Jak vybrat mikroskop
Volba toho správného badatelského náčiní na pozorování mikrosvěta není úplně jednoduchá. V tomto článku se dozvíte, že je třeba v první řadě věnovat pozornost výběru vhodného typu mikroskopu. Uzpůsobte ho potřebám a zkušenostem člověka, který s ním bude pracovat, a tomu, jaké objekty s ním plánuje sledovat. Potřeby dítěte školou povinného se budou lišit od potřeb vysokoškoláka, který už umí s mikroskopem obstojně zacházet.
Dále v článku najdete informace o tom, co má vliv na kvalitu obrazu. Kvalitu zobrazení preparátu zásadním způsobem ovlivňuje použitý zdroj světla, způsob zaostření, zvětšení a počet tubusů. Všem těmto parametrům přikládejte při nákupu podobnou důležitost. Nebudou-li v rovnováze, práce s mikroskopem bude velice obtížná a s největší pravděpodobností toho v okuláru moc neuvidíte.
Správné uchycení preparátu se postará o tolik potřebnou stabilitu při detailním obhlížení pozorovaného materiálu. Mikroskop je vhodné i potěžkat a zkontrolovat materiál, ze kterého je vyroben. Pár slov padne i o dodatečném příslušenství. Obvykle se neobejdete bez sklíček. Preparační sady a kufřík lze považovat za bonusy, které významně zvyšují komfort uživatele. Závěr článku se věnuje cenovým hladinám, v jakých můžete mikroskopy zakoupit.
Jak vybrat mikroskop stručně:
- Kdo bude mikroskop využívat? Základní světelné mikroskopy postačí dětem, studentům a začátečníkům. Pokročilý uživatel či profesionál bude potřebovat výkonnější model.
- Co s ním plánujete pozorovat? Na pozorování tenkých vzorků na podložním skle se hodí světelné mikroskopy. Pro studium neprůhledných materiálů (například nerosty, mince) jsou určeny stereomikroskopy.
- Chcete jen pozorovat očima, nebo si pořídit záznam? Preparáty můžete pozorovat buď výhradně vlastníma očima, nebo si pořídit mikroskop s kamerou či LCD displejem a nahrávat s ním videozáznamy.
- Jak můžete vzorky osvětlit? Základní mikroskopy pro děti využívají zrcátka, halogenová světla nebo žárovku. Kvalitní modely se spoléhají na LED diody, které představují nejlepší způsob osvětlení.
- Zaměřte se i na stabilitu zařízení, zvětšení a možnosti ostření. Všechny tyto parametry mají vliv na to, jak dobře bude výsledný obraz vypadat.
- Nezapomeňte na nezbytné příslušenství, jako jsou krycí a podkladová sklíčka. Mezi další šikovné doplňky patří preparační soupravy pro přípravu vlastního preparátu a pouzdro, do kterého mikroskop bezpečně uložíte.
- Určete si cenový strop. Mikroskopy každopádně nepatří mezi levná zařízení. Každá cenová skupina nabízí něco jiného a bude vyhovovat jinému typu uživatele.
Uživatel mikroskopu
Asi nejdůležitějším parametrem, nad kterým se musíte před pořízením mikroskopu zamyslet, je to, komu bude primárně sloužit. Mikroskop se vyplatí vybírat podle toho, pro koho je daný model vhodný:
- Pro menší dítě – modely pro menší děti jsou na pomezí hraček a mikroskopů.
- Pro žáka či studenta – modely pro vzdělávací účely na středních a vysokých školách se už vyznačují velmi dobrou kvalitou a pořád jsou uživatelsky i cenově příznivé.
- Pro pokročilého uživatele nebo profesionála v oboru – profesionální modely do provozu laboratoří už představují naprosto jinou úroveň z hlediska funkcí a ceny.
Základní dělení mikroskopů
Nabízené mikroskopy rozdělujeme do dvou základních skupin podle charakteru zobrazení a podle způsobu, jakým využívají chod paprsků světla. Jedná se o:
- Světelné (biologické) mikroskopy – umožňují vstup do vnitřní struktury pozorovaného objektu.
