Porovnávací test a recenze
nejlepších tlakoměrů

Autor: Anna Jílková

Poslední aktualizace: Květen 2019

Vítěz porovnání

Omron M7 Intelli IT

Top produkt mezi měřiči umisťovanými na paži

Přečíst recenzi

Pro účely výběru nejlepších produktů na trhu jsme se pro vás tentokrát zaměřili na měřiče krevního tlaku. Při realizaci jsme postupovali stejně, jak by učinil zákazník dokonale informovaný o tržní problematice. Ačkoliv jsou na trhu k dostání dvě varianty měřičů s různými možnostmi uchycení, zařadili jsme je vzhledem k minimálním parametrovým odlišnostem do jedné shodné kategorie.

Kromě typu uchycení měřiče jsme samozřejmě při výběru kladli důraz i na další parametry jako paměť, která referuje o maximálním možném množství uložených výsledků. Přesnost měřiče, kterou jsme ve výběru také zohlednili, je zase důležitá pro relevantnost výsledků měření. Neopomenuli jsme nahlédnout také na manipulaci. Tu udávají především rozměry a váha zařízení. Vybavenost funkcemi u měřičů pak referuje o tom, do jaké míry je zařízení schopné ulehčit a zpříjemnit uživateli celý proces.

Na této stránce je tedy k dispozici soupis nejlepších měřičů krevního tlaku dle výběru naší redakce. Tyto měřiče jsou seřazeny v přehledné tabulce, díky které je možné vyfiltrovat produkt podle vašich požadavků. Kliknutím na název vybraného parametru se produkty seřadí dle jeho hodnot od největší po nejmenší. Každému produktu z našeho výběru jsme věnovali také vlastní recenzi, ke které se dostanete kliknutím na jeho název nebo obrázek.

Pokud se poohlížíte po dalších přístrojích pro kontrolu vašeho zdraví, věnovali jsme se také glukometrům a infračerveným teploměrům.

V případě, že váháte nad koupí i po zhlédnutí našeho výběru, doporučujeme vám přečíst si také našeho nákupního poradce – Jak vybrat měřič krevního tlaku.


Varianta výběru Vzhled Nejlepší měřiče krevního tlaku Klady
vzhledem ke kategorii
Zápory
vzhledem ke kategorii
Orientační cena Aktuální cena
0.

TOP produkt

Měřiče krevního tlaku na paži

Omron M7 Intelli IT

Přečíst recenzi

Možnost propojení s mobilní aplikací, Celková kvalita

Vyšší cena

1 900 Kč

1.

Cena/výkon

Měřiče krevního tlaku na paži

Omron M6 Comfort Intelli

Přečíst recenzi

Vybavenost funkcemi, Celková kvalita

Vyšší hmotnost, Cena

1 700 Kč

2.

Dostupná varianta

Měřiče krevního tlaku na paži

Sencor SBP 690

Přečíst recenzi

Nízká cena

Menší počet funkcí

500 Kč

3.

TOP produkt

Měřiče krevního tlaku na zápěstí

Omron RS6

Přečíst recenzi

Vysoká kvalita i přes velmi kompaktní rozměry

Možnost měření pouze jednoho uživatele

1 500 Kč

4.

Cena/výkon

Měřiče krevního tlaku na zápěstí

Beurer BC 32

Přečíst recenzi

Nízká cena, Rozměry a nízká hmotnost

Obecně průměrné parametry, Malá paměť

800 Kč

5.

