Dormeo je značka, která nabízí především produkty pro spánek, ale také další vybavení domácnosti. Pořídit si tedy mj. můžete polštáře, přikrývky, povlečení, přistýlky, ale zejména různé druhy kvalitních matrací. Pojďme se tedy blíže seznámit s těmito výrobky, jakož i s celou značkou Dormeo.
- Výběr – Při nákupu vhodné matrace je nutné zohlednit tuhost, nosnost, délku či šířku, ale také tloušťku, materiál a zdravotní vlastnosti.
- Specifikace – Matrace Dormeo jsou k dostání v mnoha variantách. Vesměs jsou přitom ortopedické a anatomické.
- Produktové řady – Pořídit si můžete různé matrace v celkem třech produktových řadách (Comfort, Vitality a Harmony).
- Historie – Slovinská značka Dormeo existuje už od roku 2002 a od té doby se její produkty staly součástí milionů domácností.
- Současnost – Aktuálně Dormeo působí ve více než 40 zemích světa a nezdá se, že nakupující ztrácí o její výrobky zájem.
Pokud se zajímáte i o matrace jiných značek mohla by vás zaujmout také naše samostatná stránka věnovaná MPO.
Podle čeho vybírat matrace
Vybrat vhodnou matraci není úplně jednoduché, protože se musíte zaměřit na několik podstatných parametrů (viz náš článek, jak vybrat matraci). Volit byste měli opravdu důkladně, protože u těchto produktů skutečně platí otřepaná fráze: „dvakrát měř a jednou řež“. Nejde totiž o nic menšího než o kvalitní spánek, který je nedílnou součástí psychické i fyzické pohody.
Tuhost
Nabízené matrace se liší svou tuhostí neboli tvrdostí. Zatímco někdo preferuje měkčí podložku na spaní, další se lépe vyspí na tvrdším podkladu. Podle tuhosti výrobci matrace člení do několika kategorií, které mohou být čtyři, pět, sedm, ale také deset. Při výběru tuhosti se dá řídit některými obecnými doporučeními, které shrnujeme v následující tabulce.
Tvrdost matrace | Hmotnost | Typ spaní |
Měkká matrace (1) | Do 70 kg | Spaní na boku |
Středně tvrdá matrace (2) | Od 70 do 100 kg | Spaní na boku, střídání poloh |
Tvrdá matrace (3) | Od 100 do 120 kg | Spaní na břiše, střídání poloh |
Velmi tvrdá matrace (4) | Od 120 do 150 kg | Spaní na zádech |
Tip: existují také varianty se dvěma tvrdostmi, tzv. partnerské matrace, které jsou z jedné strany měkčí a z druhé tvrdší. Ty se hodí pro dvojice s odlišnými požadavky na tuhost, neboť si každý může vybrat, jaká úroveň tvrdosti je pro něj ideální.
Nosnost
Při výběru matrace byste se měli soustředit i na nosnost. Pokud na ní bude spát těžší člověk, než by podle výrobce měl, může dojít k rychlému proležení. Nabízené produkty se v tomto ohledu značně liší. Zatímco některé (především dětské) matrace mohou mít nosnost pouze kolem 50 kg, jiné varianty ji mívají i výrazně nad 200 kg. Nosnost volte podle vaší hmotnosti, ideální je nechat si dostatečnou rezervu.
Rozměry
Pokud se budete rozhodovat o rozměrech, vězte, že matrace by měla být minimálně o 20 až 25 cm delší než výška osoby, která na ní bude spát. Zohlednit byste samozřejmě měli také šířku. Aktuálně máte k dispozici produkty v desítkách různých rozměrů.
Tloušťka
Tloušťka patří k nejdůležitějším vlastnostem, co se zdravého spánku týče. Zatímco dětem mohou stačit matrace s výškou 10 cm, pro dospělé musí mít minimálně 15 cm. Pro seniory, případně pro osoby s problémy pohybového aparátu by ovšem tloušťka měla činit alespoň 20 cm, aby se na matraci večer dobře ulehalo a ráno se z ní zase dobře vstávalo.
Materiál
Jednotlivé produkty se liší i materiálem, ze kterého jsou vyrobeny. V tomto ohledu na trhu existuje velké množství variant, nicméně v podstatě lze matrace podle materiálu rozdělit na dvě základní kategorie, z nichž můžete vybírat. Jaké to jsou?
