Test nejlepších mikrovlnných trub a jak je vybrat

Obrázek mikrovlnné trouby

Nákup mikrovlnné trouby vás donutí zamyslet se nad parametry tohoto moderního kuchyňského spotřebiče. V přemíře nabízených produktů si totiž musíte zvolit takové, jež vašim požadavkům budou vyhovovat nejlépe.

Vybírat si můžete z mikrovlnek odlišného provedení, výkonu a celkového objemu. To vše závisí na tom, jak často ji budete používat, v jaké míře a kolika lidem bude sloužit. Nejste-li si jisti správnými hodnotami výkonu, příkonu nebo průměru vnitřního talíře, vyčtěte tyto informace z našeho článku zaměřeného na jednotlivé detaily mikrovlnných trub.

Nenakupujte zajíce v pytli a nechte si poradit s volbou kvalitní mikrovlnky. Seznámíme vás se všemi dostupnými typy a hlavně nabízenými funkcionalitami. Od funkce Crisp, přes Jet Defrost, až po Forces Air. S našimi radami zakoupíte mikrovlnku za ideální cenu, s dlouhou životností a s kvalitním zpracováním.


Nejlepších 10 mikrovlnných trub dle hodnocení uživatelů

Vzhled

Název mikrovlnné trouby

Umístění

Výkon (W)

Orientační cena

Aktuální cena

Malý náhled mikrovlnné trouby Samsung F300G MS23F301TAS

Samsung F300G MS23F301TAS

volně stojící

800

2 200 Kč

Malý náhled mikrovlnné trouby Electrolux EMS 21400 S

Electrolux EMS 21400 S

volně stojící

800

3 000 Kč

Malý náhled mikrovlnné trouby Mora MT 121 S

Mora MT 121 S

volně stojící

700

1 700 Kč

Malý náhled mikrovlnné trouby ECG MTM 1701

ECG MTM 1701

volně stojící

700

1 300 Kč

Malý náhled mikrovlnné trouby Whirlpool AMW 491 IX

Whirlpool AMW 491 IX

vestavná

750

5 000 Kč

Malý náhled mikrovlnné trouby ECG MTD 231 S

ECG MTD 231 S

volně stojící

800

2 300 Kč

Malý náhled mikrovlnné trouby Mora MT 120 W

Mora MT 120 W

volně stojící

700

1 500 Kč

Malý náhled mikrovlnné trouby Bosch HMT 75M451

Bosch HMT 75M451

volně stojící

800

2 500 Kč

Malý náhled mikrovlnné trouby Mora MT 321 S

Mora MT 321 S

volně stojící

700

1 900 Kč

Malý náhled mikrovlnné trouby Electrolux EMM 21000

Electrolux EMM 21000

volně stojící

800

2 400 Kč

Testování a recenze mikrovlnné trouby pro rok 2017

Podrobný test mikrovlnných trub zatím zpracováváme a předpokládané vydání pro rok 2017 je v v druhé polovině roku. Součástí testu budou také recenze nejlepších mikrovlnných trub, které se v testu nejlépe osvědčily. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlepších mikrovlnných trub dle hodnocení uživatelů. Vždy se jedná o mikrovlnné trouby, které jsou již prověřeny množstvím uživatelů, přesto ale doporučujeme přečíst recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějakou konkrétní mikrovlnnou troubu, o kterou se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat mikrovlnku

1. Umístění

2. Objem a průměr talíře

3. Výkon, příkon a energetická třída

4. Ovladání a funkce

5. Ceny

6. Nádobí nevhodné do mikrovlnky

Mikrovlnná trouba je nepostradatelným pomocníkem při přípravě nejrůznějších pokrmů. Kuchyňský doplněk, díky němuž můžete jídlo ohřívat, rozmrazovat či jakkoliv tepelně zpracovávat ve velice krátkém čase a hlavně pohodlně. Kvůli těmto úkonům nemusíte rozehřívat troubu nebo zapalovat sporák.

Význam mikrovlnné trouby je zřejmý – rychlost přípravy jídla, prostorová nenáročnost a přijatelná energetická spotřeba. Důležité je vědět, jaký model je vhodný právě pro vás. K této odpovědi vás dovede několik následujících kategorií, které vám představí tyto produkty blíže a nastíní jejich možnosti. Někomu bude k pravidelné přípravě pokrmů stačit základní model, jiný využije potenciál multifunkčního zařízení s řadou přídavných funkcí.


1. Umístění

Vaše první otázka při nákupu mikrovlnné trouby musí být jasná. Kam si tento výrobek umístíte? Ať už půjde o jakkoliv rozměrný produkt se sebelepším designem, je tento faktor velice důležitý. Nabízí se dvě možnosti použití.

