Vzhledem k tomu, že i dnes se na sjezdovkách potkáte se sveřepými odmítači brýlí, hned úvod našeho článku věnujeme výhodám a nevýhodám tohoto lyžařského vybavení. Dočtete se ale i mnoho dalších podstatných informací. Na co jsme se zaměřili konkrétně?
- Proč koupit kvalitní lyžařské brýle – zaručují výborné optické vlastnosti, stejně jako zvýšenou bezpečnost na svazích, což je enormně důležité. Poskytovat vám ovšem budou i vysoký komfort a mívají rovněž další praktické vlastnosti.
- Nevýhody lyžařských brýlí – kvalitní modely mohou stát mnoho tisíc korun. Levnější varianty zase někdy mívají negativní vliv na vidění a nemusí být příliš pohodlné. Navíc existují i další možná negativa.
- Druhy podle zorníku – jedná se o sklo, přes nějž sledujete okolí. Při výběru přitom hraje roli jeho zakřivení (vliv na rozsah periferního vidění a míru zkreslení obrazu), propustnost světla a barevnost (spíše estetická vlastnost).
- Druhy podle rámečku – lyžařské brýle musí perfektně sedět na obličeji, aby zaručovaly dostatečnou ochranu. Rámečky se liší dle určení pro pohlaví nebo určitou věkovou kategorii.
- Důležité vlastnosti – při výběru lyžařských brýlí byste se měli zaměřit i na další podstatné parametry. Jedná se především o odmlžování a o kompatibilitu s helmou.
- Doplňkové vlastnosti – při výběru lyžařských brýlí se lze zaměřit na polarizační a zrcadlová skla, která snižují únavu očí a zlepšují vidění. K dispozici jsou ale i speciální skla odolná proti poškrábání (anti-scratch).
- Cena – při nákupu by mělo hrát roli, zda vyrážíte na lyže párkrát do roka (brýle do 1 000 Kč), anebo sháníte tu nejlepší možnou výbavu (může stát přes 2 500 Kč).
Upozorňujeme: pokud hledáte kromě obecného návodu také konkrétnější recenze a hodnocení jednotlivých produktů, doporučujeme vám také srovnání nejlepších lyžařských brýlí na webu Outdoortipy.cz.
Proč koupit kvalitní lyžařské brýle
Lyžařské brýle nemusí být nejlevnější, finanční stránce byste se ovšem neměli věnovat primárně. Kvalitní modely totiž zaujmou některými podstatnými parametry. Jaké to jsou?
- Výborné optické vlastnosti – kvalitní lyžařské brýle zaručují menší zkreslení a lepší periferní vidění, přičemž některé modely se dokážou přizpůsobit aktuálním podmínkám.
- Zvýšená bezpečnost – lyžařské brýle mohou chránit proti odleskům ze zamrzlých ploch, zajišťovat odpovídající výměny vzduchu či efektivně zamezovat mlžení.
- Vysoký komfort – některé modely dokážou spolehlivě odvádět vlhkost, přičemž z hlediska pohodlí je rovněž důležité, zda se jedná o pánské, dámské či unisex brýle.
- Další praktické vlastnosti – kvalitní brýle na svahy bývají odolné proti UV záření a poškrábání, jejich skla navíc mohou být snadno vyměnitelná a mnohé modely zaujmou i zajímavým designem.
Výborné optické vlastnosti
Kvalitní lyžařské brýle zajišťují především výborný výhled. Modely se sférickým zakřivením jsou sice dražší, na druhou stranu zaručují menší zkreslení a lepší periferní vidění. Brýle třídy S0 se navíc hodí i do silného sněžení a špatných světelných podmínek. K dispozici navíc máte i fotochromatické modely, jež jsou vybaveny skly, která svou propustnost automaticky přizpůsobují aktuálně panujícím podmínkám. Bývají ovšem dosti drahé.
