Srovnávací test & recenze
nejlepších meteostanic

Autor: Anna Jílková

Poslední aktualizace: Březen 2019

V kategorii s barometrem doporučujeme Sencor SWS 9700 Orientační cena: 3 000 Kč Zobrazit nabídky

Nechcete se každý den spoléhat pouze na orientační předpověď počasí v televizi? Rádi byste se dopracovali k přesnějším datům souvisejícím přímo s vaší oblastí? Pak vyměňte televizní zprávy za moderní domácí meteostanici. Produkt, který je pro sledování stavu počasí jako stvořený.

Meteostanice je chytrou krabičkou napojenou na řadu venkovních čidel. Právě skrz ně čerpá potřebné údaje pro vyhodnocení a zobrazení co možná nejpřesnější předpovědi počasí. To vše vztahující se k dané lokalitě. Investicí do kvalitní meteostanice se domůžete hodnot v podobě tlaku, teploty, vlhkosti a mnohých dalších údajů.

Ať už jste nenáročný uživatel nebo člověk zapálený do sledování meteorologických informací, v tomto článku vám pomůžeme s výběrem toho správného zařízení. Pro ty z vás, kteří s výběrem chtějí strávit co nejméně času, jsme předpřipravili dokonce náš vlastní předvýběr, kde rozdělujeme produkty do dvou kategorií – meteostanice s barometrem a bez barometru. Právě tlak je totiž podstatným ukazatelem vývoje počasí a stanice, které jej dokáží změřit, dokáží také přesněji předpovědět počasí a jsou považovány za kvalitnější. Pokud si však chcete dát s výběrem více záležet a chcete si zvolit svůj ideální produkt sami, připravili jsme pro vás alespoň návodný článek Jak vybrat meteostanici, který vám pomůže se v této problematice zorientovat.


Varianta výběru Vzhled Název Klady vzhledem k podkategorii Zápory vzhledem k podkategorii Orientační cena Aktuální cena

Top produkt

S barometrem

Recenze Sencor SWS 9700 Sencor SWS 9700

Změří i srážky a vítr,

Velký dosah venkovních čidel

Nemá informace o slunci a Měsíci

3 000 Kč Zobrazit nabídky

Top cena/výkon

S barometrem

Recenze TFA 35.1129.01 TFA 35.1129.01

Kvalitní venkovní senzory

Hůře čitelný displej

1 600 Kč Zobrazit nabídky

Dostupná varianta

S barometrem

Recenze Emos AOK-5018B Emos AOK-5018B

Možnost připojit až 3 čidla,

Zobrazuje také informace o slunci a Měsíci

Menší dosah venkovního čidla

650 Kč Zobrazit nabídky

Další na zvážení

S barometrem

Recenze Netatmo Urban NWS01-EC Netatmo Urban NWS01-EC

Elegantní vzhled,

Vyhodnocování naměřených hodnot v mobilní aplikaci

Nemá displej - vše zobrazuje pouze v telefonu,

Srážkoměr a větroměr je nutné dokoupit ještě zvlášť

3 800 Kč Zobrazit nabídky

Top produkt

Bez barometru

Recenze Hyundai WS 2303 Hyundai WS 2303

Přehledný animovaný displej

Menší dosah venkovního čidla

1 000 Kč Zobrazit nabídky

Top produkt

Bez barometru

Recenze Sencor SWS 2900 Sencor SWS 2900

Možnost připojit až 3 čidla

Nemá budík

450 Kč Zobrazit nabídky

Top produkt

Bez barometru

Recenze Emos E0042 Emos E0042

Velký dosah venkovního čidla

Velmi základní možnosti,

Nezobrazuje ani čas a datum

250 Kč Zobrazit nabídky
Parametr Sencor SWS 9700 TFA 35.1129.01 Emos AOK-5018B Netatmo Urban NWS01-EC Hyundai WS 2303 Sencor SWS 2900 Emos E0042
Ocenění

