Jak vybrat kulmu na vlasy
Kulma na vlasy představuje rychlé a elegantní řešení, jak ze zcela rovných vlasů vyčarovat krásné lokny během několika minut. V tomto článku vám doporučíme, jak byste měli při výběru kulmy na vlasy postupovat.
- Proč koupit kvalitní kulmu na vlasy – lokny si můžete díky ní vytvořit kdykoliv chcete. Jejich výdrž je o poznání lepší než při natáčení natáčkami. S kulmou si můžete upravovat vlasy každý den nebo ji třeba využít jen při tvorbě účesu na společenské události.
- Nevýhody kulem na vlasy – většinou to chvilku trvá, než se s kulmou naučíte správně a efektivně pracovat. Také je nutné počítat s tím, že volba příliš vysoké teploty může vlasy poškodit.
- Druhy kulem na vlasy – k dostání jsou klasické, kónické, eliptické, spirálové, automatické kulmy či trojkulmy. Každá z nich vytvoří trochu jiné vlny a bude vyhovovat jinému typu vlasů. Záleží ale i na tom, zda máte s kulmami zkušenosti.
- Povrch – na potažení povrchu kulmy se používají různé materiály, často se i kombinují. Každý z nich má specifické vlastnosti a hodí se pro úpravu jiného typu vlasů. Nejuniverzálnější je keramika, křehkým vlasům vyhovuje turmalín. Teflon, titan a nerez se tak často nepoužívají.
- Průměr hlavice – nejmenší hlavice mají průměr kolem 15 mm a hodí se na tvorbu drobných vlnek. Největší mají až 40 mm a vytvoříte s nimi mohutné velké vlny.
- Regulace teploty – vybírejte vždy takový model, který tuto funkci nabízí. V opačném případě riskujete s jemnými vlasy jejich spálení. Většinou je možné vybírat z několika úrovní teplot, jako např. 170 °C, 190 °C a 210 °C.
- Příkon – čím vyšší, tím rychleji se kulma nahřeje. Většinou se pohybuje pod 100 W, ale je možné narazit i na kulmy s příkonem kolem 1 000 W.
- Funkce a příslušenství – mezi praktické vychytávky patří automatické vypnutí, ionizace, otočný kabel a držák. Pokud budete kulmu používat každý den a chcete si s účesem vyhrát, mohl by vás zaujmout velký výběr nástavců.
- Oblíbené značky – celosvětové oblibě se těší např. kulmy od značek Babyliss a Remington, takže s nimi rozhodně nešlápnete vedle.
- Ceny – nejlevnější kulmy stojí pod 1 000 Kč, ale moc funkcí nenabízí. Daleko lepší je nabídka v rozmezí 1 200–2 500 Kč. Pokud chcete automatickou kulmu, připlatíte si ještě trochu více.
Zajímat by vás mohla také naše samostatná srovnání kulmofénů, žehliček na vlasy či fénů k vysoušení vlasů.
Konstrukce kulmy na vlasy
Proč koupit kvalitní kulmu na vlasy
Pokud vás baví úpravy vlasů, kulma na vlasy by mohla být praktickým pomocníkem do vašeho domácího kadeřnického arzenálu.
- Vlnky kdykoliv chcete – s kulmou po ruce si můžete upravit vlasy prakticky kdykoliv. Třeba v den, kdy nemáte náladu na rovné vlasy nebo si chcete účes ozvláštnit a vypadat trochu jinak. Natočit můžete klidně jen prameny kolem tváře.
- Pevnost loken – vlny a lokny vytvořené kulmováním jsou o poznání pevnější než vlasy natočené natáčkami nebo kulmofénem. Lépe se pak reguluje jejich vzhled a vydrží mnohem déle.
- Úprava vlasů do společnosti – jakmile si práci s kulmou osvojíte, zjistíte, že nemusíte kvůli úpravě účesu na ples, svatbu nebo jinou společenskou událost nutně do kadeřnického salonu.
S kulmou si rychle vytvoříte pevné vlny
Nevýhody kulem na vlasy
Kulmy na vlasy nemají samy o sobě výraznější nedostatky. Určité nevýhody se ovšem pojí s jejich používáním a účinky tepla.
- Vyžaduje to cvik – správnou techniku navíjení vlasů na kulmu je nutné si osvojit, což může chvilku trvat. Neplatí to pro automatické kulmy, u kterých tento problém vůbec nemusíte řešit.
