Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších kulem na vlasy

Aktualizováno:
Červen 2020
Autor:
Michaela Černá

Ukázka produktu ve srovnání kulem na vlasy

Máte rádi lokny, ale sama máte vlasy rovné jako hřebíky? Pokud vás nebaví usínat v natáčkami, pořiďte si kulmu, která vytvoří krásné vlny na počkání. Díky moderní technologii můžete pořídit výrobek který nejenže upraví vás účes do požadované podoby, ale zároveň uvolní látky, díky kterým budou vaše vlasy vyživené a krásné.

Výrobci uvádí na trh spousty druhů, ze kterých si vybere každá žena. Ať už preferujete velké vlny nebo drobné kudrlinky. Kulma splní každé přání, jde jen o to vybrat tu vhodnou podle vašich požadavků. Pokud před úpravou použijete ochranný sprej, vlasy se vysokou teplotou nepoškodí a nemusíte se tak bát využívat kulmu pravidelně.

Pokud si nejste jisti, jakou kulmu na vlasy vybrat, přečtěte se následující článek, který se podrobně věnuje všem důležitým parametrům. Následující kapitoly vás tak krok po kroku navedou k výběru ideální kulmy, která vám pomůže vytvořit vysněný účes.


Nejlepší kulmy na vlasy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Typ Orientační cena Aktuální cena
Recenze Remington Ci95 Pearl 
Remington Ci95 Pearl  Kónická 650 Kč Zobrazit nabídky
Recenze BaByliss Pro MiraCurl BAB2665E
BaByliss Pro MiraCurl BAB2665E Automatická 2 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Remington CI 91X1 E51
Remington CI 91X1 E51 Kónická 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Remington Ci 9532 Pearl Curl 
Remington Ci 9532 Pearl Curl  Eliptická 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Remington CI6325 
Remington CI6325  Klasická 750 Kč Zobrazit nabídky
Recenze BaByliss PRO BAB2269 
BaByliss PRO BAB2269  Trojkulma 1 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Remington CI96W1 
Remington CI96W1  Kónická 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Rowenta CF3710 
Rowenta CF3710  Automatická 2 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Rowenta Premium Care So Curls CF3730F0 kulma
Rowenta Premium Care So Curls CF3730F0 kulma Automatická 3 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Imetec 11619
Imetec 11619 Trojkulma 1 300 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat kulmu na vlasy

Chcete si doma vytvořit krásný účes jako od kadeřnice, aniž byste utratily spoustu peněz? Pořiďte si kulmu, se kterou vytvoříte vlny, které vám budou i přirozeně kučeravé dámy závidět.

Kulma natáčí vlasy při vyšší teplotě než například žehlička, proto se mohou kadeře snáz poškodit. Před každým použitím je tedy dobré nastříkat na vlasy ochranný sprej nebo nanést mléko, které slouží jako ochrana. Seženete ho v drogerii za pár korun a zamezíte tak poničení, které může snadno nastat.

Pokud přemýšlíte o koupi kulmy, přečtěte se následující článek, který vám s výběrem pomůže.

Při nákupu kulmy na vlasy byste neměli minout ani produkty, které kombinují funkci kulem a fénů – tedy kulmofény. Jejich speciální srovnání jsme si pro vás připravili zde. Neopomněli jsme ani další produkty v péči o vlasy, kterými jsou fény, včetně jejich cestovní verze, a žehličky na vlasy. Zapomínat nesmíme ani na správný šampon, pro usnadnění výběru jsme pro vás sepsali článek s příznačným názvem Jak vybrat šampon

Typy kulmy

Každá kulma je určena na jiné lokny. S velkou hlavicí neuděláte drobné kudrlinky a naopak, proto je potřeba se dopředu rozhodnout, čemu dáváte přednost.

Klasické

Klasická, neboli klešťová, kulma má, jak už název napovídá, kleště, které uchytí pramen a vlasy se po délce na hlavici natočí. Díky kleštím se s kulmou snadno manipuluje a je vhodná i pro začátečníky.

Klasická kulma je ideální na vlny po celé hlavě, které jsou pravidelné. Na druhou stranu působí trochu nepřirozeně, protože je jedna jako druhá.

Klešťový úchyt na pramenech vlasů zanechává mírný otlak, který je na pohled znatelný a může také poškodit konečky. Proto je tato kulma vhodnější spíše pro začátečníky a lidi, kteří ocení snadnou manipulaci s nástrojem. Pokud chcete kulmu, se kterou vytvoříte slavnostní účes na speciální příležitost, ale nechcete ji využívat denně, je tato varianta dobrým řešením.

Kónické

Kónická kulma má široký konec a postupně se zužuje. Nemá kleště, kterými se dají uchytit konečky. Manipulace je s ní tedy značně náročnější a k jejímu používání potřebujete jistý cvik.

