Jak vybrat měřič krevního tlaku
Měřiče krevního tlaku, neboli tonometry, se neobjevují pouze v nemocnicích a ordinacích lékařů, ale stále častěji také v domácnostech. K domácímu měření je potřeba kvalitní přístroj, který měří krevní tlak co nejpřesněji. V tomto článku vám vysvětlíme, podle jakých parametrů byste se měli při výběru orientovat, a také co lze od moderních přístrojů očekávat.
Vysvětlíme vám hlavní rozdíly mezi tlakoměrem na paži a tím na zápěstí. Pochopíte, jak důležitou roli hraje například velikost manžety, napájení a přidružené certifikáty. V závěru neopomeneme ani na často používané funkce a praktické příslušenství. V okamžiku, kdy budete schopni vybrat si vhodný tlakoměr přímo pro vás, zjistíte, jak vlastně správně změřit krevní tlak.
Jak vybrat měřič krevního tlaku stručně:
- Zvolte si umístění měřiče. Pažní modely jsou přesnější a vybavenější různými dodatkovými funkcemi. Měřiče na zápěstí jsou kompaktní a diskrétní.
- Zkontrolujte si certifikaci. Zdravotnické přístroje by měly být certifikovány jednou z obvyklých institucí. O certifikátech se dočtete více ve zvláštní kapitole.
- Vyberte funkce, které vyžadujete. Podle vybavení pak vyberte ten měřič tlaku, který nejlépe splňuje vaše požadavky.
Umístění
Ještě než začneme s jakýmkoliv rozborem jednotlivých typů tlakoměrů, nastíníme vám trochu obecnější rozdělení tonometrů. Základní rozdíl je v konstrukci a způsobu umístění na lidské tělo. V tomto směru narazíte na dva druhy.
- Tlakoměry na paži
- Tlakoměry na zápěstí
Tlakoměr na paži
Bezkonkurenčně jde o přesnější a lepší variantu. Ostatně i u jakéhokoliv lékaře je měření prováděno právě na paži, ať už je k tomu využíván libovolný typ přístroje. Ona přesnost se samozřejmě promítne do vyšších pořizovacích nákladů. Nevýhodou jsou také větší rozměry.
Tlakoměr na paži
Tlakoměr na zápěstí
Tyto modely lze právoplatně označit za mobilní a přináší vám více diskrétnosti při měření tlaku na cestách. Je ale pravdou, že jejich přesnost nepatří k nejlepším a udávají spíše orientační hodnoty. Vliv na to může mít i špatná poloha ruky při měření nebo nesprávné upevnění na zápěstí. S takovým problémem se u tlakoměrů na paži rozhodně nesetkáte. V jejich prospěch ale hovoří nižší cena.
Tlakoměr na zápěstí
Typy
Z pohledu konstrukce a hlavně samotného způsobu měření objevíte další a pravděpodobně to nejpodstatnější dělení tlakoměrů.
- Mechanické tlakoměry – Ty využívají základní auskultační metodu měření, která je mnohdy nazývána jako poslechová. V jejím případě dochází k odečítání hodnot systolického a diastolického tlaku pomocí fonendoskopu. Typickými představiteli jsou tlakoměry rtuťové, bezrtuťové a hodinkové. Jedná se spíše o starší typ, v domácnostech se neobjevují.
- Digitální tlakoměry – Tyto tlakoměry měří tlak oscilometrickou metodou, tedy na základě oscilace. V tomto směru jde o komfortní digitální výrobky se snadnou obsluhou. Na trhu výrazně dominují.
- Poloautomatické tlakoměry – Výjimečně můžete narazit také na tento model tlakoměru. Ten funguje stejně jako digitální, jen k nafukování manžety je využívána ruční pumpička.
Nyní se pojďme s jednotlivými typy měřičů tlaku seznámit trochu podrobněji.
Rtuťové tlakoměry
Ač tyto produkty vypadají jakkoliv zastarale, patří stále k těm nejpřesnějším na trhu. I proto je využívá mnoho zdravotnických zařízení. Obvykle jsou tvořeny kovovým tělem, ve kterém je zasazena stupnice se rtutí. K ní je připojena manžeta na suchý zip na paži, včetně pumpičky. K měření tlaku tímto přístrojem potřebujete ještě fonendoskop a samozřejmě odpovídající znalosti ze zdravotnictví, abyste dokázali tlak správně odečíst.
