Nejlepší longboardy | Jak vybrat & Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Nejlepší longboardy dle testu a recenzí 2023

Aktualizováno:
Červen 2023
Autor:
Karolína Šerá, Michaela Černá

Na první pohled vypadá jako skateboard, a přece je v něčem jiný. Na obratné triky ho příliš nevyužijete, je totiž mnohem robustnější. Pokud ovšem chcete jezdit po městských i přírodních stezkách, užívat si volnost a vítr ve vlasech, bude longboard ideálním společníkem. Je vhodný jak pro začátečníky, kteří na podobném prkně nikdy nestáli, tak pro pokročilé jezdce.

Díky větším rozměrům je longboard stabilnější, hravě jej zvládnou ovládat i úplní začátečníci, pro které jsou menší prkna příliš vratká. S větší velikostí se samozřejmě pojí i vyšší váha. Velká kolečka zajistí snadné překonávání nerovností. A pokud kolečka vyberete správně, zvládnete s longboardem sjíždět silnice i méně rovné terény.

Typů longboardů se prodává celá řada. Liší se tvarem, velikostí desky i koleček, tvrdostí, ložisky i trucky. Vybrat ten pravý se na první dojem může zdát jako nadlidský úkol. Proto vás v článku Jak vybrat longboard provedeme jednotlivými úskalími, vysvětlíme všechny důležité parametry a doporučíme, jak při koupi postupovat. Po přečtení už bude výběr vysněného longboardu hračka.


Nejlepší longboardy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Street Surfing Freeride The Wolf 39
Street Surfing Freeride The Wolf 39 92 %
Počet recenzí: 11
2 500 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze NILS EXTREME WOOD 40
NILS EXTREME WOOD 40 85 %
Počet recenzí: 3
2 000 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Long Island Endless 28
Long Island Endless 28 Zatím nehodnoceno 4 300 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Nils Extreme Eye 40
Nils Extreme Eye 40 Zatím nehodnoceno 1 700 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze MASTER Pintail 41 maple
MASTER Pintail 41 maple 100 %
Počet recenzí: 1
1 700 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze STREET SURFING Kicktail Rocky Mountain 28
STREET SURFING Kicktail Rocky Mountain 28 90 %
Počet recenzí: 1
1 600 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze LANDYACHTZ Stratus 46 Spectrum
LANDYACHTZ Stratus 46 Spectrum Zatím nehodnoceno 5 900 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze WORKER Ecidy 22.5
WORKER Ecidy 22.5 100 %
Počet recenzí: 3
300 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Tempish Moravia V2 31
Tempish Moravia V2 31 93 %
Počet recenzí: 2
3 200 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze PENNY HPP 32
PENNY HPP 32 60 %
Počet recenzí: 1
440 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat longboard

Pokud se na longboardu naučíte jezdit, může vám sloužit nejen k zábavě ve volném čase, ale také jako dopravní prostředek vhodný k přibližování po městě. Díky tomu, že je větší a delší než klasický skateboard, se nemusíte bát stability a hravě zvládnete i zatáčky. Pokud vyberete správný tvar desky, překážkou vám nebudou ani patníky.

Základem je zvolit vhodnou délku a tvar prkna, který se odvíjí od stylu jízdy i pokročilosti jezdce. Důležitou roli hrají i kolečka, která ovlivní přilnavost, rychlost i plynulost. Pokud si nevíte rady, jak při nákupu postupovat, přečtěte si následující řádky, ve kterých se dotkneme všech důležitých parametrů.

Jak je vám už určitě jasné, longboardy jsou určené především na jízdu. Můžete na nich sice provádět i lehčí pohybové kreace, klasické triky nohama s ním však neuděláte. Pokud se chcete naučit triky na U-rampě či jezdit po zábradlí, poslouží vám spíše skateboard, s jehož pořízením vám poradí článek Jak vybrat skateboard.

Longboard do města, nebo na sjezd?

Místo, kde budete nejčastěji jezdit, je tím prvním parametrem, na který byste se při výběru longboardu měli zaměřit. Podle terénu je totiž nutné zvolit jak tvar desky, tak i jiné komponenty longboardu, jako jsou kolečka či trucky. Na následujících řádcích vás seznámíme s tím, jaké modely jsou svými vlastnostmi vhodné do města, na stezky či na sjezd kopců.

