava neobsahuje buď žádné obiloviny nebo lepek.
Doplňková krmiva
Kočičí stravu můžete zpestřit pamlsky. Třeba křupavými polštářky nebo masovými tyčinkami:
- Paštiky – představují rozemleté nebo trhané maso, ke kterému mohou být přidané i kousky zeleniny. Dobře se jí i starším kočkám s horším chrupem.
- Sušené maso – seženete ve formě tyčinek nebo kostiček. Vybírat můžete ze všech druhů masa. Jeho tužší konzistence posílí kočičí čelisti i zuby.
- Mléko – speciální kočičí mléko obsahuje nízkou míru laktózy, aby jej kočka dobře strávila. Kočkám do šesti týdnů věku podávejte kotěcí mléko s vitaminy a minerály pro dobrý růst.
- Křupavé pamlsky – představují masem plněné polštářky nebo granulovité kuličky. Bývají masové nebo třeba sýrové.
- Dentální pamlsky – obsahují vitaminy a minerály podporující zdravý chrup. Dávejte je kočkám, zvláště pokud je krmíte spíše kapsičkami a konzervami. Pomohou jim posílit čelisti.
- Tráva pro kočky – využijí ji zejména kočky žijící v interiéru. Podporuje trávení a usnadní průchod chlupů trávicím traktem. Kočka se jimi tak nebude dávit.
Oblíbené značky
Krmiva můžete vybírat i podle důvěryhodnosti či popularity výrobce nebo jeho značky:
- Royal Canin – francouzská značka více než 50 let vyrábí krmiva pro psy i kočky. Pořídíte od ní prémiové granule pro kočky různého stáří i potřeb, kapsičky a mléka. Výrobce dokonce prodává i granule podle plemen. Třeba pro mainské mývalí nebo britské krátkosrsté kočky.
- Purina – nabízí krmiva pro kočky různých cenových kategorií. Pod tohoto výrobce spadají známé značky Friskies, Felix nebo Purina One. Kromě kapsiček, granulí a konzerv nabízí i paštiky a pamlsky. Na vývoji krmiva se podílí veterináři a nutriční specialisté.
- Carnilove – česká značka vyrábí krmiva pro kočky i psy přes 20 let. Do granulí zpracovává čerstvé maso a přidává i lesní bobule (brusinky, borůvky) pro zdraví močových cest. Od Carnilove seženete i mokrá krmiva a granulovité pamlsky.
- Brit – česká značka prodává nejen klasická suchá a mokrá kočičí krmiva, ale také speciální doplňky. Patří mezi ně vitaminové pasty, probiotika pro lepší trávení nebo salámy. Jedná se o krmiva prémiové kvality. Kromě koček se Brit zaměřuje i na psy, koně a drobné savce.
Značka | Specifika | Cenová kategorie | Které druhy nabízí |
Royal Canin | Krmiva podle konkrétního plemene
Veterinární produkty (na močové cesty, redukci váhy) |
Střední až vyšší | Suchá a mokrá krmiva, pamlsky |
Purina | Druhy krmiv bez obilovin
Na vývoji se podílí veterináři Posiluje imunitu a střevní mikroflóru |
Nižší až vyšší | Suchá a mokrá krmiva, pamlsky |
Carnilove | Obsahuje maso divokého původu (kachna, bažant)
Lesní ovoce a byliny Bez obilovin a GMO |
Vyšší | Suchá a mokrá krmiva, pamlsky |
Brit | Granule s hmyzím proteinem
Obsahují srdečník jako prevenci proti stresu Bez obilovin, GMO |
Nižší až střední | Suchá a mokrá krmiva, pamlsky, vitaminové pasty, doplňky stravy |
Ceny krmiv pro kočky
Náklady na stravu kočky se různí pokud kupujete kapsičky nebo granule. Aby vše bylo sjednocené, uvádíme ceny za kilogram potravy, proto nebuďte překvapení, že uvedené ceny jsou nízké:
- Cena do 50 Kč/kg – nejlevnější krmiva, která neobsahují vyvážené množství živin. Tuto kategorii berte jako upozornění na méně kvalitní stravu, kterou nabízí známé značky.
