Test nejlepších měřičů krevního tlaku a jak je vybrat

Obrázek měřiče krevního tlaku

Krevní tlak ovlivňuje to, jak se cítíme. Je vytvářen srdcem jako krevní pumpou a má velký vliv na krevní oběh. Proto je důležité hlídat jeho hodnoty. To platí dvojnásob, pokud trpíte hypertenzí, tedy zvýšeným tlakem v krvi.

Jestliže se chcete vyhnout takové předzvěsti nejrůznějších srdečních onemocnění, rozvoji mrtvice a vzniku infarktu, využijte pro jeho pravidelné měření kvalitní měřiče krevního tlaku. Na trhu můžete v současnosti volit z přemíry odlišných modelů.

Nákup takového přístroje vám usnadní náš článek zaměřený právě na výběr ideálního měřiče tlaku. Prozradíme vám, jaký přístroj je vhodný do domácnosti pro každodenní používání. Važte si svého zdraví a obětujte relativně malou investici proto, abyste měli krevní tlak pod kontrolou.

Na trhu se nachází velké množství přístrojů. Některé jsou kvalitnější. A jak dobře víte, zdraví máme jen jedno, proto je důležité vybrat spolehlivý přístroj. K tomu vám pomůže tento článek.​


Nejlepších 10 měřičů krevního tlaku dle hodnocení uživatelů

Vzhled

Název

Umístění

Určeno pro (osob)

Orientační cena

Aktuální cena

Náhled měřiče krevního tlaku Omron M6 Comfort Intelli

Omron M6 Comfort Intelli

na paži

1

1 600 Kč

Náhled měřiče krevního tlaku Sencor SBP 690

Sencor SBP 690

na paži

1

500 Kč

Náhled měřiče krevního tlaku Omron M3

Omron M3

na paži

2

1 300 Kč

Náhled měřiče krevního tlaku Tensoval Duo Control

Tensoval Duo Control

na paži

1

1 800 Kč

Náhled měřiče krevního tlaku Omron M2

Omron M2

na paži

1

800 Kč

Náhled měřiče krevního tlaku Sencor SBD 1470

Sencor SBD 1470

na zápěstí

1

300 Kč

Náhled měřiče krevního tlaku Omron M6 AC

Omron M6 AC

na paži

2

1 800 Kč

Náhled měřiče krevního tlaku Omron M3 Comfort

Omron M3 Comfort

na paži

2

1 500 Kč

Náhled měřiče krevního tlaku Tensoval comfort classic

Tensoval comfort classic

na paži

1

900 Kč

Náhled měřiče krevního tlaku Tensoval Comfort

Tensoval Comfort

na paži

2

1 300 Kč

Testování a recenze měřičů krevního tlaku pro rok 2018

Vypracovaný test měřičů krevního tlaku plánujeme vydat koncem roku 2018. Budou v něm také detailně rozepsané recenze nejlépe bodovaných měřičů krevního tlaku. Zatím jsme pro vás sepsali tabulku nejlépe hodnocených produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o takové měřiče krevního tlaku, které jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké měřiče krevního tlaku, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat měřič krevního tlaku

1. Umístění

2. Typy

3. Velikost manžety

4. Napájení

5. Certifikáty

6. Funkce a příslušenství

7. Správné použití

8. Ceny

Měřič krevního tlaku je propracovaným a certifikovaným zařízením. Ne každý výrobek však oplývá dostatečnou přesností nebo je naopak spojen s jistými znalostmi ze zdravotního oboru. Jestliže chcete poradit s jeho výběrem na míru, čerpejte z námi přinášených informací.

Vysvětlíme vám hlavní rozdíly mezi tlakoměrem na paži a tím na zápěstí. V příslušných kapitolách se budeme věnovat také dostupným typům tlakoměrů či chcete-li tonometrů. Okusíte, jak důležitou roli hraje například velikost manžety, napájení a přidružené certifikáty.

V závěru neopomeneme ani na často používané funkce a praktické příslušenství. V okamžiku, kdy budete schopni vybrat vhodný tlakoměr přímo pro vás, zjistíte, jak si vlastně správně změřit krevní tlak.