Výhradně do města

Longboard se vám může stát praktickým i ekologickým dopravním prostředkem po městě, pokud sáhnete po správném tvaru desky. Do města jsou vhodné spíše kratší longboardy s měkkými kolečky, které odolají hladkému asfaltu i nerovným dlaždicím. Kratším modelům se jinak říká také cruisery. Pokud hledáte ještě skladnější alternativu, na kratší vzdálenosti se hodí i pennyboardy, které najdete na stránce věnované skateboardům.

Kromě délky prkna je vhodné si pohlídat také jeho tvarování. Hodí se, aby longboardy určené na jízdu po městě měly zvednutou zadní část desky (tail), tedy v provedení „kicktail“. Díky němu totiž můžete za jízdy nadzvednout přední kolečka longboardu a překonat tak nečekané překážky, větší díry nebo i patníky. Z pohledu jiných komponentů volte například válcové bushingy.

Na stezky

V případě volnočasového využití longboardu se setkáte s modely určenými do městských parků, na cyklostezky a podobně. Jsou jimi pintailové nebo drop thru longboardy, které jsou charakteristické svými tvary desek. O nich si více povíme v následující kapitole.

Zde ale záleží i na vašem stylu jízdy. Vyšší modely rychleji reagují a zatáčí, ty nižší nabídnou lepší stabilitu během rychlé jízdy, ale horší ovládání. Na jízdu po stezkách by longboard neměl být delší než 105 cm a ani příliš nízký, taková prkna jsou více vhodná na sjezdy a rychlou jízdu obecně.

Na sjezdy

Pokud vás láká sjíždět na longboardu kopce a vehnat do žil dávku adrenalinu, máte na výběr mezi modely určenými pro carving, freeride a downhill. Opět tedy záleží především na vámi preferovaném stylu jízdy.

Carvingem se rozumí jízda z kopce s častým zatáčením až „řezáním“ zatáček. Pro tento styl se hodí kuželové bushingy umožňující dobré zatáčení. Pod pojmem freeride se skrývá volná jízda, taková prkna tedy poslouží jak na prudší sjezdy, tak i na časté zatáčení. Jsou nižší, a tedy i stabilnější ve vyšší rychlosti, záleží však i na typu koleček a dalších komponent. Kolečka by měla být tvrdší a s kulatou hranou pro možnost lepšího zatáčení.

Poslední typ – downhill – je určený na sjezdy prudkých kopců bez výraznějšího zatáčení. Je tedy stavěný na velmi rychlou jízdu, což naznačuje i profil těchto modelů s nízko položeným těžištěm. V tomto případě volte stabilnější válcové bushingy.

Tvar desky

Tvar desky je tím nejvýraznějším rozdílem mezi jednotlivými typy longboardů, patrným už na první pohled. Nejedná se však jen o designový prvek, jak by se mohlo zdát. Naopak, tvar desky hraje při výběru longboardu velkou roli. Každá deska je totiž vhodná na jiný styl jízdy, proto záleží na vašich preferencích. Můžete sáhnout po univerzálnějších modelech, nebo po desce specifických vlastností určené pro jeden konkrétní způsob jízdy.

Pintail

Pintail je nejpopulárnějším tvarem longboardu. Jedná se o dlouhou desku ve tvaru kapky, plocha bývá bez výrazného zahnutí. Takový longboard se dobře ovládá, proto je vhodný především pro začátečníky a jezdce, který požadují co nejsnadnější ovladatelnost. Hodí se především na jízdu po stezkách.

Cruiser

Pro pokročilejší a náročnější jezdce je tu typ cruiser. Tvarem připomíná skateboard a je ideální především pro jízdu ve městě a po silnici. Deska je kratší, ale širší, v zadní části může být zahnutá směrem vzhůru, abyste s prknem mohli překonávat překážky a provádět i nějaké ty triky.

Drop-thru

Longboard tvaru drop-thru má vyříznutou desku v oblasti koleček a díky tomu s ním můžete řezat i ostřejší zatáčky. Proto se hodí jak na rychlejší jízdu na stezkách, tak i pro sjíždění kopců. Existuje ještě poddruh drop-desk či double-drop, který má desku prohnutou směrem dolů mezi místy, kde jsou umístěna kolečka.

Tyto longboardy nabídnou vysokou stabilitu, protože bývají celkově nižší. Jsou ideální pro zkušené jezdce, kteří milují adrenalin a prkno neberou jako pouhý přepravní prostředek.

Hybrid

Hybridní desky nebo takzvané top-mount longboardy mají kolečka zapuštěná ve výřezech desky. Díky tomu je tento typ longboardu velmi stabilní a hodí se na náročnější jízdy v terénech. Stále s ním můžete řezat zatáčky, na druhou stranu bývá i kratší než jiné modely, takže je vhodný na stezky pro freeride, carving a zvládne i provedení pár triků.

