Správně vybraný make-up by měl být jako vaše druhá kůže – na první pohled nemá být vůbec znát, že na pleti nějaký make-up máte. V tomto článku vám proto poradíme, jak takový make-up správně vybrat.
- Proč koupit kvalitní make-up – Jedině kvalitní make-up nebude na pleti vypadat jako maska, skryje její nedokonalosti, sjednotí tón a navíc vydrží 12 až 24 hodin.
- Výběr podle podtónu pleti – Jako první musíte zjistit, jaký je tón vaší pleti. Od toho se odvíjí správný barevný odstín make-upu.
- Výběr podle typu pleti – Podle vlastností a typu vaší pleti se zaměřte na vybranou kategorii make-upů. K dostání jsou make-upy pro normální, suchou, mastnou i problematickou pleť, ale také pro citlivou a zralou.
- Druhy podle konzistence – Zvažte, jaká konzistence a úroveň krytí je pro vás nejvhodnější. Tekuté a pěnové make-upy se dobře aplikují, ale mají nízké krytí. Tuhé a krémové make-upy lépe kryjí, ale jejich aplikace je náročnější.
- Finiš – Může být matný, lesklý, nebo saténový, který je jakousi zlatou střední cestou mezi předchozími dvěma.
- Speciální vlastnosti – K dostání jsou krycí, matující, hydratační, vyživující, voděodolné či dokonce liftingové make-upy.
- Složení a výdrž make-upu – Od levnějších výrobků nelze očekávat dobrou výdrž ani šetrné složení. Výběr proto podrobte vašim možnostem a preferencím.
- Oblíbené značky – Vsaďte na některou z ověřených značek, avšak před nákupem si raději ještě přečtěte uživatelské recenze. Mezi oblíbené patří Rimmel, Maybelline, RYOR, Yves Saint Laurent, Dermacol a další.
- Cena – Stanovte si rozpočet a pusťte se do výběru. Make-up můžete pořídit v rozmezí od 100 až po více než 1 000 Kč.
Proč koupit kvalitní make-up
Přečtěte si, proč se vyplatí investovat do kvalitního make-upu a jaké výhody vám taková investice přinese.
- Dlouhotrvající účinek – Kvalitní make-up na pleti vydrží až 24 hodin, což je doménou zejména variant z vyšší cenové relace. Takový make-up stačí pro dokonalý výsledek během dne lehce přepudrovat.
- Dobrý stupeň krytí – Hlavní účel make-upu je zakrytí nedokonalostí. Podle toho, jaké nedokonalosti trápí vaši pleť, vybírejte make-up s odpovídajícím stupněm krytí. Kvalitní krycí make-upy zakryjí nedokonalosti, aniž by na pleti vypadaly jako maska.
- Sjednocení pleti – S kvalitním make-upem docílíte nejen zakrytí nedokonalostí, ale také sjednocení pleti, a to díky tónovacímu faktoru.
- Široký výběr odstínů – Důležité je vybrat make-up podle odstínu (tónu) vaší pleti, jen tak dosáhnete uspokojivých výsledků. Mezi kvalitními make-upy si však jistě vyberete, protože obvykle se nabízí v široké paletě odstínů pro světlé i tmavší typy pleti.
- Šetrné složení – Aby make-up splnil vaše očekávání a měl odpovídající vlastnosti, musí být jeho složení přizpůsobeno požadavkům vaší pokožky. Pozor by si měly dát zejména majitelky citlivé a suché pleti.
Co dokáže kvalitní make-up
Některé ženy používají make-up pouze proto, že mají z líčení dobrý pocit a cítí se s ním dobře. Tento kosmetický pomocník ale dokáže v mžiku sjednotit tón pleti nebo zakrýt i výraznější nedokonalosti. Některé make-upy dokonce vytvoří i drobnou UV bariéru jako ochranu před sluncem. Vybírat byste měli podle typu a odstínu vaší pleti, ovšem stěžejní je i samotná aplikace make-upu.
