Test 10 nejlepších kultivátorů 2021 | Recenze & Jak vybrat | Arecenze.cz
Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších kultivátorů

Aktualizováno:
Říjen 2021
Autor:
Daniel Černý, Kamila Lorenzová

Každý správný zahrádkář ví, že dobře kypřenou půdu nic nenahradí. Můžete své rostlinky opečovávat jak jen to jde, ale pokud není zem provzdušněná a plná živin, žádný velký úspěch nečekejte. Proto se každý podzim a jaro uchylujeme k rýči a v krůpějích potu se snažíme své zahrádce dopřát ozdravnou kúru.

Přemýšleli jste však, zda by to nešlo i jinak? Jestli byste si mohli odpustit mozoly na rukou, a přitom dosáhli dokonce lepšího výsledku? Vzhledem k tomu, že moderní doba zná lék téměř na všechno, potěšíme vás. Rýče a bolavé svaly totiž spolehlivě a efektivně nahradí kultivátory.

Nákupy každého zahradního pomocníka bývají doprovázeny dlouhými hodinami výběru. Nejinak je tomu bohužel i při nákupu kypřičů půdy. Snad vám pomůže náš článek Jak vybrat kultivátor, v němž se tématu věnujeme opravdu do hloubky. Po jeho přečtení byste měli mít představu o tom, co je pro správný výběr důležité, a nad čím lze s klidným svědomím mávnout rukou.


Nejlepší kultivátory dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Riwall Pro RET 4014
Riwall Pro RET 4014 93 %
Počet recenzí: 45
3 800 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze VeGA 36-60
VeGA 36-60 87 %
Počet recenzí: 103
8 500 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze HECHT 745
HECHT 745 91 %
Počet recenzí: 44
3 800 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze PUBERT VARIO 65B C3
PUBERT VARIO 65B C3 Zatím nehodnoceno 24 500 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze HECHT 750
HECHT 750 74 %
Počet recenzí: 6
16 000 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze PowerPlus X POWXG7217
PowerPlus X POWXG7217 83 %
Počet recenzí: 25
18 000 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze PARKSIDE PGK 1400 A1
PARKSIDE PGK 1400 A1 89 %
Počet recenzí: 156
2 200 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze VARI KF 200
VARI KF 200 80 %
Počet recenzí: 2
12 600 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Pubert Vario 65B C3 s vozíkem Vares HV 220L
Pubert Vario 65B C3 s vozíkem Vares HV 220L 93 %
Počet recenzí: 1
37 000 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Hecht 746
Hecht 746 80 %
Počet recenzí: 25
9 900 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat kultivátor

Ačkoliv se vám na první pohled zdá, že se v záplavě různých modelů ztrácíte, sami zjistíte, že klíčových atributů není mnoho. Hlavní výběr vás čeká hned na začátku – musíte totiž zhodnotit, jaký typ stroje a pohon budete potřebovat. Volba se obvykle odvíjí od velikosti obdělávané plochy.

Na efektivitu práce mají zásadní vliv zejména výkon, provedení nožů a pracovní záběr. Rozhodně též zkontrolujte celkové provedení konstrukce, tvrdá práce se na ni za všech okolností podepíše. Zejména dražší modely bývají konstruovány jako stavebnice s multifunkčním využitím. Také o nich si něco málo povíme. Dejte pozor, u menších modelů se setkáte také s označením rotavátory.

Jako vždy vše zakončíme kapitolou věnovanou cenám. Na základě analýzy trhu stanovíme několik cenových pásem, abyste přesně věděli, co můžete za své peníze očekávat. Vzhledem k tomu, že se kultivátory používají stejně často v domácnostech jako profesionálních provozech, lze spatřovat výrazný rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší cenou.

Typ

Před výběrem doporučujeme pořádně obhlédnout svůj záhon. Podle jeho velikosti a charakteru zeminy musíte zvolit optimální typ kypřiče. V současné době rozlišujeme tři druhy lišící se provedením konstrukce a silou pohonné jednotky.

 • minikultivátory
 • hobby řemenové kultivátory
 • profi kultivátory

Minikultivátory

Máte maličký záhonek před nebo za domkem, na němž pěstujete zeleninu? Pak logicky neuživíte zbytečně velký stroj, s nímž se v brázdách ani pořádně nevytočíte. Naopak vašim potřebám skvěle odpovídají minikultivátory.

