Srovnávací test a recenze
nejlepších kultivátorů

Ukázka produktu ve srovnání kultivátorů

Každý správný zahrádkář ví, že dobře kypřenou půdu nic nenahradí. Můžete své rostlinky opečovávat jak jen to jde, ale pokud není zem provzdušněná a plná živin, žádný velký úspěch nečekejte. Proto se každý podzim a jaro uchylujeme k rýči a v krůpějích potu se snažíme své zahrádce dopřát ozdravnou kúru.

Přemýšleli jste však, zda by to nešlo i jinak? Jestli byste si mohli odpustit mozoly na rukou, a přitom dosáhli dokonce lepšího výsledku? Vzhledem k tomu, že moderní doba zná lék na všechno, potěšíme vás. Rýče a bolavé svaly totiž spolehlivě a efektivně nahradí kultivátory.

Nákup každého zahradního pomocníka bývají doprovázeny dlouhými hodinami výběru. Nejinak je tomu bohužel i při nákupu kypřičů půdy. Snad vám pomůže náš článek Jak vybrat kultivátor, v němž se tématu věnujeme opravdu do hloubky. Po jeho přečtení byste měli mít představu o tom, co je pro správný výběr důležité, a nad čím lze s klidným svědomím mávnout rukou.


Vzhled Název Pohon Orientační cena Aktuální cena
Recenze PowerPlus X POWXG7217 PowerPlus X POWXG7217 Benzínový 15 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Fieldmann FZK 2005-E Fieldmann FZK 2005-E Elektrický 2 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze HECHT 745 HECHT 745 Elektrický 3 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Fieldmann FZK 2002-E Fieldmann FZK 2002-E Benzínový 1 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze HECHT 746R HECHT 746R Benzínový 6 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze VeGA 36-60 VeGA 36-60 Benzínový 6 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Riwall PRO RET 4014 Riwall PRO RET 4014 Elektrický 3 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Vari K 60 Vari K 60 Benzínový 9 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze HECHT 743 HECHT 743 Benzínový 4 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze VeGA GT5333 VeGA GT5333 Elektrický 3 700 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat kultivátor

 1. Typ
 2. Pohon
 3. Výkon
 4. Provedení nožů
 5. Pracovní záběr
 6. Konstrukce
 7. Stavebnicový systém
 8. Cena

Ačkoliv se vám na první pohled zdá, že se v záplavě různých modelů ztrácíte, sami zjistíte, že klíčových atributů není mnoho. Hlavní výběr vás čeká hned na začátku – musíte totiž zhodnotit, jaký typ stroje a pohon budete potřebovat. Volba se obvykle odvíjí od velikosti obdělávané plochy.

Na efektivitu práce mají zásadní vliv zejména výkon, provedení nožů a pracovní záběr. Rozhodně též zkontrolujte celkové provedení konstrukce, tvrdá práce se na ni za všech okolností podepíše. Zejména dražší modely bývají konstruovány jako stavebnice s multifunkčním využitím. Také o nich si něco málo povíme.

Jako vždy vše zakončíme kapitolou věnovanou cenám. Na základě analýzy trhu stanovíme několik cenových pásem, abyste přesně věděli, co můžete za své peníze očekávat. Vzhledem k tomu, že se používají stejně často v domácnostech jako profesionálních provozech, lze spatřovat výrazný rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší cenou.

1. Typ

Před výběrem doporučujeme pořádně obhlédnout svůj záhon. Podle jeho velikosti a charakteru zeminy musíte zvolit optimální typ kypřiče. V současné době rozlišujeme tři druhy lišící se provedením konstrukce a silou pohonné jednotky:

 • Minikultivátory
 • Hobby řemenové kultivátory
 • Profi kultivátory

Minikultivátory

Máte maličký záhonek před domkem, na němž pěstujete zeleninu? Pak logicky neuživíte zbytečně velký stroj, s nímž se v brázdách ani pořádně nevytočíte. Naopak vašim potřebám skvěle odpovídají minikultivátory.

Standardně jsou osazeny slabším čtyřdobým motorem o obsahu do 50 ccm. Alternativu představuje elektromotor, u nějž ovšem musíte počítat s nutností neustálého připojení ke zdroji energie. Převody bývají řešeny odstředivou spojkou a šnekem, vyznačujícími se vysokou mírou spolehlivostí. Zkrátka ideál pro nenáročné zákazníky.

Hobby řemenové kultivátory

Řemenové kultivátory pro hobby využití ztělesňují jakousi střední cestu. Jejich pohonnou jednotku tvoří dva střední sekačkové motory o síle do 200 ccm. Konstrukce může být vystavěna horizontálně nebo vertikálně, závisí jen na vás a vašich požadavcích.

Základem převodového mechanismu jsou klínové řemeny. Stroje pro hobby využití jsou dimenzovány tak, aby bez větších problémů zvládly zátěž na středně velké zahrádce. Nepočítejte s jejich použitím na kamenných, nekvalitních či neobdělaných půdách. Neporadí si ani s dlouhodobým zatížením na rozměrných polích.

