Menu

Mlýnky na obilí – 10 nejlepších ve srovnání 2024

V kategorii doporučujeme

KoMo Fidibus 21

7 700 Kč

Orientační cena

Jaký mlýnek na obilí vybrat dle srovnání

Příprava domácích produktů a ingrediencí je stále větším trendem. Hitem se stalo nejen pečení chleba, ale také mletí mouky z obilí. Díky čerstvé mouce chutná pečivo lépe a jsou v něm obsaženy kvalitnější živiny. Při skladování mouky totiž dochází k oxidaci a degradaci prospěšných živin, ale také k zatuchnutí tuků. Mouka navíc při nevhodném skladování pohlcuje pachy z okolí, které mění její chuť.

Čerstvě namletá mouka má oproti kupované balené mouce mnoho výhod a při mletí v elektrickém mlýnku je její příprava časově nenáročná. Pomocí mlýnku si navíc můžete připravit mouku, kterou nelze sehnat v obchodě. Na trhu se nachází mnoho druhů mlýnků na obilí. S orientací v parametrech týkajících se výběru vám pomůže náš článek Jak vybrat mlýnek na obilí.


Recenze KoMo Fidibus 21
KoMo Fidibus 21
Recenze KoMo Hand-mill
KoMo Hand-mill
Recenze KoMo Fidibus XL
KoMo Fidibus XL
Recenze KoMo Fidibus Medium
KoMo Fidibus Medium
Recenze Kornkraft Mia Mola
Kornkraft Mia Mola
Recenze KoMo Fidibus Classic
KoMo Fidibus Classic
Recenze Sana kamenný mlýnek na obilí Antracit
Sana kamenný mlýnek na obilí Antracit
Recenze KoMo FidiFloc 21
KoMo FidiFloc 21
Recenze KoMo Sana
KoMo Sana
Recenze Kornkraft Toscana
Kornkraft Toscana
Ocenění

Top 1

Top 2

Top 3

Top 4

Top 5

Top 6

Top 7

Top 8

Top 9

Top 10

Orientační cena 7 700 Kč 7 700 Kč 14 000 Kč 10 300 Kč 4 800 Kč 11 700 Kč 11 000 Kč 12 400 Kč 10 700 Kč 7 000 Kč
Typ mlýnku Elektrický Ruční Elektrický Elektrický Ruční Elektrický Elektrický Elektrický + ruční vločkovač Elektrický Ruční
Příkon (W) 250 - 600 360 - 360 360 250 360 -
Materiál Bukové dřevo Javorové dřevo Bukové dřevo Bukové dřevo Bukové dřevo Bukové dřevo Bukové dřevo Bukové dřevo Bukové dřevo Modřínové dřevo
Materiál mlecího mechanismu Kov Nerez Kov Kov Nerez Kov Kov Kov Nerez Nerez
Materiál kamenů Korund/keramika Korund/keramika Korund/keramika Korund/keramika Čedič/keramika Korund/keramika Korund/keramika Korund/keramika Korund/keramika Čedič/keramika
Rozměry - výška, šířk, délka (cm) 32 x 15 x 30,5 x 16,1 x 12,7 36,5 x 16,5 x 16,5 32 x 15 x 16 32 x 24 x 18 33,5 x 15,2 x 15,2 34 x 17 x 17 34,3 x 27,6 x 15,4 34,3 x 16,6 x 16,6 22,5 x 23,5 x 23,5
Kapacita násypky (g) 850 600 1 200 850 350 1 000 850 850 850 600
Úložný prostor Ne Ano Ne Ne Ano Ne Ne Ne Ne Ne
Hmotnost (kg) 6,2 2,5 9 7 2,4 7 8 8,7 8 4
Rychlost mletí (g/min) 100 50-100 200 100 50-100 100 100 100 100 40-110
Záruka (rok) 12 3 12 12 10 12 12 12 12 5

Jak vybrat mlýnek na obilí

Při výběru mlýnku na obilí je vhodné zohlednit následující faktory:

