Test a recenze nejlepších meteostanic a jak je vybrat

Obrázek meteostanice

Nechcete se každý den spoléhat pouze na orientační předpověď počasí v televizi? Rádi byste se dopracovali k přesnějším datům souvisejícím přímo s vaší oblastí? Pak vyměňte televizní zprávy za moderní meteostanici. Produkt, který je pro sledování stavu počasí jako stvořený.

Meteostanice je chytrou krabičkou napojenou na řadu venkovních čidel. Právě skrze ně čerpá potřebné údaje pro vyhodnocení a zobrazení co možná nejpřesnější předpovědi počasí. To vše vztahující se k dané lokalitě.

Investicí do kvalitní meteostanice se domůžete hodnot v podobě tlaku, teploty, vlhkosti a mnohých dalších údajů. Ať už jste nenáročný uživatel nebo člověk zapálený do sledování meteorologických informací, v tomto článku vám pomůžeme s výběrem toho správného zařízení.


Nejlepších 10 meteostanic dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled

Název

Vlhkoměr

Barometr

Orientační cena

Aktuální cena

Náhled meteostanice Emos AOK-5018B

Emos AOK-5018B

ano

ano

700 Kč

Náhled meteostanice Sencor SWS 280

Sencor SWS 280

ano

ne

900 Kč

Náhled meteostanice Sencor SWS 240 OR

Sencor SWS 240 OR

ne

ne

1 000 Kč

Náhled meteostanice Sencor SWS 270

Sencor SWS 270

ano

ano

1 200 Kč

Náhled meteostanice Sencor SWS 30 S

Sencor SWS 30 S

ano

ne

500 Kč

Náhled meteostanice Sencor SWS 25 WS

Sencor SWS 25 WS

ne

ne

250 Kč

Náhled meteostanice Sencor SWS 25 BS

Sencor SWS 25 BS

ne

ne

250 Kč

Náhled meteostanice Sencor SWS 125

Sencor SWS 125

ne

ne

400 Kč

Náhled meteostanice Sencor SWS 51 B

Sencor SWS 51 B

ano

ne

550 Kč

Náhled meteostanice TFA 35.1129.01

TFA 35.1129.01

ano

ano

1 900 Kč

Testování a recenze meteostanic pro letošní rok

Podrobně rozpracovaný test jednotlivých meteostanic zpracováváme a jeho vydání máme naplánované přibližně koncem roku. V testu budou také detailně rozepsané recenze nejlépe bodovaných meteostanic. Zatím jsme pro vás sepsali tabulku nejlépe hodnocených produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o takové meteostanice, které jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké meteostanice, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat meteostanici

1. Typy

2. Displej

3. Hodnoty předpovědi

4. Zpracování dat

5. Dosah venkovního čidla

6. Funkce a příslušenství

7. Instalace

8. Ceny

Meteostanice je poměrně obecným pojmem a lze si pod ním představit řadu věcí. Pravdou je, že trh nabízí hodně odlišných meteostanic, které se mohou lišit nejenom tvarem, velikostí, ale hlavně funkcemi a možností obdržených dat.

V našem článku „jak vybrat meteostanici“ zjistíte, jaké typy výrobků jsou dostupné a čím vším se liší. Nastíníme vám, jak může vypadat zobrazovací plocha takových informací a především kolik hodnot vlastně můžete čerpat.

Zaměříme se na zpracování dat, praktické funkce, příslušenství a v neposlední řadě i na to, jak správně instalovat meteostanici, abyste získali co nejpřesnější data z venku. Pomůžete vám s volbou produktu, který vám o počasí řekne doopravdy všechno.


1. Typy 

Pod pojmem meteostanice neboli meteorologická stanice si představte zařízení zobrazující potřebné informace. K němu jsou připojena odpovídající čidla sloužící jako zdroj dat. Hlavní rozdělení proto nesouvisí ani tak s celkovým zpracováním či vzhledem, jako se způsobem předpovídání počasí. Narazit můžete na tři typy meteostanic.

 • Meteostanice s měřením barometrického tlaku
 • Meteostanice s připojením k internetu
 • Meteostanice se systémem Meteotime

Výjimkou bezpochyby nejsou ani kombinace těchto systémů.

Meteostanice s měřením barometrického tlaku

Jak už prozrazuje název této meteorologické stanice, její největší předností je čidlo měřící barometrický tlak. Právě na základě něho dochází k vyhodnocování lokálního počasí. Omezovat se samozřejmě nemusíte pouze základními verzemi produktů. Zakoupit lze také vyspělejší meteostanice umožňující sledování vývoje atmosférického tlaku místo jednoduchých ikonek předpovědi počasí. A to v nejrůznějších časových pásmech – 12 a 24 hodin.

Meteostanice s měřením barometrického tlaku mohou být propojeny i s dalším příslušenstvím, díky kterému zjistíte rychlost větru, UV záření, vlhkost, východ a západ Slunce, včetně dalších veličin.

