Jak vybrat meteostanici
Meteostanice je poměrně obecný pojem a lze si pod ním představit řadu věcí. Pravdou je, že trh nabízí hodně odlišných meteostanic, které se mohou lišit nejenom tvarem, velikostí, ale hlavně funkcemi a možností obdržených dat.
V tomto článku zjistíte, jaké typy výrobků jsou dostupné a čím vším se liší. Nastíníme vám, jak může vypadat zobrazovací plocha takových informací, a především kolik hodnot vlastně můžete čerpat.
Zaměříme se na zpracování dat, praktické funkce, příslušenství a v neposlední řadě i na to, jak správně instalovat meteostanici, abyste získali co nejpřesnější data z venku. Pomůžeme vám s volbou produktu, který vám o počasí řekne doopravdy všechno.
Jak vybrat meteostanici stručně:
Ke správné volbě domácí meteorologické stanice vám pomůže, když se budete řídit následujícími pár body.
- Rozhodněte se, jaké informace chcete sledovat. Stanice vám buď mohou ukazovat pouze základní data, nebo si můžete vybrat ty s více funkcemi. Položte si tedy otázku, zda vám stačí základní předpověď, nebo jestli vás bude zajímat například i pocitová teplota, rosný bod či UV index.
- Rozmyslete si, jestli vám stačí sledovat pouze aktuální data. Pokud patříte k náročnějším uživatelům, může se vám hodit i model, který bude navíc získaná data dále zpracovávat a vyhodnocovat.
- Zamyslete se nad tím, kam umístíte stanici a venkovní čidlo. Jelikož přenos mezi čidlem a stanicí většinou funguje bezdrátově, vybírejte přístroj s takovým dosahem, který spolehlivě pokryje vzdálenost mezi nimi.
- K Wi-Fi stanici potřebujete internetové připojení. Zní to jako banální poznámka, ale nezapomínejte na to zejména v případě, pokud plánujete dát meteostanici někomu jako dárek.
- Určete si, kolik chcete za meteostanici utratit. Ve většině případů bude platit pravidlo, že čím vychytanější stanici s více funkcemi si zvolíte, tím bude dražší.
Proč si pořídit meteostanici
- Přesnější informace o počasí – S meteostanicí budete mít přehled nejen o venkovní teplotě, ale i o rychlosti větru, množství srážek, barometrickém tlaku a mnohém dalším. Data si také můžete ukládat a dále s nimi pracovat.
- Multifunkčnost – Meteostanice obvykle zobrazuje také čas a může fungovat např. jako budík.
- Využití v chytré domácnosti – Některé typy meteostanic je možné propojit také s chytrou domácností, díky tomu se vám na základě údajů o počasí například zapne topení nebo zatáhnou žaluzie.
- Pro zahrádkáře a zemědělce – Na základě údajů z meteostanice můžete přizpůsobit vyhřívání skleníků, zavlažování pole nebo načasování postřiku.
- Ochrana osob a majetku – Přesná lokální předpověď počasí může být velmi užitečná v místech se zvýšeným rizikem záplav, větrných bouří a jiných přírodních vlivů, které mohou být nebezpečné pro člověka a jeho majetek.
- Pro školy, zdravotnická zařízení a podniky – Meteostanice ve školách zpestří výuku, ve zdravotnických zařízeních zase dopředu informují např. o změnách tlaku, které mohou být pro pacienty náročné. Své využití ale najdou i v různých ubytovacích zařízeních, která tak mohou dopředu informovat své hosty o nadcházejícím počasí, nebo v jiných podnicích.
Výběr meteostanice podle určení
- Pro běžné domácnosti – Do domácností zpravidla stačí jednoduché meteostanice, které by hlavně měly být dobře ovladatelné a třeba i designově pěkné.
- Pro chytré domácnosti – Smart meteostanice by měla být vybavená barometrickým snímačem, na základě přesných údajů o lokálním počasí totiž může ovládat okna, topení či žaluzie.
- Pro zemědělce – Meteostanice pro zemědělce také vyžadují barometr, měly by snímat mimo jiné rosný bod či rychlost větru. Výhodou jsou smart funkce.
- Pro amatérské meteorology – Sofistikovanost zařízení se bude odvíjet od toho, kolik jste do své záliby ochotní investovat. Je vhodné cílit na modely s větší výbavou čidel.
Pro běžné domácnosti
V běžné domácnosti si obvykle vystačíte i s méně přesnou předpovědí počasí, není tedy nutné rovnou pořizovat meteostanici s barometrem, ale dobře vám poslouží i model s předpovědí z internetu nebo se systémem Meteotime.