Zvýšená bezpečnost
Lyžařské brýle by měly svému nositeli zajistit i zvýšenou bezpečnost. Takové modely s polarizačními skly např. chrání proti odleskům ze zamrzlých ploch a snižují únavu očí. Brýle s ventilací zase zaručují odpovídající výměny vzduchu, přičemž nejdražší modely jsou dokonce vybaveny miniaturním větráčkem. Varianty s dvojitým zorníkem pak efektivně zamezují mlžení, což má pochopitelně rovněž podstatný vliv na bezpečnost na sjezdovce.
Vysoký komfort
Na svazích by vás pochopitelně lyžařské brýle neměly jakkoli limitovat. Některé varianty proto kupříkladu dokážou spolehlivě odvádět vlhkost. V tomto ohledu by vám ovšem vybraný model měl především dokonale sedět na obličeji. Roli přitom hraje i pohlaví. Pánské brýle mají širší rámeček pro větší obličej, zatímco dámské modely mívají rámeček užší. Existují ovšem i unisex varianty, jež jsou navržené s ohledem na potřeby obou pohlaví.
Další praktické vlastnosti
Kvalitní lyžařské brýle mohou být vysoce odolné proti ultrafialovému záření, stejně jako proti poškrábání. Určité zorníky totiž mají anti-scratch úpravu, takže je tvoří speciální tvrzená skla. U některých brýlí přitom mohou být skla jednoduše vyměnitelná, což platí např. pro speciální no-frame modely. Výrobci lyžařských brýlí pochopitelně věnují pozornost také jejich vizuální stránce, takže mnohé aktuálně prodávané produkty mají zároveň zajímavý design.
Nevýhody lyžařských brýlí
Bez lyžařských brýlí bychom vám na sjezdovku vyjet rozhodně nedoporučovali. Přesto jsou s tímto vybavením spojena i určitá negativa, na která se ve zkratce zaměříme v následujících řádcích.
- Vyšší pořizovací cena – některé lyžařské brýle seženete už za pár set korun. Netřeba ale asi sáhodlouze dodávat, že takové modely nebudou nejkvalitnější. Na druhou stranu špičkové brýle mohou cenou atakovat i 8 000 Kč.
- Negativní vliv na vidění – takové modely s plochým zakřivením jsou sice levnější, nicméně problematické je u nich výraznější zkreslení a omezené periferní vidění.
- Nemusí být komfortní – ačkoli si lze brýle na sjezdovky pořídit i online, vybraný model byste si měli nejprve vyzkoušet. Ani tak však nemusíte eliminovat problém s diskomfortem, neboť někdy mohou tlačit až při delším používání.
- Další možná negativa – některé lyžařské brýle jsou méně odolné proti poškození, u jiných může být poněkud problematická výměna skel. Určité modely (především třídy S4) se navíc nehodí do zhoršených světelných podmínek.
Druhy podle zorníku
Významnou součást lyžařských brýlí představuje zorník. Jedná se o sklo, přes které sledujeme okolí. U skel se obvykle rozlišují tři základní parametry – zakřivení, propustnost a barevnost. Každý z nich má poměrně zásadní vliv na spokojenost uživatele.
Zakřivení
Zakřivení skla určuje rozsah periferního vidění a míru zkreslení obrazu. V současné době se rozlišují dvě základní varianty.
- Ploché – nízká cena, zakřivení pouze v jednom směru, výraznější zkreslení, omezené periferní vidění.
- Sférické – vyšší cena, zakřivení v horizontálním i vertikálním směru, menší zkreslení, lepší periferní vidění.
Jestliže si stále nejste jisti, zda budou zimní sporty tím pravým ořechovým pro vás, zvolte brýle s plochým zorníkem. Svůj účel splní dostatečně a nezaplatíte za jejich pořízení zbytečně mnoho peněz. Náročnější lyžaři a snowboardisté by se ale měli poohlédnout spíše po sférických sklech, která jim dodají odpovídající přehled.
Propustnost
Základem bezpečného lyžování je přehled nad okolním děním. Čím je počasí horší, o to více obezřetnosti je zapotřebí. Právě propustnost světla potom ovlivňuje, kolik toho vlastně při svém oblíbeném sportu uvidíte. Na trhu se setkáte s pěti základními třídami.
