Menu

Nejlepší mobily do 15 tisíc korun: Testy, recenze a srovnání

Aktualizováno:
Autor:
Jakub Gulec

V kategorii doporučujeme

Google Pixel 8

Hodnocení: 85,7 %

Jaký mobil do 15 000 Kč vybrat dle testu

Mezi mobilními telefony s cenovkou do 15 000 Kč už najdeme modely s opravdu slušnými parametry, které často uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky, jež se zaměřují na špičkový výkon a vybavenost spoustou funkcí. Kategorie ostatně ohraničuje vyšší střední třídu a každý z telefonů v této cenovce už nabízí nějaký ten parametr prakticky srovnatelný s vlajkovými modely.

Nejlepším telefonem vyšší střední třídy se stal model Google Pixel 8. V poměru ceny a výkonu je ale jednoznačným králem lépe naceněný Google Pixel 7. Pokud hledáte dostupnější alternativu, doporučujeme se zaměřit na OnePlus Nord 3 5G.

Jak testujeme telefony do 15 000 Kč

Testy cenových kategorií se od všeobecných testů chytrých telefonů nijak neliší. Podrobnosti o způsobu testování najdete v sekci Jak testujeme mobilní telefony. Ve všeobecnosti se jedná vždy o důrazné testy výkonu, kvality a jasu displeje, schopností baterie a dalších parametrů. Velkou pozornost věnujeme také testům kvality fotoaparátů při focení i natáčení videí.

Největší pozornost věnujeme těmto charakteristikám

  • Operační systém a doba podpory
  • Plynulost provozu zařízení
  • Výkon procesoru
  • Velikost, technologie, rozlišení a světelnost displeje
  • Operační paměť a úložiště
  • Reálné schopnosti fotoaparátu
  • Konektivita
  • Výdrž baterie a nabíjení
  • Konstrukce, hmotnost a rozměry

Dostupné funkce, vybavenost, výkon, schopnosti fotoaparátů a další charakteristiky jsme podrobněji popsali v článku Jaké jsou mobily do 15 000 Kč. Samozřejmě je možné, že se z nějakého důvodu nechcete našim výběrem řídit, pro tyto případy jsme pro vás vytvořili článek Jak vybrat smartphone, který se obecně věnuje rozboru nejdůležitějších specifikací, které je vhodné při výběru zohlednit.


Nejlepší mobily do 15 000 Kč dle testu

Hodnocení Produkt Klady Zápory Orientační cena Aktuální cena
Top 1
  • Nejlepší poměr cena/fotky
  • Vylepšená kvalita videa
  • Stylový vodotěsný design
  • Sklo se rychle poškrábe
  • Pomalé nabíjení
  • Rapidní nárůst ceny
13 000 Kč Do obchoduZobrazit nabídky

Recenze Google Pixel 8
Google Pixel 8
Ocenění

Top 1

Orientační cena 13 000 Kč
Operační systém Android 14
Procesor Google Tensor G3
Počet jader procesoru 9
Maximální frekvence procesoru (GHz) 3,00
Operační paměť RAM (GB) 8
Výkon podle AnTuTu 984 948
Výkon podle GeekBench 5 (jedno jádro) 1 240
Výkon podle GeekBench 5 (všechna jádra) 3 320
Velikost úložiště (GB) 128
Slot pro SD kartu Ne
Úhlopříčka hlavního displeje (v palcích ") 6,2
Technologie displeje AMOLED
Rozlišení hlavního displeje (px) 2 400 x 1 800
Jemnost hlavního displeje 428
Obnovovací frekvence hlavního displeje (Hz) 120
Maximální svítivost v HDR (NITS) 2 000
Odolné sklo Gorilla Glass Victus
Rychlonabíjení Ano
Rychlost drátového nabíjení (W) 27
Bezdrátové nabíjení Ano
Rychlost bezdrátového nabíjení (W) 18
Kapacita akumulátoru (mAh) 4 575
Krytí proti vodě a prachu IP68
DUAL SIM Ano
Čtečka otisku prstů Ano
Technologie připojení k internetu 5G
Navigační systémy GPS, Galileo, Glonass, QZSS
NFC Ano
Jack 3,5 mm Ne
Hmotnost (g) 187
Šířka (mm) 70,8
Výška (mm) 150,5
Tloušťka (mm) 8,9

