Někdy finance či stísněné prostory nedovolují nákup běžné pračky. Proto však existují alternativy, které zpřístupňují praní i malým domácnostem nebo splňují požadavky na výši finanční investice. Minipračky své využití však nachází i v mnoha dalších případech. Pokud jste se i vy rozhodli pro nákup tohoto zmenšeného spotřebiče, pak jste na správném místě. V řádcích níže vás seznámíme s parametry, které jsou při výběru minipračky důležité.
Nejprve se budeme věnovat typům minipraček a přiblížíme vám dostupné velikosti. Následně se zaměříme na kapacitu praní a odstřeďování, což je u těchto spotřebičů nejdůležitější. Poté vám uvedeme základní informace k příkonu a spotřebě vody či elektrické energie. Přestože minipračky většinou neoplývají funkční výbavou, shrneme v článku také možné funkce a programy a chybět nebude ani zmínka o ovládání či příslušenství.
Abyste věděli, jaký finanční obnos si pro nákup minipračky připravit, zaobíráme se v závěru článku také finanční problematikou těchto spotřebičů. A pokud stále nejste stoprocentně rozhodnutí pro nákup tohoto zmenšeného spotřebiče, přečtěte si také průvodce výběrem klasické pračky.
Jak vybrat minipračku stručně:
- Proč koupit kvalitní minipračku? Nabídne optimální poměr kapacity praní a ždímání a také kvalitní zpracování.
- Jaké jsou nevýhody minipraček? Pochopitelně nedosahují takových výsledků jako běžné pračky.
- Zaměřte se na rozměry minipračky. Existují přenosné modely, ale i varianty pro trvalé umístění ve stísněné domácnosti. Velikost pračky však ovlivňuje kapacitu praní a odstřeďování, která tak bývá obvykle nižší než u běžných praček.
- Sledujte kapacitu praní a odstřeďování. Obě hodnoty se mohou lišit a leckdy je tak potřeba ždímat vyprané prádlo nadvakrát.
- Zohledněte příkon, spotřebu vody a elektrické energie. Přestože jsou minipračky poměrně úsporné, není na škodu si tyto parametry prověřit.
- Zvažte, zda vám postačí jednoduchá minipračka bez funkcí a programů, nebo raději investujete více peněz do plnohodnotného spotřebiče s malými rozměry.
- Zaměřte se na hmotnost. Pokud budete minipračku často přenášet, vybírejte mezi plastovými modely. Pro trvalé umístění se hodí minipračky s nerezovým bubnem.
- Zkontrolujte příslušenství. Napouštěcí i vypouštěcí hadice by měly být co nejdelší, aby vám usnadnily obsluhu.
- Stanovte si rozpočet, vyberte několik kandidátů a vyhledejte si k nim uživatelské recenze. Zkušenosti uživatelů často mluví za vše.
Proč koupit kvalitní minipračku
Přečtěte si, proč se vyplatí investovat do kvalitní minipračky a co vám taková investice přinese.
- Vhodné řešení na cesty – minipračky pochopitelně nejsou vhodné na běžné praní špinavého prádla, ovšem jeví se jako dobrá volba například do karavanů, pod stan a kamkoliv na krátkodobý pobyt, kde nemáte možnost si oblečení vyprat v klasické pračce.
- Optimální poměr kapacity praní a odstředění – většina minipraček má hodnoty těchto dvou základních parametrů rozdílné. Investicí do kvalitní minipračky si však zajistíte, že bude poměr kapacity praní a odstředění optimální a nebudete muset ždímat prádlo nadvakrát.
- Ušetří místo – některé minipračky se svou velikostí podobají běžným volně stojícím pračkám, což vám příliš místa na cestách neušetří. Kvalitní minipračka by tak měla nabízet nejen dobrý výkon, ale i kompaktní rozměry.
- Kvalitní materiály – aby se minipračka brzy nepoškodila (pokud ji chcete používat v běžné domácnosti – garsonce), vyplatí se investovat do přístroje, u kterého coby výrobní materiál převažuje nerezová ocel.
Nevýhody minipraček
Na některé vlastnosti minipraček lze pohlížet negativně.
- Nevyperou příliš špinavé prádlo – výkon minipraček je značně omezený, a protože nedokážou vyvinout takové proudění vody, kterého dosahují běžně velké pračky, nelze od nich očekávat ohromující výsledky. Poradí si však dobře s jemným prádlem.