Třída | Propustnost | Podmínky |
S0 | 90 až 100 % | do silného sněžení, noci, špatných světelných podmínek |
S1 | 89 až 43 % | do šera, mlhavého počasí, zatažené oblohy |
S2 | 43 až 18 % | do slabší mlhy, lehkého sněžení |
S3 | 18 až 8 % | do polojasného počasí |
S4 | 8 až 3 % | do slunečných, jasných dnů |
V obchodech obvykle naleznete brýle ve třídách S1 až S3. Dvě zbývající jsou vyráběný v mnohem menší míře, protože jsou určeny do specifických situací. S0 zařazuje do své výbavy horská služba, která mnohdy vyráží v noci či za špatného počasí. A na horách jen výjimečně panují takové podmínky, abyste mohli nasadit skla o propustnosti S4.
Speciální skupinu tvoří takzvané fotochromatické brýle. Jsou vybaveny skly, která svou propustnost automaticky přizpůsobují panujícím podmínkám. Pro svou cenu se však vyplatí pouze nadšencům do lyžování, kteří na horských kopcích tráví každou volnou chvilku.
Barevnost
Zajímá vás, jak na svahu vypadáte a rádi byste, aby barva skel vašich brýlí ladila s kombinézou? Stačí trochu hledání a svého favorita jistě objevíte. Jen byste rozhodně neměli barvu skel nadřazovat ostatním parametrům, jelikož se jedná spíše jen o estetiku. Ačkoliv i zde lze najít několik charakteristik jednotlivých odstínů.
- Červené, oranžové, žluté, růžové – zvyšují kontrast, filtrují modrou barvu, umožňují lépe vnímat nerovnosti na trati.
- Tmavé – pomáhají filtrovat sluneční svit za jasných dnů.
- Modré, zelené, fialové – zaručují rovnoměrné tlumení barev, zaručují přirozený pohled.
Druhy podle rámečku
Mezi klíčová kritéria pro nákup lyžařských brýlí patří i provedení rámečku. Aby byly brýle efektivní a zaručovaly dostatečnou ochranu, musí perfektně sedět na obličeji. I proto doporučujeme před nákupem navštívit kamennou prodejnu a zvolený model osobně vyzkoušet. Skla na obličeji chvilku ponechte, abyste si ověřili, zda netlačí v oblasti nosu.
Vzhledem k rozdílům mezi věkovými skupinami a pohlavími nepřekvapí, že se v nabídce objevuje hned několik druhů rámečků.
- Pánské lyžařské brýle – širší rámeček pro větší obličeje.
- Dámské lyžařské brýle – užší rámeček, vhodné i pro děti.
- Unisex lyžařské brýle – rámeček navržený s ohledem na potřeby obou pohlaví.
Zajímavou variantu představují také takzvané noframe brýle. U nich rámeček prakticky chybí a je redukován na minimální možnou velikost. Svou vyšší cenu vyvažují pozitivy v podobě lepšího periferního vidění, snadnější výměny skel nebo dokonalejšího těsnění.
Důležité vlastnosti
Při výběru lyžařských brýlí se můžete zaměřit i na několik dalších podstatných parametrů. Mezi nimi je asi nejdůležitější odmlžování, stejně jako kompatibilita s helmou.
- Odmlžování – v tomto ohledu existují tři konstrukční řešení. Anti-fog brýle mívají méně efektivní systém, účinnější bývá ventilace, případně dvojitý zorník.
- Kompatibilita s helmou – lyžařské brýle by pochopitelně měly dokonale sedět na helmě, pokud ji tedy používáte. V současné době bývají opatřeny praktickými pásky, které zaručují, že nebudou sjíždět.
Odmlžování
K čemu by vám byly perfektně těsnící brýle se skly s ideální propustností, kdybyste přes zamlžení nic neviděli? Naprosto k ničemu. Právě proto věnují výrobci velkou pozornost systémům odmlžování, jejich role spočívá v odpovídajícím odvodu vzduchu. Na tomto místě lze volit ze tří konstrukčních řešení.
