Recenze LG OLED A2 - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test LG OLED A2

85,0 % Celkové hodnocení

Nejlepší cena/výkon v kategorii Televize

Klady

  • Kvalitní OLED panel
  • Nechybí Dolby Vision
  • Podporuje všechny důležité funkce

Zápory

  • Podprůměrný výkon reproduktorů
  • Není vhodná pro hráče
19 000 Kč Orientační cena

Jakou má kvalitu obrazu

Když vydala společnost LG v roce 2022 modelovou řadu LG OLED A2, nikoho moc nepřekvapilo, o jak kvalitní obrazovky se jedná. Už v první generaci patřily ke špičce ve střední cenové kategorii. Protože LG samo OLED panely vyrábí, můžete očekávat vysoce kvalitní OLED obrazovku s plnými barvami, hlubokou černou, vysokým kontrastem a celkově dobrým provedením. Na trhu najdete úhlopříčky 48, 55 a 65 palců.

Obrázek ukazuje konstrukci LG OLED A2

Protože se ovšem jedná o dostupnější variantu, má i své stinné stránky. V parametrech to sice nenajdete, zásadním nedostatkem OLED obrazovek je ale nižší jas. Nechceme tím říci, že by snad OLED nenabízely tu nejvyšší možnou kvalitu obrazu, ale pokud máte obývák prosluněný, bude obraz ve srovnání s QLED, ULED, QD-OLED či Mini LED pobledlý. Jas je průměrný ale i mezi OLED televizemi. To je ostatně daň za přijatelnou pořizovací cenu.

Obnovovací frekvence dosahuje průměrných 60 Hz a výkon reproduktorů 20 W odpovídá cenové hladině. Suma sumárum je kvalita obrazu v cenové třídě vysoká, ale ve srovnání s dražšími OLED televizory trochu postrádá tato řada dostatečný jas. Jestliže chcete maximální kvalitu obrazu pro filmové večery a nechcete zruinovat peněženku, jedná se o zajímavý model.

Parametr Tento produkt
Výrobce

LG

Dostupné úhlopříčky

48, 55, 65

Technologie obrazovky

OLED

Rozlišení (px)

4K

Obnovovací frekvence (Hz)

60

Smart TV

Ano

Výkon reproduktorů (W)

20

Jakou má konektivitu

Po stránce konektivity se vývojáři řady LG OLED A2 drželi standardů kategorie. Mezi bezdrátovým připojením samozřejmě neschází Wi-Fi ani Bluetooth. Připojení k internetu je snadné a napojit je možné i bezdrátová sluchátka, reproduktory či třeba klávesnici. Na zádech televizoru najdete z nejdůležitějšího vybavení konektor pro kabelový internet a 3 porty HDMI doplněné o dvojici USB. Nechybí též digitální audio výstup.

Parametr Tento produkt
WiFi

Ano

Bluetooth

Ano

LAN připojení

Ano

Konektory HDMI

3

Konektory USB

2

Sluchátkový jack

Ne

Digitální audio výstup

Ano

Jaké má funkce a služby

Řada televizí LG OLED A2 nabízí širokou škálu podporovaných funkcí, které zvyšují komfort uživatele. V této cenové hladině se samozřejmě jedná o Smart TV, a to konkrétně s operačním systémem webOS. Ten sice není natolik všestranný jako Google TV, ale zajišťuje snadnou a rychlou obsluhu a podporuje vše zásadní. Díky funkcím Dolby Vision, HLG a HDR10/10+ pro vylepšení obrazu u podporovaných filmů si mohou diváci vychutnat jasný a detailní obraz s vysokým kontrastem.

Ten je ovšem, jak jsme již uvedli výše, trochu ochuzen o dostatečný jas. Kontrast proto bude i v HDR nižší než u dražších OLED modelů. LG OLED A2 podporuje všechny důležité streamovací služby, jako je Netflix, Disney+ a HBO Max, což umožňuje snadný přístup k oblíbeným filmům a seriálům. Hlasové ovládání a zrcadlení obrazu patří rovněž k výhodám této řady. Na druhou stranu, chybí variabilní obnovovací frekvence, což může být nevýhodou pro náročné hráče.

Parametr Tento produkt
Smart TV

Ano

HbbTV

Ano

Operační systém

webOS

Funkce vylepšení obrazu

Dolby Vision, HLG, HDR10/10+

Hlasové ovládání

Ano

Zrcadlení obrazu

Ano

Variabilní obnovovací frekvence

Ne

Herní režim

Ano

Netflix

Ano

Disney+

Ano

HBO Max

Ano

Apple AirPlay

Ano

Jaká je podle uživatelů a expertů

Pokud byste se podívali na recenze uživatelů stejně jako my, narazili byste téměř výhradně na chválu modelové řady LG OLED A2. Uživatelé zmiňují zejména nadstandardní kvalitu obrazu, ale také dobře odladěnou obsluhu ovladačem či třeba relativně úzké rámečky obrazovky. Mezi negativy narazíte pouze na postesk nad absencí operačního systému Google TV a komentáře k širším nožičkám zařízení.

