Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších lyžařských brýlí

Aktualizováno:
Červenec 2021

Trávíte každou volnou chvilku na zasněžených vrcholcích a dlouhé týdny před příchodem zimy studujete předpovědi počasí, abyste si mohli naplánovat dovolenou? Vyrážíte pravidelně se svou rodinou na dovolenou do hor, kde dlouhé hodiny lyžujete, jezdíte na snowboardu, případně se kocháte krásami přírody? Potom zcela jistě myslíte i na zajištění adekvátního vybavení.

Bezpečnosti není na lyžích nikdy dost. Každoročně nás média informují o případech, kdy nešťastný lyžař skončil s vážnými poraněními v nemocnici. Z toho důvodu rozhodně nepodceňujte nákup ochranných pomůcek, které pomohou riziko úrazu zredukovat, nebo alespoň omezit jeho dopady. Mezi ty nejvýznamnější patří bezesporu lyžařské brýle, chránící důležitý smysl – zrak.

Jelikož milovníků zimních sportů u nás ani se slabšími zimami v posledních letech rozhodně neubývá, rozhodli jsme se pro vás sepsat následující článek. Po jeho přečtení získáte rámcový přehled o nejpodstatnějších kritériích pro správný výběr lyžařských brýlí a budete vědět, v jakých hladinách se pohybuje jejich cena.  


Nejlepších 10 lyžařských brýlí dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Aphex Krypton 20/21
Aphex Krypton 20/21 Zatím nehodnoceno 1 400 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Oakley FLIGHT DECK XL
Oakley FLIGHT DECK XL Zatím nehodnoceno 6 000 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Smith Squad
Smith Squad 97 %
Počet recenzí: 10
3 500 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Poc Retina
Poc Retina Zatím nehodnoceno 3 600 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze ATOMIC Count Jr
ATOMIC Count Jr Zatím nehodnoceno 1 700 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Relax Cross
Relax Cross 90 %
Počet recenzí: 2
1 200 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Scott JR AGENT AMPLIFIER
Scott JR AGENT AMPLIFIER Zatím nehodnoceno 600 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze POC Ora
POC Ora Zatím nehodnoceno 2 400 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Atomic Savor
Atomic Savor Zatím nehodnoceno 2 700 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Julbo Skydome
Julbo Skydome Zatím nehodnoceno 7 700 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat lyžařské brýle

Vzhledem k tomu, že i dnes se na sjezdovkách potkáte se sveřepými odmítači brýlí, hned první kapitolu věnujeme důvodům, proč se je přeci jen vyplatí nasadit. Následně se začneme zaobírat kritérii pro správný nákup, přičemž hned první atribut – zorník – sehrává nejvýznamnější roli.

Zcela jistě se ale vyplatí důkladně zkontrolovat i rámeček. Pokud mají brýle splnit svůj účel, musí dokonale těsnit. Výrobci také věnují velkou pozornost systémům pro odmlžování. Vždyť k čemu by vám byla ochranná pomůcka, přes kterou vlivem mlžení nejde vůbec vidět? V neposlední řadě vás možná zaujmou i doplňkové vlastnosti, které dále zvyšují použitelnost produktu.

A jaký bude závěr? Ano, jako tradičně se o něj postará kapitola věnována cenám. Naleznete v ní základní informace o tom, kolik peněz byste si měli připravit a jaké vlastnosti za něj můžete očekávat. Pokud hledáte kromě obecného návodu také konkrétnější recenze a hodnocení jednotlivých produktů, doporučujeme vám také test nejlepších lyžařských brýlí na webu Outdoortipy.cz.

Proč nosit brýle?

I přes masivní osvětové kampaně se mnohdy v řadách začínajících lyžařů objevují pochybovači. Proč je vůbec třeba nosit nějaké brýle, když se stačí řídit pravidly a mít dokonale zvládnutou techniku? Jenže ani ti nejzkušenější lyžaři ochranné pomůcky na svých vyjížďkách neopomíjejí.

Jediný důvod ale nespočívá pouze v ochraně zraku při karambolu nebo silném sněžení. Za zmínku stojí i fakt, že chrání proti UV záření, které ve vyšších nadmořských výškách dosahuje větší intenzity. Taktéž pomáhají redukovat únavu očí způsobenou výraznými odrazy světla od ledu či sněhové pokrývky. Samozřejmostí je i ochrana před podrážděním očí větrem či ledovými krystalky.

