Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších kulem na vlasy

Aktualizováno:
Červen 2021
Autor:
Karolína Šerá, Michaela Černá

Máte ráda lokny, ale sama máte vlasy rovné jako hřebíky? Pokud vás nebaví usínat s natáčkami, pořiďte si kulmu, která vytvoří krásné vlny na počkání. Díky moderní technologii si můžete pořídit výrobek, který nejenže upraví váš účes do požadované podoby, ale některé modely zároveň obsahují látky, díky kterým budou vaše vlasy vyživené a krásné.

Výrobci uvádí na trh spousty druhů, ze kterých si vybere snad každá žena. Ať už preferujete velké vlny nebo drobné kudrlinky, kulma splní každé přání, jde jen o to vybrat tu vhodnou podle vašich požadavků. Pokud navíc před úpravou použijete ochranný sprej, vlasy se vysokou teplotou nepoškodí, a nemusíte se tak bát využívat kulmu pravidelně.

Pokud si nejste jisti, jakou kulmu na vlasy vybrat, přečtěte se následující článek, který se podrobně věnuje všem důležitým parametrům, které by měl kvalitní přístroj nabídnout. Následující kapitoly vás tak krok po kroku navedou k výběru ideální kulmy, která vám pomůže vytvořit vysněný účes.


Nejlepší kulmy na vlasy dle hodnocení a recenzí uživatelů


Jak vybrat kulmu na vlasy

Chcete si doma vytvářet krásné účesy jako od kadeřnice, aniž byste pravidelně utrácely spoustu peněz? Pořiďte si kulmu, se kterou vytvoříte vlny, které vám budou i přirozeně kučeravé dámy závidět.

Pokud přemýšlíte o koupi kulmy, přečtěte se následující článek, který vám s výběrem pomůže. Poradí vám, na jaké parametry brát zřetel, ještě před tím se však dozvíte o několika typech těchto pomocníků k dokonalému účesu. Nebude chybět ani zmínka o nejčastějších provedeních povrchu či cenových hladinách, ve kterých můžete kulmu pořídit.

Při nákupu kulmy na vlasy byste neměli minout ani produkty, které kombinují funkci kulem a fénů – tedy kulmofény. Jejich speciální srovnání jsme si pro vás připravili zde. Neopomněli jsme ani další produkty v péči o vlasy, kterými jsou fény včetně jejich cestovní verze, kromě nich ani žehličky na vlasy. Zapomínat nesmíme také na správné produkty při péči o vlasy, jako je například šampon. Pro usnadnění tohoto výběru jsme pro vás sepsali článek Jak vybrat šampon

Typy kulmy

Odlišné tvary kulem na vlasy jsou uzpůsobeny k vytvoření jinak vlnitých či kudrnatých vlasů. S velkou hlavicí neuděláte drobné kudrlinky a naopak, proto je potřeba se dopředu rozhodnout, čemu dáváte přednost. Na trhu jsou k dostání klasické kulmy, které dají vzniknout pravidelným loknám, ale také zúžené kónické kulmy či trojkulmy na retro vlny. Automatické přístroje zase usnadní práci s namotáváním vlasů.

Klasická kulma

Klasická kulma je ideální na vlny po celé hlavě, které budou díky ní pravidelné. Má totiž hlavici po celé délce stejně širokou. Na druhou stranu její výsledek působí trochu nepřirozeně, protože je jedna lokna jako druhá.

Klasická neboli klešťová kulma má, jak už název napovídá, kleště, které uchytí pramen a vlasy se po délce na hlavici natočí. Díky kleštím se s kulmou snadno manipuluje, a ta je tedy vhodná i pro začátečníky v oblasti stylingu vlasů.

Klešťový úchyt na pramenech vlasů však může zanechat mírný otlak, který je na pohled znatelný a může také poškodit konečky. Proto je tato kulma vhodnější spíše pro začátečníky a nenáročné uživatele, kteří ocení snadnou manipulaci s nástrojem. Pokud chcete kulmu, se kterou vytvoříte slavnostní účes na speciální příležitost, ale nechcete ji využívat denně, je tato varianta dobrým řešením.