Recenze Google Pixel 8
Google Pixel 8
Ocenění

Top 1

Orientační cena 13 000 Kč
Hodnocení fotoaparátu podle DXOMARK 148
Počet zadních fotoaparátů 2
Rozlišení hlavního fotoaparátu (Mpx) 50
Světelnost hlavního fotoaparátu f/1,7
Velikost snímače hlavního fotoaparátu (palců) 1/1,31
Rozlišení fotoaparátu s teleobjektivem (MPx) Nerelevantní
Světelnost fotoaparátu s teleobjektivem Nerelevantní
Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu (MPx) 12
Světelnost širokoúhlého fotoaparátu f/2,2
Počet předních fotoaparátů (selfie) 1
Rozlišení předního fotoaparátu (MPx) 10,5
Světelnost předního fotoaparátu f/2,2
Optická stabilizace Ano
Maximální kvalita videa (hlavní fotoaparát) 4K 60fps

Jaké jsou mobily do 15 000 Kč

Vyšší střední třída je vstupenkou do světa nejmodernějších technologií, vysokého výkonu a kvalitní fotografie. Na rozdíl od levnějších zařízení je v této hladině už kompromisů naprosté minimum. Nemusíte si tak vybírat, jestli upřednostníte kvalitu fotografie před výkonem, nebo AMOLED displej před vyšší obnovovací frekvencí.

Samozřejmostí je provedení těla z kvalitních materiálů, a i když stále ještě narazíte na telefony s plastovými zády, celková kvalita rapidně narůstá. Typická je dostupnost technologií, jako NFC či 5G připojení. Většina telefonů podporuje také bezdrátové nebo rychlé drátové nabíjení. Zvýšená může být odolnost proti vodě. 

Na následujících řádcích se zaměříme nejprve na charakteristiky, které je při výběru telefonu do 15 000 Kč vhodné zohlednit. Definujeme, komu vyhoví tyto telefony nejlépe, jakých parametrů by měly dosahovat a na závěr doporučíme také spolehlivé a zajímavé výrobce. Pokud si ještě nejste jisti výběrem cenové hladiny, podívejte se na všeobecný článek Jak vybrat mobil.

  • Podle čeho vybírat mobil do 15 000 Kč? – Pokud volíte telefon z této cenové kategorie, pravděpodobně už máte s chytrými telefony nějaké ty zkušenosti. Více než kde jinde hraje roli volba operačního systému, který vám bude vyhovovat.
  • Pro koho jsou mobily do 15 000 Kč určené? – Jakožto vyšší střední třída dobře vyhoví zkrátka každému. Nedostatečná mohou být tato zařízení pouze pro profesionály, které práce na mobilu živí.
  • Jaká jsou specifika mobilů do 15 000 Kč? – Za standard lze považovat displej vyšší kvality, rychlé nabíjení a kvalitní fotoaparáty. Ty jsou většinou hodnoceny v testech DXOMark.
  • Produkty jakých výrobců volit? – Zařízení volte zejména v závislosti na vámi oblíbeném operačním systému, respektive jeho nadstavbě. Každý výrobce má nadstavbu svou.

Podle čeho vybírat mobil do 15 000 Kč

Při výběru doporučujeme dívat se na problematiku už trochu více zeširoka. Pokud totiž kupujete telefon v této cenové třídě, mohou pro vás být zajímavé například také chytré hodinky či funkce, jako je bezdrátový přenos obrazu na televizní obrazovku. Každá nadstavba systému plní tyto cíle jiným způsobem a ne každý vám musí vyhovovat.

Pokud se problematikou vývoje technologií dlouhodobě nezabýváte, výkon na první pohled podle kódu procesoru nepoznáte. Dobrou vypovídací hodnotu nemá ani počet jader a frekvence. Pro ověření výkonu vybraného modelu/procesoru poslouží nejlépe testy AnTuTu, nebo Geekbench 5 chcete-li. Hodnoty dosažené v testu u recenzovaných produktů uvádíme, najdete je ale také na internetu.

Větší rozdíly panují v provedení baterie a jejích možnostech. Některé telefony podporují ultra rychlé nabíjení až 120 watty, jiné disponují možností bezdrátového doplnění energie. Oba přístupy mají své nesporné výhody, v této cenové kategorii ale většinou nejsou u jednoho a toho samého zařízení umožněny oba.

