Test 10 nejlepších mikroskopů 2021 | Recenze & Jak vybrat | Arecenze.cz
Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších mikroskopů

Aktualizováno:
Říjen 2021

Objev mikroskopu v 17. století znamenal klíčový přelom ve vědě a technice. Možnost sledovat svět ve větším detailu vedla k překotnému rozvoji prakticky všech zásadních oborů. Dokázali byste si dnes představit život bez všech získaných poznatků v medicíně, biologii nebo nanotechnologii?

Kromě odborných pracovníků ve vědeckovýzkumných parcích, nemocnicích a školách se prodávají i mikroskopy určené dětem. Jejich prostřednictvím poznávají svět a přírodu kolem sebe. Není se tedy čemu divit, že se stále častěji nacházejí pod stromečky jako hodnotné vzdělávací dárky.

Nákup toho správného náčiní ovšem není ani zdaleka jednoduchý, jak byste se na první pohled mohlo zdát. Fungování mikroskopu je poněkud komplikované, proto byste se před nákupem měli pořádně zorientovat. Ke správnému výběru by vám měl dopomoci i text Jak vybrat mikroskop. Vzhledem k tomu, že ve vědeckých institucích se o nákup mikroskopů stará tým odborníků, zaměřujeme se hlavně na modely pro děti a dospělé nadšence.


Nejlepší mikroskopy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Levenhuk LabZZ M101
Levenhuk LabZZ M101 90 %
Počet recenzí: 42
1 400 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Levenhuk Rainbow 2L PLUS
Levenhuk Rainbow 2L PLUS 95 %
Počet recenzí: 11
3 100 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Levenhuk Rainbow 2L
Levenhuk Rainbow 2L 90 %
Počet recenzí: 16
2 500 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Bresser Junior Biolux SEL 40x-1600x
Bresser Junior Biolux SEL 40x-1600x Zatím nehodnoceno 3 400 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Delta Optical BioLight 300
Delta Optical BioLight 300 95 %
Počet recenzí: 4
3 900 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Bresser Researcher ICD/LED
Bresser Researcher ICD/LED 95 %
Počet recenzí: 1
6 900 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Levenhuk Rainbow 50L PLUS
Levenhuk Rainbow 50L PLUS 100 %
Počet recenzí: 3
4 800 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Bresser Junior 20x
Bresser Junior 20x 78 %
Počet recenzí: 5
2 500 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Bresser Junior Mikroskop 40x-640x
Bresser Junior Mikroskop 40x-640x 100 %
Počet recenzí: 2
1 200 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Bresser LCD Micro 40x-1600x
Bresser LCD Micro 40x-1600x Zatím nehodnoceno 2 600 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat mikroskop

Volba toho správného badatelského náčiní není žádná legrace. Nejprve si jej pořádně potěžkejte a zkontrolujte materiál, z něhož je zařízení vyrobeno. Pozornost věnujte i typu mikroskopu podle toho, co s jeho pomocí lze sledovat.

Kvalitu zobrazení zásadním způsobem ovlivňuje i použitý zdroj světla, způsob ostření a zvětšení. Všem třem parametrům přikládejte při nákupu podobnou důležitost, nebudou-li v harmonii, vaše práce bude obtížná a s největší pravděpodobností toho moc neuvidíte.

V neposlední řadě si ověřte typ hlavice, zejména s ohledem na počet tubusů. Pořádné uchycení preparátu se postará o tolik potřebnou stabilitu při detailním obhlížení pozorovaného materiálu. Pár slov padne i o různorodém dodatečném příslušenství, jež významným způsobem zvýší váš komfort.

Závěr je jako vždy věnován cenovkám jednotlivých modelů. Výsledek analýzy vám pomůže zjistit, kolik peněz si připravit.

Materiál

Chcete, aby badatelská pomůcka vydržela sloužit déle než pár dní? Vyhněte se obloukem různým plastovým modelům, které jsou navrhovány s ohledem na co nejnižší prodejní cenu. Jejich problémem bývá kromě slabého materiálu i špatná stabilita a jen minimální kvalita obrazu.