- Mikroskopy pro pozorování povrchů (stereomikroskopy) – vhodné pro sledování zvětšeného povrchu neprůsvitných objektů. Nenabízejí pohled do vnitřní struktury objektu.
Světelné (biologické) mikroskopy
Najdete je pod označením světelné, prosvětlovací, biologické či průsvitné. S jejich pomocí lze pozorovat velmi tenké preparáty. Světelný mikroskop využívá dvě soustavy spojných čoček složené z okuláru a objektivu.
Spodní světlo prosvěcuje vzorek umístěný na podložním sklíčku. V tubusu je pak možné sledovat detailní obraz prosvětleného objektu. Připravte se na to, že práce s prosvětlovacím náčiním je výrazně náročnější, než pozorování se stereomikroskopem. Vyžaduje zkušenosti a pokud se s ním bude učit pracovat dítě, bude na začátku potřebovat asistenci dospělého.
Pro účely tohoto článku se zaměříme na vlastnosti klasických světelných mikroskopů, které využívají děti, studenti, začátečníci i pokročilejší dospělí. Pod pojmem biologické mikroskopy se ale skrývá celá řada dalších subtypů, lišících se mnoha vlastnostmi a způsoby využití. Zejména v odborné sféře se různé typy světelných mikroskopů využívají k pozorování rozličných typů preparátů. Jejich stručný přehled naleznete v tabulce.
Subtyp světelného mikroskopu |
Princip |
Pozorované objekty |
Fluorescenční |
Využívá schopnosti některých látek vydávat záření, hledaná část vzorku se rozsvítí |
Jednotlivé části buněk (například proteiny) |
Konfokální |
Využívá laser k zisku jednotlivých “optických řezů” preparátu, z nich pak složí věrný 3D obraz |
“Life cell imaging” – pozorování dělení buněk, růstu v reálném čase, chemických dějů uvnitř buňky |
Inverzní |
Optická soustava je obrácena (světlo a kondenzor nad preparátem, objektiv pod preparátem) |
Tkáňové kultury (vrstvy buněk rostoucí ve speciální baňce) |
Fázový |
Zvýraznění kontrastu, zřetelné vystoupení i těch nejmenších struktur |
Nebarvené živé preparáty (například spermie) |
Polarizační |
Využívá optické vlastnosti pozorovaného objektu, výsledný obraz odlišuje struktury pomocí výrazných barev |
Lesklé krystalické struktury – minerály |
Darkfield (mikroskopie v zástinu, v temném poli) |
Objekt osvětlen pouze ze stran, zorné pole tmavé |
Speciální druhy bakterií (Treponema pallidum, leptospiry) |
Na několik samostatných kapitol by pak vydalo pojednání o fungování elektronových mikroskopů. Jedná se o obdobu klasického světelného mikroskopu, kde jsou optické čočky nahrazeny elektromagnetickými a ke zkoumání objektů jsou využity elektrony. Tyto modely dokážou poskytnout zvětšení až 1 000 000x a využívají se výhradně pro výzkumné účely na několika specializovaných pracovištích.
Stereomikroskopy
Jinak se jim říká stereolupy. Stereoskopické mikroskopy jsou vhodné k pozorování neprůsvitných objektů, kterými neprojde světlo. Jedná se například o mince, minerály, kameny. Velmi oblíbené jsou mezi entomology pro pozorování hmyzu. Výhodou je, že využívají dva optické systémy, jejichž optické osy se protínají na pozorované ose. Lidské oko pak ve výsledném obraze vnímá předmět trojrozměrně a může pozorovat jeho povrch.
Mají sice slabší zvětšovací schopnost, ale pro účely tohoto způsobu pozorování je to dostačující. Jsou naprosto ideální volbou pro děti, protože lze pod nimi pozorovat vše, co venku najdou. Například hmyz, kamínky, uschlý list a podobně. Nehledě na snadnější používání, neboť stačí pozorovaný předmět vložit pod optiku a kouknout do tubusu. Dražší produkty celý proces usnadňují dodatečným přísvitem.