Hodnoty předpovědi také stačí spíše základní, zajímat vás bude hlavně teplota a obecná předpověď počasí, hodit se může např. zobrazení času a data nebo budík. Důležité je, aby meteostanice byla snadno ovladatelná, displej dobře čitelný a výhodou je, když designově zapadá do interiéru.
Pro chytré domácnosti
Do chytrých domácností už byste měli volit meteostanici s barometrem. Na základě předpovědi totiž může meteostanice např. zatahovat žaluzie, otevírat a zavírat okna nebo ovládat vytápění, ideální je proto sledovat lokální hodnoty. Mezi ty nejdůležitější patří vnitřní a venkovní teplota a vlhkost, množství srážek aj.
Pro zemědělce
Také zemědělcům se bude hodit některá z chytrých meteostanic, tu totiž mohou nainstalovat přímo na své pole nebo do skleníku a informace získávat prostřednictvím mobilní aplikace. Chytré meteostanice navíc mohou ovládat také vyhřívání skleníků, zapínat a vypínat zavlažování aj. Údaje by měly být co nejpřesnější, barometr je tedy nezbytností. Mezi důležité sledované hodnoty bude patřit teplota, vlhkost, rosný bod a rychlost větru.
Pro amatérské meteorology
Výběr meteostanice pro amatérské meteorology je poměrně individuální, záleží, jak detailně se chcete sledování počasí věnovat. Obecně je ale výhodou dostatečný výběr různých čidel a samozřejmě meteostanice s barometrem, díky které můžete sledovat reálné počasí ve vaší lokalitě, a ne jen přebírat naměřené údaje z jiných zdrojů. Nutností je také možnost přenosu dat do počítače, kde s nimi můžete dále pracovat, vytvářet statistiky a dlouhodobé předpovědi a dále tyto informace sdílet.
Určení |
Typ |
Požadované vlastnosti |
Cenová kategorie |
Pro běžné domácnosti |
Libovolný |
– Měření teploty
– Předpověď počasí
– Datum, čas, budík
– Jednoduchá obsluha |
Nízká až střední |
Pro chytré domácnosti |
S barometrem |
– Smart funkce
– Měření vnitřní a venkovní teploty
– Měření vnitřní a venkovní vlhkosti
– Měření srážek |
Vyšší |
Pro zemědělce |
S barometrem |
– Měření teploty a vlhkosti
– Sledování srážek a rosného bodu
– Měření rychlosti větru
– Smart funkce |
Vyšší |
Pro amatérské meteorology |
S barometrem |
– Větší výběr čidel
– Možnost přenosu dat do počítače |
Střední až vyšší |
Typy meteostanic
Hlavní rozdělení meteostanic nesouvisí ani tak s celkovým zpracováním či vzhledem, jako se způsobem získávání informací a následného předpovídání počasí. Narazit můžete na tři hlavní typy meteostanic:
- Meteostanice s měřením barometrického tlaku – Při sledování lokálního počasí jsou nejpřesnější.
- Meteostanice s připojením k internetu – Zvládají dlouhodobější předpověď, ale mohou být méně přesné.
- Meteostanice se systémem Meteotime – Hůře se zaměřují na menší lokalitu, nevyžadují ale připojení k internetu.
Existují i přístroje, které kombinují několik těchto systémů naráz. Meteostanice díky tomu zvládnou sledovat jak oficiální předpověď, tak i měřené lokální údaje. Tím se předpověď stává spolehlivější a přesnější.
Meteostanice s barometrickým snímačem
Jak už prozrazuje název této meteorologické stanice, její největší předností je čidlo měřící barometrický tlak. Právě na základě této hodnoty dochází k vyhodnocování lokálního počasí. Omezovat se samozřejmě nemusíte pouze základními verzemi produktů. Zakoupit lze také vyspělejší meteostanice umožňující sledování vývoje atmosférického tlaku.
Meteostanice s měřením barometrického tlaku mohou být propojeny i s dalším příslušenstvím, díky kterému zjistíte rychlost větru, UV záření, vlhkost, východ a západ slunce a další.
Meteostanice s připojením k internetu
Tento typ meteorologické stanice není až tak závislý na čidlech, jako spíše na internetu. Není ale výjimkou, že součástí je také čidlo pro snímání lokální teploty. Obvykle jde o výrobky propojené například s počítačem nebo připojené bezdrátově k internetu. Hodnoty počasí se čerpají z meteoserverů pro danou lokalitu.
