Jak vybrat longboard
Pokud se na longboardu naučíte jezdit, bude vám sloužit nejen k zábavě ve volném čase, ale také jako dopravní prostředek vhodný k přibližování po městě. Díky tomu, že je větší a delší, než klasický skateboard se nemusíte bát stability a hravě zvládnete i zatáčky.
Základem je zvolit vhodnou délku a tvar prkna, který se odvíjí od stylu jízdy i pokročilosti jezdce. Důležitou roli hrají i kolečka, která ovlivní přilnavost, rychlost i plynulost.
Pokud si nevíte rady, jak při nákupu postupovat, přečtěte si následující řádky, ve kterých se dotkneme všech důležitých parametrů.
Jak je vám už určitě jasné, longboardy jsou určené především na jízdu. Pokud se chcete naučit triky na U-rampě či jezdit po zábradlí, poslouží vám spíše skateboard, s jehož pořízením vám poradí článek Jak vybrat skateboard.
Typ longboardu
Každý tvar desky je vhodný pro někoho jiného a na trochu jiný styl jízdy. Můžete se setkat se čtyřmi základnímu tvary.
Pintail
Pintail je nejpopulárnějším longboardem. Jedná se o desku ve tvaru kapky. Dobře se ovládá, proto je vhodný především pro začátečníky a jezdce, který požadují co nejsnadnější ovladatelnost.
Cruiser
Pro pokročilejší a náročnější jezdce je tu Cruiser. Tvarem připomíná skateboard a je ideální především pro jízdu ve městě a po silnici.
Drop-through
Longboard Drop-through má vyříznutou desku v oblasti koleček a díky tomu s tím můžete řezat ostřejší zatáčky. Je ideální pro zkušené jezdce, kteří milují adrenalin a prkno neberou jako pouhý přepravní prostředek.
Hybrid
Hybridní desky mají kolečka zapuštěná ve výřezech desky. Díky tomu je tento typ longboardu velmi stabilní a hodí se na náročnější jízdy v terénech.
Velikost desky
Longboardy se prodávají v různých délkách. Možná se mnozí z vás domnívají, že jde o velikosti pro děti a dospělé. Výrobky se ale rozdělují trochu jinak, a to hlavně podle místa jízdy. Do každého prostoru se hodí jiná délka longboardu.
Kratší longboardy
Do ulic měst se hodí kratší nebo středně dlouhé longboardy. Je vhodné vybrat model se zvednutou zadní částí, díky které lze při jízdě nadzvednout přední kolečka a lépe překonat překážky a nerovnosti terénu.
Ideální je délka od 71 cm, tedy 28 palců. Do měst nedoporučujeme kupovat větší prkna než 105 centimetrů, takové rozměry se hodí spíše na jízdu v terénu. Menší modely jsou zároveň lehčí a budou se vám snadněji přenášet,například přes přechod nebo do kopce.
Delší longboardy
Na sjíždění kopců, jízdu v parcích a po dlouhých rovinách se hodí stabilnější delší prkna a to s délkou okolo 97 cm neboli 38 palců a delší. Budete na nich lépe vyrovnávat rovnováhu a můžete jet i vyšší rychlostí. Kvůli větším rozměrům jsou samozřejmě o něco těžší, na přenášení po městě se tedy tolik nehodí.
Velikost koleček
Velká kolečka umožní rychlejší jízdu. Než se takovýto longboard rozjede do plné rychlosti, nějaký často to trvá. S menšími kolečky nebudete schopni jezdit takovou rychlostí, ale mají skvělou akceleraci, tedy lepší zrychlení. Menší kolečka se hodí spíše do města, pokud chcete sjíždět velké kopce, vyberte si co největší kolečka. Záleží samozřejmě také na pokročilosti uživatele.
Pro začátečníky – Ideální průměr je okolo 77 mm.
Pro pokročilejší – S přibývajícími zkušenosti můžete pořídit větší kolečka a užívat si tak rychlejší jízdu.
Ostré hrany lépe drží stopu. Pro snadnější zatáčení jsou naopak vhodnější kolečka se zaoblenýma hranami.
Tvrdost koleček
Vaši jízdu ve velké míře ovlivní i tvrdost koleček. Proto je vybírejte pečlivě. Na druhou stranu, kolečka se dají snadno dokoupit a vyměnit, takže když přijde otázka, zda radši volit ideální desku a méně ideální kolečka či naopak, myslete spíše na desku. Kolečka časem ojezdíte a budete si muset koupit nová tak jako tak. Měkčí kolečka lépe přilnou k povrchu a jsou pomalejší.
Tvrdost do 85 A – Vhodné pro začátečníky. Hodí se taky na hrubé povrchy, kdy měkčí kolečka umožňují plynulejší jídlo.
Tvrdost nad 85 A – Vhodné pro zkušenější jezdce. Ideální pro sjíždění kopců a jízdě ve vyšší rychlosti. Pozor na hrubé povrchy, na kterých budou příliš tvrdá kolečka nestabilní.
Umístění koleček
Jízdu na longboardu ovlivní i poloha koleček. Obvykle se můžete setkat se třemi typy.
Center-set – Kolečka mají střed ve stejné vzdálenosti od hran. Takovéto longboardy jsou lépe ovladatelné, a to díky dobré přilnavosti. Při zatáčkách ale ztrácí rychlost.
Side-set – Kolečka mají střed v jedné rovině s vnitřní hranou. Dobře se s nimi zatáčí a umožňují i prudší trhnutí. Často jsou nerovnoměrně opotřebená.
