Test 10 nejlepších mini ledniček 2023 | Recenze & Jak vybrat
Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších mini ledniček

Aktualizováno:
Březen 2023
Autor:
Karolína Šerá

Potýkáte se s nedostatkem místa, ale přesto potřebujete novou ledničku do domácnosti? Nebo naopak sháníte tento spotřebič do méně často navštěvovaných míst a klasická lednice je pro tyto účely zbytečně velká? V takovém případě jste správně na této stránce, která se věnuje specifickým zmenšeným typům lednic, mini ledničkám, kterým někteří říkají také přenosné lednice.

Připravili jsme pro vás srovnání deseti uživatelsky nejoblíbenějších modelů, které se ovšem liší svými vlastnostmi. Mezi mini ledničkami totiž můžete najít jak modely vhodné k zabudování do kuchyňské linky, které se svým objemem i funkcemi hodí pro plnohodnotné užívání zhruba v dvoučlenné domácnosti, dále ale i menší, kompaktní modely na občasné chlazení, a dokonce i přenosné mini lednice. Ty oceníte například v horkých letních dnech při kempování.

Výběr mini lednice tedy ovlivňuje nejen její umístění a určení, ale také objem, vnitřní uspořádání a v neposlední řadě i chladící vlastnosti. Ty mají vliv také na spotřebu elektřiny. Všechny zmiňované parametry jsme popsali v článku Jak vybrat mini ledničku, který vás výběrem nového spotřebiče provede krok za krokem.


Nejlepší mini ledničky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Typ Objem ledničky (l) Mrazák Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Candy CHTOS 482W36
Candy CHTOS 482W36 Pultová 83 Ano 3 600 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Beko TSE 1284 N
Beko TSE 1284 N Pultová 101 Ano 6 400 Kč Zobrazit nabídkyKoupit na E-beko.cz
3.
Recenze Guzzanti GZ 05A
Guzzanti GZ 05A Mini lednička 40 Ano 2 600 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Candy CFL 050 EN
Candy CFL 050 EN Mini lednička 44 Ne 3 300 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Candy CFO 050 E
Candy CFO 050 E Mini lednička 41 Ano 3 300 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Concept LR2047bc
Concept LR2047bc Mini lednička 47 Ano 3 700 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Beko TS190330N
Beko TS190330N Pultová 86 Ano 4 700 Kč Zobrazit nabídkyKoupit na E-beko.cz
8.
Recenze Beko BU1153HCN
Beko BU1153HCN Pultová 92 Ano 7 700 Kč Zobrazit nabídkyKoupit na E-beko.cz
9.
Recenze Guzzanti GZ 06B
Guzzanti GZ 06B Mini lednička 42 Ne 3 200 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze PHILCO PSB 401 X
PHILCO PSB 401 X Mini lednička 37 Ano 3 700 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat mini ledničku

Benefitem mini ledniček jsou jejich kompaktní rozměry, díky kterým můžete chladit potraviny i v prostorách, kde bojujete s nedostatkem místa. Hodí se také do domácností o jednom jedinci, do kanceláří nebo na chaty. Specifické mini ledničky také mohou posloužit jako minibar nebo chladit i na cestách. Jak ale mini ledničku vybrat? To vám poradí tento článek.

Rozměry nejsou jediným parametrem, který u těchto přístrojů sledovat. Vyplatí se znát především chladicí vlastnosti, tedy například to, jaké rozpětí stupňů je možné nastavit. Při výběru nezapomeňte zvážit, zda hledáte model s mrazákem, nebo bez něj, a jaké vnitřní rozložení v chladničce požadujete.