Tyto meteostanice jsou schopny prezentovat počasí v řádu několika dnů dopředu, takže máte přehled, jak bude. Otázkou ale zůstává, jak přesné jsou tyto informace, protože počasí není měřeno přímo u vás, ale globálně nad celou oblastí.
Meteostanice se systémem Meteotime
Jde o speciální švýcarský systém, který globálně sleduje předpověď počasí. Centrálně vyhodnocovaná data jsou šířena stejně jako údaje pro řízení času DCF-77. Tento systém dokáže předpovědět kromě teploty také směr a rychlost větru nebo čas východu a západu slunce. Meteostanice tohoto typu jsou schopny takovou informaci dekódovat a následně ji zobrazit na displeji. Data Meteotime jsou prezentována pro 60 evropských oblastí.
I zde lze očekávat jisté nuance v předkládaných informacích oproti skutečnosti. To vše v závislosti na dané lokalitě. Může se stát, že se vám například nebude zobrazovat předpověď přímo pro danou obec, ale pouze pro celý okres nebo dokonce kraj.
Typ meteostanice |
Výhody |
Nevýhody |
S barometrickým snímačem |
– Informace o lokálním počasí
– Možnost sledování vývoje atm. tlaku
– Výběr v různých cenových kategoriích |
– Bez větších nevýhod |
S připojením k internetu |
– Předpověď na několik dní dopředu |
– Hrozí menší přesnost informací
– Vyžadují připojení k internetu |
Se systémem Meteotime |
– Není třeba připojení k počítači |
– Hrozí menší přesnost informací |
Důležité parametry při výběru meteostanice
- Displej – Základem je, aby byl displej srozumitelný a dobře čitelný. Vybírat můžete z různých rozměrů i typů včetně velkých barevných displejů.
- Hodnoty předpovědi – Základem je teplota, vlhkost a srážky, meteostanice ale mohou předávat i informace o rychlosti větru, rosném bodu, fázích měsíce aj.
- Zpracování dat – Zejména pro amatérské meteorology je důležité, aby meteostanice umožňovala převod dat do počítače, některé modely potom komunikují i skrze mobilní aplikaci.
- Dosah venkovního čidla – Vzdálenost, na kterou je čidlo schopné bezdrátově komunikovat s meteostanicí. Nejčastěji se pohybuje okolo 30 – 60 m, nejlepší modely ale zvládají i cca 150 m.
Displej
V okamžiku, kdy se rozhodnete pro konkrétní typ meteostanice, měli byste popřemýšlet také o tom, jak získané informace zobrazíte. Narážíme na provedení displeje meteorologické stanice. V tomto směru máte na výběr z několika rozměrově odlišných ploch. To vše v závislosti na tom, jak velké množství dat bude prezentováno, kde bude tato meteostanice umístěna a podobně.
Z technologického hlediska lze volit mezi těmito variantami:
- TFT displeje – Displeje s nastavitelným jasem a kontrastem, nejčastěji se používají v kombinaci s fotorámečky.
- LCD displeje – Jejich předností je nižší spotřeba. Pokud byste chtěli, aby svítily také v noci, je zapotřebí počítat se síťovým adaptérem.
- LED displeje – Mnohdy označovány jako aktivní displeje, obvykle prezentují barevné zobrazení a působí luxusnějším dojmem.
- V.A. displeje – Jedna z novodobých technologií, displeje vynikají vysokým kontrastem a dobrou čitelností údajů na černém pozadí.
Jen v ojedinělých případech se pro napájení meteorologické stanice využívají baterie. Pakliže chcete od takového zařízení něco více než jen několik údajů viditelných za jasného denního světla, vyplatí se počítat také s kabelem. To platí dvojnásob hlavně u meteostanic vybavených osvětlením, včetně těch s větší plochou displeje kolem 7“ – 8“ a více.
Speciální způsoby zobrazení
Kromě různých typů displejů existují také návrhy či již prodávané meteostanice, které zobrazují počasí o něco kreativnějším způsobem. V jednom případě je to například řada krystalových krychliček, z nichž každá při prosvícení LED světlem zobrazuje jiný meteorologický jev. Druhou variantou (zatím nebyla zahájena její výroba) je designový návrh, který představuje meteostanici ve formě skleněné krychle. Ta představuje miniverzi počasí venku, tedy v ní například prší (Zdroj: BoredPanda).
Hodnoty předpovědi
Při výběru meteorologické stanice si musíte předem ujasnit, jaké údaje o předpovědi počasí jsou pro vás zásadní. Podle nich zvolte konkrétní produkt a jeho příslušenství v podobě nejrůznějších čidel. Ta mohou být nejenom venkovní, ale také vnitřní.
