Jak vybrat mini projektor
U mini projektorů vás budou zajímat podobné vlastnosti jako u těch klasických, zejména co se kvality promítání týče. Z toho důvodu vám doporučujeme přečíst si i článek Jak vybrat klasický projektor, kde vám podrobně vysvětlíme všechny parametry a ještě více přiblížíme celou problematiku. Výběr mini projektoru se však od toho klasického v mnoha ohledech liší. Na jaké rozdíly se připravit a na co si dát pozor, vám povíme v tomto článku.
V jednotlivých kapitolách se věnujeme zejména důležitým parametrům u mini projektorů. Snažíme se také vysvětlit hlavní rozdíly mezi mini projektorem a klasickým projektorem, proč k jejich výběru nelze přistupovat stejně a nakonec i to, kolik peněz si například na nákup mini projektoru vlastně připravit.
Jak vybrat mini projektor stručně:
- Na velikosti záleží. – Stačí vám kompaktní projektor na občasné přenášení, nebo chcete opravdu malé zařízení do kapsy? I mini projektor může být malý nebo ještě menší, ověřte si tedy jeho přesné rozměry.
- Rozlišení rozhoduje o kvalitě obrazu. – U mini projektorů ale musíte počítat s tím, že většinou nedosahují takového rozlišení, jako klasické projektory.
- Zaměřte se na svítivost. – Vyšší svítivost zajistí, že promítaný obraz uvidíte jasněji i mimo zatemnělou místnost nebo ve dne.
- Důležitá bude i integrovaná baterie. – S ní můžete totiž projektor používat kdekoliv a nejste omezeni přítomností elektrické zásuvky.
- Zajímejte se o konektivitu. – Tedy o možnost připojení k ostatním zařízením, ze kterých budete chtít obraz promítat.
- Zamyslete se nad cenou – Projektor koupíte už za pár tisíc, ale v takovém případě musíte počítat, že obraz nebude patřit mezi ty nejkvalitnější.
Mini projektor vs. klasický projektor
Pokud se rozhodujete, které z těchto dvou zařízení zvolit, řiďte se hlavně způsobem jeho následného využití a řekněte si, proč si projektor vlastně pořizujete a co s ním chcete promítat.
- Kvalita obrazu – kvalitou promítaného obrazu se mini projektor téměř nikdy nevyrovná tomu klasickému.
- Možnost přenášení – mini projektory jsou malé a snadno si je můžete sbalit na cesty.
- Instalace – u mini projektorů nemusíte nic složitě instalovat a jejich ovládání bývá obecně jednodušší.
- Cena – za klasický projektor si připlatíte, a to i mnohonásobně. Cena však odráží kvalitu, tou mini projektory často pokulhávají.
V první řadě je potřeba si uvědomit, že do malého zařízení se nikdy nevejde tolik technologií a menší velikost a kompaktnost bude tak vždy vykoupena například nižší kvalitou obrazu. U mini projektorů s tím ale zkrátka musíte počítat. Vždy to je prostě něco za něco.
To znamená, že pokud potřebujete opravdu kvalitní obraz a technologicky dokonalé zařízení, musíme vás zklamat, ale mini projektor rozhodně není pro vás. Budete se holt muset smířit s tím, že v takovém případě je nutné pořídit větší variantu a nejlépe ji umístit někam, kde s projektorem nebudete moc hýbat a neustále ho přemisťovat.
|
Výhody |
Nevýhody |
Mini projektor |
+ Menší rozměry
+ Lehký
+ Kompaktní
+ Lze ho brát na cesty
+ Není potřeba instalace
+ Nižší cena |
– Horší kvalita obrazu
– Obecně nižší svítivost
– Nízká pozorovací vzdálenost |
Klasický projektor |
+ Lepší kvalita obrazu
+ Obraz dobře viditelný i za světla
+ Více funkcí
+ Větší pozorovací vzdálenost |
– Vyšší cena
– Složitější instalace
– Těžší
– Větší rozměry |
Co se týče dělení různých typů projektorů, existují také modely určené například přímo do kanceláří, na filmové promítání, 3D projektory, interaktivní projektory a mnoho dalších. Více se o nich dozvíte tady.

Proč koupit kvalitní mini projektor
- Poskytne kvalitní obraz – bez něj bude sledování filmů i prohlížení fotek spíše utrpením, jedná se o jednu z nejdůležitějších vlastností projektoru vůbec.