- Teplo vlasům nesvědčí – a to zejména těm jemným a lámavým. Pokud budete kulmu nahřívat na příliš vysokou teplotu, můžete si jemné vlasy poškodit. Riziko poškození vlasů snížíte tím, že si vyberete kulmu z kvalitního materiálu a případně i ionizací.
Druhy kulem na vlasy
Odlišné tvary kulem na vlasy jsou uzpůsobeny k vytvoření jinak vlnitých či kudrnatých vlasů. Rozhodněte se, čemu dáváte přednost, a podle toho zvolte vhodný typ kulmy.
- Klasická kulma – vytvoříte s ní pravidelné vlny po celé hlavě, pramen přidržuje kleštěmi, snadno se s ní manipuluje, ale může vytvořit otlaky, vhodná pro začátečníky a na občasné použití.
- Kónická kulma – na začátku je širší a postupně se zužuje, vytvoříte s ní přirozeně vypadající vlnky, je ale mnohem náročnější na manipulaci.
- Eliptická kulma – hybrid mezi klasickou a kónickou kulmou, vytvoříte s ní rovnoměrné vlny, ale chce to cvik na rozdíl od klasické kulmy.
- Spirálová kulma – vlasy samy zapadnou do drážek, nemusíte se tedy starat o správné namotávání vlasů, výsledkem jsou pravidelné vlny.
- Automatická kulma – natáčí vlasy díky motoru za vás, o nic se prakticky nestaráte, vhodná ke každodennímu kulmování a pro úplné začátečníky, je ale hodně drahá.
- Trojkulma – k vytvoření menších retro vlnek, používá se podobně jako krepovací kleště, práce s ní ale trvá docela dlouho.
Klasická kulma
Kónická kulma
Eliptická kulma
Spirálová kulma
Automatická kulma
Trojkulma
Klasická kulma
Klasická kulma je ideální na vlny po celé hlavě, které budou díky ní pravidelné. Má totiž hlavici po celé délce stejně širokou. Na druhou stranu její výsledek působí trochu nepřirozeně, protože jsou si jednotlivé lokny podobné jako vejce vejci.
Někdy se jí také říká klešťová kulma. Jak už název napovídá, má kleště, které uchytí pramen a vlasy se po délce na hlavici natočí. Díky kleštím se s kulmou snadno manipuluje. Je tedy vhodná i pro začátečníky v oblasti stylingu vlasů.
Klešťový úchyt však může zanechat na pramenech vlasů mírný otlak, který je na pohled znatelný a může také poškodit konečky. Proto je tato kulma vhodnější spíše pro začátečníky a nenáročné uživatele, kteří ocení snadnou manipulaci s nástrojem. Pokud chcete kulmu, se kterou vytvoříte slavnostní účes na speciální příležitost, ale nechcete ji využívat denně, je tato varianta dobrým řešením.
Kleště pro upevnění lokny
Kónická kulma
Kónická kulma má široký počátek hlavice a postupně se zužuje. Nemá žádné kleště k uchycení konečků. Manipulace je s ní tedy značně náročnější a k jejímu užívání potřebujete jistý cvik.
Vytvořené vlny ale nejsou tak pravidelné, což působí mnohem přirozenějším dojmem. Díky absenci kleští nemáte na pramíncích vlasů žádné viditelné otlaky. Špička kulmy bývá vyrobena z nevodivého materiálu, aby nepálila. Přesto je velmi náročné osvojit si práci s tímto typem kulmy a nespálit se. Je potřeba konec pramenu podržet na špičce a zbytek vlasu omotat okolo hlavice.
Vlny z této kulmy jsou u kořínků větší a objemnější, u konečků slabší. Kónická kulma je vhodná pro každodenní používání a především pro uživatelky, které mají s kulmou zkušenosti a potrpí si na přirozeně vypadající účes.
Práce s kónickou kulmou vyžaduje cvik
Eliptická kulma
Eliptická kulma představuje spojení klasického a kónického typu. Nemá kleště, ale její hlavice je všude stejně široká. Nezanechává tedy otlaky na konečcích vlasů. Manipulace s ní je náročnější, výsledkem jsou rovnoměrné vlny po celé hlavě. Je vhodná pro zkušenější uživatelky, které dávají přednost rovnoměrně natočeným vlasům.
Spirálová kulma
Spirálová kulma je dalším nástrojem pro tvorbu pravidelných vln, manipulace s ní je navíc velmi jednoduchá. Na hlavici má totiž drážku, do které namotaný pramen vlasů sám zapadne, nemusíte se tedy starat o správné namotání vlasů. Navíc je u tohoto typu standardem možnost nastavení více velikostí vln, takže můžete účesy obměňovat.
