Jak vybrat krmivo pro štěně?
Vyznat se v nekonečné nabídce krmiv pro štěňata není vůbec jednoduché. Výrobci navíc často používají různé triky a marketingové taktiky, aby spotřebitele zmátli. V těchto kapitolách jsme pro vás sepsali přehledný návod, na co se při výběru zaměřit.
- Proč kupovat kvalitní krmivo pro štěně – Kvalitní a správně vyvážená strava zajistí dobrý růst a správný vývin. Celkově pak kvalitní potrava napomáhá k udržení zdraví.
- Složení krmiva – Při výběru by mělo stát vždy na prvním místě. Naučte se správně číst etikety, ať se v nich spolehlivě vyznáte.
- Výběr podle plemene – Malá plemena si vyžadují krmivo s vyšší energetickou hodnotou, naopak velká a obří plemena by po takovém typu zbytečně rychle přibírala.
- Druhy krmiv pro štěňata – Nejmenší štěňata se dokrmují mléčnými příkrmy, až později je možné přejít na granule a konzervy.
- Na co si dát pozor – Výrobci často používají různé kličky a marketingové triky, kterými se snaží spotřebitele zmást. Naučte se je rozpoznat, ať na ně nenaletíte.
- Cena – Levné a kvalitní zkrátka nejde dohromady. I tak se najde pár doporučení a tipů, jak při koupi krmiva částečně ušetřit.
Mohlo by vás také zajímat: Srovnání krmiv pro kočky a Magazín o přírodě s rubrikou věnovanou psům.
Proč kupovat kvalitní krmivo pro štěně?
Každý majitel štěněte i dospělého psa by měl dbát na jeho kvalitní výživu, a to hned z několika důvodů:
- Správný vývin – Kvalitní krmivo napomáhá správnému vývinu štěňat. Pro svůj růst potřebují dostatečné množství energie, kterou jim poskytne pouze kvalitní strava.
- Předcházení zdravotním problémům – V případě krmení levným a nekvalitním krmivem zakládáte svému pejskovi na případné problémy se zdravím, vznik alergií a nedostatek potřebných látek.
- Obsahuje dostatek živin – Krmivo se správným složením poskytne vše, co váš pes potřebuje. Nemusíte mu už dále kupovat další doplňky a nebudou mu chybět žádné důležité vitamíny a živiny.
Stejně jako by měl člověk dbát na zdravou a kvalitní stravu, i naše čtyřnohé mazlíčky bychom neměli zanedbávat. Pes je nejvěrnější přítel člověka, a pokud mu chcete zajistit opravdu šťastný a plnohodnotný život, kvalitní krmivo je základ. Bez něj mu naopak hrozí různé zdravotní problémy, pohybová neschopnost a spoustu dalších komplikací.
U štěňat to platí dvojnásob. Doba vývinu a dospívání patří mezi nejdůležitější období, kdy se musí dbát na správný růst a pes potřebuje dostatečnou a kvalitní výživu, aby si vytvořit co nejlepší základ do dospělosti.
Složení krmiva
Výrobci mají ze zákona povinnost uvádět na obale složení. Jednotlivé složky musí být seřazeny podle jejich procentuálního zastoupení. Mezi nimi najdete:
- Maso (bílkoviny) – V krmivu pro štěňata hledejte alespoň 25% obsah bílkovin. Vedle množství je však velmi důležitý i jejich původ, vyhněte se těm rostlinným.
- Vláknina – Další důležitá složka vyvážené štěněcí stravy, ideální poměr v krmivu se pohybuje okolo 4 %.
- Sacharidy – Měly by být v krmivu zastoupeny pouze v malém množství, psi nejsou příliš dobře vybaveni na jejich trávení.
- Tuky – Mají funkcí zásobních a energetických látek a jsou nosiči vitamínů. V krmivu pro štěňata by se jejich ideální zastoupení mělo pohybovat mezi 10 – 25 %.
- Vitamíny a minerály – Jsou důležité pro správný vývoj a dobrý růst štěněte. Pokud koupíte kvalitní krmivo, není potřeba dávat žádné další doplňky stravy.