Výběr podle podtónu pleti
Jako první se při výběru make-upu zaměříme na vaši pleť. Vhodný odstín se totiž odvíjí od podtónu pleti – jde o barevný tón, který prosvítá pod povrchem pleti a zůstává neměnný, i když se odstín pleti změní například vlivem opálení. Výrobci obecně podtón pleti rozlišují na teplý, studený nebo neutrální.
Základní pomůckou, podle které snadno rozeznáte podtón vaší pleti, je podívat se na žíly na vnitřní straně zápěstí. Pomocným vodítkem pak mohou být zlaté nebo stříbrné šperky. Níže vám jednotlivé podtóny pleti více přiblížíme a poradíme, jaký odstín make-upu bude pro daný podtón ten pravý.
- Teplý podtón pleti – Pokud jste teplý typ, pak vám více sluší zlaté šperky a žilky na vašem zápěstí jsou zbarvené spíše do zelena. Vhodný make-up pro tento podtón se označuje písmenem W (warm). Jde o make-upy se žlutým až zlatým podtónem, popřípadě chybu neuděláte ani s make-upem s odstínem do oranžova.
- Studený podtón pleti – Tomuto typu nejvíce sluší stříbrné šperky a žilky na zápěstí jsou typicky modré až fialové. Vhodný make-up pro tento podtón pleti se značí písmenem C (cold) a zahrnuje porcelánové a narůžovělé odstíny.
- Neutrální podtón pleti – K takové pokožce ladí stříbro i zlato a žilky na zápěstí jsou zbarvené do zelenomodré barvy. Neutrální pokožka nemá růžový ani žlutý nádech, na slunci se jeví spíše zeleně. Vhodný make-up je označený písmenem N (neutral), případně můžete vybírat z make-upů pro teplý podtón pleti.
Výběr podle typu pleti
Aby make-up působil na tváři přirozeně, měl by se co nejvíce podobat odstínu vaší pleti. Podtón pleti ale není to jediné, co při výběru hraje důležitou roli. Nesmíte zapomínat ani na vlastnosti vaší pokožky, jež mohou výrazně ovlivňovat nošení make-upu. Výběr vhodného produktu proto podrobte typu vaší pleti. V základu se rozlišují 3 základní typy, které tvoří další kombinace. Na všechny typy pleti a vhodné make-upy se podívejte do řádků níže.
Normální pleť
Normální pleť se nepotýká s žádnými významnějšími problémy, pokožka je hebká, hladká a bez vrásek, póry jsou jen sotva viditelné. Majitelky této pleti si mohou gratulovat, protože prakticky nepotřebují žádné zkrášlující kosmetické produkty, na druhou si mohou ale vybrat takřka cokoliv. BB krém, pudrové i krémové make-upy zanechají pleť vláčnou a přirozenou. S množstvím to ale nepřehánějte, pro normální pleť platí, že nejhezčí je přirozenost.
Mastná a problematická pleť
Lesklá pokožka s viditelně otevřenými póry je typická pro majitelky mastné pleti. Způsobuje ji zvýšená tvorba kožního mazu, ke které nejčastěji dochází v pubertě vlivem hormonů. Mastná pleť sice stárne pomaleji, ale často se na ní tvoří akné – a tím se mění v problematickou pleť.
Vhodný make-up by měl mít lehkou texturu, která se jednoduše roztírá. Jedině tak předejdete další nadměrné tvorbě mazu. Neměl by být parfemovaný a v jeho složení byste měli nalézt aktivní látky bojující proti nedokonalostem. Výsledkem by měla být zmatněná a zjemněná pokožka. Trpíte-li na množství akné, pak nedokonalosti nejdříve zakryjte korektorem, až poté naneste vhodný make-up.
Suchá pleť
Suchá pleť naopak trpí sníženou tvorbou kožního mazu. Vlivem toho se mohou na pokožce tvořit drobné šupinky suché kůže, které znepříjemňují aplikaci make-upu. Suchá pleť je méně odolná vůči vnějším vlivům, stárne rychleji a žádá si speciální hydratační péči. Volte proto mastnější nebo rozjasňující make-up, který bude ideálně obsahovat i minerální látky, které o pleť pečují. Trpíte-li na nedokonalosti pleti, pak volte make-up se středním krytím.