- Teplota – Udávaná ve stupních Celsia (°C), měřit lze vnitřní i venkovní teplotu.
- Relativní vlhkost vzduchu – Změří ji meteostanice vybavené hydrosenzorem.
- Srážky – K jejich měření slouží tzv. srážkoměr.
- Rychlost a směr větru – Měření obstará přídavné čidlo pro měření větru.
- Východ a západ Slunce – Informace mohou být čerpány prostřednictvím systému Meteotime nebo z internetu.
- UV záření – Měří se prostřednictvím speciálního UV čidla.
- Rosný bod – Hraniční teplota, kdy je vzduch již kompletně nasycen vodní parou a začne se srážet.
- Heat Index – Speciální teplotní index, k jehož výpočtu dochází na základě dvou hodnot – relativní vlhkosti a teploty vzduchu.
- Wind Chill – Je pocitová teplota, do jejíž hodnoty je započítávána také rychlost větru.
- Fáze Měsíce – Zobrazuje se prostřednictvím ikon.
Zpracování dat
Pokud vám stačí hlídat teplotu pouhým nahlédnutím na displej meteostanice, nabízí se bezpočet nejrůznějších modelů ke koupi. Jestliže však patříte k náročnějším uživatelům a máte v úmyslu získaná data dále zpracovávat, buďte při výběru mnohem důkladnější.
Vsaďte na varianty, které umožňují připojení k počítači. To lze v současné době uskutečnit dvěma způsoby – bezdrátově přes Bluetooth nebo prostřednictvím USB portu. Součástí takových meteorologických stanic je obvykle i speciální software umožňující následné zpracování dat v počítači. Výjimkou nejsou ani aplikace pro chytré telefony, kam vám budou přenášeny potřebné údaje bezdrátově.
Dosah venkovního čidla
Vzhledem k tomu, že každá meteostanice funguje především díky jednomu i více čidlům získávajícím odlišné hodnoty zvenčí a zevnitř, musíte myslet také na propojení právě těchto čidel s vnitřní meteostanicí.
Většina výrobců dnes pomalu ustupuje od drátového vyhotovení a vévodí spíše bezdrátová varianta. U ní si pohlídejte jediné – vzdálenost mezi čidlem a meteostanicí, aby docházelo ke správnému a plnohodnotnému přenosu dat. Dosah venkovního čidla se liší výrobek od výrobku. Průměrná hodnota je kolem 30 metrů. Docílit však lze až 150 metrů. Doporučujeme si k nechat alespoň 10m rezervu, abyste měli jistotu, že přenos dat bude opravdu bezproblémový.
Funkce a příslušenství
Některé meteostanice disponují kromě výše uvedených vlastností ještě přidruženými funkcemi a doplňky, které rozšiřují jejich možnosti užití. Prostřednictvím níže prezentovaných bodů vás seznámíme s těmi nejčastějšími.
- Zvukové upozornění – Akustické upozornění na to, že bylo dosaženo nastavených hodnot, ať už jde o jakýkoliv údaj.
- Budík – Meteorologické stanice lze využívat jako klasický budík.
- Formát hodin – Varianta změny hodinového formátu mezi 12/24 hodin.
- Signalizace slabých baterií – V okamžiku, kdy klesne úroveň nabití pod určitou hodnotu, dojde k akustickému či vizuálnímu upozornění.
- Vnitřní paměť – Některé meteostanice dokáží ukládat zaznamenanou teplotu za dané dny, některé dokonce v řádu stovek dnů.
- Montážní sady – Meteorologické stanice mohou mimo jiné obsahovat montážní sady na venkovní stěnu včetně plastových spojek, držáků a tyčí pro bezdrátová čidla. Součástí dražších meteostanic je také přídavné nářadí pro montáž včetně praktické vodováhy.
- Smart funkce – Také meteostanice se může stát součástí chytré domácnosti. Některé modely už mají k ovládání nejen mobilní aplikaci, ale jsou kompatibilní také s hlasovými asistenty, například od značek Apple nebo Google. Nemusíte tak luštit údaje na displeji meteostanice, na vnitřní či venkovní podmínky se můžete zkrátka zeptat.
Cena
Ceny meteorologických stanic nabývají nejrůznějších hodnot. O ceně takového zařízení rozhoduje především to, co od něho očekáváte. Někdo si vystačí jen se základními a orientačními údaji, jiný se s pořízenými výsledky bude chtít zaobírat na mnohem vyšší úrovni, a bude tak vyžadovat i jejich větší přesnost.