Složka |
Doporučený podíl v krmivu pro štěňata |
Bílkoviny |
25 – 32 % |
Vláknina |
3 – 4 % |
Sacharidy |
Velmi malé množství |
Tuky |
10 – 25 % |
Vitamíny a minerály |
Vitamíny A, D, E, C, H, vápník, fosfor, sodík |
Správný poměr jednotlivých složek v krmivech pro štěňata je podobný jako v krmivech pro psy obecně, má ale svá určitá specifika. Jednotlivé složky krmiva si níže více rozebereme. V dalších kapitolách najdete doporučení, v jaké formě by se měly v krmivu ideálně objevovat a čemu se naopak vyhnout.

Maso
V tomto ohledu platí stejné pravidlo jako při výběru krmiva pro dospělého psa, maso by mělo být vždy na prvním místě.
- Čerstvé i vysušené – Největší podíl krmiva by mělo zastupovat čerstvé maso, masová moučka nebo dehydrované maso.
- Pozor na vodu – Čerstvé maso obsahuje vodu, která se následně vysušuje, takže ho buď musí být opravdu velký podíl, nebo by mělo být doplněno o masovou moučku.
Psi jsou zkrátka masožravci, proto by jim v jídelníčku maso určitě nemělo chybět, ale naopak převažovat. V krmivech se nejčastěji objevuje dehydrované maso nebo masová moučka. I když se to možná na první pohled nezdá, tyto složky jsou naprosto v pořádku, a pokud ve složení stojí na prvním místě, můžete se radovat.
Samozřejmě často narazíte i na čerstvé maso, které je také ku prospěchu. I to by však mělo být následně doplněno například o masovou moučku. Musíme si totiž uvědomit, že čerstvé maso je zhruba ze 70-80 % tvořeno vodou, která se pro výrobu granulí vysušuje, takže ve skutečnosti se výsledný podíl masa sníží. Masová moučka v sobě tuto přebytečnou vodu neobsahuje a je jí už v základu zbavena.
Pozor na zdroje bílkovin
Hlavní zdroj bílkovin v krmivu pro štěňata by měl být hlavně z výše zmíněného masa. Bílkoviny mohou doplnit i další složky, ne všechny jsou však žádoucí.
- Doporučený podíl – Obsah bílkovin v krmivu pro štěňata by se měl pohybovat okolo 25 – 32 %.
- Zdroje – Živočišné bílkoviny jsou mnohem lepší než jejich levné náhražky v podobě těch z rostlinných zdrojů.
- Pozor na označení – Pokud ve složení najdete zmínku o “celkovém obsahu bílkovin”, ale už dále nejsou rozepsané jednotlivé zdroje, raději se krmivu vyhněte.
Narazíte i na další složky bílkovin, dejte si však pozor na jejich původ. To znamená, že není nejdůležitější procentuální zastoupení bílkovin v krmivu, ale musíme se dívat i na jejich zdroj.
Vždy by měly převažovat živočišné bílkoviny, nikdy se nespokojte s náhražkou v podobě levnějších rostlinných bílkovin. Pro štěňata jsou ty rostlinné mnohem hůře stravitelné a nestrávené zbytky mu ve střevech hnijí. Údaj o procentuálním zastoupení živočišných bílkovin z celkového poměru bohužel velmi často chybí, proto čtěte podrobné složení jednotlivých složek.
Vláknina
Vláknina představuje poměrně důležitou součást krmiva pro štěňata i dospělé psy, měla by však být zastoupena pouze v omezeném množství. Nejčastěji se uvádí okolo 4 %.
Vláknina napomáhá posouvat potravu v trávicím traktu a působí částečně jako prevence proti rakovině střeva. Navíc napomáhá navozovat pocit sytosti, pes tak nebude mít neustálý pocit hladu. Pokud byste pozorovali, že štěně až moc přibírá na váze, doporučuje se podíl vlákniny trochu zvýšit.