- Uvidíte projekci i přes den – levné mini projektory se vyznačují velmi nízkou svítivostí, což následně znamená nízkou viditelnost obrazu, proto doporučujeme se zaměřit na ty kvalitnější.
- Lepší využití – přítomnost baterie a její delší výdrž posune využití projektoru na úplně jiný level, můžete si ho vzít s sebou na cesty, nebo promítat obraz kdekoliv se vám zachce.
- Delší životnost – kvalitní projektor přináší i delší životnost jednotlivých komponentů, například lampy.
- Kvalitnější zvuk – přenosné projektory mívají často zabudované vlastní reproduktory a díky vyššímu výkonu nepotřebujete tahat další externí vybavení.
Nativní rozlišení
Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru toho správného klasického i mini projektoru je rozlišení. To totiž z velké části rozhoduje o kvalitě výsledného obrazu. V tomto případě samozřejmě platí, že čím více, tím lépe. Větší rozlišení znamená kvalitnější a ostřejší obraz. Udává se v pixelech (px) a na základě jeho velikosti pak nese i odpovídající označení.
Musíte se smířit s tím, že čím menší zařízení bude, tím nižší rozlišení od něj lze čekat. Od větších modelů požadujte alespoň 1 280 × 800 pixelů, jinak značeno také jako WXGA rozlišení, nebo vyšší. Mezi ty nejlepší patří samozřejmě Full HD či 4K rozlišení, za ty si ale něco připlatíte.
Ty nejmenší cestovní modely mívají mnohdy skromných 854 × 480 pixelů, neboli FWVGA rozlišení. Levné modely s opravdu nízkým rozlišením si raději nepořizujte, výsledný obraz by vás totiž opravdu nepotěšil. Podrobný popis jednotlivých typů rozlišení najdete tady.
Rozdíl mezi nativním a maximálním rozlišením
Rozlišení ovlivňující kvalitu obrazu se nazývá nativní rozlišení. Při výběru se můžete setkat ještě s pojmem maximální rozlišení, což značí nejvyšší rozlišení, ze kterého je projektor schopen převést rozlišení na nativní neboli fyzické. Film nebo plochu počítače ve vyšším než maximálním rozlišení projektor nezvládne zobrazit. Dávejte si proto pozor, abyste při výběru toho správného projektoru tyto dva pojmy nezaměnili.
Svítivost
Právě svítivost lze označit za parametr, ve kterém mini projektory výrazně zaostávají za všemi ostatními typy projektorů, mají ji totiž obecně nižší. Jednotkou svítivosti, neboli světelného toku, jsou lumeny se zkratkou lm. Stejně jako u rozlišení platí, že čím více, tím lépe. Čím vyšší má projektor svítivost, tím více bude svítit a vy obraz uvidíte jasněji. Vše samozřejmě záleží na okolních světelných podmínkách. U mini projektorů se nejčastěji setkáte s následujícími hodnotami:
- Svítivost v řádu desítek lumenů – na opravdu nízkou hodnotu lze narazit u těch nejmenších cestovních a kapesních projektorů. V takovém případě je potřeba promítat v dokonale zatemněné místnosti nebo v noci.
- Do 1000 lm – stále nízká hodnota, hodí pro promítání v zatemněných místnostech.
- 1000 až 3000 lm – vhodné i do částečně zatemněných místností jako jsou například kanceláře či konferenční místnosti.
- Nad 3000 lm – dostatečně viditelný obraz i za jasného denního světla.
Kontrast
Tento parametr je důležitý především u projektorů určených k domácímu použití a přehrávání filmů. Kontrast totiž udává poměr mezi nejsvětlejším a nejtmavším místem obrazu (Zdroj: Bakalářská práce). U mini projektorů bývá zpravidla mnohem nižší než u klasických projektorů. Rozhodně tak nemůžete počítat s tím, že vám nabídnou sledování filmů v té nejlepší kvalitě.
I v kategorii mini projektorů ale najdete kvalitní kousky, za které si ovšem dost připlatíte. Pokud máte tedy v plánu používat mini projektor ke sledování filmů, na kontrast se určitě zaměřte a snažte se, aby byl co nejvyšší. Ideální je hodnota 10 000:1 a vyšší.