Off-set – Kolečka mají střed mezi vnitřním okrajem a prostředkem kolečka. U longboardů jsou nejběžnějším typem.
Využití
Chcete s longboardem jezdit po městských ulicích nebo raději vyrazíte na větší kopce? Nejen pokročilost jezdce, ale i místo jízdy by mělo ovlivnit váš výběr longboardu. Dopředu si tedy rozmyslete, k jakým účelům chcete produkt využívat.
Do města
Na ježdění po městě jsou ideální kratší longboardy. Lepší jsou menší kolečka, přibližně ve velikosti 65 až 75 milimetrů. Vyberte je s ostrými hranami a tvrdostí okolo 80 A. Ideální tvar desky je pintail se zvednutou zadní částí. Musíte počítat s tím, že longboard je na přenášení poměrně těžký, a proto na tyto účely může být vhodnější skateboard anebo pennyboard.
Na downhill
Downhill je sjezd, při kterém dosahuje jezdec vysoké rychlosti. Zkušenější uživatelé můžou projíždět velké i ostřejší zatáčky a dělat smyky. Proto je potřeba vybrat stabilnější longboard, který takovou jízdu umožňuje. Ideální jsou dlouhá prkna o velikosti minimálně 95 centimetrů ve tvaru drop-through nebo hybrid s off-set s kolečky ve velikosti mezi 70 a 80 milimetry, a to s velkou kontaktní plochou a ostrými hranami. Na tento styl je potřeba nosit helmu a chrániče, které snižují riziko poranění.
Na freeride
Na sjezdy a jízdu mezi překážkami je opět vhodnější delší longboard. Ideální kolečka jsou center-set nebo off-set, díky kterým se snadněji dostanete do smyku a dokážete vytočit i velmi prudkou zatáčku. Vhodná jsou především drop-through a hybrid prkna, ale může vám vyhovovat i cruiser. I tady je dobré si na jízdu vzít helmu a chrániče.
Trucky
Trucky jsou kovové části, jenž se šroubují na desku a na ně se následně připevní ložiska a kolečka. Jejich velikost se odvíjí od šířky desky. Mezi desku a trucky můžete vložit i gumovou podložku. Trucky se dají rozdělit na dva základní druhy.
Vertikální – Tento typ je podobný jako u skateboardů. Je vhodný do skateparků. Můžete měnit jednoduše tuhost trucku, stačí povolit či přitáhnout matice.
Reverzní – Tento typ je častější. Úchyt trucků je pod takovým úhlem, aby byla zajištěna lepší stabilita a točivost longboardů. Reverzní trucky jsou vhodné na všechny ostatní styly ježdění.
Ložiska
Při výběru ložisek narazíte na škálu ABEC s čísly od 1 do 9. Číslo znamená přesnost výroby, čím vyšší, tím je ložisko vyrobené přesněji. Údaj ovšem nesouvisí s kvalitou. Čím je číslo větší, tím rychleji longboard bude jezdit. Pokud chcete pomalejší longboard, bude vám stačit nižší číslo. Jestli milujete rychlost, volte ložisko s co nejvyšším číslem.
Tento údaj není nejdůležitější, proto se raději zaměřte na parametry s předchozích kapitol, které funkce a výkon longboardu ovlivní v daleko větší míře než právě ložiska.
Ceny
Pořizovací cena longboardů je o něco vyšší než u skateboardů či pennyboardů. Pokud s ježděním na longboardu začínáte, doporučujeme koupit již sestavený produkt. Nejen že ušetříte, ale nebudete mít velké starosti s montováním. Ceny se pohybují různě, záleží na modelu, kvalitě i značce výrobku. Následující rozdělení vám napoví, v jakých relacích se longboardy pohybují.
Do 1 000 Kč
Nejlevnější longboardy seženete již do jednoho tisíce korun. Budete muset počítat s tím, že kvalita výrobku nebude nijak závratná. Pokud je tato hranice maximální a nechcete ji překročit, doporučujeme počkat na nějaký výprodej zboží a koupit starší zlevněný model.
V této cenové kategorii najdete obyčejnější longboardy vhodnější pro začátečníky. Pokud chcete využít produkt na občasnou jízdu a jako dopravní prostředek po městě, můžete vybírat z takovýchto výrobků.
Od 1 000 Kč do 3 000 Kč
V cenové kategorii od 1 000 do 3 000 korun si vyberou méně nároční uživatelé, kteří hledají longboardy na běžné užívání. Najdete tu modely vhodné do města i ke sjíždění kopců Pokud hledáte trochu kvalitnější produkty, ale zároveň nepatříte mezi náročné uživatele, hledejte v této cenové relaci.
Od 3 000 Kč do 5 000 Kč
Pro náročnější uživatele a pokročilejší jezdce je tu tato cenová kategorie. Najdete v ní kvalitní longboardy vhodné pro všechny druhy jízdy. Jestli hledáte kvalitní produkt na časté využití a rádi si za něj připlatíte, porozhlédněte se mezi těmito výrobky.
Nad 5 000 Kč
Pro ty, kteří využívají longboard každý den, rádi si užívají divokou adrenalinovou jízdu a hledají opravdu kvalitně vyrobený produkt se dostanou na pořizovací cenu, která přesahuje pět tisíc korun. Samozřejmě neznamená, že nejdražší produkt bude nutně ten nejlepší, ale najdete tu longboardy v precizním provedení a z kvalitních materiálů.