Zorník

Významnou součást lyžařských brýlí představuje zorník. Jedná se o sklo, přes které sledujeme okolí. U skel se obvykle rozlišují tři základní parametry – zakřivení, propustnost a barevnost. Každý z nich má poměrně zásadní vliv na spokojenost uživatele.

Zakřivení

Zakřivení skla určuje rozsah periferního vidění a míru zkreslení obrazu. V současné době se rozlišují dvě základní varianty.

 • ploché – nízká cena, zakřivení pouze v jednom směru, výraznější zkreslení, omezené periferní vidění
 • sférické – vyšší cena, zakřivení v horizontálním i vertikálním směru, menší zkreslení, lepší periferní vidění

Jestliže si stále nejste jisti, zda budou zimní sporty tím pravým ořechovým pro vás, zvolte brýle s plochým zorníkem. Svůj účel splní dostatečně a nezaplatíte za jejich pořízení zbytečně mnoho peněz. Náročnější lyžaři a snowboardisté by se ale měli poohlédnout spíše po sférických sklech, která jim dodají odpovídající přehled.

Propustnost

Základem bezpečného lyžování je přehled nad okolním děním. Čím je počasí horší, o to více obezřetnosti je zapotřebí. Právě propustnost světla potom ovlivňuje, kolik toho vlastně při svém oblíbeném sportu uvidíte. Na trhu se setkáte s pěti základními třídami:

 • S0 – propustnost 90 až 100 %, do silného sněžení, noci, špatných světelných podmínek
 • S1 – propustnost 89 až 43 %, do šera, mlhavého počasí, zatažené oblohy
 • S2 – propustnost 43 až 18 %, do slabší mlhy, lehkého sněžení
 • S3 – propustnost 18 až 8 %, do polojasného počasí
 • S4 – propustnost 8 až 3 %, do slunečných, jasných dnů.

V obchodech obvykle naleznete brýle ve třídách S1–S3. Dvě zbývající jsou vyráběný v mnohem menší míře, protože jsou určeny do specifických situací. S0 zařazuje do své výbavy horská služba, která mnohdy vyráží v noci či za špatného počasí. A na horách jen výjimečně panují takové podmínky, abyste mohli nasadit skla o propustnosti S4.

Speciální skupinu tvoří takzvané fotochromatické brýle. Jsou vybaveny skly, které svou propustnost automaticky přizpůsobují panujícím podmínkám. Pro svou cenu se však vyplatí pouze nadšencům do lyžování, kteří na horských kopcích tráví každou volnou chvilku.

Barevnost

Zajímá vás, jak na svahu vypadáte a rádi byste, aby barva skel vašich brýlí ladila s kombinézou? Stačí trochu hledání a svého favorita jistě objevíte. Jen byste rozhodně neměli barvu skel nadřazovat ostatním parametrům, jelikož se jedná spíše jen o estetiku. Ačkoliv i zde lze najít několik charakteristik jednotlivých odstínů.

 • červené, oranžové, žluté, růžové – zvyšují kontrast, filtrují modrou barvu, umožňují lépe vnímat nerovnosti na trati
 • tmavé – pomáhají filtrovat sluneční svit za jasných dnů
 • modré, zelené, fialové – zaručují rovnoměrné tlumení barev, zaručují přirozený pohled

Rámeček

Mezi klíčová kritéria pro nákup lyžařských brýlí patří i provedení rámečku. Aby byly brýle efektivní a zaručovaly dostatečnou ochranu, musí perfektně sedět na obličeji. I proto doporučujeme před nákupem navštívit kamennou prodejnu a zvolený model osobně vyzkoušet. Skla na obličeji chvilku ponechte, abyste si ověřili, zda netlačí v oblasti nosu.

Vzhledem k rozdílům mezi věkovými skupinami a pohlavími nepřekvapí, že se v nabídce objevuje hned několik druhů rámečků.

 • pánské lyžařské brýle – širší rámeček pro větší obličeje
 • dámské lyžařské brýle – užší rámeček, vhodné i pro děti
 • unisex lyžařské brýle – rámeček navržený s ohledem na potřeby obou pohlaví

Zajímavou variantu představují také takzvané noframe brýle. U nich rámeček prakticky chybí a je redukován na minimální možnou velikost. Svou vyšší cenu vyvažují pozitivy v podobě lepšího periferního vidění, snadnější výměny skel nebo dokonalejšího těsnění.

