V tomto článku se zaměříme na studentské tarify. Jejich výběr není nijak zvlášť složitý, mají ale některá specifika, na která je dobré upozornit.
- Pro koho je studentský tarif vhodný – Primárně pro studenty, případně pro mladé do určitého věku. Obvykle se vyplatí komukoliv, kdo má možnost jej získat, nabídky totiž bývají opravdu výhodné.
- Specifika tarifů pro studenty – Často se setkáte s neomezeným voláním i SMS a se slušnou porcí dat (existují už i studentské tarify s neomezeným internetem). Obvykle jsou tyto tarify bez závazku.
- Cena – Levnější varianty seženete pod 500 Kč, většinou s menší porcí dat, nad 500 Kč už si vyberou i náročnější uživatelé, kteří měsíčně využijí i několik desítek GB.
Podle čeho vybírat mobilní tarif
Podrobnější informace získáte v našem článku Jak vybrat mobilní tarif. V této části si pouze shrneme několik nejdůležitějších bodů:
- Spotřeba – Základem je udělat si přehled, kolik minut, SMS a dat měsíčně potřebujete. Tato znalost už vám výrazně zúží výběr tarifů, v podstatě jen hledáte co nejlepší nabídku za co nejnižší cenu.
- Závazek – Ideální je varianta bez závazku, se kterou se dnes už setkáte velmi často. Doporučujeme ale zkontrolovat, zda není tarif ve formě bez závazku dražší. Dopředu se také informujte u různých zaváděcích poplatcích nebo poplatcích za zrušení tarifu.
- Operátor – Vhodného operátora můžete volit podle podmínek tarifu, pokrytí v místě vašeho bydliště, ale například i zkušeností ze zákaznické linky aj. Je dobré pamatovat na to, že virtuální operátoři fungují na sítích klasických operátorů, budou tedy mít stejné pokrytí.
- Slevy – Mezi nejčastější zvýhodnění platí sleva pro studenty či pro mladé, nikdy ale není od věci dopředu se informovat i o dalších zvýhodněných nabídkách.
Pro koho je studentský tarif vhodný
Jak již název napovídá, studentské tarify jsou určené primárně pro studenty (popř. pro uživatele do určitého věku). V řadě případů jde o ty nejvýhodnější nabídky na trhu, pokud tedy máte status studenta, nebo jste mladší 26 let, rozhodně se na nabídku studentských tarifů a tarifů pro mladé podívejte.
Specifika studentských tarifů
- Podmínky založení – K založení studentského tarifu obvykle potřebujete status studenta, často ještě podpořený platným průkazem ISIC. Existují ale také zvýhodněné tarify pro mladé, které jsou vázané pouze na věk, a ne na status studenta. Jejich výhodou je, že pokud ukončíte studium před 26. rokem života, tarif vám zůstává i nadále, až do 26 let.
- Sleva – Pokud máte tarif vázaný na status studenta, dávejte si pozor, kdy vám toto zvýhodnění vyprší. Studentské tarify jsou totiž někdy pouze neomezené tarify se studentskou slevou, po ukončení studia ztratíte na tuto slevu nárok a to by mohl být, zejména u tarifů se závazkem, drahý problém.
- Závazek – V dnešní době už je většina studentských tarifů bez závazku, vždy je ale dobré si dopředu ověřit, zda se ke zřízení tarifu nějaký závazek či poplatky nevztahují.
- Počet volných jednotek – Dá se říct, že studentské tarify v současnosti nabízejí nejlepší poměr jednotek a ceny na trhu. Existují už i plně neomezené varianty, tedy s neomezením voláním, SMS i internetem. Pro nenáročné uživatele možná vystačí i nějaký levnější tarif se zásobou dat pod 5 GB, obecně se ale při daných cenách většinou vyplatí pořídit si alespoň 5-10 GB.
Cena studentských tarifů
- Do 500 Kč – I levnější tarify pro studenty mívají obvykle neomezenou zásobu minut a SMS, nižší cena je ale většinou vykoupená menší porcí dat (max 5-10 GB).
- Nad 500 Kč – Dražší tarify pro studenty už většinou nabízejí 10 GB, 20 GB nebo i neomezené internetové připojení. Vyplatí se tak zejména studentům, kteří často pracují na cestách nebo mobilní internet každodenně jinak aktivně využívají.
Dobrý den, syn 16 let by si rád udělal studentský tarif, co k tomu potřebuje? Děkuji