- Cena 50–100 Kč/kg – za tuto cenu už seženete kvalitní a hodnotově vyvážené granule i kapsičky. Pořád ale zkoumejte složení i zde narazíte na krmivo s vyšším množstvím obilovin než masa.
- Cena 100–200 Kč/kg – v této cenové relaci pořídíte skvělá krmiva s vysokým podílem masa, což kočky potřebují, nebo varianty bez obilovin.
- Cena nad 200 Kč/kg – nejdražší jsou špičková krmiva, která využívají maso z volného chovu nebo jsou určená pro kočky se zdravotními problémy. Mají tak výborné složení.
Cena do 50 Kč/kg
I za takto nízkou cenu kočičí krmivo seženete. Nicméně spíš, než abychom ho doporučovali, uvádíme tuto kategorii jako upozornění. Najdete v ní totiž pouze ty nejlevnější granule a konzervy, které obvykle nemají uvedené kompletní složení. Jejich značný podíl tvoří sacharidy, které kočce ale neprospívají. Obvykle se sem řadí také komerční značky a výrobky, které jsou sice populární, ale náročné požadavky na kvalitní krmení často nesplňují.
Cena 50–100 Kč/kg
Větší výběr najdete o pár desítek korun za kilogram výš. I zde ale čtěte pečlivě složení krmiva. Můžete narazit na granule, které obsahují více obilovin než masa, což je pro kočku výživově nevhodné. Pořídíte zde základní řady kapsiček a konzerv od výrobců jako Brit nebo Purina. Značka Brit sem zařadila dokonce již své Premium granule bez alergenů jako je pšenice, kukuřice a sója.
Cena 100–200 Kč/kg
V této cenové kategorii pořídíte opravdu kvalitní krmiva. Složení je transparentně popsané a dokonce i krmiva na spodní cenové hranici jsou tvořena z více než 50 % masem. Seženete zde i varianty zcela bez obilovin, což oceníte, pokud vaše kočka trpí potravinovými alergiemi. Typicky zde pořídíte krmiva od značek Applaws nebo Yoggies. Narazíte ovšem i na levnější výrobce, kteří do této sekce zařadili speciální krmiva. Třeba pro kastrované kočky.
Cena nad 200 Kč/kg
Krmiva nad touto hranicí představují opravdovou špičku. Výrobci pečlivě vybírají suroviny, používají masa z volných chovů, nabízejí hypoalergenní varianty a dietní krmiva bez obilí s nadprůměrným obsahem masa. Tato krmiva často potřebují kočky se zdravotními problémy. Cenově sem také spadá většina kočičích pamlsků. Ty jsou ale logicky dražší, protože jich nikdy nebudete kupovat takové množství. Jde pouze o doplněk stravy.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí |
Cena do 50 Kč/kg | Krmiva s nižším obsahem masa
granule založené na obilovinách |
Kvalitní výživové složení
Vysoký podíl masa Speciální krmiva |
Pro nenáročné lidi |
Cena 50–100 Kč/kg | Masové kapsičky a konzervy
kvalitní granule granule založené na obilovinách |
Specializovaná krmiva
Nadprůměrný podíl masa v granulích |
Pro ty, kdo chtějí kočce dopřát dobré, ale levné krmivo |
Cena 100–200 Kč/kg | Nadprůměrný podíl masa
Specializovaná krmiva Bezobilná krmiva |
Levná krmiva s vysokým podílem obilovin | Pro ty, co chtějí kočce dopřát opravdu kvalitní stravu |
Cena nad 200 Kč/kg | Hypoalergenní a dietní krmiva
Maso z volného chovu Nadprůměrný obsah masa |
Levná krmiva s obilovinami | Pro velmi náročné chovatele. Pro kočky vyžadující dietní úpravu |
Na co si dát pozor u krmiv pro kočky?