Bezrtuťové tlakoměry
Princip fungování bezrtuťového tlakoměru je naprosto shodný jako u toho rtuťového. Rozdíly mezi oběma výrobky jsou pouze v prezentaci naměřeného tlaku. V tomto případě se nezobrazuje na stupnici pomocí rtuti, ale prostřednictvím digitálního displeje. Přesto tyto měřiče tlaku svou poslechovou metodou měření nespadají do skupiny digitálních tlakoměrů. Všechno ostatní příslušenství je shodné jako u rtuťového modelu výše.
Hodinkové tlakoměry
Tento typ tlakoměru se od dvou zmíněných liší v samotné konstrukci. Metoda měření zůstává, jen zobrazení výsledku je trochu odlišné. Místo rtuťové stupnice je výsledek prezentován na kulaté stupnici hodinek, jak prozrazuje název této kategorie produktů. K zobrazení přesného tlaku je využívána odporová pružina. Vše ostatní zůstává shodné – manžeta a nafukovací balonek.
Digitální tlakoměry
Ty patří v domácnostech k těm nejvyužívanějším měřičům tlaku. Setkat se s nimi můžete i v lékařských zařízeních. Jde o profesionálně kalibrované přístroje fungující na principu oscilace, kterou zaznamenává speciální mikročip. Kvalitnější produkty mohou disponovat více jak jedním měřícím senzorem. Díky tomu lze docílit lepších hodnot měření.
Výsledek digitálního tlakoměru je zobrazen na přehledném displeji. Tam se kromě této základní informace můžete dozvědět i některé další. Výjimkou není možnost uložení hodnot do paměti pro více osob. Jak jsme uvedli v úvodu, tyto tlakoměry se dělí na tlakoměry pažní a zápěstní.
Vzhledem k tomu, že pro domácí užití lidé volí téměř ve většině případů tyto výrobky, budeme se v následujících kapitolách věnovat pouze jim.
Velikost manžety
Velikost manžety hraje při měření tlaku poměrně významnou roli. Jak asi době víte, každý člověk má trochu odlišné fyzické proporce a především průměr ruky mezi loktem a ramenem. A zrovna na základě tohoto průměru byste měli volit tu správnou manžetu. Narazit můžete standardně na několik typů rozměrů.
- Manžeta pro obvod paže 17 – 22 centimetrů
- Manžeta pro obvod paže 22 – 32 centimetrů
- Manžeta pro obvod paže 32 – 42 centimetrů
- Manžeta pro obvod paže 22 – 42 centimetrů
Čím větší obvod, tím širší možnosti užití. Pokud zvolíte obvod 22-42 cm, může digitální tlakoměr využívat hned několik členů vaší domácnosti. Co se týče tlakoměrů zápěstních, manžeta má velikost 17 – 22 centimetrů.
Ve výběru manžet lze narazit i na tzv. „inteligentní manžety“. Jejich předností je zvýšená přesnost měření. Nejenom že pokrývají velkou plochu paže, ale jsou schopny měřit krevní tlak v podstatě v jakékoliv poloze, na rozdíl od těch klasických.
Napájení
Digitální tlakoměry ke svému provozu potřebují odpovídající přísun elektrické energie. Ten lze obdržet dvěma odlišnými způsoby.
- Akumulátorové tlakoměry – Zdroj potřebné energie je získáván z vložených akumulátorových článků, častěji z klasických baterií typu AA. To zaručuje jistou mobilitu a možnost měření tlaku kdekoliv na cestách. Obávat se nemusíte ani omezené výdrže. Moderní měřiče krevního tlaku jsou schopny na jedny tužkové baterie vydržet v řádu stovek měření.
- Tlakoměry se síťovým napájením – Některé modely tlakoměrů jsou kromě baterií vybaveny ještě přídavným zdrojem napájení. Klasický adaptér nachází své uplatnění v okamžiku, kdy vám dojdou baterie nebo si jejich energii chcete jednoduše ušetřit.
Certifikáty
Od domácích tlakoměrů, potažmo tonometrů, lidé očekávají jediné. Je to co nejpřesnější změření krevního tlaku. Aby k tomu opravdu došlo, musíte investovat pouze do značkových přístrojů. Právě ty jsou spojeny s profesionální kalibrací, atesty a řadou certifikátů prozrazujících onu požadovanou přesnost. Čím více certifikací tlakoměr má, tím lépe. Z těch nejznámějších lze jmenovat následující:
- IP protokol dle Evropské hypertenziologické společnosti
- BHS certifikace – British Hypertension Society
- AAMI certifikace – Asociation for the Advancement of Medical Instrumentation
Funkce a příslušenství
Digitální měřiče krevního tlaku představují oproti těm mechanickým poměrně důmyslné přístroje s řadou přínosných funkcí a potřebného příslušenství. Abyste měli alespoň základní povědomí o tom, co všechno můžete obdržet, čerpejte informace z následujícího seznamu.