Pozor na zastaralé iPhony

Zastaralý operační systém moc řešit nemusíte, pouze dejte pozor při koupi produktů společnosti Apple. V této cenové hladině prodejci často nabízejí produkty i 6 generací staré. Není těžké si představit, jak dobře na tom takto starý telefon asi bude s výkonem a vybaveností.

Pro koho jsou vhodné mobily do 15 000 Kč

Telefony s cenovkou do 15 000 Kč jsou vhodné pro náročné uživatele, kteří se nespokojí s kompromisy mezi vybaveností, konstrukčním provedením, výkonem a kvalitou fotografií. Své využití najdou u těch, kteří trvají na všech těchto požadavcích, ale částky v řádech desetitisíců investovat do telefonu nechtějí.

Stále se však nejedná o telefony pro ty, které práce na mobilu živí. Tím samozřejmě nemyslíme uživatele, jejichž náplní práce je telefonování, ale spíše mediální tvůrce, správce sociálních sítí a osoby pracující v marketingu. Pro takto náročné uživatele je vhodnější vybírat v cenovce nad 15 000 Kč, už jen proto, že se jim investice navíc pravděpodobně sama rychle splatí vyšší rychlostí a kvalitou práce.

Specifika mobilů do 15 000 Kč

Běžným vybavením je výkonný procesor. Ten si poradí i s náročným provozem. Společně s velkou operační pamětí pak pokryje nároky na plynulý souběžný provoz velkého množství aplikací. Displej s technologií AMOLED nabízí kvalitní zobrazení barev, běžně podporuje také až 120 hertz obnovovací frekvence. Ta ale není většinou variabilní, jako je tomu u nejdražších telefonů.

Cenová kategorie Výkon podle AnTuTu Displej Specifika
Do 3 000 Kč až 200 000 TFT/IPS
720p
Starší modely

Tlačítkové varianty

Do 5 000 Kč až 400 000 TFT/IPS
1080p
Levné telefony s použitelným fotoaparátem
Do 7 000 Kč až 600 000 TFT/IPS/OLED
1080p
Nejlepší poměr ceny a výkonu
Do 10 000 Kč až 700 000 IPS/OLED
1080p
Dostupné fotomobily
Do 15 000 Kč až 800 000 IPS/OLED
1080p
Vlajkové telefony za přijatelnou cenu
Nad 15 000 Kč až 1 200 000 OLED

1080p/vyšší

Nejnovější technologie a perfektní fotky

Provedení

Displej je vsazen do kovových rámečků. Záda mohou být skleněná nebo plastová, tak či onak však působí konstrukce kvalitním dojmem. V kategorii už přicházíme postupně o sluchátkový konektor a chybět může také slot pro paměťovou kartu. V případě, že vybíráte telefon se 128 GB paměti, ověřte, zda jde úložiště kartou rozšířit.

Obrazovku by mělo chránit odolné sklo Gorilla Glass minimálně ve 3. generaci. Pravděpodobně obdržíte ale Gorilla Glass 5 nebo 6. Nejodolnější Victus je vymezen pouze těm nejdražším zařízením.

Výkon

Procesory osazené v telefonech vyšší střední třídy jsou opravdu výkonnými kousky křemíku. Výkon je nejlepší ověřit podle testů AnTuTu nebo Geekbench 5. V testu AnTuTu by měla zařízení v této cenové hladině dosahovat alespoň 500 000 bodů. Setkat se můžete ale i s telefony, které dalece přesahují hranici 700 000 bodů.

Díky dobrému procesoru a operační paměti větší než 6 GB dosahují modely vyšší střední třídy plynulého provozu i v těch nejnáročnějších aplikacích. Telefony tedy běžně nabídnou operační paměť okolo 8 GB, výjimkou je Apple. iPhony ale pro svůj provoz díky jinému operačnímu systému tolik paměti nepotřebují.

Displej

Na dosah nejdražších chytrých telefonů se drží modely této kategorie zejména v případě displeje. Ten běžně využívá technologii AMOLED/OLED a také vysokou obnovovací frekvenci až 120 hertz. Narazit ale můžete, zejména u starších modelů, i na obrazovky typu IPS. Svítivost je dobrá a čitelná i při světlém dni venku.