- Anti-fog – tenký ochranný film nanesen na povrch skel, méně efektivní systém.
- Ventilace – zajištění odpovídající výměny vzduchu, nejdražší brýle jsou vybaveny miniaturním větráčkem.
- Dvojitý zorník – mezi dvěma skly dochází k tepelné izolaci, která zamezuje mlžení.
Všechny tři systémy jsou poměrně efektivní, pouze anti-fog úpravu se vyplatí doplnit ještě dalším odmlžovacím způsobem. Ochranná vrstvička totiž mívá tendenci k postupnému oslabování.
Kompatibilita s helmou
Lyžařské brýle byste měli zkoušet především s helmou, na níž by měly dokonale sedět, aniž by zůstala mezera mezi horním okrajem brýlí a spodním okrajem přilby. V současné době má však většina brýlí na trhu prodloužený pásek (tzv. pruženku), takže je lze přes lyžařskou helmu přetáhnout poměrně pohodlně. Některé pásky jsou přitom z vnitřní strany opatřeny silikonovými proužky, takže nesjíždějí po hladkém povrchu přilby.
Doplňkové vlastnosti
Nestačí vám základní konstrukční kvality dostupných produktů a hledáte vždycky něco navíc? Výrobci na vás pamatují a své lyžařské brýle doplňují celou řadou dalších technologií. Jedná se zejména o následující čtveřici:
- Polarizační skla – ochrana proti odleskům ze zamrzlých ploch, snížení únavy očí.
- Zrcadlová skla – odráží větší množství světla, vhodné do prosluněných míst ve vyšších nadmořských výškách.
- Over the glasses (přes brýle) – možnost použití s dioptrickými brýlemi.
- Anti-scratch – speciální tvrzená skla odolná proti poškrábání.
Oblíbené značky
Při výběru lyžařských brýlí se můžete orientovat i podle oblíbených značek. Výběr se tímto krokem zúží, a navíc budete volit mezi produkty od předních světových výrobců.
- Oakley – americký výrobce sportovního vybavení a doplňků, mezi kterými najdete i široký sortiment lyžařských brýlí, jež mohou stát několik set i mnoho tisíc korun.
- Smith – další tradiční americká společnost, která mj. nabízí široký sortiment lyžařských brýlí. Ty jsou velmi variabilní, takže si mezi nimi vybere v podstatě každý.
- Uvex – německý výrobce kvalitních ochranných a bezpečnostních produktů pro práci, sport a volnočasové aktivity, mezi kterými se nacházejí i rozmanité lyžařské brýle.
- Vagus – česká značka, za kterou stojí bývalý známý alpský lyžař Ondřej Bank. Lyžařské brýle, které nabízí, jsou kvalitní a vizuálně poměrně netradiční.
- Worker – dceřiný projekt společnosti inSPORTline, která nabízí rozličné sportovní vybavení. Její lyžařské brýle jsou střední třídy, přičemž je vesměs koupíte do pětistovky.
Oakley
Oakley, Inc. je americká společnost, která byla založena v roce 1975 a aktuálně sídlí v Kalifornii. Patří přitom mezi přední světové návrháře a výrobce sportovního vybavení a doplňků. Mezi nabízenými produkty naleznete též náčiní na lyže či snowboard. Patří mezi ně i široký sortiment lyžařských brýlí, které se mohou finančně dosti lišit. Pořídit si lze modely pro muže, ženy i děti, velké množství výrobků lze ovšem zařadit mezi unisex varianty.
Smith
Další americká společnost, která je na trhu ještě o 10 let déle než výše zmíněná značka Oakley. Založena tedy byla v roce 1965, přičemž se zaměřuje na vybavení pro jedince, kteří holdují adrenalinovým zážitkům. Pro milovníky sjezdovek vyrábí helmy, jakož i lyžařské brýle. V současné době přitom seženete na českém trhu nejvíce modelů asi právě s touto značkou. Jedná se tedy o velmi variabilní produkty, z nichž si vybere v podstatě každý.
