Jak vybrat mini projektor
U mini projektorů vás budou zajímat podobné vlastnosti jako u těch klasických, zejména co se kvality promítání týče. Z toho důvodu vám doporučujeme přečíst si i článek Jak vybrat klasický projektor, kde vám podrobně vysvětlíme všechny parametry a ještě více přiblížíme celou problematiku. Výběr mini projektoru se však od toho klasického v mnoha ohledech liší. Na jaké rozdíly se připravit a na co si dát pozor, vám povíme v tomto článku:
- Klasický vs. mini – klasický projektor nabídne kvalitnější obraz, tomu se mini verze nikdy nevyrovná. Lze s ním však snadněji manipulovat, hodí se tak na cesty.
- Proč koupit kvalitní mini projektor – kvalitnější zařízení poskytnou lepší obraz i možnost promítat filmy za šera.
- Nevýhody mini projektorů – mezi největší nevýhody patří horší kvalita obrazu, menší svítivost a vyšší pořizovací cena.
- Rozlišení – čím vyšší rozlišení, tím lepší obraz. Pamatujte, ale že ani tak nebude kvalitní jako u klasického modelu.
- Svítivost – vyšší svítivost zajistí, že promítaný obraz uvidíte jasněji i mimo zatemnělou místnost nebo ve dne. Nejčastěji se udává v ANSI lumenech.
- Kontrast – udává poměr mezi nejvíce světlým a tmavým místem obrazu. Pro sledování filmů volte hodnotu 10 000 : 1 a vyšší.
- Technologie projekce – vybírat lze mezi DLP a LCD technologií. Jsou cenově i kvalitativně srovnatelné.
- Napájení – provoz mini projektorů byste měli řešit v souvislosti s mobilitou. Pokud nechcete být závislí na přítomnosti zásuvky, volte model s integrovanou baterií.
- Důležité parametry – zaměřte se na rozměry a hmotnost. Některé modely váží stejně jako smartphone. Ovšem čím menší projektor, tím méně místa na projekční technologie.
- Konektivita – zkontrolujte si možnost připojení k zařízením, ze kterých budete promítat. Pro projekci z počítače potřebujete VGA, DVI nebo HDMI konektor.
- Funkce a vlastnosti – promítání může zpříjemnit funkce dálkového ovládání nebo vnitřní paměť mini projektoru. Nemusíte k němu připojovat externí zařízení.
- Oblíbené značky – známými výrobci mini projektorů jsou firmy Apeman nebo Anker.
- Cena – projektor koupíte už za pár tisíc, ale v takovém případě musíte počítat, že obraz nebude patřit mezi ty nejkvalitnější.
Mini projektor vs. klasický projektor
Pokud se rozhodujete, které z těchto dvou zařízení zvolit, řiďte se hlavně způsobem jeho následného využití. Řekněte si, proč si projektor vlastně pořizujete a co s ním chcete promítat.
- Kvalita obrazu – kvalitou promítaného obrazu se mini projektor téměř nikdy nevyrovná tomu klasickému.
- Možnost přenášení – mini projektory jsou malé a snadno si je můžete sbalit na cesty.
- Instalace – u mini projektorů nemusíte nic složitě instalovat a jejich ovládání bývá obecně jednodušší.
- Cena – za klasický projektor si připlatíte, a to i mnohonásobně. Cena však odráží kvalitu, tou mini projektory často pokulhávají.
V první řadě je potřeba si uvědomit, že do malého zařízení se nikdy nevejde tolik technologií. Menší velikost a kompaktnost bude tak vždy vykoupena zejména nižší kvalitou obrazu. Pokud potřebujete opravdu kvalitní obraz a technologicky dokonalé zařízení, musíme vás zklamat, ale mini projektor není pro vás. V takovém případě je nutné pořídit větší variantu a nejlépe ji umístit někam, kde s projektorem nebudete moc hýbat a neustále ho přemisťovat.
|
Výhody |
Nevýhody |
Mini projektor |
+ Menší rozměry
+ Lehký
+ Kompaktní
+ Lze ho brát na cesty
+ Není potřeba instalace
+ Nižší cena |
– Horší kvalita obrazu
– Obecně nižší svítivost
– Nízká pozorovací vzdálenost |
Klasický projektor |
+ Lepší kvalita obrazu
+ Obraz dobře viditelný i za světla
+ Více funkcí
+ Větší pozorovací vzdálenost |
– Vyšší cena
– Složitější instalace
– Těžší
– Větší rozměry |
Co se týče dělení různých typů projektorů, existují také modely určené například přímo do kanceláří, na filmové promítání, 3D projektory, interaktivní projektory a mnoho dalších. Více se o nich dozvíte tady.