1. Umíštění

Ještě než začneme s jakýmkoliv rozborem jednotlivých typů tlakoměrů, nastíníme vám trochu obecnější rozdělení tonometrů. Je to jejich aplikování na samotné lidské tělo. V tomto směru narazíte na dvojí dělení.

 • Tlakoměry na paži
 • Tlakoměry na zápěstí

Tlakoměry na paži

Bezkonkurenčně jde o přesnější a lepší variantu. Ostatně i u jakéhokoliv lékaře je měření prováděno právě na paži, ať už je k tomu využíván libovolný typ přístroje. Ona přesnost se samozřejmě promítne do vyšších pořizovacích nákladů.

Tlakoměry na zápěstí

Tyto modely lze právoplatně označit za mobilní a přináší vám více diskrétnosti při měření tlaku na cestách. Je ale pravdou, že jejich přesnost nepatří k nejlepším a udávají spíše orientační hodnoty. Vliv na to může mít i špatná poloha ruky při měření nebo nesprávné upevnění na zápěstí. S takovým problémem se u tlakoměrů na paži rozhodně nesetkáte. V jejich prospěch hovoří nižší cena.


2. Typy

Z pohledu konstrukce a hlavně samotného způsobu měření objevíte další a pravděpodobně to nejpodstatnější dělení tlakoměrů.

 • Mechanické tlakoměry – Ty využívají základní auskultační metodu měření, která je mnohdy nazývána, jako poslechová. V jejím případě dochází k odečítání hodnot systolického a diastolického tlaku. Typickými představiteli jsou tlakoměry rtuťové, bezrtuťové a hodinkové.
 • Digitální tlakoměry – Tyto tlakoměry měří tlak oscilometrickou metodou, tedy na základě oscilace. V tomto směru jde o komfortní digitální výrobky se snadnou obsluhou.
 • Poloautomatické tlakoměry – Výjimečně můžete narazit také na tento model tlakoměru. Ten funguje stejně, jako digitální, jen k nafukování manžety je využívána ruční pumpička.

Nyní se pojďme s jednotlivými typy měřičů tlaku seznámit trochu podrobněji.

Rtuťové tlakoměry

Ač tyto produkty vypadají jakkoliv zastarale, patří stále k těm nejpřesnějším na trhu. I proto je využívá přemíra zdravotnických zařízení. Obvykle jsou tvořeny kovovým tělem, ve kterém je zasazena stupnice se rtutí. K ní je připojena manžeta na suchý zip na paži, včetně pumpičky. K měření tlaku tímto přístrojem potřebujete ještě fonendoskop a samozřejmě odpovídající znalosti ze zdravotnictví, abyste se domohli tíženého výsledku.

Bezrtuťové tlakoměry

Princip fungování bezrtuťového tlakoměru je naprosto shodný, jako u toho rtuťového. Rozdíly mezi oběma výrobky jsou pouze v prezentaci naměřeného tlaku. V tomto případě se nezobrazuje na stupnici pomocí rtuti, ale prostřednictvím digitálního displeje. Přesto tyto měřiče tlaku svou auskultační metodou měření nespadají do skupiny digitálních tlakoměrů. Všechno ostatní příslušenství je shodné, jako u rtuťového modelu výše.

Hodinkové tlakoměry

Tento typ tlakoměru se od dvou zmíněných liší v samotné konstrukci. Metoda měření zůstává, jen zobrazení výsledku je trochu odlišné. Rozhodně zapomeňte na jakoukoliv rtuťovou stupnici. Výsledek je prezentován na kulaté stupnici hodinek, jak prozrazuje název této kategorie produktů. K zobrazení přesného tlaku je využívána odporová pružina. Vše ostatní zůstává shodné – manžeta a nafukovací balonek.

Digitální tlakoměry

Ty patří v domácnostech k těm nejvyužívanějším měřičům tlaku. Setkat se s nimi můžete i v lékařských zařízeních. Jde o profesionálně kalibrované přístroje fungující na principu oscilace, kterou zaznamenává speciální mikročip. Kvalitnější produkty mohou disponovat více, jak jedním měřícím senzorem. Díky tomu lze docílit lepších hodnot měření.