Top produkt

Top cena/výkon

Dostupná varianta

Další na zvážení

Top produkt

Top produkt

Top produkt

Kategorie

S barometrem

S barometrem

S barometrem

S barometrem

Bez barometru

Bez barometru

Bez barometru

Orientační cena 3 000 Kč 1 600 Kč 650 Kč 3 800 Kč 1 000 Kč 450 Kč 250 Kč
Drátový / bezdrátový  bezdrátový bezdrátový bezdrátový bezdrátový bezdrátový bezdrátový bezdrátový
Teploměr  ano ano ano ano ano ano ano
Měřič vlhkosti  ano ano ano ano ano ano ne
Srážkoměr  ano ne ne lze dokoupit ne ne ne
Měřič větru  ano ne ne lze dokoupit ne ne ne
Pocitová teplota  ne ne ne ano ne ne ne
Druh displeje  LCD neuvedeno LED - LCD LCD neuvedeno
Podsvícení displeje  ano ano ano - ano ano ne
Úhlopříčka displeje (cm) 14.7 19 14.5 - 10.7 neuvedeno 5.1
Východ a západ slunce  ne ne ano ne ne ne ne
Fáze Měsíce  ne ne ano ne ano ne ne
Rosný bod  ne ano ne ne ne ne ne
Aplikace pro chytrý telefon  ne ne ne ano ne ne ne
Dosah venkovního čidla (m)  150 60 30 15 30 50 100
Zvuková signalizace  ano ano ano ano ne ne ne
Datum a čas ano ano ano - ano ano ne
Budík  ano ano ano - ano ne ne
Indikátor slabé baterie  ano ne ano ano ano ano ne

Recenze Sencor SWS 9700

Recenze Sencor SWS 9700

Top produkt

S barometrem

Meteostanice, které dokáží měřit atmosferický tlak, patří obecně k těm lepším a Siemens SWS 9700 zvítězila dokonce i mezi nimi. Jako jediná v našem výběru totiž dokáže měřit množství srážek a rychlost a směr větru. Její venkovní čidla tomu jsou přizpůsobena a vám se tak dostane mnohem podrobnějších informací ohledně aktuálního stavu počasí. Pomocí 6 ikon vám také předpoví počasí pro nadcházejících 12-24 hodin. V případě zjištění nějakých výkyvů či extrémů vám podá výstrahu. Vy si můžete nastavit, před čím konkrétně si přejete být varováni. Stanici doporučujeme všem, kteří chtějí mít detailnější přehled o venkovních podmínkách a nevadí jim si připlatit.

Zobrazit nabídky

Recenze TFA 35.1129.01

Recenze TFA 35.1129.01

Top cena/výkon

S barometrem

Meteostanice TFA 35.1129.01 je o poznání levnější než TOP produkt v téže kategorii. Je pravda, že již nedokáže změřit množství srážek nebo vítr, avšak jinak si vede stále velmi dobře a právě proto si od nás zasloužila ohodnocení Top cena/výkon. Uživatelé si chválí spolehlivost jejího vnějšího čidla, z čehož vyplývá, že na naměřené údaje se můžete spolehnout. Naopak někteří z nich kritizují přílišnou barevnost displeje, kvůli které jsou zobrazované údaje méně přehledné. Počasí vám stanice předpoví na nadcházejících 12 hodin. Kromě toho zobrazuje také datum a čas, jež jsou řízeny signálem DCF 77 a nemusíte je tedy ručně nastavovat.

Zobrazit nabídky

Recenze Emos AOK-5018B

Recenze Emos AOK-5018B

Dostupná varianta

S barometrem

Co si uživatelé nejčastěji chválí na meteorologické stanici Emos AOK 5018-B je pochopitelně její cena. I my jsme ji z toho důvodu do našeho výběru zařadili, protože za zhruba 600 korun dostanete jednoduchou stanici s přesným měřením a jednoduchým ovládáním. Dosah jejího venkovního čidla již není tak velký, jako tomu je u dalších produktů v této kategorii. Můžete však k té stejné stanici dokoupit ještě další dvě čidla, která umístíte jinde a stanice z jejich naměřených hodnot udělá průměr. Sdělí vám také čas východu a západu slunce nebo to, v jaké fázi se zrovna nachází Měsíc.