Kónická kulma

Kónická kulma má široký počátek hlavice a postupně se zužuje. Nemá kleště, kterými se dají uchytit konečky. Manipulace je s ní tedy značně náročnější a k jejímu používání potřebujete jistý cvik.

Vlny ale nejsou tak pravidelné, což působí přirozeněji. Díky absenci kleští nemáte na pramíncích vlasů žádné viditelné otlaky. Špička kulmy bývá vyrobena z nevodivého materiálu, aby nepálila. Přesto je velmi náročné chytit do ruky grif a nespálit se. Je potřeba konec pramenu podržet na špičce a zbytek vlasu omotat okolo hlavice.

Vlny z této kulmy jsou u kořínků vetší a objemnější, u konečků slabší. Kónická kulma je vhodnější pro každodenní používání a především pro uživatelky, které mají s kulmou zkušenost a požadují přirozeně vypadající vzhled.

Eliptická kulma

Eliptická kulma je vlastně spojení klasické a kónické. Nemá kleště, ale její hlavice je všude stejně široká. Nezanechává tedy otlaky na konečcích vlasů. Manipulace s ní je náročnější, výsledkem jsou rovnoměrné vlny po celé hlavě. Je vhodnější pro zkušenější uživatelky, které dávají přednost rovnoměrně natočeným vlasům.

Spirálová kulma

Spirálová kulma je dalším nástrojem pro tvorbu pravidelných vln, manipulace s ní je navíc velmi jednoduchá. Na hlavici má totiž drážku, do které namotávaný pramen vlasů sám zapadne, nemusíte se tedy starat o správné namotání vlasů. Navíc je u tohoto typu obvyklá možnost nastavení více velikostí vln, takže můžete účesy obměňovat.

Automatická kulma

Automatická neboli samonavíjecí kulma vypadá odlišně od ostatních nástrojů. Jedná se o speciální druh, který natáčí vlny automaticky, a je tak vhodná i pro úplné začátečníky, kteří si s manipulací kulmy neví rady.

Její součástí je motor, ten popohání váleček a díky němu se pramen sám namotává. Není tedy potřeba s kulmou nijak složitě manipulovat a přístroj odvede veškerou práci za vás. Po pár sekundách namotaný pramen vyndáte a máte hotové vlny.

Nevýhodou je vysoká pořizovací cena. Automatická kulma je vhodná i pro náročnější uživatele nebo pro ty, kteří chtějí kulmu používat denně a ocení jednoduchou manipulaci.

Trojkulma

Trojkulma je vhodná na vytvoření vln, které byly populární především za první republiky. Jde o menší vlnky, které můžou působit uhlazeně i přirozeně, podle způsobu, jakým vlasy natočíte.

Práce s trojkulmou je jednoduchá a má prakticky stejný postup jako s krepovacími kleštěmi. Prameny vložíte mezi tři válce, počkáte pár sekund a posunete kulmu blíže ke konečkům. Takto postupujete, dokud nenavlníte celý pramen.

Protože práci s touto kulmou zvládne každý, je vhodná pro všechny uživatele, kterým se líbí vlny ve stylu finger waves. Nevýhodou je, že natočení trvá poměrně dlouho, ale záleží také samozřejmě na celkové délce a hustotě vlasů.

Povrch

Každý typ povrchu má své výhody i nevýhody. Jde především o vhodnost na typ vašich vlasů, pro každé se hodí jiný. Kulmy se vyrábí z následujících materiálů, jakými je keramika, turmalín, titan, nerez či teflon. Některé z nich jsou kombinací více druhů.

Keramický povrch

Keramický povrch kulmy je nejuniverzálnější ze všech, hodí se pro všechny typy vlasů. Zajišťuje rovnoměrné rozložení teploty po celé hlavici. Navíc se velmi rychle zahřívá, takže nemusíte dlouho čekat, než bude kulma připravena k používání. Vlasy by měl navíc uhlazovat.