Výsledek digitálního tlakoměru je zobrazen na přehledném displeji. Tam se kromě této základní informace můžete dozvědět i některé další. Výjimkou není možnost uložení hodnot do paměti pro pár osob. Jak jsme uvedli v úvodu, tyto tlakoměry se dělí na tlakoměry pažní a zápěstní.

Vzhledem k tomu, že pro domácí užití lidé volí téměř ve většině případů tyto výrobky, budeme se v následujících kapitolách věnovat pouze jim.


3. Velikost manžety

Velikost manžety hraje při měření tlaku poměrně významnou roli. Jak asi době víte, každý člověk má trochu odlišné fyzické proporce a především průměr ruky mezi loktem a ramenem. A zrovna na základě tohoto průměru byste měli volit tu správnou manžetu. Narazit můžete standardně na několik typů rozměrů.

 • Manžeta pro obvod paže 17 – 22 centimetrů
 • Manžeta pro obvod paže 22 – 32 centimetrů
 • Manžeta pro obvod paže 32 – 42 centimetrů
 • Manžeta pro obvod paže 22 – 42 centimetrů

Čím větší obvod, tím širší možnosti užití. Pokud zvolíte obvod 22-42, může digitální tlakoměr využívat hned několik členů vaší domácnosti. Co se týče tlakoměrů zápěstních, manžeta má velikost 17 – 22 centimetrů.

​Ve výběru manžet lze narazit i na tzv. „inteligentní manžety“. Jejich předností je zvýšená přesnost měření. Nejenom, že pokrývají velkou plochu paže, ale jsou schopny měřit krevní tlak v podstatě v jakékoliv poloze, na rozdíl od těch klasických.


4. Napájení

Digitální tlakoměry ke svému provozu potřebují odpovídající přísun elektrické energie. Tu lze obdržet dvěma odlišnými způsoby.

 • Akumulátorové tlakoměry – Zdroj potřebné energie je získáván z vložených akumulátorových článků, respektive z klasických baterií typu AA. To zaručuje jistou mobilitu a možnost měření tlaku kdekoliv na cestách. Obávat se nemusíte ani omezené výdrže. Moderní měřiče krevního tlaku jsou schopny na jedny tužkové baterie vydržet v řádu stovek měření.
 • Tlakoměry se síťovým napájením – Některé modely tlakoměrů jsou kromě baterií vybaveny ještě přídavným zdrojem napájení. Klasický adaptér nachází své uplatnění v okamžiku, kdy vám dojdou baterie nebo si jejich energii chcete jednoduše pošetřit.

5. Certifikáty

Od domácích tlakoměrů, potažmo tonometrů lidé očekávají jediné. Je to co nejpřesnější změření krevního tlaku. Aby k tomu opravdu došlo, musíte investovat pouze do značkových přístrojů. Právě ty jsou spojeny s profesionální kalibrací, atesty a řadou certifikátů prozrazujících onu požadovanou přesnost. Čím více certifikací tlakoměr má, tím lépe. Z těch nejznámější lze jmenovat následující.

 • IP protokol dle Evropské hypertenziologické společnosti
 • BHS certifikace - British Hypertension Society
 • AAMI certifikace - Asociation for the Advancement of Medical Instrumentation

6. Funkce a příslušenství

Digitální měřiče krevního tlaku představují oproti těm mechanickým poměrně důmyslné přístroje s řadou přínosných funkcí a potřebného příslušenství. Abyste měli alespoň základní povědomí o tom, co všechno můžete obdržet, čerpejte informace z následujícího seznamu.

 • Intelilsence – Tímto výrazem je označován systém dvojího měření, které probíhá během nafukování a vyfukování manžety. Díky tomu je dosaženo velice přesných výsledků měření.
 • LED indikátory – Některé digitální tlakoměry disponují kromě displeje ještě LED kontrolkami. Ty vás mohou informovat například o tom, zda je dostatečně utažená manžeta, vyhodnocují hypertenzi, upozorňují na nežádoucí pohyb při měření a podobné věci.
 • Detekce arytmie – Nadstandardní výbava přístrojů, které vás informují o nepravidelném srdečním rytmu.
 • Paměť – Moderní tlakoměry se pyšní i patřičnou pamětí s kapacitou až 100 měření a více. Jeho součástí je velikost tlaku, puls, datum a čas měření. U řady přístrojů se nachází přepínání mezi více osobami, aby se naměřené výsledky nepletly.
 • USB port – Možnost připojení k počítači.
 • Bluetooth – Bezdrátová technologie využitelná k propojení s mobilním telefonem, na kterém lze využívat speciální mobilní aplikaci daného výrobce zařízení.
 • Cestovní pouzdro – Měřiče krevního tlaku mohou obsahovat i praktické pouzdro. Při cestování bude tlakoměr uložen v praktickém ochranném obale.

