Menu

Lenovo ThinkBook 16 G6 21KH007BCK – Recenze, testy a srovnání

Výkonný pracovník v kategorii Nejlepší notebooky

Klady

  • Velmi vysoký výkon procesoru
  • Spolehlivá konstrukce šasí
  • Velké úložiště
  • Možnosti rozšíření

Zápory

  • Pouze integrovaná grafická karta
  • Kratší výdrž baterie v kategorii
29 300 Kč Orientační cena

Jaký má výkon

Lenovo ThinkBook 16 G6 21KH007 patří v cenovce do 30 000 Kč (v prosinci 2023) mezi nejzajímavější a nejlépe vybavené modely na trhu. Notebook je vybaven výkonným procesorem, rychlou operační pamětí i dostatečně velkým úložištěm pro profesionální práci. Cílí na 2D aplikace a své využití najde jak při studiu, tak také za účelem kancelářské práce či 2D inženýrské činnosti.

Procesor, grafická karta a další komponenty

Výrobce u modelu ThinkBook 16 G6 21KH007 vsadil na výkonný procesor Intel Core i7 13700H. Ten je tvořen šesticí výkonných jader doplněných o dalších 8 úsporných. Díky tomu dosahuje tento konkrétní model velmi vysokého jedno i mnohojádrového výkonu. Konkrétně lze od procesoru očekávat okolo 1 850 bodů pro jednojádrový a 16 300 bodů pro mnohojádrový výkon v testu Cinebench R23.

Takové výsledky patří v cenovce do 30 000 Kč spíše mezi raritní než běžné vybavení. Daní za vysoký výkon a z části kovové šasí je v tomto případě absence dedikované grafické karty. Notebook tedy sází pouze na kartu integrovanou. Ta vyhoví při 2D práci, v tabulkových a textových procesorech, ve výpočetních aplikacích bez grafické akcelerace a při úpravě fotek.

Operační paměť nabídne 16 GB a tvoří ji moduly typu DDR5 s rychlostí 6 200 MHz. To v praxi znamená, že jsou data do mezipaměti ukládána a opět z ní čtena ve velmi vysokém tempu. Potěší také velké 1TB úložiště typu SSD, opět s rychlým zápisem i čtením dat. Ani jedna z těchto komponent není pevně připájena na základní desce, takže budoucí upgrade je samozřejmě možný.

Parametr Tento produkt
Operační systém

Windows 11 Pro

Procesor

Intel Core i7 13700H

Počet velkých jader procesoru

6

Počet malých jader procesoru

8

Frekvence procesoru (GHz)

1,8–5,0

Výkon jedno jádro (Cinebench R23)

1 865

Výkon všechna jádra (Cinebench R23)

16 339

Typ grafické karty

Integrovaná

Grafická karta

Intel Iris Xe Graphics G7 96EUs

Velikost grafické paměti (GB)

1 700

Výkon grafické karty

Bez samostatné paměti

Typ operační paměti RAM

DDR5

Velikost operační paměti RAM (GB)

16

Frekvence operační paměti (MHz)

5 200

Typ pevného disku

SSD

Kapacita pevných disků (GB)

1 000

Jaká je konektivita

Nižší cenové relace dříve nedokázaly nabídnout skutečně kvalitní konektivitu. Model Lenovo ThinkBook 16 G6 je na tom ovšem i v tomto ohledu v dané cenové relaci velmi dobře. Na těle najdete USB pouze v moderních standardech – 2 konektory USB 3 doplněné o jedno USB-C a jeden Thunderbolt 4. Zaručen je tak nejen rychlý přenos dat, ale také nabíjení pomocí USB-C kabelu.

Mimo datových konektorů najdete na bocích zařízení také jedno plnoformátové HDMI, port pro síťový/internetový kabel a rovněž i čtečku paměťových karet. Chybět samozřejmě nesmí sluchátkový konektor. Co se bezdrátového připojení týče, výrobce volil stále moderní Wi-Fi 6 a Bluetooth generace 5.1. Zajímavostí tohoto notebooku je také FullHD webkamera, která nebývá v cenové relaci standardním vybavením.

Parametr Tento produkt
HDMI

Ano

Ethernet

Ano

Bluetooth

5.1

WiFi

6

USB 2.0

0

USB 3.0

2

USB-C

1

Thunderbolt

1

Čtečka paměťových karet

Ano

3,5 Audio jack

Ano

Webkamera

1 080p

Jaké má zpracování a baterii

Společnost Lenovo vyrábí modely řady ThinkBook se zacílením na pracovní využití. Při návrhu konstrukce se tak automaticky počítá s častým přenášením a teoretickými pády. Recenzovaný model je tvořen z převážné části kovem, proto tento model rozhodně ledacos vydrží. To ostatně potvrzuje i armádní certifikace odolnosti MIL-STD-810.