Technologie projekce
Při nákupu mini projektorů narazíte zpravidla na dvě různé technologie promítání. První z nich se označuje jako DLP a druhá zkratkou LCD. Pro začátek je určitě dobré zmínit, že rozdíly mezi cenově srovnatelnými projektory, fungujícími ať už na jedné či druhé technologii promítání, jsou v dnešní době minimální. To znamená, že není téměř žádný rozdíl v kvalitě mezi jedním DLP mini projektorem za 10 tisíc a jiným LCD modelem za podobnou částku. Jaký je mezi nimi tedy rozdíl?
- DLP projektory – nemusí se čistit od prachu, lépe zobrazují černou a mají vyšší kontrast. Dále se ještě rozdělují na projektory s halogenovou lampou (větší rozměry a svítivost) a modely s LED diodami (nižší spotřeba a rozměry).
- LCD projektory – kromě černé zobrazují celkově lepší barvy, jsou náročnější na údržbu a mají nižší kontrast.
Způsob napájení
U mini projektorů se většinou dbá především na jejich kompaktnost a mobilitu. Díky tomu je můžete snadno přenášet a používat téměř kdekoliv. A co jiného by mohlo udělat přístroj ještě více mobilnější než integrovaná baterie. Díky ní můžete projektor používat opravdu kdekoliv a nejste závislí na přívodu elektrické energie. Stále ovšem zůstává možnost tyto modely používat i klasicky připojené do zásuvky.
Ne všechny mini projektory dokáží fungovat na baterii. Pokud to od zařízení požadujete, při výběru se na tento parametr určitě zaměřte. Důležitá bude také kapacita baterie, protože od ní se odvíjí její výdrž. Kvalitnější a dražší zařízení zvládnou na jedno nabití fungovat v řádu jednotek hodin. Určitě ale požadujte, aby baterie zvládla alespoň dobu prezentace nebo přehrání jednoho filmu. Výdrž by se tak měla minimálně pohybovat kolem 3 až 4 hodin, abyste tuhle vlastnost vůbec k něčemu využili.
Rozměry
Už samotný název mini projektor napovídá, že by se mělo jednat o malé zařízení. Samozřejmě je tím myšleno, že se jedná o menší a kompaktnější verzi klasických projektorů. Nejčastěji se setkáte s rozměry v řádu pár centimetrů. Většinou se velikost těchto zařízení pohybuje kolem 12 až 20 cm. Ne vždy ovšem musí platit pravidlo, že čím menší model, tím lépe pro vás. Pamatujte, že menší velikost znamená méně místa pro důležité technologie promítání. Někdy je tak lepší obětovat pár centimetrů v tašce navíc, než mít nekvalitní obraz.
Na trhu se dnes už ovšem setkáte i s opravdu kapesními modely. Jedná se o zařízení o velikosti většího mobilního telefonu nebo malého přenosného reproduktoru. Většinou slouží primárně k připojení se ke smartphonu, ze kterého data promítáte na vámi zvolené místo. U takových zařízení už ovšem musíte počítat s nižší celkovou kvalitou a obraz v žádném případě nelze přirovnávat ke klasickým projektorům. Na druhou stranu si ho lze vzít například na cesty bez toho, že by vám výrazněji zatížil batoh nebo kabelku.
Hmotnost
Se zmíněnými rozměry souvisí také hmotnost přístroje. Vzhledem k tomu, že si uživatelé většinou pořizují mini projektor kvůli častému přenášení, měla by být jeho hmotnost co možná nejnižší. Nikomu se totiž nechce tahat s těžkým projektorem, pokud si ho berete s sebou například na cesty.
Váha mini projektorů se většinou pohybuje kolem jednoho kilogramu. Občas se samozřejmě setkáte i s těžšími modely, u těch si dobře rozmyslete, zda vám vyšší hmotnost nebude nijak překážet v jeho užívání. Nejmenší kapesní modely mají pak mnohdy dokonce méně než 200 gramů. Dnes si tak můžete pořídit projektor skoro stejně lehký, jako některé mobilní telefony. Takové zařízení už si s sebou můžete brát opravdu všude.
Konektivita
Většinou si se samotným projektorem nevystačíte. I když například disponuje interní pamětí, stejně k němu musíte připojit nějaké zařízení, ze kterého do něj soubory nahrajete. Z toho důvodu je velmi důležité věnovat pozornost také konektivitě přístroje, neboli možnostem propojení. Ať už chcete promítat obraz z počítače nebo mobilního telefonu, pomůže vám následující přehled, abyste věděli, jaké vstupy a výstupy od projektoru požadovat.
- Pro připojení PC či notebooku jsou potřeba konektory HDMI, DVI nebo VGA.