Profi kultivátory

V podobě profesionálních strojů již nastupuje vyšší liga. Samozřejmostí jsou silné, dvoutaktní nebo čtyřtaktní, sekačkové motory. O převod se stará odstředivá spojka a rychloupínací zařízení. Můžete si tak být jisti, že kultivátor s přehledem zvládne i vyšší zátěž.

Konstrukce bývá dimenzována tak, aby s přehledem zvládla i zátěž při kypření rozměrných pozemků. Kultivátor jde bez obav zabořit do těžkého terénu a poradí si i s pravidelným a dlouhodobým pracovním nasazením. Vše je několikanásobně předimenzováno, aby si přišel na své i ten nejnáročnější zákazník.

2. Pohon

Ty tam jsou doby, kdy jediným myslitelným pohonem byla síla lidských nebo zvířecích svalů. Příchod moderních technologií vedl ke zkrocení různých druhů energií, jejichž služeb se využitkovává dodnes. U zahradních strojů, kultivátorů nevyjímaje, se standardně setkáte s těmito dvěma typy:

 • Elektrické kultivátory
 • Benzínové kultivátory

Do přehledu záměrně nezahrnujeme kultivátory ruční. Pokud si chcete při kypření půdy zacvičit, plně si vystačíte s rýčem a nepotřebujete kupovat žádné další zbytečné nástroje.

Elektrické kultivátory

Hledáte levný a ekologický stroj pro důkladné provzdušnění svého záhonku u domku? Nebojte se zakoupit zařízení fungující na elektrickou energii. Mezi hlavní pozitiva řadíme zejména tichý chod a výrazně nižší hmotnost, od níž se odvíjí i bezproblémová manipulace. Slabší jedinci tyto vlastnosti při práci rozhodně ocení. Nezapomínejte však na to, že vás bude všude pronásledovat kabel.

Počítat je zapotřebí se slabším výkonem elektromotoru, nižším počtem nožů a užším pracovním záběrem. Jestliže se plánujete vydat do kamenitých nebo velmi tuhých půd, raději tento nápad rychle vypusťte z hlavy. Na náročnější činnosti totiž tyto kultivátory nejsou stavěny a v extrémním případě hrozí vznícení.

Benzínové kultivátory

Vlastníte-li středně velké nebo velké zahrady, nevyhnete se nákupu benzínového stroje. Jeho nespornou výhodu představuje absence elektrického kabelu, takže jej využijete i při práci na vzdálených plochách.

Standardně se setkáte s dvoutaktními či čtyřtaktními motory o obsahu do 200 ccm. Poskytují vysoký výkon, díky čemuž je možné zajistit mnohem širší záběr a osadit šasi větším počtem nožů. Od síly pohonné jednotky se bohužel odvíjí i hmotnost stroje, jež má negativní vliv na manipulaci. Ani údržba není zrovna jednoduchá, zapomínat nesmíte ani na pravidelnou výměnu mazacího ústrojí a čištění filtračního systému.

3. Výkon

S vybraným typem pohonu úzce souvisí výkon motoru. Od jeho výše se odvíjí, jak rychlá a kvalitní práce bude. Silnější stroje si rovněž snáze poradí s náročnějšími půdami. V potaz berte i fakt, že s rostoucím výkonem stoupá bohužel i hmotnost celého výrobku. Vždy pátrejte po ideálním poměru mezi oběma parametry.

Elektromotory obvykle se běžně pohybují okolo hranice 1 000 Wattů. Ta je zcela dostačující pro jednodušší úkoly a snadno udržovatelné půdy. Naproti tomu mohutné stroje se spalovacími motory mohou mít až 5 000 W a s takovými se nemusíte bát vyrazit ani na pole.

4. Provedení nožů

Základem snadného a rychlého kypření jsou efektivní nože. Proto jim během výběru věnujte náležitou pozornost. Podle charakteru půdy, do níž plánujete jet, můžete vybírat ze dvou druhů kypřícího zařízení:

 • Kypřicí hvězdice – pravoúhle zakřivené nože pro lehké nebo písčité půdy, zabraňují uvíznutí
 • Kopinaté nože – ostré nože pronikající hluboko do zeminy, schopné rozrušit i velmi tvrdý povrch

Nejdražší modely využívají kombinaci obou výše zmíněných systémů. Díky tomu zajišťují efektivní průnik do hloubky, aniž by došlo k zahrabání a uvíznutí při průjezdu měkčí zeminou.

5. Pracovní záběr

Také vás nebaví chodit po zahradě několik dlouhých hodin? Pak volte výrobek s dostatečně širokým pracovním záběrem. Vždy však musí být v harmonii s výkonem použitého pohonu a celkovým určením stroje. Nikdy nevybírejte produkty vybavené slabým motorem, ale předimenzovanou soustavou nožů. Nedocílíte dostatečné kvality práce, samotný kultivátor navíc bude velice poruchový.