Speciální druhy mikroskopů
Kromě výše popisovaných typů pak existují ještě některé speciální druhy mikroskopů. Zmíníme ty nejznámější:
- Digitální mikroskopy
- Průmyslové mikroskopy
- Kapesní mikroskopy
- Mikroskopie atomárních sil (AFM)
Digitální mikroskopy
Od klasického světelného mikroskopu se odlišují absencí okulárů, které jsou nahrazeny LCD displejem. Objekt lze díky tomu pozorovat na přehledné obrazovce, případně je promítán do počítače. Využívají se při výuce studentů. Uplatnění nalézají i v laboratořích, kdy může jeden objekt společně pozorovat a vyhodnocovat několik pracovníků naráz.
Průmyslové mikroskopy
Průmyslový mikroskop je v podstatě stereomikroskop na dlouhém otočném rameni. Využívá se především na kontrolních pracovištích v různých průmyslových odvětvích. Často umožňuje záznam obrazu a lze jej vybavit osvětlením.
Kapesní mikroskopy
Pokud rádi objevujete krásy mikrosvěta přímo v přírodě, můžete obohatit svou výbavu tímto skladným pomocníkem. Kapesní mikroskop si můžete vzít kamkoliv s sebou a pozorovat libovolný objekt, na který při procházce narazíte. Je vybaven osvětlením a umožňuje zvětšení až 200x. Pomocí USB ho můžete připojit k počítači a prohlížet si pořízené fotografie nebo videozáznam.
Mikroskopie atomárních sil (AFM)
Zkratka AFM vychází z anglického “atomic force microscopy”. Jedná se o speciální metodu ze skupiny sondové mikroskopie. Využívá sondu z křemíkového nitridu, pružinu ze stejného materiálu a sílu laserového paprsku. Výsledkem zkoumání je v tomto případě dokonalý trojrozměrný obraz a až miliardové zvětšení, díky kterému lze pozorovat jednotlivé molekuly v preparátu.
Části mikroskopu
Hlavní součást biologického mikroskopu tvoří dvě soustavy spojných čoček, skládající se z okuláru a objektivu. Další prvky pak umožní lepší zobrazení objektu a snazší manipulaci s přístrojem. Obecně můžeme můžete části mikroskopu rozdělit do tří hlavních sekcí:
- Část optická – objektivy a okuláry
- Část světelná – zdroj osvětlení, kondenzor, clona, filtry, zrcátka
- Část mechanická – podstavec, stativ, tubus, hlavice, revolverový měnič objektivů, stolek se svorkami, makro a mikrošroub
Znalost jednotlivých součástí mikroskopu má svůj praktický účel – pomůže vám s přístrojem snadněji manipulovat. O nejdůležitějších částech pojednávají následující kapitoly.
Objektiv
Jedná se o soustavu optických čoček, které jsou uloženy v kovových pouzdrech tvaru válce. Nachází se v blízkosti pozorovaného objektu a poskytuje skutečný, zvětšený a převrácený obraz. Na objektivu je vždy vyznačen jeho typ (pomocí písmena), zvětšení a další informace. Někdy bývá zvětšení objektivu pro zjednodušení odlišeno pomocí barevných proužků.
Zvětšení objektivu |
Barva proužku |
1x |
Černá |
2x |
Hnědá |
4x |
Červená |
10x |
Žlutá |
20x |
Zelená |
40x |
Světle modrá |
60x |
Modrá |
100x |
Bílá |
Okulár
Druhá soustava optických čoček, která přispívá ke zvětšení obrazu. Plní funkci lupy, která nám umožní pozorovat obraz vytvořený v objektivu. Vytváří velmi zvětšený a neskutečný obraz. Standardní okuláry mají zvětšení 10x, ale mohou mít i 16x nebo 20x. Existují různé druhy, nejčastěji se využívají tzv. Huygensovy okuláry.