Dostupná varianta

Měřiče krevního tlaku na zápěstí

Sencor SBD 1470

Přečíst recenzi

Nízké rozměry a cena

Možnost měření pouze jednoho uživatele, Méně přesná měření

300 Kč

Údaj

Omron M7 Intelli IT

Omron M6 Comfort Intelli

Sencor SBP 690

Omron RS6

Beurer BC 32

Sencor SBD 1470

Ocenění

TOP produkt

Cena/výkon

Dostupná varianta

TOP produkt

Cena/výkon

Dostupná varianta

Kategorie

Měřiče krevního tlaku na paži

Měřiče krevního tlaku na paži

Měřiče krevního tlaku na paži

Měřiče krevního tlaku na zápěstí

Měřiče krevního tlaku na zápěstí

Měřiče krevního tlaku na zápěstí

Orientační cena

1 900 Kč

1 700 Kč

500 Kč

1 500 Kč

800 Kč

300 Kč

Výrobce

Omron

Omron

Sencor

Omron

Beurer

Sencor

Hmotnost (kg) 

0,39

0,28

0,287

0,085

0,15

0,12

Propojení s PC 

Ano

Ne

Ne

Ne

Ne

Ne

Indikace hypertenze 

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Indikace utažené manžety 

Ano

Ano

Ne

Ano

Neuvedeno

Ne

Ranní a večerní týdenní průměry 

Ano

Ano

Ne

Ano

Ano

Ne

Režim Host 

Neuvedeno

Ano

Neuvedeno

Ne

Neuvedeno

Ne

Rozměry (cm) 

12.4 x 9 x 16.1

17 x 12 x 8

12 x 14 x 7

8,7 x 6,4 x 1,4

11 x 11 x 9

6,8 x 7,5 x 3,1

Paměť (počet výsledků) 

100

100

60

90

60

60

Počet uživatelů 

2

2

1

1

2

1

Baterie (typ) 

4x AA

4x AA

4x AA

2x AAA

2x AAA

2x AAA

Výdrž baterie (počet měření) 

1 000

1 000

Neuvedeno

300

250

Neuvedeno

Přesnost měření pulsu (%) 

5

5

5

5

5

5

Přesnost měření tlaku (mmHg) 

3

3

3

3

3

3

Manžeta pro max. obvod (cm) 

42

42

42

21,5

19,5

19,5

Manžeta pro min. obvod (cm) 

22

22

22

13,5

13,5

13,5

Jak vybrat měřič krevního tlaku

 1. Umíštění
 2. Typy
 3. Velikost manžety
 4. Napájení
 5. Certifikáty
 6. Funkce a příslušenství
 7. Správné použití
 8. Cena

Všechny měřiče krevního tlaku, které si můžete do své domácnosti zakoupit, fungují tzv. nepřímou metodou a můžeme pro ně použít také označení tonometry. S přímou metodou se setkáme pouze v nemocnicích a ani v tomto článku se jí tedy zabývat nebudeme. Přestože jsou tonometry dělané pro domácí použití, i tak jde o poměrně komplexní přístroje, a proto vám přinášíme tyto informace, které by vám měly výběr usnadnit.

Vysvětlíme vám hlavní rozdíly mezi tlakoměrem na paži a tím na zápěstí. Pochopíte, jak důležitou roli hraje například velikost manžety, napájení a přidružené certifikáty. V závěru neopomeneme ani na často používané funkce a praktické příslušenství. V okamžiku, kdy budete schopni vybrat vhodný tlakoměr přímo pro vás, zjistíte, jak si vlastně správně změřit krevní tlak.

1. Umíštění

Ještě než začneme s jakýmkoliv rozborem jednotlivých typů tlakoměrů, nastíníme vám trochu obecnější rozdělení tonometrů. Je to jejich aplikování na samotné lidské tělo. V tomto směru narazíte na dvojí dělení.

 • Tlakoměry na paži
 • Tlakoměry na zápěstí
Rozdíly mezi umístěním tlakoměru na paži a na zápěstí.

Tlakoměry na paži

Bezkonkurenčně jde o přesnější a lepší variantu. Ostatně i u jakéhokoliv lékaře je měření prováděno právě na paži, ať už je k tomu využíván libovolný typ přístroje. Ona přesnost se samozřejmě promítne do vyšších pořizovacích nákladů.