Meteostanice s připojením k internetu

Tento typ meteorologické stanice není až tak závislí na čidlech, jako spíše na internetu. Není ale výjimkou, že součástí je také čidlo pro snímání lokální teploty. Obvykle jde o výrobky propojené například s počítačem nebo připojené bezdrátově k internetu. Hodnoty počasí se čerpají z meteo serverů pro danou lokalitu.

Tyto meteostanice jsou schopny prezentovat počasí v řádu několika dnů dopředu, takže máte přehled, jak bude. Otázkou ale zůstává, jak přesné jsou tyto informace, protože počasí není měřeno přímo u vás, ale globálně nad celou oblastí.

Meteostanice se systémem Meteotime

Jde o speciální švýcarský systém. Centrálně vyhodnocovaná teplota je šířena stejně, jako údaje pro řízení času DCF-77. Meteostanice tohoto typu jsou schopny takovou informaci dekódovat a následně ji zobrazit na displeji. Obvykle se vám dostane údajů, jakými jsou hodnoty teplot, rychlosti větru a vlhkosti. Data Meteotime jsou prezentována pro 60 evropských oblastí.

I zde lze očekávat jisté nuance v předkládaných informací oproti skutečnosti. To vše v závislosti na dané lokalitě.


2. Displej

V okamžiku, kdy se rozhodnete pro konkrétní typ meteostanice, měli byste popřemýšlet také o tom, jak získané informace zobrazíte. Narážíme na provedení displeje meteorologické stanice. V tomto směru máte na výběr z několika rozměrově odlišných ploch. To vše v závislosti na tom, jak velké množství dat bude prezentováno, kde bude tato meteostanice umístěna a podobně.

Z technologického hlediska lze volit tyto variant.

 • TFT displeje – Tyto displeje mají nastavitelný jas a kontrast. Nejčastěji se používají v kombinaci s fotorámečky.
 • LCD displeje – Jejich předností je nižší spotřeba. Pokud byste chtěli, aby svítili také v noci, je zapotřebí počítat se síťovým adaptérem.
 • LED displeje – Ty jsou mnohdy označovány, jako aktivní displeje. Obvykle prezentují barevné zobrazení a působí luxusnějším dojmem.
 • V.A. displeje – Jedna z novodobých technologií. Vynikají vysokým kontrastem a dobrou čitelností údajů na černém pozadí.

Jen v ojedinělých případech se pro napájení meteorologické stanice využívají baterie. Pakliže chcete od takového zařízení něco více, než jen několik údajů viditelných za jasného denního světla, vyplatí se počítat také s přívodním síťovým adaptérem. Minimálně vám odpadne častá výměna baterií. To platí dvojnásob hlavně u meteostanic vybavených osvětlením, včetně těch s větší plochou displeje kolem 7“ - 8“ a více.


3. Hodnoty předpovědi

Při výběru meteorologické stanice si musíte předem ujasnit, jaké údaje o předpovědi počasí jsou pro vás zásadní. Podle nich totiž zvolíte konkrétní produkt a jeho příslušenství v podobě nejrůznějších čidel. Ty mohou být nejenom venkovní, ale také vnitřní.

 • Teplota – Udávaná ve stupních Celsia označovaná zkratkou °C. Měřit lze vnitřní i venkovní teplotu.
 • Relativní vlhkost vzduchu – Tento údaj zobrazují meteostanice vybavené hydrosensorem.
 • Srážky – K měření slouží tzv. srážkoměr.
 • Rychlost a směr větru – Je třeba přídavného čidla pro měření větru.
 • Východ a západ slunce – Informace mohou být čerpány prostřednictvím systému Meteotime.
 • UV záření – Měřeno prostřednictvím speciálního UV čidla.
 • Rosný bod – Tento parametr značí teplotu, kdy je vzduch nasycen vodní parou a začne se srážet.
 • Pocitová teplota – Speciální teplotní index značený jako Heat Index. K výpočtu dochází na základě dvou hodnot – relativní vlhkost a teplota vzduchu.
 • Wind Chill – Takto je označována teplota pociťovaná vlivem větru.
 • Fáze měsíce – Zobrazení prostřednictvím ikon.

4. Zpracování dat

Pokud vám stačí hlídat teplotu pouhým nahlédnutím na displej meteostanice, nabízí se bezpočet nejrůznějších modelů ke koupi. Jestliže však patříte k náročnějším uživatelům a máte v úmyslu zpracovávat získaná data, buďte při výběru mnohem důkladnější.

Vsaďte na varianty, které umožňují připojení k počítači, a to jak bezdrátově přes Bluetooth, tak prostřednictvím USB portu. Součástí takových meteorologických stanic je obvykle i speciální software umožňující následné zpracování dat. Výjimkou nejsou ani aplikace pro chytré telefony, kam vám budou přenášeny potřebné údaje bezdrátově.


5. Dosah venkovního čidla

Vzhledem k tomu, že každá meteostanice funguje především díky jednomu i více čidlům získávajícím odlišné hodnoty zvenčí a zevnitř, musíte myslet také na propojení s meteostanicí. Většina výrobců dnes ustupuje od drátového vyhotovení především kvůli komfortu. Nemusíte nikde táhnout žádné dráty, skrývat je a podobné věci.