Pakliže bychom měli doporučit prověřené výrobce těchto produktů, jsou to určitě značky Emos, Garni, Hyundai, Sencor, TFA, Oregon Scientific, Conrad, Renkforce, Technoline, HAMA, Kestrel.
Níže uvedené cenové kategorie vám napoví mnohé o tom, co můžete získat za dané pořizovací náklady.
Do 1 000 Kč
Nejlevnější meteostanice lze zakoupit už od 100 Kč. Je ale pravdou, že s pomocí takového přístroje si zobrazíte tak možná teplotu doma a za oknem. Kromě času a data nemůžete očekávat nic více. V kategorii do 1 000 Kč však již máte šanci investovat do základních modelů meteorologických stanic s dosahem venkovního čidla cca 30 metrů, budíkem a informacemi řízenými rádiem.
Od 1 000 Kč do 2 000 Kč
Tato cenová skupina vám zajistí pravděpodobně ten největší výběr meteostanic. Ty budou vybaveny vlhkoměrem, barometrem, ale také podsvíceným barevným displejem. Při umísťování venkovních čidel dosáhnete vzdáleností až 60 metrů. Naprostou samozřejmě je i více zobrazovaných hodnot.
Od 2 000 Kč do 3 000 Kč
V této kategorii na vás čekají meteostanice řízené nejenom rádiem, ale vyhodnocující údaje z více čidel najednou. Ty lze od zdroje umístit do vzdálenosti až 80 metrů. Bezdrátové přístroje, které mají velkou zobrazovací plochu plnou nejrůznějších údajů. Od východu a západu slunce přes dešťové srážky až po rychlost větru a fáze Měsíce.
Nad 3 000 Kč
Do zařízení nad 3 000 Kč investují především nadšenci a ti, kdo chtějí informace získané prostřednictvím meteorologické stanice převést do počítače nebo prezentovat s pomocí mobilního telefonu. Ty opravdu dražší kousky lze pořídit kolem 10 000 Kč a díky jejich výbavě je můžeme označovat za poloprofesionální meteostanice.
Jak správně instalovat meteostanici?
V okamžiku, kdy si doma rozbalíte svoji vysněnou meteorologickou stanici, čeká na vás ještě montáž jednotlivých čidel. Při této činnosti se snažte dodržovat několik základních pravidel.
- Teplotní senzory umísťujte na severní stranu a do stínu, ať nejsou výsledky ovlivňovány dopadajícími slunečními paprsky. Dbejte také na to, aby byly v dostatečné vzdálenosti od zdrojů tepla, kterým může být například i rozpálená betonová terasa nebo komín. Zároveň by kolem nich měla být zajištěno volné proudění vzduchu.
- Větrné čidlo lze montovat dvěma způsoby. Buď mimo objekt do výšky 1-2 metrů nad zemí, nebo na střechu. Tak jako tak mu v cestě nesmějí stát žádné překážky, které by výsledné hodnoty mohly zkreslovat. Vítr by k němu měl přicházet volně z co největší vzdálenosti.
- Senzory na dešťové srážky je nutné umístit na vodorovné plochy, kde se nevyskytují žádné stromy a jiná zástavba, která by mohla množství spadaných srážek regulovat. Nezapomeňte také, že srážky musejí mít možnost ze zařízení volně odtékat.
- Snímač barometrického tlaku může být součástí hlavní jednotky (méně přesná varianta), nebo externí. Takový snímač by měl být ideálně umístěný venku, ale chráněný před větrem, a zejména před deštěm.
Tipy pro amatérské meteorology
Pokud nechcete používání vaší meteostanice omezit na zběžnou ranní kontrolu teploty a vlhkosti, ale rádi byste se meteorologii věnovali také jako koníčku, popřípadě se vám znalost počasí hodí k nějaké další činnosti, máme pro vás pár rad do začátku (Zdroj: Popular Science):
- Vzdělávejte se – K předpovídání počasí je nutné především rozumět tomu, jak různé procesy v přírodě fungují a jaké jsou obvyklé návaznosti. Cesta k informacím je otevřená, ledacos můžete dohledat na internetu, pro větší nadšence jsou potom různé kurzy.
- Předpovídejte – Při delším sledování výkyvů počasí a s přibývajícími znalostmi se můžete začít pouštět do vlastních předpovědí počasí pro vaši lokalitu.
- Sdílejte – O data z vaší meteostanice se můžete podělit na různých webových stránkách, kde mohou být užitečná dalším meteorologům. Ti mívají také vlastní diskuze a kluby, do kterých se můžete zapojit.
Diskuze, poradna a vaše zkušenosti
Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.