Sacharidy
Na rozdíl od člověka, psi nedokáží sacharidy příliš dobře trávit, i tak by ale měly být v menším množství součástí kvalitního krmiva. U sacharidů je velmi důležitý jejich zdroj. Mezi ty nejlépe stravitelné patří brambory, rýže a oves. Naopak pšenice a kukuřice se tráví hůře. Problém se skrývá v lepku, při jeho nadměrné konzumaci navíc hrozí vyvolání alergií.
Čím méně sacharidů se v krmivu nachází, tím lépe. Nízký obsah se bude štěňatům lépe trávit a klesne i riziko obezity.
Tuky
Hlavní zdroj tuku v granulích by měl představovat rybí nebo kuřecí tuk. Obecně tyto složky patří mezi největší dodavatele energie. Jejich doporučený obsah se u krmiv pro štěňata a dospělé psy liší. V krmivech pro štěňata by se měl pohybovat v rozmezí 10 až 25 %, u dospělých psů je to méně.
Vitamíny a minerály
Vitamíny a minerály jsou nezbytné pro zdraví a správný růst a vývoj. Při výběru krmiva pro štěně byste jim měli věnovat pozornost, protože právě štěňata a mladí psi ve vývoji jsou vnímavější k jejich nedostatku (Zdroj: Diplomová práce). Ve složení kvalitního krmiva by neměly chybět zejména tyto:
- Vitamin A – Důležitý pro dobrý zrak a správný vývoj.
- Vitamin D – Napomáhá k tvorbě kostry a zubů.
- Vitamin E – Chrání buňky v organismu a je dobrý pro zdravé nervy, srst a svaly.
- Vitamin C – Je nezbytný pro vývoj a funkcí chrupavek, zubů a pojivové tkáně. Dospělí psi ho dokáží dostatečně vytvářet sami, štěňata nikoliv, proto by měl být součástí jejich krmiva.
- Vitamin H – Tzv. biotin má vliv na kvalitu srsti a je důležitý pro správnou funkci jater.
- Vápník – Podporuje správný růst kostí a zubů.
- Fosfor – Stejně jako vápník je důležitý pro dobrý vývoj.
- Sodík – Ovlivňuje tělní tekutiny a nervový systém.
Pokud koupíte opravdu kvalitní a plnohodnotné krmivo, není potřeba podávat žádné další vitamínové doplňky. Budete-li mít pocit, že by vašemu čtyřnohému příteli mohli přilepšit a chcete mu je dopřát, konzultujte to s veterinářem. Často se jedná pouze o lákadlo obchodníků a marketingový tah.
Výběr krmiva podle velikosti plemene
Krmivo byste měli vybírat také s ohledem na plemeno vašeho pejska. Neznamená to, že by konkrétní plemeno vždy muselo konzumovat pouze konkrétní granule nebo konzervy, máme na mysli spíše pohlížet na velikost psího plemene.
- Malá plemena – Přes den se více naběhají a mají vyšší výdej, proto by jejich krmivo mělo mít vyšší energetickou hodnotu. Vybírejte malou velikost granulek.
- Středně velká plemena – Jsou trochu náchylnější k přibírání, proto se při výběru řiďte podle toho, jak moc je konkrétně váš pes aktivní.
- Velká a obří plemena – Kupujte krmivo s nižší energetickou hodnotou, rychlé přibírání by jim při vývoji mohlo způsobit potíže.
Malá plemena
Pokud máte doma jorkšíra, bišonka, čivavu, jezevčíka, mopsíka nebo jiné plemeno podobné velikosti, jehož váha v dospělosti dosáhne od 4 do 10 kilogramů, hledejte krmivo označené nejčastěji názvem “mini”. Určení krmiva by mělo být jasné na první pohled, granule by měly mít co možná nejmenší velikost, aby je i malí psi zvládli rozkousat. Nemají tak silnou čelist a kousání velkých tvrdých granulí by jim mohlo dělat problém.
Co se týče samotného složení, krmivo pro štěňata malých plemen může obsahovat více energetických látek. Tělíčko s malými nožičkami potřebuje dodat trochu více energie, aby zvládlo celkovou denní zátěž a pravidelné procházky.