Proč koupit kvalitní mini projektor
Koupi kvalitního depilátoru lidé často zvažují z těchto důvodů:
- Poskytne kvalitní obraz – bez kvalitního přístroje bude sledování filmů i prohlížení fotek spíše utrpením. Jedná se o jednu z nejdůležitějších vlastností projektoru vůbec.
- Lepší využití – přítomnost baterie a její delší výdrž posune využití projektoru na úplně jiný level. Můžete si ho vzít s sebou na cesty nebo promítat obraz kdekoliv se vám zachce.
- Delší životnost – kvalitní projektor přináší i delší životnost jednotlivých komponentů, například lampy.
- Kvalitnější zvuk – přenosné projektory mívají často zabudované vlastní reproduktory a díky vyššímu výkonu nepotřebujete s sebou nosit další externí vybavení.
Nevýhody mini projektorů
Mini projektory vám umožní skvělý filmový večer prakticky kdekoli. Mají ale i své nevýhody:
- Méně kvalitní obraz – mini projektory zvláště kvůli své kompaktní velikosti a mobilitě mívají horší obraz (zejména oproti klasickým modelům).
- Slabší svítivost – především kapesní modely trpí menší svítivostí. To znamená, že je nutné při promítání mít co největší tmu. Někdy tak nemusí stačit pouze zatáhnout závěsy.
- Vysoká cena – pokud chcete opravdu kvalitní přenosný projektor, počítejte s vyšší cenou. Levnější varianty totiž neposkytnou dobrý obraz ani zvuk a i tak vás vyjdou na několik tisíc korun.
Rozlišení
Při výběru mini projektoru narazíte na nativní a maximální rozlišení:
- Nativní rozlišení – jedná se o fyzické rozlišení, které zařízení dokáže promítnout.
- Maximální rozlišení – nejvyšší rozlišení, ze kterého je projektor schopen převést rozlišení na nativní.
Nativní rozlišení
Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru klasického i mini projektoru je rozlišení. Z velké části totiž rozhoduje o kvalitě výsledného obrazu. Udává počet pixelů (obrazových bodů), které projektor dokáže v horizontálním a vertikálním směru promítnout. V tomto případě platí čím více, tím lépe. Větší rozlišení znamená kvalitnější a ostřejší obraz. Udává se v pixelech (px) a na základě jeho velikosti pak nese i odpovídající označení.
Musíte se smířit s tím, že čím menší zařízení bude, tím nižší rozlišení od něj lze očekávat. Od větších modelů požadujte alespoň 1 280 × 800 pixelů, jinak značeno také jako WXGA rozlišení. Taková hodnota by měla stačit na přehrání filmu. Mezi nejlepší rozlišení patří samozřejmě Full HD či 4K rozlišení. Ta se hodí pro domácí kina. Nicméně si za ně připlatíte.
Ty nejmenší cestovní modely mívají mnohdy skromných 854 × 480 pixelů, neboli FWVGA rozlišení. Levné modely s ještě nižším rozlišením si raději nepořizujte. Výsledný obraz by vás totiž nepotěšil. Podrobný popis jednotlivých typů rozlišení najdete tady.
Maximální rozlišení
Rozlišení ovlivňující kvalitu obrazu se nazývá nativní rozlišení. Při výběru se můžete setkat ještě s pojmem maximální rozlišení, což značí nejvyšší rozlišení, ze kterého je projektor schopen převést rozlišení na nativní neboli fyzické. Film nebo plochu počítače ve vyšším než maximálním rozlišení projektor nezvládne zobrazit. Dávejte si proto pozor, abyste při výběru toho správného projektoru tyto dva pojmy nezaměnili.
Svítivost
Svítivost udává, jak bude obraz viditelný. Čím intenzivnější bude okolní světlo, tím vyšší svítivost bude potřeba. Zpravidla se udává v lumenech nebo ANSI lumenech:
- Lumeny – standardní jednotka, která udává, jak silný je světelný zdroj. Reprezentuje měření jasu v jednom úhlu.