Standardně jsou osazeny slabším čtyřdobým motorem o obsahu do 50 ccm. Alternativu představuje elektromotor, u nějž ovšem musíte počítat s nutností neustálého připojení ke zdroji energie. Převody bývají řešeny odstředivou spojkou a šnekem, vyznačujícími se vysokou mírou spolehlivosti. Zkrátka ideál pro nenáročné zákazníky.

Jak jsme již zmínili v úvodu, právě u menších modelů narazíte vedle označení kultivátory také na pojmenování rotavátory.

Hobby řemenové kultivátory

Řemenové kultivátory pro hobby využití ztělesňují jakousi střední cestu. Jejich pohonnou jednotku tvoří dva střední sekačkové motory o síle do 200 ccm. Konstrukce může být vystavěna horizontálně nebo vertikálně, závisí jen na vás a vašich požadavcích.

Základem převodového mechanismu jsou klínové řemeny. Stroje pro hobby využití jsou dimenzovány tak, aby bez větších problémů zvládly zátěž na středně velké zahrádce. Nepočítejte s jejich použitím na kamenných, nekvalitních či neobdělaných půdách. Neporadí si ani s dlouhodobým zatížením na rozměrných polích.

Profi kultivátory

V podobě profesionálních strojů již nastupuje vyšší liga. Samozřejmostí jsou silné, dvoutaktní nebo čtyřtaktní, sekačkové motory. O převod se stará odstředivá spojka a rychloupínací zařízení. Můžete si tak být jisti, že kultivátor s přehledem zvládne i vyšší zátěž.

Konstrukce bývá dimenzována tak, aby s přehledem zvládla i zátěž při kypření rozměrných pozemků. Kultivátor jde bez obav zabořit do těžkého terénu a poradí si i s pravidelným a dlouhodobým pracovním nasazením. Vše je výrazně naddimenzováno, aby si přišel na své i ten nejnáročnější zákazník.

Typ kultivátoru Objem motoru Určení
Minikultivátory do 50 ccm Malé záhonky a zahrádky, občasné využití
Hobby řemenové kultivátory 50 – 200 ccm Středně velké zahrady, občasné využití
Profi kultivátory nad 200 ccm Častá nebo každodenní práce, velké zahrady a pole, těžký terén

Pohon

Ty tam jsou doby, kdy jediným myslitelným pohonem byla síla lidských nebo zvířecích svalů. Příchod moderních technologií vedl ke zkrocení různých druhů energií, jejichž služeb se využívá dodnes. U zahradních strojů, kultivátorů nevyjímaje, se standardně setkáte s těmito dvěma typy:

 • elektrické
 • benzínové.

Do přehledu záměrně nezahrnujeme kultivátory ruční. Pokud si chcete při kypření půdy zacvičit, plně si vystačíte s rýčem a nepotřebujete kupovat žádné další nástroje.

Elektrické kultivátory

Hledáte levný a ekologický stroj pro důkladné provzdušnění svého záhonku u domku? Nebojte se zakoupit zařízení fungující na elektrickou energii. Mezi hlavní pozitiva řadíme zejména tichý chod a výrazně nižší hmotnost, od níž se odvíjí i bezproblémová manipulace. Slabší jedinci tyto vlastnosti při práci rozhodně ocení. Nezapomínejte však na to, že vás bude všude pronásledovat kabel.

Je zapotřebí počítat se slabším výkonem elektromotoru, nižším počtem nožů a užším pracovním záběrem. Jestliže se plánujete vydat do kamenitých nebo velmi tuhých půd, raději tento nápad rychle vypusťte z hlavy. Na náročnější činnosti totiž tyto kultivátory nejsou stavěny a v extrémním případě hrozí vznícení.

Okrajovou variantou kultivátorů s elektromotorem jsou verze s akumulátorovým napájením. Bateriově poháněný stroj má velkou výhodu v absenci kabelu, který tak nedopatřením nepřeseknete, naopak ale nedisponuje příliš vysokým výkonem a výdrž je poměrně krátká.

Benzínové kultivátory

Vlastníte-li středně velké nebo velké zahrady, nevyhnete se nákupu benzínového stroje. Jeho nespornou výhodu představuje absence elektrického kabelu, takže jej využijete i při práci na vzdálených místech.