Středně velká plemena
Do této kategorie bude patřit asi největší procento ras a kříženců. Řadí se sem psi, kteří v dospělosti dosahují hmotnosti od 10 do 25 kilogramů. Pro představu je to například bígl, border kolie, bulteriér, corgi a další. Hledejte jim pro začátek krmivo s označením “medium”, později se můžete přizpůsobit konkrétním požadavkům vašeho psa.
Pokud se jedná o aktivnější plemeno, klidně mu kupujte granule s vyšší energetickou hodnotou. Dejte si ale pozor, aby po nich váš čtyřnohý miláček příliš rychle nepřibíral. Větší plemena zkrátka potřebují při růstu čas na adaptaci a rychlý nárůst hmotnosti není ve štěněcím věku žádoucí.
Velká a obří plemena
Obecně platí, že čím větší plemeno psa, tím déle trvá štěněcí období a jeho vývoj. U velkých plemen navíc musíte výrazně dbát na správnou výživu při růstu, protože roste zkrátka rychleji a do mnohem větších rozměrů. Po příliš rychlém přibírání na váze by mohly trpět klouby a kosti, proto vybírejte krmivo určené přímo pro ně.
Krmivo pro velká a obří plemena by mělo mít nižší energetickou hodnotu ve srovnání s těmi pro malá plemena. Granule kupujte ve větší velikosti, alespoň částečně tak zabráníte nežádoucímu hltání. Na krmivo pro dospělé u velkých plemen přecházejte v dosažení 18 až 24 měsíců.
Plemena |
Váha v dospělosti |
Doba dospívání |
Nejčastější označení |
Požadavky |
Malá a mini |
4 – 10 kg |
8 – 10 měsíců |
Mini/small |
Vyšší energetická hodnota, malé granule |
Středně velká |
11 – 25 kg |
12 – 14 měsíců |
Medium |
Dle aktivity |
Velká a obří |
26 a více |
až 24 měsíců |
Mega/maxi |
Nižší energetická hodnota, větší granule |
Druhy krmiv pro štěňata
Nejčastěji krmí lidé své čtyřnohé miláčky suchými granulemi. Existují však i další varianty krmiv a v této kapitole se je postupně rozebereme. Na trhu nejčastěji narazíte na:
- Granule – Takzvaná suchá strava představuje nejčastější volbu. Výhoda spočívá především ve snadném skladování i dávkování.
- Konzervy – Jedná se o vlhkou stravu a u psů jsou oblíbené nejčastěji pro svoji chuť, obsahují ale velké procento vody a tolik nezasytí.
- Mléčné příkrmy – Náhrada mateřského mléka, určená především štěňatům, která přišla o jejich matku, nebo kojení z jakéhokoliv důvodu není možné.
- BARF – Krmení syrovou stravou, ve které převažuje maso. Jedná se o finančně nejnáročnější, ale při správně zvolených surovinách velmi kvalitní styl krmení.
- Pamlsky – Nejedná se o plnohodnotné krmivo, slouží spíše k přilepšení a napomáhají k výcviku.
Debaty ohledně nejvhodnějšího typu krmení nikdy nekončí a ani odborníci se na odpovědi pořádně neshodnou. Nakonec bude záležet na tom, co bude nejvíce vyhovovat vám i vašemu čtyřnohému příteli. V každém případě však musíte dbát na kvalitu, ta je totiž mnohem důležitější než typ krmiva.
Granule
Suché krmivo může být hned tím prvním, na co štěňata přejdou při procesu odstavování. Doporučujeme ze začátku granulky raději namáčet. Stačí do misky přidat trochu teplé vody a granule rozmačkat na kašovitou hmotu. Zároveň z počátku kupujte ty co možná nejmenší, platí to hlavně u štěňat malých plemen.
Granulí pro štěňata najdete na trhu obrovské množství, o to více však musíte být obezřetní při výběru. Rozhodně ne všechny totiž lze označit za kvalitní. Vyhněte se nebaleným váženým granulím a vždy dbejte na správné složení.