Nebojte se připlatit a investovat do pořádné kovové konstrukce. Odměnou vám bude výrazně delší životnost, vyšší kvalita pozorovaného obrazu a perfektní stabilita. Vaše ratolest se navíc bude cítit jako pravý vědec, neboť bude mít v rukou pravý mikroskop, ne jen jeho lacinou napodobeninu.

Typ

Nabízené mikroskopy rozdělujeme do dvou základní skupin podle charakteru zobrazení. Jedná se o:

 • Průsvitové mikroskopy – prosvětlovací, umožňující vstup do vnitřní struktury pozorovaného objektu
 • Mikroskopy pro pozorování povrchů (stereomikroskopy) – vhodné pro sledování zvětšeného povrchu neprůsvitných objektů, nenabízejí pohled do vnitřní struktury

Ačkoliv se vám může zdát, že pozorování pouhého vnějšího povrchu se brzy omrzí, vaše ratolest bude mít patrně jiný názor. Děti potřebují v prvé řadě důkladně poznat detaily všeho kolem sebe. Proto se nákupu stereomikroskopu nebojte, s jeho pomocí budou moci sledovat vše, co najdou. Nehledě na jeho snadnější používání, neboť stačí pod optiku vložit pozorovaný předmět a kouknout do tubusu. Dražší produkty celý proces usnadňují dodatečným přísvitem.

Už jste vyčerpali zásobu všech možných sledovatelných předmětů? Nastává čas pro průsvitové mikroskopy. S jejich pomocí lze sledovat tenké preparáty, přičemž spodní světlo prosvěcuje vzorek umístěný na podložním sklíčku a v tubusu je možné sledovat detailní obraz prosvětleného objektu. Připravte se na to, že práce s prosvětlovacím náčiním je výrazně náročnější. Váš malý badatel při ní bude zpočátku potřebovat vaši asistenci.

Osvětlení

Jak jsme již zmínili výše, prosvětlovací mikroskopy potřebují světlo. Hodně světla. Kvalita osvětlení mimo jiné udává, jak detailní a viditelný obraz objektu bude. V současné době se hojně využívají čtyři základní zdroje světla:

 • Zrcátko
 • Žárovka
 • Halogenové svítidlo
 • LED dioda

První tři zdroje nacházejí uplatnění u dětských mikroskopů, kde není zapotřebí vrcholná kvalita. Naproti tomu u školních mikroskopů nebo náčiní pro nadšence do vědy a techniky volte LED diody. Ty preparát osvítí přirozeným bílým světlem. Na rozdíl od dříve dominantního halogenu není zapotřebí kompenzovat žluté zabarvení světla.

Zvětšení

Čím větší, tím lepší! Takto obvykle lákají své zákazníky prodejci. Nenechte se ovšem těmito marketingovými triky ošálit. U stereomikroskopů si plně vystačíte se zhruba zhruba 10násobným až 40násobným zvětšením. Větší obraz působí rozmazaně a celkově nepřirozeně.

Průsvitové mikroskopy si plně vystačí se zvětšením v rozmezí 400–600×. Při tisícinásobku se nevyhnete použití speciálních inverzních olejů pro zlepšení výsledné kvality obrazu.

Zvětšení ve skutečnosti není hlavním parametrem pro určení kvality sledovaného obrazu. Udává nám totiž pouze jeho velikost. Za klíčový parametr je považována tzv. rozlišovací schopnost. Ta je závislá na celkové kvalitě optiky, vlnové délce světla, ale i indexu lomu prostředí mezi objektem a optikou. Rozlišení udává schopnost mikroskopu zobrazit dva blízké objekty v dostatečné míře detailů.

Ostření

Můžete mít sebelepší optiku a sebekvalitnější světlo, není-li však obraz dostatečně zaostřen, mnoho poznatků z něj nezískáte. Způsoby ostření se liší podle typu mikroskopu.

Stereomikroskopy

U zařízení pro sledování povrchu se uplatňuje levnější hřebenové ostření, jež je při nižší míře zvětšení plně dostačující. Základní zařízení lze ovládat pomocí tření dvou hrubých styčných ploch.

Průsvitné mikroskopy

Pro zisk dostatečně kvalitního obrazu z prosvětlovacích mikroskopů, musí být efektivita ostření o něco málo vyšší. Levnější modely užívají jednostupňového ostření za pomocí hřebenových převodů o vyšší tuhosti než u stereomikroskopů.