- Intelilsence – Tímto výrazem je označován systém dvojího měření, které probíhá během nafukování a vyfukování manžety. Díky tomu je dosaženo velice přesných výsledků měření.
- LED indikátory – Některé digitální tlakoměry disponují kromě displeje ještě LED kontrolkami. Ty vás mohou informovat například o tom, zda je dostatečně utažená manžeta, vyhodnocují hypertenzi, upozorňují na nežádoucí pohyb při měření a podobné věci.
- Indikace hypertenze – Přístroj vás upozorní, pokud budou naměřené hodnoty vyšší, než je optimální krevní tlak. Při jednom měření se nemusíte hned strachovat, pokud se ale budou vysoké hodnoty opakovat, kontaktujte svého lékaře.
- Detekce arytmie – Nadstandardní výbava přístrojů, které vás informují o nepravidelném srdečním rytmu.
- Kontrola manžety – Tato funkce hlídá, zda máte manžetu na paži dostatečně utaženou. V opačném případě by mohlo dojít ke zkreslení výsledků.
- Paměť – Moderní tlakoměry se pyšní i patřičnou pamětí s kapacitou až 100 měření a více. Jeho součástí je velikost tlaku, puls, datum a čas měření. U řady přístrojů se nachází přepínání mezi více osobami, aby se naměřené výsledky nepletly. Určitou modifikací je také režim Host, který umožňuje jednorázové měření bez uložení výsledků do paměti.
- USB port – Možnost připojení k počítači – můžete tak například stáhnout uložená data, vytvářet statistiky a záznamy.
- Bluetooth – Bezdrátová technologie využitelná k propojení s mobilním telefonem, na kterém lze využívat speciální mobilní aplikaci daného výrobce zařízení.
- Cestovní pouzdro – Měřiče krevního tlaku mohou obsahovat i praktické pouzdro. Při cestování bude tlakoměr uložen v ochranném obale.
Správné použití
V okamžiku, kdy zakoupíte vhodný měřič krevního tlaku, měli byste se seznámit i s několika základními pravidly spjatými s jeho používáním. I když samotný proces měření může vypadat jakkoliv jednoduše, je dobré dodržovat pár zásad.
- Před měřením zkuste pár minut neprovádět žádnou namáhavou práci, nepijte energetické nápoje, kofein, alkohol a podobné věci mající vliv na zvýšení krevního tlaku.
- Při měření seďte v klidu, nemluvte, nehýbejte se a snažte se být uvolnění.
- Měření je třeba provádět přímo na holé paži, nikoliv přes oblečení, pak je výsledek nevypovídající a nepřesný. U pažního tlakoměru položte předloktí na stůl, u toho zápěstního jej dejte do výšky srdce.
Stačí se držet jen těchto tří kroků a měřič krevního tlaku vám poví, jak si aktuálně stojíte. Pokud provádíte měření každý den, snažte se ho realizovat ve stejnou dobu. (Zdroj: IKEM)
Ideální hodnoty krevního tlaku a choroby s tlakem spojené
Pokud si tlak změříte, měli byste také vědět, jak si s daným číslem stojíte. Přesnou hodnotu ideálního tlaku má každý trochu jinou. Záleží nejen na věku, ale také na pohlaví konkrétního člověka. Světová zdravotnická organizace ale stanovila ideální hodnotu krevního tlaku pro dospělého člověk na 120-129 systolického tlaku a do 80-84 diastolického. Hodnoty vysokého tlaku ještě v normě se pohybují mezi 130-139 a 85-89 mm Hg.
Vyšší hodnoty se označují jako hypertenze, nižší naopak hypotenze. Pokud máte jakékoliv podezření, poraďte se se svým lékařem o možném vyšetření.
Kategorie krevního tlaku |
Systolický tlak (mmHg) |
Diastolický tlak (mmHg) |
Optimální |
< 120 |
< 80 |
Normální |
120–129 |
80–84 |
Prehypertenze (vysoký normální tlak) |
130–139 |
85–89 |
Hypertenze (vysoký krevní tlak) |
≥ 140 |
≥ 90 |
Zdroj: Státní zdravotnický ústav
Hypertenze
Vysoký krevní tlak je častou diagnózou zejména ve vyšším věku. Její včasné odhalení může zamezit vzniku akutních život ohrožujících stavů, jako je infarkt myokardu nebo mozková mrtvice. Příznaky jsou často nespecifické, případně se vůbec neprojevují. Patří k nim bolest hlavy, únava, poruchy spánku a další.