Konzervy
Také konzervy si získávají svou oblíbenost pro snadné skladování a částečně i dávkování. Doporučujeme je kupovat v takové velikosti, aby je štěně zvládlo sníst do dvou dnů, déle se totiž nedoporučují nechávat otevřené, i když je máte v lednici. Často také obsahují velké procento vody, takže psa tolik nezasytí. Z toho důvodu bývá krmení pouze konzervami finančně náročnější.
Mléčné příkrmy
Občas se z různých důvodů stane, že štěně není kojené a potřebuje náhradní výživu už v útlém věku. V takovém případě sáhněte po mléčných příkrmech, které nahrazují mateřské mléko. Příkrmy vám poslouží i ve chvíli, kdy kojené štěně nepřibírá na váze a má viditelně hlad.
Malá štěňátka krmte ze speciálních lahviček nebo stříkaček, až trochu povyrostou, zvládnou mléčný příkrm sama sníst z nerezových misek. V případě jakýchkoliv komplikací nebo pochybností o správném vývoji se obraťte na veterináře.
BARF
Pod zkratkou BARF se skrývá metoda krmení psů, která vychází z přirozené potravy vlků jakožto předchůdců dnešních domácích psů. Zakládá se na syrových potravinách, mezi nimi dominuje samozřejmě maso a doplňuje ho zelenina nebo ovoce. Jedná se o finančně nejnákladnější způsob krmení. Navíc musíte mít čerstvé syrové maso neustále k dispozici, což částečně přináší problém se skladováním.
Takzvané barfování doporučujeme pouze zkušenějším chovatelům a lidem, kteří mají opravdu zájem o hlubší poznávání problematiky a nejprve si tuto metodu nastudují. Bez zkušeností hrozí, že majitel nedokáže správně sestavit plnohodnotný jídelníček a psovi budou chybět důležité živiny.
Pamlsky
Psí pamlsky patří do speciální kategorie, nejedná se totiž přímo o druh krmiva. Pamlsky samy o sobě k plnohodnotné výživě štěňat ani dospělých psů nestačí. Měly by sloužit pouze jako občasné přilepšení, případně je můžete používat pro výcvik. Při výběru pamlsků pro štěně si vždy nezapomeňte pečlivě přečíst obal, na kterém bývá uvedeno, od jakého věku je lze konzumovat.
Na co si dát pozor
Výrobci se snaží nalákat co nejvíce zákazníků a používají k tomu spoustu triků a kliček, v této kapitole vám je proto odhalíme.
- Obrázky na obalu – Krmivo nikdy nevybírejte podle vzhledu jeho obalu. Líbivé obrázky často nemají se skutečným složením téměř nic společného.
- Obsah popelovin a nežádoucích prvků – Popeloviny jsou sice běžnou součástí krmiva, neměly by však zastupovat vetší procento složení. Pozor si dejte i na konzervanty a alergeny.
- Označení typu granulí – Pojmenování jako super premium, premium, ultra premium a další podobné názvy nenesou žádná společná pravidla, proto na ně nespoléhejte.
- Zavádějící popis složení – Názvy jednotlivých složek by měly být uvedeny stručně, jasně a jednoduše.
- Dělení nežádoucích složek – Dělení obilovin do více názvů a spojování masa, tak se snaží výrobci ovlivňovat pořadí uváděných surovin ve složení.
Na trhu s krmivem platí pravidlo, že co není výslovně zakázáno, je zkrátka povoleno. A pokud už platí nějaká povinnost, často se výrobci snaží hledat cestu, jak ji různými způsoby obejít. Občas zkrátka nestačí číst složení, musíte se v něm taky umět vyznat a nenechat se obalamutit.
Obrázky na obalu
Nenechte se zlákat skvěle vypadajícím obalem krmiva. Většinou na něm převažují obrázky čerstvého masa a dalších surovin nebo velkým písmem zmíněné vitamíny a prospěšné látky. Nedávejte na první pohled a rozhodujte se až na základě etikety a opravdového složení. Zjistíte, že se od obrázků na obalu mnohdy výrazně odlišuje.
Kromě složení musí být na obalu uvedený obsah analytických složek, vlhkost, hmotnost a trvanlivost. Neměl by chybět ani kontakt na výrobce. Pokud něco z toho schází, mějte se na pozoru a takovému výrobku se raději vyhněte.