- Matrace z jednoho materiálu – existují zpravidla pěnové nebo latexové matrace, které jsou vyrobené jako jednolitý blok. Z toho důvodu tyto varianty postrádají například zónování.
- Sendvičové matrace – častější variantou jsou matrace z několika vrstev různých materiálů. To může zlepšovat jednotlivé vlastnosti a zároveň zvyšovat životnost. Obvykle se jedná o spojení několika pěn, někdy mívají tyto modely také pružinové jádro nebo jsou doplněné o přírodní materiály.
Zdravotní matrace
Tímto názvem se označuje celá řada matrací, které se od sebe mohou v mnoha ohledech lišit. Jedná se tedy o dosti vágní označení, pod nímž se může skrývat řada odlišných produktů. Jaké matrace jsou tedy obvykle označovány za zdravotní?
- Hypoalergenní matrace – mnohé latexové, pěnové a přírodní matrace mají takové složení a strukturu, že zabraňují růstu bakterií, plísní, kvasinek a roztočů. Proto jsou velmi vhodné na spaní i pro alergiky.
- Antidekubitní matrace – cílem těchto produktů je zabránit vzniku proleženin. Vhodné jsou tedy např. pro osoby, které jsou upoutány na lůžko.
- Ortopedické matrace – obvykle sendvičové matrace (pěnové, často doplněné o přírodní materiály), které jsou mnohdy rozděleny do několika zón s rozdílnou tuhostí. Díky tomu může vaše tělo oporu v kritických bodech.
Upozorňujeme: ačkoli jsou dnes přízviskem „zdravotní“ označovány mnohé matrace, ve skutečnosti by se takto měly označovat pouze výrobky, které jsou Ministerstvem zdravotnictví ČR zařazeny na seznam zdravotních pomůcek, a vztahuje se na ně snížená sazba DPH.
Specifika matrací Dormeo
Matrace Dormeo jsou ortopedické a anatomické, zajišťují tedy kvalitní spánek všem osobám, neboť jsou zárukou optimální opory těla. Některé jsou navíc i hypoalergenní. Vybírat můžete ze čtyř různých tuhostí – měkká (1), méně tvrdá (2), středně tvrdá (3) a tvrdá (4). K dispozici máte dokonce i produkty s nastavitelnou tvrdostí. Jednotlivé varianty se liší i rozměry, tloušťkou a použitými materiály, které jsou jak syntetické, tak přírodní.
Některé produkty obsahují i speciální materiály, mezi které patří stříbro, jež má antibakteriální vlastnosti, případně talalay. Jde o materiál poměrně složitě vyráběný z přírodní gumy (latex), který je vhodný pro osoby s bolestmi krku a páteře, ale také pro alergiky a astmatiky. Veškeré modely jsou navíc ošetřeny mezinárodně uznávanou ochrannou látek proti mikroorganismům zvanou Sanitized.
Patentované materiály a technologie
Při výrobě matrací a dalších produktů Dormeo bylo použito i několik patentovaných materiálů a technologií. Pojďme se tedy s nimi alespoň ve zkratce seznámit.
- Ecocell – matrace Dormeo disponují jádrem Ecocell (často je doplněno i o další vrstvy). Jedná se o moderní syntetický materiál (pěnu), který je pevný, flexibilní, prodyšný, hypoalergenní, hygienický, lehký a navíc i ekologický.
- Octaspring – pěnové pružiny, které se velmi dobře přizpůsobí tělu a poskytnou mu vysokou oporu. Zároveň zajišťují nadstandardní prodyšnost, díky které odvádějí z matrace nadbytečné teplo a vlhkost.
Upozorňujeme: na matrace Dormeo se nevztahuje klasická dvouletá záruční doba, po kterou je můžete reklamovat. Tato lhůta je totiž většinou výrazně delší. U některých produktů činí 6 či 10 let, u většiny nabízeného zboží se ovšem jedná o 15 let.
Cena
Matrace Dormeo nepatří k nejlevnějším produktům na trhu. I výrobky pro děti seženete za minimálně 2 500 Kč. Většinu matrací na druhou stranu koupíte za cenu do 10 000 Kč. To neplatí především pro varianty z produktové řady Harmony (viz níže) a některé další výrobky s touto značkou. Je tedy patrné, že si budete muset připlatit, na druhou stranu se jedná o vysoce kvalitní produkty, díky nimž si lze zajistit kvalitní a zdravý spánek.