Smíšená pleť
Smíšená pleť se vyznačuje lesklými a mastnými místy v oblasti T-zóny (čelo, nos, brada), je to kombinace suché a mastné pleti. Jde o nejrozšířenější typ pleti u žen, který si žádá speciální péči. Make-up volte takový, který je přímo určený pro smíšenou pleť. Takový zajistí sjednocený tón pleti, zakrytí viditelnosti pórů a pokožce dodá matný vzhled.
Citlivá pleť
Citlivá pleť často reaguje na kosmetiku zarudnutím nebo svěděním. I tento typ pleti vlastní velké procento žen, a proto mnoho kosmetických přípravků vychází právě z potřeb tohoto typu pleti. Make-up vhodný pro citlivou pleť má typicky hypoalergenní složení, bývá jemné textury a může být opatřený hydratačním účinkem. Rozhodně by neměl obsahovat parfemaci.
Zralá pleť
Zralá a starší pleť se vyznačuje tvorbou vrásek – k ní dochází v různém věku, pokožka stárne individuálně vlivem hormonů, genetiky či dle životního stylu. Při péči o zralou pleť platí, že méně je více. Make-up nanášejte jen v lehkém množství, abyste zbytečně nezvýraznily drobné vrásky. Vybírejte produkt s rozjasňujícím a omlazujícím efektem, který obsahuje látky zpomalující stárnutí pleti. A nezapomeňte nejdříve nanést podkladovou bázi.
Druhy podle konzistence
Nyní přejdeme k volbě správné konzistence, která se do jisté míry odvíjí také od typu pleti. Aplikace make-upu by totiž pleť neměla namáhat a zbytečně zatěžovat, pro snadné nanášení je proto správná konzistence velice důležitá. Na jaké typy make-upů dnes můžete na trhu narazit a jakými vlastnostmi se vyznačují? Na to se podívejte do odrážek a tabulky níže.
- Tekutý make-up – Snadno se roztírá, má lehkou konzistenci a hodí se pro všechny typy pleti.
- Krémový make-up – Má o něco hutnější konzistenci než tekutý make-up, je mastnější a hodí se pro suchou pleť.
- Tuhý make-up – Jeho konzistence je hutná, takže se hůře aplikuje. Hodí se pro mastnější pleť.
- Pěnový make-up – Má typicky jemnou a vzdušnou texturu, díky které dobře přilne k pokožce. Příliš se nehodí pro majitelky suché pleti.
- Pudrový (minerální) make-up – Skrze práškovou konzistenci se na pleť nanáší štětcem či houbičkou. Je ideální pro zmatnění mastné a smíšené pleti.
Konzistence | Vlastnosti | Vhodný typ pleti |
Tekutý make-up | Snadno se roztírá a má lehkou konzistenci. K dostání je mnoho odstínů a různé stupně krytí. Některé tekuté make-upy mají také ochranu proti UV záření. Nejčastěji jsou k sehnání v malé lahvičce či tubě s dávkovačem. | Ideální pro všechny typy pleti. Dobře se aplikuje a nezatěžuje pleť. |
Krémový make-up | Má o něco hutnější a mastnější konzistenci než tekutý make-up. Obvykle se vyznačuje dobrým krytím a hydratačními vlastnostmi. | Skvělý pro suchou pleť. Doporučujeme ale používat společně s podkladovým krémem a pro delší trvanlivost pleť nezapomeňte zapudrovat. |
Tuhý make-up | Konzistence je mastnější a hutná, takže se hůře aplikuje. Na druhou stranu má nejlepší stupeň krytí a dobře kryje nedokonalosti. Obvykle jej seženete ve vysouvací tyčince, která v sobě kombinuje také vlastnosti korektoru. | Hodí se pro mastnější pleť, ale důležitá je šetrná a postupná aplikace vyžadující nějaký čas navíc. |
Pěnový make-up | Má typicky jemnou a vzdušnou texturu, dobře sjednocuje tón pleti a zanechává matný finiš. Snadno se aplikuje a dobře přilne k pokožce. Obvykle ale nemá dobrý stupeň krytí. | Vhodný spíše pro normální, mastnou a smíšenou pleť, na které bude působit přirozeně. Nehodí se pro zakrytí nedokonalostí a nemusí dobře sedět ani majitelkám suché pleti. |
Pudrový (minerální) make-up | Mívá práškovou konzistenci a na pleť se nanáší štětcem či houbičkou. Často obsahuje minerální látky. Nemá dobré krycí schopnosti, ale hezky sjednocuje tón pleti. Na pleti vytváří působivý matný finiš, který prakticky nahrazuje pudr. | Hodí se pro zmatnění mastné a smíšené pleti. Ocení jej ale i majitelky normální pleti, protože díky množství pigmentů dobře splyne s barvou pokožky. |
Důležité parametry
V této kapitole se zaměříme na důležité parametry, které je dobré při výběru make-upu zohlednit.