Jak vybrat mini ledničku stručně:

  • Zvolte typ mini ledničky – Sháníte spíše menší designový prvek, nebo kompaktní plnohodnotnou lednici? Do některých se vejde jen pár lahví, jiné nahradí klasickou chladničku v menší domácnosti.
  • Řiďte se objemem – Především při každodenním používání mini lednice v domácnosti mějte na paměti, že jedna osoba potřebuje asi 50 l prostoru.
  • S výběrem pomůže i vnitřní rozložení – Nejčastěji jsou uvnitř ploché police, alternativou jsou minibary s tvarovanými policemi pro uložení lahví. Ne všechny modely také nabízejí mrazicí box.
  • Neopomeňte chladící vlastnosti – I u mini ledniček stejně jako u těch velkých záleží na rozsahu teplot, třídě mrazení nebo klimatické třídě. Tyto vlastnosti také ovlivňují spotřebu elektřiny.
  • Přemýšlejte nad umístěním mini lednice s ním se pojící hlučností – Bude-li mini lednice neustále po vašem boku, jistě oceníte co nejnižší hlučnost. Z tohoto hlediska volte také mezi volně stojícími a vestavnými modely.
  • Jaké funkce od mini chladničky požadujete? Některé modely nabídnou systém No Frost či samoodmrazování, vhod jistě přijde i displej.

Typy mini ledniček

Pod pojmem mini lednička si každý může představit trochu něco jiného. Malé chladící přístroje o objemu několika málo litrů, pultové lednice, které jsou plnohodnotnou zmenšeninou klasických lednic, nebo dokonce přenosné varianty. Každý z těchto typů má odlišné parametry a někdy také účel, proto vám je teď v krátkosti představíme.

Pultové lednice

Tento typ lednic se pyšní vůbec největším objemem, jaký u mini chladniček můžete najít. Proto se hodí tam, kde potřebujete plnohodnotnou lednici se všemi jejími náležitostmi, ale kde se vám také hodí ušetřit nějaké to místo nebo zde nepobýváte dlouho. Pultové lednice jsou vhodné do kanceláří a jiných pracovišť, na chatu, do malé domácnosti nebo studentského bydlení.

Jejich název napovídá, že svou velikostí se hodí na zabudování do kuchyňského pultu, mohou být ale i volně stojící. Tyto mini lednice s ohledem na objem jsou někdy opatřeny i mrazákem. Uvnitř bývá několik polic a úložný prostor také ve dveřích. Nejčastěji jsou jednodveřové s neprůhlednými, tedy plnými dveřmi. Zkrátka opravdu zmenšené lednice.

Minibary

Jistou odnoží mini lednic jsou minibary. Jedná se vlastně o malé lednice určené především k chlazení nápojů,. Tomu odpovídá jejich vnitřní uspořádání, police mohou být speciálně tvarované tak, aby do nich lahve zapadly. Minibary mohou mít také průhledné dveře a celkově zajímavý design. Některé ale vypadají jako klasické mini ledničky a vlastně se v tomto případě rozdíly mezi nimi stírají, protože i mini lednička může jako minibar posloužit.

Přenosné mini lednice

Zvláštním druhem mini lednic jsou také modely určené k přenášení, tedy cestovní lednice. Jejich objem nebývá tolik vysoký, aby přenášení celého přístroje nebylo příliš komplikované. Slouží spíše ke krátkodobému chlazení, k delšímu se svým výkonem nehodí.

Přenosné mini lednice mohou mít tvar lednice nebo chladicího boxu. Jejich podtypem jsou autochladničky, které mají natolik specifické parametry, že jsme jim věnovali samostatnou stránku.

Nejmenší ledničky

Nejmenší chladicí zařízení nabídnou objem i v jednotkách litrů, hodí se tak například na vychlazení pár lahví nápojů. Spíše než vyloženě chladící funkci poslouží svým neotřelým vzhledem jako designový doplněk do interiéru. Na trhu proto můžete najít moderní i retro modely. Typické jsou mini ledničky značky RedBull na jejich energetické nápoje.

Kromě nápojů do nejmenších mini ledniček však můžete uložit například i kosmetiku.