Turmalínový povrch

Turmalínová, někdy též ionizační kulma je vhodnou variantou pro jemné až velmi jemné vlasy. Dosahuje výborných výsledků i při nižších teplotách, takže se vlasy tolik neničí. Kulma vyzařuje záporné ionty a infračervené teplo, což brání krepatění a vysoušení vlasů. Dodává lesk a udržuje ve vlasech přirozenou vlhkost.

Titanový povrch

Titanový povrch je ideální pro hrubé, silné a nepoddajné vlasy. Nejčastěji jej také používají profesionální kadeřníci. Tato kulma se rychle a rovnoměrně zahřívá a dosahuje velmi vysokých teplot, díky tomu se snadno nakulmují i hrubé vlasy. Velkou výhodou je i nízká váha, díky které se s kulmou lehce manipuluje.

Teflonový povrch

Ve prospěch kulem s teflonovým povrchem hovoří především jejich univerzální použití, hodí se na všechny typy vlasů. Tento materiál je velmi šetrný, a tak se nemusíte obávat poškození vlasů.

Nerezový povrch

Kulmy s nerezovým povrchem se rychle zahřívají, nemusíte proto zdlouhavě čekat na požadovanou teplotu. Nerez je však považována za nejméně šetrný materiál k vlasům.

Průměr hlavice

Průměr hlavice závisí na velikosti vln. Výrobci uvádí na trh kulmy s průměrem od 15 do 40 milimetrů. Pokud chcete zlatou střední cestu nebo jste začátečník, volte průměr okolo 25 milimetrů, který je univerzální a vhodný pro všechny typy a délky vlasů.

Užší hlavice

Čím je hlavice užší, tím budou vlny drobnější. Užší hlavice okolo průměru 19 milimetrů jsou vhodnější pro kratší vlasy. Vytvoříte s nimi menší vlnky a drobné prstýnky, které zároveň dodají objem zplihlejším vlasům.

Širší hlavice

Hlavice, jejíž průměr je nad 20 milimetrů, je vhodná k vytvoření větších vln. Hodí se spíše pro delší vlasy, kratším dodá objem. Pokud toužíte po velkých nadýchaných vlnách, vyberte kulmu s průměrem okolo 38 milimetrů.

Regulace teploty

Jemnější vlasy potřebují nižší teplotu, hrubší zase bez vyšší teploty natočíte jen stěží. Ideální je tedy vybrat kulmu, která nabízí teplotní regulaci. Lepší kulmy mívají digitální displej, který ukazuje aktuální nastavenou teplotu. Pokud si nejste jisti, jakou teplotu zvolit, podívejte se na následující doporučení maximálních teplot pro konkrétní typy vlasů.

Teplota Vhodný typ vlasů
Do 150°C Velmi jemné, křehké a poškozené vlasy
Do 170°C Jemné a řídké vlasy
Do 200°C Normální vlasy
Do 240°C Silné, odolné a nepoddajné vlasy

 

Pokud máte jemnější vlasy, kulmujte na nižší teplotu. Příliš vysoký stupeň by vaše kadeře mohl poškodit.

Příkon

Vyšší příkon znamená rychlejší nahřátí kulmy. Tato rychlost vám ušetří drahocenný čas. Parametr není zásadně důležitý, pokud se ale budete rozhodovat mezi dvěma výrobky stejných hodnot, kdy bude pouze příkon rozdílný, volte tu s vyšším číslem. Nejčastěji se číslo u kulem pohybuje pod stovkou wattů, můžete ale narazit i na modely s příkonem okolo 1 000 W.

Od příkonu se samozřejmě odráží i spotřeba. Kulmu ovšem využíváte pouze několik minut, proto se rozdíl ve spotřebě elektřiny nijak zásadně neprojeví.

Funkce a příslušenství

Některé kulmy mají vychytávky, díky kterým bude práce s tímto nástrojem pro úpravu vlasů komfortnější.