Obsah popelovin a nežádoucích prvků
Takzvané popeloviny označují množství nespálitelné části organických látek v granulích. Nemusíte se bát, že by se jednalo o klasický popel, který vymetáte například z kamen. Popeloviny jsou běžnou součástí krmiva, měly by se však držet v rozpětí 5 – 8 %. Nižší hodnota je velmi podezřelá a nejspíš bude nějak uměle snížena. Naopak vyšší hodnoty značí, že krmivo není příliš kvalitní.
Mezi další nežádoucí prvky patří konzervanty a umělá barviva. Pejskům mohou způsobovat žaludeční problémy a alergie. Pokuste se proto vyhnout krmivům, které obsahují sorban draselný, propylgallát, BHA a BHT. Někdy se tyto pojmy schovávají pod označením „doplnkové látky povolené v EU“.
Označení typu granulí
Mnozí prodejci i někteří chovatelé by s námi možná nesouhlasili, ale opravdu moc nedává smysl řídit se označením krmiva se zdánlivým odkazem na jejich kvalitu. Spousta značek odlišuje řady svých krmiv na economy, prémiové, superprémiové a další. Tohle označení však není nijak legislativně upraveno a každý si na obal může napsat cokoliv, co uzná za vhodné.
Zavádějící popis složení
Při čtení etikety platí jednoduché pravidlo: čím jednodušeji popsáno, tím lépe. Pro uvádění složení už určité zákonné povinnosti platí, výrobci se je ale občas snaží různými způsoby obejít a zákazníka zmást.
Hledejte takové složení, které je vypsáno stručně a jasně. Zamýšlejte se nad obecnými názvy, je totiž rozdíl, když výrobce uvede rybí olej x lososový olej, drůbeží moučka x kuřecí moučka, obiloviny x kukuřice a podobně. Konkrétní znamená lepší, protože pokud se je čím pochlubit, věřte, že to výrobce určitě udělá a nebude suroviny schovávat za obecná pojmenování.
Dělení nežádoucích složek
Jak už jsme několikrát zmínili, suroviny v krmivu musí být ve složení uvedeny podle jejich procentuálního zastoupení. Aby se na první místo dostalo maso a obiloviny se naopak posunuly trochu dozadu, výrobci složky masa spojují a nežádoucí složky naopak rozdělují.
Na etiketě v takovém případě uvidíte označení “celkový obsah masa (30 %), namísto “dehydrované kuře 20 %, kuřecí olej 5 %, kuřecí vnitřnosti 4 % a další”. Naopak jednoduchý výraz “kukuřice” nahradí více názvy a na obalu uvidíte “kukuřičný škrob, kukuřičný lepek, kukuřičná krupice“ apod. Podělením obiloviny na více složek docílí menšího jednotlivého zastoupení a kukuřice se z druhého místa může posunout až na páté.
Oblíbené značky krmiv pro štěňata
Doporučujeme se vždy jako první dívat po osvědčených značkách, které vyhovují mnoha zkušeným chovatelům.
- Taste of the Wild – Nabízí hned několik variant granulí pro štěňata. Konzervy a kapsičky nemají speciální určení podle věku.
- Brit – Velmi rozšířená značka krmiv pro psy, vyznačuje se bohatou nabídkou různých druhů suchých i mokrých krmiv.
- Calibra – Doporučujeme vybírat ve vyšší řadě označené jako superpremium, v nižší řadě pod názvem premium se občas objevují nežádoucí konzervanty.
- Carnilove – Velmi kvalitní značka s dobrým složením krmiv, nabídka pro štěňata bohužel není tak rozšířená jako u jiných výrobců.
- Marp holistic – Takzvané holistické krmivo, které neobsahuje škodlivé obiloviny.
Taste of the Wild
Krmivo značky Taste of the Wild se vyrábí ve Spojených státech amerických a u nás si získává stále větší oblibu. Jeho složení se zakládá převážně na mase. V nabídce suchých krmiv pro štěňata najdete granule s bizoním masem, nebo například druh, kde převažuje čerstvý losos. Cenově se řadí spíše k těm dražším.