- Pomalé nahřívání – minipračky nemají takový příkon jako běžné spotřebiče, a tak je zcela běžné, že se nenahřívají takovou rychlostí ani nezvládnou vysoké stupně praní. Některé minipračky se nenahřívají vůbec (bez samostatného ohřevu).
- Náchylné k poškození – většina levných minipraček je vyrobena z plastů nebo u nich tento materiál převládá. Skrze to jsou náchylnější k rozbití. Investujte proto do minipračky z nerezové oceli.
Rozměry
- Výška do 35 cm – skutečně malé pračky s nízkou kapacitou praní, často ruční varianty.
- Výška 50–80 cm – běžné rozměry minipraček, které nabídnou slušnou kapacitu.
Na rozměry minipračky se zaměřte především s ohledem na budoucí umístění. Výška těchto spotřebičů obvykle dosahuje okolo půl metru až 80 cm, co do výšky však moc prostoru neušetříte. Jelikož jsou všechny minipračky vrchem plněné, musíte počítat s dostatečným prostorem nad spotřebičem, abyste neměli problém s plněním nebo otevíráním víka pračky.
Menší rozměry jsou pravděpodobně důvodem, proč jste se rozhodli pořídit si minipračku. Velikost minipračky však není ovlivněna jen tím, kam budete chtít spotřebič umístit, ale také kolik prádla chcete prát. A právě kapacitě praní se bude věnovat následující kapitola.
Kapacita praní
- 2 kg – drobné minipračky na zhruba 4 ks oděvů.
- 3 až 4,5 kg – běžná kapacita dostačující na praní při cestování nebo občasné praní v domácnosti.
Kapacita praní se udává v kilogramech a vypovídá o tom, jaké množství prádla je minipračka schopná vyprat za jeden prací cyklus. Obvykle se kapacita minipraček pohybuje okolo 2–4 kg, avšak najdete i varianty s nižší kapacitou. Větší kapacitu ocení především rodiny, které hledají minipračku na chalupu nebo na dovolenou, s menší kapacitou si pak vystačí například studenti na koleji či jednočlenné domácnosti.
Odstřeďování
- Bez odstřeďování – typické pro ruční minipračky.
- Odstřeďování s kapacitou od 1 kg do 2 kg – nabídnou menší jednokomorové minipračky, obvykle horší poměr kapacity praní/odstřeďování.
- Kapacita od 2,5 do 3,5 kg – typická pro větší minipračky se dvěma komorami pro praní a odstřeďování.
Při nákupu sledujte, zda vybraný model minipračky disponuje také funkcí odstřeďování. Pro tento krok mohou mít některé spotřebiče i samostatnou komoru. Kapacita odstřeďování bývá obvykle o něco nižší, než je kapacita praní, dosahuje přibližně od 1 do 2,5 kilogramů. Pod tím si můžete představit například 3 mokrá trička nebo jeden hrubší svetr. Za omezenou kapacitou stojí malý plastový koš, který minipračky zpravidla pro odstřeďování využívají.
Je běžné, že ždímání vypraného prádla je skrze nižší kapacitu potřeba provést nadvakrát. Buben při odstřeďování nikdy nepřeplňujte. Minipračka nemívá dostatečně výkonný elektromotor, a tak by odstřeďovaná várka prádla zůstala plná vody. Nehledě na to, že při přeplnění hrozí také poškození prádla.
Účinnost odstřeďování
Účinnost odstřeďování je u každého modelu jiná, závisí především na konstrukčním zpracování. Protože drtivá většina minipraček disponuje již zmíněným plastovým košem, který nevydrží vysokou zátěž, nebývá účinnost odstřeďování ani zdaleka taková jako u běžných praček. Výrobci minipraček navíc ani často nespecifikují konkrétní počet otáčet při ždímání, pro přiblížení však hodnoty dosahují okolo 600–700 ot./min.
Konstrukce minipraček
- Jednokomorové – jedna komora slouží pro praní i odstřeďování, proto tyto funkce nelze zapnout současně. Mají horší poměr kapacity praní/ždímání.
- Dvoukomorové – nabízejí větší kapacitu a mají dvě oddělené komory pro praní a odstřeďování zvlášť. Díky tomu nabízí dobrý poměr kapacity praní/ždímání.