Vlastnosti jednotlivých typů mini ledniček a jejich určení jsme přehledně shrnuli také do tabulky:

Typ Objem Využití
Mini lednička 30-60 l Pro jednotlivce na pravidelné užívání; jako dočasná lednička na chatu či ubytovnu, do kanceláří
Pultová lednička 100-150 l Pro dvě až tři osoby na pravidelné využívání, do často obývaných míst, do větších kanceláří
Minibar 20-100 l Dle objemu; do hotelů či dočasných ubytování, na chlazení nápojů – některé speciálně tvarované pro lahve
Přenosná mini lednička 5-20 l Při cestování – do auta, do kempu; do kanceláří
Nejmenší lednička 4-6 l Na pár lahví nápojů, na kosmetiku

Objem

Objem je jedním ze základních parametrů, jakými lze mini ledničky definovat. Je však poměrně rozdílný, protože jde ruku v ruce s různými typy mini ledniček. Nejmenší mini lednice svým objemem začínají už na 4 litrech. U přenosných modelů dosahuje objem zhruba 20 litrů.

Pultové mini lednice jsou výrazně větší a jejich objem se pohybuje asi od 100 do 150 litrů. Objem klasických mini lednic se potom příliš neodchyluje od středních hodnot 50 – 60 l. Pro představu, klasické vysoké lednice mají objem i v několika stovkách litrů.

Objem mini lednice vybírejte podle účelu, k jakému si ji plánujete pořídit. Má-li nahradit klasickou velkou lednici v menším prostoru, vybírejte ji podle rozměrů, ale ideálně i podle počtu členů domácnosti nebo jiných uživatelů. Pro jednu osobu je potřeba objem v lednici asi 50 l.

Vnitřní rozložení a účel

Co se vnitřního rozložení mini chladniček týče, záleží zde především na vámi požadovaném účelu. Nejmenší modely s objemem pár jednotek litrů často disponují jen jednou vnitřní poličkou, což je předurčuje k uložení drobného občerstvení, jako jsou například nápoje, některé jsou dokonce určeny pouze na mléko. Jejich objemnější a specifičtější odnoží jsou minibary.

S rostoucím objemem logicky roste i prostor na uložení potravin. U větších a pultových ledniček se už setkáte s více poličkami, a to i ve dveřích, a většinou nechybí ani malý mrazicí box. Kromě vychlazení potravin je tak dovedou i zmrazit, a proto jsou vhodné i pro jejich dlouhodobější uskladnění. Zde však musíte počítat s vyšší spotřebou elektřiny.

Chladící vlastnosti

Stejně jako u velkých kombinovaných ledniček je i u těch malých potřeba dbát na parametry, které ovlivňují samotné chlazení. Hodí se vědět, do jakých provozních teplot je vámi vybraný model určen nebo kolik potravin dokáže zmrazit. Jedná se o následující:

  • Rozsah teplot – Udává, na jakou teplotu lze chlazení, popřípadě mrazení nastavit
  • Mrazicí výkon – Představuje množství potravin v kilogramech, které mrazák zamrazí za 24 hodin
  • Výkon (třída) mrazení – Oproti mrazicímu výkonu označuje sílu mrazení, a tedy po jakou dobu je vhodné potraviny v mrazáku uchovávat; udává se počtem hvězdiček
  • Akumulační doba – Udává dobu, po kterou vydrží lednice chladit bez dodávky energie, tedy při výpadku proudu
  • Klimatická třída – Znamená ideální rozsah teplot v místnosti, kde bude lednice stát, aby bylo její chlazení efektivní nebo nespotřebovávala příliš mnoho energie, uvádí se v několika následujících stupních:
Klimatická třída Rozsah teplot okolí
SN (subnormální teploty) +10 až +32 °C
N (normální teploty) +16 až +32 °C
ST (subtropické teploty) +18 až +38 °C
T (tropické teploty) +18 až +43 °C

Pokud všem těmto parametrům chcete porozumět více a do hloubky, doporučujeme přečíst si také náš článek Jak vybrat lednici, kde jsme je popsali podrobněji.