Vlny nejsou tak pravidelné, proto působí přirozeněji. Díky absenci kleští nemáte na pramíncích vlasů žádné viditelné otlaky. Špička kulmy je vyrobena z nevodivého materiálu, aby nepálila. Přesto je velmi náročné chytit do ruky grif a nespálit se. Je potřeba konec pramenu podržet na špičce a zbytek vlasu omotat okolo hlavice.

Vlny z této kulmy jsou u kořínků vetší a objemnější, u konečků slabší. Kónická kulma je vhodnější pro každodenní používání a především pro uživatelky, které mají s kulmou zkušenost a požadují přirozeně vypadající vzhled.

Eliptické

Eliptická kulma je vlastně spojení klasické a kónické. Nemá kleště a její hlavice je všude stejně široká. Nezanechává tedy otlaky na konečcích vlasů. Manipulace s ní je náročnější a výsledkem jsou rovnoměrné vlny po celé hlavě. Je vhodnější pro zkušenější uživatelky, které dávají přednost rovnoměrně natočeným vlasům.

Automatické

Automatická neboli samonavíjecí kulma vypadá odlišně od ostatních nástrojů. Jedná se o speciální druh, který natáčí vlny automaticky, a je tak vhodná i pro úplné začátečníky, kteří si s manipulací kulmy neví rady.

Její součástí je motor, ten popohání váleček a díky němu se pramen sám namotává. Není tedy potřeba s kulmou nijak složitě manipulovat a přístroj odvede veškerou práci za vás. Po pár sekundách pramen vyndáte a máte hotové vlny.

Nevýhodou je vysoká pořizovací cena. Automatická kulma je vhodná pro ty, kteří chtějí kulmu používat denně a ocení jednoduchou manipulaci.

Trojkulmy

Trojkulma je vhodná na vytvoření vln, které byly populární především za první republiky. Jde o menší vlnky, které můžou působit uhlazeně i přirozeně, podle způsobu, jakým vlasy natočíte.

Práce s trojkulmou je jednoduchá a má prakticky stejný postup jako s krepovacími kleštěmi. Prameny vložíte mezi tři válce, počkáte pár sekund a posunete kulmu blíže ke konečkům. Takto postupujete, dokud nenavlníte celý pramen.

Protože práci s touto kulmou zvládne každý, je vhodná pro všechny uživatele, kterým se líbí vlny ve stylu finger waves. Nevýhodou je, že natočení trvá poměrně dlouho, ale záleží také samozřejmě na celkové délce a hustotě vlasů.

Povrch

Každý typ povrchu má své výhody i nevýhody. Jde především o typ vašich vlasů, pro každé se hodí jiný. Kulmy se vyrábí z následujících materiálů. Některé z nich jsou kombinací více druhů.

Keramický

Keramický povrch kulmy je nejuniverzálnější ze všech. Zajišťuje rovnoměrné rozložení teploty po celé hlavici. Velmi rychle se zahřívá, takže nemusíte dlouho čekat, než bude kulma připravena k používání.

Turmalínový

Turmalínová, někdy též ionizační, kulma je vhodnou variantou pro jemné až velmi jemné vlasy. Dosahuje výborných výsledků i při nižších teplotách, takže se vlasy tolik neničí. Kulma vyzařuje záporné ionty a infračervené teplo, což brání krepatění vlasů, dodává lesk a udržuje ve vlasech přirozenou vlhkost.

Titanový

Titanový povrch je ideální pro hrubé, silné a nepoddajné vlasy. Nejčastěji je také používají profesionální kadeřníci. Tato kulma se rychle a rovnoměrně zahřívá a dosahuje velmi vysokých teplot, díky tomu se snadno nakulmují i hrubé vlasy. Velkou výhodou je i nízká váha, díky které se s kulmou lehce manipuluje.

Průměr hlavice

Průměr hlavice závisí na velikosti vln. Výrobci uvádí na trh kulmy s průměrem od 15 do 40 milimetrů. Pokud chcete zlatou střední cestu, volte průměr okolo 25 milimetrů, který je univerzální a vhodný pro všechny typy a délky vlasů.

Užší hlavice

Čím je hlavice užší, tím budou vlny drobnější. Užší hlavice okolo průměru 19 milimetrů jsou vhodnější pro kratší vlasy. Vytvoříte s nimi menší vlnky a drobné prstýnky, které zároveň dodají objem zplihlejším vlasům.

Širší hlavice

Hlavice, jejíž průměr je nad 20 milimetrů, je vhodná k vytvoření větší vln. Hodí se spíše pro delší vlasy, kratším dodá objem. Pokud toužíte po velkých nadýchaných vlnách, vyberte kulmu s průměrem okolo 38 milimetrů.

Regulace teploty

Jemnější vlasy potřebují nižší teplotu, hrubší bez vyšší teploty natočíte jen stěží. Ideální je tedy vybrat kulmu, která nabízí teplotní regulaci. Lepší kulmy mívají digitální displej, který ukazuje aktuální nastavenou teplotu. Pokud si nejste jisti, jakou teplotu zvolit, podívejte se na následující doporučení.