 • Ionizace – Funkce vytváří záporně nabité ionty, díky kterým jsou pak vlasy lesklejší a snadněji se rozčesávají.
 • Automatické vypnutí – Po nějaké době nečinnosti, obvykle 45 až 60 sekund, se kulma sama vypne. Funkci ocení hlavně ti, kteří na vypnutí spotřebičů často zapomínají.
 • Nástavce – Pokud chcete kulmu, která umí menší i větší vlny a zároveň funguje také jako kulmofén, pořiďte si nástroj s výměnnými nástavci.
 • Rychlost nahřátí – Každá kulma se nahřívá jinou dobu. Čím dříve se nahřeje do požadované teploty, tím rychleji s ní budete moct pracovat, což ušetří váš drahocenný čas.
 • Studená špička – Díky studené špičce se o kulmu nepopálíte a bude se vám s ní lépe manipulovat. Taková špička bývá totiž vyrobena z nevodivého materiálu.
 • Ochranný obal – Nechcete, aby se vám kulma brzy poškrábala? Uložte ji vychladlou po každém použití do ochranného obalu.
 • Otočný obal – Když kulmu natáčíte za tělo, zamotává se i kabel. Proto je dobré vybrat otočný, které se při každém natočení protočí.
 • Délka kabelu – Čím delší kabel, tím snadněji se bude s kulmou manipulovat. Vyberte kulmu s přívodním kabelem dlouhým alespoň 2,5 metru, abyste mohli při kulmování stát před zrcadlem, i když máte zásuvku dál.
 • Držák na kulmu – Některé kulmy mají na rukojeti očko, za které můžete horkou kulmu pověsit a počkat, než vychladne. Pokud vaše kulma očko nemá, můžete koupit stojan, do kterého ji dáte a kulma v něm vystydne, aniž by poničila okolí.

Cena

Pokud chcete používat kulmu, vyplatí se investovat do kvalitnějšího produktu, který je dobře zpracovaný a má regulaci teploty. Kulmováním špatným výrobkem si můžete poškodit vlasy natrvalo. Samozřejmě se ale nedá říct, že nejdražší výrobek bude automaticky ten nejlepší, proto dbejte především na správné parametry. Nevíte-li, v jakých cenových relacích se kulmy pohybují, podívejte se pro lepší představu na následující kategorie.

Cena do 700 Kč

Nejobyčejnější kulmy seženete už do 700 Kč. Obvykle nemají regulaci teploty a trvá dlouho, než se nahřejí. Pokud však chcete využívat kulmu jen velmi zřídka, bude vám stačit produkt z této cenové kategorie.

Cena od 700 Kč do 1 200 Kč

Pro méně náročné uživatelky, které chtějí používat kulmu pouze jednou za čas, ale požadují vyšší kvalitu, je tu tato cenová kategorie. Naleznete v ní výrobky, které mají regulaci teploty, jsou vyrobeny z dobrého materiálu a doba nahřívání je přijatelná.

Cena od 1 200 Kč do 2 500 Kč

Pro náročnější uživatelky a ty, které chystají pravidelnou práci s tímto spotřebičem, je tu cenová hladina do 2 500 Kč. Prvotní vyšší investice se vám vrátí v podobě zdravých vlasů. Výrobky nabízí širokou škálu regulace, kvalitní materiál i dobré zpracování.

Cena nad 2 500 Kč

V této cenové kategorii naleznete profesionální výrobky a také automatické kulmy, které samy navíjí vlasy. Jejich cena se pohybuje od 2 500 Kč a více.

Jak kulmu čistit

Aby vám kulma vydržela co nejdéle jako nová, je potřeba se o ni starat a pravidelně ji čistit.

 • Po každém použití ji vypněte a vypojte ze zásuvky.
 • Nechte ji mírně zchladit.
 • Vlažnou hlavici otřete navlhčeným ubrouskem.
 • Pokud je kulma více znečištěna, použijte k čištění odlakovač na nehty, který nanesete na vatový tampónek a hlavici omyjete.
 • Po očištění hlavici osušte papírovým ubrouskem a uložte do ochranného obalu.

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.5 z 46 hlasů