Hlučnost

Neméně důležitým parametrem mini ledniček je také jejich hlučnost. Je možné, že mini ledničku budete mít častěji poblíž sebe, takže by bylo vhodné, aby její hlučnost nebyla příliš vysoká a zbytečně vás tak nerušila svým nepřetržitým chodem. Mini chladničky jsou hlučné většinou v rozmezí 30 – 50 dB, což odpovídá tiššímu pouličnímu hluku (zdroj: Bozp.cz).

Umístění a napájení

Většina mini ledniček se prodává jako volně stojící přístroje, výjimkou však jsou pultové ledničky. Ty mohou být v ojedinělých případech také vestavné, aby bylo jejich pojmenování výstižné a do posledního centimetru zapadly do kuchyňského pultu. Mějte však na paměti, že je po jejich montáži nemožné s nimi manipulovat.

Téměř všechny modely na trhu jsou napájeny ze sítě, mezi nejmenšími přenosnými typy se ale najdou i takové, které mají místo napájecího kabelu do elektřiny USB port. Energii jim tak můžete dodat z auta, nebo dokonce například i z počítače. Ty však zpravidla dokáží vychladit maximálně jednu lahev nápoje.

Spotřeba

Jako s každým domácím spotřebičem se i s mini ledničkami pojí spotřeba elektrické energie. Tu je dobré si pohlídat, protože plná lednička v teplé místnosti potřebuje ke svému provozu mnohem více energie než v opačné situaci. Platí také, že mini lednice s mrazákem mají spotřebu vyšší než ty bez něj.

Spotřebu elektřiny udává energetický štítek, kterým by měla být každá mini lednička vybavena. Kromě energetické třídy obsahuje také informace o objemu nebo hlučnosti, může se vám proto stát rychlým přehledem základních parametrů, kterými vámi vybraný model disponuje.

Mini ledničky mají spíše nižší energetické třídy než klasické vysoké lednice, u kterých je cílem nepřetržitý provoz v domácnostech. Jejich výrobci proto cílí na co nejnižší nároky na elektřinu, u mini ledniček v jejich prospěch hovoří spíše kompaktnost než nízká spotřeba.

Funkce

Tak jako klasické velké lednice mohou i minilednice nabídnout řadu pokročilejších funkcí. Jedná se například o samoodmrazování či super mrazení, které popíšeme níže.

  • No Frost – Neboli nenámrazový systém je funkce, která vám ušetří námahu s čištěním mini lednice. Chlad je v tomto případě optimálně rozkládán tak, aby na stěnách nevznikala zbytečná námraza.
  • Samoodmrazování – Alternativou nenámrazového systému je automatické odmrazování, v tomto případě tedy námraza v mini lednici vzniká, je ale rozpouštěna chvilkovým vypnutím chlazení.
  • Super chlazení/mrazení – V případě, kdy vkládáte čerstvé potraviny do mini lednice, je snížena teplota v mini lednici či jejím mrazáku o pár stupňů, aby byly potraviny rychle vychlazeny nebo zmraženy. 
  • Zaměnitelné otevírání – Možnost zvolit si stranu otevírání je dostupná především u pultových lednic, aby mohly být co nejvíce přizpůsobeny vyhrazenému prostoru.
  • Displej – Přehlednosti napomůže displej, který zobrazuje například aktuální teplotu v lednici či jiné informace.

Cena

Ceny mini ledniček jsou poměrně rozdílné. Záleží zde na typu a s ním se pojícím objemu mini lednice, také ale na funkcích těchto spotřebičů. Někteří výrobci se soustředí i na design. Chystáte-li se novou mini chladničku pořídit, budete si muset připravit obnos v řádu několika tisíc korun.

Cena do 3 000 Kč

V nejnižší cenové kategorii pořídíte ty nejmenší modely s objemem několika málo litrů, jmenovitě zhruba od 5 do 15 l. Hodí se například pro vychlazení drinků a zároveň také jako designový doplněk, protože jsou často na pohled líbivé a vzhledově originální. 