 • Do 150°C – Vhodná pro velmi jemné, křehké a poškozené vlasy.
 • Do 170°C – Vhodná pro jemné a řídké vlasy.
 • Do 200°C – Vhodná pro normální vlasy.
 • Do 240°C – Vhodná pro silné, odolné a nepoddajné vlasy.

Pokud máte jemnější vlasy, kulmujte na nižší teplotu. Příliš vysoký stupeň by vaše kadeře mohl poškodit.

Příkon

Vyšší příkon znamená rychlejší nahřátí kulmy. Tato rychlost vám ušetří drahocenný čas. Parametr není zásadně důležitý, pokud se ale budete rozhodovat mezi dvěma výrobky stejných hodnot, kdy bude pouze příkon rozdílný, volte tu s vyšším číslem. Od příkonu se samozřejmě odráží i spotřeba. Kulmu ovšem využíváte pouze několik minut, proto se rozdíl ve spotřebě elektřiny nijak zásadně neprojeví.

Jak kulmu čistit

Aby vám kulma vydržela co nejdéle jako nová, je potřeba se o ni starat a pravidelně ji čistit.

 • Po každém použití ji vypněte a vypojte ze zásuvky.
 • Nechte ji mírně zchladit.
 • Vlažnou hlavici otřete navlhčeným ubrouskem.
 • Pokud je kulma více znečištěna, použijte k čištění odlakovač na nehty, který nanesete na vatový tampónek a hlavici omyjete.
 • Po očištění hlavici osušte papírovým ubrouskem a uložte do ochranného obalu.

Funkce a příslušenství

Některé kulmy mají vychytávky, díky kterým bude práce s nástrojem na vlasy komfortnější.

 • Ionizace – Funkce vytváří záporně nabité ionty, díky kterým jsou pak vlasy lesklejší a snadněji se rozčesávají.
 • Automatické vypnutí – Po nějaké době nečinnosti, obvykle 45 až 60 sekund se kulma sama vypne. Funkci ocení hlavně ti, kteří na vypnutí spotřebičů často zapomínají.
 • Nástavce – Pokud chcete kulmu, která umí menší i větší vlny a zároveň funguje také jako kulmofén, pořiďte si nástroj s výměnnými nástavci.
 • Rychlost nahřátí – Každá kulma se nahřívá jinou dobu. Čím dříve se nahřeje do požadované teploty, tím rychleji s ní budete moct pracovat, což ušetří váš drahocenný čas.
 • Studená špička – Díky studené špičce se o kulmu nepopálíte a bude se vám s ní lépe manipulovat.
 • Ochranný obal – Nechcete, aby se vám kulma brzy poškrábala? Uložte ji vychladlou po každém použití do ochranného obalu.
 • Otočný obal – Když kulmu natáčíte na obal, zamotává se i kabel. Proto je dobré vybrat otočný, které se při každém natočení protočí.
 • Délka kabelu – Čím delší kabel, tím snadněji se bude s kulmou manipulovat. Vyberte kulmu s přívodním kabelem dlouhým alespoň 2,5 metru.
 • Držák na kulmu – Některé kulmy mají na rukojeti očko, za které můžete horkou kulmu pověsit a počkat, než vychladne. Pokud vaše kulma očko nemá, můžete koupit stojan, do kterého ji dáte a kulma v něm vystydne, aniž by poničila okolí.

Cena

Pokud chcete používat kulmu, vyplatí se investovat do kvalitnějšího produktu, který je dobře zpracovaný a má regulaci teploty. Kulmováním špatným výrobkem si můžete poškodit vlasy natrvalo. Samozřejmě se ale nedá říct, že nejdražší výrobek bude automaticky ten nejlepší, proto dbejte především na správné parametry. Nevíte-li v jakých cenových relacích se kulmy pohybují, podívejte se pro lepší představu na následující kategorie.

Cena do 700 Kč

Nejobyčejnější kulmy seženete do 700 Kč. Obvykle nemají regulaci a trvá dlouho, než se nahřejí. Pokud chcete využívat kulmu jen velmi zřídka, bude vám stačit produkt z této cenové kategorie.

Cena od 700 Kč do 1 200 Kč

Pro méně náročné uživatelky, které chtějí používat kulmu pouze jednou za čas je tu tato cenová kategorie. Naleznete v ní výrobky, které mají regulaci teploty, jsou vyrobeny z dobrého materiálu a doba nahřívání je přijatelná.

Cena od 1 200 Kč do 2 500 Kč

Pro náročnější uživatelky a ty, které chystají pravidelnou práci s tímto spotřebičem, je tu tato cenová kategorie. Prvotní vyšší investice se vám vrátí v podobě zdravých vlasů. Výrobky nabízí širokou škálu regulace, kvalitní materiál i dobré zpracování.

Cena nad 2 500 Kč

V této cenové kategorii naleznete profesionální výrobky a automatické kulmy, jejich cena se pohybuje od 2 500 Kč a více.