 • Mikrovlnné trouby volně stojící
 • Mikrovlnné trouby vestavěné

Volně stojící trouba patří jistě k cenově dostupnějšímu sortimentu. Sázíte-li na vyšší originalitu a umožňuje-li to vaše kuchyňská linka, mikrovlnku zabudujte. Nejčastěji narazíte na značky Whirpool, Gorenje, Hotpoint, Daewoo, Sharp, Amica, Samsung, Zelmer a další, u nichž se nemusíte omezovat z pohledu ostrých či oblých hran či způsobu otevírání dvířek – levé, pravé a vyklápěcí.

Mikrovlnné trouby volně stojící

Tento typ trouby lze situovat skutečně kamkoliv. Díky přijatelné hmotnosti a velikosti není problém s umístěním na kuchyňskou linku, skříňku, ale také na lednici nebo mrazák. S tímto výrobkem jste schopni jakkoliv manipulovat a v případě potřeby jej neustále přesouvat.

Kvůli odhalení těla mikrovlnné trouby počítejte s vyššími nároky na celkový vzhled, nejenom na přední část, jako je tomu u vestavěné varianty. Z pohledu údržby musíte pečovat o troubu, jako o celek, tedy ze všech stran.

Mikrovlnné trouby vestavěné

Hitem posledních let a moderních kuchyní se velice často stávají mikrovlnky vestavěné, respektive zabudované do kuchyňské linky. U nich musíte počítat se vstupním otvorem odpovídajících rozměrů. Zároveň nesmíte zapomenout ani na dostatečné odvětrání, s přihlédnutím k uzavření trouby ze všech stran. Obvykle to bývá v zadní části linky.

Vestavěné mikrovlnné trouby se umísťují do vhodné výšky, často v kombinaci s pečícími troubami. Díky tomu, že vám v tomto případě vyčnívá pouze přední část výrobku, je třeba dát si záležet při hledání toho správného vzhledu. Ten může korespondovat i s dalšími spotřebiči v kuchyni. Jistotu máte v tom, že vám tyto mikrovlny nebudou na kuchyňské lince či kdekoliv v interiéru překážet, jsou totiž zabudované.

Nejpoužívanějším výrobním materiálem je nerezová ocel, plast a sklo či obdobné povrchy v kombinaci s černou barvou. Zkrátka elegance a originalita.


2. Objem a průměr talíře

Velikost mikrovlnné trouby se nejčastěji posuzuje podle toho, jak ji budete využívat, popřípadě pro kolik lidí budou v mikrovlnce připravovány pokrmy. V tomto směru se jasným vodítkem stávají dva zásadní parametry, jež jsou svým způsobem propojené.

 • Objem mikrovlnné trouby
 • Průměr talíře

Patříte-li k nenáročným kuchtíkům s občasnou potřebou přípravy jídla, vystačíte si se 14 litrovým objemem a průměrem talíře 24,5 centimetru. Je-li vaše rodina početnější nebo disponujete-li vyššími nároky v této oblasti, můžete se dopracovat k objemu až 40 litrů.

Objem mikrovlnné trouby

Tento parametr je udáván v litrech. Na trhu lze vybírat mezi modely, které se pyšní objemem od 14 litrů do 40 litrů. Je zcela pochopitelné, že s nárůstem objemu dochází také k úměrnému růstu celkové velikosti spotřebiče. Produkt se 14 litry a 40 litry se od sebe mohou lišit v řádu několika jednotek centimetrů. I ty však nepatří k nezanedbatelným. Hlavně v případě, že chcete volit mikrovlnnou troubu volně stojící. Každý kousek místa na kuchyňské lince může přijít vhod.

Pro občasné ohřívání pokrmů volte mikrovlnky v rozpětí od 14 do 20 litrů. Plánujete-li častější přípravu pochutin tímto způsobem, využijte raději objem nad 20 litrů.

Průměr talíře

K objemu a k celkovým parametrům mikrovlnné trouby se váže i průměr otočného talíře uvnitř. Tím nejmenším rozměrem je cca 24 centimetrů. Tam zcela pohodlně vložíte klasický kuchyňský talíř. Jestliže ale budete připravovat více porcí najednou a chcete do mikrovlnky vkládat větší nádobí nebo dokonce talíře na pizzu, potom by se měl průměr pohybovat kolem 32 centimetrů a více.

I zde platí stejné pravidlo, čím větší průměr talíře pořídíte, tím více místa mikrovlnka zabere.


3. Výkon, příkon a energetická náročnost

Z pohledu technických parametrů majících vliv na přípravu samotného pokrmu vás musí zajímat dvě veličiny, jimiž je výkon a příkon. S nimi logicky souvisí i celková energetická náročnost promítající se do provozních nákladů na mikrovlnnou troubu.