U nákladnějších zařízení použijete ostření duální umožňující rychlejší hrubé zaostření a zobrazení jemnějších detailů. Vysoká ostrost obrazu není významná jen pro vědecké a lékařské účely, ale i pro potřeby focení či natáčení audiovizuálních materiálů.

Typ hlavice

Stává se vám, že ať děláte, co děláte, při pohledu do tubusu zkrátka nic nevidíte? Zkuste zvolit jiný typ hlavice, třeba to pomůže. Zpravidla jsou rozlišovány tyto typy hlavic:

 • Monokulární – možnost pozorování jedním okem
 • Binokulární – možnost pozorování oběma očima
 • Trinokulární – dva tubusy pro pozorování oběma očima a třetí pro připojení mobilu či PC okuláru

Dětem a žákům základních i středních škol plně dostačují monokulární hlavice určené k pozorování jedním okem. Pro jedince, kteří ani při velké snaze nic nevidí, doporučujeme zakoupit tzv. PC okulár. Ten se připojuje k počítači a prostřednictvím nainstalovaného softwaru zobrazuje sledovaný objekt na monitoru. S jeho pomocí můžete navíc své objevy sdílet s ostatními a společně je analyzovat.

Uchycení preparátu

Zapomínat se nevyplatí ani na způsob uchycení zkoumaného objektu. Základem jsou pružinové držáky, v nichž se sklíčko přichytí a udrží. Pokročilejší mikroskopy jsou vybaveny křížovými stolky, u nichž je plocha pro umístění preparátu rozměrnější a stabilnější. S jejich pomocí se není třeba obávat ani posouvání mikroskopu z místa na místo.

Dodatečné příslušenství

Mikroskop sám o sobě příliš zábavy nenabízí, Potřebuje vhodný materiál ke sledování a analýze. Proto výrobci dětského, ale i profesionálního náčiní, přidávají ke svým produktem celou řadu příslušenství. Bez některých věcí se zkrátka neobejdete:

 • Sklíčka – pro umístění sledovaného objektu
 • Ampule – k sesbírání potřebných vzorků k analýze
 • Preparační souprava – náčiní pro přípravu preparátu do analyzovatelné podoby
 • Kufřík – místo pro bezpečné uložení mikroskopu a veškerého doplňujícího vybavení

Cena

Závěrem vás neochudíme ani o kapitolku věnovanou cenám jednotlivých mikroskopů. Vzhledem k šíři uplatnění těchto přístrojů počítejte s poměrně širokým rozpětím. Je logické, že dětské náčiní přijde na výrazně nižší finanční obnos než vybavení určené profesionálům.

Cena do 7 500 Kč

V nejlevější cenové kategorii do 7 500 korun se prodávají monokulární modely určené malým badatelům a školákům. Standardně jsou vyrobeny z odolného kovového materiálu a vybaveny širokou škálou příslušenství. Početnou skupinu tvoří stereomikroskopy určené k pozorování vnějších detailů neprůsvitných předmětů.

Maximální zvětšení se pohybuje okolo hranice 400násobku. Valná většina nabízených modelů je vybavena halogenovým osvětlením, naleznou se však i výjimky využívající pokročilejších LED diod.

Cena od 7 500 do 15 000 Kč

Studenti odborných středních škol a přírodovědně zaměřených univerzit by měli zabrousit spíše do druhé třídy výrobků. V ní se nacházejí binokulární případně trinokulární zařízení s výrazným zvětšením i rozlišením. Nezřídka podporují i možnost propojení s počítačem či kamerou.

Obvykle nechybí ani praktické LED osvětlení přispívající ke kvalitě průsvitu. Masivní kovové stojany spolu s křížovými stoly se starají o dostatečnou stabilitu zachycených preparátů.

Cena nad 15 000 Kč

V této oblasti se pohybují nadšení amatérští badatelé. Mikroskopy v této relaci nabízejí dostatečné rozlišení a vysoce kvalitní osvětlení. Samozřejmostí je široká paleta příslušenství a značné přiblížení. Počítat můžete jak se dvěma tubusy pro sledování objektu, tak s možností připojení k počítači.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.3 z 25 hlasů