- ANSI lumeny – udává hodnotu jasu světla z projektoru podle americké definice. Reprezentuje zprůměrovaná měření z různých úhlů. Bývá přesnější.
Lumeny
Jednotkou svítivosti, neboli světelného toku, jsou lumeny se zkratkou lm. Svítivost v lumenech se zjišťuje tak, že se změří tok světla pod určitým úhlem. Čím vyšší má projektor svítivost, tím více bude svítit a vy obraz uvidíte jasněji. Pokud jej chcete používati v situacích, kdy není možné zatemnění, hledejte přístroje s co největší svítivostí. U mini projektorů se nejčastěji setkáte s následujícími hodnotami:
- Svítivost v řádu desítek lumenů – na opravdu nízkou hodnotu narazíte u nejmenších cestovních a kapesních projektorů. Je potřeba promítat v dokonale zatemněné místnosti nebo v noci.
- Do 1000 lm – stále nízká hodnota, hodí se pro promítání v zatemněných prostorách.
- 1000 až 3000 lm – vhodné i do částečně zatemněných pokojích jako jsou například kanceláře či konferenční místnosti.
- Nad 3000 lm – umožní vidět obraz i za denního světla.
ANSI Lumeny
Jas v ANSI lumenech můžete vídat stále častěji v popisu technických parametrů u mini projektorů. Lumeny ANSI (American National Standards Institute) udávají hodnotu jasu z projektoru na základě definice Amerického národního ústavu pro normalizaci. Hodnota svítivosti je zprůměrovaný výsledek několika měření jasu v různých bodech obrazovky. Berou také v potaz reakci lidského oka. Udávají přesnější hodnotu svítivosti pro člověka.
Zásadní rozdíl mezi lumeny a ANSI lumeny je tedy v měření. V lumenech se udává měření pouze určitého úhlu. ANSI lumeny berou v potaz více faktorů, provádí měření detailněji. To znamená, že svítivost udávaná v ANSI lumenech bývá vyšší než ve standardních lumenech. U ANSI lumenů se nejčastěji setkáte s těmito hodnotami:
- Do 600 ANSI lm – hodí se pro promítání v zatemněných či slabě osvícených prostorách.
- 600 – 1600 ANSI lm – hodí se pro promítání v interiéru či exteriéru i za většího světla.
- Nad 1600 ANSI lm – vhodné pro promítání za denního světla venku i uvnitř.
Právě svítivost lze označit za parametr, ve kterém mini projektory výrazně zaostávají za všemi ostatními typy projektorů. Mají ji totiž obecně nižší. Vše samozřejmě záleží na okolních světelných podmínkách.
Kontrast
Tento parametr je důležitý především u projektorů určených k domácímu použití a přehrávání filmů. Kontrast totiž udává poměr mezi nejsvětlejším a nejtmavším bodem obrazu (Zdroj: Bakalářská práce). U mini projektorů bývá zpravidla mnohem nižší než u klasických projektorů. Rozhodně tak nemůžete počítat s tím, že vám nabídnou sledování filmů v té nejlepší kvalitě.
I v kategorii mini projektorů ale najdete kvalitní kousky, za které si ovšem dost připlatíte. Pokud máte tedy v plánu používat mini projektor ke sledování filmů, na kontrast se určitě zaměřte a snažte se, aby byl co nejvyšší. Ideální je hodnota 10 000 : 1 a vyšší.
Technologie projekce
Při nákupu mini projektorů vybíráte mezi dvěma technologiemi promítání. Dá se říci, že jsou totožné cenově i v kvalitě obrazu:
- DLP projektory – nemusí se čistit od prachu, lépe zobrazují černou a mají vyšší kontrast.
- LCD projektory – kromě černé zobrazují lépe barvy. Jsou ale náročnější na údržbu a mají nižší kontrast.
DLP projektory
Tato technologie nabízí vysokou frekvenci zobrazovaných snímků. Obraz je tedy plynulý, což oceníte zejména u akčních filmových scén nebo videoher. DLP projektory obecně lépe zobrazují černou barvu a mívají vyšší kontrast. Výhodou je jejich snadná údržba, nemusíte je čistit od prachu. Dále se ještě rozdělují na projektory s halogenovou lampou (větší rozměry a svítivost) a modely s LED diodami (nižší spotřeba a rozměry).