Tlakoměry na zápěstí

Tyto modely lze právoplatně označit za mobilní a přináší vám více diskrétnosti při měření tlaku na cestách. Je ale pravdou, že jejich přesnost nepatří k nejlepším a udávají spíše orientační hodnoty. Vliv na to může mít i špatná poloha ruky při měření nebo nesprávné upevnění na zápěstí. S takovým problémem se u tlakoměrů na paži rozhodně nesetkáte. V jejich prospěch ale hovoří nižší cena.

2. Typy

Z pohledu konstrukce a hlavně samotného způsobu měření objevíte další a pravděpodobně to nejpodstatnější dělení tlakoměrů.

 • Mechanické tlakoměry – Ty využívají základní auskultační metodu měření, která je mnohdy nazývána jako poslechová. V jejím případě dochází k odečítání hodnot systolického a diastolického tlaku. Typickými představiteli jsou tlakoměry rtuťové, bezrtuťové a hodinkové.
 • Digitální tlakoměry – Tyto tlakoměry měří tlak oscilometrickou metodou, tedy na základě oscilace. V tomto směru jde o komfortní digitální výrobky se snadnou obsluhou.
 • Poloautomatické tlakoměry – Výjimečně můžete narazit také na tento model tlakoměru. Ten funguje stejně jako digitální, jen k nafukování manžety je využívána ruční pumpička.

Nyní se pojďme s jednotlivými typy měřičů tlaku seznámit trochu podrobněji.

Rtuťové tlakoměry

Ač tyto produkty vypadají jakkoliv zastarale, patří stále k těm nejpřesnějším na trhu. I proto je využívá přemíra zdravotnických zařízení. Obvykle jsou tvořeny kovovým tělem, ve kterém je zasazena stupnice se rtutí. K ní je připojena manžeta na suchý zip na paži, včetně pumpičky. K měření tlaku tímto přístrojem potřebujete ještě fonendoskop a samozřejmě odpovídající znalosti ze zdravotnictví, abyste se domohli tíženého výsledku.

Bezrtuťové tlakoměry

Princip fungování bezrtuťového tlakoměru je naprosto shodný jako u toho rtuťového. Rozdíly mezi oběma výrobky jsou pouze v prezentaci naměřeného tlaku. V tomto případě se nezobrazuje na stupnici pomocí rtuti, ale prostřednictvím digitálního displeje. Přesto tyto měřiče tlaku svou auskultační metodou měření nespadají do skupiny digitálních tlakoměrů. Všechno ostatní příslušenství je shodné jako u rtuťového modelu výše.

Hodinkové tlakoměry

Tento typ tlakoměru se od dvou zmíněných liší v samotné konstrukci. Metoda měření zůstává, jen zobrazení výsledku je trochu odlišné. Rozhodně zapomeňte na jakoukoliv rtuťovou stupnici. Výsledek je prezentován na kulaté stupnici hodinek, jak prozrazuje název této kategorie produktů. K zobrazení přesného tlaku je využívána odporová pružina. Vše ostatní zůstává shodné – manžeta a nafukovací balonek.

Digitální tlakoměry

Ty patří v domácnostech k těm nejvyužívanějším měřičům tlaku. Setkat se s nimi můžete i v lékařských zařízeních. Jde o profesionálně kalibrované přístroje fungující na principu oscilace, kterou zaznamenává speciální mikročip. Kvalitnější produkty mohou disponovat více jak jedním měřícím senzorem. Díky tomu lze docílit lepších hodnot měření.

Výsledek digitálního tlakoměru je zobrazen na přehledném displeji. Tam se kromě této základní informace můžete dozvědět i některé další. Výjimkou není možnost uložení hodnot do paměti pro více osob. Jak jsme uvedli v úvodu, tyto tlakoměry se dělí na tlakoměry pažní a zápěstní.

Vzhledem k tomu, že pro domácí užití lidé volí téměř ve většině případů tyto výrobky, budeme se v následujících kapitolách věnovat pouze jim.