Fotoaparáty

Výrobci investují do vývoje fotoaparátů nemalé částky a na výsledcích to je vidět. Schopnosti snímačů hodnotí nejlépe DXOMark, který oceňuje kvalitu fotomobilů udělením určitého počtu bodů. V cenové kategorii nad 15 000 Kč můžete očekávat okolo 120 bodů dle DXOMark, někdy i více. 

To znamená, že dosáhnete dobré kvality fotek nejen ve dne, ale i v noci. Dobrých výsledků dosahují také sekundární snímače, jako je ultraširoký či teleobjektiv. Běžně se dočkáte optické stabilizace, její přítomnost si ale před koupí raději ověřte. Výrazně vylepší možnosti natáčení videí. Ta je možné zaznamenávat až v rozlišení 8K.

Ověřené značky

Značky volte spíše na bázi možností jejich operačního systému než podle jiných pocitů. Všechny modely, které výrobci nabízí, jsou dnes již kvalitní. Pozor si dejte na produkty Huawei, které nepodporují služby Google a další americké aplikace. 

Myslete na to, že pokud chcete využívat například chytré hodinky od Samsungu, bude nejlepší pořídit telefon stejného výrobce. Situace je pak stejně v případě koupi chytrých hodinek od Applu.

Doporučené značky čínských výrobců:

  • OnePlus,
  • Xiaomi,
  • Vivo,
  • Realme,
  • Oppo,
  • Asus.

Doporučené značky výrobců z celého světa:

  • Samsung (Korea),
  • Motorola (USA),
  • Apple (USA),
  • Google (USA),
  • CAT (USA),
  • Sony (Japonsko).

Další cenové hladiny

Ne každý potřebuje plný potenciál telefonů s výkonným procesorem, ne každý fotí. Někteří nároční uživatelé ale naopak potřebují tvořit záznamy videí a v mobilu je rovnou i stříhat a zveřejňovat. Požadavky se zkrátka liší a pro většinu lidí nemá smysl investovat do telefonu desítky tisíc korun. Pro přehled o tom, co můžete od které cenové hladiny očekávat jsme připravili krátký souhrn.

Mobily do 3 000 Kč

V případě, že cílíte hlavně na telefonování a nic moc více od telefonu nepožadujete, může být tato kategorie dobrým východiskem. Kromě chytrých telefonů, které ale disponují opravdu základními parametry, totiž nabízí i tlačítkové varianty. Ty mají nesporné výhody, jako je dlouhá výdrž baterie a jednoduchý operační systém.

Tlačítkové telefony jsou navíc často koncipovány také přímo pro seniory. Takový telefon by pak měl být vybaven SOS tlačítkem. Funkce SOS tlačítka umožní v krizové situaci rychlé přivolání pomoci.

Dotykové modely mají osazen displej technologie IPS nebo TFT s nízkým rozlišením a svítivostí, která vás na denním světle rozhodně nenadchne. Tělo je vyrobeno z plastu, nabíjení není rychlé a výdrž baterie taky není nikterak zázračná. V nejnižší cenovce vsaďte vždy na zavedené výrobce.

Mobily do 5 000 Kč

Kategorie tvoří jistý pomyslný vstup do světa chytrých telefonů. Nabízí podstatně lepší charakteristiky než nejlevnější telefony. Obrazovka pracuje s rozlišením FullHD (1080p), nižší rozlišení je výjimkou. Svítivost IPS či TFT obrazovky však stále není nijak zvláště dobrá a ve světelných podmínkách dobrou čitelnost displeje nezajistí.

Procesor nabídne základní výkon pro provoz většiny běžných aplikací, zvládne ale i nenáročné hraní her. Jeho výkon poznáte podle bodového hodnocení v zátěžových testech AnTuTu. Pokud volíte telefon v této kategorii, sledujte také, jak moderní operační systém využívá. Systém by neměl být více než 2 generace zastaralý. Pokud tedy bude na trhu běžně dostupný Android 13, volte přinejmenším Android 11.

Občas narazíte na zařízení s podporou technologie NFC, rychlé připojení k internetu pomocí 5G signálu se ale nedočkáte. Čtečka otisků prstů bývá umístěna na zádech nebo na boku telefonu. Fotoaparát dosáhne solidních výsledků za dobrého světla, naopak ve tmě jinak zvláště dobře neposlouží. Video pořídíte s rozlišením FullHD.

