Jak vybrat kuchyňskou váhu
Na počátku všeho si musíte ujasnit, zda chcete mechanickou kuchyňskou váhu nebo dáte raději přednost digitální kuchyňské váze. V úvodní kapitole vám představíme klady a zápory obou těchto řešení. Následovat bude rozdělení produktů na základě celkového provedení váhy.
Důležitou roli při výběru hraje i výrobní materiál, nosnost a v neposlední řadě i přesnost požadovaného měření. V závislosti na konkrétním typu kuchyňské váhy pro vás budou podstatné i předkládané funkce. Každý zákazník má totiž trochu jiné požadavky. Závěr článku s tématem „jak vybrat kuchyňskou váhu“ zakončíme přehledem pořizovacích cen tohoto sortimentu.
Mechanická vs. digitální váha
Při výběru kuchyňské váhy byste měli postupovat pěkně popořadě. Nejprve si odpovězte na to, jaký typ váhy vám vlastně bude vyhovovat. V produktových nabídkách mnohých výrobců se setkáte s modely mechanickými a těmi digitálními. Každý z nich má samozřejmě své klady a zápory.
Mechanická kuchyňská váha
Tuto kuchyňskou váhu zná bezpochyby každý z dob svých babiček. Váha, která je vybavena stupnicí a mechanickou ručičkou. Při položení ingredience na váhu se ručička ustálí na té správné hodnotě a zobrazí ji.
Ve prospěch mechanické kuchyňské váhy hovoří určitě maximální jednoduchost ovládání. Na obsluhu rozhodně nepotřebujete žádný kurz. Kromě analogového číselníku je součástí takových produktů praktická miska na vážení. Zároveň si můžete být jisti, že tuto váhu použijete kdekoliv. I tam, kde se nenachází tužkové baterie, protože mechanická verze nepotřebuje žádný zdroj elektrické energie.
Na druhou stranu počítejte s tím, že mechanické kuchyňské váhy bývají oproti těm digitálním trochu objemnější. Svůj největší potenciál využijí hlavně při vážení těžších surovin, protože ty menší v řádu jednoho až dvou gramů nemusí být na číselníku dobře čitelné.
Digitální kuchyňská váha
Opakem mechanických vah jsou ty digitální. Z principu fungování je naprosto zřejmé, že takový výrobek potřebuje ke svému provozu baterii. Tu je nutné jednou za delší čas měnit, a to v závislosti na tom, jak často váhu využíváte.
To je však pravděpodobně jediný zápor pojící se s digitálním provedením. Nyní už následují jen samé klady. Například to, že s pomocí digitální kuchyňské váhy docílíte mnohem přesnějšího výsledku při měření. Zároveň si můžete měnit i jednotky zobrazující se na displeji. Obecně jsou tyto produkty spojovány s kompaktnějším vzhledem.
Jestliže budete hledat opravdu moderní digitální váhu do kuchyně, musíte počítat s tím, že si za ni také trochu více připlatíte.
Provedení váhy
Když budete mít jasno o tom, zda vám bude více vyhovovat mechanická nebo digitální váha, je nejvyšší čas přistoupit k volbě vyhotovení. Vybírat si obvykle můžete ze tří odlišných modelů, z nichž každý přináší trochu něco jiného.
Jedním druhem kuchyňských vah jsou ty závěsné. V jejich případě je vážení poměrně jednoduché. Takové váhy bývají sklopné a na trvalo zavěšené. Stačí je tedy jen odklopit, zavěsit na ně dané ingredience a čekat na výsledek hmotnosti.
Mnohem využívanější jsou však níže uvedené typy vyhotovení, se kterými se setkáte častěji.
- Váha s hladkou plochou – Na tu lze položit ingredienci a vyčkat na zvážení.
- Váha s odnímatelnou miskou – Na váze je postavená miska. Do té se vkládají ingredience. Výhodou tohoto řešení je fakt, že například sypké směsi lze zvážit daleko pohodlně a následně je přesypete kam potřebujete.
Výrobní materiál
Přihlížet je třeba také k tomu, z jakého výrobního materiálu je váha zhotovena. Tento fakt se totiž úměrně promítá nejenom do výsledného vzhledu, ale i její celkové životnosti a odolnosti. Nejčastěji se setkáte s plastem a nerezovou ocelí.
- Plastová kuchyňská váha – Je ekonomicky dostupnější.
- Nerezová kuchyňská váha – Vyznačuje se delší životností.
Výjimkou není ani spojení obou dvou materiálů dohromady. Často jsou plast a nerez doplněny ještě o sklo. Z něho bývají zhotoveny jak rovné plochy pro vážení, tak misky. V tomto směru se meze rozhodně nekladou a každý si přijde na to své.