Za tuto cenu pořídíte i menší pultové ledničky, jejich objem ale nepřesáhne 40 l, což využijete v občasně navštěvovaných místech, v domácnosti však nemusí objem dostačovat ani jednotlivci.

Cena od 3 000 do 6 000 Kč

Střední cenová kategorie nabídne široký výběr pultových ledniček, jejichž objem může přesáhnout i 100 l. Proto se už hodí i pro páry nebo do menších domácností obecně. Řada modelů v této cenové kategorii už nabízí i některé pokročilé funkce, jako je například nenámrazový systém.

Cena nad 6 000 Kč

S cenovkou nad 6 000 Kč už pořídíte pokročilejší modely mini ledniček, které mohou vynikat vyšším objemem, nižší hlučností nebo pokročilými funkcemi. Řada výrobců dražších mini ledniček už nezapomíná ani na designovou stránku. 

Pokud však sháníte lednici především pro její hlavní funkci – chlazení, za tuto cenu už pořídíte i levnější klasické, vysoké lednice, které se vyplatí více pro svůj vyšší objem, více funkcí a často i lepší energetickou třídu.

 

Často kladené otázky k mini ledničkám

Jak a jakou mini ledničku vybrat?

Při výběru mini ledničky se zaměřte na její primární využití, zda bude jen občasné, nebo má plnohodnotně nahradit velkou lednici. S typem mini lednice se pojí také její objem, při každodenním využívání potřebuje jedna osoba kapacitu asi 50 l. Neopomeňte ani uživatelský komfort v podobě funkcí, spotřebu elektrické energie potom ovlivní chladící vlastnosti.

Kam se mini ledničky hodí?

Mini ledničky představují kompaktní a zmenšené verze velkých lednic. Pultové modely nabídnou jejich plnohodnotnou náhradu do jedno až dvoučlenné domácnosti, klasické mini ledničky se hodí spíše na občasné využívání například na chatě, v příležitostném ubytování (hotely, ubytovny, koleje) nebo také v kancelářích. Specifické jsou potom přenosné mini lednice, ty však mívají objem jen v jednotkách litrů. Odnoží mini lednic jsou minibary určené spíše na chlazení nápojů.

Jaký je objem mini ledniček?

V závislosti na typu může objem mini ledniček činit asi 5 až 150 litrů. Toto rozpětí je velmi široké, protože mini ledniček existuje více druhů dle účelu. Pultové mini lednice se objemem pohybují okolo 100 litrů, a jsou tak vhodné i do dvoučlenné domácnosti. Klasické mini lednice mají asi 30 – 60 l. Nejmenšího objemu dosahují přenosné mini lednice a speciální, spíše designové modely určené k chlazení pár lahví nápojů.

Jakými funkcemi mini ledničky disponují?

Funkce mini ledniček také závisejí na konkrétním typu, protože přenosný model o objemu 15 litrů nepotřebuje tolik funkcí jako 120l pultová lednice pro nepřetržitý provoz. Mezi užitečné technologie mini lednic se řadí No Frost systém, v jehož přítomnosti nevzniká námraza, dále samoodmrazování, super chlazení či mražení. Vhod jistě přijde také možnost zaměnitelného otevírání, kdy si můžete zvolit stranu otevírání podle prostorových kompozic.

Mají mini ledničky mrazák?

Ano, u převážné většiny mini ledniček je možné najít mrazák. U pultových modelů je k dispozici v podobě samostatného prostoru i se dvěma poličkami, u klasických mini ledniček či minibarů se často jedná jen o malý mrazicí box v rohu, do kterého se často vejde například jen zmrzlina. U mrazáků mini ledniček je důležité zaměřit se na jejich mrazicí výkon a třídu mrazení. Přenosné a nejmenší modely mrazák zpravidla nemají.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.7 z 48 hlasů