Tubus
Do tubusu se vkládá samotný okulár. Tubus zajistí, že se okulár nehýbe a drží pevně na místě. Spodní část tubusu je pak spojena s revolverovým měničem objektivů.
Hlavice
Zajišťuje, že tubus a okuláry drží pohromadě. Druhy hlavic se pak rozlišují podle počtu okulárů.
Revolverový měnič objektivů
Naleznete ho na spodní části tubusu. Vypouklý kovový kotouč s kruhovým otvorem má na sobě upevněný druhý pohyblivý kotouč, ve kterém se nachází otvory s přišroubovanými objektivy. Svým pootočením umožňuje uživateli elegantně vyměnit jeden objektiv za jiný.
Stativ (nosič)
Stativ má tvar obráceného písmene L. Vytváří oporu pro celý optický systém a spojuje horní část mikroskopu se spodní částí. Na jeho boku se obvykle nachází vypínače osvětlení, ovladače plynulé regulace osvětlení a šrouby pro doostření.
Stolek
Na stolek se umisťuje preparát, který chceme pozorovat. Z toho důvodu je vybaven otvorem, kterým mohou procházet paprsky prosvětlující preparát. Pomocí křížového vodiče lze pak preparát posunovat po stolku dvěma směry (dopředu a dozadu, doleva a doprava).
Mikro a makro šroub
Jedná se o dva šrouby umístěné na boku stativu. S jejich pomocí pak lze doladit zaostření podle potřeby. Makrošroub je větší a slouží k hrubému zaostření. Menší mikrošroub pak umožní dokonale přesné a jemné doostření.
Podstava
Kvalitně zpracovaná platforma je důležitá z hlediska stability. Musí být konstruována tak, aby měl mikroskop dokonalý balanc. Ukrývá se v ní navíc zdroj světla, zrcátko a nosič filtrů.
Osvětlení
Tvoří další velmi důležitou součást mikroskopu. Osvětlení zajistí to, že jsou všechny části preparátu dokonale viditelné. Světlo poskytují buď zrcátka, halogenové žárovky nebo LED diody.
Kondenzor
Kondenzor je tvořen několika spojnými čočkami a je opatřen irisovou clonou. Úkolem kondenzoru je soustředění světelných paprsků v podobě kužele na preparát. Pomocí různých filtrů pak můžete libovolně měnit kontrast pozorovaného objektu.
Počet okulárů
Někdy se může stát, že ať se sebevíc snažíte, nevidíte při pohledu do tubusu zkrátka nic. Většinou je na vině špatná volba či nastavení zvětšení, někdy může pomoci volba jiného typu hlavice.
Na trhu s mikroskopy jsou rozlišovány tři typy hlavic:
- Monokulární – možnost pozorování jedním okem. V případě potřeby nabízí možnost vložení okulárové kamery. Hodí se pro začátečníky a nenáročné uživatele.
- Binokulární – možnost pozorování oběma očima. Poskytuje kvalitnější a lepší vnímání obrazu, protože dvě oči dokáží najednou zaznamenat větší množství detailů. Uplatnění nachází u nadšených samouků i v profesionálním prostředí.
- Trinokulární – obsahují dva tubusy pro pozorování oběma očima a třetí pro připojení kamery či fotoaparátu. Nabízí velké pole záběru. Sofistikované zařízení do profesionálních laboratoří.
Dětem, žákům základních i středních škol a začínajícím pozorovatelům plně postačí monokulární hlavice určené k pozorování jedním okem. Pro jedince, kteří ani při velké snaze nic nevidí, doporučujeme zakoupit tzv. PC okulár. Ten se připojuje k počítači a prostřednictvím nainstalovaného softwaru zobrazuje sledovaný objekt na monitoru. S jeho pomocí můžete navíc své objevy sdílet s ostatními, diskutovat a společně je analyzovat.
Materiál
Chcete, aby vám mikroskop vydržel sloužit déle než pár týdnů či měsíců? Vyhněte se obloukem různým plastovým modelům, které jsou navrhovány s ohledem na co nejnižší prodejní cenu. Jejich problémem bývá kromě slabého materiálu i špatná stabilita a naprosto minimální kvalita obrazu.
