Recenze Leitz TruSens Z-2000 - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Leitz TruSens Z-2000

Výborné Celkové hodnocení

Vítěz srovnání v kategorii Nejlevnější čističky vzduchu do 5000 Kč

Klady

  • 360° filtrace vzduchu
  • Do středních místností
  • Duální proudění vzduchu
  • Vynikající dostupnost
  • Atraktivní design

Zápory

  • Hlučnější
  • Nemá ionizátor
  • Horší citlivost čidla při zastínění
4 300 Kč Orientační cena

Čistička vzduchu Leitz TruSens Z-2000 představuje skvělé řešení do domácností s alergiky, astmatiky a malými dětmi či seniory. Jedná se o model osazený HEPA filtrem a dalšími vychytávkami, tudíž má vysokou účinnost.

Základní charakteristiky

Čistička vzduchu Leitz TruSens Z-2000 na první pohled zaujme svým atraktivním designem, díky kterému dokonce vyhrála ocenění Reddot Design Awards v roce 2019. Skvěle tak zapadne do klasicky i moderně laděných domácností a nebude problém ji umístit do obývacího pokoje, kde bude neustále na očích. Vyniká však i svými technickými parametry a účinností, s níž patří mezi nejlepší modely v našem srovnání.

Za zajímavost zde považujeme externí čidlo, které průběžně vyhodnocuje kvalitu ovzduší v místnosti, a podle toho automaticky nastavuje výkon čističky. Ten lze samozřejmě nastavit i ručně. Pochlubit se může také nízkou hlučností, ke které nabízí noční režim, tudíž není problém ji používat také v ložnici nebo při spánku malých dětí. Plusové body čistička získává také za příznivou hmotnost, která dosahuje zhruba 4 kilogramů, takže ji můžete bez problémů přenést do jiné místnosti. Tomu napomáhá praktické madlo, kterým je vybavena konstrukce.

Filtrace a účinnost

Čistička vzduchu je vybavená několikastupňovou filtrací, v níž nechybí HEPA filtr zachycující alergeny do velikosti 0,3 mikronů. Její účinnost dosahuje 99,99 %, což je nejvyšší hodnota v našem srovnání. Kromě HEPA filtru totiž disponuje také omyvatelným předfiltrem, který je efektivně zachytává prach a chlupy domácích zvířat, takže se čistička hodí i pro majitele psů, kočiček a dalších mazlíčků. Nechybí jí však ani uhlíkový filtr, díky kterému najde využití i v domácnostech kuřáků, zachytí totiž určité plyny a pachy.

Filtraci završuje UV sterilizace, která ničí a dlouhodobě omezuje mikroby a viry, navíc mnohdy chybí ve výbavě i dražších produktů. Díky efektivní kombinaci filtrů má čistička různé využití, hodí se jak pro alergiky a astmatiky, tak i do domácností s malými dětmi, zvířaty nebo seniory. Nutno však podotknout, že má průměrný vzduchový výkon, a tak se hodí do malých a středně velkých místností do 35 m2. Výrobce však nabízí i větší model pro ty, kteří hledají čističku do větších místností.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Leitz

Typ filtrace

HEPA + uhlíkový + UV lampa

Vzduchový výkon (m3/hod)

199

Doporučený prostor (m^2)

35

Doporučený prostor pro alergiky (m^2)

18

Minimální hlučnost (dB)

33

Maximální hlučnost (dB)

64

Protiprašná účinnost (%)

99,99

Hodnocení dalších odborníků a uživatelů

V době psaní této recenze (listopad 2023) sklízí čistička vzduchu velmi dobré hodnocení od uživatelů, což je ostatně jedním z důvodů, proč jsme ji zařadili do našeho srovnání. Kladně uživatelé hodnotí nejčastěji design a snadné ovládání, jakož i externí senzor, prostřednictvím kterého čistička ukazuje kvalitu vzduchu v číselných hodnotách. Uživatelé zmiňují také citelný rozdíl v kvalitě vzduchu, kdy čistička dokáže eliminovat pachy a při úklidu je cítit, že v místnosti méně sedá prach.