Standardně se setkáte s dvoutaktními či čtyřtaktními motory o obsahu do 200 ccm. Poskytují vysoký výkon, díky čemuž je možné zajistit mnohem širší záběr a osadit šasi větším počtem nožů.

Od síly pohonné jednotky se bohužel odvíjí i hmotnost stroje, jež má negativní vliv na manipulaci. Ani údržba není zrovna jednoduchá, zapomínat nesmíte ani na pravidelnou výměnu mazacího ústrojí a čištění filtračního systému.

Výkon

S vybraným typem pohonu úzce souvisí výkon motoru. Od jeho výše se odvíjí, jak rychlá a kvalitní práce bude. Silnější stroje si rovněž snáze poradí s náročnějšími půdami. V potaz berte i fakt, že s rostoucím výkonem stoupá bohužel i hmotnost celého výrobku. Vždy pátrejte po ideálním poměru mezi oběma parametry, dobré ale je vybrat stroj s mírnou výkonovou rezervou.

Elektromotory se obvykle pohybují okolo hranice 1 000 wattů. Ta je zcela dostačující pro jednodušší úkoly a snadno udržovatelné půdy. Naproti tomu mohutné stroje se spalovacími motory mohou mít až 5 000 W, s takovými se nemusíte bát vyrazit ani na pole. Vyšší výkon většinou znamená také možnost širšího záběru a hlubšího zasekávání nožů.

Provedení nožů

Základem snadného a rychlého kypření jsou efektivní nože. Proto jim během výběru věnujte náležitou pozornost. Podle charakteru půdy, kterou plánujete obhospodařit, můžete vybírat ze dvou druhů kypřícího zařízení:

 • kypřicí hvězdice (úhlové nože) – pravoúhle zakřivené nože pro lehké nebo písčité půdy, zabraňují uvíznutí
 • kopinaté nože – ostré nože pronikající hluboko do zeminy, schopné rozrušit i velmi tvrdý povrch.

Nejdražší modely využívají kombinaci obou výše zmíněných systémů. Díky tomu zajišťují efektivní průnik do hloubky, aniž by došlo k zahrabání a uvíznutí při průjezdu měkčí zeminou.

Při výběru si dejte pozor také na úroveň použitého materiálu nožů, ty by, včetně hřídelí, měly být vyhotovené z kvalitní oceli s adekvátní tloušťkou. Součástí stroje by měl být také odolný ochranný kryt nožů, který zabraňuje odlétávání zeminy, kamenů a dalších předmětů.

Hloubka – průměr nožů

S provedením nožů také souvisí hloubka, do které daný kultivátor při práci zajíždí. Údaj vychází z průměru nožů, který se u hobby kultivátorů pohybuje okolo 35 až 40 cm. Profesionální modely ale zvládnou hlubší zářez, malé naopak disponují průměrem i okolo 20 cm. Tento parametr se doporučuje volit s ohledem na potřeby plodin, které na opečovávaném pozemku bude uživatel po použití kultivátoru pěstovat (potřebná hloubka sadby se liší).

Pracovní záběr

Také vás nebaví chodit po zahradě několik dlouhých hodin? Pak volte výrobek s dostatečně širokým pracovním záběrem. Vždy však musí být v harmonii s výkonem použitého pohonu a celkovým určením stroje. Nikdy nevybírejte produkty vybavené slabým motorem, ale předimenzovanou soustavou nožů. Nedocílíte dostatečné kvality práce, samotný kultivátor navíc bude velice poruchový.

U minikultivátorů počítejte se čtveřicí nožů a pracovním záběrem zhruba v rozmezí od 30 do 40 cm. Taková šířka je ideální pro kypření půdy na menších záhoncích, kde bojujete s nedostatkem prostoru. K dispozici jsou i menší stroje se záběrem 18 až 25 cm, jež naleznou uplatnění u záhonů s květinami.

Hobby nebo profesionální modely vybavené spalovacími motory nabízejí standardně šest sad nožů. Pracovní záběr lze volit v rozmezí od 35 do 80 centimetrů, výjimečně narazíte i na širší rozsah přes 1 metr. Pokročilejší produkty nabízejí možnost manuálního nastavení záběru podle charakteru obdělávané plochy. Zkrátka podle potřeby přidáte nebo odeberete nože.