- Úroveň krytí – Krytí může být lehké, střední a vysoké. Každý typ pleti si přitom žádá jiný stupeň krytí.
- Finiš – Mezi nejběžnější patří matný nebo projasněný finiš. Existují ale také make-upy se saténovým finišem, což je jakási zlatá střední cesta mezi matným a lesklým finišem.
- Vlastnosti – Pomáhají docílit takového výsledku líčení, po jakém toužíte. Make-up může mýt krycí, matující, hydratační, liftingový nebo třeba s UV ochranou.
- Výdrž – Dlouhotrvající make-upy nabízejí 12 až 24hodinovou výdrž. S ohledem na kvalitu se vyhněte levným make-upům s nízkou výdrží.
- Složení – Soustřeďte se na něj především, pokud jste majitelkou suché či citlivé pokožky. Nevhodné látky v make-upu mohou způsobovat zarudnutí, podráždění či ucpávání pórů.
Úroveň krytí
Každý typ pleti si žádá jiný stupeň krytí. I tomuto požadavku je potřeba podrobit výběr vhodného make-upu. Krytí může být lehké, střední a vysoké. Jak mezi nimi vybrat?
- Lehké krytí – Make-upy s lehkým krytím se vyznačují lehkou a jemnou texturou, jsou vhodné pro sjednocení tónu pleti. Mají hydratační, ochranné a vyživující vlastnosti a hodí se pro ženy s normální až bezproblémovou pokožkou.
- Střední krytí – Středně krycí make-upy také pokožku hydratují a vyživují, ale zároveň dokáží schovat i drobné nedokonalosti. Snadno se aplikují, a pokud se na pleť rovnoměrně nanesou, pak působí velmi přirozeně.
- Vysoké krytí – Make-upy s vysokým krytím jsou nejvíce oblíbené u dívek v pubertě a mezi majitelkami problematické aknózní pleti. Vyznačují se perfektním krytím nedokonalostí, bohužel jsou ale hutnější a hůře se aplikují (správná aplikace si žádá delší čas, jinak efekt nevypadá přirozeně). Nehodí se pro majitelky suché pleti, protože vysušují pokožku.
Finiš
Nyní již víte, jaký make-up vybrat podle typu vaší pleti. Aby to nebylo tak jednoduché, rozlišuje se také závěrečný efekt, kterého s make-upem docílíte. Nejčastěji jde o matný, saténový a projasněný finiš.
- Matný finiš – Vytváří dokonale matný look i na mastné pleti. Je zcela nevhodný pro suchou pleť, na které by pouze zvýraznil suché šupinky a výsledek by nebyl přirozený.
- Saténový finiš – Vytváří přirozený a svěží vzhled. Je to taková zlatá střední cesta mezi matným a lesklým finišem, oblíbená u mnoha žen a dívek s různými typy pleti.
- Projasněný finiš (shimmer) – Dodává zdravě vypadající lesk i suché či starší a unavené pleti. Shimmer efekt je ale nepřítelem mastné a problematické pleti, protože nadměrný lesk zvýrazňuje velké póry, pupínky a další nedokonalosti.