Pro obrazovku zvolili vývojáři zcela běžný IPS panel s rozlišením FullHD a poměrem stran 16:10. Tento poměr je vhodnější jak pro profesionální práci, tak také pro fotografy. Jasem se obrazovka neodlišuje od konkurence, takže počítejte s dostatečnou svítivostí v místnosti a horší čitelností venku.

Webkamera je vybavena pro zabezpečení soukromí mechanickým krytem, nemusíte se proto obávat jakéhokoliv nevyžádaného diváka vašeho soukromého nebo pracovního života. Profesionální využití vyžaduje často zápis čísel, mezi benefity proto patří i numerická klávesnice. Ta by měla být podle výrobce odolná proti polití. Zajímavá je i čtečka otisků prstů, která umožní rychlé odemčení zařízení.

Parametr Tento produkt
Velikost displeje (palce ")

16

Rozlišení displeje

1 920 x 1 200

Technologie displeje

IPS

Obnovovací frekvence displeje

60

Povrch displeje

Antireflexní

Dotykový displej

Ne

Překlopitelný displej

Ne

Odnímatelný displej

Ne

Numerická klávesnice

Ano

Podsvícená klávesnice

Ano

Rozšiřitelnost

Ano

Aktivní chlazení

Ano

Udávaná výdrž (h)

17,7

Materiál konstrukce

Kov + Plast

Tloušťka (mm)

17,5

Hmotnost (kg)

1,7

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Lenovo ThinkBook 16 G6 21KH007 nabízí celou řadu předností. V základu je potřeba jednoznačně zmínit vysoký výkon procesoru, který nebývá u pracovně orientovaných notebooků v dané cenovce zcela běžný. Stejně tak ale můžeme pochválit relativně odolnou kovovou konstrukci se zvýšenou odolností vůči polití, velké úložiště a možnost budoucího rozšíření.

Na druhou stranu musel výrobce přijít i s nějakými těmi ústupky, aby mohl nastavit kompetitivní cenu zařízení. Konkrétně se jedná o absenci samostatné grafické karty. Notebook tak spíše není vhodný pro 3D grafickou práci a programy, které využívají akceleraci výpočtů prostřednictvím grafiky (např. tvorba videí či vědecké výpočty). Ve srovnání s konkurenčními MacBooky nabídne také kratší výdrž baterie.

Porovnání s alternativami

Zajímavou alternativou k modelu Lenovo ThinkBook 16 G6 21KH007 je další model od Lenova, konkrétně ultrabook Yoga 7 82YM0051CK. Tento model nabídne sice pomalejší procesor, omezenější konektivitu a kratší výdrž baterie, ale jeho integrovaná grafická karta je pro grafickou práci vhodnější, stejně jako dotykový OLED displej. Záleží tedy na tom, k jakému účelu budete notebook využívat.

Lenovo ThinkBook 16 G6 21KH007 si umíme nejlépe představit na stole v kanceláři, pro psaní, výpočty, projekci, revize dokumentů a studium. Význam najde jako alternativa zvolený model Yoga 7 82YM0051CK u začínajících grafiků, fotografů, ale i za účelem prezentace na schůzkách s klienty.

Závěrečné shrnutí

Lenovo ThinkBook 16 G6 21KH007 je zajímavý pracovní notebook předurčený už z továrny pro časté přenášení, použití v náročnějších podmínkách a při spíše kancelářské či inženýrské práci. Jeho výkon se projeví při práci s rozsáhlými datovými zdroji, 2D projekci i procesorových výpočtech.

Naopak se však nejedná o zrovna vhodnou variantu pro hraní her či grafickou práci. Grafici ocení spíše korektní zobrazení barev, dotykový displej, nižší hmotnost a lepší grafický výkon modelu Yoga 7 82YM0051CK.

29 300 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Lenovo ThinkBook 16 G6 21KH007BCK
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub vystudoval obor vodní hospodářství a vodní stavby. Během svých studií nabral jakožto místopředseda Studentské komory Akademického senátu zkušenosti s psaním a korekturami článků, ale také s celou řadou technologií. V naší redakci působí již řadu let, na starosti má přitom zejména technicky orientovaná témata, strukturování a realizaci testů produktů, koordinaci testů a jejich postprodukci.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Lenovo ThinkBook 16 G6 21KH007BCK

Lenovo ThinkBook 16 G6 21KH007BCK

29 300 Kč Orientační cena