Automatická kulma
Automatická neboli samonavíjecí kulma vypadá odlišně od ostatních nástrojů. Často ji najdete i pod označením loknovací kulma. Jedná se o speciální druh, který natáčí vlny automaticky, a je tak vhodná i pro úplné začátečníky, kteří si s manipulací neví rady.
Její součástí je motor. Ten popohání váleček a díky němu se pramen sám namotává. Není tedy potřeba s kulmou nijak složitě manipulovat a přístroj odvede veškerou práci za vás. Po pár sekundách namotaný pramen vyndáte a máte hotové vlny. Její hlavní nevýhodou je vysoká pořizovací cena. Automatická kulma je vhodná i pro náročnější uživatele nebo pro ty, kteří chtějí kulmu používat denně a ocení jednoduchou manipulaci.
Trojkulma
Trojkulma je vhodná na vytvoření vln, které byly populární především za první republiky. Jde o menší vlnky, které mohou působit uhlazeně i přirozeně, podle způsobu, jakým vlasy natočíte. Práce s trojkulmou je jednoduchá. Jedná se o prakticky stejný postup jako s krepovacími kleštěmi. Prameny vložíte mezi tři válce, počkáte několik sekund a posunete kulmu blíže ke konečkům. Takto pokračujete, dokud nenavlníte celý pramen vlasů.
Protože práci s touto kulmou zvládne každý, je vhodná pro všechny uživatele, kterým se líbí vlny ve stylu fingerwaves. Nevýhodou je, že natočení trvá poměrně dlouho. Záleží ale samozřejmě na celkové délce a hustotě vlasů.
Typ kulmy |
Výsledný efekt |
Klasická |
Pravidelné vlny po celé hlavě |
Kónická |
Méně pravidelné vlny, přirozenější dojem |
Eliptická |
Rovnoměrné vlny |
Spirálová |
Pravidelné vlny, lze obměnit jejich velikost |
Automatická |
Velké i malé vlny |
Trojkulma |
Drobné uhlazené vlnky ve stylu první republiky |
Povrch
Každý typ povrchu má své výhody i nevýhody. Jde především o šetrnost vůči typu vašich vlasů. Pro každé vlasy se hodí jiný. Kulmy se vyrábí z následujících materiálů:
- Keramika – nejpoužívanější, vhodná pro všechny typy vlasů, rychle se nahřívá.
- Turmalín – efekt ionizace, funguje i při nižších teplotách, vlasy se tudíž tolik neničí, vhodná pro křehké a jemné vlasy.
- Titan – dosahuje vysokých teplot, proto se používá na hrubé a nepoddajné vlasy, ideální do kadeřnických salonů.
- Teflon – vyhovuje všem typům vlasů a je zároveň šetrný.
- Nerez – rychle se zahřívá, ale není moc šetrná, nedoporučuje se na jemné a křehké vlasy.
Některé kulmy mají na svém povrchu kombinaci několika materiálů.
Keramický povrch
Keramický povrch kulmy je nejuniverzálnější ze všech: hodí se pro všechny typy vlasů. Zajišťuje rovnoměrné rozložení teploty po celé hlavici. Navíc se velmi rychle zahřívá, takže nemusíte dlouho čekat, než bude kulma připravena k používání. Vlasy by měl navíc uhlazovat.
Turmalínový povrch
Turmalínová, někdy též ionizační kulma je vhodnou variantou pro jemné až velmi jemné vlasy. Dosahuje výborných výsledků i při nižších teplotách. Vlasy se tudíž tolik neničí. Kulma vyzařuje záporně nabité částice a infračervené teplo. Tyto aspekty brání krepatění a vysoušení vlasů. Dodává vlasům lesk a udržuje v nich přirozenou vlhkost.
Titanový povrch
Titanový povrch je ideální pro hrubé, silné a nepoddajné vlasy. Nejčastěji jej používají profesionální kadeřníci. Tato kulma se rychle a rovnoměrně zahřívá a dosahuje velmi vysokých teplot. Díky tomu se snadno nakulmují i velice hrubé vlasy. Velkou výhodou je i nízká váha, díky které se s kulmou lehce manipuluje.
Teflonový povrch
Ve prospěch kulem s teflonovým povrchem hovoří především jejich univerzální použití, hodí se na všechny typy vlasů. Tento materiál je velmi šetrný, a tak se nemusíte obávat poškození vlasů.