Vlastnosti
Abyste docílili skutečně takového výsledku líčení, po jakém toužíte, sledujte při výběru také speciální vlastnosti make-upů. Výrobci dnes své produkty přizpůsobují nejrůznějším potřebám žen a dívek napříč všemi věkovými kategoriemi. Nalézt tak můžete například liftingový make-up pro zralé ženy nebo třeba voděodolnou variantu, která udrží váš vzhled dokonalý i při vodních radovánkách. Na jaké vlastnosti make-upů dále můžete narazit?
- Krycí make-up – Klasika, která se vyznačuje vysokým stupněm krytí. Většinou jde o tuhý nebo krémový make-up, který dobře maskuje nedokonalosti v podobě akné či pigmentových skvrn.
- Tónovací make-up – Cílovým efektem je sjednocení tónu pleti. S použitím tónovacího make-upu pleť vypadá přirozeně a mladistvě.
- Rozjasňující make-up – Ideální pomocník pro starší ženy, majitelky unavené a zralé pleti. Většinou v jeho složení najdete silikonové částice, které odrážejí světlo, čímž na pokožce vzniká rozjasňující efekt. Nehodí se pro pleť s rozšířenými póry, protože by je spíše zvýraznil.
- Matující make-up – Je pravým opakem rozjasňujícího make-upu. Tento pomáhá redukovat nadbytečný maz a zakrývá nadměrný lesk pleti, matný finiš není třeba dotahovat pudrem. Hodí se pro smíšenou a problematickou pokožku.
- Hydratační make-up – Pomáhá vyživovat pleť a dodává ji potřebnou hydrataci. Nepleťte si jej s make-upem pro suchou pokožku, tento je vhodný pro všechny typy pleti. Jeho použití se doporučuje zejména v zimním období, kdy je pokožka vlivem mrazu či ústředního topení více vysušená.
- Liftingový make-up – Vyznačuje se vyhlazujícím účinkem, který nejvíce ocení zralá a unavená pleť. Po jeho nanesení pokožka působí mladistvějším dojmem, je svěží a vyhlazená.
- Make-up s UV ochranou – Pomocník ideální do letních a slunných dnů. Pro ošetření pleti díky němu nemusíte používat opalovací krém či mléko.
- Make-up se zrcátkem – Některé make-upy mají ve víčku ukryté i zrcátko, které usnadňuje aplikaci make-upu tam, kde nemáte k dispozici vybavenou koupelnu.
- Make-up s pudrem – Na trhu najdete i make-upy se zabudovaným pudrem ve stejném odstínu. Výhodou je to, že dva produkty stejné značky budou tvořit skvělý výsledek.
Make-up pro muže
Nejen ženy, ale i muži někdy potřebují zakrýt nedostatky – ať už při běžném nošení, nebo například při focení do pánského magazínu. Běžný make-up pro ženy ale není vhodný pro mužskou pokožku, která se od ženské výrazně liší. Make-up pro muže má odlišné složení a pokožku tolik netónuje, naproti tomu má ale dobré krycí vlastnosti pro zakrytí nedokonalostí.
Make-up pro děti
Malé holčičky si často rády hrají před zrcadlem a malují se, jako to dělají i jejich maminky. Kosmetické přípravky pro dospělé ženy ale nejsou vhodné pro malé děti, a to zejména skrze odlišné vlastnosti pokožky v rozdílném věku. Dětská pokožka je mnohem prostupnější a citlivější k chemickým látkám, které běžné make-upy obsahují. Pro malé slečny tak vybírejte dětské šminky a malovátka, které lze z obličeje lehce odstranit a jsou zdravotně nezávadné
Výdrž
Dalším z parametrů, kterých byste si měli při výběru všímat, je výdrž make-upu. Pokud toužíte po co nejdelší výdrži, zaměřte se na dlouhotrvající make-upy, které poskytují až 24hodinový účinek. Obecně poskytují lepší výdrž dražší make-upy, u nichž je standardem 12hodinový efekt nalíčení, případně odolnost vůči setření nebo rozmazání. S ohledem na výdrž se raději vyhněte levným make-upům, které na pleti nevydrží déle než 4 až 6 hodin.