Levnější matrace Dormeo, které seženete do 6 000 Kč, nedisponují zónováním, nemají tedy anatomické zóny. Navíc jsou nižší (14 až 16 cm) a mají pouze jednu tuhost. Dražší varianty naopak disponují více anatomickými zónami, díky nimž poskytují oporu tělu v kritických bodech. Bývají rovněž vyšší (až 27 cm), což je důležité především pro seniory, a mnohé umožňují volit typ tvrdosti. Můžete si tedy vybrat, zda budete spát na měkké či tvrdé podložce.
Produktové řady Dormeo
Značka Dormeo nabízí aktuálně zákazníkům a zákaznicím mnoho druhů matrací, které se od sebe v mnoha ohledech odlišují. Seženete produkty všech možných tvrdostí, jež se liší rovněž výškou, jádrem, potahem, materiálovým provedením i pořizovací cenou. Pro lepší orientaci jsou ovšem rozděleny do tří produktových řad.
- Dormeo Comfort – v této produktové řadě, která je nejnižší, se nacházejí matrace Siena a Aloe Vera. Jednotlivé produkty lze sehnat do ceny kolem 6 000 Kč, na druhou stranu mezi nimi nefigurují měkčí varianty (mají jen jednu tvrdost) a výška činí „pouze“ 14 až 16 cm. Jejich jádrem je Ecocell a mají polyesterový potah. Záruka činí 6 a 10 let, což je méně než u ostatních variant.
- Dormeo Vitality – jde o matrace Fresh Prima II a Ergo Comfort, ale také oboustranné varianty iMemory Silver a iMemory S Plus. Tyto produkty stojí cca 7 000 Kč až 12 000 Kč, některé seženete ve všech tvrdostech a výška činí 18 a 20 cm. Jádrem je Ecocell, někdy měkčí a tvrdší dle zvolené strany, většinou doplněný o vrstvu pěnových pružin Octaspring či vrstvu Ergo (inspirována Kosmodiskem). Záruka činí 15 let.
- Dormeo Harmony – matrace Air+ Comfort a Air+ Select už sice stojí 12 000 Kč až 16 000 Kč, na druhou stranu jde o špičkové produkty, které se hodí i pro seniory či osoby s problémy pohybového aparátu, neboť jejich výška činí 27 cm. Navíc mají nastavitelnou tvrdost a jádro Ecocell je doplněno o vrstvu pěnových pružin Octaspring a navíc i o vrstvu taštičkových pružin (uloženy samostatně v malých textilních taštičkách). Záruka opět činí 15 let.
Historie značky Dormeo
Značka Dormeo existuje od roku 2002 a patří pod slovinskou společnost Studio Moderna, která se od svého založení (rok 1992) věnuje prodeji zdravotních pomůcek a dalších produktů skrze e-shop a kamenné řetězce Top Shop. Tento název můžete ostatně znát i z televize. Kromě značky Dormeo patří pod Studio Moderna i značky Delimano, Walkmaxx, LiveActiv, Rovus či Wellneo.
Vraťme se ale k matracím Dormeo. Ty byly od počátku komerčně úspěšné, takže výrobce pokračoval ve vývoji produktů pro komfortní spánek, ale také pro pohodlnější život. Konkrétně se jedná o více než 300 různých výrobků, mezi něž patří matrace, polštáře, přikrývky, rošty, ochranné potahy na matrace, povlečení, výrobky pro děti, dekorační předměty či doplňky do koupelny.
Současnost značky Dormeo
V současné době pokračuje Dormeo v expanzi. Dnes se už jedná o světoznámou značku, která nepůsobí pouze na evropském kontinentu, ale třeba také v Severní Americe. Její produkty jsou ostatně součástí milionů domácností, a to ve více než 40 zemích světa. Výrobky s touto značkou si mohou pořídit i čeští nakupující, a to nejen v různých e-shopech, ale také ve 14 kamenných prodejnách Top Shop, které se nacházejí ve větších městech po celé ČR.
Dobrý den, nedávno mi bylo 73 let a v posledních měsících mám problémy se spánkem a ráno mě navíc většinou bolí záda a krk. Z televize znám matrace Dormeo, ale nevím, jaká by mohla být vhodná pro starší osoby, které mají uvedené problémy.