LCD projektory
Také od tohoto typu můžete očekávat stabilní obraz a hezké barvy. Vyznačují se lepším zobrazováním barev, kromě černé. Mají tak nižší kontrast a jsou náročnější na údržbu než DLP varianty. Nicméně rozdíly mezi cenově srovnatelnými projektory, fungujícími ať už na jednu či druhou technologii promítání, jsou v dnešní době minimální.
Způsob napájení
Můžete si vybírat mezi mini projektory s integrovanou baterií nebo s napájením přímo ze sítě:
- Napájení ze sítě – projektor využijete pouze v případě, že bude zapojený do zdroje. To značně omezuje možnost promítání na jakémkoliv místě.
- Integrovaná baterie – zařízení s integrovanou baterií můžete používat bez ohledu na blízkost zdroje napětí. I tak ale můžete zařízení používat zapojené v zásuvce.
Integrovaná baterie
Integrovaná baterie dělá z mini projektorů mobilnější zařízení. Stačí si najít vhodnou plochu na promítání a film nebo fotky zhlédnete opravdu kdekoli. Při výběru ale zohledněte i kapacitu baterie. Od ní se totiž odvíjí, jak dlouho zvládne mini projektor fungovat. U kvalitnějších a dražších zařízení to jsou jednotky hodin. Baterie by měla vydržet alespoň po dobu prezentace nebo přehrání jednoho filmu.
Požadujete tak výdrž kolem 3 až 4 hodin, abyste model s integrovanou baterií vůbec k něčemu využili. Některé modely však nabízí možnost dobíjení baterie skrze powerbanku. Stačí tedy, abyste si s sebou vzali vy, případně i vaši přátelé, nabité powerbanky a čeká vás nekonečná projekce třeba v přírodě! Zajímavostí je, že některé modely fungují naopak. Tedy pokud nevyčerpáte veškerou energii z mini projektoru, můžete jej použít jako powerbanku pro dobití jiného přístroje.
Důležité parametry
U mini projektorů si všímejte, zvláště chcete-li je přenášet, hmotnosti a rozměrů:
- Rozměry – nejčastěji se setkáte s rozměry okolo 20 centimetrů. Menší modely však také mají méně místa na důležité technologie projekce.
- Hmotnost – zařízení běžně váží okolo jednoho kilogramu. Ty nejlehčí modely mají hmotnost podobnou smartphonu.
Rozměry
Název mini projektor napovídá, že se jedná o menší a kompaktnější verzi klasických projektorů. Nejčastěji se setkáte s rozměry v řádu pár centimetrů. Většinou se velikost těchto zařízení pohybuje kolem 12 až 20 cm. Ne vždy ovšem musí platit pravidlo, že čím menší model, tím lépe pro vás. Pamatujte, že menší velikost znamená méně místa pro důležité technologie promítání. Někdy je tak lepší obětovat pár centimetrů v tašce, než mít nekvalitní obraz.
Na trhu se dnes ovšem setkáte i s opravdu kapesními modely. Jedná se o zařízení o velikosti většího mobilního telefonu nebo malého přenosného reproduktoru. Většinou slouží primárně k připojení se ke smartphonu, ze kterého data promítáte na vámi zvolené místo. U takových zařízení už ovšem musíte počítat s celkově nižší kvalitou. Obraz nelze v žádném případě přirovnávat ke klasickým projektorům. Na druhou stranu si ho lze vzít například na cesty bez toho, že by vám výrazněji zatížil batoh nebo kabelku.
Hmotnost
Se zmíněnými rozměry souvisí také hmotnost přístroje. Vzhledem k tomu, že si uživatelé většinou pořizují mini projektor kvůli častému přenášení, měla by jeho hmotnost být co nejnižší. Nikomu se totiž nechce tahat s těžkým projektorem, pokud si ho berete s sebou například na cesty.