Běžné pračky jsou k dostání ve více provedeních – shora plněné, zepředu plněné, vestavné a podobně. U minipraček se ale tak pestrého výběru nedočkáte. Všechny jsou totiž vrchem plněné, liší se však zpracováním bubnu. Některé varianty perou i odstřeďují ve stejném bubnu. Najdou se ale i takové minipračky, které mají pro odstřeďování samostatnou komoru opatřenou samostatným víkem. Z funkčního hlediska se ale příliš neliší.
Důležitou roli hraje především materiál konstrukce. Levné minipračky bývají celé vyrobeny z plastu, což sice přináší nízkou hmotnost a nízké pořizovací náklady, avšak z hlediska životnosti na tom nebudou příliš dobře. Pakliže hledáte plnohodnotný spotřebič, sáhněte raději po minipračce s nerezovou konstrukcí. Taková minipračka bude sice dražší, avšak kvalitnější a déle vám vydrží. Navíc zajistí také efektivnější praní a účinnější odstřeďování.
Příkon
Příkon se udává ve Wattech a značí se písmenem W. U minipraček se obvykle pohybuje v rozsahu 150–500 W, výkonnější modely pak disponují i vyšším příkonem okolo 1 500 W. Oproti běžným pračkám jsou tedy minipračky výrazně úspornější.
Spotřeba vody
- 10–22 litrů na jeden cyklus – běžná hodnota. U levnějších modelů je nutné si dát pozor na to, aby pračka při maximální zaplnění nepřetékala.
Parametr udává, jaké množství vody pračka spotřebuje na jeden cyklus praní. Spotřeba se odvíjí od kapacity bubnu a nastavení pračky, respektive zvoleného programu. Zatímco u některých minipraček výrobci uvádí spotřebu okolo 20 litrů na cyklus, u jiných modelů spotřebu vody nenajdete.
Důležitou informací je, že většina plastových minipraček neumí ohřívat vodu. Musíte ji proto vždy ohřát před naplněním. Vzhledem k plastové konstrukci minipračky obvykle snesou teplotu okolo 50 °C, tuto informaci si ale vždy raději ověřte v uživatelské příručce zakoupeného modelu. S ohřevem vody si obyčejně nemusíte lámat hlavu u minipraček s nerezovou vanou, které zároveň nabízejí i možnost regulace teploty.
Spotřeba energie (energetická třída)
Minipračky se napájí z klasické 230 V zásuvky. Vzhledem k menším rozměrům a obecně nižšímu příkonu jsou relativně úsporné a nespotřebovávají moc energie. Právě proto je většina modelů zařazena do energetické třídy A nebo B. Energetický štítek však nenajdete u všech minipraček. Výrobci jimi zpravidla opatřují pouze ty dražší, nerezové varianty.
Programy, ovládání a funkce
Ovládání minipraček je značně jednodušší než u běžných praček. Stojí za tím pravděpodobně menší funkční výbava. Displej či zvukovou signalizaci u těchto spotřebičů nehledejte, stejně jako pokročilé funkce. Minipračky totiž zpravidla nenabízejí klasické prací programy pro různé druhy textilií a ani nedisponují možností úpravy teploty vody.
U některých pokročilejších modelů najdete alespoň výběr mezi šetrným a intenzivním praním. Některé minipračky nabízejí také časovač na praní a odstřeďování, avšak možnosti nastavení se pohybují v rozsahu jen několika málo minut.
Funkce
Levnější minipračky nenabízí žádné doplňkové funkce, které by vám usnadnily praní či zajistily větší bezpečnost. Pokud však vybíráte mezi dražšími spotřebiči, dočkáte se i skromné funkční výbavy.
- Dětská pojistka je praktickou funkcí v domácnosti s dětmi. Minipračka s touto pojistkou zabrání komukoliv otevřít víko během pracího cyklu. Předejde tak nejen vytečení vody, ale také případnému úrazu.
- Filtr proti žmolkům můžete znát z běžných praček. Slouží k tomu, aby při praní zachytil vlákna a žmolky uvolněné z textilií, které by jinak mohly ucpat vnitřní útroby pračky nebo odtok vody.
Hmotnost
- Do 5 kg – drobné minipračky vhodné na cestování, často ruční provoz = menší hmotnost skrze absenci motoru.