Tajemstvím vždy dokonale nalíčených žen ale není jen kvalitní dlouhotrvající make-up. Pokud si chcete efekt nalíčení udržet po co nejdelší možnou dobu, aniž byste jej museli dolazovat pudrem či opětovným nanesením, pak vsaďte na podkladovou bázi a fixační sprej na make-up. Díky těmto dvěma pomocníkům bude vaše pleť vypadat po dlouhou dobu tak, jako byste právě vyšli od vizážisty. Jakýkoliv make-up lze samozřejmě kdykoliv odlíčit.
Složení
Zejména pokud patříte mezi alergiky či majitelky citlivé pokožky, měli byste se soustředit i na složení make-upu. Bohužel některé druhy při dlouhodobějším používání narušují přirozenou strukturu pleti a způsobují tím zarudnutí, podráždění či ucpávání pórů. Může to být způsobeno nežádoucími látkami, které lze nalézt v některých levných nekvalitních make-upech. Hledáte-li kvalitní make-up, pak byste v jeho složení neměli nalézt tyto složky:
- Ropné deriváty – Jde o chemikálie, které ucpávají póry a zatěžují pokožku. Mezi ně patří minerální oleje, parafíny, PEG, DEA, MEA, TEA, butyl, metyl, propyl, ethyl.
- Parabeny a ftaláty – Tyto složky mohou narušovat přirozený hormonální systém. Najdete je pod označeními propylparaben, ethylparaben, methylparaben, butylparaben, DEP, DBP či BzBP.
- Parfemace – Zbytečně dráždí a vysušují pokožku. Nanesení make-upu zvládnete klidně i bez parfemace, která je naprosto zbytečná. Na etiketě se označuje jako perfume nebo fragrance.
- Alkohol – Je součástí mnoha kosmetických produktů i líčidel, ovšem zároveň je to velký nepřítel citlivé a suché pokožky. Ucpává totiž póry a vysušuje pleť, důsledkem čehož je poté podrážděná pokožka. Na etiketě jej můžete nalézt pod názvy SD alcohol, isopropyl alcohol, denatured alcohol (alcohol denat.), cetyl alcohol, hexadecyl alcohol, isocetyl alcohol, oleyl alcohol, acetylated lanolin alcohol, stearyl alcohol, cetearyl alcohol a podobně.
Silikony
Jejich použití v kosmetice je sporné, protože některé silikony mají docela praktické vlastnosti. Například lehké silikony dokáží citelně prodloužit výdrž make-upu a vyhlazují pleť. Faktem je, že produkty, které silikony nahrazují jinými látkami, mohou mít dokonce i více nežádoucích účinků ve srovnání s těmi, které silikony obsahují.
Vyhýbat se jim proto nemusíte, pokud jste s kosmetikou i při dlouhodobém používání spokojeni. Naopak dejte přednost přírodním látkám, pokud pozorujete zvýšenou tvorbu akné, ucpané póry a vysušenou až dehydrovanou pleť.
Oblíbené značky
Inspirujte se při výběru zkušenostmi ostatních uživatelek a podívejte se, které značky make-upů patří mezi nejoblíbenější.
- Christian Dior – Tato značka je jedničkou mezi make-upy. Zaměřuje se na tekuté make-upy s vynikajícím krytím a často i SPF faktorem, který chrání pokožku nejen před sluníčkem, ale i před předčasným stárnutím.
- Estée Lauder – Make-upy této značky patří mezi jedny z nejoblíbenějších. Mají sice vysokou cenovku, avšak typická je pro ně vysoká kvalita, SPF faktor a spousta kladných recenzí.
- L´Oréal Paris – Značka se zaměřuje na cenově dostupné make-upy, které ale překvapí svou kvalitou. Často se vyznačují obsahem speciálních mikropigmentů, vitamínů, vzácných olejů a dlouhou výdrží.