Nerezový povrch
Kulmy s nerezovým povrchem se rychle zahřívají, nemusíte proto zdlouhavě čekat na požadovanou teplotu. Nerez je však považována za nejméně šetrný materiál k vlasům. Nehodí se zejména pro jemné a křehké vlasy, které se snadno poškodí.
Průměr hlavice
Průměr hlavice vybírejte s ohledem na to, jak velké vlny chcete s kulmou vytvářet.
- 15–19 mm – nejužší hlavice, vytvoříte s nimi drobné vlnky a prstýnky dodávající účesu objem, ideální pro kratší vlasy.
- 25 mm – zlatý střed, jde o univerzální rozměr, s takto velkou hlavicí natočíte prakticky všechny typy i délky vlasů.
- 38–40 mm – nejširší hlavice jsou určeny k vytváření velkých nadýchaných vln, ideální pro dlouhé vlasy.
Regulace teploty
Jemnější vlasy potřebují nižší teplotu, hrubší zase bez vyšší teploty natočíte jen stěží. Ideální je tedy vybrat kulmu, která nabízí teplotní regulaci. Lepší kulmy mívají dokonce digitální displej, který ukazuje aktuální nastavenou teplotu. Pokud si nejste jisti, jakou teplotu zvolit, podívejte se na následující doporučení maximálních teplot pro konkrétní typy vlasů. Platí zde ale základní pravidlo – pokud máte jemnější vlasy, kulmujte vždy na nižší teplotu. Příliš vysoký stupeň by vaše kadeře mohl poškodit.
Kulma s variabilním nastavením teploty
Většinou vybíráte z několika úrovní teplot
Teplota |
Vhodný typ vlasů |
Do 150 °C |
Velmi jemné, křehké či poškozené vlasy |
Do 170 °C |
Jemné a řídké vlasy |
Do 190 °C |
Normální vlasy |
230–240 °C |
Silné, odolné a nepoddajné vlasy |
Příkon
Vyšší příkon znamená rychlejší zahřátí kulmy. Tento parametr se může u jednotlivých kulem dost lišit:
- 50–150 W – běžný příkon u většiny kulem na trhu.
- 400–1 000 W – vyšší příkon můžete najít u některých kulem, které se zahřívají na hodně vysoké teploty.
Rychlost vám ušetří drahocenný čas, zejména po ránu, když spěcháte do práce. Tento parametr není zásadně důležitý, pokud se ale budete rozhodovat mezi dvěma výrobky stejných hodnot lišící se pouze příkonem, volte ten s vyšším číslem. Příkon se u kulem nejčastěji pohybuje pod stovkou wattů, můžete ale narazit i na modely s příkonem okolo 1 000 W.
Od příkonu se samozřejmě odráží i spotřeba. Kulmu ovšem využíváte pouze několik minut, proto se rozdíl ve spotřebě elektřiny nijak zásadně neprojeví.
Funkce a příslušenství
Některé kulmy mají vychytávky, díky kterým bude práce s tímto nástrojem pro úpravu vlasů komfortnější.
- Ionizace – tato funkce vytváří záporně nabité částice, díky kterým jsou pak vlasy lesklejší, přirozeně hydratované a snadněji se rozčesávají.
- Automatické vypnutí – po nějaké době nečinnosti (obvykle 45–60 sekund) se kulma sama vypne. Tuto funkci ocení zejména ti, kteří na vypnutí spotřebičů často zapomínají.
- Rychlé zahřátí – každá kulma se nahřívá jinou dobu. Funkce rychlého zahřátí ji rychle rozehřeje do požadované teploty a vy s ní budete moci okamžitě pracovat.
- Nástavce – pokud toužíte po kulmě, která umí vytvořit menší i větší vlny a zároveň funguje také jako kulmofén, pořiďte si nástroj s výměnnými nástavci.
- Studená špička – díky studené špičce se o kulmu nepopálíte a bude se vám s ní lépe manipulovat. Taková špička bývá totiž vyrobena z nevodivého materiálu.
- Ochranný obal – nechcete, aby se vám kulma brzy poškrábala? Uložte ji vychladlou po každém použití do ochranného obalu.
- Otočný kabel – když kulmu natáčíte za tělo, zamotává se i kabel. Proto je dobré vybrat kulmu s otočným kabelem, který se při každém natočení protočí.
- Dlouhý kabel – čím delší kabel, tím snadněji se bude s kulmou manipulovat. Vyberte kulmu s přívodním kabelem dlouhým alespoň 2,5 m, abyste mohli při kulmování stát před zrcadlem, i když máte zásuvku o něco dál.