Musí ladit s výkonem

S rostoucím záběrem by měl plynule růst i výkon motoru. Kupříkladu šířku 70 cm utáhne bez problémů pohonná jednotka o síle alespoň 4 000 W. Zároveň se s vyšším záběrem zhoršuje celková obratnost kultivátoru.

Pojezd

Při výběru vhodného kultivátoru byste se také měli rozhodnout mezi dvěma variantami pohybu:

 • Vlastní pojezd – Kultivátory s vlastním pojezdem většinou patří do kategorie větších a těžších modelů, nejčastěji s benzínovým pohonem, u kterých tato funkce výrazně zlepšuje ovladatelnost. Zkrátka motor pohání nejen ústrojí kultivátoru, ale také vlastní kola, které ženou stroj kupředu.
 • Bez pojezdu – Slabší přístroje, které nedosahují vysokých hodnot v kolonce hmotnosti, se mohou obejít bez pojezdu. Energii tedy musí vyvíjet sám uživatel, proto se také setkáte s variantami, kdy se s kultivátorem neposunujete vpřed, ale naopak jej taháte za sebou. Vlastní sílou pak můžete ovlivnit hloubku a kvalitu kypření půdy.

Konstrukce

Důkladně si proklepněte celkové provedení konstrukce, jež by mělo být dostatečně robustní. Z použitých materiálů musí převažovat kvalitní kalená ocel, protože je dostatečně odolná proti opotřebení. Ostatní materiály jsou navíc daleko křehčí a během průniku do půdy se mohou lámat. Při nákupu tedy berte v potaz zejména tyto konstrukční prvky:

 • Ocelový trn – Má za úkol regulovat hloubku, do které kultivátor zajíždí, což zlepšuje efektivitu práce a také ji usnadňuje. Musí být vyroben z vysoce jakostního materiálu, protože na své cestě překonává značný odpor. Někdy se nazývá také ostruha nebo brzdicí radlice.
 • Pojezdová kola – Zejména u strojů vyšších hmotností jsou nezbytné pro zajištění snadného přesunu z místa na místo, jejich montáž by měla být co nejjednodušší.
 • Madlo a řídítka – Provedeny z odolných materiálů, výškově nastavitelné a ergonomické, výhodou jsou i snadno dostupné ovládací prvky.
 • Převod – Převodovky u lepších modelů umožňují dobře reagovat na aktuální potřebu výkonu tak, že si může uživatel volit převodové stupně. Hodí se to hlavně ve svažitém terénu. Vzhledem k průchodu zeminou se vyplatí ochrana proti poškození – pouzdro, případně kovová skříň. Poměrně praktická je také možnost vývodu z převodovky, díky kterému můžete připojit další mechanizované příslušenství.
 • Spínač – Samozřejmostí je bezpečnostní pojistka zabraňující samovolnému spuštění stroje.
 • Pojistka proti přehřátí – Důležitý prvek zejména u elektrických kultivátorů. Zastaví práci v případě, že se z nějakého důvodu přehřívá pohonná jednotka a hrozí její poškození.

Stavebnicový systém

Přemýšlíte, co vlastně se pod tímto tajemným označením skrývá? Nečekejte žádné velké překvapení, jde zkrátka o stavebnici. Větší a výkonnější modely nabízejí mnohem širší multifunkční využití, než je pouze kypření půdy. Robustní konstrukce je doslova předurčuje k celé řadě polních a zahradních prací.

Co se stane, když vyměníte nožový systém za nápravu s koly? Dostanete praktický vozík, k němuž můžete přivěsit další příslušenství. Kultivátor s v mžiku promění v pluh, radlici, hřebenové brány, odklízeč sněhu nebo transportní vozík. Fantazii se zkrátka meze nekladou a všechny součásti jde jednoduše rozebrat a zase složit.

U přístrojů s vývodem z převodovky máte možnost připojit širokou paletu adaptérů poháněných motorem daného kultivátoru. Další variantou je ještě zapojení příslušenství se samostatnou pohonnou jednotkou.