Vždy myslete na to, že výkon a příkon se prolínají a jejich výsledkem je účinnost. Ideální mikrovlnka bude mít co nejvyšší výkon a co nejnižší příkon.

Výkon

Hodnota výkonu prozrazuje, za jak dlouho dojde k přípravě vámi chystaného pokrmu. Vzhledem k tomu, že mikrovlnku si lidé pořizují právě pro její triviální ovládání a rychlost, je vhodnější volit vyšší výkon. Na trhu narazíte na výkony mikrovlnek v rozmezí od 600 W do 1 100 W a výše. Setkat se můžete i s produkty s výkonem přes 2 000 W.

To jsou již obvykle multifunkční mikrovlnné trouby obsahující kromě standardních funkcí ještě gril a horký vzduch. Zrovna zmiňovaný gril bývá dnes již naprostým standardem. Abyste jeho potenciál využili v maximální možné míře, volte výkon alespoň 1 000 W.

Příkon

Druhým zásadním údajem, o nějž byste se měli zajímat, je příkon. Ten narozdíl od výkonu určuje celkovou spotřebu elektrické energie při provozu. Nejčastěji narazíte na příkon od 1 000 W do 3 000 W, jenž samozřejmě narůstá s množstvím funkcí mikrovlnné trouby.

Příkon bývá ve specifikacích některých výrobců často podceňovaný a je méně dohledatelnou informací, přesto ji v žádném případě nepřehlížejte. Čím nižší příkon zařízení má, tím menší bude spotřeba.


4. Ovládání a funkce

Když už z velké části víte, jaká mikrovlnná trouba z pohledu vzhledu, umístění a celkových parametrů vyhovuje vašim každodenním zvyklostem, je nejvyšší čas přejít k samotnému ovládání a funkcím. Právě tyto vlastnosti se úměrně promítají do komfortu při používání a předkládaných možností výrobku.

Ovládání mikrovlnné trouby

Prvním, čeho si v celkovém designu mikrovlnky všimnete, bude jistě ovládání. Z pohledu uživatele jde o velice důležitou část. V závislosti na ceně pořizovaného modelu můžete narazit na tři odlišné typy ovládacích prvků.

Tím nejzákladnějším je manuální ovládání, obvykle za pomoci otočného kolečka, s nímž nastavíte zvolený program a jeho délku. Zlatou střední cestu představuje nadstavba v podobě digitálního displeje. Všechny zvolené funkce a hodnoty se vám zobrazí v digitální podobě. Tím nejmodernějším způsobem ovládání je to dotykové. Minimum funkčních tlačítek, pouze dostatečně velký displej pro výběr programu a ostatních parametrů.

Funkce

U mikrovlnné trouby rozlišujeme funkce základní a rozšířené. Standardně lze volit ze tří produktů, pro které na trhu vznikly i vhodně pojmenované kategorie.

 • Mikrovlnné trouby monofunkční – Výrobky se základním vybavením, jenž tvoří funkce, jakými jsou rozmrazování, vaření a ohřev.
 • Mikrovlnné trouby bifunkční – Nadstavba mikrovlnek monofunkčních, jež jsou vybaveny poměrně oblíbeným grilem.
 • Mikrovlnné trouby multifunkční – Standardní produkt obsahuje vedle grilu ještě funkci horkého vzduchu, v některých případech dokonce systém vaření v páře.

Za zmínku stojí také kombinovaná řešení, v rámci nichž si lze pořídit mikrovlnné trouby ve spojení s těmi klasickými. Jimi se však primárně nezabýváme a proto je uvádíme pouze pro přehlednost.

Rozšířené funkce

V této podkapitole vám představíme všechny nejpoužívanější funkce, jimiž jsou vybaveny mikrovlny na současném trhu. Některé z nich lze považovat za naprostý základ – šestý smysl, grill a Crisp, jiné spíše rozšiřují způsob používání těchto kuchyňských spotřebičů a přináší určitý nadstandard.

 • Gril – Mikrovlnka s grilem je schopna plnohodnotně nahradit gril v klasické troubě.
 • Horký vzduch – Horký vzduch vháněný do prostor mikrovlnné trouby, jež má za následek nejenom smíchání všech vůní, ale hlavně rychlejší dokončení pochutiny.
 • 6 sense – Funkce známá pod českým názvem "šestý smysl". Jejím primárním cílem je zajištění co nejekonomičtějšího využívání energie, k čemuž mimochodem slouží řada čidel pro měření teploty, vlhkosti a ostatních věcí.
 • Jet Defrost – Jedna z praktických nadstaveb běžného rozmrazování. Jet Defrost dokáže vložené potraviny rozmrazit mnohonásobně rychleji. Výrobci uvádí hodnotu až 7 krát.
 • Crisp – Jestliže dáváte přednost připravenému pokrmu s křupavou krustou, pak je funkce Crisp vhodná právě pro vás. Horní a spodní pečení, jehož výsledkem je dokonale křupavý pokrm.
 • Steam – Režim, jehož výhody ocení hlavně milovníci zdravé stravy. Jde o šetrný způsob vaření v páře.
 • Auto Reheat – Funkcionalita, v rámci níž je automaticky nastavován ohřev některých pochutin, jimiž jsou například hotová jídla, popřípadě mléko.
 • Jet Menu – Funkce standardně určená pro lepší a snazší přípravu již zmražených pokrmů.
 • Forces Air – Jestliže potřebujete k přípravě pokrmu horký vzduch, je pro vás Forces Air naprostá nezbytnost. Hlavně, co se týče zákusků, drůbežího masa a podobně.
 • Quick Heat – S touto funkcí budete schopni předehřát mikrovlnku během okamžiku.