Zobrazit nabídky

Recenze Netatmo Urban NWS01-EC

Recenze Netatmo Urban NWS01-EC

Další na zvážení

S barometrem

Stanici Netatmo Urban NWS01-EC jsme do našeho výběru zařadili jako Další na zvážení. Funguje totiž trochu jinak než všechny ostatní modely a tak je těžké je vzájemně porovnávat. Nemá žádný displej a vše zobrazuje pouze na vašem chytrém telefonu, který s ní propojíte. Zde však dokáže zobrazit opravdu velké množství údajů a vy si je můžete prohlížet a vyhodnocovat z nabízených grafů. Kromě teploty a vlhkosti vám základní stanice změří také hladinu hluku a kvalitu vzduchu přes CO2 senzory. Upozorní vás, kdy máte vyvětrat. Měřič větru a srážek si můžete dokoupit. Je potřeba počítat s tím, že si za ni připlatíte.

Zobrazit nabídky

Recenze Hyundai WS 2303

Recenze Hyundai WS 2303

Top produkt

Bez barometru

TOP produkt v kategorii meteostanic bez barometru je Hyundai WS 2303. Největší část jejího displeje zabírá animovaná předpověď počasí na nejbližší hodnoty. Kromě toho vám zobrazuje také venkovní a vnitřní teplotu a vlhkost vzduchu. Přesný čas je řízený signálem DCF 77. Má také funkci budíku s možností odložení – seshora přístroje je k tomu sloužící tlačítko SNOOZE). V internetových recenzích si uživatelé chválí především přehlednost displeje, občas však v této souvislosti narážejí na nižší pozorovací úhly.

Zobrazit nabídky

Recenze Sencor SWS 2900

Recenze Sencor SWS 2900

Top produkt

Bez barometru

Meteorologická stanice Sencor SWS 2900 stojí na místě ideálního poměru mezi cenou a výkonem. Kromě teplot a vlhkostí (vnitřních i vnějších) disponuje tzv. indikátorem komfortu, který pomocí emotikony naznačuje, v jakém poměru jsou podmínky vašeho interiéru (vlhkost a teplota) a jak se zde tedy budete s největší pravděpodobností cítit. Co se venkovního čidla týče, má dokonce větší dosah než TOP produkt v téže kategorii. Výhodou také je, že k jedné stanici lze připojit až 3 takováto čidla. Jedno je rovnou součástí balení, další si můžete libovolně dokoupit.

Zobrazit nabídky

Recenze Emos E0042

Recenze Emos E0042

Top produkt

Bez barometru

Dostupná varianta v kategorii meteostanic bez barometrů je opravdu tím nejjednodušším, co v našem výběru najdete. Stanice Emos E0042 vám dokáže určit vnitřní i venkovní teplotu, s měřením vlhkosti ale nepočítejte. Výhodou je, že i za tuto cenu fungují čidla se stanicí bezdrátově a to s opravdu velkým dosahem (100 m). Na displeji se nedočtete ani kolik je hodin, ani aktuální datum. Jako jediná v našem výběru si nepamatuje minimální a maximální naměřené hodnoty. Pokud však od tohoto typu výrobku nečekáte zázraky a pořizujete si ho pouze kvůli změření teploty, je to dobrá a levná volba.

Zobrazit nabídky

Jak vybrat meteostanici

 1. Typ meteostanice
 2. Displej
 3. Hodnoty předpovědi
 4. Zpracování dat
 5. Dosah venkovního čidla
 6. Funkce a příslušenství
 7. Jak správně instalovat meteostanici?
 8. Cena

Meteostanice je poměrně obecný pojem a lze si pod ním představit řadu věcí. Pravdou je, že trh nabízí hodně odlišných meteostanic, které se mohou lišit nejenom tvarem, velikostí, ale hlavně funkcemi a možností obdržených dat.

V tomto článku zjistíte, jaké typy výrobků jsou dostupné a čím vším se liší. Nastíníme vám, jak může vypadat zobrazovací plocha takových informací, a především kolik hodnot vlastně můžete čerpat.