- Pro přehrání multimédií přímo ze sítě slouží LAN konektor.
- Tablet nebo mobilní telefon připojíte pomocí bezdrátové technologie Wi-Fi, Bluetooth, případně redukce HDMI na microUSB. V takovém případě musí být projektor ovšem vybavený technologií MHL.
- Pokud chcete promítat soubory z externí paměťové karty, projektor by měl být vybavený čtečkou karet, kam ji jednoduše umístíte.
Užitečné funkce a vlastnosti
Od mini projektorů bohužel nemůžete čekat stejné množství nejrůznějších funkcí a vychytávek, jako v případě těch klasických. Jen málokteré například zvládnou kvalitní 3D projekci, i když se o to některé modely na trhu už snaží. Přinášíme vám alespoň přehled těch nejzákladnějších, které umí velká spousta přenosných a kompaktních modelů.
- Dálkové ovládání – s jeho pomocí můžete nastavovat i obsluhovat projektor klidně i z druhé strany místnosti a nemusíte u něj přímo stát.
- Vnitřní paměť – můžete si do ní ulož prezentaci, fotky, film či jiné soubory, které si můžete následně promítnout bez nutnosti připojení k externímu zařízení.
- PiP (Picture in Picture) – tato funkce umožňuje promítat dva obrazy ze dvou různých zařízení vedle sebe.
- Vestavěný reproduktor – postará se o základní ozvučení například při promítání filmů nebo videí. Zvuk z něj ovšem nebývá moc kvalitní, takže je určitě lepší používat externí bedýnky.
- Korekce lichoběžníkového zkreslení – pomocí ní můžete narovnat šikmost obrazu, pokud projektor není umístěn kolmo k promítací ploše, nýbrž promítá například ze strany. U mini projektorů tahle funkce není nijak výrazně důležitá, jelikož se zařízení dá lehce přemístit.
- Zoom – umožní přiblížit promítaný obraz bez toho, aniž byste hýbali s projektorem a přibližovali celé zařízení k promítací ploše.
Cena
Pokud srovnáme kategorii mini projektorů s těmi ostatními, tato zařízení se rozhodně řadí mezi levnější. Rozhodně ale nezapomínejte na to, že od pořizovací ceny produktu se bude většinou odrážet jeho kvalita. Pokud tak například požadujete skvělý výsledný obraz, rozhodně si za mini projektor raději připlaťte, ať nejste zklamaní.
Cena do 5 000 Kč
Pokud jste doposud měli zkušenost pouze s klasickými projektory, takhle skutečnost vás nejspíš překvapí, ale mini projektor lze opravdu pořídit za méně než 5 tisíc korun. Na tuto cenovou kategorii se ale zaměřte pouze v případě, že vaše hlavní kritérium při výběru tvoří pořizovací cena. S takovým zařízením si sice promítnete obraz, ale počítejte s tím, že jeho kvalita nebude nejvyšší. Většinou se jedná o ty nejmenší kapesní modely, které se připojují například k mobilnímu telefonu.
Cena od 5 000 do 15 000 Kč
V této cenové kategorii se mini projektory pohybují asi nejčastěji. Najdete zde rozsáhlou nabídku všech možných modelů od výkonnějších kapesních zařízení, až po větší modely s velmi slušným rozlišením obrazu i docela vysokým kontrastem.
Projektory v této cenové hladině už většinou spolehlivě zvládnou promítat filmy a obraz doplní o zvukovou kulisu pomocí zabudovaných reproduktorů ve slušné kvalitě. Nechybí jim možnost Wi-Fi připojení a další užitečné funkce.
Cena nad 15 000 Kč
Za 15 tisíc a více už pořídíte opravdu špičku mezi mini projektory. Můžete se těšit na vysoký kontrast i rozlišení obrazu. Najdete mezi nimi dokonce modely disponující 3D projekcí. Pokud si chcete užívat promítání filmů ve vysoké kvalitě a zároveň toužíte po kompaktním projektoru, nebojte se za něj připlatit.
Mějte ovšem na paměti, že většinou ani ten nejvýkonnější mini projektor nedosáhne na kvality těch špičkových klasických projektorů. Jak už jsme zdůraznili v tomto článku několikrát, mobilita a kompaktnost je zkrátka vykoupena o něco nižší úrovní zobrazení.
Dobrý den, chci se zeptat, jestli se dá připojit mobilní telefon k projektoru Apeman lc350? Děkuji.