Nebojte se připlatit a investovat do pořádné kovové konstrukce. Většinou se jedná o slitiny kovů obsahující hliník. Odměnou vám bude výrazně delší životnost, vyšší kvalita pozorovaného obrazu a perfektní stabilita. A ať už vybíráte náčiní pro sebe nebo pro své dítě, oba se budete cítit lépe, když budete mít v rukou pravý mikroskop, ne jen jeho lacinou napodobeninu.
Osvětlení
Jak jsme již zmínili, světelné mikroskopy potřebují dostatek světla k prosvícení všech struktur pozorovaného preparátu. Kvalita osvětlení mimo jiné udává, jak detailní a viditelný výsledný obraz objektu bude. V současné době se pro mikroskopy využívají tři základní zdroje světla:
- Zrcátko – u nejzákladnějších mikroskopů s velmi nízkou cenou. Intenzitu osvětlení měníte pomocí naklápění zrcátka.
- Halogenová žárovka – léty ověřená varianta. Teplý odstín světla je pro oči příjemný, pokud je třeba s mikroskopem pracovat po delší dobu.
- LED dioda – moderní způsob, prosvícení preparátu jasným bílým světlem. Má velmi nízkou spotřebu energie a prakticky neprodukuje tepelné záření.
První dva zdroje nacházejí uplatnění především u dětských mikroskopů, kde není zapotřebí vrcholná kvalita. Naproti tomu u školních mikroskopů nebo u náčiní pro nadšence do techniky volte LED diody. Ty preparát osvítí přirozeným bílým světlem. Na rozdíl od dříve dominantního halogenu není zapotřebí kompenzovat žluté zabarvení světla.
Stereomikroskopy pak často využívají speciální kruhové osvětlení, které umožní nasvícení předmětu ze všech stran. Externí typ světla se využívá při pozorování trojrozměrných objektů, kdy je nutné osvítit všechny nerovnosti a linie povrchu. Pro pozorování předmětů s lesklým povrchem (leštěné kovy, skleněné díly) se nejvíce hodí polarizační osvětlení.
Zvětšení
Čím větší, tím lepší! Takto obvykle lákají své zákazníky prodejci. Nenechte se ovšem tímto marketingovým trikem obalamutit. Některé objekty jsou pod extrémně velkým zvětšením mnohdy naprosto nečitelné. U stereomikroskopů si plně vystačíte s desetinásobným až čtyřicetinásobným zvětšením. Větší obraz už působí v tomto případě rozmazaně a celkově nepřirozeně.
Světelné mikroskopy pro běžné uživatele si plně vystačí se zvětšením v rozmezí 400x až 600x. Při tisícinásobku se nevyhnete použití speciálních imerzních olejů pro zlepšení výsledné kvality obrazu. Celková hodnota zvětšení mikroskopu je rovna násobku zvětšení objektivu a zvětšení okuláru. Jinými slovy, pokud máte mikroskop s okulárem o zvětšení 10x a objektivem 40x, výsledný obraz bude zvětšený 400x.
Zvětšení ale ve skutečnosti není hlavním parametrem pro určení kvality sledovaného obrazu. Udává nám totiž pouze jeho velikost. Za klíčový parametr je považována tzv. rozlišovací schopnost. Ta je závislá na celkové kvalitě optiky, vlnové délce světla, ale i indexu lomu prostředí mezi objektem a optikou. Rozlišení udává schopnost mikroskopu zobrazit dva blízké objekty v dostatečné míře detailů.
Typ mikroskopu |
Ideální rozsah zvětšení |
Stereoskopický – pro děti i profi |
10x až 40x |
Světelný pro děti a začátečníky |
400x až 600x |
Světelný pro pokročilé a profesionály |
1000x až 2000x (použití imerzního oleje) |
Ostření
Můžete mít sebelepší optiku a vysoce kvalitní světlo, není-li však obraz dostatečně zaostřen, mnoho poznatků z něj nezískáte. Způsoby ostření se liší podle typu mikroskopu.