5. Ceny

Zahledíte-li se do produktových nabídek mnohých výrobců mikrovlnných trub, zjistíte, že cenové rozdíly mezi jednotlivými modely jsou značné. To vám mimochodem dává jedinečnou příležitost zvolit si mikrovlnku odpovídající přesně vašim potřebám.

Jestliže je mikrovlnná trouba jen doplňující součástí vašich kuchyňských spotřebičů, určitě za ni nemusíte dávat více než 1 500 Kč. Pokud však od tohoto zařízení očekáváte i něco více, než pouhý standard, zaměřujte se na modely od 2 000 Kč a výše, ideálně v rozpětí mezi 3 000 Kč – 5 000 Kč. Tu největší špičku na současném trhu pořídíte i za více než 40 000 Kč.

Mikrovlnné trouby do 3 000 Kč

Za tyto peníze si budete moci pořídit s největší pravděpodobností jen volně stojící mikrovlnnou troubu. Nejčastěji o výkonu kolem 750 W – 1 000 W a s objemem cca 20 – 22 litrů. To také odpovídá průměru talíře 24,5 – 27 centimetrů. S naprostým klidem si můžete oddechnout, protože většina těchto produktů již bude vybavena funkcí Grill a Rozmrazováním. Jakékoliv další nadstandardy budete hledat ale pouze stěží.

Mikrovlnné trouby v rozmezí 5 000 - 10 000 Kč

Tato kategorie mikrovlnek přináší již patřičný výběr vestavěných modelů, u nichž je velký důraz kladen hlavně na originální a moderní vzhled. Vyberete si jak nerezové, tak černé varianty, jejichž objem může dosahovat 32 litrů a více. Ani výkon nad 1 000 W není k zahození, natož funkce Horký vzduch, Crisp a podobně.

Mikrovlnné trouby nad 15 000 Kč

Rozhodnete-li se do mikrovlnné trouby investovat částku vyšší, jak 15 000 Kč, potom vězte, že získáte skutečně moderní a nadčasový spotřebič. V tomto směru jde převážně jen o vestavěné varianty s velkým výkonem a vnitřním prostorem. Při zvyšujících se pořizovacích nákladech máte šanci narazit nejenom na multifunkční mikrovlnky, ale také na kombinované trouby, jenž možnosti přípravy pokrmů posouvají zase o kousek výše. Na takové výrobky se vztahují záruky i několik let.


6. Nádobí nevhodné do mikrovlnky

Mikrovlnné trouby jsou specifickým kuchyňským spotřebičem, v jehož útrobách vzniká poměrně velké teplo za pomoci elektromagnetického záření. To vás samozřejmě limituje ve vkládání nejrůznějšího nádobí. Nebojte, mikrovlnkám odolá spousta věcí, až na několik malých výjimek, s nimiž vás raději seznámíme.

Rozhodně do mikrovlnné trouby nevkládejte jakékoliv nádoby, které na sobě nesou stříbrné či zlaté zdobení. To platí nejenom pro talíře a hrnce, ale i pro příbory a ostatní doplňky. Pakliže doma máte svůj oblíbený hrneček bez glazury, také na to raději zapomeňte. Dalším nebezpečím jsou plastové nádoby zhotovené z nekvalitních materiálů, jež se mohou vlivem horka deformovat a tím dojde i k uvolňování škodlivých látek do pokrmů. Plast můžete v mikrovlnce používat pouze v případě, pokud je pro to speciálně určen a upraven. Co také rozhodně do mikrovlnky nepatří, je kovové nádobí nebo nádobí s kovovými částmi, kov v mikrovlnce jiskří.

Naopak mikrovlnka nic neudělá mikrotenovým sáčkům, porcelánovému, nebo třeba silikonovému nádobí. V těchto případech se není třeba čehokoliv obávat.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Žebříček a test mikrovlnných trub
Průměrné hodnocení 4.5 z 17 hlasů