Recenze a srovnání tarifu O2 [:kůl:] 5 GB

Konečný verdikt:

Doporučujeme

Při nákupu v kategorii studentských tarifů

Datum doporučení: Únor 2019

Klady:

Není potřeba status studenta

5 GB dat

Zápory:

Placené SMS do jiných sítí

399 Kč
měsíční paušální poplatek

Základní parametry

Mobilní tarif [:kůl:] 5 GB od O2 patří k tarifům cíleným na mladé uživatele a studenty. Je sice věkově omezený, ale na rozdíl od většiny tarifů z této kategorie pro jeho zřízení nepotřebujete status studenta a je tak dostupný všem uživatelům do 26 let. Patří k tarifům se závazkem, což nemusí vyhovovat každému. Existuje i varianta bez závazku, za tu si ovšem připlatíte 150 Kč měsíčně. I s příplatkem jde stále o poměrně výhodnou nabídku, konkurovat jí ale může například tarif Šťastný tarif 407, se kterým za 407 Kč získáte stejný objem dat a není věkově omezený.

Na volání vám s tarifem [:kůl:] 5 GB bude muset stačit 120 minut měsíčně, po jejich vyčerpání zaplatíte 3,5 Kč za minutu, což se vám s tarifikací 60+60 (účtování hovoru po celých minutách) může prodražit. V kategorii studentských tarifů šlo v době psaní recenze (únor 2019) o standardní tarifikaci i cenu, v porovnání s ostatními kategoriemi je ale toto volání poměrně drahé. Cena 1,5 Kč za SMS do jiné sítě už byla vcelku běžná, do vlastní sítě můžete s tímto tarifem smskovat neomezeně. S tím se můžete setkat u většiny studentských tarifů.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Operátor O2
Mobilní síť  O2
Zaváděcí náklady (Kč)  99
Závazek (počet měsíců)  24
Varianta bez závazku  Ano
Příplatek za variantu bez závazku (Kč)  150
Volné minuty do vlastní sítě  Nemá
Volné minuty do ostatních sítí  Nemá
Volné minuty do všech sítí  120
Cena volání vlastní síť/ostatní sítě (Kč/1 min)  3,5
Tarifikace  60+60
Volné SMS do vlastní sítě  Neomezené
Volné SMS do ostatních sítí  Nemá
Volné SMS do všech sítí  Nemá
Cena SMS vlastní síť/ostatní sítě (Kč)  1,5

Připojení a data

Ačkoliv je nabídka 5 GB dat na české poměry docela štědrá, už nejde o balíček, který byste neměli šanci vyčerpat. Pokud patříte k velmi náročným uživatelům, doporučujeme vám zvážit alternativu ve formě tarifu [:kůl:] 10 GB, nebo #jetovtobě, které jsou o 100 Kč dražší. Data navíc si totiž u tarifu [:kůl:] 5 GB můžete přikoupit pouze ve formě 2 GB balíčků za 249 Kč a vyšší spotřeba dat se tak na vašem vyúčtování projeví velmi znatelně. Surfovat s tímto tarifem můžete po síti 3G nebo LTE s maximální rychlostí 225/55 Mbit/s. Maximální rychlost je samozřejmě velmi orientační, i výrazně nižší hodnoty vám ale zaručí pohodlné streamování videí a prohlížení webových stránek.

Parametr Tento produkt
Data (MB)  5 000
Připojení  3G, 4G/LTE
Maximální rychlost připojení (Mbit/s)  225/55
Datový balíček 1  2 000 MB/249 Kč
Datový balíček 2 Nemá
Datový balíček 3 Nemá
Datový balíček 4 Nemá
Datový balíček 5 Nemá
Datový balíček 6 Nemá

Závěr

Tarif [:kůl:] 5 GB je levnější variantou tarifu [:kůl:] 10 GB s osekanou nabídkou dat. Jeho parametry jsou vcelku standardní pro tarify cílené na mladé uživatele, má tedy omezený počet minut volání, neomezený počet SMS do vlastní sítě a placené SMS do jiných sítí. Tarifikace 60+60 a cena 3,5 Kč za minutu volání jsou pro zákazníka poměrně nevýhodné (i když se s nimi setkáte u většiny studentských tarifů), doporučujeme proto dopředu zvážit, zda je pro vás 120 minut na volání dostačujících. Stejný případ jsou i data, s tímto tarifem získáte 5 GB a přikupování dalších datových balíčků vyjde dost draho.

Další recenze

Kompletní porovnání