Mobily do 7 000 Kč

Ve srovnání s telefony za 5 000 Kč znamená tato kategorie poměrně solidní zlepšení ve vybavenosti. Výkon procesoru naroste na vyšší hodnoty, operační paměť se pohybuje v rozmezí 4-8 GB a plynulý provoz je téměř zaručen. Kvalita provedení je podobná, ale displej využívá častěji technologii AMOLED.

V případě fotoaparátu se ale moc zlepšení nedočkáte. Pro účely lepšího focení je vhodné investovat do telefonů s cenovkou do 10 000 Kč, nebo dražších. Na druhou stranu pokud chcete jen občas pořídit nějaký ten snímek a uložit si ho do alba, poslouží modely této hladiny dobře.

Mobily do 10 000 Kč

Střední třída mobilních telefonů zahrnuje část z nižších i vyšších cenových hladin. Nabídne kvalitnější provedení těla, záda mohou být už i skleněná. Standardem je vysoký výkon a podpora moderních technologií. Běžně dostupné by mělo být například NFC, často také 5G připojení k internetu.

Výkonné procesory ve spojení s velkým objemem operační paměti zajistí plynulý chod i většího množství aplikací a nezklamou ani hráče. Fotoaparáty jsou podstatně lepší než u levnějších telefonů. Narazit můžete i na optickou stabilizaci obrazu. Ta je hodnotným doplňkem a pomáhá podstatně vylepšit kvalitu videa.

Displeje používají technologii AMOLED/OLED a nebo starší IPS. Pokud telefon disponuje IPS panelem, pak je zaručena vysoká obnovovací frekvence. AMOLED panely v této hladině sice tak plynulý obraz nenabídnou, naproti tomu si je budete pochvalovat pro jejich dobré podání barev. Očekávat můžete také rychlé nabíjení a občas i jeho bezdrátovou variantu.

Mobily nad 15 000 Kč

Ti nejnáročnější uživatelé se najdou v kategorii telefonů s cenou přesahující 15 000 Kč. Tato zařízení se mohou svou cenou pohybovat okolo 15 000 Kč, ale bez problémů pořídíte také telefon přesahující 50 000 Kč. A mezi těmito řešeními panují samozřejmě poměrně velké rozdíly. Standardem je však výkonný procesor, velká operační paměť a kvalitní displej.

Obrazovka pracuje výhradně s technologií AMOLED/OLED, telefony s IPS displeje v této kategorii doporučujeme dobře rozmyslet. Obnovovací frekvence dosahuje až 120 hertz a u nejdražších modelů je variabilní. To znamená, že telefon podle potřeb uživatele sám upravuje obnovovací frekvenci například v rozmezí 1-120 hertz. To pomáhá zásadně ovlivnit spotřebu energie.

Kvalitní fotoaparáty s podporou 4K nebo i 8K videa jsou pak samozřejmostí. Ať už koupíte jakýkoliv model v této hladině, fotit a natáčet bude dobře. Konstrukční provedení může být klasické, se stylusem v těle, nebo dokonce s ohebným displejem.

Často kladené otázky k mobilním telefonům do 15 000 Kč

Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub působí v našem týmu více než rok a věnuje se primárně technicky zaměřeným tématům. Mobily patří mezi jeho největší témata a protože má problematiku nejen dobře nastudovanou, ale zajímá se o ni i ve volném čase, dobře jí rozumí. Vysvětlí vám například, jaký výkon očekávat od telefonů s cenou pod 15 000 Kč a proč není rychlé nabíjení vždy výhrou. Kromě mobilů najdete jeho recenze také u tabletů, notebooků a další elektroniky.

Použité a další zajímavé zdroje

ŘEHOŘKA, Jaroslav. Graphic Processing of LiDAR Data [online]. Brno, 2018 [cit. 2022-03-12]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/q0y8y/. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Fakulta informatiky. Vedoucí práce Václav PŘENOSIL.

https://spotrebitele.dtest.cz/clanek-6398/rychle-nabijeni-smartphonu-funguje-jen-se-spravnou-nabijeckou

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4 z 52 hlasů

Další oblíbené kategorie