Zaměříme se na zpracování dat, praktické funkce, příslušenství a v neposlední řadě i na to, jak správně instalovat meteostanici, abyste získali co nejpřesnější data z venku. Pomůžete vám s volbou produktu, který vám o počasí řekne doopravdy všechno.

1. Typ meteostanice

Pod pojmem meteostanice, nebo také meteorologická stanice, si představte zařízení zobrazující potřebné informace o počasí, teplotě a dalších venkovních podmínkách. K němu jsou připojena odpovídající čidla sloužící jako zdroj dat. Hlavní rozdělení proto nesouvisí ani tak s celkovým zpracováním či vzhledem, jako se způsobem získávání informací a následného předpovídání počasí. Narazit můžete na tři typy meteostanic, případně na jejich vzájemné kombinace:

 • Meteostanice s měřením barometrického tlaku
 • Meteostanice s připojením k internetu
 • Meteostanice se systémem Meteotime

Meteostanice s barometrickým snímačem

Jak už prozrazuje název této meteorologické stanice, její největší předností je čidlo měřící barometrický tlak. Právě na základě této hodnoty dochází k vyhodnocování lokálního počasí. Omezovat se samozřejmě nemusíte pouze základními verzemi produktů. Zakoupit lze také vyspělejší meteostanice umožňující sledování vývoje atmosférického tlaku.

Meteostanice s měřením barometrického tlaku mohou být propojeny i s dalším příslušenstvím, díky kterému zjistíte rychlost větru, UV záření, vlhkost, východ a západ slunce a další.

Meteostanice s připojením k internetu

Tento typ meteorologické stanice není až tak závislý na čidlech, jako spíše na internetu. Není ale výjimkou, že součástí je také čidlo pro snímání lokální teploty. Obvykle jde o výrobky propojené například s počítačem nebo připojené bezdrátově k internetu. Hodnoty počasí se čerpají z meteo serverů pro danou lokalitu.

Tyto meteostanice jsou schopny prezentovat počasí v řádu několika dnů dopředu, takže máte přehled, jak bude. Otázkou ale zůstává, jak přesné jsou tyto informace, protože počasí není měřeno přímo u vás, ale globálně nad celou oblastí.

Meteostanice se systémem Meteotime

Jde o speciální švýcarský systém. Centrálně vyhodnocovaná teplota je šířena stejně jako údaje pro řízení času DCF-77. Meteostanice tohoto typu jsou schopny takovou informaci dekódovat a následně ji zobrazit na displeji. Obvykle se vám dostane údajů, jako jsou teplota, rychlost větru a vlhkost. Data Meteotime jsou prezentována pro 60 evropských oblastí.

I zde lze očekávat jisté nuance v předkládaných informací oproti skutečnosti. To vše v závislosti na dané lokalitě.

2. Displej

V okamžiku, kdy se rozhodnete pro konkrétní typ meteostanice, měli byste popřemýšlet také o tom, jak získané informace zobrazíte. Narážíme na provedení displeje meteorologické stanice. V tomto směru máte na výběr z několika rozměrově odlišných ploch. To vše v závislosti na tom, jak velké množství dat bude prezentováno, kde bude tato meteostanice umístěna a podobně.

Z technologického hlediska lze volit mezi těmito variantami:

 • TFT displeje – displeje s nastavitelným jasem a kontrastem, nejčastěji se používají v kombinaci s fotorámečky;
 • LCD displeje – jejich předností je nižší spotřeba. Pokud byste chtěli, aby svítily také v noci, je zapotřebí počítat se síťovým adaptérem;
 • LED displeje – mnohdy označovány jako aktivní displeje, obvykle prezentují barevné zobrazení a působí luxusnějším dojmem;
 • V.A. displeje – jedna z novodobých technologií, displeje vynikají vysokým kontrastem a dobrou čitelností údajů na černém pozadí.