Váha mini projektorů se většinou pohybuje kolem jednoho kilogramu. Občas se samozřejmě setkáte i s těžšími modely. U těch si dobře rozmyslete, zda vám vyšší hmotnost nebude nijak překážet v jeho užívání. Nejmenší kapesní model pak mnohdy váží dokonce méně než 200 gramů. Dnes si tak můžete pořídit projektor skoro stejně lehký jako některé mobilní telefony. Takové zařízení už si s sebou můžete brát opravdu všude.
Konektivita
Většinou si se samotným projektorem nevystačíte. I když například disponuje interní pamětí, stejně k němu musíte připojit nějaké zařízení, ze kterého do něj soubory nahrajete. Z toho důvodu je velmi důležité věnovat pozornost také konektivitě přístroje, neboli možnostem propojení. Ať už chcete promítat obraz z počítače nebo mobilního telefonu, pomůže vám následující přehled, abyste věděli, jaké vstupy a výstupy od projektoru požadovat:
- Pro připojení PC či notebooku jsou potřeba konektory HDMI, DVI nebo VGA.
- Pro přehrání multimédií přímo ze sítě slouží LAN konektor.
- Tablet nebo mobilní telefon připojíte pomocí bezdrátové technologie Wi-Fi, Bluetooth, případně redukce HDMI na microUSB. V takovém případě musí být projektor ovšem vybavený technologií MHL.
- Flash disk s prezentací připojíte pomocí USB vstupu.
- Pokud chcete promítat soubory z externí paměťové karty, projektor by měl být vybavený čtečkou karet, kam ji jednoduše umístíte.
Užitečné funkce a vlastnosti
Od mini projektorů bohužel nemůžete čekat velké množství funkcí a vychytávek jako u klasických. Přinášíme vám přehled těch nejzákladnějších, které umí spousta přenosných modelů:
- Dálkové ovládání – s jeho pomocí můžete nastavovat i obsluhovat projektor klidně i z druhé strany místnosti a nemusíte u něj přímo stát.
- Vnitřní paměť – můžete si do ní ulož prezentaci, fotky, film či jiné soubory, které si můžete následně promítnout bez nutnosti připojení k externímu zařízení.
- PiP (Picture in Picture) – tato funkce umožňuje promítat dva obrazy ze dvou různých zařízení vedle sebe.
- Vestavěný reproduktor – postará se o základní ozvučení například při promítání filmů nebo videí. Zvuk z něj ovšem nebývá moc kvalitní, takže je určitě lepší používat externí bedýnky.
- Wi-Fi a Bluetooth připojení – s bezdrátovým připojením ke smartphonu nebo notebooku promítnete prezentaci bez dalších kabelů.
- Korekce lichoběžníkového zkreslení – pomocí ní můžete narovnat šikmost obrazu, pokud projektor není umístěn kolmo k promítací ploše, nýbrž promítá například ze strany. U mini projektorů tahle funkce není nijak výrazně důležitá, jelikož se zařízení dá lehce přemístit.
- Zoom – umožní přiblížit promítaný obraz bez toho, aniž byste hýbali s projektorem a přibližovali celé zařízení k promítací ploše.
- Potlačení hluku – ventilátor projektoru vydává při promítání jistou míru hluku. Některé modely jej dokáží zmírnit tak, aby vás při sledování filmu nerušilo žádné hučení.
Oblíbené značky
Jedním z parametrů pro výběr mini projektoru je i důvěryhodná značka. Mezi nejpopulárnější patří:
- Apeman – výrobce se specializuje kromě projektorů také na sportovní kamery či fotopasti. Prodávají projektory především s LCD technologií. Některé modely váží necelý půl kilogram. Připojíte k nim i X-box, projektor tak využijete při hraní her.
- Anker – společnost prodává přenosné projektory v sérii Nebula. Mini modely váží necelý kilogram a mají integrovanou baterii. Ta ovšem vydrží jen 2,5 hodiny. Přehrání filmu byste ale měli stihnout. Mini projektor lze používat také jako reproduktor.
- Viewsonic – firma nabízí mini projektory lehké jako smartphone. Sice je přenesete kamkoli, je to ale vykoupenou nižším rozlišením, což ovlivní kvalitu filmu. Dražší a stále lehké modely však nabízí již Full HD rozlišení.
- Wanbo – patří pod společnost Xiaomi a zaměřuje se na kompaktní projektory. Prodává modely s LCD technologií a i ty nejlevnější zařízení disponují Full HD rozlišením, Wi-fi připojením a zabudovanými reproduktory.