- Držák na kulmu – některé kulmy mají na rukojeti očko, za které můžete horkou kulmu pověsit a počkat, než vychladne. Pokud vaše kulma očko nemá, můžete koupit stojan, do kterého ji dáte. Kulma v něm bezpečně vychladne, aniž by poničila své okolí.
- Tepluvzdorná podložka – k bezpečnému položení rozpálené kulmy.
Funkce automatických kulem
Automatické kulmy se co se týče ovládání i nabídky funkcí podstatně liší od ostatních druhů. Běžně se u nich vyskytují tyto vychytávky:
- Změna směru natáčení – stiskem tlačítka si můžete vybrat, zda budete lokny tvarovat na jedné straně doleva a na druhé doprava. Dosáhnete tím symetrického výsledku. Třetí možností bývá automatický režim, při kterém se směry střídají.
- Akustický signál – kulma vás zapípáním upozorní na to, že je lokna hotová a můžete ji uvolnit.
- Automatické vypnutí – kulma se okamžitě vypne, pokud dojde k zamotání vlasů v komoře.
- Časovač – podle délky a hustoty vlasů si můžete vybrat, jak dlouho bude pramen kulmován.
Oblíbené značky
Při výběru kulmy na vlasy rozhodně neuděláte chybu, pokud sáhnete po produktu některé z níže uvedených značek:
- Babyliss – francouzská značka kadeřnických přístrojů, nabízí téměř všechny typy kulem, cenově spadá většina výrobků do střední třídy.
- Remington – americký výrobce produktů k péči o tělo, nabízí různé druhy kromě automatických kulem, vhodné na jemné i hrubé vlasy, cenově dostupné kulmy.
Babyliss
Francouzská značka Babyliss byla založena v 60. letech minulého století. V současné době platí ze jednoho ze světových leaderů v oblasti kadeřnických přístrojů. Vyrábí žehličky na vlasy, kulmofény, fény, holicí strojky a jiné přístroje, ale vůbec prvním počinem značky byla právě kulma. Těch najdete v portfoliu Babyliss skutečně obdivuhodné množství. Vybírat můžete mezi klasickými kulmami, trojkulmami, kónickými kulmami či moderními automatickými kulmami.
Velkou výhodou je v tomto případě pořizovací cena, která se nejčastěji pohybuje mezi 1 000–2 000 Kč. O něco dražší jsou automatické kulmy, kde počítejte s investicí v rozmezí 3 000–4 000 Kč.
Remington
Příběh značky Remington se začal psát v roce 1937 v New Yorku. Tehdy byl představen jako první produkt elektrický holicí strojek. Od té doby ušel Remington pořádný kus cesty a zařadil se mezi světovou špičku mezi přístroji k péči o tělo, vousy a vlasy. Co se týče kulem na vlasy, nabízí trojkulmy, kónické, klasické a spirálové kulmy. Plně automatické přístroje zatím v sortimentu značky nenajdete.
Většina těchto kulem má keramický povrch kombinovaný s turmalínem, takže jsou vhodné i pro jemné vlasy. Vyberou si ale i majitelky hrubších vlasů, protože několik modelů má titanový povrch. Cenově se tato značka pohybuje na pomezí nižší a střední třídy.
Značka |
Specifika |
Cenová kategorie |
Které druhy nabízí |
Komu značku doporučujeme |
Babyliss |
Pestrý výběr, výhodný poměr ceny a výkonu, respektovaný výrobce |
Střední |
Klasické kulmy, trojkulmy, kónické kulmy, automatické kulmy |
Uživatelům, kteří ocení bohatý výběr |
Remington |
Většinou keramický povrch s turmalínem, některé titanové kulmy, výhodné co se týče ceny |
Nižší až střední |
Klasické kulmy, trojkulmy, kónické kulmy, spirálové kulmy |
K úpravě jemných, nebo naopak hrubých vlasů |
Ceny
Pokud chcete používat kulmu, vyplatí se investovat do kvalitnějšího produktu, který je dobře zpracovaný a má regulaci teploty. Kulmováním špatným výrobkem si můžete poškodit vlasy natrvalo. Samozřejmě se ale nedá říct, že nejdražší výrobek bude automaticky ten nejlepší, proto dbejte především na správné parametry. Kulmy na vlasy se pohybují ve čtyřech cenových hladinách.