U minikultivátorů počítejte se čtveřicí nožů a pracovním záběrem zhruba v rozmezí od 30 do 40 cm. Taková šířka je ideální pro kypření půdy na menších záhoncích, kde bojujete s nedostatkem prostoru. K dispozici jsou i menší stroje s průměrem 18–25 cm, jež naleznou uplatnění u záhonů s květinami.

Hobby nebo profesionální modely vybavené spalovacími motory nabízejí standardně šest sad nožů. Pracovní záběr lze volit v rozmezí od 35 do 80 centimetrů. Pokročilejší produkty nabízejí možnost manuálního nastavení záběru podle charakteru obdělávané plochy. Zkrátka podle potřeby přidáte nebo odeberete nože.

S rostoucím záběrem by měl plynule růst i výkon motoru. Kupříkladu šířku 70 cm utáhne bez problémů pohonná jednotka o síle alespoň 4 000 W.

6. Konstrukce

Důkladně si proklepněte celkové provedení konstrukce, jež by mělo být dostatečně robustní. Z použitých materiálů musí převažovat kvalitní kalená ocel, protože je dostatečně odolná proti opotřebení. Ostatní materiály jsou navíc daleko křehčí a během průniku do půdy se mohou lámat. Při nákupu tedy berte v potaz zejména tyto konstrukční prvky:

 • Spínač – samozřejmostí je bezpečnostní pojistka zabraňující samovolnému spuštění stroje
 • Ocelový trn – musí být vyroben z vysoce jakostního materiálu, protože na své cestě překonává značný odpor
 • Pojezdová kola – zejména u strojů vyšších hmotností jsou nezbytné pro zajištění snadného přesunu z místa na místo, jejich montáž by měla být co nejjednodušší
 • Madlo a řídítka – provedeny z odolných materiálů, výškově nastavitelná a ergonomická, výhodou jsou i snadno dostupné ovládací prvky
 • Převod – vzhledem k průchodu zeminou se vyplatí ochrana proti poškození – pouzdro, případně kovová skříň

7. Stavebnicový systém

Přemýšlíte, co vlastně se pod tímto tajemným označením skrývá? Nečekejte žádné velké překvapení, jde zkrátka o stavebnici. Větší a výkonnější modely nabízejí mnohem širší využití, než je pouze kypření půdy. Robustní konstrukce je doslova předurčuje k celé řadě polních a zahradních prací.

Co se stane, když vyměníte nožový systém za nápravu s koly? Dostanete praktický vozík, k němuž můžete přivěsit další příslušenství. Kultivátor s v mžiku oka promění v pluh, radlici, hřebenové brány, odklízeč sněhu nebo transportní vozík. Fantazii se zkrátka meze nekladou a všechny součásti jde jednoduše rozebrat a zase složit.

8. Cena

Z řádků výše je patrné, že kultivátory naleznou uplatnění na malé zahrádce u domku stejně jako na velkostatku. Proto není divu, že rozpětí cen, za něž jsou jednotlivé modely k mání, je vcelku široké. Nám se po důkladném proklepnutí nabídky podařilo identifikovat tři základní cenové hranice.

Cena do 4 000 Kč

Jestliže jste si připravili finanční obnos do čtyř tisíc korun, zakoupíte jeden ze strojů nižší třídy. Širokou skupinu v tomto ranku tvoři kultivátory ruční, jimiž jsme se ovšem v tomto článku nezabývali. V rámci motorových zařízení pak dominují elektrické modely s výkonem do 1 400 W.

Maximální šířka dosahuje zhruba 40 cm, což je typické pro skupinu minikultivátorů. Výhodou je hmotnost, pohybující se okolo pouhých 10 kilogramů. Zkrátka ideál pro použití na malých záhoncích, jen nesmíte zapomenout na neustálé připojení k síti.

Cena od 4 000 do 9 000 Kč

Druhá kategorie představuje střední třídu se vším všudy. Očekávejte silné benzínové motory s výkonem dosahujícím rozmezí od 3 000 do 5 000 W. S tím souvisí i pracovní rozsah, přičemž maximálně lze počítat s 80 cm, což už není zrovna málo.

Rostoucímu výkonu bohužel odpovídá i hmotnost. Ta ve většině případů dosahuje hranice 30 kg, což už není zrovna málo. Ve střední skupině strojů ještě nelze nalézt stavebnicové systémy. Zařízení tak využijete výhradně ke kypření půdy.

Cena nad 9 000 Kč

V nejvyšší cenové hladině se setkáte výhradně s mohutnými benzínovými zařízeními. Výkon přesahuje i 5 000 W, přičemž můžete klidně zvolit pracovní šířku okolo jednoho metru. Výhodou je plynulá možnost jejího nastavení odebíráním nebo přidáváním nožů. Nutností jsou v tomto případě pojezdová kola, neboť váha u nejmocnějších modelů činí i 65 kilogramů.

Připlatíte-li si a zakoupíte výrobky s cenovkou nad 15 000 korun, těšte se na praktickou stavebnicí. Pomocí přídavných modelů jde kultivátor proměnit třeba v praktický vozík nebo pluh.

Jak vám pomohl tento článek? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Kultivátory
Průměrné hodnocení 4.8 z 12 hlasů