Značka |
Specifika |
Cenová kategorie |
Které druhy nabízí |
Apeman |
Chladicí technologie
Potlačení hluku
Wi-fi a bluetooth připojení |
Nižší až střední |
S integrovanou baterií
i bez |
Anker |
Zařízení lze ovládat aplikací
Integrovaná baterie
Kamera ostří do sekundy |
Vyšší |
S integrovanou baterií |
Viewsonic |
Hmotnost i 280 g
JBL reproduktor
Lze připojit k powerbance |
Střední až vyšší |
S integrovanou baterií
i bez |
Wanbo |
Full HD rozlišení
Reproduktory
Automatická korekce obrazu |
Nižší až střední |
S integrovanou baterií
i bez |
Ceny mini projektorů
Od pořizovací ceny produktu se většinou odráží jeho kvalita. Pokud například požadujete skvělý výsledný obraz, raději si za mini projektor připlaťte, ať nejste zklamaní:
- Do 5000 Kč – za tuto cenu pořídíte nejlevnější kapesní projektory. Počítejte ale s horší kvalitou obrazu.
- 5000 – 15000 Kč – zde už seženete jak kapesní verze, tak větší a výkonnější zařízení. Obraz mívá dobrou kvalitu a nechybí ani zabudované reproduktory.
- Nad 15 000 Kč – v této cenové relaci pořídíte modely s kvalitním promítáním, bohatou konektivitou a funkcemi navíc jako třeba hlasové ovládání nebo voděodolnost.
Cena do 5 000 Kč
Pokud jste doposud měli zkušenost pouze s klasickými projektory, takhle skutečnost vás nejspíš překvapí, ale mini projektor lze opravdu pořídit za méně než 5 tisíc korun. Na tuto cenovou kategorii se ale zaměřte pouze v případě, že vaše hlavní kritérium při výběru tvoří pořizovací cena. S takovým zařízením si sice promítnete obraz, ale počítejte s tím, že jeho kvalita nebude nejvyšší. Většinou se jedná o ty nejmenší kapesní modely, které se připojují například k mobilnímu telefonu.
Cena od 5 000 do 15 000 Kč
V této cenové kategorii se mini projektory pohybují asi nejčastěji. Najdete zde rozsáhlou nabídku všech možných modelů od výkonnějších kapesních zařízení, až po větší modely s velmi slušným rozlišením obrazu i docela vysokým kontrastem.
Projektory v této cenové hladině už většinou spolehlivě zvládnou promítat filmy a obraz doplní o zvukovou kulisu pomocí zabudovaných reproduktorů ve slušné kvalitě. Nechybí jim možnost Wi-Fi připojení a další užitečné funkce.
Cena nad 15 000 Kč
Za 15 tisíc a více už pořídíte opravdu špičku mezi mini projektory. Můžete se těšit na vysoký kontrast i rozlišení obrazu. Najdete mezi nimi dokonce modely disponující 3D projekcí. Pokud si chcete užívat promítání filmů ve vysoké kvalitě a zároveň toužíte po kompaktním projektoru, nebojte se za něj připlatit.
Cenová kategorie |
Co obvykle nabízí |
Co obvykle nenabízí |
Pro koho se hodí |
Do 5000 Kč |
Méně kvalitní promítání
Skladné modely
Nižší kontrast |
Integrovanou baterii
Kvalitní obraz
Wi-fi připojení |
Pro nenáročné uživatele |
5000 – 15000 Kč |
Kapesní i větší modely
Kvalitnější obraz
Wi-fi připojení |
3D projekci
Vyšší odolnost |
Pro náročné uživatele |
Nad 15 000 Kč |
Kvalitní obraz
Vysokou konektivitu
3D promítání |
Kapesní modely |
Pro náročné uživatele toužící po perfektní technologii |
Mějte ovšem na paměti, že většinou ani ten nejvýkonnější mini projektor nedosáhne na kvality těch špičkových klasických projektorů. Jak už jsme zdůraznili v tomto článku několikrát, mobilita a kompaktnost je zkrátka vykoupena o něco nižší úrovní zobrazení.
Dobrý den, chci se zeptat, jestli se dá připojit mobilní telefon k projektoru Apeman lc350? Děkuji.