Do 700 Kč
Nejobyčejnější kulmy seženete už do 700 Kč. Obvykle nemají regulaci teploty a trvá poměrně dlouho, než se nahřejí. Pokud však chcete využívat kulmu jen velmi zřídka, bude vám stačit produkt z této cenové kategorie.
Od 700 do 1 200 Kč
Tato cenová hladina je určena méně náročným uživatelkám, které chtějí používat kulmu pouze jednou za čas, ale požadují zároveň vyšší kvalitu. Naleznete v ní výrobky, které mají regulaci teploty, jsou vyrobeny z kvalitního materiálu a dobu nahřívání lze považovat za přijatelnou.
Od 1 200 do 2 500 Kč
Kulmy spadající do této cenové skupiny budou vyhovovat náročnějším uživatelkám a těm, které se chystají na pravidelnou práci s tímto spotřebičem. Prvotní vyšší investice se vám později vrátí v podobě zdravých vlasů. Výrobky nabízí širokou škálu regulace, kvalitní materiály i dobré zpracování.
Nad 2 500 Kč
V této cenové kategorii naleznete profesionální výrobky a také automatické kulmy, které samy navíjí vlasy. Obvykle se nakupují do kadeřnických salonů. Velmi náročné uživatelky pro ně ale naleznou využití i v domácím prostředí. Mezi jejich hlavní výhody patří to, že vlasy téměř nepoškozují a poradí si i s nepoddajnou kšticí.
Cenová kategorie |
Co obvykle nabízí |
Co obvykle nenabízí |
Pro koho se hodí / pro jaký účel se hodí |
Do 700 Kč |
Jednoduché kulmy bez regulace teploty |
Dlouho se nahřívají, nemají žádné funkce |
Pro nenáročné; na občasné natočení pár pramenů |
Od 700 do 1 200 Kč |
Často už mají regulaci teploty, jsou vyrobeny z lepších materiálů |
Postrádají pokročilé funkce typu ionizace, nahřívání i tak trvá poměrně dlouho |
Pro trochu náročnější uživatele |
Od 1 200 do 2 500 Kč |
Kvalitně zpracované přístroje, nabízí široké spektrum regulace |
Na turmalín moc často nenarazíte, automatické kulmy bývají dražší |
Pro náročnější uživatele; na denní kulmování |
Nad 2 500 Kč |
Profesionální kulmy a automatické kulmy, vlasy prakticky nepoškozují |
Jednoduché kulmy bez regulace a dalších funkcí |
Pro velmi náročné uživatelky; do kadeřnických salonů |
Jak kulmu čistit
Aby vám kulma vydržela co nejdéle sloužit, je potřeba se o ni starat a pravidelně ji čistit.
- Po každém použití kulmu vypněte a vypojte ze zásuvky.
- Nechte ji mírně zchladit.
- Vlažnou hlavici otřete navlhčeným ubrouskem.
- Pokud je kulma více znečištěna, použijte k čištění odlakovač na nehty, který nanesete na vatový tampónek a hlavici omyjete.
- Po očištění hlavici osušte papírovým ubrouskem a uložte do ochranného obalu.
Zásady správného kulmování
Při kulmování byste se měli držet několika obecných zásad, díky kterým bude výsledný účes hezčí a vlasy si zbytečně nepoškodíte.
- Kulmujte vždy čisté vlasy – před zahájením kulmování by měly být vlasy úplně suché, nezatížené nevhodnými produkty a hlavně čisté bez použití kondicionéru. Zbytky přípravků by se při kulmování připekly na povrch kulmy, čímž se snižuje její funkčnost i životnost.
- Důkladně prameny rozčesejte – nezapomeňte kštici dobře rozčesat a oddělit jednotlivé pramínky. Zamotané vlasy je náročnější natočit a teplo je snáze poškodí.
- Používejte speciální kosmetiku – těsně před kulmováním se doporučuje použít speciální přípravek na ochranu vlasů před horkem. Kromě tohoto přípravku ale vlasy ničím jiným nezatěžujte.
- Postupujte od spodu nahoru – nejlepšího výsledku dosáhnete, začnete-li u dolních pramenů. Vlasy nad čelem stáhněte skřipcem a postupně je po pramenech uvolňujte a natáčejte.
- Někdy je méně více – jednotlivé prameny by měly být v přímém kontaktu s horkým povrchem jen po nezbytně dlouhou dobu. Pokud jsou na kulmě natočené déle, hrozí jejich poškození.
Dobrý den, jak dlouho se musí čekat, než se kulma nahřeje?