Rizikovou skupinou jsou lidé vyššího věku, vyšší hmotnosti a pacienti s diabetem. Prevencí hypertenze je často zmiňovaný životní styl – nekouřit, mít dostatek pohybu, ve stravě upřednostňovat rostlinné oleje a tuky, omezit solení a jíst dostatek ovoce a zeleniny (Ze zdroje: Recenzetesty.cz).
V případě diagnostikování se vysoký tlak obvykle léčí vhodnými léky, které musí pacient užívat pravidelně.
Hypotenze
Nízký tlak na rozdíl od hypertenze neohrožuje přímo váš život. Může jeho kvalitu ale narušit. Časté omdlévání, mžitky před očima, motání hlavy či hučení v uších vás může výrazně obtěžovat. Omdlévání také samo o sobě může být nebezpečné, pokud upadnete na nevhodném místě, bouchnete se do hlavy, nebo jinak zraníte.
Léčba medikamenty je obvykle až poslední možností. Většinou se nízkému tlaku předchází vhodnou životosprávou – dostatkem tekutin, konzumací stravy s vysokým obsahem vitamínů, zejména vitaminu C. Vhodné je věnovat se pohybu a také zvýšit příjem soli.
Oblíbené značky tlakoměrů
Tlakoměry vyrábí mnoho různých firem od známých výrobců zdravotnické techniky, po privátní značky supermarketů.
Tlakoměry Omron
Značka Omron patří mezi přední výrobce tlakoměrů a dalších zdravotnických pomůcek. Nejčastěji se s nimi setkáte také v ordinacích lékařů. V nabídce jsou měřiče na paži i na zápěstí. Vybírat můžete z jednoduchých modelů se základními funkcemi, ale také těch pokročilých s chytrými funkcemi, velkou pamětí a moderním designem.
Tlakoměry Beurer
Firma Beurer prodává různé zdravotnické pomůcky jako jsou teploměry, glukometry, inhalátory, detektory spánku a také tlakoměry. V nabídce převládají tlakoměry na paži, najde se ale i několik modelů na zápěstí. Jsou na první pohled specifické svým moderním vzhledem. Mnoho z nich má chytré funkce s možností vedení statistik v chytrém telefonu.
Cena
Tlakoměr je technologicky propracovaným výrobkem, u kterého je třeba v první řadě sázet na přesnost a přidružené funkce. Cena by v takovém případě neměla být hlavním kritériem. K dostání jsou kvalitní značky jako Omron, Hartmann, Beuer a Medisana. Při nákupu tlakoměru či tonometru nezapomínejte řešit záruční a pozáruční servis. Dnes je možné zakoupit spoustu přístrojů s prodlouženou pětiletou zárukou, což jistě není na škodu.
Cena do 1 000 Kč
V ceně do 1 000 Kč zakoupíte spíše levnější produkty, kde převládá více modelů určených na zápěstí. Tomu také odpovídá průměr manžety mezi 13-19 centimetry. I tato zařízení už disponují pamětí se šedesáti pozicemi. Obvykle jsou určeny pro jednoho člověka.
Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč
Zlatá střední třída, kde se vám nabídne řada tonometrů vhodných na paži. Nejdostupnější jsou manžety 22-32 centimetrů, výjimkou není ani zakoupení velikosti 22-42 centimetrů. Počítat můžete až se stovkou paměťových pozic. Tyto tlakoměry mohou sloužit dvou osobám.
Cena od 2 000 Kč do 4 000 Kč
Lepší design tonometru, vyšší kvalita měření a možnost propojení s PC nebo chytrým telefonem. To obdržíte za tuto cenu. Pažní tlakoměry s pamětí až 300 záznamů. Jejich součástí nemusí být pouze akumulátory, ale také síťové adaptéry. Rozsah měření tlaku se pohybuje mezi hodnotami 0 – 299 a rozsah měření pulsu 40 – 180.
Cena nad 4 000 Kč
Tyto typy tlakoměrů jsou primárně určeny spíše pro lékařská zařízení. Jejich koncová cena se šplhá k hranici až 50 000 Kč. Jde o profesionální techniku od zkušených výrobců, jakými jsou Boso, Omron, Pmron, Riester a SunTech Medical. Pro domácí užití až nadstandardní výbava.
Omron ukazuje E5 co to znamená?