Bezpečnost práce

Kultivátory jsou často už poměrně silné zemědělské a zahradnické přístroje s rychle rotujícími noži, proto se určitě vyplatí dodržovat zásady bezpečnosti práce. Přinášíme tedy pár základních tipů, jak neublížit sobě, ani lidem v okolí:

 • Ujistěte se, že má vybraný kultivátor v pořádku veškeré bezpečnostní prvky jako kryt nožů, bezpečnostní spínač a podobně. Nikdy nepoužívejte kultivátor, který je nějakým způsobem poškozený. Okamžitě ukončete práci, pokud slyšíte zvláštní zvuky, nebo cítíte zápach.
 • Před začátkem práce zkontrolujte, jestli jsou správně uchycené a dotažené nože a další komponenty na stroji. Na neznámém terénu se ujistěte, že zde nejsou položené kabely, případně neodborně umístěné potrubí.
 • Opatřete si ochranné pomůcky a využívejte je (pevné boty, brýle, případně pracovní rukavice a tlumicí sluchátka).
 • U elektrických kultivátorů vždy kontrolujte, kde je přívodní kabel. Držte jej dostatečně daleko od nožů. Dále si dejte pozor na ucpání odvětrávacích otvorů, aby se nepřehřál motor.
 • Sledujte terén před sebou a vyvarujte se najetí na předměty, které by kultivátor mohl namotat nebo odmrštit pryč (volné kameny, pohozené nářadí a podobně). Nepoužívejte zařízení na hodně kamenitém povrchu.
 • U benzínových kultivátorů kontrolujte vzduchové filtry, papírové vložky a také provozní kapaliny.
 • Pokud se pouštíte do údržby stroje, vypněte motor, případně vytáhněte zástrčku z elektrické sítě.

Cena

Z řádků výše je patrné, že kultivátory naleznou uplatnění na malé zahrádce u domku stejně jako na velkostatku. Proto není divu, že rozpětí cen, za něž jsou jednotlivé modely k mání, je vcelku široké. Nám se po důkladném proklepnutí nabídky podařilo identifikovat tři základní cenové hranice.

Cena do 4 000 Kč

Jestliže jste si připravili finanční obnos do čtyř tisíc korun, zakoupíte jeden ze strojů nižší třídy. Širokou skupinu v tomto ranku tvoří kultivátory ruční, jimiž jsme se ovšem v tomto článku nezabývali. V rámci motorových zařízení pak dominují elektrické modely s výkonem do 1 400 W.

Maximální šířka dosahuje zhruba 40 cm, což je typické pro skupinu minikultivátorů. Výhodou je hmotnost, pohybující se okolo pouhých 10 kilogramů. Zkrátka ideál pro použití na malých záhoncích, jen nesmíte zapomenout na neustálé připojení k síti.

Cena od 4 000 do 9 000 Kč

Druhá kategorie představuje střední třídu se vším všudy. Očekávejte silné benzínové motory s výkonem dosahujícím rozmezí od 3 000 do 5 000 W. S tím souvisí i pracovní rozsah, přičemž maximálně lze počítat s 80 cm, což už není zrovna málo.

Rostoucímu výkonu bohužel odpovídá i hmotnost. Ta ve většině případů dosahuje hranice 30 kg, což už není zrovna málo. Ve střední skupině strojů ještě nelze nalézt stavebnicové systémy. Zařízení tak využijete výhradně ke kypření půdy.

Cena nad 9 000 Kč

V nejvyšší cenové hladině se setkáte výhradně s mohutnými benzínovými zařízeními. Výkon přesahuje i 5 000 W, přičemž můžete klidně zvolit pracovní šířku okolo jednoho metru. Výhodou je plynulá možnost jejího nastavení odebíráním nebo přidáváním nožů. Nutností jsou v tomto případě pojezdová kola, neboť váha u nejmocnějších modelů činí i 65 kilogramů.

Připlatíte-li si a zakoupíte výrobky s cenovkou nad 15 000 korun, těšte se na praktickou stavebnici. Pomocí přídavných součástí jde kultivátor proměnit třeba v praktický vozík nebo pluh.

Použité a další zajímavé zdroje

PAVELA, Josef. Posouzení malé mechanizace pro zpracování a kultivaci půdy dle zvolených exploatačních ukazatelů. České Budějovice, 2013. Bakalářská práce. Jihočeská Univerzita v Českých Budějovicích, Zemědělská fakulta. Vedoucí práce Ing. Václav Vávra, Ph.D.

https://learn.compactappliance.com/tillers/


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4 z 24 hlasů