Menu

Nejlepší leštidla do myčky 2024: Srovnáváme podle recenzí a testů

Mytí nádobí rozhodně nepatří mezi oblíbené kratochvíle. Problémem ovšem je, že se mu prakticky nikdo nevyhne. Právě proto lidstvo už od počátku věků hledalo cestičky, jak si tuto nepříjemnou a náročnou činnost co nejvíce zjednodušit.

Výrazná změna nastala až s příchodem spotřebičů určených široké veřejnost. Jedním z důležitých pomocníků se stala i myčka nádobí. Jen proud vody však nestačí, proto bylo nutné ke zvýšení efektivity mytí vyvinout i speciální čističe.

našem textu se zabýváme méně obvyklými výrobky – leštidly do myčky. Na první pohled by se mohlo zdát, že v době multifunkčních tablet jim odzvonilo, opak je ovšem pravdou. I dnes sehrávají důležitou roli.


Nejlepší leštidla do myčky dle hodnocení a recenzí uživatelů


Jak vybrat leštidlo do myčky

V prvé řadě si musíme zodpovědět základní otázku a to, kdy vlastně leštidlo do myčky používat. Odpověď rozhodně některé překvapí. Na zoubek se podíváme i ideálnímu složení, jež by mělo být takové, aby zbytečně nezatěžovalo životní prostředí.

Spousta z nás si nedokáže představit domácnost bez svěží vůně citrónu. Pro takové jedince jsou určena leštidla s aromatickými látkami. V neposlední řadě se podíváme i na to, jaké množství v láhvi bývá považováno za standard.

Opomenout nemůžeme ani popis přibližných cen prostředků a zevrubný popis toho, co můžete za danou částku očekávat.

Pro bezproblémový chod myčky a čisté nádobí je potřeba také speciální sůl do myčky, o které se dočtete více v samostatném článku Jak vybrat sůl do myčky.

Kdy používat?

Na tuto poměrně jednoduchou otázku máme velice snadnou odpověď – vždycky. Určitě si teď říkáte, proč byste měli přidávat nějaké dodatečné prostředky, když tablety obsahují všechny potřebné složky včetně leštidla? V tabletách obsažené množství však nemusí dostačovat pro precizní vyčištění veškerého nádobí, které do spotřebiče vložíte.

Leštidla sehrávají klíčovou roli v tom, jak bude nádobí po umytí vypadat. Nikdo z nás asi nemá rád šmouhy, mokré skvrny nebo dokonce zápach připomínající ztuchlé prádlo. Právě tyto nepříjemnosti pomáhá leštidlo vyřešit, protože díky svému složení veškeré vodní skvrny odstraní.

Nezapomínejte tedy alespoň trochu přípravku přidat do každého mycího cyklu. Usnadníte si práci a nebudete muset jednu sadu nádobí nechávat čistit několikrát.

Složení

Asi nejdůležitější moment při nákupu vás čeká, když láhev otočíte a začnete zkoumat, co vlastně se v ní nachází. Hned několik látek je součástí každého leštidla:

  • Voda
  • Alhokol
  • Kyselina citrónová
  • Neiontové povrchově aktivní látky

Běžně se složení produktů od různých výrobců liší jen nepatrně. Výraznější rozdíl bývá v množství aktivních látek, jež samozřejmě ovlivňují, jak účinná práce leštidla bude. Rozhodně byste se měli vyhnout jakýmkoliv prostředkům obsahujícím chlór či fosfáty.

Na trhu se rovněž můžete setkat s tzv. eco produkty. Ty se od standardní produkce liší tím, že navíc neobsahují ani parfémy. Zjednodušuje to jejich filtraci v čističkách odpadních vod.

Aroma

Nedokážete si představit umytá nádobí bez příjemné vůně? Potom rozhodně vybírejte z poměrně široké nabídky přípravků s parfemací. Sice nebudete úplně eco-friendly, ale zase se neochudíte o příjemné aroma. Běžnou vůní bývá citron, ale některé firmy nabízejí kupříkladu svěžest širého oceánu.

Objem láhve

Při výpočtu ceny hraje hlavní roli množství přípravku v lahvi. Standardní nabídka v supermarketech a drogériích se pohybuje v rozmezí od 0,25 do 1 litru. Při nákupu tento fakt rozhodně mějte na paměti, protože 60 korun za půllitrový výrobek je rozhodně trochu jiná suma než 80 Kč za litr přípravku.

Cena

V oblasti ceny toho příliš mnoho nenakoukáte. Valná většina výrobků se pohybuje pod hranicí 100 korun a hlavní rozdíl spočívá v množství náplně. V případě značek jako je Finish, Calgonit či Somat si navíc připlácíte za známé jméno a ověřené složení.

Cena do 50 Kč

Za cenovku nepřesahující 50 korun jsou k mání menší balení do 0,5 litru. V případě větších lahví se v zásadě se jedná o produkty méně známých značek, jež mohou obsahovat menší procento účinných látek. Některé jsou však naprosto shodné se svými známějšími rivaly. Proto si vždy velmi dobře zkontrolujte údaje uvedené na lahvičkách.

Cena nad 50 Kč

V „dražší“ cenové relaci naleznete výrobky známých a ověřených producentů. Standardní objem v této kategorii je 1 litr.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.2 z 30 hlasů

Další oblíbené testy a recenze