Jen v ojedinělých případech se pro napájení meteorologické stanice využívají baterie. Pakliže chcete od takového zařízení něco více než jen několik údajů viditelných za jasného denního světla, vyplatí se počítat také s kabelem. To platí dvojnásob hlavně u meteostanic vybavených osvětlením, včetně těch s větší plochou displeje kolem 7“ – 8“ a více.

3. Hodnoty předpovědi

Při výběru meteorologické stanice si musíte předem ujasnit, jaké údaje o předpovědi počasí jsou pro vás zásadní. Podle nich zvolte konkrétní produkt a jeho příslušenství v podobě nejrůznějších čidel. Ty mohou být nejenom venkovní, ale také vnitřní.

 • Teplota – udávaná ve stupních Celsia (°C), měřit lze vnitřní i venkovní teplotu;
 • Relativní vlhkost vzduchu – změří ji meteostanice vybavené hydrosenzorem;
 • Srážky – k jejich měření slouží tzv. srážkoměr;
 • Rychlost a směr větru – obstará přídavné čidlo pro měření větru;
 • Východ a západ slunce – informace mohou být čerpány prostřednictvím systému Meteotime nebo z interentu;
 • UV záření – měřeno prostřednictvím speciálního UV čidla;
 • Rosný bod – hraniční teplota, kdy je vzduch již kompletně nasycen vodní parou a začne se srážet;
 • Heat Index – speciální teplotní index, k jehož výpočtu dochází na základě dvou hodnot – relativní vlhkost a teplota vzduchu;
 • Wind Chill – je pocitová teplota, do jejíž hodnoty je započítávána také rychlost větru;
 • Fáze Měsíce – zobrazení prostřednictvím ikon.

4. Zpracování dat

Pokud vám stačí hlídat teplotu pouhým nahlédnutím na displej meteostanice, nabízí se bezpočet nejrůznějších modelů ke koupi. Jestliže však patříte k náročnějším uživatelům a máte v úmyslu získaná data dále zpracovávat, buďte při výběru mnohem důkladnější.

Vsaďte na varianty, které umožňují připojení k počítači. To lze v současné době uskutečnit dvěma způsoby – bezdrátově přes Bluetooth nebo prostřednictvím USB portu. Součástí takových meteorologických stanic je obvykle i speciální software umožňující následné zpracování dat v počítači.  Výjimkou nejsou ani aplikace pro chytré telefony, kam vám budou přenášeny potřebné údaje bezdrátově.

5. Dosah venkovního čidla

Vzhledem k tomu, že každá meteostanice funguje především díky jednomu i více čidlům získávajícím odlišné hodnoty zvenčí a zevnitř, musíte myslet také na propojení právě těchto čidel s vnitřní meteostanicí. Většina výrobců dnes ustupuje od drátového vyhotovení pomalu ustupuje a vévodí spíše bezdrátová varianta. U ní si pohlídejte jediné – vzdálenost mezi čidlem a meteostanicí, aby docházelo ke správnému a plnohodnotnému přenosu dat. Dosah venkovního čidla se liší výrobek od výrobku. Průměrná hodnota je kolem 30 metrů. Docílit však lze až 150 metrů. Doporučujeme si k nechat alespoň 10m rezervu, abyste měli jistotu, že přenos dat bude opravdu bezproblémový.

6. Funkce a příslušenství

Některé meteostanice disponují kromě výše uvedených vlastností ještě přidruženými funkcemi a doplňky, které rozšiřují jejich možnosti užití. Prostřednictvím níže prezentovaných bodů vás seznámíme s těmi nejčastějšími.

 • Zvukové upozornění – akustické upozornění na to, že bylo dosaženo nastavených hodnot, ať už jde o jakýkoliv údaj;
 • Budík – meteorologické stanice lze využívat jako klasický budík;
 • Formát hodin – varianta změny hodinového formátu mezi 12 / 24 hodin;
 • Signalizace slabých baterií – v okamžiku, kdy klesne úroveň nabití pod určitou hodnotu, dojde k akustickému či vizuálnímu upozornění;
 • Vnitřní paměť – některé meteostanice dokáží ukládat zaznamenanou teplotu za dané dny, některé dokonce v řádu stovek dnů;
 • Montážní sady – meteorologické stanice mohou mimo jiné obsahovat montážní sady na venkovní stěnu, včetně plastových spojek, držáků a tyčí pro bezdrátová čidla. Součástí dražších meteostanic je také přídavné nářadí pro montáž, včetně praktické vodováhy.