3. Velikost manžety

Velikost manžety hraje při měření tlaku poměrně významnou roli. Jak asi době víte, každý člověk má trochu odlišné fyzické proporce a především průměr ruky mezi loktem a ramenem. A zrovna na základě tohoto průměru byste měli volit tu správnou manžetu. Narazit můžete standardně na několik typů rozměrů.

 • Manžeta pro obvod paže 17 – 22 centimetrů
 • Manžeta pro obvod paže 22 – 32 centimetrů
 • Manžeta pro obvod paže 32 – 42 centimetrů
 • Manžeta pro obvod paže 22 – 42 centimetrů

Čím větší obvod, tím širší možnosti užití. Pokud zvolíte obvod 22-42, může digitální tlakoměr využívat hned několik členů vaší domácnosti. Co se týče tlakoměrů zápěstních, manžeta má velikost 17 – 22 centimetrů.

​Ve výběru manžet lze narazit i na tzv. „inteligentní manžety“. Jejich předností je zvýšená přesnost měření. Nejenom že pokrývají velkou plochu paže, ale jsou schopny měřit krevní tlak v podstatě v jakékoliv poloze, na rozdíl od těch klasických.

4. Napájení

Digitální tlakoměry ke svému provozu potřebují odpovídající přísun elektrické energie. Ten lze obdržet dvěma odlišnými způsoby.

 • Akumulátorové tlakoměry – Zdroj potřebné energie je získáván z vložených akumulátorových článků, respektive z klasických baterií typu AA. To zaručuje jistou mobilitu a možnost měření tlaku kdekoliv na cestách. Obávat se nemusíte ani omezené výdrže. Moderní měřiče krevního tlaku jsou schopny na jedny tužkové baterie vydržet v řádu stovek měření.
 • Tlakoměry se síťovým napájením – Některé modely tlakoměrů jsou kromě baterií vybaveny ještě přídavným zdrojem napájení. Klasický adaptér nachází své uplatnění v okamžiku, kdy vám dojdou baterie nebo si jejich energii chcete jednoduše pošetřit.

5. Certifikáty

Od domácích tlakoměrů, potažmo tonometrů, lidé očekávají jediné. Je to co nejpřesnější změření krevního tlaku. Aby k tomu opravdu došlo, musíte investovat pouze do značkových přístrojů. Právě ty jsou spojeny s profesionální kalibrací, atesty a řadou certifikátů prozrazujících onu požadovanou přesnost. Čím více certifikací tlakoměr má, tím lépe. Z těch nejznámějších lze jmenovat následující:

 • IP protokol dle Evropské hypertenziologické společnosti
 • BHS certifikace – British Hypertension Society
 • AAMI certifikace – Asociation for the Advancement of Medical Instrumentation

6. Funkce a příslušenství

Digitální měřiče krevního tlaku představují oproti těm mechanickým poměrně důmyslné přístroje s řadou přínosných funkcí a potřebného příslušenství. Abyste měli alespoň základní povědomí o tom, co všechno můžete obdržet, čerpejte informace z následujícího seznamu.

 • Intelilsence – Tímto výrazem je označován systém dvojího měření, které probíhá během nafukování a vyfukování manžety. Díky tomu je dosaženo velice přesných výsledků měření.
 • LED indikátory – Některé digitální tlakoměry disponují kromě displeje ještě LED kontrolkami. Ty vás mohou informovat například o tom, zda je dostatečně utažená manžeta, vyhodnocují hypertenzi, upozorňují na nežádoucí pohyb při měření a podobné věci.
 • Detekce arytmie – Nadstandardní výbava přístrojů, které vás informují o nepravidelném srdečním rytmu.
 • Paměť – Moderní tlakoměry se pyšní i patřičnou pamětí s kapacitou až 100 měření a více. Jeho součástí je velikost tlaku, puls, datum a čas měření. U řady přístrojů se nachází přepínání mezi více osobami, aby se naměřené výsledky nepletly.
 • USB port – Možnost připojení k počítači.
 • Bluetooth – Bezdrátová technologie využitelná k propojení s mobilním telefonem, na kterém lze využívat speciální mobilní aplikaci daného výrobce zařízení.
 • Cestovní pouzdro – Měřiče krevního tlaku mohou obsahovat i praktické pouzdro. Při cestování bude tlakoměr uložen v praktickém ochranném obale.