Velikost desky

Longboardy se prodávají v různých délkách. Možná se mnozí z vás domnívají, že jde o velikosti pro děti a dospělé, případně podle výšky a váhy uživatele. Výrobky se ale rozdělují trochu jinak, a to hlavně podle stylu a místa jízdy. Do každého prostoru se hodí jiná délka longboardu.

Kratší longboardy

Do ulic měst se hodí kratší nebo středně dlouhé longboardy. Je vhodné vybrat model se zvednutou zadní částí, díky které lze při jízdě nadzvednout přední kolečka a lépe překonat překážky a nerovnosti terénu.

Ideální je délka od 71 cm, tedy 28 palců. Do měst nedoporučujeme kupovat větší prkna než 105 centimetrů, takové rozměry se hodí spíše na jízdu v terénu. Menší modely jsou zároveň lehčí a budou se vám snadněji přenášet, například přes přechod nebo do kopce.

Delší longboardy

Na sjíždění kopců, jízdu v parcích a po dlouhých rovinách se hodí stabilnější delší prkna, a to s délkou od 97 cm neboli 38 palců a delší. Délka může přesáhnout i 107 cm. Budete na nich lépe vyrovnávat rovnováhu a můžete jet i vyšší rychlostí. Kvůli větším rozměrům jsou samozřejmě o něco těžší, na přenášení po městě se tedy tolik nehodí.

Doporučenou velikost longboardu na speciální místa jsme sepsali také do tabulky:

Délka desky Využití
71 – 97 cm (28″ – 38″) Do města
97 – 107 cm (38″ – 42″) Do města, na stezky, freeride, downhill
107 a víc cm (42″ +) Na stezky, freeride, downhill

Trucky

Trucky jsou kovové části, jenž se šroubují na desku a na ně se následně připevní ložiska a kolečka. Jejich potřebná velikost se odvíjí od šířky desky. Mezi desku a trucky můžete vložit i gumovou podložku. Trucky se dají rozdělit na dva základní druhy:

  • Vertikální – Tento typ je podobný jako u skateboardů, jen je širší a víc mohutný. Je vhodný do skateparků. Můžete měnit jednoduše tuhost trucku, stačí povolit či přitáhnout matice.
  • Reverzní – Tento typ je častější. Úchyt trucků je pod takovým úhlem, aby byla zajištěna lepší stabilita a točivost longboardu. Reverzní trucky jsou vhodné na všechny ostatní styly ježdění, jako je carving, freeride i downhill. I je je možné utažením či povolením konfigurovat.

Ložiska

Při výběru ložisek narazíte na škálu ABEC s čísly od 1 do 9. Číslo znamená přesnost výroby, čím vyšší, tím je ložisko vyrobené přesněji. Údaj ovšem nesouvisí s kvalitou. Čím je číslo větší, tím rychleji longboard bude jezdit. Pokud chcete pomalejší longboard, bude vám stačit nižší číslo. Jestli milujete rychlost, volte ložisko s co nejvyšším číslem.

Tento údaj není nejdůležitější, proto se raději zaměřte na parametry s předchozích kapitol, které funkce a výkon longboardu ovlivní v daleko větší míře než právě ložiska. Navíc je lepší volit ložiska s nižším číslem, ale od prověřeného výrobce, než naopak.

Velikost koleček

Velká kolečka umožní rychlejší jízdu, ale mají pomalejší akceleraci. Než se takovýto longboard rozjede do plné rychlosti, nějaký často to trvá. S menšími kolečky nebudete schopni jezdit takovou rychlostí, ale mají skvělou akceleraci, tedy lepší zrychlení. Menší kolečka se hodí spíše do města na chvilkové popojetí, pokud chcete sjíždět velké kopce, vyberte si co největší kolečka. Záleží samozřejmě také na pokročilosti uživatele.

  • Pro začátečníky – Ideální průměr je okolo 77 mm.
  • Pro pokročilejší – S přibývajícími zkušenosti můžete pořídit větší kolečka a užívat si tak rychlejší jízdu.

Pro jízdu jsou také důležité hrany koleček. Ostré hrany lépe drží stopu. Pro snadnější zatáčení jsou naopak vhodnější kolečka se zaoblenými hranami, proto takováto kolečka volte například u carvingu.