7. Jak správně instalovat meteostanici?

V okamžiku, kdy si doma rozbalíte svoji vysněnou meteorologickou stanici, čeká na vás ještě montáž jednotlivých čidel. Při této činnosti se snažte dodržovat několik základních pravidel.

 • Teplotní senzory umísťujte na severní stranu a do stínu, ať nejsou výsledky ovlivňovány dopadajícími slunečními paprsky. Dbejte také na to, aby byly v dostatečné vzdálenosti od zdrojů tepla, kterým může být například i rozpálená betonová terasa nebo komín. Zároveň by kolem nich měla být zajištěno volné proudění vzduchu.
 • Větrné čidlo lze montovat dvěma způsoby. Buď mimo objekt do výšky 1-2 metrů nad zemí, nebo na střechu. Tak jako tak mu v cestě nesmějí stát žádné překážky, které by výsledné hodnoty mohly zkreslovat. Vítr by k němu měl přicházet volně z co největší vzdálenosti.
 • Senzory na dešťové srážky je nutné umístit na vodorovné plochy, kde se nevyskytují žádné stromy a jiná zástavba, která by mohla množství spadaných srážek regulovat. Nezapomeňte také, že srážky musejí mít možnost ze zařízení volně odtékat.

8. Cena

Meteorologické stanice nabývají nejrůznějších hodnot. O ceně takového zařízení rozhoduje především to, co od něho očekáváte. Někdo si vystačí jen se základními a orientačními údaji, jiný se s pořízenými výsledky bude chtít zaobírat na mnohem vyšší úrovni a bude tak vyžadovat i jejich větší přesnost.

Pakliže bychom doporučili výrobce těchto produktů, jsou to určitě značky Emos, Garni, Hyundai, Sencor, TFA, Oregon Scientific, Conrad, Renkforce, Technoline, HAMA, Kestrel.

Níže uvedené cenové kategorie vám napoví mnohé o tom, co můžete získat za dané pořizovací náklady.

Cena do 1 000 Kč

Nejlevnější meteostanice lze zakoupit už od 100 Kč. Je ale pravdou, že s pomocí takového přístroje si zobrazíte tak možná teplotu doma a za oknem. Kromě času a data nemůžete očekávat nic více. I přesto máte šanci investovat do základních modelů meteorologických stanic s dosahem venkovního čidla cca 30 metrů, budíkem a informacemi řízenými rádiem.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Tato cenová skupina vám zajistí pravděpodobně ten největší výběr meteostanic. Ty budou vybaveny vlhkoměrem, barometrem, ale také podsvíceným barevným displejem. Při umísťování venkovních čidel dosáhnete vzdáleností až 60 metrů. Naprostou samozřejmě je i více zobrazovaných hodnot.

Cena od 2 000 Kč do 3 000 Kč

V této kategorii na vás čekají meteostanice řízené nejenom rádiem, ale vyhodnocující údaje z více čidel najednou. Ty lze od zdroje umístit do vzdálenosti až 80 metrů. Bezdrátové přístroje, které mají velkou zobrazovací plochu plnou nejrůznějších údajů. Od východu a západu slunce, přes dešťové srážky, až po rychlost větru a fáze Měsíce.

Cena nad 3 000 Kč

Do zařízení nad 3 000 Kč investují především nadšenci a ti, kdo chtějí informace získané prostřednictvím meteorologické stanice převést do počítače nebo prezentovat s pomocí mobilního telefonu. Ty opravdu dražší kousky lze pořídit kolem 10 000 Kč a díky jejich výbavě je můžeme označovat za poloprofesionální meteostanice.

Jak vám pomohl tento článek? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Meteostanice
Průměrné hodnocení 4.6 z 20 hlasů