Uvex
Německá společnost Uvex byla původně rodinnou firmou, k jejímuž založení došlo už v roce 1926, takže v brzké době oslaví jubilejních 100 let své existence. Co je ovšem důležitější, že vyrábí a prodává kvalitní ochranné a bezpečnostní produkty pro práci, sport a volnočasové aktivity. Naleznete mezi nimi i lyžařské brýle, které jsou velmi variabilní. Mohou se tedy dosti lišit pořizovací cenou, provedením i určením, ovšem nejvíce seženete unisex variant.
Vagus
Společnost Vagus má poněkud netradiční název. Na druhou stranu se jedná o českou značku, za kterou stojí jeden z našich nejznámějších a nejúspěšnějších alpských lyžařů, Ondřej Bank. Značka nabízí především lyžařské helmy, ale pořídit si lze i několik brýlí, přičemž se vesměs jedná o unisex varianty. V každém případě jsou kvalitní a zaujmou i specifickým designem. Některé přitom stojí několik stovek, zatímco další i pár tisíc korun.
Worker
Worker je další tuzemskou značkou v našem výčtu. Tentokrát se jedná o dceřiný projekt společnosti inSPORTline, což je jeden z předních českých výrobců sportovního vybavení. To je určeno především pro amatérské a rekreační sportovce, stejně jako pro děti. Nabízené lyžařské brýle sice nepatří mezi nejkvalitnější na trhu, na druhou stranu je lze zařadit do střední třídy. Zaujmou přitom také cenou, neboť je vesměs seženete do pětistovky.
Značka | Specifikace | Cenová kategorie | Které druhy nabízí | Komu značku doporučujeme |
Oakley | Přední světový výrobce sportovního vybavení a doplňků z USA | Všechny cenové kategorie | Lyžařské brýle pro obě pohlaví i všechny věkové kategorie, především ale unisex modely | Lyžařům, kteří hledají (především) kvalitní unisex lyžařské brýle |
Smith | Americká společnost vyrábějící přes 50 let vybavení pro milovníky adrenalinových zážitků | Všechny cenové kategorie | Pánské, dámské, dětské i unisex lyžařské brýle | Lyžařům, kteří chtějí mít při výběru kvalitních lyžařských brýlí skutečně na výběr |
Uvex | Německá značka, jež vyrábí ochranné a bezpečnostní produkty pro práci, sport a volnočasové aktivity | Všechny cenové kategorie | Pánské, dámské, dětské i unisex lyžařské brýle | Lyžařům, kteří chtějí vybírat ze širokého sortimentu produktů |
Vagus | Česká značka, za kterou stojí bývalý známý alpský lyžař Ondřej Bank | Všechny cenové kategorie | Několik unisex lyžařských brýlí se specifickým designem | Lyžařům, kteří shánějí kvalitní lyžařské brýle, jež zaujmou i specifickým designem |
Worker | Dceřiný projekt předního českého výrobce sportovního vybavení, společnosti inSPORTline | Nižší | Lyžařské brýle pro děti i pro dospělé | Lyžařům, kteří shánějí lyžařské brýle pro sebe, ale také pro své potomky a nechtějí při nákupu utrácet horentní sumy peněz |
Cena
Poslední kapitola našich textů je většinou věnována cenovému okénku a nejinak tomu bude i v případě lyžařských brýlí. Cenová analýza provedená na vzorku několika set dostupných modelů poukázala na existenci tří základních intervalů, v nichž se nacházejí brýle podobných kvalit a vlastností. Pojďme se tedy nyní s nimi společně seznámit.
- Cena do 1 000 Kč – v nejnižší cenové kategorii seženete základní lyžařské brýle s jedním sklem, propustností S1 až S3 podle výběru či anti-fog úpravou.
- Cena od 1 000 do 2 500 Kč – tyto lyžařské brýle nejsou ani nejlevnější, ani nejdražší. Mívají dvojici skel, účinnou ochranu proti zamlžení či různou propustnost světla.