Najdou se i negativní ohlasy, a to především na nutnost připojení externího čidla do elektrické sítě. Uživatelé namítají, že by stačilo napájení bateriemi, protože takto je jeho umístění v dosahu čističky vzduchu v místnosti obtížnější. Někteří pak zmiňují také horší citlivost čidla při jeho zastínění.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Mezi hlavní přednosti této čističky vzduchu patří bezesporu její vysoká účinnost, které dosahuje kombinací několika efektivních filtrů a UV sterilizace, kterou mnohdy nenajdete ani u dražších produktů. Za zajímavost zde můžeme považovat externí čidlo pro měření kvality vzduchu v domácnosti, které umožňuje automaticky nastavovat výkon čističky dle znečištění vzduchu. K dispozici je i ruční režim, kdy máte na výběr 4 stupně ventilace od tichého režimu až po režim turbo. Díky nízké hlučnosti lze čističku používat i při spánku.

Nechybí zde navíc praktický časovač o rozsahu 2 až 12 hodin, který usnadňuje obsluhu zařízení. K ovládání zde máte k dispozici displej s barevným podsvícením, na kterém se zobrazují důležité hodnoty, jakož i potřeba výměny filtru. Negativně hodnotíme absenci dálkového ovládání, které můžete najít u vybrané konkurence, a dle hodnocení uživatelů také fakt, že externí čidlo má při zastínění horší schopnost detekce.

Parametr Tento produkt
Ionizátor

Ne

Senzor kvality vzduchu

Ano

Automatický režim

Ano

Noční režim

Ano

Regulace výkonu

Ano

Počet stupňů výkonu

4

Časovač

Ano

Dálkové ovládání

Ne

Signalizace výměny filtru

Ano

Spotřeba (W)

28

Výška (cm)

56,7

Šířka (cm)

22,3

Hloubka (cm)

22,3

Hmotnost (kg)

4,1

Porovnání s alternativami

Jestliže hledáte alternativu k čističce vzduchu Leitz TruSens Z-2000 a toužíte po modelu s ionizátorem, pak zvažte pořízení například Ionic-CARE Triton X6, což je jedna z nejoblíbenějších a nejprodávanějších čističek vzduchu u nás na trhu. Seženete ji zhruba o tisíc korun levněji, na druhou stranu se budete muset spokojit s nižší účinností filtrace, což je jeden z nejpodstatnějších parametrů.

Její účinnost se pohybuje okolo 96 % a namísto HEPA filtru je osazena elektrostatickými filtry. Ty mají tu výhodu, že je nemusíte po celou dobu životnost čističky měnit, mají totiž neomezenou životnost, což zároveň snižuje provozní náklady. Alternativně můžeme doporučit také čističku ETA Ventum 1569 90000, která má mnohem lepší účinnost srovnatelnou s recenzovaným produktem, ovšem subjektivně horší design.

Závěrečné shrnutí

Čistička vzduchu Leitz TruSens Z-2000 zaujme svou kombinací moderního designu a vynikající účinnosti. Jedná se o model vhodný do malých a středně velkých místností, který najde využití v různých domácnostech – hodí se jak pro alergiky a astmatiky, tak i pro majitele domácích mazlíčků nebo k malým dětem a seniorům.

Výhodou je trojí vrstva filtrace a UV sterilizace zachycující téměř vše, její účinnost dosahuje 99,99 %, což je nejlepší hodnota v našem srovnání. Za zajímavost pak považujeme externí čidlo, díky kterému má čistička automatický režim nastavující výkon podle znečištění vzduchu v místnosti. Nevýhodou může být absence dálkového ovládání a ionizátoru, který už je dnes poměrně běžnou součástí čističek vzduchu.

4 300 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Leitz TruSens Z-2000 | Hodnocení: Výborné
Iva Koňaříková
Redaktorka
Iva se při své práci ráda zabývá tématy týkající se péče o zdraví, mezi které bezpochyby patří i čističky vzduchu. V této oblasti si udržuje aktuální přehled a poradí, na které parametry se při výběru zaměřit i do jakých produktů se vyplatí investovat. Zohledňuje přitom vlastní zkušenosti, odborné a uživatelské recenze a výsledky nejrůznějších testů.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Leitz TruSens Z-2000

Leitz TruSens Z-2000

4 300 Kč Orientační cena