Odmlžování

K čemu by vám byly perfektně těsnící brýle se skly s ideální propustností, kdybyste přes zamlžení nic neviděli? Naprosto k ničemu. Právě proto věnují výrobci velkou pozornost systémům odmlžování, jejich role spočívá v odpovídajícím odvodu vzduchu. Na tomto místě lze volit ze tří konstrukčních řešení.

 • anti-fog – tenký ochranný film nanesen na povrch skel, méně efektivní systém
 • ventilace – zajištění odpovídající výměny vzduchu, nejdražší brýle jsou vybaveny miniaturním větráčkem
 • dvojitý zorník – mezi dvěma skly dochází k tepelné izolaci, která zamezuje mlžení

Všechny tři systémy jsou poměrně efektivní, pouze anti-fog úpravu se vyplatí doplnit ještě dalším odmlžovacím způsobem. Ochranná vrstvička totiž mívá tendenci k postupnému oslabování.

Doplňkové vlastnosti

Nestačí vám základní konstrukční kvality dostupných produktů a hledáte vždycky něco navíc? Výrobci na vás pamatují a své lyžařské brýle doplňují celou řadou dalších technologií. Jedná se zejména o následující čtveřici:

 • polarizační skla – ochrana proti odleskům ze zamrzlých ploch, snížení únavy očí
 • zrcadlová skla – odráží větší množství světla, vhodné do prosluněných míst ve vyšších nadmořských výškách
 • over the glasses (přes brýle) – možnost použití s dioptrickými brýlemi
 • anti-scratch – speciální tvrzená skla odolná proti poškrábání

Cena

Poslední kapitola našich textů je většinou věnována cenovému okénku a nejinak tomu bude i v případě lyžařských brýlí. Cenová analýza provedená na vzorku několika set dostupných modelů poukázala na existenci tří základních intervalů, v nichž se nacházejí brýle podobných kvalit a vlastností. Pojďme se tedy nyní s nimi společně seznámit.

Cena do 1 000 Kč

Rozhodli jste se, že vyzkoušíte, co vlastně všichni na tom lyžování vidí? Vydáváte se na hory jednou za rok a většinu času trávíte klidným posedáváním v horské chatě a pitím horkých nápojů? Potom si jistě vystačíte s lyžařskými brýlemi, jejichž cenovka nepřesahuje hranici 1 000 Kč.

Nejlevnější skupina čítá bohatou nabídku modelů určených všem věkovým kategoriím obou pohlaví. Brýle jsou obvykle osazeny jedním sklem s propustností S1–S3 podle výběru. Za samozřejmou považujte možnost zvolit si barevné provedení skel přesně podle svého gusta. Valná většina produkce se pyšní anti-fog úpravou proti zamlžování, naleznete však zde i několik kousků vybavených vlastním větráčkem. Zájemci o polarizaci, zrcadlová skla a podobné úpravy se však budou muset poohlédnout jinde.

Cena od 1 000 do 2 500 Kč

Střední třída již čítá kousky navržené s ohledem na potřeby milovníků zimních sportů, kteří na zasněžených vrcholcích tráví podstatnou část roku. Stejně jako v předcházejícím případě je nabídka velice široká a na své si přijde prakticky každý.

Dvojice skel již není jen výjimkou z pravidla, ale spíše příjemným standardem. Podobně počítejte s úpravou proti zamlžení, ať jde o anti-fog vrstvu, nebo systém odvětrávání. K mání je bohatá paleta barevných odstínů skel i propustností světla. Rádi byste zkusili polarizovaná nebo zrcadlová skla? Jak je libo.

Cena nad 2 500 Kč

Trávíte na horách více času než doma? Patříte mezi profesionální lyžaře, kteří na svazích i závodí? Potom jistě vyžadujete tu nejlepší možnou výbavu. Obstarat si ji můžete za cenovku začínající na 2 500 korunách. Samozřejmě bez ohledu na věk, pohlaví a velikost obličeje.

Těšit se můžete na důmyslný systém proti zamlžování, takže se nemusíte bát, že byste někdy ztratili přehled o dění okolo. Část produktů je v provedení noframe, tedy jen s minimalistickým rámečkem, díky čemuž uvidíte mnohem více. Fotochromatická skla nastaví propustnost automaticky podle množství světla dopadajícího na jejich povrch. Počítejte též s bohatou paletou doplňkových vlastností jako je polarizace či zrcadlová skla.

Použité a další zajímavé zdroje

Nejlepší lyžařské brýle 2021


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.8 z 12 hlasů