- Cena nad 2 500 Kč – lyžařské brýle s důmyslným systémem proti zamlžování, často v provedení noframe, s fotochromatickými skly, polarizací nebo zrcadlovými skly.
Cena do 1 000 Kč
Rozhodli jste se, že vyzkoušíte, co vlastně všichni na tom lyžování vidí? Vydáváte se na hory jednou za rok a většinu času trávíte klidným posedáváním v horské chatě a pitím horkých nápojů? Potom si jistě vystačíte s lyžařskými brýlemi, jejichž cenovka nepřesahuje hranici 1 000 Kč.
Nejlevnější skupina čítá bohatou nabídku modelů určených všem věkovým kategoriím obou pohlaví. Brýle jsou obvykle osazeny jedním sklem s propustností S1 až S3 podle výběru. Za samozřejmou považujte možnost zvolit si barevné provedení skel přesně podle svého gusta. Valná většina produkce se pyšní anti-fog úpravou proti zamlžování, naleznete však zde i několik kousků vybavených vlastním větráčkem. Zájemci o polarizaci, zrcadlová skla a podobné úpravy se však budou muset poohlédnout jinde.
Cena od 1 000 do 2 500 Kč
Střední třída již čítá kousky navržené s ohledem na potřeby milovníků zimních sportů, kteří na zasněžených vrcholcích tráví podstatnou část roku. Stejně jako v předcházejícím případě je nabídka velice široká a na své si přijde prakticky každý.
Dvojice skel již není jen výjimkou z pravidla, ale spíše příjemným standardem. Podobně počítejte s úpravou proti zamlžení, ať jde o anti-fog vrstvu, nebo systém odvětrávání. K mání je bohatá paleta barevných odstínů skel i propustností světla. Rádi byste zkusili polarizovaná nebo zrcadlová skla? Jak je libo.
Cena nad 2 500 Kč
Trávíte na horách více času než doma? Patříte mezi profesionální lyžaře, kteří na svazích i závodí? Potom jistě vyžadujete tu nejlepší možnou výbavu. Obstarat si ji můžete za cenovku začínající na 2 500 korunách. Samozřejmě bez ohledu na věk, pohlaví a velikost obličeje.
Těšit se můžete na důmyslný systém proti zamlžování, takže se nemusíte bát, že byste někdy ztratili přehled o dění okolo. Část produktů je v provedení no-frame, tedy jen s minimalistickým rámečkem, díky čemuž uvidíte mnohem více. Fotochromatická skla nastaví propustnost automaticky podle množství světla dopadajícího na jejich povrch. Počítejte též s bohatou paletou doplňkových vlastností jako je polarizace či zrcadlová skla.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí |
Do 1 000 Kč | Základní lyžařské brýle s jedním sklem, propustností S1 až S3 podle výběru či anti-fog úpravou | Varianty s polarizací, zrcadlovými skly a podobnými úpravami | Pro lyžaře, kteří se vydávají na hory pouze jednou za čas a na sjezdovce netráví každou volnou chvilku |
Od 1 000 do 2 500 Kč | Lyžařské brýle často s dvojicí skel, účinnou ochranou proti zamlžení, různou propustností světla i s polarizovanými či zrcadlovými skly | Lyžařské brýle pro občasné i profesionální lyžaře | Pro lyžaře, kteří na zasněžených vrcholcích hor tráví podstatnou část roku |
Cena nad 2 500 Kč | Lyžařské brýle s důmyslným systémem proti zamlžování, často v provedení noframe, jakož i s fotochromatickými skly, polarizací nebo zrcadlovými skly | Vybavení pro občasné lyžaře, pro něž by tyto modely byly zbytečně drahým nadstandardem | Pro profesionální lyžaře, kteří se na svazích věnují i závodění |
Dobrý den, nosím dioptrické brýle a neobejdu se bez nich ani na lyžích. Doteď jsem to řešila čočkami, ale celkově mi tahle pomůcka příliš nevyhovuje a nerada je používám. Přemýšlím proto o brýlích na lyže, pod kterými budu moct nosit běžné brýle. Poradíte mi?