Stereomikroskopy
U zařízení pro sledování povrchu se uplatňuje levnější hřebenové ostření, jež je při nižší míře zvětšení plně dostačující. Základní zařízení lze ovládat pomocí tření dvou hrubých styčných ploch.
Světelné mikroskopy
Pro zisk dostatečně kvalitního obrazu z prosvětlovacích mikroskopů musí být efektivita ostření o něco málo vyšší. Levnější modely užívají jednostupňového ostření za pomocí hřebenových převodů o vyšší tuhosti, než je tomu u stereomikroskopů.
U kvalitnější zařízení se používá duální ostření. Makroposuv umožňuje rychlejší hrubé zaostření, mikroposuv zase zobrazení jemnějších detailů. Vysoká ostrost obrazu není významná jen pro lékařské a výzkumné účely, ale i pro potřeby focení či natáčení audiovizuálních materiálů.
Uchycení preparátu
Zapomínat se nevyplatí ani na způsob uchycení zkoumaného objektu. Základem jsou pružinové držáky, v nichž se sklíčko s preparátem přichytí a udrží. Pokročilejší mikroskopy jsou vybaveny křížovými stolky, u nichž je plocha pro umístění preparátu rozměrnější a stabilnější. Sklíčko lze pak posunovat pomocí sáňkového zařízení dvěma směry (dopředu a dozadu, doleva a doprava).
U stereomikroskopů se většinou nepoužívá žádný posuvný mechanismus, výjimečně u specializovaných modelů. Objekt se pouze položí na stolek. Případně se přichytí pomocí kovových klipsů.
Dodatečné příslušenství
Mikroskop sám o sobě příliš zábavy nenabízí. Potřebujete především vhodný materiál ke sledování a analýze. Proto výrobci dětských, ale i profesionálních modelů, přidávají ke svým produktům celou řadu příslušenství:
- Sklíčka – pro umístění sledovaného objektu. Na silnější podkladové sklo se preparát umístí a poté se přikryje tenkým krycím sklíčkem. Podkladová skla lze po umytí používat opakovaně, krycí jsou jednorázová.
- Ampule – ke sbírání potřebných vzorků k analýze.
- Preparační souprava – náčiní pro přípravu preparátu do analyzovatelné podoby. Může obsahovat pinzetu, nůžky, jehly, pipety či různá barviva.
- Připravené preparáty – zakoupit lze také hotové preparáty, které jsou již obarvené na podložním skle a připravené k pozorování. Jedna sada může obsahovat různé druhy tkání, tělesných buněk i rostlinných pletiv.
- Kufřík – místo pro bezpečné uložení mikroskopu a veškerého doplňujícího vybavení.
Cena
Závěrem vás neochudíme ani o kapitolu věnovanou cenám jednotlivých mikroskopů. Vzhledem k šíři uplatnění těchto přístrojů počítejte s velmi širokým rozpětím. Je logické, že školní náčiní přijde na výrazně nižší finanční obnos než vybavení určené profesionálům. Cena mikroskopu pro děti zpravidla nepřesáhne 7 500 korun. Pro srovnání, cena elektronového mikroskopu začíná na dvou milionech korun.
Cena od 1 000 do 7 500 Kč
V nejlevnější cenové kategorii do 7 500 korun se prodávají hlavně monokulární modely určené malým badatelům, školákům a začínajícím dospělým. Standardně jsou vyrobeny z odolného kovového materiálu a vybaveny širokou škálou příslušenství. Početnou skupinu tvoří stereomikroskopy určené k pozorování vnějších detailů neprůsvitných předmětů.
Maximální zvětšení se v případě světelných mikroskopů pohybuje okolo hranice 400x. Valná většina nabízených modelů je vybavena halogenovým osvětlením, naleznou se však i výjimky využívající pokročilejších LED diod.
