Jak vybrat leštidlo do myčky
V prvé řadě si musíme zodpovědět základní otázku a to, kdy vlastně leštidlo do myčky používat. Odpověď rozhodně některé překvapí. Na zoubek se podíváme i ideálnímu složení, jež by mělo být takové, aby zbytečně nezatěžovalo životní prostředí.
Spousta z nás si nedokáže představit domácnost bez svěží vůně citrónu. Pro takové jedince jsou určena leštidla s aromatickými látkami. V neposlední řadě se podíváme i na to, jaké množství v láhvi bývá považováno za standard.
Opomenout nemůžeme ani popis přibližných cen prostředků a zevrubný popis toho, co můžete za danou částku očekávat.
Pro bezproblémový chod myčky a čisté nádobí je potřeba také speciální sůl do myčky, o které se dočtete více v samostatném článku Jak vybrat sůl do myčky.
Kdy používat?
Na tuto poměrně jednoduchou otázku máme velice snadnou odpověď – vždycky. Určitě si teď říkáte, proč byste měli přidávat nějaké dodatečné prostředky, když tablety obsahují všechny potřebné složky včetně leštidla? V tabletách obsažené množství však nemusí dostačovat pro precizní vyčištění veškerého nádobí, které do spotřebiče vložíte.
Leštidla sehrávají klíčovou roli v tom, jak bude nádobí po umytí vypadat. Nikdo z nás asi nemá rád šmouhy, mokré skvrny nebo dokonce zápach připomínající ztuchlé prádlo. Právě tyto nepříjemnosti pomáhá leštidlo vyřešit, protože díky svému složení veškeré vodní skvrny odstraní.
Nezapomínejte tedy alespoň trochu přípravku přidat do každého mycího cyklu. Usnadníte si práci a nebudete muset jednu sadu nádobí nechávat čistit několikrát.
Složení
Asi nejdůležitější moment při nákupu vás čeká, když láhev otočíte a začnete zkoumat, co vlastně se v ní nachází. Hned několik látek je součástí každého leštidla:
- Voda
- Alhokol
- Kyselina citrónová
- Neiontové povrchově aktivní látky
Běžně se složení produktů od různých výrobců liší jen nepatrně. Výraznější rozdíl bývá v množství aktivních látek, jež samozřejmě ovlivňují, jak účinná práce leštidla bude. Rozhodně byste se měli vyhnout jakýmkoliv prostředkům obsahujícím chlór či fosfáty.
Na trhu se rovněž můžete setkat s tzv. eco produkty. Ty se od standardní produkce liší tím, že navíc neobsahují ani parfémy. Zjednodušuje to jejich filtraci v čističkách odpadních vod.
Aroma
Nedokážete si představit umytá nádobí bez příjemné vůně? Potom rozhodně vybírejte z poměrně široké nabídky přípravků s parfemací. Sice nebudete úplně eco-friendly, ale zase se neochudíte o příjemné aroma. Běžnou vůní bývá citron, ale některé firmy nabízejí kupříkladu svěžest širého oceánu.
Objem láhve
Při výpočtu ceny hraje hlavní roli množství přípravku v lahvi. Standardní nabídka v supermarketech a drogériích se pohybuje v rozmezí od 0,25 do 1 litru. Při nákupu tento fakt rozhodně mějte na paměti, protože 60 korun za půllitrový výrobek je rozhodně trochu jiná suma než 80 Kč za litr přípravku.
Cena
V oblasti ceny toho příliš mnoho nenakoukáte. Valná většina výrobků se pohybuje pod hranicí 100 korun a hlavní rozdíl spočívá v množství náplně. V případě značek jako je Finish, Calgonit či Somat si navíc připlácíte za známé jméno a ověřené složení.
Cena do 50 Kč
Za cenovku nepřesahující 50 korun jsou k mání menší balení do 0,5 litru. V případě větších lahví se v zásadě se jedná o produkty méně známých značek, jež mohou obsahovat menší procento účinných látek. Některé jsou však naprosto shodné se svými známějšími rivaly. Proto si vždy velmi dobře zkontrolujte údaje uvedené na lahvičkách.
Cena nad 50 Kč
V „dražší“ cenové relaci naleznete výrobky známých a ověřených producentů. Standardní objem v této kategorii je 1 litr.