7. Správné použití

V okamžiku, kdy zakoupíte vhodný měřič krevního tlaku, měli byste se seznámit i s několika základními pravidly spjatými s jeho používáním. I když samotný proces měření může vypadat jakkoliv jednoduše, je dobré dodržovat pár zásad.

 • Před měřením zkuste pár minut neprovádět žádnou namáhavou práci, nepijte energetické nápoje, kofein a podobné věci mající vliv na zvýšení krevního tlaku.
 • Při měření seďte v klidu, nemluvte, nehýbejte se a snažte se být uvolnění.
 • Měření je třeba provádět přímo na holé paži, nikoliv přes oblečení, kde je výsledek nevypovídající a nepřesný. U pažního tlakoměru položte předloktí na stůl, u toho zápěstního jej dejte do výšky srdce.

Stačí se držet jen těchto tří kroků a měřič krevního tlaku vám poví, jak si aktuálně stojíte. Pokud provádíte měření každý den, snažte se ho realizovat ve stejnou dobu.


8. Cena

Tlakoměr je technologicky propracovaným výrobkem, u kterého je třeba v první řadě sázet na přesnost a přidružené funkce. V současném produktovém portfoliu máte určitě na výběr. K dostání jsou kvalitní značky jako Omron, Hartmann, Beuer a Medisana. Při nákupu tlakoměru či tonometru nezapomínejte řešit záruční a pozáruční servis. Dnes je možné zakoupit spoustu přístrojů s prodlouženou pětiletou zárukou. To jistě není na škodu.

Cena do 1 000 Kč

V ceně do 1 000 Kč zakoupíte spíše levnější produkty, kde převládá více modelů určených na zápěstí. Tomu také odpovídá průměr manžety mezi 13 – 19 centimetry. I tato zařízení už disponují pamětí se šedesáti pozicemi. Obvykle jsou určeny pro jednoho člověka.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Zlatá střední třída, kde se vám nabídne řada tonometrů vhodných na paži. Nejdostupnější jsou manžety 22 – 32 centimetrů, výjimkou není ani zakoupení velikosti 22 – 42 centimetrů. Počítat můžete až se stovkou paměťových pozic. Tyto tlakoměry mohou sloužit dvou osobám.

Cena od 2 000 Kč do 4 000 Kč

Lepší design tonometru, vyšší kvalita měření a možnost propojení s PC nebo chytrým telefonem. To obdržíte za tuto cenu. Pažní tlakoměry s pamětí až 300 záznamů. Jejich součástí nemusí být pouze akumulátory, ale také síťové adaptéry. Rozsah měření tlaku se pohybuje mezi hodnotami 0 – 299 a rozsah měření pulsu 40 – 180.

Cena nad 4 000 Kč

Tyto typy tlakoměrů jsou primárně určeny spíše pro lékařská zařízení. Jejich koncová cena se šplhá k hranici až 50 000 Kč. Jde o profesionální techniku od zkušených výrobců, jakými jsou Boso, Omron, Pmron, Riester a SunTech Medical. Pro domácí užití až nadstandardní výbava.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Měřiče krevního tlaku
Průměrné hodnocení 4.7 z 34 hlasů

Ke zlepšování našich služeb využíváme na webu souborů cookie. Používáním webu s tím souhlasíte. Více

Na této stránce používáme cookie ke zkvalitnění webu a možnosti nabídnout jeho uživatelům co nejlepší zobrazení tohoto webu. Cookie může být také použita pro měření návštěvnosti jednotlivých stránek. Pokud budete pokračovat v používání této stránky, souhlasíte s tím.

Zavřít