  • Proč si koupit mlýnek na obilí – díky mlýnku získáte čerstvou mouku s lepší chutí a vyšším množstvím prospěšných živin. Vždy víte, jak kvalitní obilí do mlýnku sypete, a můžete si namlít také mouky, které jsou náročné k sehnání v běžných obchodech.
  • Důležité parametry při výběru mlýnku na obilí – při výběru je vhodné se zaměřit především na typ mlýnku, tvrdost obilovin, které budete mlít, a s ní související výkonnost mlýnku, dále na požadovanou hrubost mouky a rychlost mletí.
  • Výběr typu mlýnku na obilí podle pohonu – k dostání jsou klasické ruční mlýnky, které vyžadují fyzickou sílu a více času, nebo elektrické mlýnky, jejichž používání je fyzicky i časově nenáročné.
  • Výběr mlýnku na obilí podle výkonnosti – požadovaná výkonnost se odvíjí od tvrdosti obilovin, které budete mlít. Běžné domácí mlýnky mají výkon do 360 W, lze však sehnat také mlýnky s vyšší výkonností.
  • Výběr mlýnku na obilí podle materiálu – obal mlýnku a mlecí mechanismus je vyráběn ze dřeva, kovu, nerezové oceli či z kombinace těchto materiálů.
  • Výběr mlýnku na obilí podle mlecích kamenů – mlecí kameny jsou vyráběny ze žuly, ze směsi korundu a keramiky nebo ze směsi čediče a keramiky. Kvalita všech materiálů je stejně vysoká.
  • Výběr mlýnku na obilí podle velikosti – velikost mlýnku je důležitá především pro pohodlnost při používání. Nejčastěji se posuzuje velikost celého mlýnku, velikost násypky a rozměry mlecích kamenů.
  • Cena mlýnku na obilí – ceny mlýnků jsou ovlivněny použitým materiálem, kvalitou, typem mlýnku, výkonností a velikosti. Ceny ručních mlýnků se pohybují mezi 4 000–8 000 Kč, ceny elektrických mlýnků mezi 7 000–30 000 Kč.

Pokud se zajímáte i o další pomocníky do kuchyně, mohlo by vás zaujmout například také kuchyňské roboty, sušičky ovoce nebo stolní trouby.

Proč si koupit mlýnek na obilí?

Mouka je jednou z nejčastěji používaných ingrediencí v kuchyni. Mlýnek na obilí se proto hodí v každé domácnosti. Důkazem jsou následující výhody:

  • Dostupnost – díky mlýnku na obilí můžete mít vždy po ruce i mouky, které není snadné sehnat v obchodech (ořechová, bezlepková, cizrnová apod.).
  • Vyšší kvalita – při ručním domácím mletí i při mletí v elektrickém mlýnku nedochází díky tepelné pojistce k přehřívání semen. V mouce jsou tak uchovány veškeré živiny.
  • Čerstvost – po rozemletí zrna dochází k oxidaci, čímž se snižují výživné vlastnosti mouky. Kvalitní tuk navíc při skladování zatuchne. Čerstvě namletá mouka je proto z pohledu nutričních hodnot jednoznačně lepší volbou než mouka balená.
  • Konzistence – čerstvě namletá mouka má jinou konzistenci než mouka po skladování. Pohanková mouka je např. lepivější, a tudíž je z ní možné vypracovat těsto i bez přidání vejce.
  • Lepší chuť – mouka podléhá degradaci živin po 24 hodinách. Čerstvá mouka má lepší chuť díky bohatším nutričním hodnotám. Při skladování v teple mouka žlukne a zhořkne, ve vlhku naopak zatuchne. Ve spíži navíc snadno přijímá pachy, což ji na chuti nepřidává.

Důležité parametry při výběru mlýnku na obilí

Při hledání ideálního mlýnku na obilí jsou hlavní následující parametry.

  • Typ mlýnku – dostupné jsou klasické ruční mlýnky, které jsou vhodnější pro mletí hladké mouky, a elektrické mlýnky, jež jsou vhodnější pro mletí hrubé mouky.
  • Druh mletých obilovin mlýnek je vhodné vybírat také dle toho, zda v něm budete mlít měkké nebo tvrdé ingredience. Na měkká zrna stačí mlýnek s výkonem nižším než 360 W, na tvrdá (kukuřice, cizrna ad.) pak s vyšším výkonem.
  • Hrubost mouky – každý mlýnek lze nastavit na mletí hladké, polohrubé či hrubé mouky. Optimální je však 9 až 15 stupňů hrubosti.
  • Rychlost mletí u elektrických mlýnků se rychlost mletí posuzuje dle výkonu mlýnku, který se uvádí v gramech za minutu. Průměrný domácí mlýnek namele za minutu 100 gramů mouky.

Výběr typu mlýnku na obilí podle pohonu

Nejdůležitějším aspektem při výběru mlýnku na obilí je jeho typ. Vybírat lze z klasického ručního mlýnku poháněného pomocí kliky nebo elektrického mlýnku. Vlastnosti jednotlivých typů jsou popsány v následující tabulce.