Výběr krmiva může být ošemetný, zvláště u značek, které se jako kvalitní pouze tváří. Na co si tedy dát pozor?
- Pořadí surovin ve složení – výrobce musí uvádět suroviny v pořadí od nejvíce zastoupené po nejméně. Pokud tedy bude na prvním místě kukuřice nebo cereálie, nejedná se o kvalitní masové krmivo. Masová složka musí být vždy na prvním místě.
- Přídavek soli – u spousty krmiv můžete narazit na dodatek soli (chloridu sodného). Výrobci ji přidávají, aby jídlo kočkám chutnalo a vy jej pořád kupovali. Sůl je ale přirozeně obsažená v základních složkách krmiva. Vyšší dávka mazlíčkům už škodí.
- Netransparentní složení – vždy si pohlídejte, aby složení bylo co nejvíce konkrétní. Vyhýbejte se prostým označením jako třeba bílkoviny. Vždy musí být jasně uvedeno, že se jedná třeba o kuřecí maso nebo moučku. Výrobci si rádi navyšují obsah bílkovin těmi rostlinnými nebo rozemletými drápy a zobáky. To ale kočce nijak neprospívá.
- Obsah cukru – pozor si dávejte i na přídavek cukru. Někdy se skrývá pod značením karamel, sacharóza nebo sirup. Do jídelníčku zvířat ale nepatří, jelikož jim škodí. Výrobci cukrem opět vyhánějí chuť a zakrývají nedostatky krmiva.
- Vyhněte se sóje a pšenici – tyto dvě potraviny patří mezi největší kočičí alergeny. Výrobci je používají, jelikož sója je levným zdrojem rostlinných bílkovin a pšenice přidává krmivu na objemu. Kočky je ale velmi špatně tráví.
Jak správně krmit kočky
Kočičí žaludek není tak citlivý jako ten psí. Pravidla pro krmení tudíž nejsou tak přísná. I přesto je dobré dodržovat jednoduché zásady:
- Dodržujte denní dávku – na zadní straně obalu krmiva najdete doporučenou denní dávku. Můžete ji lehce upravit podle svých požadavků nebo konzultaci s veterinářem. Jinak je ale dobré ji nepřekračovat. K odměření granulí dobře poslouží třeba dávkovač.
- Krmte několikrát denně – kočku je lepší krmit i dvakrát až třikrát denně v menších dávkách. Koťata a březí kočky i častěji. Pokud vaše zvíře nemá sklony k obezitě, nevadí, když mu necháte přístup ke granulím neustále, i v noci.
- Hlídejte pitný režim – kočka by měla mít neustálý přístup k čerstvé vodě. Zvláště pokud krmíte granulemi, kde není dostatek tekutin. Malé šelmy trpí na problémy s močovými cestami a ledvinami. Dostatečný pitný režim působí preventivně vůči těmto nemocem.
- Nestřídejte krmiva – podobně jako u psů, ani u koček se nedoporučuje krmivo příliš často střídat, v lepším případě kočka jiné krmivo ani nechce, v horším případě jí může způsobit potíže s trávením.
- Na novou značku přecházejte postupně – po malých dávkách přimíchávejte novou stravu do staré, až si kočka zvykne úplně. Vyhnete se tak nejen zažívacím potížím, ale i tomu, že zvíře bude novou potravu odmítat.
- Nedávejte kočkám kravské mléko – obsahuje vysokou míru laktózy, která je pro kočky těžko stravitelná. Mohou pak dostat průjem. Kočky mléko (i to kravské) milují. Raději jim ale pořiďte speciální kočičí verzi.
Dobrý den, hledáme kvalitní krmivo pro naši kočku, která hodně jí. Problém je, že nechceme za krmivo dávat příliš peněz. A obávám se, že s naším jedlíkem se tomu nevyhneme. Asi bychom potřebovali krmivo, které více zasytí. Nemáte nějaký tip? Děkuji.