Tvrdost koleček

Vaši jízdu ve velké míře ovlivní i tvrdost koleček. Proto je vybírejte pečlivě. Na druhou stranu, kolečka se dají snadno dokoupit a vyměnit, takže když přijde otázka, zda radši volit ideální desku a méně ideální kolečka, či naopak, myslete spíše na desku. Kolečka časem ojezdíte a budete si muset koupit nová tak jako tak. Měkčí kolečka lépe přilnou k povrchu a jsou pomalejší.

  • Tvrdost do 85 A – Vhodné pro začátečníky. Hodí se taky na hrubé povrchy, kdy měkčí kolečka umožňují plynulejší jídlo.
  • Tvrdost nad 85 A – Vhodné pro zkušenější jezdce. Ideální pro sjíždění kopců a jízdě ve vyšší rychlosti. Pozor na hrubé povrchy, na kterých budou příliš tvrdá kolečka nestabilní.

Umístění koleček

Jízdu na longboardu ovlivní i poloha koleček. Obvykle se můžete setkat se třemi typy.

  • Center-set – Kolečka mají střed ve stejné vzdálenosti od hran. Takovéto longboardy jsou lépe ovladatelné, a to díky dobré přilnavosti. Při zatáčkách ale ztrácí rychlost.
  • Side-set – Kolečka mají střed v jedné rovině s vnitřní hranou. Dobře se s nimi zatáčí a umožňují i prudší trhnutí. Často jsou nerovnoměrně opotřebená.
  • Off-set – Kolečka mají střed mezi vnitřním okrajem a prostředkem kolečka. U longboardů jsou nejběžnějším typem.

Bushingy

Důležitým komponentem longboardu jsou také bushingy. Jedná se o malé různobarevné součástky z umělé hmoty, které se umisťují na trucky mezi částí, která se připevňuje na desku, a částí s kolečky (hanger). Bushingy mají dvojí tvar – kuželový či válcový, a mohou být různě tvrdé. Tyto dva parametry určují celkovou tuhost trucků, a tedy požitek z jízdy.

Měkké bushingy jsou vhodné pro carving, protože umožňují celém longboardu snadnější zatáčení. Tyto vlastnosti nabízí také kuželový tvar. Tvrdší a/nebo válcové bushingy naopak nabídnou stabilitu, což oceníte například u downhillu či městské jízdy. Na jednom longboardu také můžete druhy bushingů kombinovat.

Cena

Pořizovací cena longboardů je o něco vyšší než u skateboardů či pennyboardů. Pokud s ježděním na longboardu začínáte, doporučujeme koupit již sestavený produkt. Nejen že ušetříte, ale nebudete mít velké starosti s montováním. Ceny se pohybují různě, záleží na modelu, kvalitě i značce výrobku. Následující rozdělení vám napoví, v jakých relacích se longboardy pohybují.

Do 1 000 Kč

Nejlevnější longboardy seženete již do jednoho tisíce korun. Budete muset počítat s tím, že kvalita výrobku nebude nijak závratná. Pokud je tato hranice maximální a nechcete ji překročit, doporučujeme počkat na nějaký výprodej zboží a koupit starší zlevněný model.

V této cenové kategorii najdete obyčejnější longboardy vhodnější pro začátečníky. Pokud chcete využít produkt na občasnou jízdu a jako dopravní prostředek po městě, můžete vybírat z takovýchto výrobků.

Od 1 000 Kč do 3 000 Kč

V cenové kategorii od 1 000 do 3 000 korun si vyberou méně nároční uživatelé, kteří hledají longboardy na běžné užívání. Najdete tu modely vhodné do města i ke sjíždění kopců Pokud hledáte trochu kvalitnější produkty, ale zároveň nepatříte mezi náročné uživatele, hledejte v této cenové relaci.

Od 3 000 Kč do 5 000 Kč

Pro náročnější uživatele a pokročilejší jezdce je tu tato cenová kategorie. Najdete v ní kvalitní longboardy vhodné pro všechny druhy jízdy. Jestli hledáte kvalitní produkt na časté využití a rádi si za něj připlatíte, porozhlédněte se mezi těmito výrobky.

Nad 5 000 Kč

Pro ty, kteří využívají longboard každý den, rádi si užívají divokou adrenalinovou jízdu a hledají opravdu kvalitně vyrobený produkt se dostanou na pořizovací cenu, která přesahuje pět tisíc korun. Samozřejmě neznamená, že nejdražší produkt bude nutně ten nejlepší, ale najdete tu longboardy v precizním provedení a z kvalitních materiálů.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.9 z 14 hlasů