Brit
Pod značkou Brit najdete obrovské množství různých druhů krmiv, nabídka je opravdu bohatá. Doporučujeme se zaměřit na odnož s názvem Brit care, která zastupuje produkty s vyšší kvalitou. V nabídce nechybí bezobilné suché krmivo i granule s hypoalergenním složením. Značka vyrábí i mléko pro novorozená štěňata. Ve srovnání s ostatními značkami kvalitních krmiv můžeme Brit care přiřadit spíše k těm levnějším.
Calibra
Calibra svou nabídkou pokrývá snad všechny druhy a kategorie krmiv pro štěňata. Rozděluje granule podle velikosti plemen a nechybí ani speciální štěněcí konzervy. Oceňujeme také řadu s označením junior, která je určená velkým plemenům a lze ji podávat až do 30 měsíců. Cenově ji můžeme označit za dostupnou a nemusíte se bát, že by vás zruinovala.
Carnilove
Značka Carnilove nabízí vysoce kvalitní suchá krmiva i konzervy. Nabídka se zaměřuje spíše na štěňata středních, velkých a obřích plemen. Granule bývají bezobilné a obsahují velký podíl masa. Výrobce bychom zařadili do střední až vyšší cenové kategorie.
Marp holistic
Už z názvu je jasné, že se značka zabývá výrobou takzvaných holistických (bezobilných) krmiv. Jedná se o českého výrobce a v nabídce najdete jak granule, tak i konzervy a masové vaničky. U většiny produktů se nerozlišuje jejich určení podle věku a výrobce uvádí, že jsou vhodné pro štěňata, dospělé i staré psy. Je ale otázkou, zda může být složení opravdu natolik univerzální, aby vyhovělo odlišným potřebám v různém věku.
Značka |
Původ |
Cenová kategorie |
Nabídka pro štěňata |
Taste of the Wild |
USA |
Vyšší |
Suché krmivo |
Brit |
Česko |
Střední |
Suché krmivo, kapsičky, konzervy, mléko |
Calibra |
Česko |
Střední |
Suché krmivo, konzervy |
Carnilove |
Česko |
Vyšší |
Suché krmivo, konzervy |
Marp holistic |
Česko |
Vyšší |
Většinou nerozlišuje |
Cena
Krmivo pro štěňata pořídíte za za pár desítek korun, ale i za několik tisíc. Při výběru vám napoví hned několik pravidel:
- Levné krmivo nemůže být kvalitní. Naopak to ale také neplatí a ne vždy je nejdražší krmivo tím nejkvalitnějším.
- Vedle ceny je důležitý i obsah balení. Při koupi většího objemu zpravidla ušetříte.
- Šetřit se nevyplácí. Následná zdravotní péče vás vyjde mnohem dráž.
- U krmiv vyšší kvality stačí dávkovat v menším množství, takže vás ve výsledku bude stát možná i méně.
V první řadě se smiřte se s tím, že kvalitní granule levně nekoupíte. Zkuste si přepočítat cenu balení levného krmiva na jednotlivé dávky. Tři kila granulí pro štěňata ze supermarketu pořídíte zhruba za 200 korun. Doporučená dávka pro malá plemena ve věku půl roku se pohybuje okolo 200 gramů, což znamená zhruba 13 korun za dávku. Za takovou cenu opravdu nemůže obsahovat všechny potřebné suroviny a vysoké procento masa.
Naopak nemusí být pravidlem, že drahé krmivo znamená automaticky kvalitní krmivo. Vždy se ohlížejte primárně na složení, ať zbytečně nepřiplácíte za značku. Obecně bývají granule pro štěňata o trochu dražší, zase toho ale tolik nesní a štěněcí období netrvá věčně, tak svému mazlíčkovi dopřejte to nejlepší.
Dobrý den, náš pes si velmi oblíbil krmivo určené pro štěňata, už má ale 3 roky a je dospělý. Granule pro štěňata jsme koupili omylem a moc mu chutnají, může je jíst i v dospělosti?