Mezi dnešní stálice na trhu kosmetiky a líčidel patří bezesporu také značky Dermacol, Max Factor, RYOR, Rimmel London, Vichy, Lancome, případně z cenově dostupnějších značek můžeme zmínit například Catrice známý z běžných drogerií.
Cena
Ceny make-upů dnes začínají na několika málo stech korunách, avšak vyšplhat se mohou i do tisíců. Výběr pochopitelně závisí na vašich finančních možnostech a výši nastaveného rozpočtu. V každém případě ale nedoporučujeme šetřit, protože nekvalitní kosmetika by mohla napáchat spoustu škody, nehledě na vyhozené peníze. Zaměřte se proto na výrobky známých a ověřených značek, se kterými nešlápnete vedle.
Cena do 250 Kč
Nejnižší cenová kategorie zahrnuje make-upy s pramalou výdrží, která obvykle nepřesahuje 4 až 6 hodin. Nízká cena značí také nízký stupeň krytí. Tyto nejlevnější make-upy jsou určené pro ženy s téměř bezchybnou pletí, které nevyžadují žádný speciální efekt ani zakrytí viditelných nedokonalostí. I přesto si ale využití najdou, často jsou tyto make-upy v hledáčku dívek a mladých žen. I mezi těmito make-upy najdete produkty vyhlášených značek.
Cena od 250 do 500 Kč
Střední cenová kategorie již nabídne produkty s lepší i 12hodinovou výdrží. Vyznačují se lepším krytím a mívají také speciální vlastnosti. V této cenové relaci si tak přijdou na své ženy, které hledají průměrný make-up, například vyživující, hydratační či s UV ochranou.
Cena nad 500 Kč
Za hranicí 500 Kč se vám otevírají dveře k mnoha věhlasným značkám, které pro líčení používají i známé celebrity. Make-upy v této cenové kategorii obvykle dobře dostojí tomu, co mají napsáno na etiketě – ne jako ty nejlevnější nekvalitní produkty. Těšit se můžete na make-upy s dobrým krytím, lehkou i hutnější texturou pro všechny typy pleti a přirozeným finišem. Kromě limitovaných edic zde najdete i voděodolné či liftingové make-upy.
Jak správně aplikovat make-up
Při aplikaci make-upu je stěžejní správně připravená pleť. Samozřejmostí by měla být aplikace hydratačního krému, který pleti dodá svěžest. Následuje podkladová báze, kterou byste neměli opomenout v případě, že toužíte po dlouhotrvající výdrži make-upu na tváři. Poté už přijde řada na nanesení make-upu.
Aplikovat make-up můžete buďto jen prsty, případně použijte štětec nebo houbičky podle konzistence. Všechny tři metody chtějí jistý cvik, ale jakmile si na jednu zvyknete, pravděpodobně nebudete měnit. V tomto ohledu jsou výhodné make-upy doplněné aplikátorem v podobě štětce nebo houbičky.
Správný postup je základ
Bez ohledu na konzistenci make-up vždy nanášejte od středu obličeje směrem ven. Dodržujte níže uvedené zásady a výsledkem bude vždy dokonale nanesený make-up.
- Připravte pleť před aplikací make-upu. Použijte zmíněný hydratační krém a podkladovou bázi.
- Čistota je půl zdraví. Čistá by před aplikací měla být nejen samotná pokožka, ale také příslušenství, kterým budete make-up nanášet. Pravidelně proto perte štětce a houbičky v horké vodě se saponátem a po opotřebení je vyměňte za nové.
- Najděte způsob aplikace, který vám sedne. Ze začátku se nebojte experimentovat, ale nenuťte se do něčeho, co je zrovna v kurzu nebo co vám říká vaše kamarádka.
- Nezapomeňte výsledek zafixovat. Fixace make-upu pomocí fixačního spreje zajistí dlouhotrvající efekt.
Dobrý den, prosím o tip na make-up pro citlivou pleť. Ideálně do 700 Kč, díky