Menu

Jaký mobil do 15 000 Kč vybrat dle srovnání

Přečíst recenzi Orientační cena 14 500 Kč Přečíst recenzi Orientační cena 12 000 Kč Přečíst recenzi Orientační cena 11 000 Kč

Mezi mobilními telefony s cenovkou do 15 000 Kč už najdeme modely s opravdu slušnými parametry, které často uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky, jež se zaměřují na špičkový výkon a vybavenost spoustou funkcí. Na následující stránce najdete výběr nejlepších mobilů do 15 000 Kč, které jsou na základě odborného uvážení redakce rozděleny do tří kategorií definujících nejlepší produkt, nejlepší variantu v poměru ceny a výkonu a také nejvhodnější dostupný produkt. Podle vašich preferencí pak můžete vybrat kategorii, která nejvíce sedí vašim požadavkům.

Jednotlivé produkty byly do tří sekcí vybrány zejména na základě výkonu, kvality výstupů fotoaparátu a operačního systému, ale brali jsme zřetel také na výdrž a celkovou kapacitu baterie nebo konstrukční řešení. Našim očím neunikly ani specifické funkce, ať už se jedná o druh navigačního systému, stupeň krytí proti vodě nebo třeba bezdrátové nabíjení. Velmi důležitou sekci srovnání pak tvoří také hodnocení skutečného výkonu, který se může od uvedených parametrů v některých případech značně lišit.

Všem zařazeným mobilům jsme sepsali také samostatnou recenzi, kterou otevřete kliknutím na název nebo obrázek daného modelu. Samozřejmě je možné, že se z nějakého důvodu nechcete našim výběrem řídit, pro tyto případy jsme pro vás vytvořili článek Jak vybrat smartphone, který se obecně věnuje rozboru nejdůležitějších specifikací, které je vhodné při výběru zohlednit. Pokud chcete pátrat v kategorii levných mobilů, nabízí se sekce do 5 tisíc korun.


Nejlepší mobily do 15 000 Kč dle srovnání

Mobily do 15 000 Kč

Varianta výběru
Název produktu
Klady
vzhledem ke kategorii
Zápory
vzhledem ke kategorii
Orientační cena Aktuální cena
0.

Top produkt

Mobily do 15 000 Kč

 • Cenově dostupný iPhone
 • Výborný fotoaparát
 • Voděodolná konstrukce
 • Nemožnost paměťové karty
 • Průměrná kvalita displeje
 • Malá kapacita baterie

14 500 Kč

Zobrazit nabídkyKoupit na Alza.cz
1.

Top cena/výkon

Mobily do 15 000 Kč

 • Vysoký výkon procesoru
 • Velmi rychlé nabíjení
 • 5G připojení
 • Nemá bezdrátové nabíjení
 • Bez krytí proti vodě
 • Bez slotu na SD kartu

12 000 Kč

Zobrazit nabídkyKoupit na Alza.cz
2.

Dostupná varianta

Mobily do 15 000 Kč

 • Čtečka otisků prstů v displeji
 • Kvalitní fotoaparát
 • OLED displej
 • Netradiční druh paměťové karty
 • Nižší výkon

11 000 Kč

Zobrazit nabídkyKoupit na Alza.cz

Srovnání základních parametrů mobilů do 15 000 Kč

Recenze Apple iPhone SE (2020) 128GB Apple iPhone SE (2020) 128GB Recenze Xiaomi Mi 10T 6GB/128GB Xiaomi Mi 10T 6GB/128GB Recenze Huawei P30 6GB/128GB Dual SIM Huawei P30 6GB/128GB Dual SIM

Ocenění

Top produkt

Top cena/výkon

Dostupná varianta

Kategorie

Mobily do 15 000 Kč

Mobily do 15 000 Kč

Mobily do 15 000 Kč

Orientační cena

14 500 Kč

12 000 Kč

11 000 Kč

Operační systém

iOS 13

Android 10

Android 9

Procesor

Apple A13 SE

Snapdragon 865

Neuvedeno

Počet jader procesoru

6

8

8

Maximální frekvence procesoru (GHz)

2,65

2,84

2,6

Operační paměť RAM (GB)

3

8

6

Výkon podle AnTuTu

496 600

591 100

368 700

Velikost úložiště (GB)

128

128

128

Slot pro SD kartu

Ne

Ne

Ne

Úhlopříčka (v palcích ")

4,7

6,67

6,1

Technologie displeje

IPS

IPS

OLED

Rozlišení displeje

1 334 x 750

2 400 x 1 080

2 340 x 1 080

Jemnost displeje

326

395

422

Rozlišení fotoaparátu (Mpx)

12

64

40

Počet fotoaparátů

1

4

3

Hodnocení fotoaparátu podle DXOMARK

101

98

Neuvedeno

Kapacita akumulátoru

1 821

5 000

3 650

Rychlonabíjení

Ano

Ano

Ano

Bezdrátové nabíjení

Ano

Ne

Ne

Krytí proti vodě a prachu

IP67

DUAL SIM

Ano

Ano

Ano

Čtečka otisku prstů

Ano

Ano

Ano

Technologie připojení k internetu

LTE

5G

LTE

Navigační systémy

GPS

GPS, Glonass, BeiDou, Galileo

GPS, Glonass, BeiDou, Galileo

NFC

Ano

Ano

Ano

Jack 3,5 mm

Ne

Ne

Ano


Jak vybrat mobil do 15 000 Kč

Smartphony v cenové kategorii do 15 000 Kč již nabízejí nadstandard v podobě vybavení těmi nejlepšími komponenty téměř ve všech ohledech. Ačkoliv jsou telefony v těchto cenách většinou na velmi dobré úrovni, lze mezi nimi spatřovat značné rozdíly.