Nosnost
Nosnost je parametrem vyjadřujícím to, jak těžké ingredience budete na kuchyňské váze schopni zvážit. Tento údaj je prezentován v kilogramech pod zkratkou „kg“. Při výběru odpovídající nosnosti byste se měli zamyslet nad tím, co všechno budete chtít na kuchyňské váze vážit. Pro běžné pečení a klasické recepty si totiž s přehledem vystačíte i s nosností do 3 kg až 5 kg. Nutno podotknout, že k dostání jsou také kuchyňské váhy s nosností nad 15 kg.
Přesnost měření
Nic není dokonalé a stejně tak tomu je i u kuchyňských vah. Nyní máme na mysli výslednou přesnost měření. Každá váha má jistou odchylku. Je pouze otázkou, jak velkou. Obecně platí, že mechanické kuchyňské váhy jsou o něco méně přesné jak digitální kuchyňské váhy. V závislosti na tom, jak budete při vaření nároční, volte také výslednou přesnost měření. Ty nejlepší váhy disponují přesností menší tak 0,5 g, ty levnější váhy pak mohou mít přesnost měření s odchylkou 25 g.
Funkce
Jsou to především digitální kuchyňské váhy, které toho přináší daleko více oproti vahám mechanickým. A to v podobě nejrůznějších funkcí rozšiřujících možnosti takových produktů. S těmi nejpoužívanějšími funkcemi vás seznámíme s následujících bodech.
- Dělená stupnice – Toto je výsada mechanických kuchyňských vah. Čím podrobnější dělení stupnice bude váha mít, tím přesnějšího měření se domůžete.
- TARE – S pomocí této funkce budete schopni odečíst hmotnost nádoby na vážení ingrediencí. Využít ji lze také v okamžiku, kdy k naváženému výsledku chcete ještě nějaké množství ingrediencí doplnit.
- Displej – Přednost digitálních kuchyňských vah, které hmotnost surovin dokáží prezentovat v digitální podobě, navíc se na displeji mohou zobrazovat i jiné hodnoty a údaje.
- Přesnost na desetiny gramů – Týká se digitálních vah umožňujících velice přesné měření.
- Dotykové ovládání – Digitální kuchyňská váha se ovládá prostřednictvím dotykového displeje, a nikoliv za pomoci stisku mechanických a funkčních tlačítek.
- Automatické vypnutí – Po určitém čase dojde k automatickému vypnutí digitální kuchyňské váhy.
- Aquatronic – Kuchyňská váha je schopna kromě sypkých směsí vážit také tekutiny.
- Indikátor slabé baterie – Zavčasu vás upozorní na to, že je zapotřebí vyměnit baterii v digitální váze.
- Výpočet nutričních hodnot – Tuto funkci mají speciální nutriční váhy, které jsou schopny předkládat i výpočet výživových hodnot jednotlivých ingrediencí. Takovou váhu pak lze bez sebemenšího problému propojit s mobilním telefonem, kde aplikace sbírají tyto hodnoty a vyhodnocují je.
Cena
Kuchyňské váhy jsou kulinářským doplňkem, který není spojen s příliš vysokými pořizovacími náklady. Při jejich výběru si na své přijde každý, ať už má při vážení ingrediencí jakékoliv požadavky. V rámci nákupu se zaměřujte také na volbu vhodné značky. Ta je do jisté míry zárukou kvality a dlouhé životnosti. Mezi prověřené výrobce patří například Sencor, EMOS, Beurer, ETA, Soehnle, Tescoma a další.
Cena do 300 Kč
Nejlevnější kuchyňské váhy jsou v mechanickém provedení. Do ceny 300 Kč už zakoupíte ale i levné digitální váhy, které nebudou pracovat s tak velkou přesností. Povětšinou jde o velice jednoduchý vzhled pro nenáročné uživatele.
Cena od 300 Kč do 800 Kč
Mechanické kuchyňské váhy nabývají větších rozměrů a digitální kuchyňské váhy zase modernějších vzhledů. Pořídit si můžete produkty s nosností až 5 kg, s velkým čitelným displejem, funkcí automatického vypínání a v kombinaci s miskou na vážení ingrediencí.
Cena od 800 Kč do 2 000 Kč
Cenová kategorie, která svým rozsahem pokryje pravděpodobně celé portfolio domácích kuchtíků. Vybírat si můžete z originálních a chytrých kuchyňských vah. Mezi ně samozřejmě patří ty nutriční zaznamenávající pravidelné energetické příjmy. Nosnost až 15 kg s přesností menší jak 1 g je naprostým standardem.
Cena nad 2 000 Kč
Zde už je to spíše o eleganci, popřípadě o profesionálním použití. Jen několik luxusních domácích modelů střídají ty pro dlouhodobější zatížení a celodenní vážení. Ceny takových přístrojů se mohou šplhat k hranici až 20 000 Kč.