Typ mlýnku Výhody Nevýhody K čemu je vhodný?
Ruční mlýnek +  Produkce menšího množství moučného prachu při mletí

+ Možnost mletí olejnatých ingrediencí

– Nutná montáž na pevný povrch

– Fyzická náročnost

– Časová náročnost

Je vhodný k mletí hrubé mouky.
Elektrický mlýnek + Nenáročné použití

+ Rychlejší mletí

+ Snadná instalace

– Kratší životnost

– Závislost na elektřině

– Vyšší hlučnost

– Nelze mlít olejnaté ingredience

Je vhodný k mletí hladké mouky.

 

Výběr mlýnku na obilí podle výkonnosti

Výkonnost mlýnku na obilí se stanovuje dle druhů mletých obilovin a požadovaného množství mouky.

  • Mlýnky s výkonem do 360 W – jsou dostačující pro domácí použití a lze v nich mlít klasické obiloviny jako je pšenice, oves, špalda, ječmen či malé množství rýže.
  • Mlýnky s výkonem od 360 W mlýnky s vyšším výkonem jsou vhodné pro mletí klasických obilovin i tvrdších druhů jako je kukuřice, cizrna, velké množství rýže apod. Typy s vyšším výkonem melou mouku rychleji, avšak doporučují se spíše pro komerční provozy.

Výběr mlýnku na obilí podle materiálu

Materiál mlýnku na obilí musí být zdravotně nezávadný a dobře omyvatelný. Mlecí mechanismus i obal mlýnku se vyrábí z následujících materiálů či jejich kombinace.

  • Dřevo – je z něj vyrobená většina obalů mlýnků, přičemž nejdostupnější jsou mlýnky z bukového, dubového, modřínového či javorového dřeva. Mlýnky vyrobené z masivu jsou kvalitnější a mají delší životnost než mlýnky z překližky, které jsou cenově dostupnější.
  • Kov – vytváří moderní vzhled mlýnku, je však těžší a dražší.
  • Nerezová ocel – dodává mlýnku moderní vzhled a v případě potřeby se snadněji umývá. Jedná se však o dražší materiál.

Výběr mlýnku na obilí podle mlecích kamenů

Součástí mlýnku na obilí jsou mlecí kameny, které se vyrábí ze tří níže zmíněných směsí/materiálů. Kameny vyrobené z těchto materiálů mají velmi podobné vlastnosti a jejich kvalita je na stejné úrovni. Liší se tudíž pouze složením, dostupností a cenou.

  • Směs korundu a keramiky – povrch kamenů se nikdy neobrousí a obilovina se mele bez zahřívání. Tyto kameny jsou bezúdržbové a stačí je čistit pomletím malého množství rýže.
  • Žula – mlecí kameny se vyrábějí ručně a originalita každého kusu se odráží nejen na vyšší ceně, ale také na rozdílné rychlosti stejných typů mlýnků, která je daná odlišnými nerovnostmi v kamenech.
  • Směs čediče a keramiky – mlecí kameny z této směsi jsou nejčastěji součástí ručních mlýnků.

Pro zachování brusných vlastností je nutné mlít pouze suchá zrna, aby nedocházelo k zalepování povrchu kamenů.

Výběr mlýnku na obilí podle velikosti

Správná velikost mlýnku usnadňuje jeho používání během mletí. Při výběru si proto stanovte, kolik mouky budete běžně mlít. Důležité jsou především následující parametry.

  • Velikost násypky – nejprodávanější mlýnky pro domácí použití mají kapacitu násypky 850 g zrn, ze kterých lze namlít mouku na více než kilový chleba. K sehnání jsou však také násypky, do kterých se vejde až 1 500 g.
  • Velikost kamenů – domácí mlýnky jsou vybaveny kameny o velikosti 75–85 mm. Rychlost mletí je však výrazněji ovlivněna výkonem mlýnku, přičemž s výkonem do 360 W lze namlít 100 gramů mouky za minutu, zatímco s vyšším výkonem je možné dosáhnout až 200 g/min se stejně velkými kameny.

Cena mlýnku na obilí

Výše ceny mlýnku je ovlivněna použitým materiálem, celkovou kvalitou, typem mlýnku, jeho výkonností a velikostí. V některých případech si lze připlatit za prodlouženou záruku mlýnku či si pořídit mlýnek s vločkovačem.

  • Ruční mlýnek na obilí – ceny ručních mlýnků se pohybují v rozmezí 4 000–8 000 Kč.
  • Elektrický mlýnek na obilí – ceny elektrických mlýnků se pohybují v rozmezí 7 000–30 000 Kč.

Často kladené dotazy k mlýnkům na obilí

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.6 z 9 hlasů

Další oblíbené testy a recenze