Výkon

Obecně doporučujeme v této cenovce volit telefony s 6–8 jádrovým procesorem a s frekvencí pohybující se přes 2,5 GHz. Operační paměť by neměla být nižší než 6 GB a dohromady by tato kombinace měla zajišťovat možný provoz nejnáročnějších aplikací a hraní nových her. Výjimkou jsou zařízení společnosti Apple, které vzhledem k charakteru svého operačního systému tak velký objem operačních pamětí nevyžadují.

Operační systém

Stejně jako u levnějších modelů, i zde doporučujeme hledět na verzi operačního systému, protože starší verze mohou mít problémy s podporou aplikací a nenabízejí tolik funkcí. Všechny mobily v našem výběru disponují nejnovější verzí operačního systému, nebo by je mělo být na ni možné po zakoupení aktualizovat.

Fotoaparát

Fotoaparát mívá obvykle, stejně jako u levnějších modelů, rozlišení pohybující se okolo 12 MPx, ale nabízí často až nesrovnatelně lepší snímky, proto doporučujeme vyhledat jejich kvalitu na internetu, například s využitím webu DXOMARK. Některá zařízení nabízejí rozlišení fotoaparátu až 64 MPx, to však automaticky neznamená kvalitnější fotky.

Kapacita úložiště

Kapacita úložiště by u těchto modelů měla činit minimálně 64 GB, protože aplikace i další multimédia na takto vybavených mobilech mají velké nároky na úložiště. Pro ilustraci, samotný systém Android 10 může zabírat i přes 10 GB dat. Díky velkým úhlopříčkám displeje (výjimkou jsou zařízení Apple) se můžete u telefonů v této cenovce občas setkat s kratší výdrží baterie a obecně proto doporučujeme volit modely u nichž se výdrž pohybuje minimálně mezi jedním až dvěma dny. Velkým benefitem je pak schopnost rychlého nabíjení.

Tip na závěr

Papírové parametry je pak vždy vhodné sledovat z perspektivy uživatelských recenzí, protože se mohou často rozcházet se skutečným výkonem.

O všech aspektech výběru nového mobilu se dále věnujeme v článku Jak vybrat smartphone.

Často kladené otázky k mobilním telefonům do 15 000 Kč

Jak a jaký vybrat mobilní telefon do 15 000 Kč?

V případě zařízení s cenou do 15 000 Kč začíná být situace již skutečně zajímavá. Kromě OS Android jsou k dispozici také nejlevnější modely společnosti Apple. Výkon těchto zařízení je zpravidla vysoký, zaměřte se proto také na velikost operační paměti, ta by neměla podkročit hodnotu 6 GB. Výjimkou jsou produkty společnosti Apple, které si vystačí s operační pamětí menší. K dispozici jsou také kvalitní fotoaparáty, volte podle počtu snímačů, ale také dle hodnocení DXOMARK. Nejlepší mobilní telefony do 15 000 Kč najdete v našem srovnání.

Jaké jsou telefony do 15 000 Kč?

Telefony s cenou pod 15 000 Kč nabízí výrazný nárůst výkonu oproti nižším cenovým kategoriím. Výkonnostně postačí i pro velmi náročné využití, včetně hraní náročných her. Fotoaparát těchto smartphonů je většinou velmi kvalitní, jako i kvalita zobrazení. Výjimečně lze narazit také na model se zvýšenou odolností proti vodě a prachu.

Jak funguje bezdrátové nabíjení?

Vždy se jedná o dvě zařízení, tedy vysílač (nabíjecí podložka) a přijímač (například telefon). Pomocí elektrického proudu se vytváří v nabíjecí podložce proměnné magnetické pole, které na krátkou vzdálenost působí na cívku v mobilu. Cívka díky tomuto magnetickému poli vytváří opět elektrický proud. Výhodou tohoto řešení je nezávislost na kabelech, zatímco nevýhodou je výrazně nižší rychlost nabíjení. Některé smartphony disponují také funkcí reverse charge, která dovoluje nabíjet například bezdrátová sluchátka z baterie telefonu.

Jaká je životnost chytrého telefonu?

Jako u všech zařízení i toto závisí na tom, jak se o svůj přístroj staráte a jak jej využíváte. Podle průzkumů z let 2014 a 2015 měnili Češi telefon každé dva roky, životnost se přes to pohybuje spíše daleko přes 5 let. Je nutno tedy brát v potaz technologickou životnost a fyzickou. Ta technologická se orientuje podle toho, jak moc začne po určité době daný model zaostávat. Pokud tedy koupíte výkonnější zařízení, pravděpodobně si jej necháte déle.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na diskusní portál Zodpovíme.cz, kde odpovídá více odborníků.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 51 hlasů