7. Správné použití

V okamžiku, kdy zakoupíte vhodný měřič krevního tlaku, měli byste se seznámit i s několika základními pravidly spjatými s jeho používáním. I když samotný proces měření může vypadat jakkoliv jednoduše, je dobré dodržovat pár zásad.

 • Před měřením zkuste pár minut neprovádět žádnou namáhavou práci, nepijte energetické nápoje, kofein a podobné věci mající vliv na zvýšení krevního tlaku.
 • Při měření seďte v klidu, nemluvte, nehýbejte se a snažte se být uvolnění.
 • Měření je třeba provádět přímo na holé paži, nikoliv přes oblečení, pak je výsledek nevypovídající a nepřesný. U pažního tlakoměru položte předloktí na stůl, u toho zápěstního jej dejte do výšky srdce.

Stačí se držet jen těchto tří kroků a měřič krevního tlaku vám poví, jak si aktuálně stojíte. Pokud provádíte měření každý den, snažte se ho realizovat ve stejnou dobu (Zdroj: IKEM).

8. Cena

Tlakoměr je technologicky propracovaným výrobkem, u kterého je třeba v první řadě sázet na přesnost a přidružené funkce. V současném produktovém portfoliu máte určitě na výběr. K dostání jsou kvalitní značky jako Omron, Hartmann, Beuer a Medisana. Při nákupu tlakoměru či tonometru nezapomínejte řešit záruční a pozáruční servis. Dnes je možné zakoupit spoustu přístrojů s prodlouženou pětiletou zárukou, což jistě není na škodu.

Cena do 1 000 Kč

V ceně do 1 000 Kč zakoupíte spíše levnější produkty, kde převládá více modelů určených na zápěstí. Tomu také odpovídá průměr manžety mezi 13-19 centimetry. I tato zařízení už disponují pamětí se šedesáti pozicemi. Obvykle jsou určeny pro jednoho člověka.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Zlatá střední třída, kde se vám nabídne řada tonometrů vhodných na paži. Nejdostupnější jsou manžety 22-32 centimetrů, výjimkou není ani zakoupení velikosti 22-42 centimetrů. Počítat můžete až se stovkou paměťových pozic. Tyto tlakoměry mohou sloužit dvou osobám.

Cena od 2 000 Kč do 4 000 Kč

Lepší design tonometru, vyšší kvalita měření a možnost propojení s PC nebo chytrým telefonem. To obdržíte za tuto cenu. Pažní tlakoměry s pamětí až 300 záznamů. Jejich součástí nemusí být pouze akumulátory, ale také síťové adaptéry. Rozsah měření tlaku se pohybuje mezi hodnotami 0 – 299 a rozsah měření pulsu 40 – 180.

Cena nad 4 000 Kč

Tyto typy tlakoměrů jsou primárně určeny spíše pro lékařská zařízení. Jejich koncová cena se šplhá k hranici až 50 000 Kč. Jde o profesionální techniku od zkušených výrobců, jakými jsou Boso, Omron, Pmron, Riester a SunTech Medical. Pro domácí užití až nadstandardní výbava.


Použité zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9B%C5%99en%C3%AD_krevn%C3%ADho_tlaku

http://www.hypertension.cz/pro-pacienty-1404042140.html

Jak vám pomohl tento článek? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Měřiče krevního tlaku
Průměrné hodnocení 4.6 z 51 hlasů