- Od 5 do 17 kg – větší modely minipraček, často dvoukomorové, vhodné i pro běžné praní v garsonce či na studentské koleji.
O hmotnost minipračky se zajímejte především v případě, že ji hodláte často přenášet nebo ji chcete používat při cestování. Menší modely vyrobené z plastu zpravidla nejsou příliš těžké, jejich hmotnost se pohybuje okolo 5–10 kilogramů. Kvalitnější minipračky, které mívají nerezovou vanu, váží i přes 20 kilogramů – tyto modely jsou tak vhodnou volbou do domácnosti, kde mají plně nahradit běžně velkou pračku.
Hlučnost
Jedním z méně podstatných parametrů je hlučnost, která se udává v decibelech. Bohužel výrobci minipraček obvykle hlučnost neudávají, proto nemůžeme uvést ani průměrné hodnoty. Za tichou se však dá považovat pračka nepřesahující hlučnost 50 dB.
Příslušenství
Důležitým příslušenstvím minipraček jsou napouštěcí a vypouštěcí hadice.
- Napouštěcí hadice nemusí být vždy součástí vybraného spotřebiče. Do minipračky je totiž zpravidla možné vodu nalít i přímo svrchu.
- Vypouštěcí hadice zjednoduší vyprázdnění pracího bubnu. Sledujte především její délku, aby bylo použití pračky co nejkomfortnější. Krátká hadice může totiž stížit vypouštění špinavé vody. Délka se přitom obvykle pohybuje jen okolo půl metru.
- Odstřeďovací koš – jednokomorové minipračky mívají v příslušenství samostatný odstřeďovací koš, který se nasadí dovnitř po vyprání prádla. Obvykle mívá menší kapacitu než je kapacita praní.
Minipračky bohužel nebývají vybaveny čerpadlem, které by zajistilo odčerpání vody ze spotřebiče. Při vypouštění proto musíte minipračku vyvýšit a umístit pod ni například lavor nebo kbelík, do kterého bude moci voda odtéct.
Cena
Pořizovací náklady minipraček se různí. Záleží především na tom, zda hledáte plnohodnotný spotřebič do domácnosti, nebo model jen pro občasné použití třeba na chatě nebo dovolené. Cena se pak odvíjí od zpracování konstrukce a funkční či programové výbavy. Abyste věděli, kolik peněz bude nutné do spotřebiče investovat, představíme vám níže několik cenových relací a přiblížíme, co můžete za danou částku očekávat.
Cena do 2 000 Kč
Cena minipraček začíná někde na hranici 1 000 Kč. Na výběr v této cenové relaci jsou pochopitelně pouze plastové modely, které se od sebe liší kapacitou praní a odstřeďování. Jejich předností je nízká hmotnost a dobrá mobilita, využití tak tyto varianty nachází zpravidla při cestování nebo rekreaci. Při výběru sledujte, zda vybraná minipračka nabízí i funkci odstřeďování – u levných modelů totiž není samozřejmostí.
Cena od 2 000 do 4 000 Kč
Střední cenová relace zahrnuje minipračky s lepší kapacitou praní i odstřeďování. Očekávat můžete také lepší kvalitu zpracování či delší přívodní kabel nebo hadice. Setkáte se zde s minipračkami, které mají dobrý poměr výkonu a ceny a jsou vhodnou volbou na chatu či na studentskou kolej.
Cena nad 4 000 Kč
Minipračky, jejichž pořizovací cena přesahuje částku 4 000 Kč nabízejí kromě lepšího zpracování také funkční výbavu a výběr programů. Samozřejmostí je časovač, avšak pokročilejší modely nabídnou i filtr proti žmolkům, dětskou pojistku či programy pro konkrétní textilie. Dražším minipračkám pak nechybí ani samostatný ohřev vody s možností regulace teploty nebo vypouštěcí čerpadlo.
Vedle kvalitních plastových minipraček najdete v této cenové relaci také několik variant s nerezovou vanou, které dokážou plně nahradit běžnou pračku. Pokud tedy hledáte plnohodnotnou alternativu běžné pračky, například skrze nedostatek prostoru, pak vybírejte mezi těmito nerezovými modely.
Dobrý den, jak se prosím ovládá ruční minipračka? A můžete mi nějakou doporučit do karavanu? Děkuji