Cena od 7 500 do 15 000 Kč
Žáci a studenti přírodovědně zaměřených škol by měli zabrousit spíše do druhé skupiny výrobků. V ní se nacházejí binokulární zařízení s dobrou nabídkou zvětšení i rozlišení. Občas narazíte i na trinokulární mikroskopy. Nezřídka podporují i možnost propojení s počítačem či kamerou.
Obvykle nechybí ani praktické LED osvětlení přispívající k vyšší kvalitě průsvitu preparátu. Masivní kovové stojany spolu s křížovými stoly se starají o dostatečnou stabilitu a snazší prohlížení zachycených preparátů.
Cena nad 15 000 Kč
V této cenové oblasti se pohybují nadšení amatérští badatelé a profesionálové. Mikroskopy v této relaci nabízejí dostatečné rozlišení a vysoce kvalitní osvětlení. Samozřejmostí je široká paleta příslušenství a značné přiblížení. Počítat můžete jak se dvěma či třemi tubusy pro sledování objektu, tak s možností připojení k počítači.
Velký rozdíl ale bude i mezi tím, pokud se budeme pohybovat mezi světelnými modely pro domácí využití, nebo budeme hledat mezi profi zařízením. Speciální druhy mikroskopů, jako jsou fluorescenční či inverzní, atakují hranici sta tisíc korun. Ty nejlepší a nejmodernější technologie (elektronová mikroskopie, AFM) mají k dispozici jen vybraná pracoviště. Jejich pořízení začíná na dvou milionech korun, ale může se vyšplhat i ke dvaceti milionům.
Jak pracovat se světelným mikroskopem
Pokud si chcete osvěžit práci s klasickým prosvětlovacím mikroskopem nebo se to zatím učíte, je nutné dodržet určitý postup. Díky tomu uvidíte preparát dokonale, aniž byste se zdržovali základními chybami.
- Nejprve je potřeba připravit preparát a umístit ho na podkladové sklo. Musí být dostatečně tenký, aby světlo prošlo všemi strukturami.
- Preparát můžete pozorovat buď v nativním (přirozeném) stavu, nebo si pomoci barvením. Barvení preparátu slouží ke zvýraznění a rozlišení konkrétních struktur či částí buněk. Hojně se využívá například v histologii.
- Pokud chcete použít větší zvětšení (1 000x), je potřeba na vzorek nakapat pár kapek imerzního oleje. Pokud nemáte olej, vystačíte si i s vodou. Ponoření preparátu do tekutiny výrazně zlepší rozlišovací schopnosti mikroskopu.
- Poté stačí preparát překrýt krycím sklíčkem, umístit na stolek, zapnout zdroj světla, vybrat vhodný objektiv a pozorovat.
- Potřebné zaostření pak můžete doladit pomocí hrubého a jemného posuvu.
Údržba mikroskopu
Mikroskopy patří mezi zařízení, která vyžadují pravidelnou údržbu a péči uživatele. Jen tak mohou správně fungovat a poskytnou co nejlepší výsledky při pozorování. V laboratorním provozu je o mikroskopy postaráno jak v rámci rutinní údržby, tak i pravidelným odborným servisem.
- Hlavním nepřítelem optické části je prach. Objektivy a okuláry je potřeba pravidelně čistit, nejlépe ofouknutím stlačeným plynem či gumovým balonkem. Eventuelně lze použít jemný štěteček. Usazený prach by mohl časem narušit tenkou antireflexní vrstvu, což se při používání mikroskopu projeví menší světelností, sníženou rozlišovací schopností a zamlžeností obrazu.
- Povrch těla mikroskopu pak stačí otřít suchým bavlněným hadříkem.
- Ovládací mechanismy (revolverový měnič objektivů, zaostřovací kolečka, okulárové tubusy) je potřeba pravidelně promazávat. Jinak mohou zatuhnout a v horším případě se i zadřít.
- Mikroskop by neměl přijít do kontaktu s vlhkostí a organickými rozpouštědly.
- Neměl by být vystaven ani přímému slunečnímu světlu. Proto je potřeba ho po očištění zakrýt obalem proti prachu nebo ho uložit do kufříku.