Odborníci v zahraničních specializovaných redakcích chválí výrobce zejména za využití OLED panelu, který přináší hlubokou černou barvu bez rozpíjení. Povrchová úprava si vcelku dobře poradí s odlesky a pozorovací úhly jsou široké. Mezi negativy ční jedno konkrétní, a to je nižší jas obrazovky, který se odráží jak na běžném, tak také na HDR obsahu.

Jaké má klady a zápory

Velkou předností řady LG OLED A2 je přesně to, čeho si výrobce jejím nasazením na trh přál docílit – poměr ceny a výkonu. Jedná se o jednu z levnějších OLED řad televizí na trhu. Uživateli se tak dostane vysoké kvality obrazu s hlubokou černou barvou. Celý efekt podporuje široká podpora funkcí pro vylepšení obrazu, a to včetně Dolby Vision. I když výrobce využívá vlastní operační systém WebOS, neschází podpora všech zásadních streamovacích služeb.

Ve srovnání s konkurencí může být ale pro náročnější uživatele výkon reproduktorů nedostatečný. Pokud máte rádi bohatý a obklopující zvuk, k tomuto modelu doporučujeme dokoupit soundbar, či lépe kvalitní soustavu reproduktorů, které si rozmístíte po místnosti. Televize sice podporuje herní režim, a to včetně všech jeho vychytávek, její obnovovací frekvence je ovšem pouze standardních 60 Hz a není variabilní.

Jaké jsou alternativy

Pro alternativu k řadě LG OLED A2 zabruslíme do trochu jiné technologické kategorie. Hisense U8H totiž nevyužívá obrazovku typu OLED a nedokáže tak zobrazit černou barvu přesně tak, jak má vypadat. Na druhou stranu ovšem nabízí výrazně vyšší jas, a kontrast mezi tmavými a světlými částmi scény proto bude vyšší. Výhodou řady od Hisense je též využití podstatně výkonnějších a lepších reproduktorů (výkon je 3,5x vyšší) a vysoká obnovovací frekvence.

Velký nedostatek ovšem přichází s operačním systémem. Společnost Hisense se z nějakého důvodu stále drží svého systému Vidaa, který je sice krásně učesaný, jednoduchý, ale také i po letech vývoje ještě v plenkách. Nedočkáte se proto bohužel podpory některých streamovacích aplikací (duben 2023), jako je například HBO Max.

Celkově platí následující – pokud chcete nejvyšší kvalitu obrazu v kategorii pro sledování filmů ve večerních hodinách, volte spíše LG OLED A2. Jestliže ale hledáte obrazovku, která vám zajistí vysoký kontrast, jas i dobré prokreslení barev za jasných denních hodin, Hisense může být zajímavou volbou.

Závěr

Řada televizí LG OLED A2 se řadí mezi nejúspěšnější modely z hlediska poměru cena/výkon. Uživatelé se mohou těšit na prvotřídní OLED displej a moderní funkce, jako jsou Dolby Vision a hlasové ovládání. Nicméně v porovnání s konkurencí se televize A2 setkávají s nižším výkonem reproduktorů.

Jas obrazu není tak vysoký, takže je na zvážení, v jakých podmínkách chcete televizor sledovat. Pro večerní filmy je ve své hladině nejlepší variantou na trhu (duben 2023). Přesto se stále jedná o vysoce kvalitní OLED televizi s operačním systémem webOS. Ten sice nenabízí tolik možností jako Google TV, podporuje ale všechny populární streamovací služby. Zajímavou alternativou s vyšším jasem, lepšími reproduktory, ale omezenějším systémem, je Hisense U8H.

19 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: LG OLED A2 | Hodnocení: 85,0 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub je technickým expertem naší redakce. Televize má nastudovány od A po Z a neustále sleduje přední zahraniční zdroje. Pojmy jako 4K upscaling či Micro LED mu nejsou vůbec cizí a snadno vám jejich důležitost přiblíží. Zároveň má osobní zkušenosti s mnoha televizemi a jejich výběrem pro sebe i své známé. Kromě televizí najdete jeho recenze i v kategoriích monitorů, tabletů, mobilů a další elektroniky.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze LG OLED A2

LG OLED A2

19 000 Kč Orientační cena