Současnosti vévodí bezdrátová varianta. U ní si pohlídejte jediné. A to je vzdálenost mezi čidlem a meteostanicí tak, aby docházelo ke správnému a plnohodnotnému přenosu dat. Dosah venkovního čidla se liší výrobek od výrobku. Průměrná hodnota je kolem 30 metrů. Docílit však lze až 150 metrů.

V tomto směru vám dáme jednu praktickou radu. K vámi vypočítané hodnotě si připočtěte ještě dalších 10 metrů navíc, ať máte jistotu bezproblémového přenosu údajů.


6. Funkce a příslušenství

Některé meteostanice disponují kromě výše uvedených vlastností ještě přidruženými funkcemi a doplňky, které rozšiřují jejich možnosti užití. Prostřednictvím níže prezentovaných bodů vás seznámíme s těmi nejčastějšími.

 • Zvukové upozornění – Meteostanice vás akusticky upozorní na to, že bylo dosaženo nastavených hodnot, ať už jde o jakýkoliv údaj.
 • Budík – Meteorologické stanice lze využívat jako klasický budík.
 • Formát hodin – Varianta změny hodinového formátu mezi 12 a 24 hodin.
 • Signalizace slabých baterií – V okamžiku, kdy klesne úroveň nabití pod určitou hodnotu, dojde k akustickému či vizuálnímu upozornění.
 • Vnitřní paměť – Meteostanice dokáží ukládat zaznamenanou teplotu za dané dny. Některá zařízení disponují úložným místem v řádu stovek dnů.
 • Montážní sady – Meteorologické stanice mohou mimo jiné obsahovat montážní sady na venkovní stěnu, včetně plastových spojek, držáků a tyčí pro bezdrátová čidla. Součástí dražších meteostanic je také přídavné nářadí pro montáž, včetně praktické vodováhy.

7. Instalace

V okamžiku, kdy si doma rozbalíte svoji vysněnou meteorologickou stanici, čeká na vás ještě montáž jednotlivých čidel, a to v závislosti na tom, jakému modelu jste dali přednost. Při této činnosti se snažte dodržovat několik základních pravidel.

 • Teplotní senzory umísťujte na severní stranu, ať nejsou výsledky ovlivňovány dopadajícími slunečními paprsky. Ideální je umístění 40 – 50 centimetrů pod podbití objektu.
 • Větrné čidlo lze montovat dvěma způsoby. Buď mimo objekt do výšky 1 – 2 metrů nad zemí nebo na střechu. To ale pouze za předpokladu, že bude nejvyšším bodem nemovitosti a nebude mít v cestě komín a podobné překážky.
 • Senzory na dešťové srážky se aplikují na rovná místa, kde se nevyskytují žádné stromy a jiná zástavba.

8. Cena

Meteorologické stanice nabývají nejrůznějších hodnot. O ceně takového zařízení rozhoduje především to, co od něho očekáváte. Někdo si vystačí jen se základními a orientačními údaji, jiný se s pořízenými výsledky bude chtít zaobírat na mnohem vyšší úrovni.

Pakliže bychom doporučili výrobce těchto produktů, jsou to určitě značky Emos, Garni, Hyundai, Sencor, TFA, Oregon Scientific, Conrad, Renkforce, Technoline, HAMA, Kestrel.

Cena do 1 000 Kč

Nejlevnější meteostanice lze zakoupit už od 100 Kč. Je ale pravdou, že s pomocí takového přístroje si zobrazíte tak možná teplotu doma a za oknem. Kromě času a data nemůžete očekávat nic více. I přesto máte šanci investovat do základních modelů meteorologických stanic s dosahem venkovního čidla cca 30 metrů, budíkem a informacemi řízenými rádiem.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Tato cenová skupina vám zajistí pravděpodobně ten největší výběr meteostanic. Ty budou vybaveny vlhkoměrem, barometrem, ale také podsvíceným barevným displejem. Při umísťování venkovních čidel dosáhnete vzdáleností až 60 metrů. Naprostou samozřejmě je i více zobrazovaných hodnot.

Cena od 2 000 Kč do 3 000 Kč

V této kategorii na vás čekají meteostanice řízené nejenom rádiem, ale vyhodnocující údaje z více čidel najednou. Ty lze od zdroje umístit do vzdálenosti až 80 metrů. Bezdrátové přístroje, které mají velkou zobrazovací plochu plnou nejrůznějších údajů. Od východu a západu Slunce, přes dešťové srážky, až po rychlost větru a fáze Měsíce.

Cena nad 3 000 Kč

Do zařízení nad 3 000 Kč investují především nadšenci a ti, kdo chtějí informace získané prostřednictvím meteorologické stanice převést do počítače nebo prezentovat s pomocí mobilního telefonu. Ty opravdu dražší kousky lze pořídit kolem 10 000 Kč a díky jejich výbavě je můžeme označovat za poloprofesionální meteostanice.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Meteostanice
Průměrné hodnocení 4.2 z 35 hlasů